Tanganyika bewijst mogelijkheid van samenwerking der rassen N IJ MAN O 3 daagse verkoop Lustrumcongres van vereniging van ex-politieke gevangenen Eensgezindheid tussen blank en bruin en zwart Onder kleurige gouverneursfiguur en UNO-toezicht evolueren Afrikanen naar onafhankelijkheid Stabiele toestand Gestikte dekens GOUD en GROEN 91 90 en Fusie „Peruba „Federatie DONDERDAG 23 JUNI 1955 Algemeen welbehagen Ontwaakt Afrikanisme Sergeant tot acht maanden veroordeeld „Er zijn nog honderden concentratiekampen" Aardige triomf ELECTRISCHE INSTALLATIES Weekstaat Nederlandse Bank Brucker volgt Stevens op als Legerminister Ontspanning misschien binnen ons bereik Churchill waarschuwt tegen te hoog gespannen verwachtingen Diefstal benzine op Soesterberg Ds. H. W. Meihuizen volgt ds. S. Gorter op v Bijwonen van kerkdiensten door militairen Protest van Cypriotische Turken hij de UNO Wedijver van sterke kelen Bezoldiging personeel postcheque- en girodienst Duitse Post muzikaal 9 (Van onze reisredacteur) DAR ES SALAAM, half Juni Tanganyika telt drie van Afrika's opzienbarendste wonderen, liet heeft in de Kilimanjaro de hoogste berg en in het Tanganyika-meer het diepste meer van dit donkere continent. Wonder nummer drie? Het is de Britse gouverneur van Tanganyika Sir Edward Twining. Uiterlijk lijkt hij een caricaturale bulderbas uit „Punch". Hij heeft uiteraard een snor en zijn imponerend feestuniform om spant een middenpartij die eerbied afdwingt. Als hij op ambtstournée gaat, laat hij zich bij voorkeur door twee militaire orkesten vergezellen en in zijn vrije tijd schrijft hij boeken over Brits ceremonieel. Hij kan zijn stem laten rollen als de donder van een tropisch onweer en heeft een echtgenote, die zich eens ten bate van het Rode Kruis door een Indiaas meisje van elf jaar met pijl en boog appels van het hoofd liet schieten. Aan al deze uitzonderlijke hebbelijkheden, die Sir Edward tot een eerste rangs televisie-ster zouden kunnen maken, paart hij echter een uitzonderlijk scherp verstand, een onkreukbaar gevoel voor rechtvaardigheid en een groot en warm hart. Dit alles heeft hem tot de bemindste man van Tanganyika gemaakt. Zo bemind dat de drie bevolkingsgroepen van dit land, Afrikanen, Europeanen en Aziaten, gezamenlijk een beroep op de Britse regering hebben gedaan om, nu hij de pensioengerechtigde leeftijd nadert, zijn ambtstermijn te verlengen. Eensgezindheid tussen blank, bruin en zwart, alleen om deze reden al zou Tanganyika in het door rassen conflicten verscheurde Afrika een witte raaf zijn. Er zijn er echter meer. Waar de zich ophopende spanningen in de Afrikaanse ketel sommige regeringen er toe brengen alleen maar harder op het deksel te drukken en andere in arren moede de stoom laten ontsnappen door het schoksgewijze verlenen van onaf hankelijkheid, evolueert Tanganyika langs de weg van geweldloze gelei delijkheid naar een nieuwe toekomst. Het doel: een onafhankelijk Tanga nyika, waarin voor de blanke en bruine minderheden de plaats zal zijn. waar zij recht op hebben. Het middel: multi-raciaal gouvernement. Men kan dat in werking zien in het nieuwe parlementsgebouw in de hoofdstad Dar Es Salaam, door de rijke Indiase familie Karimjee aan het land geschonken. Daar zetelt Tanganyika's wetgevende vergade ring, waarin de drie bevolkingsgroe pen ieder gelijkelijk door tien be noemde leden vertegenwoordigd zijn. Gouverneur Twinings geesteskind blijkt een gezonde baby te zijn. De drie kleur-groeperingen in het par lement verdedigen niet eens hun eigen standje, bij het merendeel der stemmingen loopt de scheidslijn tus- ifik v^r rio !fiUH^tfnthee'^nap!fnke^ De meest beminde man van Tanganyika, een heeft é^n Itee" mè" nadni'k '"ÏT „Willen de heren bedenken dat zij Twmtng en 2V" denote. voor alles Tanganyikanen zijn?" En depen. In 1918 kreeg Groot-Brittannië het heren hebben het onthouden. Natuurlijk moet de baby verder opgroeien, zelf leren lopen. De volgende stappen zullen zijn: s verkiezingen, eerst op plaatselijk, dan op direct bestuur te kalmeren en liet inten- Jandelijk niveau. En in de schoot van de tieve kolonisatie achterwege, aangezien verdere toekomst ligt vergroting van de het vreesde Tanganyika uiteindelijk toch Afrikaanse vertegenwoordiging. Want al aan Duitsland te moeten retourneren. Pas mag de huidige zetelverdeling verdedig- bij de tweede uitbarsting van Duits slecht baar zijn op grond van de veronderstel-«edrag werd die vrees weggenomen. Het ing, dat de drie groepen ieder een even achterblijven van Tanganyika bleek toen belangrijke rol spelen twintigduizend een „blessing in disguise", een vermomde Europeanen: economische, administrateve zegen. want inmiddels was het in andere en intellectuele toplaag, tachtigduizend Afrikaanse gebieden zo falikant mis ge- Aziaten: middenstand, acht millioen Afri- kanen: landbouw en arbeid er is nie mand in het Britse gouvernement, die ontkent, dat Tanganyika uiteindelijk in de eerste plaats van en voor die acht mil lioen Afrikanen is. Deze liberale regeringspolitiek weer spiegelt zich ook in het dagelijks leven. In Tanganyika vrijwel geen kleur-bar- rière, geen hatelijke bepalingen in hotels, geen in reservaten opgepropte Afrikaanse bevolking. Geen stuurse blikken van de Afrikanen, maar in tegendeel allerwegen een opgewekt „Djambo bwana. Habari?" (Goedendag, meneer, hoe gaat het?). Er is geen enkele „bwana" die niet „Djambo. Mezuri" (goedendag, goed) terugroept. Het klinkt allemaal een beetje paradijselijk en de scepticus, die niet onvoorwaardelijk in menselijke engelachtigheid gelooft, gaat dan ook al ras speuren naar de redenen van al dit welbehagen. Er zijn er wel een paar. Ten eerste zijn er weinig blanke boeren en dus weinig landconflicten. En ten tweede heeft Groot-Brittannië het land van de UNO in beheer. Tanganyika was tot in 1918 een Duitse kolonie. Gedurende veertig jaar is er hier stelselmatig op zijn Duits gekoloniseerd. Het mitrailleren van 125.000 Afrikanen, die zich tijdens de Maji-Maji-opstand tegen het Teutoons bewind verhieven, inbegre- land als mandaat-gebied door de Volken bond toegewezen. Het bepaalde zich ei toe de roerige bevolking door verstandig in- Wat zijn de factoren, die deze ontwik keling kunnen versnellen of zelfs force ren? In Tanganyika zelf streven de, ove rigens gematigde, Afrikaanse leiders als Julius N.verere, president van de TANU (Tanganyika's Afrikaanse Nationale Unie) naar Afrikaanse onafhankelijkheid op zo kort mogelijke termijn. Weliswaar is TANU's aanhang nog beperkt, maar haar kracht zal toenemen bij de economische ontwikkeling van het land, die onherroe pelijk hechtere organisaties van de Afri kanen in vakbonden en coöperaties ten gevolge zal hebben. De Afrikaanse baby krijgt tanden, het geen nu eenmaal niet pijnloos gaat. Maar in het huidige politieke klimaat van Tan ganyika kunnen die problemen zonder veel moeilijkheden worden opgelost. Het doel ligt immers vast, de termijn om het te be reiken moet door geven en nemen worden vastgesteld, en beide partijen hebben een redelijk uitgangspunt. Een Afrikaanse leider zei mij: „Wij wil len de blanke'bijdrage aan de ontwikke ling van Tanganyika niet missen". De waarnemend gouverneur Stapledon ver telde mij: „Wij hopen steeds een stapje voor te blijven