Haarlem-NOAD: duel met plaats in de hoofdklasse als inzet Feest van jeugd en gratie in de Maasstad Trabert Wimbledon-kampioen zonder set te verliezen Sport tijdens het weekeinde Toptennis in Noordwijk, interessant cricket in Bloemendaal Volgende week: Drieduizend turners uit 14 landen naar de „Gymnajuventa" NEST Nederland verloor weer van Joegoslavië en is nu uitgeschakeld Kampioenstitel Zondag voor Nellie Gregor? Tegen Deen Nielsen in finale werd het na vijf kwartier 6-3, 7-5, 6-1 Canadese acht versloeg de Russen 5 ROEIEN CRICKET TENNIS IT ON KB A L KORFBAL SOFTBAL WANDELSPORT HVGB bleef DJK met vijf-drie de baas Wereldkampioenschappen Courses in Hilversum Russische schakers leiden tegen V.S. Henley Regatta De Europese bridge- kampioenschappen Wielrennen Italiaanse Tour-ploeg V errassende overwinning van EDO op Pinguins Sport in 't kort ZATERDAG 2 JULI 1955 Er is dit weekeinde zo nogal wat te doen. Er is nog korfbal, er is honkbal, cricket, roeien en wat al niet meer. Keuze genoeg. Te veel eigenlijk voor de niet eenzijdige wedstrijdbezoeker. Vooral als hij ook nog geïnteresseerd is in een wintersport als voetbal. Want ook dat is nog niet van het weekend programma verdenen. In de eerste plaats begint vandaag de competitie om het kampioenschap van Nederland en daarnaast zijn er morgen nog beslissingswedstrijden om plaatsen in de hoofdklasse. Uiteraard gaat daar bij alle belangstelling uit naar de wedstrijd Haarlem-N.O.A.D., die mor genmiddag om twee uur in het Feijenoord-stadion in Rotterdam wordt gespeeld. Een duel, dat wel niet op een hoog peil zal staan, maar dat waarschijnlijk wel een waardige compensatie zal krijgen in spanning. Welke ploeg zal de meeste kansen heb ben? Het is vooral in een dergelijke wed strijd moeilijk iets te zeggen van krachts verhoudingen. En wel vooral omdat het meer dan eens voorkomt dat niet de het beste voetbal spelende elftal als overwin naar het veld verlaat maar het team met de beste zenuwen. Met andere woorden: oudere en dus meer geroutineerde spelers zijn in dergelijke duels oneindig veel meer waard dan jonge en onervaren voetballers. En wat dat betreft zou Haarlem een on eindig veel betere kans maken met spelers als De Voogd, Kuys, die weliswaar niet tot de ouderen hoort, maar wel al veel wed strijdervaring heeft opgedaan, Roozcn, Boeree en Groeneveld. Met dit vijftal de wedstrijd van Zondag jongstleden be wees dat overduidelijk kan Haarlem de wedstrijd winnen. En vooral als de rood- broeken met hetzelfde élan spelen als tegen GVAV toen een verloren wedstrijd ir. ver diende winst werd omgezet. Nu moet men niet denken dat NOAD, dat voluit de schone clubnaam heeft van Nooit Ophouden, Altijd Doorspelen, een team heeft dat zich zonder meer in de verdediging zal laten drukken. Geenszins. De grote kracht van Haarlems tegenstan der is het vurige enthousiasme en dat is een geducht wapen in een beslissingswed strijd. Uit de resultaten die beide clubs behaal den na het gelijke spel (twee-twee) in Til burg enige weken geleden kan men ook niet veel wijs. NOAD won daarna met vier- twee van Rapid, speelde één-één gelijk tegen Alkmaar en nul-nul tegen Hermes DVS, verloor met drie-één van PSV en met drie-twee van Vitesse en won tenslotte met vijf-nul van Enschedese Boys. Haar lem verloor na de laatste wedstrijd tegen haar grote concurrent met vier-nul en met drie-nul van Limburgia, won een maal van Feyenoord met vier-nul en verloor daarna met twee-nul, versloeg voorts EBOH met vijf-drie en Blauw Wit met vijf-nul, waarna tegen GVAV een twee-twee gelijke score werd bereikt en een vijf-vier zege Ook in doelgemiddelde ontlopen beide clubs elkaar niet veel. Dat van NOAD bedraagt 