Adoptie als eigen kind kreeg gunstig onthaal Hagenaar gaat in hongerstaking ..Clowntje Rick De schimmen van het duister TWEEDE KAMER Titels voor technici Straffen tot 12 jaar ZATERDAG 25 JUNI 1955 9 Betaling abonnementsgeld per giro Staatssecretaris van Rhijn terug uit Genève De heer J. J. Wesselius overleden Tegen onrecht in Indonesië Postzegels ten bate van de kankerbestrijding Het was opeens over geen last g meer van 4-* transpiratie-lucht^ w Bachconcert in Leidens Pieterskerk Zomeravondconcert Beverwijkse Grote Kerk Voor de kinderen Bankovervallers berecht Vier maanden voor wijn-knoeierijen Twee doden bij verkeersongevallen Tegen bigamist 2 maanden geëist door proc.-generaal Stafchef Utoyo bevorderd tot generaal-majoor Adres aan Tweede Kamer over Scheveningse haven Film vraagstuk in de Gereformeerde kerk Diplomatieke betrekkingen met Libye FEUILLETON door Boilleau Narcejac Een overgrote meerderheid van de Tvreede Kamer bleek Vrijdag in te stem men met het voorstel van minister Donker, dat het aannemen van een kind, met dezelfde rechten als een eigen kind. mogelijk maakt, waardoor de angst in het pleeggezin verdwijnt dat het kind te eniger tijd kan worden teruggevorderd. De adoptie is in 1838 uit het Nederlands recht ver dwenen nadat zij in de klassieke vorm alleen van 1810 tot 1838 had bestaan toen in ons land het Franse burgerlijke recht van kracht was. Adoptie zal alleen geschieden door een uitspraak van de rechtbank op verzoek van een echtpaar (dat niet kinderloos hoeft te zijn) en dat verzoek zal alleen kunnen worden ingewilligd indien de adoptie ken nelijk in het belang is van het (minder jarige) kind. Hierbij dient niet alleen te worden gelet op de positie, die het kind door de adoptie verkrijgt, maar ook op hetgeen het kind verliest. Dit is in de eer ste plaats de aanspraak op verzorging en opvoeding door de eigen ouders, die de voorkeur boven elke andere verdient, ook als de pleegouders rijker zouden zijn. Indien het kind veertien jaar is <>f ouder, moet de rechter ook de mening van het kind vragen. Ieder van de twee ^iéegouders moet ten minste achttien jaar «en ten hoogste vijftig jaar ouder zijn dan/het kind. Voorwaarde is ook dat geen deiVnatuurlijke ouders zich tegen het verzoek verzet, maar de rechter is niet verplicht,, het verzoek af te wijzen bij tegenspraak' van een ouder, die meer dan twee jarer. tevoren is opgeroepen voor een dergelijk verzoek van dezelfde echtge noten en sedertdien geen poging heeft ge daan zel^ weer het gezag over het kind te verkrijgen. Voorts is de voorwaarde ge steld fiat de pleegouders tenminste vijf jaar met elkaar gehuwd moeten zijn, reeds meer dayi drie jaar het kind verzorgen en op voeden en dat een van beiden de voogd van het kind is. Vooral ter bescherming van de ongehuw de moeder, die zich in moeilijke omstan digheden soms laat overrompelen en voor barig een baby afstaat voor zij het volle inzicht heeft verworven dat zij een eigen kind en het kind een eigen moeder heeft, is in het wetsontwerp een bepaling opge nomen, dat het verboden is een pleegkind op te nemen beneden de leeftijd van zes maanden. De mogelijkheid is geopend dat de rech ter de adoptie kan herroepen op verzoek van het kind als het 23 jaar is geworden, maar nog geen 24 jaar is. Het verzoek kan alleen worden toegewezen indien de her roeping in het kennelijk belang van het kind is en de rechter van de redelijkheid der herroeping in gemoede overtuigd is. Tegen die laatste bepaling had de heer Van Rijckevorsel (KVP) bezwaar. Hij achtte haar een beperking van de per soonlijke vrijheid en hij had een amende ment ingediend om te schrappen dat de rechter moet beoordelen of de herroeping in het kennelijk belang is van het kind. Ook de heer Lemaire (KNP) was van mening dat de