Beknotting van gezag der gezinsvoogden gewenst Panda en de Meester-Klokkenmaker Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Minister Donker in de Kamer: Nieuwe wet wil meer garanties op buitenshuisplaatsing" van kinderen Ju rlUKKlO oefcteycu lun/f H De radio geeft Vrijdag Avondlycea krijgen rijkssubsidieregeling Flinke geldboete wegens slechte remmen BamusBHonet IVOROL: De Tandpasta van standing och ió het zo VJ DONDERDAG 23 JUNI 1955 2 BARÏEUOWSST* HAARLEM TEL 13439 Haarlemse Kantonrechter FERD BOISTR 48 A DAM IEL. 717162 Twee vakbondsvoorzitters geridderd Onvoordelige transactie voor Engeland NI WO wil tussenkomst van regering Geef je vrouw 'n trap DE KLOMPENCENTRALE Jachtraad geïnstalleerd Engelse waardering voor kritiek ir. Den Hollander Stageverordening voor advocaten gedeeltelijk vernietigd Een millioen voor Audrey Hepburn Burgemeester De Lattre de j Tassigny honderd jaar weet 't ZWITSAL BABYPOEDER I Iet stormjaar 1954 en de K.N.Z.H.R.M. Bescherming voetgangers'* voor handhaving tramlijnen Examens Dood door schuld voor Alkmaarse rechtbank Simultaan spelen ff (Van onze parlementaire redacteur) Tussen ministerDonkerenmejuf- 1 r o u w m r. Z e e 1 e n b e r g (P. v. d. A.), die er zich als Rotterdamse over verheugde, dat het juist een minister van Justitie, af komstig uit de Maasstad was waar men voor deze aangelegenheid bijzóndere be langstelling heeft die de wetsontwerpen verdedigde ter goedkeuring van het Brus selse verdrag van 1924 tot vaststelling van er.ige regelen betreffende het cognossement (een bepaald soort zeevrachttarief), vond slechts een korte gedachtenwisseling plaats, eer de ontwerpen er zonder hoofdelijke stemming doorgingen. Op dit stuk offeren wij eindelijk een nationale regeling ten behoeve van de internationale idem op. Afgevaardigde en minister waren het er roerend over een, dat de aanvaarding van ,.The Hague rules" („de Haagse regels," afkomstig van een lang geleden in Den Haag gehouden internationale regeling) een gewichtige, tevens een verheugende verbetering van het tot dusverre ten onzent gegolden stelsel betekent. Minister Donker bracht nog hulde aan prof. Cleveringa. wegens diens aandeel in het tot stand komen van deze ontwerpen. Mejuffrouw mr. Zeelenberg trok een aanvankelijk door haar voorgestelde wij ziging voor de goedkeuringswet in, toen haar bleek, dat het op dit ogenblik beter was het staatsrechtelijk puntje de vraag of niet slechts de verdragsbepalingen zelf, maar ook de toetreding daartoe goedkeu ring behoeft onaangeroerd te laten. Na „het schuitje varen" kwam, zoals mejuffrouw Zeelenberg dit uitdrukte „het kindje wiegen" aan de orde, dank zij het wetsontwerp tot wijziging van enige be palingen (artikel 37Ó en volgende) van het Burgerlijk Wetboek betreffende de onder toezichtstelling van kinderen. Deze gedeel telijke vernieuwing van het burgerlijk kinderrecht beoogt vooral beknotting van het gezag van de gezinsvoogd inzake bui tenshuis plaatsen van het kind: de beslis sing daaromtrent zal nu aan de Kinder rechter komen. Als regel zal de Kinder rechter de duur van de opneming (in een inrichting of anderszins) op ten hoogste één jaar bepalen. Hij kan die termijn tot maximaal 2 jaar verlengen en te allen tijde verkorten. Verdere verlenging is, telkens met ten hoogste één jaar, slechts mogelijk: lu. als het kind de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt; 2'. als het kind de leeftijd van dertien jaar heeft bereikt, doch dan alleen indien de verlenging bepaaldelijk nood zakelijk is ter wille van de voortzetting van een reeds begonnen opleiding. In hoofdzaak kan Mejuffrouw mr. Zee lenberg wel met het voorgestelde accoord gaan. al beschouwt zij een en ander toch als een „noodverband." Prof. Lemaire (K.N.P.) noemde het buiten twijfel, dat er noodzaak bestaat voor nadere bepalingen met betrekking tot het onder toezicht stellen van kinderen. Tot nu was de wet in dit opzicht niet sluitend ge weest. Thans vindt er, ook in zijn ogen ADVERTENTIE LEDEREN MOTORVESTEN 75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.27 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bas-bariton en piano. 