op het punt, waar men ons zou gaan dwingen". Een veel groter gevaar voor Tanga- nayika's experiment schuilt in de moge lijkheid dat elders in Afrika het deksel van de ketel zou vliegen. Men moet daar bij bedenken dat er in zwart-Afrika geen nationalisme in de orthodoxe zin van het woord bestaat. De Westelijke mogendheden hebben dit werelddeel indertijd in partjes gesneden alsof het een verjaarstaart was. Er bestaat echter een veel ruimer begrip: Afrikanis me. De apartheid in Johannesburg kwetst de Afrikaan in Dar Es Salaam. De schop die de neger in Portugees Angola krijgt, wordt door de Kikuyu in Kenya gevoeld. Men kan het de zwarte man moeilijk kwa- Een Afrikaanse markt in Mwanza. lijk nemen dat hij zich van zijn ras bewust is geworden, want het is de blanke ge weest, die in Afrika de kleur-barrière heeft ingesteld en daarmede die rasgevoe- lens heeft wakker geroepen. En wee hem als die rassenscheiding tot boemerang wordt: er wonen 160 millioen zwarte men sen in Afrika. In Tanganyika is bewezen dat blank en zwart beide hun onmisbare bij drage aan de bouw van een nieuwe maatschappij kunnen leveren. Dit houdt niet in dat men het Tanganyi- kaanse stelsel klakkeloos zou kunnen copiëren in andere gebieden met an dere verhoudingen. Het leidende be ginsel van samenwerking, van geweld loze evolutie, van eerbiediging van eikaars waarde en waardigheid is ech ter een moedgevend verschijnsel. Het zou voor het Westen een trage die zijn, wanneer dit wederzijds ver trouwen door een elders opgestoken storm vernietigd zou worden. gaan, dat de Britten uit die fouten rijke lijk lessen konden trekken. Daarbij komt dat het Engelse bewind via het venster van de Volkenbond en la ter dat van de UNO-beheerschapsraad bij wijze van spreken door de gehele wereld op de vingers werd gekeken. Nu moge het vervelend zijn eens in de drie jaar een UNO-commissie op bezoek te krijgen, die omtrent het land dat zij gaat onderzoeken vaak van toeten noch blazen weet, het feit blijft, dat zo'n periodiek bezoek iedereen tot voortdurend keurig gedrag noopt. En wanneer men zoals dit jaar een witte, een bruine en een zwarte Tanganyikaan naar New York kan zenden om gezamenlijk de UNO-beheerschapsraad te wijzen op de gruwelijke nonsens in het commissie-rap port, dan is dat toch een aardige triomf. Het onderhavige rapport bevatte overi gens één aanbeveling die niet geheel van redelijkheid ontbloot was. De commissie was van mening dat Tanganyika over 25 jaar gereed zou zijn voor zelfbestuur. Over de woorden „gereed voor zelfbe stuur" kan men natuurlijk eindeloos twis ten. maar in een kwart eeuw kan tegen woordig bijzonder veel gebeuren. En het zou mij niet verbazen wanneer reeds b i fi ne n die termijn de Afrikanen het heft in handen zouden hebben. Het tweede lustrumcongres van de Ne derlandse vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd is Woensdag m Enschedé geopend. De commissaris der koningin in Overijsel, ir. J. B. Ridder de van der Schueren heeft hierbij een ope ningsrede gehouden, waarin hij tot uit drukking bracht het grote goed en de nood zakelijkheid van de vereniging voor de ver sterking van de geestkracht van ons gehe le Nederlandse volk. Aan u is in deze gene ratie de taak drager te zijn van een lich tende fakkel voor de gestelde idealen, naar te blijven voeden, zodat straks andoren haar kunnen overnemen als een permanent lichtbaken voor ons Nederlandse volk. De commisaris der koningin vervolgde, dat er geen vereniging beter dan de ver eniging van ex-politieke gevangenen in staat is voortdurend op de bres te staan voor de verdediging van de rechten van de mens