rechter niet heeft te beoor delen wat in het belang is van een meer derjarige. Van andere zijde kreeg het amendement geen steun. Onherroepelijkheid is eigenlijk het wezen van de adoptie, betoogde freule WttewaalvanStoetwegen (CHU) en daarom wilde de heer Verkerk (A.R.) ook accoord gaan met de mogelijk heid van herroeping. Erfeniskwestie De heer Van Leeuwen (VVD), die het ontwerp sympathiek vond, had een amendement ingediend om te bepalen dat een aangenomen kind niet zal erven van de grootouders, want het zou zelfs kunnen gebeuren dat een aangenomen kleinkind driemaal zoveel zou erven als achter-klein- U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE kinderen. De heren Lemaire (KNP) en v. d. Feltz (CHU) betuigden sympathie met dit amendement, maar freule Wtte- waal van Stoetwegen (CHU) ver zette zich ertegen, want van adoptie moe ten alle consequenties worden gedragen. In het algemeen werd het voorstel van minister Donker toegejuicht, al was mevrouw PloegPloeg (P. v. d. A.). die vooral oog had voor de belangen van de ongehuwde moeder, minder enthousiast dan mejuffrouw T e n d e 1 o o (P. v. d. A.), die hoopte dat na enige tijd ook de moge lijkheid zal worden geschapen kinderen toe te wijzen aan een ongehuwde, oudere vrouw. Alleen de heer v. d. F e 11 z (CHU) twij felde eigenlijk aan de wenselijkheid van adoptie, omdat zij in wezen iets onnatuur lijks is. Opvoeding is plicht van de eigen ouders en door adoptie worden de banden tussen moeder en kind blijvend verbroken. Hiertegen voerde heer Verkerk (A.R.) aan, dat waar ouderliefde ontbreekt, geen band kan worden doorgesneden. Dinsdag antwoord minister Donker en dan worden tevens de amendementen behandeld. Ondertoezichtstelling De Tweede Kamer nam met algemene s'emmen het wetsontwerp aan met regelen voor de ondertoezichtstelling van kinderen, nadat eveneens met algemene stemmen en tegen de zin van minister Donker een amendement was aangenomen volgens hetwelk ouders hun onder toezicht gesteld Wind zonder inmenging van de Kinderrech ter buitenshuis mogen plaatsen wanneer de gezinsvoogd daartegen geen bezwaar heeft. Verlenging noodwet Zonder hoofdelijke stemming besloot de Kamer tot verlenging van ae Noodwet- Ouderdomsvoorziening tot 1 Januari 1957, omdat voor die tijd de definitieve ouder domsvoorziening nog niet in werking zal kunnen treden. In antwoord op een vraag van de heer Gortzak (CPN) deelde minister S u u r ho f f mee, dat hij vertrouwde, over eenkomstig zijn reeds enige malen gedane toezegging, dat het wetsontwerp inzake de definitieve ouderdomsvoorziening nog in de eerste helft van dit jaar (dus volgende v/eek) bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, die voorzitter is geweest van de Nederlandse delegatie bij de Internationale Arbeidsconferentie te Genève, is Vrijdag uit Zwitserland op Schiphol teruggekeerd. Aan deze inter nationale conferentie, die drie en een halve week geduurd heeft, hebben zeventig dele gaties, ieder met twee regeringsvertegen woordigers, een werkgever cn een werk nemer deelgenomen. Behalve deze 280 officiële delegatieleden waren er nog ruim 500 andere personen, van wie het grootste deel bestond uit ad viseurs der delegaties. Dr. van Rhijn, die op Schiphol onder andere sprak over een aantal besluiten van de conferentie, zeide als algemene indruk te hebben, dat de conferentie nogal pessimistisch was be gonnen, maar later bevredigend was ver lopen. Dat deze internationale conferentie in talloze landen met grote belangstelling was gevolgd, meende de staatssecretaris te mogen concluderen uit het feit, dat de conferentie door niet minder dan 22 minis ters van arbeid uit de verschillende lan den was toegesproken. Evenals in een reeks andere landen zal een bepaalde groep technici de toevoeging „lng." achter de eigennaam mogen gebrui ken als de suggesties worden overgenomen die zijn gedaan in een rapport, dat is uit gebracht in een bij een beschikking van de staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op 21 Maart 1953 inge stelde commissie, die een onderzoek heeft Ingesteld in de kwestie van de titulatuur voor niet-academisch gevormde technici. In het nu gepubliceerde rapport van deze commissie, die onder voorzitterschap stond van de inspecteur-ger.eridl voor het nijverheidsonderwijs, mr. ir. M. Goote, wordt voorgesteld de bevoegdheid tot het achter de naam voeren van het toevoegsel „lng." toe te kennen nadat een daartoe in gesteld examen is afgelegd. Degenen, die dit examen met goed gevolg hebben afge legd zouden dan tevens worden ingeschre ven in een register. De commissie meent, dat het examen in Nederland kan worden gebaseerd op de eisen van de representatieve verenigingen in Engeland, daarbij rekening houdende met de bijzondere exameneisen van de overeenkomstige verenigingen in Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Bovendien zal het nodig zijn het examen aan te passen aan de Nederlandse toestanden. Gisteravond is plotseling op 82-jarige leeftijd in de St. Joannes de Deo overleden de heer J. J. Wesselius. Als oud-bestuurslid van de vroegere Algemene Nederlandse Typografenbond afdeling Haarlem,- be stuurder van de zangvereniging „Kunst na Arbeid" en voorzitter van de Coöperatieve woningbouwvereniging „Eensgezindheid" en oprichter-bestuurder van de voetbal vereniging D.S.K. heeft de thans overle dene een actief aandeel gehad in het Haarlemse verenigingsleven, waarna hij ook tijdens zijn vestiging in Velsen ruime belangstelling aan de dag legde voor het wel en wee der verschillende organisaties: als bestuurslid van de plaatselijke VARA- afdeling en voorzitter, later ere-voorzitter van de supportersvereniging „Geel Zwart" van Kinheim verwierf hij algemene waar dering. De Hagenaar P. H. Tuinenburg, drager van de Verzetsster Oost-Azië, heeft te ken nen gegeven in hongerstaking te zullen gaan, teneinde een rechtvaardige behan deling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië te verkrijgen. Hongerstaking is voor Nederland een wat vreemd begrip, zo verklaarde de heer Tuinenburg, maar in Oosterse landen ziet men dat anders. Voor het Oosten betekent hongerstaking een uiterste vreedzame poging van een en keling, die voor een rechtvaardige zaak staat. Hij is er dan ook van overtuigd, dat zijn houding weerklank zal vinden en wel in het bijzonder in India, het stamland van zijn moeder. Hij heeft zijn voornemen te kennen gegeven aan de Koningin, Prins Bernhard, president Sukarno, premier Nehroe van India, alle Indiase ambassades in de Europese landen, en de Nederlandse ministers Luns en Staf. De heer Tuinenburg weet, wat honger staking betekent. Reeds in Japanse gevan genschap heeft hij eenmaal tot dit middel zijn toevlucht genomen. Thans bereidt hij zich reeds meer dan een week op de sta king voor, door steeds minder te eten. Hij zal tijdens zijn staking noch vast, noch vloeibaar voedsel tot zich nemen. De sta king zal worden volgehouden tot resultaat is bereikt, of hij door uitputting genood zaakt wordt kunstmatige, voeding te accep teren. Er zijn reeds regelingen getroffen, waardoor hij in een Haags ziekenhuis kan worden opgenomen. De heer Tuinenburg is 39 jaar oud. ADVERTENTIE Mevrouw E. Bekkum, Bltchopweg, "5 Ameriloort, -tehrljht" kSK''jlis-•'■w* „Niemand nam meer notitie van me... Opeens bedacht ik me dat hot wel eens door mijn "transpiratie kon komen. Ik nam da proei op da som met Acrid-crime en was stomverbaasd 10 snel als het transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen." Een beetje Arrid ln de okselholten - eenvoudig: en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij bet aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien vernachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.66. In het tijdvak van 15 Augustus tot en met 10 September zullen aan alle postin- richtingen bijzondere postzegels verkrijg baar zijn met een toeslag ten bate van de Nederlandse vereniging tot steun van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding. De zegels zijn ontworpen door de heer C. P. A. Hos uit Den Haag en gedrukt door Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Voor de frankering zijn zij geldig tot en met 31 December 1956. Het Leidse comité „Kunstmanifestaties 1955" had ter gelegenheid van het Holland festival Vrijdagavond in de Pieterskerk te Leiden een concert voorbereid, dat werd gegeven door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg. Als solisten traden op Szymon Goldberg, viool. Mario Curcio, piano, en Johan Feitkamp en Frans Vestèr, fluit. Het concert was ge heel gewijd aan Bach. Drie Brandenburgse concerten, het derde, het vierde en het vijf de, weerklonken, voorafgegaan door i cl vioolconcert in a kleine terts. Het zeer tal- r+ke publiek toonde zijn byval in een stille hulde door zich na afloop van de zitplaat sen te verheffen en de dirigent, solisten en orkest eerst de zaal te laten verlaten. Het programma van het Zomeravond concert dat Dinsdag a.s. door de organist Geert Jurjen Moed in de Grote Kerk te Beverwijk zal worden gegeven met mede werking van de Beverwijkse violiste Barta de Graaf-Verdam en Amsterdams Klein Vocaal Ensemble onder leiding van Johan Ligtelijn, bevat uitsluitend werk van Ne derlandse componisten. Het vocaal ensem ble zingt werken van Sweelinck (Psalm 90), De Prez (Gaude Virgo), Albert de Klerk (Psalm 42), Bertus van Lier (Psalm 23) en in eerste uitvoering het motet „Do- mine, qui commorabitur in tabernaculo tuo" (Psalm 14) van G. J. Moed. Voor viool en orgel zal worden uitgevoerd een Sonate van Willem de Fesch, Elegie van Albert de Klerk en een tweetal Hymnen van B. van de Sigtenhorst Meyer. De organist speelt werken van Sweelinck, De Klerk, en Ma- rius Monnikendam. De toegang tot dit con cert, dat om 8 uur begint, is vrij. c Pilon sliep die nacht in het huis van oom Tripje. „Heb je goed geslapen, Pilon?", vroeg tante Liezebertha, toen ze gingen ontbijten. „Nou, en of!", lachte Pilon. „Heerlijk, hoor, en met die kruik had ik helemaal geen koude voeten!" Tante Liezebertha sneed het brood en schonk thee in. De jongens waren ook be neden, en ze ontbeten. „Ga je nou vandaag weer terug naar huis, Pilon?", vroeg Rick. Pilon knikte. „Ja", zei hij. „Vandaag moet ik weer thuis zijn. „Jammer!", vond Bunkie. „Nou, een volgende keer kom ik weieens wat langer bij jullie logeren", troostte Pilon. Tenminsteals ik mag van tante Liezebertha!" „Natuurlijk!", lachte tante Liezebertha. „Je bent altijd welkom, hoor!" „Fijn", zei Pilon. „Kom, jongensals jullie je brood op hebt, breng ik jullie even naar school!" De arrondissementsrechtbank te Assen heeft twaalf jaar en een maand gevange nisstraf opgelegd aan de koopman E. D. uit Nieuw Weerdingedie jarenlang ln Zuid-Drenthe heeft geleefd van misdaad en onder meer drie gewapende overvallen heeft gepleegd op boerenleenbanken. Zijn handlangers, H. D. uit Odoorn, J. P. en H. H., beiden uit Ommen werden veroor deeld tot vijf jaar, twee en een half jaar en bijna drie jaar gevangenisstraf. De 47-jarige koopman E. D. begon zijn inbrekersloopbaan in Januari 1947. Met H. D. uit Odoorn overviel hij gemaskerd en gewapend met stenguns de Boerenleen bank te Valthermond en dwong de kassier om de inhoud van de safe (f 35.000) af te geven. Dit werd herhaald met de kassier van de bank te Emmer Compascuum. Dat leverde in 