11.30 Platen. 12.00 Zigeunerkwintet. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte mu ziek. 13.45 PI: ten. 14.00 Schoolradio. 14.30 Promenade-orkest en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Vioolduo. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.50 Geestelijke en Wereldlijke lie deren. 17.10 Instrumentaal trio en solist. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Fanfarecorps. 18.35 Zoeklichten op de jeugdvorming. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting: 1. Dr. H. R. Kruyt spreekt over De academicus en de maatsehapij in de serie D? universitaire studie. 2. Emigratie praatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd'vliegt uit, hoorspel. 21.00 Concertgebouworkest en groot koor. 22.00 Om de ziel van een volk Amerika), causerie. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berich ten. 23.15—24 CO Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Orgel en zang. 13.55 Koersen. 14.00 Mannenkoor. 14.30 Boekbespreking 14.55 Kamermuziek. 15.15 Gevarieerd pro gramma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muziekgeschiedenis. 17.40 Hammond orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Platen. 18.45 Problemen van bevolkingsgroei in Nederland en de wereld, causerie. 19.00 Volksmuziek. 19.30 Het dogma voor ons. causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Kamerorkest. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Dc- jeugd op nieuwe wegen, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Buitenlands weekover zicht. 21.45 Platen. 22.00 Svmphonie-orkest. 2.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Geva rieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Pla ten. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Prot. causerie. 18.25 Platen. 18.73 Voorde soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie orkest, koren en solist <20.50-21.05 Kunstkalcidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 76 m.). terecht, vermindering van de zeggenschap van de ouders plaats ingeval van buitens huis plaatsen van het kind. Jkvr. mr. Wttewaal van Stoet wegen (C.H.) vroeg waar in het wets ontwerp de bevoegdheid der ouders blijft om het kind buitenshuis te plaatsen. Deze moeten hierin toch ook wel kunnen mee spreken. Mr. Van Rijckevorssel (KVP) vroeg hoe minister Donker in de toekomst het werk van de Kinderrechter ziet, indien het werk van de gezinsvoogdij verenigingen tot ontwikkeling is gekomen. Zullen deze dan niet geleidelijk de taak van de Kinder rechter overnemen, en welke waarborg kan de minister geven, dat zij dan in overleg met de ouders zullen optreden? Ministeriële toelichting Minister Donker wees er nog eens met de verschillende sprekers op, dat sinds een aantal jaren reeds in meer dan een kwart van de gevallen van ondertoezicht stelling buitenshuis plaatsen voorkomt. Daarmee heeft die ondertoezichtstelling een ander karakter gekregen en allerlei problemen opgeroepen. De gedachtengang in het wetsontwerp is, dat als over langere termijn dan 2 jaren buitenshuis plaatsing geschiedt, dan de figuur van ontheffing of ontzetting van de voogdij zou moeten spelen. Bij ondertoezichtstelling moeten de ouders handelen naar de aanwijzingen van de gezinsvoogd. Het gaat. dus niet op, te grote beperking