Koningin opende eeuwfeesttentoonstelling en had een ontmoeting met „Sabor" mm d a" hémÊm met melk i Thomas Mann commandeur in de Orde van Oranje Nassau Hoofddorp in feesttooi Bijeenkomst in gereformeerde Kerk Intocht van de Koningin 1 MQ ifflraSm /7^' j JBÉU v Kosten Eindhovense T.H.: f 61 millioen 3 Aanbieding gedenkboek Herinneringen Gelukwensen namens de regering Kranslegging Feestgids Wegen en bruggen Naar de tentoonstelling Bouwvakarbeider om het leven gekomen EEN BRIL VAN KEI P DAT IS GOED GEZIEN Agenda voor Haarlem ZATERDAG 2 JULI 1955 ADVERTENTIE De feestelijkheden in Haarlemmermeer zijn vandaag begonnen. Koningin Juliana heeft de eeuwfeesttentoonstelling officieel geopend door een laadhek open te duwen en toen zij het terrein had betreden en zich naar het historisch gedeelte der expositie wilde begeven, werd zij begroet door „Sabor", de mechanische mens, die zich voor het eerst in Nederland presenteerde. De Koningin was zichtbaar verrast door deze bijzondere begroeting en met grote belangstelling volgde zij een korte demonstratie van „Sabor". De Koningin maakte in gezelschap van mr. J. F. Jansonius en de heer H. C. Vermeulen een rondwandeling over de tentoonstelling en om ongeveer half een vertrok zij naar Soestdijk. In de Gereformeerde Kerk aan het Marktplein had de minister-president dr. W. Drees de feestelijkheden geopend tijdens een bijeenkomst, die door zevenhonderd ge nodigden was bijgewoond en waarop de burgemeester en de dijkgraaf ook het woord hadden gevoerd. De heer N. Waasdorp Jr. bespeelde het orgel. Om even tien uur arriveerde Koningin Juliana met gevolg in het pas gerestaureer de raadhuis te Hoofddorp. Vele honderden hadden zich daar verzameld en juichten de vorstin hartelijk toe. De Koningin begaf zich naar de burgerzaal, die een feestelijk aanzien had. Bij de laatste verbouwing is deze zaal tot stand gekomen. Hier waren aanwezig het college van B. en W. van Haarlemmermeer en de leden van het be stuur van de Haarlemmermeerpolder. De Koningin en enkele genodigden be gaven zich tegen half elf naar de Gerefor meerde Kerk.. Tussen het raadhuis en de kerk hadden leden van landelijke ruiter - verenigingen te paard en honderden school kinderen zich opgesteld en tussen deze haag begaven de' gasten zich naar de kerk. De heer Waasdorp had inmiddels op het orgel Préludium en Fuga Es dur van J. S. Bach ten gehore gebracht. Mr. J. F. Jansonius heette als voor zitter van het comité eeuwfeest Haarlem mermeer en als burgemeester de Koningin, de waarnemend Commissaris der Koningin en burgemeesters uit omliggende gemeen ten welkom. Wanneer men zich verdiept in de ge schiedenis van de droogmaking, waarvoor nog steeds het boek van Gevers van Ende geest, de voorzitter van de Meercommissie, de beste bron is, aldus spreker, dan treft het met hoe weinig voorzorg en zorg de toenmalige landsoverheid de opbouw van het maatschappelijk leven in het nieuw gewonnen gebied ter grootte van 18.500 hectaren, heeft omringd. Het consigne was met weinig kosten de grimmige water wolf te bedwingen. Overigens vierde de leer van de staatsonthouding hoogtij. Het is overbekend, dat de eerste periode van de kolonisatie is gekenmerkt door zweet en bloed en tranen. Met vallen en opstaan heeft het maat schappen leven zich geleidelijk ontwik keld en gestabiliseerd en is door de vlijt' van de eerste kolonisten en hun nazaten in het hart van ïfblland een agrarisch gebied tot ontwikkeling gebracht, dat heden ten dage tot de best beheerde van ons land be hoort en van de bekwaamheid van onze boeren, kwekers en tuinders het voor ieder zichtbaar getuigenis