41-36 en dat van Haarlem 47-42. Haarlem speelt Zondag in dezelfde op stelling als verleden week tegen GVAV: doel: Van Elteren; achter Laan en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Sehilpzand; voor: Jacob, Vreeken, Roozen, Van Osch en Groeneveld.. NOAD komt met het volgende elftal: doel: Huysmans; achter: Van den Donker en Ebbing, midden: Walhout, Rombout en Loose; voor: De Wilde, Meijer, Mooij, Van Leeuwen en Louer. Voor het kampioenschap van Nederland (voetbal) worden vanavond om 7 uur ge speeld: PSVNAC en Willem IIEind hoven. Beide wedstrijden beginnen om 7 uur. Van de krachtsverhoudingen valt in deze matches al heel weinig te zeggen. Evenmin trouwens van de beslissingswed strijd DFCRBC, die Zondagmiddag om 2 uur op het terrein van NAC in Breda wordt gespeeld. In Haarlem wordt voorts de beslissingswedstrijd om het kampioen schap van de H.V.B. gespeeld tussen WH en Hoofddorpse Boys. Dat is Zondagavond om 6 uur op het EDO-terrein. Op de Bosbaan in Amsterdam worden vanmiddag de selectiewedstrijden gehou den om de nationale kampioenschappen. Morgenmiddag eveneens om 2 uur zijn de finales van deze altijd aantrekke lijke wedstrijden. De laatste wedstrijd Zondagmiddag is omstreeks kwart voor vijf. In de eerste klasse van de cricketcom petitie speelt Rood en Wit Zondag in Am sterdam tegen ACC. Haarlem komt aan de Donkerelaan in Bloemendaal tegen HCC 1 in het veld. In de tweede klasse E speelt Haarlem 2 uit tegen Ajax (L.) en Rood en Wit 3 thuis tegen VRA 2. In het Heem- steedse Sportpark wordt de wedstrijd CVHW—BMHC gespeeld. De tennissers wacht Zondag in Noord- wijk iets zeer bijzonders. Daar komen tra ditiegetrouw enkele topspelers van Wim bledon exhibitiepartijen spelen. Het zijn de Amerikanen Trabert, Seixas, Patty, Lar- sen en Richardson en de Argentijn Morea. Er zullen drie enkelspelen en twee dubbel spelen worden gespeeld. De wedstrijden beginnen om 2 uur 's middags. De spanning in de honkbalcompetitie is thans ongetwijfeld tot een hoogtepunt ge groeid, want niet alleen in de eerste klasse A heeft het leidende negental HHC slechts een voorsprong van één punt op concur rent WGA, ook in de andere eerste klasse is deze afstand niet groter, aangezien in deze klasse thans Ajax deze voorsprong heeft genomen op stadgenoot OWO. Dit weekeinde zal in deze situatie niet veel wijziging komen. WGA moet in staat worden geacht ABC te verslaan, terwijl OWO thans geen medelijden zal hebben met HFC Haarlem. Bovendien vraagt de wedstrijd Blauw WitAjax de aandacht, want een over winning van de Blauw Witters, waarop vooralsnog niet veel kans bestaat, zou Kennemerland in moeilijkheden brengen. Kennemerland ontvangt Zaterdagmiddag om 4 uur op het terrein aan de Brederode- laan in Bloemendaal het Amsterdamse TIW. Indien de Bloemendalers weer enthousiast spelen, moet een eervol resul taat zeker behaald kunnen worden. Bovendien vraagt de derby TYBBEDO de aandacht. De wedstrijd wordt om 4 uur gespeeld op het TYBB-terrein aan de Schalkwijkerweg. Landskampioen EHS is er de laatste weken geheel uit. Nu zullen de mannen van Vrenegoor de kans krijgen zich tegen het Amsterdamse DEC weer volledig te herstellen. In het Noordersportpark ontvangt HHC Zondagmiddag om half drie HCK, welk laatste negental de punten nog uitstekend kan gebruiken. HHC wint desondanks. Het negental van Schoten blijft het dit seizoen slechts pover doen. In het Sparta-stadion zullen de mannen van Keulemans Zondag weer eens behoorlijk te voorschijn moeten komen, indien de ploeg niet te veel in de verdrukking wenst te komen. Is er in beide eerste klassen dus nog bij zonder veel spanning, in de Overgangsklas sen kan dat zeker niet worden gezegd. RCH