KLERENKAST VAN DE NEGERVROUW Engels borduurwerk Schrijven met vilt DESSINS VOL SYMBOLEN In dc siertuin Wielrijdster in A'dam door tram overreden De positie van de departementsambtenaar Buitenlandse pers vereniging protesteert Trein sleurde tractor vijftien nieter mee Bus ramde bakkerij; klant overleden DIT MAKEN WE ZELF Onze tuin- en kamerplanten WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN TINTGEVENDE HAARWASSING dc w'tAefyfcc madc-uf? „PORTOFINO" „FIRENZE" Tegen uitsluiting Indonesische journalisten van persconferentie Tien tegen één! Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIIK Bestuurder vrijwel ongedeerd VRIJDAG 2 4 JUNI 1955 <V oor de^V rouw EVENALS WIJ IN EUROPA ons bij tijd en wijle druk maken over de mode, hebben ook onze zwarte zusters in Afrika zo hun wensen en interessen op dit gebied. Bij hen neemt dit vraagstuk echter een andere vorm aan: zij hullen zich namelijk bij voorkeur in symbolen. Op het eerste gezicht lijkt dat wat onbegrijpelijk daar om voegen we er maar meteen de verklaring aan toe. Het dessin van de japon of van de doek, waarin zij zich wikkelen, kan op symbolische wijze allerlei begrippen en wijsheden uitbeelden. Legt men een neger een dergelijk Is madame in goede doen, dan bezit zij een ruim voorziene garde robe, bestaande uit veertig tot zestig bedrukte lappen, die zij om zich heen drapeert (soms meerdere over elkaar) of ook wel tot een jurk verwerkt. Ook mijnheer, die in de stad werkt en overdag in een Europees pakje op kantoor zit, slaat 's avonds bij voor keur zo'n doek be drukt met leven dige voorstellin gen, om zich heen. Dank zij aller lei beschavings invloeden en mede als gevolg van de toenemende wel vaart, doet nog slechts een derde deel van de in heemse Afrikaan se bevolking het geheel zonder tex tiel. Een ander derde deel kleedt zich in goedkope, bedrukte katoen tjes en de rest draagt de echte zogenaamde Afrika druks een was- drukprocédé, dat doet denken aan de batiktechniek. En deze laatste kwali- teitsstoffen worden in Nederland ge maakt! Vroeger bedrukten de negervrouwen hun eigen textiel door middel van be paalde uitsparingstechnieken: men bond de stof gedeeltelijk af en dompelde deze dan in een verfbad. De verf drong op de afgebonden plaatsen niet overal door, waardoor het dessin ontstond, soms in uitvloeiende lijnen. Ook maak- te men wel sommige plaatsen door mid del van was onvatbaar voor de verf. De Afrika-druks, waarvoor de be schaafdste en welvarendste negervrou wen zo'n voorkeur hebben, worden grotendeels volgens deze methode ver vaardigd. De Nederlandse fabrikant, die zich hierop speciaal toelegt, heeft jaren lang de gewoonten en de smaak van de negers in Centraal-Afrika, langs de Goudkust en in de Congo bestudeerd en weet zich volledig in het symbolisch denken van hen te verplaatsen. Iedere neger kent zonder uitleg het dessin, waarin het symbool „eendracht maakt macht" is verwerkt: een groepje bij elkaar staand? bomen en verderop een omgevallen stam. Afrikaanse landschappen met bomen, hutten en een meertje, waaruit dartele dolfijnen opspringen, zijn zeer geliefd. Zo ook de dierenpatronen, waarmee diverse eigenschappen van de mei s wor den uitgedrukt. Een luipaard duidt op kracht, een spin op wijsheid, een pauw op ijdelheid. De slang is het symbool van de eeuwigheid, een olifant van macht. Met krokodillen moet rpep een beetje voorzichtig omspringen; er zijn namelijk streken, waar zïj als heilige dieren worden vereerd. Daar zal men er niet aan denken zich in stof te hul len, waarop dit gevaarlijke amphibie is afgebeeld. Elders in Afrika accepteert men de krokodil