1948 ruim f 24.000 op. In 1951 mislukte een derde overval, omdat de kas sier, toen de gemaskerde overvallers een deur forceerden, direct groot alarm sloeg. Met J. P. en H. H.. beiden afkomstig uit Emmen, trok E. D. in de jaren 1951 tot 1954 tientallen keren op roof uit. Duizen den guldens werden daarbij buitgemaakt. De bende kreeg de bijnaam de „gaatjes- boorders", omdat de heren de gewoonte hadden gaten in de kozijnen te boren om de grendels daardoor van de ramen te kun nen schuiven. De rechtbank te Utrecht heeft Vrijdag de 37-jarige bedrijfsleider J. B. B. te Sap- pemeer tot een gevangenisstraf van 4 maanden veroordeeeld. Hij was beschul digd van vervalsing van levensmiddelen, te weten het vermengen van twee soorten wijn uit het jaar 1949. die hfj in de handel bracht voorzien met een speciaal etiket met het jaartal 1947. Tevens had hij in 1953 uit grassappen „vermouth" gedistil leerd welke onder de naam „Torino Pri mo" aan de cliëntèle van zijn firma te Wijk bij Duurstede werd verkocht. De of ficier van Justitie had zes maanden ge vangenisstraf geëist. Vrijdagmorgen zijn op de Amersfoortse- weg te Nieuwmillingen een door de heer R. uit Beekbei-gen bestuurde personen auto en een ziekenauto van het Apel- doornse Juliana-ziekenhuis met elkaar in aanrijding gekomen. De moeder van de be stuurder der personenauto, de 74-jarige mevrouw R. v. d. W. uit Hilversum werd ernstig gewond. Op weg naar het Juliana- ziekenhuis is zij overleden. De ziekenauto was op weg naar de plaats van een ongeval te Uddel, waar op de Zwolseweg een in het kamp De Witten berg gelegerde militair het slachtoffer was geworden van een aanrijding, toen hij plotseling de rijweg overstak. De militair werd geraakt door een bestelauto. Hij liep daarbij een zware hersenschudding op. In Den Haag Vrijdagmiddag is de 50-jarige W. K. uit Den Haag op de Paul Krugerlaan aldaar om het leven gekomen toen hij op zijn bromfiets een juist in beweging komende trekker met oplegger passeerde, bestuurd door de 43-jarige A. K. uit Groningen. De auto kwam in aanraking met de bromfiet ser, die daardoor viel. K. liep een schedel- basisfractuur op; hij is tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleden. Bevestiging van het vonnis van de poli tierechter, dat twee maanden gevangenis straf inhoudt, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage ge- requireerd tegen de zeeman K. K. uit Den Haag, die terecht moest staan wegens bi gamie. K. die niet was verschenen, was in 1940 in het huwelijk getreden met een Engelse vrouw. Na enkele maanden verliet hij haar echter. In September 1948 trouwde hij in Den Haag opnieuw. Hij verzweeg echter het Engelse huwelijk, ook tegen zijn niets kwaads vermoedende bruid. De procureur- generaal zeide, dat de goede zeden eisen dat bigamisten met gevangenisstraf worden bestraft. Met deze lieden kan niet gemar chandeerd worden, meende hij. Arrest op 29 Juni. DJAKARTA (PIA) Kolonel Bam- bang Utoyo, territoriaal commandant van Zuid-Sumatra die benoemd is tot stafchef van de Indonesische luchtmacht is bevor derd tot de rang van generaal-majoor. Bambang Utoyo is in 1922 geboren in Se- marang. Tot de Japanse invasie had hij een ondergeschikte functie op het kantoor van de B.P.M. Gedurende de bezetting leidde hij de jeugd op. Daarna kwam hij in de T.N.I. onder kolonel Simbolon. Tij dens de tweede militaire actie verloor hij door een granaatexplosie zijn rechterhand. I Hij was vrijwel steeds gevestigd in Pa- 1 lembang. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Gravcnhage heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden over de haven van Scheveningen. In dit adres wordt al lereerst opgemerkt dat de in 1904 aange legde haven van Scheveningen niet vol doet aan de eisen, welke men tegenwoordig aan een vissershaven moet stellen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft zich herhaaldelijk intensief be zig gehouden met deze haven en neemt thans andermaal het pleit op voor de Scheveningse visserij, die in haar ontwik keling wordt belemmerd en dreigt achter op te geraken, indien geen afdoende maat regelen tot verbetering van de haven wor den ondernomen. Aanleiding tot dit adres vindt de Kamer enerzijds in het feit, dat de commissie van advies inzake de Sche veningse havens - de commissie Thierry - het voorbereidend onderzoek voor de ha venverbetering heeft beëindigd en de re sultaten hiervan in een tweede verslag heeft neergelegd, anderzijds in de omstan digheid, dat de behandeling van de visse rijnota binnenkort in de Tweede Kamer zal geschieden. Dat de Scheveningse bevolking nooit het lot heeft willen delen, en dit nog aller minst wenst, van zovele vervallen vissers plaatsen, maar nog duidelijk blijk geeft van ondernemingszin, valt alleen maar te waarderen aldus het adres. De Kamer van Koophandel spreekt het vertrouwen uit, dat de Tweede Kamer zal willen bevorde ren dat een verbetering van de Scheve ningse haven tot stand komt, welke voor lange tijd in de behoefte van de visserij zal voorzien. De classis 's Gravenhage-Oost van de Geref. kerken heeft met betrekking tot het filmvraagstuk een uitspraak gedaan naar aanleiding van een rapport dat een com missie uit haar midden had uitgebracht over het vraagstuk van fiim en bioscoop. De classis zegt het te betreuren, dat de zaak van het publieke ontspanningsleven voor een groot deel radicaal is geseculari seerd en door exploitanten wordt beheerd, die uitsluitend oog hebben voor het ver dienen van geld. Ten aanzien van de film schommelt het gemiddeld peil tussen een brutale doorbreking van alle christelijk normbesef en een geruisloze beïnvloeding van het levensbesef der toeschouwers in de richting van een onwerkelijke, ontluis terde en ontgoddelijkte wereld. Naar het oordeel der classis is het met kracht aan vaarden van de christelijke levensroeping ook op het gebied van de film de beste bestrijding van de negatieve invloed van het huidige bioscoopkwaad op dè leden der kerk en op ons volk als geheel. Het ligt op de weg van de leden der Geref. kerken te bevorderen dat de overheid zo nodig de kartelpositie van de Ned. Bios coopbond ten aanzien van productie, im port, verhuur en openbare vertoning door breekt en daadwerkelijke steun verleent aan het streven ethisch en aesthetisch goede films te brengen. Wij vernemen dat de clasis deze zaak op de komende gene rale synode brengen zal. Opel exporteerde een half millioen auto's De Opel-automobielfabriek in Rüssels- heim heeft thans een half millioen auto's geëxporteerd. De snelle ontwikkeling van de Duitse auto-export blijkt uit het feit, dat het laatste honderdduizendtal in een jaar naar het buitenland werden geleverd, ter wijl men voor de eerste honderdduizend niet minder dan 37 jaren nodig had. De Opelfabriek, die aan de Amerikaanse Ge neral Motors behoort, wordt aanzienlijk uitgebreid. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De Nederlandse regering en de regering van het Verenigd Koninkrijk Libye hebben besloten ter versterking van de vriendschappelijke relaties, die tussen beide landen bestaan, over te gaan tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen, zulks op basis van wederzijdse gezant schappen. Het ligt in het voornemen mr. W. Cnoop Koopmans, gezant te Cairo als buitengewoon en gevolmachtigd minister bij het hof van het Verenigd Koninkrijk Libye te accrediteren. ADVERTENTIE (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 8) Hij is verloren. Hij bemerkt dat zijn pen reeds aan de rechterzijde van het papier is gekomen. De letters, die