in de zeggenschap der ouders te zien, wanneer de Kinderrechter over plaatsing buitenshuis beslist. Een amenderingspoging om een bepaalde uit zondering te maken op de ontworpen rege ling, waarbij ingeval van buitenshuisplaat sing altijd de Kinderrechter zal beslissen, kon de minister niet bepaald in verrukking brengen. Wanneer een langdurige buitenshuis- plaatsing noodzakelijk is, achtte de minister het beter, de beslissing in één hand te leg gen, namelijk in die van de gezinsvoogd (de voogdijvereniging), die er immers in het geval van ontzetting uit de ouderlijke macht moet zijn. In de toekomst zullen de administratieve bemoeiingen van de Kin derrechter kunnen afnemen, naarmate de gezinsvoogdijverenigingen deze bemoeiin gen kunnen overnemen. Waarborgen hier omtrent kon de minister natuurlijk niet geven. Een van de belangrijkste kanten van de toekomstige ontwikkeling van de kinderbe scherming zal wellicht zijn, de verdere ontplooiing van de voogdijverenigingen, terwijl tussen deze laatsten en de gezins voogdijverenigingen een zekere samen smelting verwacht zou kunnen worden. Maar zover zijn wij thans niet. Onder de huidige omstandigheden is de regeling door het wetsontwerp van de grote groep van buitenshuisplaatsingen zeker op haar plaats. Na re- en dupliek werd besloten Vrijdag de artikelen en amendement te behandelen, aangezien heden de interpellatie-De Groot (Commun.) over de toestand in de dia mantindustrie plaats vindt. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer J. G. Suurhoff heeft Woensdag aan het einde van de driedaagse huishoudelijke vergadering van de Algeme ne Nederlandse Bouwbedrijfsbond A.N.B de scheidende voorzitter Geert Klein en de scheidende ondervoorzitter J. Mes, de ver sierselen van ridder in de orde van Oranje- Nassau opgespeld. Verdeeld over verscheidene plaatsen heeft Nederland elf erkende avondlycea, die met ingang van het cursusjaar, dat in Septem ber a.s. aanvangt, alle gaan profiteren van een volledige rijkssubsidieregeling. Dit houdt in, dat de salarissen van de leer krachten gelijk komen te staan aan de bij het dagonderwijs betaalde, terwijl de school gelden, op grondslag voor de zojuist aan genomen schoolgeldregeling voor het dag- V.H.M.O. verlaagd zullen worden. De Haarlemse kantonrechter mr. M. Stokvis, heeft Woensdagochtend een hove nier uit Nieuwer Amstel veroordeeld tot 250 gulden boete en voorwaardelijke in trekking van diens rijbewijs voor de tijd van één jaar met een proeftijd van twee jaar. Verdachte reed op 3 April 1955 met een bestelauto in de Haarlemmermeer op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag. toen hem door een controlerende politie-patrouille een remproef werd afgenomen. De bestel wagen bleek een rembaan van zestig meter nodig te hebben, om bij een snelheid van dertig kilometer tot stilstand te komen. Uiteraard werd tegen de hovenier wegens het rijden in een automobiel met een der gelijk slecht werkend remstelsel. dat voor alle verkeer immers een groot gevaar zou kunnen betekenen, proces-verbaal opge maakt. De verdachte verklaarde destijds tegen de agenten dat zijn wagen nog een veertiental dagen geleden in een garage was nagekeken. De door verdachte genoemde garagehou der ontkende in zijn getuigenverklaring echter ten stelligste dat deze wagen toen door hem was nagekeken of gerepareerd. De hovenier bracht tenslotte nog te berde dat hij van het onvoldoende functionneren der remmen in het geheel geen weet had gehad. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. Schimmel, noemde het defect aan de remmen zeer ernstig en het uit rijden gaan met deze auto onverantwoor delijk. Ook laakte hij de houding van ver dachte, die naar hij zei, stond te draaien om een begane fout te maskeren. Hij eiste zeven dagen hechtenis onvoorwaardelijk met de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. Na het laatste woord van de hovenier, waarin deze betoogde dat zowel hij als de bestelwagen in zijn bedrijf zeer slecht ge mist konden worden, kwam de kantonrech- ADVERTENTIE 10 OOO Ir». non- itop-lmsi glansrijk doorslaan LONDEN. (United Press) De Daily Express schrijft, dat het Engelse ministerie van Voedselvoorziening op het punt staat een verlies te lijden van 8 millioen Engelse ponden door 'n transactie met Nederlandse gecondenseerde melk. Volgens deze be richten zou het ministerie de melk aan Nederland terug willen verkopen, die deel uit maakte van een voorraad van 20 mil lioen ponden, die in 1953 als noodmaat regel werd aangekocht. Aangezien de Britse melkproductie omhoog is gelopen is men met deze Nederlandse melk blijven zitten. De Engelse regering zou thans deze Nederlandse voorschotten tegen de halve prijs aan Nederland willen terug verko pen, aldus de Daily Express. Het West-Duitse ministerie van Verkeer heeft het Nederlandse ministerie van Ver keer en Waterstaat meegedeeld dat aan Nederlandse vervoerders niet wordt toege staan transporten uit te voeren tussen een ander land dan Nederland en West-Duits- land. Zo is het de Nederlandse ondernemer onder meer verboden retourlading uit Zweden of Denemarken mede te nemen mét bestemming West-Duitsland. De Ne derlandse internationale wegvervoersorga- nisatie heeft nu de Nederlandse overheid verzocht hiertegen stelling te nemen, mede omdat vele Duitse ondernemers transporten uitvoeren tussen Nederland en een ander ter tot de hierboven genoemde uitspraak, land dan West-Duitsland. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wij hebben de grootste sortering in kwaliteit en prijs v.a. 1.40 p. trede EMAILLE BESCHUITBUSSEN van 6.10 voor 1.95 Dr. Leijdsslraat 10 - Haarlem Telefoon 11784 ook 's avonds Minister Mansholt heeft dezer dagen de jachtraad geïnstalleerd. De jachtraad, in gesteld bij de nieuwe jachtwet, welke op 15 Juni in werking is getreden, heeft tot taak de minister desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen met be trekking tot de uitvoering van de wet. De raad telt 14 leden, vertegenwoordi gers van organisaties op het gebied van de landbouw, bosbouw, natuurbescherming, jacht en het eendenkooibedrijf. Voorzitter van de raad is de heer J. L. Hoogland, lid van de Eerste Kamer. LONDEN (United Press).De Daily Mail toonde Dinsdag in een hoofdartikel over de oorzaken van de vermindering van de uitvoer van Engelse locomotieven waar dering voor het standpunt van ir. Den Hol lander van de Nederlandse Spoorwegen, namelijk dat een spoorwegman in de eer ste plaats treinen moet laten lopen en dat Bij Koninklijk Besluit van 11 Juni 1955 is. na advies van de Kaad van State, de stageverordening van de Nederlandse Orde van Advocaten wegens strijd met het alge meen belang gedeeltelijk vernietigd. Geschrapt is het verbod voor stagiaires om bezoldigde nevenwerkzaamheden te ver lichten. Het besluit overweegt, dat dit ver bod onmogelijk zou maken, dat de stagiaire zonder toestemming kamerlid, gedeputeer de of wethouder werd, en dat het bovendien in het algemeen de financieel minder draag krachtige jonge advocaat zwaarder treft dan zijn in gunstiger omstandigheden ver kerende collega. Ook het examen als sluitstuk van de sta ge is geschrapt, omdat de verordening slechts vage aanduidingen omtrent de exa menstof geeft. Daardoor zou het mogelijk worden de exameneisen zo hoog op te voe ren, dat vele juristen zich in feite de toe treding tot de balie zien afgesloten, omdat het niet tot zijn taak behoort locomotieven j bij niet slagen