aflegt. Tot aan de tweede wereldoorlog zijn de opvolgende gemeentebesturen genoodzaakt geweest het peil van de gemeentelijke voor zieningen op een vrij laag niveau te hou den, omdat voor een wat bredere opzet van de gemeentelijke activiteit de geldmiddelen ontbraken. Na de bevrijding is hierin ge lukkig een kentering gekomen. Het beeld van degelijke welvaart dat onze bevolking thans weder vertoont heeft ook een gun stige invloed gehad op de financiële draag kracht van de gemeente en ons gemeente bestuur in staat gesteld tot een verdere ont plooiing van zijn taak. Zo zijn er een aantal nieuwe scholen ge bouwd en een groot aantal oudere scholen gerestaureerd; naast de schoolartsendienst is er thans ook schooltandverzorging en spraakonderricht voor spraakgebrekkigen; zijn er een fraai complex scholen voor bui tengewoon lager onderwijs en een tweede landbouwschool tot stand gekomen, als mede een technische schooi welke honder den leerlingen telt. Brandweer en reini gingsdienst zijn van de modernste appara tuur voorzien, het ziekentransportwezen werd uitgebreid; op het gemeentelijk sport terrein verrees een nieuwe tribune, belang rijke riolerings- en bestratingswerken kwa men tot uitvoering, met de bouw van een tweede rioolwaterzuiveringsinstallatie zal eerstdaags een begin worden gemaakt en de uitbreiding en modernisering van het raad huis werden juist voltooid. Ofschoon het gemeentebestuur elke ge legenheid om nieuwe woningen-te stichten heeft gebruikt, is de volkshuisvesting in deze gemeente nog steeds een benauwend probleem, niet slechts omdat het aantal woningen nog steeds zeer ontoereikend is, maar bovendien omdat er onder het zoge naamde oude huizenbezit tal van krotten zijn en woningen met totaal onvoldoende slaapgelegenheid. Het is helaas te vrezen dat dit vraagstuk nog jarenlang de voort durende zorg van het gemeentebestuur zal opeisen. De volledige samenwerking van polder en gemeentebestuur bij deze eeuwfeestvie ring is tot uitdrukking gebracht door het uitgeven van een gedenkboek, dat behalve een uitgebreid historisch overzicht en een aantal bijdragen van deskundigen, een groot getal historische en actuele foto's be vat. Spreker bood het eerste exemplaar van dit gedenkboek aan do Koningin aan. Mr. K. J. G. baron van Harden- broek van Bergambacht, dijkgraaf van de polder, herinnerde er aan, dat het deze dag de derde maal is. dat een onder deel van de droogmaking en van het hon derdjarig bestaan van de prachtige polder herdacht wordt. Op 5 Mei 1940 is het feit herdacht, dat de voorzitter van de Meer commissie, mr. F. van de Poll, de eerste spade in de grond stak tot het graven van de Ringvaart en het opwerpen van de 60 km lange en 40 m. brede ringdijk. In 1952, 100 jaar nadat de Staatscourant had ver meld „Het Meer is droog" werden onder leiding van de landbouworganisaties op sobere maar toch zeer stijlvolle wijze de landbouwpioniers geëerd, die honderd jaar geleden voor het eerst de grond heb ben geploegd, bezaaid en geoogst, waarop nog steeds voortgewerkt wordt. Voorouders, die een lichtend voorbeeld zijn geweest, van wat energie, voortvarendheid en voor uitziende blik vermag te bereiken. Vandaag is het 100 jaar geleden, dat de Provinciale Staterf van Noordholland besloten tot de oprichting van het Waterschap „de Haar lemmermeerpolder." Door al deze herden kingen is het historisch geheugen weer eens opgefrist, en herinneren wij ons, dat in het uitgestrekte gebied, in welks centrum wij ons hier bevinden, en waar het nu veilig wonen en goed werken is, ruim honderd jaar geleden de zogenaamde „Waterwolf" nog heerste, en