gaat nog steeds aan de leiding en ook deze week kan de uitwedstrijd van Hilversum weer worden gewonnen. En indien Sport club Haarlem wint van WGA 2 uit Am sterdam, welke wedstrijd Zondagmorgen om 10 uur wordt gespeeld in het Noorder sportpark, kan de competitie zeker zonder veel ongerustheid worden afgewerkt. Scho ten 2 kan ook nu weer door een zege tegen Neptunus goede diensten bewijzen. Ook HHC 2 kan stadgenoot RCH een dienst be wijzen door een overwinning tegen DWV. Het Beverwijkse Rooswijk heeft een keu rige prestatie verricht tegen Neptunus en ook deze week kan RFC de kracht van deze gepromoveerde Beverwijkse over- gangsklasser ondervinden. De HKC Aurora houdt Zondag aan vang- 10 uur op zijn terreinen aan de Vergierdeweg een jeugdtournooi, waar voor 19 twaalftallen hebben ingeschreven. De indeling luidt als volgt: Afdeling A: Aurora, Haarlem, Ooster kwartier, Sport Vereent en Watervliet. Afdeling B: Animo Ready, DSV, Haar lem, Oosthoek, Oosterkwartier en Sport Vereent. Afdeling C: Aurora, Haarlem, Nieuw Flora en Oosterkwartier. Afdeling D: Aurora, Nieuw Flora, Oost hoek en Watervliet. Veteranen-tournooi Een door Animo Ready georganiseerd veteranentournooi vindt Zondag van half elf tot 3 uur plaats op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan, waarvoor Animo. Always Ready, Haarlem en Nieuw Flora hebben ingeschreven. Het program ma luidt als volgt: 10.3011 uur: Haarlem Nieuw Flora; 11.1311.45 uur: Always ReadyAnimo; 1212.30 uur: Nieuw Flo raAlways Ready; 12.451.15 uur: Animo Haarlem; 1.302 uur: HaarlemAlways Ready; 2.152.45 uur: AnimoNieuw Flora. Sinds enige weken zijn op de velden Bleek en Berg te Bloemendaal een veer tigtal mensen, merendeels leden van de hockeyvereniging HBS, bezig met het be oefenen van softbal. De deelnemers aan deze zomersport zijn niet alleen dames, ook heren hebben met veel enthousiasme zich op deze sport ge worpen. Voor een aantal leden van de hockeyvereniging bestond de behoefte om tijdens de rust gedurende de zomer in ver enigingsverband een zomersport te gaan beoefenen. Vele Zondagen werd door de dames en heren duchtig getraind. Zondag zullen de heren hun eerste niet- onderlinge wedstrijd spelen (de dames speelden reeds eerder tegen een vereniging uit Heemstede) en zullen de strijdbijl op nemen tegen een softbalvereniging uit Hil versum. Deze wedstrijd is bedoeld als de monstratiewedstrijd voor Haarlem en om geving en de HBS'ers hopen dan te kunnen bewijzen dat softbal niet alleen een dames- sport is. De wedstrijd begint om 2 uur op de velden van HBS aan de Bredie rodelaan. Tournooi Door het bestuur van de Nederlandse Dames Softbal Bond wordt Zondag op het terrein van de vereniging THB aan de BoeT kenrodeweg in Aerdenhout een groot soft- baltournooi gehouden voor lagere negen tallen. Twaalf negentallen schreven in. Het tournooi begint om 9 uur. Dit weekeinde worden in Kennemerland twee wandeltochten gehouden. De vereni ging „Klein maar dapper", die voor oude ren op de 2e Pinksterdag reeds Eeuwfeest wandeltochten hield, houdt Zaterdag een jeugdwandeltocht over tien en vijftien kilo meter. Er wordt gestart van Hoofddorp uit. De tocht is uitsluitend bestemd voor meis jes en jongens in de leeftijd van tien tot vijftien jaar. Zaterdag en Zondag houdt de wandel sportvereniging „Stabilitas" in Heiloo wan deltochten, die zijn uitgezet over afstanden van tien, twintig en dertig kilometer en Zondag ook over veertig en vijftig kilo meter. Er wordt gestart van het terrein van de Sint Willibrordusstichting af, Zaterdag tussen half twee en 3 uur, Zondag tussen 10 uur en half één. De afdeling Heiloo van de R.K. Nationale Bond voor E.H.B.O. zal de medische verzorging