voor het examen de stage te bouwen. Alleen in India en Engeland, aldus het hoofdartikel, bouwen de spoor wegen hun eigen locomotieven. Een van de hoogste salarissen ooit aan een filmster voor de medewerking aan een film uitgekeerd, zal worden betaald aan Audrey Hepburn voor haar rol in de ver filming in Italië van Tolstoi's roman „Oor log en vrede". Naar in Rome verluidt zou haar honora rium de tegenwaarde belopen van 350.000 dollar of 1.330.000 gulden. Het grootste deel hiervan is „schoon" aangezien de in komstenbelasting in Italië minimaal is. MOUILLERON-EN-PAREDS (United Press) Frankrijks oudste burgemeester, Roger de Lattre de Tassigny, is honderd jaar geworden. Hij is de vader van maar schalk Jean de Lattre de Tassigny die in Berlijn de Duitse overgave in ontvangst nam uit naam van Frankrijk en die drie jaar geleden overleed. Zijn kleinzoon sneu velde in Indo-China. De Lattre is hoe wel hij niet meer kan zien nog wel gemoed en flink en handelt zijn burger- vaderlijke plichten af met medewerking van zijn jonge secretaresse Alice, die hem de papieren voorleest. „In 1951", herinnerde De Lattre zich glimlachend, „werd ik twee maal voor zien van de laatste sacramenten. Toen ik het bed verliet zei de dokter dat het maar een schijnherstel was. Hij wilde me op (en dus ook het toezicht van de patroon en het verbod van nevenwerkzaamheden) blijft doorlopen De gebrekkige examenregeling zou dus als sluiting van het beroep gehan teerd kunnen worden. Een dergelijke slui ting zou als zij al wenselijk was toch in ieder geval bij de wet moeten geschieden. Tenslotte is de stagetermijn voor hen, die wel en voor hen die niet op een kantoor van een oudere advocaat werken gelijk ge maakt. ADVERTENTIE mm Baby's huidje moet soepel en sterk worden. Daarvoor zorgt de medici- nale. vochtabsorberende In het jaarverslag over 1954 van de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red- dingrriaatschappij (opgenomen in „De Red dingboot", het orgaan van de vereniging), wordt herinnerd aan verscheidene feiten, die bewijzen dat het verslagjaar inderdaad een berucht stormjaar is geweest. Niet minder dan 102 maal is van de diensten van reddingboten en reddingstations ge bruik gemaakt. Alleen reeds in het laatste kwartaal werd 45 maal een beroep op een reddingstation gedaan. In totaal werden een dieet zeiten. Mijn dieet is echter dat gedurende 1954 109 mensen behouden aan ik er geen op nahoud. Ik eet goed, drink mijn wijntje en rook twintig sigaretten per dag." De burgemeester is de laatste De Lattre de Tassigny. wal gebracht, waardoor het totaal aantal geredden sedert midden November 1842 (sedert de oprichting van de maatschappij) is gestegen tot 7827. 51. Voor de tweede maal werd Grump aan de haak geslagen, maar ditmaal was het voor zijn eigen bestwil. „Dat was op het nippertje", dacht Panda, toen hij hem daar zo zag spartelen als een overvette baars aan de hengel, „bijna was hij helemaal naar beneden gevallen en dan zou hij zich lelijk hebben bezeerd". Grump dacht er ook zo over. Nadat hij huiverend een blik in de diepte had geworpen, klom hij voor zichtig langs de stok omhoog en werkte zich bibberend over de rand. „Oef", zei hij, „daar had ik me bijna een smak gemaakt". „Gelukkig, dat ik u nog net met die haak kon bereiken", zei Panda. „Ja", beaamde Grump. „Daar moet ik je nog voor bedan ken. MAAR vervolgde hij opeens hef tig, „EERST heb ik nog een appeltje met je te schillen, omdat ik door jouw schuld over de rand kieperde!!" Een meteen sprong hij met gebalde vuisten op de ont hutste Panda af. Het bestuur van de afdeling Amsterdam der Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Voetgangers heeft, naar aanlei ding van een aantal vragen van