dat er geen plas in Neder land is geweest, die men zo dikwijls heeft verwenst, en gevreesd, als het oude ver dwenen Haarlemmermeer, aldus spreker. Wij herinneren ons ook, dat omstreeks 1500, het Haarlemmermeer nog bestond, uit vier grote eilanden met daartussen vijf be trekkelijk kleine meren. en veel te smalle draaibruggen, waarvan die te Sloten ons de meeste zorgen baart. Het bestuur is samengesteld uit een dijk graaf, zes heemraden en 15 hoofdingelan den, die uit en door de ingelanden worden gekozen. Het eerste bestuur heeft om be grijpelijke redenen, met weinig enthousias me de polder overgenomen en nu, 100 jaar later, stelt men er een eer in om dijkgraaf, heemraad of hoofdingeland te mogen wor den. Wij weten het, wij zijn er nog niet, er zijn nog moeilijkheden en problemen te over, maar met Gods hulp, gaan wij ver der en er is in elk geval reden te over om met grote dankbaarheid voor het verleden en met goed vertrouwen in de toekomst ons eeuwfeest te vieren, aldus besloot de dijk graaf zijn toespraak. Vervolgens was het woord aan de minis ter-president dr. W. Drees, die onder meer zeide, dat de gemeente Haarlemmer meer uit het water is verrezen en haar ge schiedenis is onverbrekelijk verbonden met die van het waterschap De Haarlemmer meerpolder. Dr. Drees sprekende over de polder ver volgde dat in de loop der jaren de ernstige bezwaren, die uit de onvoldoende leiding bij de inrichting van de polder waren voortgevloeid, in hoofdzaak overwonnen zijn, al zijn er nog altijd moeilijkheden overgebleven. De uitkomsten hebben intus- ëen*avondmis"is opgedragen sen tenslotte de verwachting verre over troffen. Nederland heeft te midden van de rand stad Holland, het dichtst bevolkte gedeelte van het dichtst bevolkte land ter wereld, in een overwegend industriële en stedelijke Publicatie Nederland» Zulvelbureau. Gravenhoqe .mt. jrtuL nun numnm .irnm rft NEEM PER MAN TI6Gl lil CêIbS DRIEKWART KAN 20 den met het bruisende water en het ruisend graan. Via de tentoonstellingshal volgden bezoe ken aan de afdeling jonge boeren en boer innen en aan de landbouwwerktuigenten toonstelling. In de koffiekamer van de overdekte tribune op het concours-terrein werden verversingen aangeboden, alvorens de Koningin het feestvierende Hoofddorp verliet. Later dan aangekondigd was, heeft bur gemeester mr. J. F. Jansonius Vrijdagavond een krans gelegd bij het gedenkteken van mr. J. P. Amersfoordt op de algemene be graafplaats. De Katholieken van Hoofddorp hebben ter gelegenheid van het eeuwfeest een dienst gehouden in tegenwoordigheid van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers. Op de IJweg nabij de Kruisweg had den zich een muziekcorps, boeren op trac toren en leden van een landelijke ruiter- vereniging opgesteld en toen de bisschop per auto uit Haarlem aankwam, vertrok men naar de R.K. kerk te Hoofddorp, waar Verschenen is een officiële catalogus, samengesteld door de tentoonstellings-or- ganisatie onder redactie van de heer H. J. W. B. Disselkoen, waarin tevens een vol- Koningin Juliana heeft de tachtig-jarige I Sprekend over een eenheid van Duits- Duitse schrijver Thomas Mann. die thans land, merkte Thomas Mann op dat hij de in ons land vertoeft, om als onderdeel van indruk heeft dat er een mogelijkheid be staat dat eens een synthese tot stand zal worden gebracht, en dit op de basis van een vrij socialisme. In een oorlog tussen Oost en West geloofde de 80-jarige auteur niet. Hij sprak als zijn mening uit, dat de door Rusland gesproken vredelievende woorden oprecht bedoeld zijn. Hij wees erop dat de gigantische opbouw in Rusland