en de strijd tegen de nog steeds be staande concentratiekampen. Zij kan hulp bieden aan de schare van vluchtelingen, hen helpen en voorlichten, waardoor zij zich niet als volkomen vreemdelingen in ons midden blijven voelen, maar met onze i hulp voor zichzelf iets kunnen opbouwen. Vervolgens zeide spreker dat wij" ons I steeds bewust moeten zijn actieve weer stand te moeten blijven bicden tegen elke vorm van slavernij, zoals wij die zelf ge kend hebben. De gevaren die ons land en de gehele vrije wereld bedreigen zijn zeker niet minder dan in de jaren 1940—1945; zij zijn iets meer omsluierd, maar daarom des te gevaarlijker. Hiertegen, en dit is het grote voorbeeld dat uw vereniging geeft, aldus spreker, moeten wjj steeds gezamen lijk blyven optrekken. De voorzitter van de Nederlandse vere niging van ex-politieke gevangenen, mr. G. Cn. Aalders, heeft op het jubiluemcongres van de vereniging onder meer verklaard, dat de vereniging zal ijveren voor de ver dediging van de democratie naar Westerse begrippen en voor eerbiediging van de rechten van de mens. ADVERTENTIE voor Woonhuizen - Winkels - Kantoren SPAARNE34 - HOEK DAMSTRAAT HAARLEM TEL. 15758 V/achagga - vrouwen brengen bananen naar beneden van de hellingen van Afrika's hoogste berg: de Kilimanjaro. Droegen de beide vorige weekstaten van de Nederlandse Bank duidelijk de kente kenen van de toenemende ontspanning op de geldmarkt, ditmaal zijn de mutaties slechts var. ondergeschikte betekenis. De rust op de geldmarkt bleef de gehele weck gehandhaafd. Daggeld noteert onveranderd een half percent en is overvloedig beschik baar. De netto deviezenreserve geeft deze week een onbetekenende vermindering te zien n.l. met f 9 millioen tot f 1624,5 millioen. De zil- vervoorraad steeg opnieuw met ruim een half millioen tot f 23,5 millioen. De post gouden munt en muntmateriaal bleef on veranderd op f 3.045,5 millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans f 4670 millioen bedragen. De bijzondere rekening van het rijk bleef ongewijzigd op f 611.5 millioen en ook de post voorschotten in rekening cou rant veranderde zo goed als niet De overige wijzigingen op deze balys zijn van geen betekenis. Spreker gaf een overzicht van de activi teit in de afgelopen tien jaren. Hij memo reerde daarbij onder meer de stichting van het „fonds bijzondere gevallen" en het werk dat kon worden gedaan voor de na-oorlog- se vluchtelingen in Europa. Nog zijn er honderden concentratiekam pen in de wereld, bevolkt door millioenen slachtoffers van dictatuur en machtswel lust. Nog heerst onrecht en worden men senrechten beknot en niet erkend. Spreker wees op Indonesië en wat daar vandaag aan den dag gebeurt. Naar zijn mening ligt hier een taak, ook voor de vereniging. Men betreedt daarmee geenszins het steeds angstvallig vermeden politiek terrein. Het bestuur stelt zich voor het initiatief te nemen om te geraken tot een overkoe- t peling van alle thans bestaande Nederland- se organisaties, wier leden slachtoffers zijn i geweest of zijn van de overweldigers uit de laatste wereldoorlog. Dit federatief ver- j band, waarbij de organisaties zich aanslui- j ten met volkomen behoud van eigen zelf standigheid, zal moeten omvatten alle bo nafide verzetsorganisaties, daaronder be grepen de NIBEG. de bond van Nederland se militaire oorlogsslachtoffers en de ju bilerende vereniging, mogelijk ook andere. Het bestuur heeft zich de navolgende doel stellingen gedacht: verdediging der demo cratie naar Westerse begrippen; eerbiedi ging van de rechten van de mens; de na gedachtenis van alle gevallenen te eren; verbreding en verdieping van de ware