langs het parcours verzorgen. Zaterdag en Zondag vinden er in de aula naast het startterrein filmvoorstellingen plaats. Vertoond wordt de film, opgenomen tijdens de vorig jaar gehouden wandel tochten. In Rotterdam worden thans de laatste voorbereidselen getroffen voor het inter nationale jeugdgymnastiek-festival, de „Gymnajuventa", dat volgende week al daar wordt gehouden en waaraan drie dui zend jonge turners en turnsters uit drie werelddelen zullen meewerken. Dinsdag en Woensdag is er, als inleiding tot de demonstraties, in de Rivièrahal een tweedaags congres over de sociologische, medische en paedagogische betekenis van de gymnastiek bij de opvoeding van de jeugd, waarbij vooral aandacht besteed zal worden aan de karaktervormende waai-de van deze sport. Woensdagavond begint dan het eigenlijke festival in het Sparta-stadion met een vlaggenparade en défilé van alle deelnemers, waarna men de eerste mani festaties massale vrije oefeningen en toe- stelgymnastiek, verzorgd door Nederlandse jongens en meisjes, zal kunnen bewonderen. Donderdagmorgen vangen dan in de Ri vièrahal, de Rotterdamse Schouwburg en de Grote- of Zuiderschouwburg de demon straties der verschillende groepen aan. Jongens en meisjes uit veertien landen, te weten, Nederland, België, Saarland, Duitsland, Denemarken, Finland, Zweden, Groot-Brittannië, Oostenrijk, IJsland, Por tugal, Joegoslavië, Egypte en Argentinië, zullen in deze drie zalen gedurende drie da gen een negentigtal turndemonstraties ge ven, die bij elkaar een fleurig en boeiend beeld zullen geven van de stand en de me thoden van het gymnastiekonderwijs in de diverse landen. Uiteraard zullen hun ver richtingen aan de „vakmensen" een unieke gelegenheid geven, de verschillende syste men van t.urnonderricht in al die landen met elkaar te vergelijken. Maar ook de leek zal er volop kunnen genieten van de gratie van bewegen en de lichaamsbeheer- sing, die de jeugdige turners en turnsters in hun oefenstof tentoon zullen spreiden. Men zal er onder andere leerlingen (en leerkrachten) van wereldberoemde gymna- stiek-instituten aan het werk zien, zoals de Miinchense Bode-Schule, de Bundesan- stalt für Leibeserziehung uit Wenen, de Deense Gymnastiekhöjskolen (hogeschool) Voor het tournooi om het wereldkam pioenschap handbal speelden in Ober- hausen Zweden en Luxemburg tegen elkaar. Vlak voor het begin van de ont moeting ontdekte men een leeuweriken nest in de grasmat. Hierin lagen vijf eitjes. Aangezien de handbalwedstrijd niet meer naar een ander veld kon wor den verplaatst, zat er niets anders op dan de spelers van beide teams te waar- schutven en hen de plek aan te wijzen waar het nest zich bevond. De wedstrijd ging gewoon door en alle 22 handballers zorgden ervoor niet te dicht in de buurt van het nest te komen. Na afloop van de wedstrijd gingen de elf Zweden en de elf Luxemburgers naar het nest kij ken en iedereen was verheugd dat het nest onbeschadigd was gebleven, even als de vijf eitjes. Op het ogenblik dat de laatste speler het veld had verlaten, kwamen vader en moeder leeuwerik terug om weer bezit van het nest te nemen. uit Ollerup, het Marsouk Dean Institute for Physical Education uit Egypte, het Institut za Fizicku Kulturu uit Joegoslavië en vele anderen. De groepen bestaan allen uit 1220 jeugdige keurturners of -turn sters en men kan er dus zeker van zijn, bij alle oefeningen de „spes patriae" van de internationale gymnastiekjeugd te zien optreden. De deelnemers, die uiteraard voor het grootste deel slechts over een smalle portemonnaie beschikken, zijn on dergebracht in goedkope hotels en pen sions, kamphötels en tentenkampen. De Zweden komen zelfs met acht groepen jon