nimmer zijn achtergrond kon vinden in een wil tot oorlog. Op het moment verblijft Thomas Mann in Noordwijk. Hoofddorp heeft zich opgemaakt voor de viering van het eeuwfeest van Haarlemmermeer. Dank zij een goede samenwerking tussen gemeente- en polderbestuur en dank zij de medewerking van de bewoners zal het feest in vele dorpen en buurten gevierd worden. Hoofddorp is het centrum. Daar zijn de wegen versierd en gebouwen verlicht. Een foto van het fraai geïllumineerde Polderhuis. Voor ons, twintigste eeuwse mensen, die het afsluiten van de Zuiderzee, het inpol deren van nog veel grotere gebieden in het IJselmeer en zelfs de afsluiting van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen, be schouwen en aanvaarden als iets, dat voor zich spreekt, is het moeilijk zich de pro blemen in te denken, die honderd jaar ge leden het indijken, leegmalen en in cul tuur brengen van een 18.000 ha binnen-zee, toen met zich meebrachten. De stoommachine werd voor de eerste maal als drijfkracht voor bemaling ge bruikt. Al het andere werk, het maken van de dijk, het graven van de Ringvaart, van tochten en van sloten, moest met man kracht, met schoppen en kruiwagens, wor den uitgevoerd. Wanneer wij, levend in een tijd van bulldozers en draglines, van bag germachines en zandzuigers, dit bedenken dan mogen wij ons verbazen, dat 100 jaar geleden dit „reuzenwerk", dit „waagstuk" toen reeds is tot stand gekomen. Nu wij de waterstand min of meer vol komen beheersen kunnen wij het peil geven, dat onze landbouwers het meest voordelig is. Het komt in de practijk er op neer, dat wij een zomerpeil kennen van ongeveer 5.70 m. en een winterpeil, waarbij het water zo laag mogelijk wordt weggehaald, en waarbij standen, van onder de 6 m. wor den verkregen en dat is ruim 2 m. lager dan 100 jaar geleden. Het tweede belangrijke onderdeel, vor men de wegen en bruggen en de ontwikke ling daarvan. Ook hieromtrent, zijn de ge gevens weinig bemoedigend voor de be woners. Modder, modder en nog eens mod der! En als men die modderwegen nog maar breed genoeg had gemaakt, dan zou den de moeilijkheden van heden, heel wat geringer zijn. Men ontkomt niet aan de in druk, dat zuinigheid, die zo dikwijls wijs heid bedriegt, hier een te grote rol heeft gespeeld. De toestand is nu zo, dat de polder eige naar en beheerder is van 12 km secundaire, 31 km tertiaire en van 155 km zogenaamde niet plan-wegen of bijna 200 km, een af stand van hier naar Middelburg of naar Groningen. Voor onderhoud en verbetering wordt jaarlijks ongeveer 245.000 uitge geven en zien zij er, zo op het oog, en bij droog weer, vrij behoorlijk uit maar in werkelijkheid zijn zij te smal en te licht gefundeerd, om het steeds toenemende, en steeds zwaarder wordend, en sneller rijdend verkeer, te kunnen verwerken. Bij de overname van de polder, 100 jaar geleden, vormden zes rolbruggen en zes ponten de verbinding met de omringende steden en dorpen. De ponten zijn op één na verdwenen en telt men vandaag over de Ringvaart vijf modeime provinciale- en twee rijksbruggen, één nieuwe bascuulbrug van de polder en nog 5, sterk verouderde streek, een prachtig land- en tuinbouwge bied gekregen, dat zich uitstrekt van Am sterdam tot Leiden en dat meer is gaan be tekenen dan men ooit heeft kunnen voor zien. Het sterkst heeft dat gesproken in de donkere oorlogsjaren. Vooral in de honger winter van 1944/45, toen de verbindingen met de meeste agrarische gebieden in ons land voor het Westen geheel of grotendeels waren afgesneden. Menigeen heeft toen zijn leven te danken gehad aan het feit, dat althans de Haarlemmermeer voor