echter rustig. Nu we al zo'n beetje vertrouwd zijn geraakt met de denkwijze van deze primitieve mensen, kunnen we ge makkelijk aanvaarden, dat een paraplu onheil afweert en een palm de over vloed symboliseert. Wij kunnen ons ook indenken hoe kinderlijk blij ze zijn met de voorstelling van een sprookje: Een olifant heeft met een krokodil gewed, dat hij de wedstrijd touwtrekken van hem kan winnen. Hij wint het ook dessin voor, dan begrijpt hij zonder nadere uitleg on middellijk de bedoeling ervan. Wij zouden er een hele tijd op moeten turen en er dan nog niets van snappen, omdat wij nu eenmaal in een andere gedachtenwereld leven. Behalve een sterk ontwikkeld gevoel voor symboliek, heeft de neger een fijne neus voor kwaliteit. Hij ziet direct of hij zo maar met een bedrukt katoentje of een echte was-drukdoek te doen heeft. dank zij een foefje. Onder water laat hij namelijk een paar dikhuidige vrien den meetrekken! Dit is dus een voorbeeld van primi tieve humor, die Nederland voor het zwarte werelddeel vervaardigt. Maar we zijn er nog lang niet; de vreemdste dingen komen nog. De goed gelijkende portretten van Churchill en Roosevelt stellen macht, kracht en overwinning voor, dat is voor ons westers denken nog wel te volgen. Hetzelfde is het ge val met de Hollandse tulpenveld-schil derijtjes met een achtergrond van kleine tulpjes of impressies van Mar ken. Zij doen het overigens met hun prachtige kleurengloed in vele tinten bruin, rood, blauw en goud uitstekend onder de laaiende Afrikaanse zon. Maar we breken ons tevergeefs het hoofd, als we de stof bekijken, waarop het teken 6B in regelmatige tussen pozen voorkomt. De Congoneger zal u onmiddellijk met een geringschattend lachje om uw onwetendheid zeggen, dat dit „zes bougies" betekent. En dan zijn we nog even verKom, aan een halve uitleg hebt u ook niets. Het sym bool dateert uit de tijd van de eerste auto's in Afrika. De allereerste was een vier cylinder Citroen. Later kwam er een nog machtiger monster, een zes cylinder. Dat was het toppunt van kracht. En nog steeds hebben de negers een angstige bewondering voor de grote autobussen, waarin zij. naar hun werk worden vervoerd. De vrouw van de chauffeur, en ook anderen demon streren dit door op haar kleding het teken 6B te dragen. Het is maar een weet... En weet u wat in Afrika als het summum van wel gesteldheid geldt? Dik te zijn, ont zaggelijk dik. Be zit men daarbij nog een fiets, dan wekt men de alge mene jaloersheid op. Dus: een dikke negervrouw op een fiets is het sym bool van welvaart! En zodra men het benijdenswaardige gewicht van drie honderd pond of nog meer heeft bereikt, mag de heie wereld dat weten. Het komt er in vriendelijke lettertjes bij te staan. En dat was wel het merk waardigste dessin, dat ons bij de fa brikant werd ge toond. TINEKE RAAT Vroegbloeiende voorjaarsplanten zijn nu al vrijwel uitgebloeid en hun plaat sen zullen dus door andere gewassen in genomen moeten worden. De bloemist heeft nu nog wel vele eenjarige in kleine potjes gekweekte zomerbloei ende plantjes en die kunnen er voor in de plaats gepoot worden. We denken hierbij vooral aan Zinnia's en Afrikaan- tjes. Van de Zinnia's kan men prachtige snijbloemen verwachten: ze stellen ech ter nogal enige eisen aan de grond. Die moet wel voldoende voedzaam zijn en Kleinbloemige lage Zinnia's. als m geen oude stalmest bij de hand heeft kan de bekende korrelmest ook v/el uitkomst brengen. Zinnia's houden van een zonnig plekje. Afrikaantjes of Tagetes kan de bloemist u ook bloeiend in een klein potje leveren en die plant jes groeien dan in de volle grond snel door en hiervan