ver- zetsgeest. „Laten wij nooit vergeten, dat tweedracht in de kringen van hen, die bij elkaar be horen de vijand in de kaart speelt en iedere actie lam legt", zo besloot de voorzitter zijn rede op het jubileumcongres te Enschedé. Koningin bezoekt congres Koningin Juliana heeft Woensdagmid dag een gedeelte van het congres bijge woond. Zij arriveerde in Enschedé per heli copter. De Koningin onderhield zich ge ruime tijd met personen, die gedurende de oorlog in een concentratiekamp hebben gezeten. Koningin Juliana is per helicopter weer naar Soestdijk teruggekeerd. Op het congres heeft minister Beel mee gedeeld, dat de voorzitter der vereniging, mr. Ch. G. Aalders te Dordrecht is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Daarna heeft de minister zich in het Frans gericht tot die afgevaardigden, die zich in internationaal verband grote verdiensten hebben verworven bij de strijd voor recht en vrijheid. Daarbij noemde spreker in het bijzonder de „Fédération internationale". De secretaris-generaal daarvan, Georges Degois, heeft de onderscheiding van groot officier in de orde van Oranje Nassau ont vangen; David Rousset, voorzitter van de „Fédération", is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau; de secretaris generaal van de „Commission internatio nale contre le régime concentrationnaire" (internationale commissie tegen het con centratiekamp-systeem) Père Damien Reu- mont uit Luik is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. WASHINGTON (Un. Press) President Eisenhower heeft de ontslagaanvrage van legerminister Stevens geaccepteerd en de republikeinse oud-gouverneur van Michi gan, Brucker, als zijn opvolger aangewezen. Stevens die op de voorgrond trad in het ge'chil tussen het leger en senator McCar thy vorig jaar, heeft gezegd, dat hij eind Juli zijn portefeuille wil neerleggen. Eisenhower heeft het ontslag, dat „om persoonlijke redenen" was ingediend, „met diepte spijt" aanvaard. Hij zwaaide Stevens lof toe voor zijn ministerschap van 2'/. jaar. De 61-jarige Brucker is sedert April 1S54 algemeen raadsman van het ministerie van Defensie. In 1931-'32 heeft hij twee jaar het gouverneurschap van Michigan bekleed. De ontslagaanvrage van Stevens was reeds lang verwacht. (Van onze correspondent In Londen „De sluimerende bulldog" zo noemt men het nieuwe bronzen beeld van Sir Winston Churchill, dat Dinsdag door hem zelf in de Londen-e Guild Hall werd onthuld. Het is vervaardigd door de Joegoslavische beeld houwer Oscar Nemon, die Sir Winston in zittende houding heeft uitgebeeld. Met een ondeugende glimlach zinspeelde Sir Winston in zijn rede op het feit dat het een uitzondering is een monument op te richten tijdens het leven van de betreffen de persoon. In het parlementsgebouw ge beurt dit pas na de dood. Pas nu worden voorbereidingen getroffen voor de oprich ting van een standbeeld voor Lloyd George, oie in 1945 stierf. Het nieuwe beeld, dat volgens Sir Win ston een grote gelijkenis vertoont, laat de staatsman zien in een rustige doch tege lijkertijd waakzame houding. In zijn toespraak verklaarde Sir Winston optimistisch gestemd te zijn over de ko mende onderhandelingen van de Grote Vier, hoewel hij waarschuwde dat men niet moest rekenen op volledig en on middellijk succes. Misschien kunnen wij, aldus Sir Winston, niet meer bereiken dan een p>erioöe van ontspanning. Deze behoeft echter geenszins onvruchtbaar te zijn. In tegendeel: de wetenschap zou gelegenheid krijgen haar zegeningen te tonen in plaats van haar verschrikkingen. Dit zou tot een mildere atmospheer kunnen leiden. Laat ons moedig voorwaarts gaan en ons aan deel bijdragen, zo besloot Churchill, na gezegd te hebben dat niemand bekwamer is om Groot-Brittannië te vertegenwoordi gen dan de premier, Sir Anthony Eden. ADVERTENTIE van een partij uitsluitend in de kleuren 2-PERSOONS - snümaat 150 x 200 tegen de prijs van A KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 De krijgsraad te velde West te 's-Gra- venhage heeft Woensdagmiddag, na raad- kamer, de 38-jarige beroepssergeant bij de Koninklijke Luchtmacht N. Th. M. K. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaar delijk, met aftrek van voorarrest en drie jaar proeftijd en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen, omdat hij, zoals hij had erkend, in de periode Juli 1953 Januari 1955 ten nadele van het rijk on geveer duizend liter benzine, twintig liter anti-vries, elf schijven lood en zes kabels had gestolen van rie vliegbasis Soesterberg. De auditeur-militair had tegen K. zes maanden met aftrek en ontslag zonder ont zetting gerequireerd. De benzine verkocht hij aan zijn broer, die een taxibedrijf heeft. Aan K. was voorts ten laste gelegd dief stal van een vliegtuigkompas en een stuur- knuppel. Dit ontkende hij echter. Deze voor werpen zou hij in de oorlog meegenomen hebben van een neergestorte „Spitfire"-. De verdediger zei onder meer dat de (af getapte) benzine, welke was gestolen, geen waarde had voor de vliegbasis. Op de basis werd de afgetapte benzine gebruikt als spoelbenzine en soms met emmersvoi weg gegooid. Pleiter verzocht uiterste clemen tie omdat K. een uitstekende staat van ne gentien jaar dienst heeft. Hoofdredactie Doopsgezind W eekblad Het bestuur van de Algemene Doopsge zinde Sociëteit, het centrale lichaam van de Doopsgezinde Broederschap, heeft in Amsterdam vergaderd. De voorzitter, mr. H. Craandijk. schetste in zi>n openingsrede de ontwikkeling van de Broederschap in de laatste periode. Van verschillende vooraanstaande figu ren als ds. F. H. Pasma, oud-voorzitter van de sociëteit, dr. C. Spoelder, president- curator en ds. S. H. N. Gorter, hoofdredac teur van het Algemeen Doopsgezind Week blad, werd afscheid genomen. De vergadering benoemde ds. H. W. Mei huizen uit Den Haag als opvolger van ds, Gorter. In de pensioenregeling voor de predikanten werden verbeteringen aange bracht. De nieuwe doopsgezinde gemcenie in Roden (Drenthe) werd toegelaten tot de sociëteit; het lidmaatschap van een zestal doopsgezinde instellingen werd geconti nueerd. Professor ar. mr. J. A. üo-terbaan hield een referaat over „Plaats en taak der doopsgezinden in het geheel der christen heid". Teneinde de militairen, behorende tot de parate onderdelen, in de gelegenheid te stellen om op Zondagen, waarop zij geen bewegingsvrijheid genieten, des middags of des avonds een tweede kerkdienst van hun gezindte bij te wonen, heeft de minis ter van Oorlog bepaald dat aan hen zo nodig vrijstelling kan worden verleend van. het bijwonen van het tussentijds appèl. Zij zijn in dat geval echter verplicht zich bin nen een tijdsbestek vallend van anderhalf uur vóór tot anderhalf uur na het tussen tijdse appèl, waarvan hun vrijstelling ver leend is, te melden bij de wachtcomman dant. Aan hen, die door het bijwonen van de kerkdienst niet in de gelegenheid zijn aan de avondmaaltijd deel te nemen, kan toe stemming worden verleend deze later te gebruiken. Ter uitvoering van het bovenstaande zullen de korpscommandanten in overleg met de betrokken geestelijke verzorgers de vereiste regelingen treffen. jy „(leef Londen de vrije hand" NICOSIA (United Press) Dr. Fazil Kuckuk. de secretaris van de Turkse na tionale partij van Cyprus, heeft in een te