de stede lingen in de omgeving nog enige mogelijk heden bood. Voorzover polder- of gemeentebestuur contact moeten opnemen met regerings- bureaux, hoopte spreker, dat zij ook andere ervaringen opdoen dan waarover Gevers van Endegeest schreef. Overzien wij de ontwikkeling van polder en gemeente gedurende de 100 jaar van hun bestaan, dan mogen wij stellen, dat wat er ook nog te wensen overblijft, hier de benaming zou passen, die professor Ilor- ring onlangs gaf aan de ontwikkeling van de gehele Nederlandse landbouw sinds 1945: „Hoeve Nooiigedacht." De Haarlem mermeer is een bloeiend gebied met een in het algemeen welvarende bevolking, die een belangrijke bijdrage levert tot de natio nale productie en de nationale reputatie. Daarmede wenste spreker namens de regering, de bevolking en in het bijzonder de besturen der beide lichamen, van wier activiteit zoveel afhangt, van harte geluk. Na afloop van de bijeenkomst begaven de Koningin en enkele genodigden zich naai de consistoriekamer der kerk en de ande ren naar de Nieuweweg, waar de ingang van de tentoonstelling is. Later arriveerde daar per auto de Ko ningin, die het ter plaatse opgestelde land hek openduwde, als teken van de officiële opening van de tentoonstelling. Het bezoek duurde ongeveer drie kwar tier. Eerst bezocht de Koningin de histori sche hal, waar men een indruk krijgt over de ontwikkeling van de gemeente. Vele diensten hebben aan de inrichting mede werking verleend. Aalsmeer is goed voor de dag gekomen met een flinke inzending anjelieren, rozen, potplanten, enzovoorts. De Technische school te Hoofddorp heeft een stand ingericht, waar men een indruk krijgt van hetgeen de jongens leren. Ook zijn Amsterdam (Schiphol), de rijkslucht vaartdienst, de KLM en de landbouw-voor- lichtingsdienst vertegenwoordigd. Het vol gend bezoek gold de hal, waar het water orgel is opgesteld. Het speelde „op de band" Haarlems organist Klaas Bolt en tweehon derdvijftig kinderen van „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda brachten echtereen volgens „Kent gij het land, der zee ont rukt" en „Sikkels blinken, sikkels klinken" ten gehore, twee liederen, die verband hou- ledig programma is opgenomen van alle feestelijkheden. Vrijdagavond omstreeks negen uur arri veerde de heer P. Steuer uit Bazel, de ont werper en vervaardiger van „Sabor" met zijn medewerkers. Hij kwam uit Duitsland, waar de mechanische mens Donderdag nog gewerkt had. „Sabor" lag in onderdelen in een aanhangwagen en moest in de loop van de nacht worden klaar gemaakt. De heer Steuer vertelde, dat „Sabor" zestien maan den oud was en met succes in Zweden, Denemarken, Duitsland en Oostenrijk was opgetreden. Thans is Nederland in de ge legenheid kennis met „Sabor" te maken. In September werkt de heer Steuer in Zwit serland en dan gaat hij verder in Zuidelijke richting. Een bezoek aan Israël staat ook op het programma. „Sabor" is 2.37 meter lang en weegt 2-76 kg. het Holland Festival twee lezingen te hou den over Friedrich Schiller, wiens sterfdag dit jaar wordt herdacht, tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau benoemd. De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen heeft hem Vrijdagavond in de aula van de Amsterdamse Universiteit, waar Thomas Mann zijn eerste lezing hield, de versierselen, behorende bij deze hoge onderscheiding, uitgereikt. Minister Beyen zei onder meer: „Tho mas Mann in Nederland te kunnen eren is een bijzondere gebeurtenis. Niet alleen als schrijver en scheppende kunstenaar staat gij bij ons volk in hoog aanzien. Uw be tekenis is voor ons gegroeid tijdens de vreselijke