gens en meisjes, de Argentijnen een groep van veertien jongens, die zich pas enkele dagen geleden, lang na sluiting van de inschrijvingstermijn aanmeldde heeft men alsnog een plaatsje in het reeds over volle programma kunnen geven; de Italia nen, die al maanden geleden inschreven, hebben sindsdien geen enkele bevestiging van hun komst gegeven en zullen dus ver moedelijk wel verstek laten gaan. Alle deelnemers hebben aardige geste van de R.E.T. voor de duur van het festival een gratis abonnement op de Rotterdamse tram- en buslijnen gekregen en kunnen ook kosteloos zwemmen in het Sportfondsen- bad. Men zal hen bovendien, buiten de ge noemde demonstratiehallen, regelmatig kunnen zien trainen in scholen en op sport velden in de Maasstad. De organisatoren van de „Gymnajuven ta", die Zaterdagavond 9 Juli besloten wordt met een grootse finale in het Sparta- stadion, verwachten zeer veel belangstel lenden, maar de beschikbare toeschouwers ruimte in de drie demonstratiezalen is zo danig dat men duizenden kijkers kan ber gen De water poloc om petitie HVGB kreeg Vrijdagavond in Stoops Bad in Overveen DJK uit Amsterdam op be zoek. De Haarlemmers zetten in de tweede helft van de strijd een drie-nul achterstand om in een vijf-drie overwinning. In de eerste helft van de wedstrijd wa ren de Amsterdammers overwegend in de aanval, waardoor de HVGB-verdediging zwaar op de proef werd gesteld. Prins opende voor de Amsterdammers de score en Vega en Seeman brachten de ruststand voor de Amsterdammers op drie-nul. Na de pauze waren de Amsterdammers uitgespeeld. Zij kregen het zwaar te ver duren. Met het nemen van een sirafworp opende Rol voor HVGB de doelpuntenreeks. Hoewel de Amsterdammers zich fel ver weerden konden zij niet voorkomen dat Rol de HVGB-achterstand omzette in een vier-drie voorsprong. In de strijd om de gelijkmaker zetten de Amsterdammers al les op alles. Een Amsterdammer moest voor een overtreding naar de kant, waarna HVGB de meerderheid uitbuitte en Meijer de eindstand op vijf-drie voor HVGB bracht. HVGB 2 kreeg voor de reserve eerste klasse de reserves van DJK tegenover zich. HVGB trok aan het kortste eind en moest met vier-één de eer laten aan DJK 2. Voor de kringcompetitie afdeling jongens werd gespeeld HVGBHaarlem: één-vier. Ook de tweede wedstrijd tegen Joegosla vië heeft het Nederlands handbalelftal met grote cijfers verloren. Met 21-11 zegevier den de Joegoslaviërs, na met rust reeds een 13-2 voorsprong te hebben verkregen. Met deze tweede overwinning plaatste Joego slavië zich uit groep zes in het eindtournooi van het wereldkampioenschap. Nederland is reeds uitgeschakeld. Joegoslavië nam na vier minuten de lei ding door de geroutineerde speler Korbar en pas nadat de stand 4-0 was geworden kon de Nederlandse voorhoede een tegen- punt scoren. Na 6-1 werd het tenslotte 13-2 met rust. De Nederlandse voorhoede beging de fout het spel te kort te houden, zodat de verdediging van Joegoslavië voortdurend in staat werd gesteld de aanval te breken. In de tweede helft was de doelman van Joegoslavië Malenics vervangen door een debutant Jancic. Het spel van de Neder landse ploeg sloot nu beter en men liep aanzienlijk in op de grote achterstand van de eerste helft. Na 16-9 werd het 17-10 en het einde kwam met een 21-11 zege van Joegoslavië. De doelpunten aan Nederland se zijde werden gemaakt door Rutjes (Hel las), die drie goals scoorde, Zuidema van dezelfde vereniging, Van Heil, eveneens van Hellas, Kleingeld van PSV, die evenals Zuidema en Van Heli twee doelpunten pro duceerde, door Nieuwenhout (Eindhoven) en De Jonge (PSV). De verdere uitslagen in het tournooi luiden: groep 1: Hannover: Duitsland Noorwegen 