kan dan nog deze zo mer een schat van bloemen verwacht worden. Denk ook eens om uw rozen; ze bloeien nu zo mooi en maken steeds maar nieuwe bloemknoppen doch dat kan zo maar niet doorgaan zonder dat er van uw kant iets tegenover staat; ze zullen eens een lichte overbemesting moeten hebben. Zet uw lathyrusbloemen niet te diep in het water; deze bloemen vormen een uitzondering op de regel: v/anneer de bloemstengels slechts in een paar cen timeter water staan kunt u dat al wel als voldoende beschouwen. G. KROMDIJK Voor het borduren van een lakentje en sloopje is wit borduursel het mooist. Wij kozen Engels borduurwerk, omdat door de afwisseling van dicht en open een levendig effect ontstaat. De moei lijkheid is alleen, dat we niet uit de hand kunnen borduren en de tekening dus eerst op de stof moeten overbrengen. Daartoe nemen we de tekening over op calqueerpapier, prikken vervolgens de lijnen der tekening met een naald (een speldepunt is te dik) door, leggen de tekening precies op de' plaats waar zij moet komen en schrapen van een stukje houtskool flink wat op de tekening. Als u op 't papier tikt en er daarna met een oud lapje over wrijft, zakt de houtskool door de gaatjes op de stof. Tot slot met een kwastje met blauwe waterverf, die niet te dun is, over de lijntjes gaan en de houtskool, als de verf droog is, er af kloppen. Dit lijkt een heel verhaal, maar het werk. valt nogal mee. U hoeft de teke ning maar eenmaal over te nemen en door te prikken, hij kan voor alle pa troontjes dienst doen. Bij de zijfiguur tjes trekt u de peertjes niet met verf over. De lange lijn, die de figuurtjes verbindt, komt 2,5 cm van de kant (zoom niet meegerekend). Als u die eerst afrijgt én de plaatsen waar de figuurtjes moeten komen, gaat het op tekenen al veel gemakkelijker. Als u ?een verf bezit, kunt u ook met een natte penseel langs een zakje blauw wrijven. En nu het borduren; u gebruikt er witte borduurkatoen no. 30 voor. Met de borduurdraad een cirkeltje omrijgen, als we één keer rond zijn rijgen we het cirkeltje nogeens om, zodat er een stik- steek ontstaat (zie tek.). Nu met een scherp schaartje het rondje inknippen, in de lengte en de breedte, recht op de draad. Met de draad, die we niet hebben afgeknipt, cordonneren we het rondje zo smal en zo regelmatig moge lijk. Denkt u er om, dat u van buiten naar binnen steekt zodat tijdens het werken de puntjes naar achteren ge werkt worden. Het verdient aanbeve ling dit eerst op een lapje te oefenen, daar het we.k mooier wordt, naarmate u het langer doet. De peertjes worden op dezelfde manier bewerkt: eerst om- rijgen, daarna inknippen, ditmaal één knip over de lengte en één knip over het breedste gedeelte. We beginnen het peertje bij de punt. De lijn kunnen we met de hand cordonneren; twee maal rijgen en omwerken. Om de lijn extra dik te maken kan er nog om een dikke draad gewerkt worden. Heeft u een zigzag-machine, dan kunt u hem daar mee cordonneren en bezit u een gewone machine, dan kunt u een draad cotton- perlé op de spoel doen en een draad machinegaren boven. Als u nu op de verkeerde kant over de rijgdraad stikt, ontstaat er ook een dikke lijn. Op het lakentje komt deze lijn even eens 2,5 cm van de zoom. Het is dan wel erg mooi, er een open zoom van te ma ken, op die manier kan dan ook het strookje worden afgewerkt. L. C. B. Hebt u al aardbeienjam gemaakt? Of gaat u zich straks aan de inmaak van sperciebonen wagen? Het is een heel karwei. Als het klaar is, grijpt u met een zucht van verlichting en een van vermoeidheid trillende hand uw vulpen en schrijft de etiketjes, die u op de nog warme flessen