tragedie van het nazi-bewind. U bent in deze jaren, misschien meer dan welke andere Duitse schrijver ook, de dra ger van de Duitse cultuur en de behoeder van de Duitse geest geweest. Deze geest is belangrijk voor de wereld en ons allen. Het is voor elke Europeaan belangrijk, dat de werkelijke Duitse geest behouden blijft", aldus minister Beyen, die vervolgde: „Niet alleen uw betekenis in deze tijd, maar ook die welke gij draagt voor de toekomst van de Duitse geest, maakt het voor ons belang rijk u op deze avond namens de Nederland se regering te huldigen". Thomas Mann dankte de minister voor j zijn waarderende woorden: „Dat ik deze hoge onderscheiding mag dragen van een land, dat zoveel leed heeft moeten onder- gaan zonder zich te buigen, is een grote eer, die mij met een gevoel van trots en vreugde altijd bij zal blijven. Deze onder scheiding is voor mij een symbool van sympathie van het Nederlandse volk, die ik van ganser harte zal beantwoorden. Ik heb van Nederland van mijn jeugd af ge houden, in het bijzonder om zijn menselijke en morele eigenschappen, die bewaard zijn gebleven toen een verschrikkelijk en ont worteld Duitsland, waarvoor ik de naam Duitsland amper durf te gebruiken, zo'n ontzettend en moeilijk te vergeten leed over Nederland heeft gebracht. De heroïsche en niet te breken weerstand, die het Neder landse volk in grote saamhorigheid heeft geboden heeft mij, gelijk de gehele wereld, bezield". Zijn lezing over Schiller besloot de schrijver met de vermaning: „Woede, angst, bijgeloof, haat en panische verschrikkin gen beheersen vandaag een mensheid, die zich verstout in de kosmische ruimte stra tegische bases te willen aanleggen en die zo vermetel is de kracht van de zon te wii- l i en gebruiken voor vernietigende wapens. Wij moeten aan Schillers woorden gehoor even en een betere wereld bouwen, betere begrippen scheppen en zuivere principes volgen als wij de ondergang willen ont- i gaan." Thomas Mann heeft te Amsterdam voor de pers zijn visie kenbaar gemaakt op ver schillende actuele problemen die de cul turele en staatkundige wereld bezighouden. Naar de mening van Thomas Mann zal de Duitse litteratuur nog enige tijd nodig hebben om de voeling met de Europese cultuur te herkrijgen. Op het moment kon hij niet anders zeggen dan dat de huidige buitenlandse litteratuur, en met name de Franse, zich qua conceptie en aanpak der problematiek, op een hoger niveau beweegt. Op een gemeentelijk bouwwerk in de wijk Oog in Al te Utrecht is de bouwvak arbeider D. Hordijk uit Utrecht om het leven gekomen. Hij was bezig met het in schieten van bouten in beton en maakte daarbij gebruik van een boutschietappa- raat. Een patroon van het apparaat ketste van het beton terug en drong in het voorhoofd van H. Hij was onmiddellijk dood. Hierbij geven wij een tekening van de toekomstige ontwikkeling van IJmond-Noord, zoals die in het ontwerp-streekplan is vastgelegd. Aan de Zuidzijde is afgebeeld het Noordzeekanaal met de eventuele uitbreiding van dit kanaal. De grote gedeelten aan de linkerzijde geven de bestaande en de toekomstige indxistrie-terreinen weer en de rand hierom de gronden voor hinderlijke chemische industrie. Wijk aan Zee zal zich enigszins kunnen uitbreiden en de duinen ten Noorden van deze badplaats blijven intact voor de duinwaterwinning. Het Noordelijke gedeelte van het gebied, dat de IJmond-Noord omvat, blijft agrarische grond. Aan de Oostzijde zullen zich uitgebreide woonkernen vormen, waar in de loop der jaren vele huizen gebouwd kunnen worden. Tussen de woonkernen is een langiverpig gebied geprojecteerd voor de