22-2; groep 2: Solingen: Zwe denSaar 6-7; groep 3: Freiburg: Zwitser landSpanje 18-7; groep 4: Ludwigishafen: OostenrijkFrankrijk 8-8; groep 5: Ans- bach: HongarijeDenemarken 14-8. Winnaars van de groepen werden: groep 1: Duitsland; groep 2: Saar; groep 3: Zwit serland; groep 4: Frankrijk; groep 5: Tsje- choslowakije; groep 6: Joegoslavië. Oosten rijk en Zweden als best geplaatste tweeden werden aan dit zestal toegevoegd. Daar I'dac Kinley Zondagmiddag in het Hilversumse Sportpark niet aan het Kam pioenschap Nederlandse Paarden zal deel nemen, verliest dit nummer wel aan aan trekkelijkheid, doch maakt anderzijds de strijd thans zeer open. Geersen krijgt nu Pearl Spencer tot zijn beschikking, een zeer snelle, maar lastige merrie. Ook Nottelman heet in Niekie BH een zeer snel paard, doch evenmin munt zij uit door betrouwbaarheid. Daarentegen loopt Nellie Gregor in de laatste weken van de ene fraaie verrichting naar de andere. Hoe wel zij tot de allerbeste paarden van ons land behoort, heeft zij het echter nog nim mer gepresteerd een kampioenschap op haar naam te brengen. Door de afwezig- hied van Mac Kinley krijgt zij nu de eerste kans om in het laatste jaar de kroon op haar prachtige loopbaan te zetten. De 3-jarige Derby-candidaten verschijnen in een voorloper van de Derby aan de start. De uitslag zal een belangrijke aanwijzing zijn voor de winnaar van de Derby. De voorkeur gaat uit naar de beide vertegen woordigers van Stal Erna (Theo Messidor en Tira), gevolgd door de keuze van Bloem- saat uit Trabant en Toomel D. Stal Erna zal vermoedelijk verkiezen te winnen met Theo Messidor om het fraaie ongeslagen record van dit paard te kunnen handhaven. Niet minder aantrekkelijk is de 2800 m. lange Flying Guy-prijs, waaruit de winnaar vrijwel niet te zoeken is. Daar Rudi Tro- than zeer regelmatig loopt en steeds ver rast met een scherpe eindspurt, beschikt de vos vermoedelijk over veel uithoudings vermogen. Rudi Trothan wordt dan ook voor de traag op gang komende Quick Fire aan de finish verwacht. De in vorm zijnde Petronel Spencer moet dit duo 80 m. voorgift geven. Een zware opgave, waartoe zij echter ver moedelijk wel in staat is. Een mogelijke outsider dus. In de Guy Hannover-prijs zal Traviata terecht de meeste aanhangers vinden, daar de afstand haar zeer best past en in feite de enige grote concurrent, Theo Bascom, vaak foutief is. De derde plaats kan zijn voor Trudy Hannover, die echter een lan gere afstand verkiest. Het nummer voor amatrices belooft weer een interessant schouwspel te worden. De dames verstaan het rijden reeds uitstekend en dit komt de spanning veel ten goede. Daar Pearl Spencer haar kansen wel in het Kampioenschap zal verdedigen wordt een grote kans toegedacht aan Prinses Zora, die met de bekwame mejuffrouw Wagenaar reeds meerdere malen tot beste prestaties kwam. Op haar volgen Nico the Saint en Mr. Fried. De verrassing kan komen van mevr. Nottelman, die de beschikking heeft over de snelle Pretty Boy. Betere kansen heeft haar echtgenoot met Quick Hannover in de Illustre Hannover- prijs, waar hij weliswaar op grote tegen stand zal stuiten van Royal Brooklyn en de keuze van Geersen uit Quality en Queenly Bertha, doch die daarbij het nadeel hebben een groot veld te moeten passeren. In de Evelyn-Hannover-prijs treft Geer sen het beter, daar hij dan met River gelijk af moet met Nottelman's Our Bonni. Beide paarden zullen zonder fouten ongetwijfeld de course beheersen. Daar op de keper be schouwd Nottelman een groter tacticus is dan Geersen, zal dit vermoedelijk wel de balans naar de Westfries doen overslaan. Prince Maire en Odylia O zijn de andere kanspaarden. Het openingsnummers is