plakt. Eigen lijk zou het veel glorieuzer zijn om op de flessen op het glas zelf. de naam van het ingemaakte te schrijven met grote dikke koeienletters. Die dikke koeienletters zou u inderdaad ook no dig hebben om de inhoud van de ver schillende kisten en dozen op uw vlie ring aan te geven. En wat zou het ge makkelijk zijn om bij het versturen van een groot postpakket het adres er groot en duidelijk op te kunnen te kenen. Er is wel zo iets. Niet een potlood waar de punt van breekt, niet een ball point die voor dit doel te dun schrijft. Neen, het is een heuse vulpen. Maar inplaats van een gouden pen heeft deze een punt van vilt. Ge begrijpt welk een mogelijkheden dit vilt in zich bergt. Ge kunt met de „vilten-punt-pen" berken op: papier, hout, glas, cello- phaan,aluminium of indien u daar ple zier in mocht hebben, uw goud en zil ver mee bekladden. Men kan er lijnen mee trekken van een halve centimeter breedte, maar ook dunne lijntjes. Men kan er dun en dik mee schrijven. Wie daarvoor aanleg heeft kan er vlugge schetsjes mee maken, tekeningen en portretten. En wie de verschillende kleu_ ren inkt aanschaft kan er zelfs mee schilderen. De inkt die er bij hoort heeft het grote plezier dat hij onmid dellijk droog is. Kortom, of men nu ar tist is of huisvrouw, boer, schipper of student, onderwijzer of winkelier, het bezit van zo'n vilten-punt-pen geeft in spiratie en wekt nieuwe ideeën. Hij ligt in de étalage van een zaak voor kan toorbehoeften. Iets anders is natuurlijk een brood mes. Maar ook in de broodmessenbran- che schijnt men steeds weer nieuwe ideëen te krijgen. Nu is er een zeer bijzonder broodmes, dat volgens de aan wijzingen achter het winkelraam „in iedere keuken thuis hoort". Het is best mogelijk en daarom volgt hier de be schrijving. Het gegolfde mes is aan bei de kanten door schroeven verbonden aan een stalen beugel. Met de schroe ven wordt de af stand tussen beu gel en mes gere geld. Deze afstand bepaalt de dikte van de boterham. Wie van dikke pil len houdt, schroeft de afstand wat ruimer, wie de dunne vliesjes pre fereert maakt de afstand zo klein mogelijk. In een minimum van tijd liggen de boter hammen in mooie gelijke sneden op de broodplank. Het lijkt een plezierig geval voor inter naten of voor huishoudens waar veel brood ver slonden wordt. Be grijpelijk is dat bijvoorbeeld kaas en citroenen zich door dit bijzondere mes eveneens in -nooie gelijke plak jes laten snijden. Wordt daarentegen uw huishouden door u alleen gevormd, dan heeft u zich waarschijnlijk al herhaalde malen ge hinderd aan de jampot. De jampot die berekend is op meer eters. Maar u al leen doet maanden met een en dezelfde pot en de jam begint u dermate te ver velen dat u het restje weggooit. Geluk kig beginnen de jamfabriekanten zich nu ook het lot van de alleenwonenden aa? te trekken en zij laten nu glazen potjes "maken op halve grootte Dezs kleine jampotjes kunt ge in sommige levens middelenzaken ontmoeten, ze zijn voor u alleen. ANNEKE Op de kruising Churchilllaan-Skhelde- straat is Donderdag wederom een ver keersongeval gebeurd, dat aan een 41-ja- rige wielrijdster het leven heeft gekost. De vrouw, die uit de Scheldestraat kwam, zou volgens de politie een naderende tram trein van lijn 25 te laat hebben opge merkt. Zij viel en werd door de motorwa gen overreden. De vrouw liep een sche- delbasisfractuur op; kort na aankomst in het Wilhelmina-gasthuis is zij overleden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hoe KNOBBELS aan de grote teen te bestrijden. Knobbels en zwellingen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinderlijke kwaal. Gflukkig