dagelijkse ontspanning. De in Eindhoven te bouwen Technische Hogeschool zal f 61,5 mllioen kosten. Met de bouw van dit instituut zal tien jaar zijn gemoeid. Door een gedeeltelijke provisori sche huisvesting zal kunnen worden be reikt, dat reeds één tot anderhalf jaar na dat het daartoe strekkende wetsontwerp is aangenomen, met de opleiding te Eindho ven zal kunnen worden begonnen. Dit zijn enige conclusies uit het rapport, dat de commissie ter voorbereiding van een tweede instituut voor technisch hoger on derwijs aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft uitge bracht. Daar het aanbeveling verdient het on derwijs in Eindhoven uitsluitend met eer stejaarsstudenten te beginnen en de volle dige cursus pas in het vijfde jaar na het begin te voltooien zullen de nodige ruimten slechts geleidelijk ter beschikking behoe ven te komen. Aannemende dat voor vijftien millioen grilden aan bouwvoorzieningen zou moeten zijn verwerkt, voordat met het geven van onderwijs voor de propaedeutsche oplei ding zou kunnen worden begonnen, zou een periode van vier tot vijf jaar nodig zijn, zodat de colleges pas in September 1959 of 1960 zouden kunnen beginnen. De commis sie heeft daarom gezocht naar een moge lijkheid deze termijn belangrijk te verkor ten en heeft daartoe het oog gevestigd op een beschikbaar gebouw voor provisorische huisvesting, het Don Boscohuis, dat in het centrum van de stad gelegen. Rekening houdende met het aantal van duizend studenten en het gebruik van het Don Boscohuis als provisorium zal ter ver zekering van een regelmatige voortgang van het onderwijs volgens de berekening der bouwcommissie voor de eerste zes ja ren een bedrag nodig zijn, dat geschat wordt op 27V2 millioen. Voor de daarop volgende periode van vijf jaar zal dan nog ter completering van deze investering ver der een bedrag von 27 millioen nodig zijn. De verwachting, dat de geleidelijke over gang van studenten van Delft naar Eind hoven op den duur ongeveer 400 studenten zal bedragen schijnt de commissie op grond van een berekening gerechtvaardigd. Voor wat de inschrijving te Eindhoven voor de eerste twee studiejaren betreft, is de commissie van oordeel, dat deze zal ko men te liggen tussen 70 en 100 studenten per jaar. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR ZATERDAG 2 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: „Schan daal in Parijs", Nieuwe Rotterdamse Ope rette, 8.30 uur. Minerva: „Fernandel weet 't te verkopen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 u. Palace: „Canaris", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het schandaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijks loterij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 3 JULI Zuiderkapel, Zuiderstraat: bijeenkomsten om 10, 5 en 8 uur. Minerva: „Fernandel weet 't te verkopen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Canaris", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur-. Rembrandt: „Het schan daal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tembo", 14 jaar, 11 u.; „Huwelijksloterij" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bali, eiland der goden", 14 jaar, 11 uur; „Het teken van de heiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 4 JULI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Canaris" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het schandaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijksloterij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Begijnhof kapel: bijeenkomst Hermann Zaiss Comité. 3 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5