hij met zoveel moeite schrijft, zijn waarschijnlijk onlees baar. Het schrift van een krankzinnige. Lauthier zal ontzet zijn. Toch zet hij door, laat de lineaal wat langs het papier omlaag zakken, hem optillend om de inkt niet te vlekken en gaat dan verder. Ik meen in uitstekende gezondheid te ver keren Hij is zo dom om zijn hand op te tillen omdat hij het vervolg van zijn zin zoeKt en nu vraagt hij zich af waar de regel op houdt, die hij net geschreven heeft. Waar moet hij weer beginnen? Het is beter wat lager verder te gaan. Zijn voorhoofd wordt vochtig van de transpiratie. Zijn handen zijn ook vochtig, maar als hij ze afveegt, weet hij helemaal niet meer waar hij opge houden is en zal hij genoodzaakt zijn op nieuw te beginnen. Mijn vrouw beweert evenwel... Hij heeft de indruk, dat de vulpen zijn hand leidt en dat hij gaat waar hij wil. Hermantier heeft als een bijziende zijn neus bijna op het papier. Om de drie of vier woorden haalt hij luidruchtig adem. dat de grootste voorzichtigheid nog altijd nodig is. Hij zou zijn brief willen overlezen. Zijn gedachten schijnen hem te ontsnappen. Hij is het begin van zijn brief al vergeten. En de enveloppe! Hij heeft niet aan de enve loppe gedacht. Hij stelt zich het verschrik kelijke schrift voor, het monsterlijke, dan sende adres, vol inktvlekken. En wie zal een dergelijke brief op de bus willen doen? Clément? Marcfline? Zij zullen er zich vrolijk over maken. Christiane? Neen, al genoeg scènes. Trouwens, Lauthier is niet meer in Lyon. Heeft hij niet de gewoonte de maand Juli in Zwitserland door te brengen? Hermantier verfrommelt het vel papier, maakt er een prop van, verscheurt het. Hij zal dus moeten wachten! Hij zet zijn bril af, veegt met zijn zakdoek over zijn blinde ogen, waarop de transpiratie'brandt. Zacht jes veegt hij over zijn voorhoofd, zijn sla pen. Het is voorbij. Hij lijdt niet meer. Hij voelt zich als vroeger, klaar wakker, vol activiteit. Maar wat vreest Lauthier dan? De schok is verschrikkelijk geweest, dat is ontegenzeggelijk. Het leek of zijn hoofd ontplofte, in brandende stukken uit elkaar sprong, verdampte in een bliksemflits. Ver scheidene dagen lang was hij versuft ge bleven, zonder een enkele herinnering, zo als een enorme hoeveelheid vlees zonder ziel. Vervolgens had hij zijn verleden bij stukjes en beetjes weer teruggevonden. Zijn geheugen was net een album geworden, waarin de foto's door elkaar zitten. Maar zijn schedel was intact gebleven. Bij de Hermantiers is men niet gewoon veel drukte te maken over een klap in het gezicht. Na tuurlijk was het ongeluk op een slecht ogenblik gekomen, juist na de overspan ning van een winter, gewijd aan de laat ste verbeteringen van de lamp. Natuurlijk is het evenmin gemakkelijk iedere dag in een goed humeur te zijn, vooral als men al een prikkelbaar karakter heeft en ge neigd is tot donkere gedachten. Toch gooit men een man van zesenveertig jaar niet tussen het afval, het oud roest, onder het voorwendsel dat hij blind is! Hermantier schuift zijn tafel weg. Hij doet er verkeerd aan zonder ophouden de zelfde zorgen te herkauwen. Is dat mis schien de zenuwzwakte, de depressie, zoals Christiane zegt? Tastend zoekt hij de weg naar zijn bed, waarop hij lui gaat liggen. Een leven van rust, van lanterfanten, neen. een dergelijk beklagenswaardig lót kan hij niet verdragen. Hij draait aan dé knop van het nieuwe radiotoestel, dat men in zijn kamer heeft geïnstalleerd, en zoekt geeuwend een station. Altijd maar muziek! Muziek zegt hem niets. Hij geeuwt nog eens. Ondanks alles is hij toch enigszins vermoeid. Clément heeft iets vreemds ge zegd: „Er zijn misschien anderen, die men zou moeten beschuldigen". Is dat precies wat hij heeft gezegd? Jazzmuziek volgt op de zangeres. Hermantier