bestaat er nu een product, dat snel verlichting brengt. Het is de beroemde DALET BALSEM. DALET BALSEM heeft een drievou dige werking: 1. verjaagt de pijn; 2. heft de ontsteking op; 3. vermindert de hinderlijke opzwelling. Neem de proef met DALET BALSEM, haar uitwerking is verrassend. Bij apothekers en drogisten. „Vooral de lagere ambtenaren op de de partementen krijgen van bovenaf weinig verantwoordelijkheid toebedeeld", aldus de voorzitter van dc Bond van Departe mentsambtenaren, de heer C. Oost, „waar door weinig interesse voor het werk wordt gewekt". De heer Oost maakte deze op merking in de rede, die hij Donderdagavond heeft gehouden voor de algemene verga dering van de Bond van Departements ambtenaren, die is gehouden in Den Haag. Na zich te hebben afgevraagd of de de partementsambtenaar niet stiefmoederlijk wordt behandeld, sprak hij als zijn mening uit. dat het rijk ook thans nog een geheel eigen loonpolitiek moet volgen, zich daar bij echter, voor wat de algemene loonhoog- te betreft, wél oriënterend op het vrije bedrijf. Daarbij zullen specifiek voor ambtena ren geldende factoren een punt van over weging moeten uitmaken, waarvan spreker slechts wilde noemen het feit, dat hij geen nevenbetrekking mag bekleden, dat hem geheimhouding en beperking van drukpers vrijheid is opgelegd, dat hij het gezag moet vertegenwoordigen en grote verantwoor delijkheid moet dragen, dat hij is blootge steld aan omkoperij, dat hij niet mag sta ken, dat het hem na een langere dienst tijd practisch onmogelijk is om elders em plooi te vinden. „Onze bond vraagt zich af", aldus de heer Oort, „waarom de ambtenaar niet meer deelgenoot kan worden gemaakt in het werk dat hij doet". „Wij dringen dan ook met klem aan op de spoedige totstand koming van dienstcommissies en bijzonde re commissies van overleg bij de departe menten". ADVERTENTIE In 30 minuten méér jeugd cn charme door Was éénmaal Uw haar me. POLYCOLOR Creme- Shampoo-Pastell. en U zult verras, zijn over het resul taat! Die eenvoudige be handeling geelt Uw haar de natuurlijke ol door U gewenste mode-tint (zender verven Eventueel grijzende harenworden onzichtbaar. U gaat er werkelijk jeugdiger uitzien! Tegelijkertijd wordt Uw haar grondig gereinigd, en krijgt een diepe glans door de haarvoedende bestanddelen. Het laat zich dan gemakkelijk kappen. Ook Uw eerstvolgende haarwassing een schocnheidsbehandeling met POLYCOLOR Creme- Shampoo Pastell Tube voor twee wassingen f1.95 Imp V.' Lahremjn" .«'en NM Foslbus 18 Teietoon K 2953 - 3047 Wagenweg 29 - Tel. 20518 Haarlem LANCEERT: de nieuwste Italiaanse coiffures en Een vlotte en goed houdbare zomercoiffure, ideaal voor de vacantie 's-Gravenhage (ANP) Van de op 10 dezer door minister mr. J. M. A. H. Luns over het „witboek inzake Indonesische rechtspleging" voor de binnenlandse en buitenlandse pers uitgeschreven perscon ferentie werden uitgesloten de hier te lande werkzame Indonesische journalisten Mashoed Sosrojoedho en S. Sluimers, ver tegenwoordigers van het persbureau An- tara, en Rinto Alwi, vertegenwoordiger van het blad Merdeka. Deze uitsluiting geschiedde op grond van het motief, dat „in redelijkheid van een Indonesische staatsburger niet mocht worden gevraagd, dat hij, in een aangelegenheid die zijn land zo nauw regarceerae, een embargo op de publicatie zou aanvaarden". De buitenlandse persvereniging in Ne derland heeft tegen dit standpunt en tegen deze uitsluiting protest aangetekend in een schrijven aan de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beyen. In dit schrijven wordt aangevoerd, dat in bedoelde persconferentie geen vertrou welijke mededelingen werden gedaan, doch juist zo groot mogelijke verspreiding van het verstrekte nieuws beoogd werd. Op de inhoud der gedane mededelingen rustte slechts een embargo met betrek kring tot het tijdstip van publicatie. De conferentie onderscheidde zich derhalve niet van andere soortgelijke. De buitenlandse persvereniging is v?