legram aan de UNO de aanhoudende bom aanslagen op dit eiland veroordeeld en verklaard dat alleen fanatici aansluiting bij Griekenland wensen Steun aan de Enosis-beweging zal volgens hem uitlo pen op een oorlog in het Midden-Oosten. „Geef Groot-Brittannië de vrije hand bij het onderdrukken van de terreur"', vraagt hij. „Weiger de kwestie-Cyprus op de agen da te plaatsen". Maandag verzocht Kuckuk in telegram men aan de premiers van Groot-Brittan nië en Turkije bescherming tegen de aan vallen van terroristen. Zwaar gewapende patrouilles handhaven de orde. Steeds meer toeristen zeggen hun voorgenomen bezoek aan Cyprus af met het oog op de onveiligheid op het eiland. Bondspresident Heuss heeft zich er over beklaagd, dat vele Duitsers hardnekkig „Deutschland über alles" blijven zingen, alhoewel de officiële tekst van het Duitse volkslied voortaan spreekt van „Einigkeit und Recht und Freiheit". In de Evangeli sche academie in Loccum zei Heuss het nog altijd te betreuren, dat het hem in dertijd niet gelukt is de Duitsers een ge heel nieuw volkslied te geven. Thans was het precies gegaan zoals hij had voorge steld: wanneer de mooie melodie van Haydn werd ingezet dan kwam het steeds weer tot „een wedijver der sterkste kelen tussen de eerste en derde strofe". Op een Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van de hoófdbesturen van de Nederlandse Vakbonden voor het Pension rusthuis en Kamerverhuurbedrijf de „Pe- ruka" en van de „Federatie'is besloten over te gaan tot een fusie tussen deze bei de vakbonden. Door deze fusie is bereikt dat thans één grote vakorganisatie op dit terrein in Nederland bestaat. De naam van de nieuwe organisatie luidt: Nederlandse Vakbond voor het Pension-, Rusthuis- en Kamerverhuur Bedrijf „Peruka-tederatie". Kamerlid stelt minister vragen Het lid van de Tweede Kamer, de heer Blom, heeft aan de minister van Binnen landse Zaken de volgende vragen schrif telijk gesteld: Kan de minister mede delen. of het waar is, dat het Staatsbedrijf der PTT zou hebben besloten om per 1 Juli 1955 speciaal voor personeel, werkzaam bij de postcheque- en girodienst, een verbete ring in de bezoldiging aan te brengen? In dien deze vraag bevestigend wordt beant woord, wil de minister dan mededelen, of het in het voornemen van de regering ligt soortgelijke maatregelen te treffen voor andere groepen van overheidspersoneel? Is het juist, dat de centralen van organisaties van overheidspersoneel reeds in 1953 en 1954 bij de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg voorstellen hebben inge diend, die voor het gehele PTT-bedrijf be oogden tot stand te brengen, wat thans voor de girodienst is aangekondigd? Indien deze vraag bevestigend kan worden beant woord. wil de minister dan mededelen, of deze voorstellen reeds in de centrale com missie voor georganiseerd overleg zijn be handeld en. indien dit niet het geval mocht zijn, waarom niet? De Duitse post heeft muzikale neigingen gekregen In München gestempelde brie ven vertonen voortaan naast het poststem pel een notenbalk met de eerste tonen van het Duitse volkslied cn met de aanvang van de strofe van het lied, dat officiëel als volkslied aanvaard is. Deze strofe begint met de woorden: Einigkeit und Recht und Freiheit. Het gros der Duitsers schijnt dit echter nog altijd niet te weten en waar het nationale lied gezongen wordt domineren nog steevast de woorden „Deutschland über alles". De post heeft het hare willen doen om de Duitsers er op attent te maken, dat de historie intussen een paar strofen voorbij het „Deutschland über alles" is.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9