leden, een onderzoek doen instellen naar het pro en contra van tram- en autobusdiensten in Amsterdam. De resultaten van dit onder zoek zijn in een rapport samengevat. Resu merend komt de commissie die het onder zoek instelde tot de conclusie: dat de over steekplaatsen zoveel mogelijk bij de tram- en autobushaltes moeten worden aange bracht, ook indien vluchtheuvels ontbre ken. Voorts zou een gedeelte van het tram- materieel vernieuwd moeten worden en tenslotte zou in het algemeen de tram exploitatie eventueel gedeeltelijk onder gronds, gehandhaafd moeten blijven. Haarlem. Voor de eindexamens van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade (af deling Gymnasium) zijn geslaagd voor diplo ma A: A. A. Drost te Aerdenhout, J. W. Geels, mej. Ph. J. A. Goslinga, mej. J. M. Henneman. allen te Haarlem. K de Kluis te Santpoort, mej. J. W. Kuil te Hillegom. mej. G. v. d. Wilden te Bennebroek. Afgewezen: geen. Met twee candidaten wordt het examen voortgezet. Geslaagd voor diploma B: mej. M. Bakker te Velsen, E. Th, Cassée, W. Ganzevoort, beiden te Haarlem, G. de Kogel te Hillegom, A. M, van Mansum, I. v. d. Post, mej. M. M. Scheers. mej. E. de Vries, allen te Haarlem. Afgewezen: vijf candidate. Aan het Haarlemse Instituut voor Vak opleiding Voetverzorger(ster) slaagden voor het examen (medisch gediplomeerd) A. Kof- femans, J. F. M. Konings. R. Gerlings. W. Oxener. M. Elzenga, M. Uller. Voor het Staatsdiploma als „Schoonheids specialiste" is geslaagd mevrouw J. M. Cats van Hamburg te Haarlem. Aan de Da Costa-kweekschool te Bloemen- daal zijn geslaagd de dames H. B. van 't Hag té Driehuis-Westerveld. L. Stijger te Heem stede, en M. v. d. Loos, H. Vonk en R. L. Wil- lekes te Haarlem. De officier van justitie van de Alkmaarse rechtbank, mr. J. Vellinga. heeft Dinsdag middag tegen de 53-jarige tuinder T. S. uit Hoogkarspel een gevangenisstraf van drie maanden geëist benevens ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar omdat hij op 2 Juni in Medemblik onder invloed van sterke drank een verkeers ongeluk had veroorzaakt, dat aan de 60- jarige Amsterdammer H. J. Mulder, die verpleegd werd in de psychiatrische inrich ting te Medemblik. het leven had gekost. Verdachte was. nadat hij de man had aan gereden, ofschoon hij wel iets van de aan rijding had gemerkt, doorgereden. In deze zaak wordt over veertien dagen uitspraak gedaan. DONDERDAG 23 JUNI Roxy: „Een seconde beslist", 18 jaar. 8 uur. Minerva: „Tonight we sing", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrouwenwereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Demonen der diepte". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Madame de18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen Moederschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Woeste Hoogte", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Spreker G. Nieuwenhuijsen. 8 uur Openluchttheater. Bloemendaal, 20.30 uur, Het Nederlands Ballet in samenwer king met het Noord hollands Philharmonisch Orkest. VRIJDAG 24 JUNI Cinema Palace: „Canaris", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..The Country Girl", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het moederhart spreekt", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur Luxor: ..Drie vrouwen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen moeder schap" (tweede week), 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die wij schuwen", 18 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de jungle", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De gevangene van Zenda 14 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk, Grote Markt, 20 uur, ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van „Zang en Vriendschap", kerk- concert onder leiding van Jack P. Loorij. Concertgebouw: 17.30 uur, 126ste muziek school uitvoering van Haarlems Muziek instituut. Kenaustraat: 20.00 uur, Voorlich- tings- en kennismakingsavond door het „Haerlems Studenten Gildt". Gezocht. Naar te Casablanca wordt ver nomen, is de politie er dezer dagen in geslaagd de voornaamste leden van een bijzonder actieve verzetsgroep te arres teren. De leider werd reeds twee jaar gezocht. Hem worden talrijke aanslagen in Casablanca ten laste gelegd, waarvan vooraanstaande Marokkanen en enige Franse militairen het slachtoffer zijn geworden. Schrik. Opnieuw hebben1 de beruchte autobahnrovers, die erikele maanden geleden de schrik van de Rijnlandse automobilisten waren, van zich doen spreken. Dinsdagnacht voraden automo bilisten een deel van de grote auto strada van Frankfort naar Keulen afge zet. Politie, bandieten en beroofden liepen broederlijk door elkaar* onder het licht van schijnwerpers: een fSmonder- neming was begonnen met de opnamen voor een film, getiteld: „Bandieten der autostrada." Vlot. Geleerden uit 41 landen zijn uitge nodigd om van 1 tot 5 Juli een zifting van de Sovjet-academie van weten schappen over het vreedzaam gebruik van atoomenergie bij te wonen in de grote zaal van de staatsuniversiteit te Moskou. De Deense academie van wetenschappen heeft de uitnodiging al afgewezen. Iloogte. Het nationale monument, dat men in Djakarta wil bouwen op Medan Mer- deka (het voormalige Koningsplein) zal 64 meter hoog worden. Het zal de revo lutie en het patriottisme symboliseren. De hoogte duidt het begin van de revo lutie aan: 1945 (19 plus 45 64). Een station, het telegraafkantoor, een sport hal en het hoofdbureau van politie moeten worden afgebroken. De kosten zullen veertig millioen rupiah bedragen, waarvoor de inzamelingen, die onder leiding van president Sukarno begon nen, reeds ruim vier millioen hebben opgebracht. Anti-koloniaal. Het Amerikaianse Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig een democratische resolutie aange nomen, waarin er bij de Amerikaanse regering op wordt aangedrongen haar invloed in de wereld te gebruiken om een einde te maken aan het kolonia lisme. De Amerikaanse regering wordt in het bijzonder verzocht gebruik te maken van de plaats die de Verenigde Staten in de UNO innemen, om andere volkeren te helpen bij het verkrijgen van hun onafhankelijkheid en vrijheid. Succes. Van de 750.000, die tot dusver in Canada met het vaccin van de Ameri kaanse dr. Salk zijn ingeënt, heeft nie mand kinderverlamming gekregen, zo heeft de minister voor Volksgezondheid, Paul Martin, in het Lagerhuis te Otta wa bekend gemaakt. Gelicht. De Britse ondereeboot „Sidon", die de vorige week Donderdag na een ontploffing in de haven van Portland is gezonken, met het verlies van dertien mensenlevens, is Donderdag naar de op pervlakte gebracht. Het bergingswerk wordt voortgezet. Begin. Het Britse schip „Monarch" heeft een begin gemaakt met het leggen van de eerste trans-Atlantische telefoon kabel, die Europa met Amerika zal ver binden. Deze verbinding zal lopen van Clarenville op New-Foundland naar Oban in Schotland. De lengte van de kabel, die op de bodem van de Oceaan komt te rusten, zal ongeveer 3500 kilo meter zijn. Men verwacht het nieuwe trans-Atlantische telefoonsysteem tegen het eind van 1956 in gebruik te kunnen nemen. Turks. Een Turk is er in geslaagd zijn baby van anderhalve maand, die door een adelaar was gegrepen, uit de klau wen van de roofvogel te bevrijden, al dus is uit Izmir (Smyrna) gemeld. Hij trof de adelaar, die reeds met zijn prooi was opgestegen, met zijn spade. De baby is ernstig gewond. Zandstorm. In Tokar (Noord-Oost-Soe- dan) zijn bij een zandstorm elf mensen "onder het zand bedolven en omgekomen. Instorting. In Hannover is een gebouw van vijf verdiepingen, waarin tien ge zinnen woonden, ingestort. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, daar de bewoners het pand reeds ver laten hadden. Een uur voor het instor ten begonnen de muren te scheuren. Inscriptie. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen en naar de Senaat doorge zonden, waarin wordt bepaald dat voortaan op alle Amerikaanse circula tiemiddelen het inschrift „In God we trust" zal worden opgenomen. Botsing. Te Saint Nazaire (Frankrijk) heeft zich een botsing voorgedaan tussen de stakende scheepswerfarbeiders en politie. Twee politiemannen en vijf sta kers werden gewond. De toestand van een der gewonde stakers is ernstig. ZOALS BEKEND, wordt onder een si- multaanséance een schaakvoorstelling ver staan, waarbij een sterk speler tegen een aantal minder sterke tegenstanders uit komt. Deze tegenstanders spelen op aparte borden, die hoefijzervormig of kringvormig naast elkaar zijn geplaatst, zodat de simul- taanspeler rondlopende zijn zetten kan doen. De borden kunnen natuurlijk ook rechtlijnig naast elkaar worden opgesteld, al naar gelang de ruimte van het vertrek waar zich de demonstratie afspeelt. Inderdaad, méér dan een de monstratie voor het grote pu bliek is het simultaanspelen eigenlijk niet, maar ondanks deze qualificatie treden toch merkwaardige eigenschappen van de si- multaanspeler op de voorgrond. Want hij moet een goed snelspeler zijn, die inge wikkelde stellingen verbazingwekkend gauw moet kunnen overzien en doorzien en met grote tegenwoordigheid van geest en zelfverzekerdheid moet kunnen beslis sen, wil hij in korte tijd een groot aantal partijen tegen geoefende spelers met gun stig resultaat beëindigen. Het aantal borden waar tegenover een simultaanspeler zich geplaatst ziet varieert meestal van 20 tot 50, maar niet zelden is het aanzienlijk groter. Een merkwaardig record vestigde in dit opzicht de Argentijn se grootmeester Najdorf die te Bahia Blan co aan 222 borden simultaan speplde. van welke partijen hij er 202 heeft gewonnen 12 remise maakte en slechts 10 heeft ver loren. In Mei 1050 heeft dezelfde speler dit record nog verbeterd met een séance aan 250 borden. Het resultaat hiervan was: 226 partijen gewonnen, 14 remise en 10 ver loren. Deze krachtproef duurde echter 24 uren, zodat Najdorf tegen het eind van de demonstratie naar eigen zeggen, nau welijks nog de witte stukken van de zwarte kon onderscheiden. Veel indrukwekkender zijn echter de blindsimultaan partijen, waarbij de simul taanspeler tegen een aantal tegenstanders speelt zonder de borden te zien. Uiteraard is bij dergelijke voorstellingen het aantal tegenstanders ge woonlijk aanzienlijk kleiner, zodat het snel spelen van ondergeschikt belang is ge worden en de schaakmees ter voornamelijk een beroep moet doen op zijn geweldig geheugen. Wat het publiek in deze gevallen voornamelijk be wondert is het verbazingwekkende vermo gen van de simultaanspeler om het verloop van de verschillende partijen uit het hoofd te volgen, dus zonder de borden te zien. Het is voor de leek dan ook volkomen on begrijpelijk hoe iemand er in slaagt ver schillende partijen met de zich van zet tot zei wijzigende stellingen te onthouden en bovendien de vele uren durende strijd van het begin tot het einde kan volhouden zon der een noemenswaardige geheugenfout. En wanneer het nu nog maar ging om enkele partijen! Maar dat is tegenwoordig helemaal niet meer het geval, want som mige matadors weten vele tientallen par tijen op een dergelijke wijze te spelen. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2