-n mening, dat met de uitsluiting gehandeld is in strijd met de int. rnationale pers- gebruiken en met het aan de persvrijheid inhaerente beginsel, dat het voor alle pers organen bestemde nieuws op hetzelfde ogenblik aan alle correspondenten ter be schikking moet worden gesteld. De vereniging is voorts van mening, dat aan de uitgesloten journalisten ook per soonlijk onrecht is begaan, wijl zij nim mer aanleiding hebben gegeven tot een bejegening, die discriminatie zou recht vaardigen. Volgens de vereniging bestond de volstrekte zekerheid, dat ook genoem de Indonesische journalisten zich aan het embargo zouden houden. De buitenlandse persvereniging hoopt, dat haar protest zal leiden tot een wijzi ging van het ingenomen standpunt. ADVERTENTIE Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA zijn mislukkingen uitgesloten. Maar laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena. zeg er dan uitdruk kelijk bij DURYEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Tunnel onder de Mont Rlanc De Franse regering heeft bij de Natio nale Vergadering een wetsontwerp inge diend dat voorziet in het graven van een internationale verkeerstunnel onder de Mont Blanc. De bedoeling is de tunnel een breedte te geven van 8.15 meter en een lengte van 11.9 kilometer. De tunnel zal leiden van een punt boven Pélérins aan de Franse kant, ten Zuid-Oosten van Chamo- nix. naar Entrèves ten Noorden van Cour- mayeur aan de Italiaanse kant. Het tunnel plan werd op 14 Maart 1953 goedgekeurd door het Italiaanse parlement. ADVERTENTIE maakt voor U Donderdagmiddag werd op de onbewaakte spoorwegovergang bij de Aalsumerweg op het goederenlijntje Leeuwarden-Dokkum te Dokkum een tractor met twee aange koppelde wagens door een rangerende goederentrein geramd en totaal vernield. De bestuurder van de traetor heeft de goederentrein niet opgemerkt on evenmin het signaal gehoord, dat de machinist bij deze overgang pleegt te geven. De tractor werd in de flank geraakt en vijftien meter meegesleurd; de bestuurder, de 44-jarige J. H. H., viel naast de rails en heeft behal ve een paar gekneusde ribben overigens geen letsel opgelopen. Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 Donderdagmiddag is een ernstig ongeval gebeurd op de pas tot snelweg verbouwde Slotbaan nabij Zeist, dat de 65-jarige me vrouw E. A. Verkouteren-Hendriks de Chamot uit Zeist het leven kostte. Voor een bus van de N.B.M. uit reed een personen wagen waarvan de bestuurder voorsorteer de om links af de inrit naar een garage in te rijden. Dé bus-chauffeur heeft deze manoeuvre blijkbaar te laat bemerkt, zodat hij de personenwagen aan de rechter ach terzijde raakte. Door de klap werd de carrosserie van de bus aan de voorzijde zo danig ingedeukt, dat de wielen werden geblokkeerd, met het gevolg dat de bus het trottoir opgleed en de pui van een bakkerij vernielde. Mevrouw Verkouteren. zou juist de winkel binnengaan en werd levensge vaarlijk gewond In het Zeister ziekenhuis is zij korte tijd lst«r rv^-lerl«n. De bus chauffeur H. A kreeg een shock, evenals een passagier, de heer J. H. van K. Een dame. die zich ook in de winkel bevond, werd slechts licht gewond, terwijl het kind je, dat zij bij zich had, geen letsel opliep.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9