dommelt. Hij hoort heel in de verte een stem, die het weerbericht voorleest„Een Westelijke luchtstromingenige verspreide regen buien in Bretagne en de VendéeHij heeft de tijd om te bedenken, dat de me teorologische dienst zich weer eens heeft vergist. Hij zakt verder wegen plotse ling openen zijn ogen zich. Hij ziet straten, tuinen, kleuren. Hij droomt. HOOFDSTUK 3 Maxime was de vorige dag gearriveerd. Dat was een volkomen zeker oriëntatie punt. Het énige trouwens, want de dagen gingen voorbij, zo precies aan elkaar ge lijk, dat er geen middel meer bestond om ze uit elkaar te houden. Hermantier had het gevoel dat hij een eindeloze en me lancholieke Zondag doormaakte. In ieder geval was Maxime de vorige dag gearri veerd en zijn eerste woorden waren bui tengewoon wreed geweest. Je ziet er niet al te best uit, vadertje. Het was het woord vadertje, dat Her- mêmtier gekwetst had. Maxime, zijn broer, was slechts veir jaar jonger dan hij. Maar hij had hem altijd beschouwd als een kwa jongen. En nu, bij de eerste gunstige ge legenheid, liet Maxime zijn onafhankelijk heid merken, nam hij zelfs een soort be schermende toon aan. Hermantier had moeten reageren. Hij had het niet gedaan en had zich vroeg in zijn kamer terugge trokken, ontevreden, nerveus, vaag on gerust. Hij was lange tijd bij het raam blijven staan, luisterend naar de eerste krekels. Christiane en Maxime praatten beneden, hun stem dempend om hem niet te storen. Daarna waren zij op hun beurt naar bed gegaan. Nog later had er iemand in de tuin gelopen, en Clément had zuch tend van welbehagen gezegd. Wat een prachtige maneschijn! Hoe konden woorden, gewone alledaag se woorden, zoveel pijn doen? Hermantier had zich uitgekleed en zich op bed gewor pen, met zijn neus naar de muur, om niet meer te denken aan het maanlicht, dat in de kamer een grote blauwe rechthoek zou aftekenen. Hij sliep niet. hoorde elk geluid en het slaan van de klok in de toren van het dorp. Eén voor één weerklonken die slagen in de verte en de lucht was zo droog, dat hun trillingen heel ver gingen, steeds ijler wordend tot zij uitdoofden. Hij had voordien nooit opgemerkt hoe mu zikaal de klank van de klokken was. De krekels leken ook talrijker te zijn. De nacht was vervuld van hun teer, trillend tsjirpen, dat tot in het oneindige werd her haald. Hermantier keerde zich om. Hij had het te warm. Hij betreurde Lyon. Hij slaagde er overigens niet in te begrijpen waarom. Hij was hier zoveel beter ge ïnstalleerd. Maar dat was het juist, het was hier te goed voor hem. Of liever, het seizoen was te mooi. En toch had hij deze villa in de Vendée juist gekocht om het klimaat van Lyon terug te vinden, de fijne regen bij het aanbreken van de dag, de donkere avonden, de vochtige wind die wolken opstapelt. Wat hem verwarde, wat hem moe maakte, dat was de zon. Die was er vanaf de ochtend, vol zoemende insecten. Men moest de luiken sluiten, maar men voelde hem toch rondom alle muren; het parket kraakte; de kleding plakte aan de huid en het water had een flauwe smaak. Hermantier dacht er ern stig over naar Lyon terug te keren. Hij zou het daar ongetwijfeld ook warm heb ben, maar bij zijn fabriek zou hij dit da gelijkse feest van licht dat hem tenslotte benauwd maakte, vergeten. Hij sliep in. De volgende dag had hij plotseling ge noeg van zijn flanellen costuum; een te net costuum, waarvan de broek met de zorgvuldig aangebrachte vouw hem begon te hinderen. Hij zocht in de hangkast naar wat hij noemde zijn emigrantencostuum, een oude slonzige broek en een vormeloos jasje. Daarin voelde hij zich altijd op zijn gemak, en hij lachte dan maar wat als Christiane tegen hem zei: „Als jij je wilt vermommen, ga dan maar door de dienst ingang". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3