gereserveerd voor de 2-jarigen, die tot nu toe bitter zijn tegengevallen. Daar weer verscheidene debutanten van de partij zijn, is het niet uitgesloten dat hieronder snellere paarden schuilen, dan onder die welke reeds in de baan verschenen. De voorkeur gaat nu uit naar Unaniem, voor de drie vertegenwoor digers van Geersen (Urchin Hollandia, Ubina en Uranie). De Amerikaan Reshewsky heeft zijn par tij uit de eerste ronde tegen wereldkam pioen Botwinnik opgegeven. De overwin ning van Reshewsky was de eerste die de Amerikaanse ploeg boekte sinds het schaaktournooi Woensdagavond in het ge bouw der vakverenigingen in Moskou be gon. De stand was gisteravond 5% 'tegen 2'/2 voor de Russen met nog een partij uit de eerste ronde uit te spelen. Dat is de partij tussen A. Kashdam, Verenigde Staten, en Mark Taimanov, die Donderdagavond na 88 zetten voor de tweede maal werd afge broken. Na afloop van de tweede ronde uit het huidige tournooi stond het TVs tegen 4'/a. In totaal worden vier ronden van acht partijen gespeeld. Tony Trabert, de 24-jarige jongeman uit Cincinnatti heeft in 1 uur en 13 min. de finale van het heren enkelspel op Wimble don gewonnen. Met 6-3, 7-5, 6-1 stuurde hij de andere finalist, de Deen Kurt Niel sen naar de kleedkamer. Trabert gaf een prachtige demonstratie van wat kracht en nauwkeurig plaatsen in een belangrijke match kan betekenen. Met gemak slaagde hij er in de eigen service op hoog niveau te houden en om tevens die van Nielsen te breken. Het is niet onaardig om even na te gaan hoe beide finalisten in dit tournooi hebben gevaren. Met de finale mee, won Trabert 21 sets, hij verloor er geen een, hij sloeg verder 131 games bij elkaar en be hoefde er slechts 60 af te staan. Nielsen nam 13 sets voor zijn rekening, verloor er 8, won 144 games en moest er 112 aan de verschillende tegenstanders af staan. De cijfers van Trabert betekenen inderdaad een record en men moet tot 1938 teruggaan om een overeenkomstige prestatie uit de geschiedenis van Wimbledon te kunnen releveren, n.l. die van zijn landgenoot Donaid Budge. Beide spelers waren exponenten van het krachtspel, van de keiharde service en van de goed geplaatste volley, maar Trabert bleek meer controle over zijn slagen te hebben dan zijn tegenstander en dit had tot gevolg, dat er wel foutieve slagen van het racket van de Deen móésten komen. Het centre court was geheel uitverkocht en onder de gasten zagen wij Prinses Mar garet en de Hertogin van Kent. Van Niel sen moet worden gezegd, dat hij gedurende één uur en een kwartier gevochten heeft om de kans te doen keren, maar Trabert bleek een grootmeester in het volleren te zijn en er waren perioden, dat er eigenlijk maar één speler op het grastapijt stond en dat was de Amerikaan. Snellere service Kurt Nielsen, een 24-jarige importeur, was in één onderdeel van het spel de ge lijke van zijn tegenstander. Deskundigen waren na afloop van mening, dat de eerste service van Nielsen nog sneller moet zijn geweest dan die van de Amerikaan. Én enkele malen scoorde Nielsen dan ook met deze service. Onmiddellijk na het begin viel Nielsen aan, maar Trabert verdedigde zich met scherpe drives en intelligent lobben, waar door de Deen telkens weer naar de baseline terug moest. Trabert brak door de service van zijn tegenstander in de derde game heen, toen Nielsen een smash in het net deed belanden, een drive even buiten de baseline liet terecht komen en tenslotte nog een double fault maakte. Beide spelers wonnen vervolgens hun service-games, maar in de negende game, toen Trabert op set point stond, gaf de Amerikaan een lis tige lob. In 25 minuten stond de score toen 6-3 voor Trabert. In de tweede set nam Nielsen de leiding. Hij kwam op 4-3, maar Trabert wist hem te verleiden tot enkele foutjes, waardoor de score 4-4 werd. Toen het 6-5 voor Tra bert stond, won de Amerikaan zijn service game met 4 punten achter elkaar. In de derde set kwam Trabert na 2-1, op Niet de Russen, maar de Canadezen wa ren gisteren de sterren in Henley. In de halve finale van het hoofdnummer om de Grand Challenge Cup roeide de acht van Vancouver na een slechte start, een schit terende race tegen de Russische ploeg Krasnoe Znamia en won met één en een kwart lengte. Zo leed dan de Russische acht die Donderdag in een van een Engelse ver eniging geleende boot had gewonnen, gis teren in eigen boot een nederlaag. Vorig jaar had Krylia Sovetov op de Grand Challenge Cup beslag gelegd, maar de titelhouders waren thans vervangen door Krasnoe Znamia, die de Krylia acht in Rusland had verslagen. De Russen zegevierden in de halve finale van de dubbel skull en de stuurmanloze vier. Deze laatste race was buitengewoon spannend. De Russische ploeg won op zeer fraaie wijze met een sensationele eindspurt met slechts een taf lengte van de Italiaanse ploeg Moto Guzzi. De Russische twee zon der stuurman won gemakkelijk van een Londens duo. Vandaag gaat de eindstrijd in de dubbel skull tussen de Russen en de Zwitsers. De stuurmanloze vier zal worden uitgevochten tussen de Russen en het Engelse Leander, evenals de stuurmanloze twee. In het skiff nummer om de Diamond Sculls liet de Rus Tsjoekalov verstek gaan wegens het gehar rewar met het lossen van de boten. De eindstrijd in dit nummer gaat vandaag nu tussen de Pool Koscerka en de Engelse skiffeur Rand van de R.A.F. Indruk De Russen maken weer grote indruk door de geweldige kracht, die zij ontwik kelen, al is hun stijl niet altijd fraai. Zij hebben een vrouwelijke arts bij zich, die als diëtiste over hen waakt. Bovendien passen zij een speciale trainingmethode toe, welke o.a. gewrichtsoefeningen omvatten. Goed waren tot nu toe ook de prestaties van de ploegen van de Royal Air Force. Het nummer lichte achten in de kwart finale was sensationeel omdat het in een dead heat tussen Pennsylvania University en de Britse luchtmacht eindigde. Na over roeien won de R.A.F. na felle strijd met iets meer dan een meter. Doordat de Thames Rowing Club in de halve finale van de Grand Challenge Cup tegen Penn sylvania het onderspit moest delven, ging de laatste Britse hoop in dit nummer ver loren. De eindstrijd gaat nu tussen Ameri- kv-nen en Canadezen. Tony Trabert houdt glimlachend de beker vast, die hij uit handen van de hertogin van Kent ontving en Nielsendie bleek het allemaal gemoedelijk op te nemen, kroonde Trabert met het deksel van zijn eigen beker (Telefoto) 3-1 te staan, toen zijn tegenstander zijn service verloor. Het was of Tony Trabert de overwinning rook, zijn spel steeg tot nog groter hoogte en als een waar kampioen, vol vertrouwen in eigen capaciteiten, sloeg hij de volgende drie games bij elkaar. Engelse zege in dames dubbelspel Shirley Bloomer en Pat Ward schakel den de Amerikaanse combinatie van Dar- lene Hard en mevrouw Beverley Fleitz met 6-3, 9-7 uit. En aangezien Angela Mortimer en Ann Shilcock het jeugdige Australische paar Fay Muller en mevrouw Lew Hoad met 6-2, 6-1 versloegen, komen dus Zater dagmiddag twee Engelse aamesdubbels in de finale. Voor de eerste keer na 19 jaar zal dus de titel in het dames dubbelspel in Engels bezit komen. Verdere uitslagen luiddën: Dames dubbelspel halve finale: mej. A. Mortimer en mej. J. Shilcock (G.B.) versl. mej. F. Muller en mevr. L. Hoad (Austr.) 6-2 6-1; mej. S. Bloomer en mej. P. Ward (G.B.) versl. mevr. Beverly Baker-Fleitz en mej. Darlene Hard (V.S.) 6-3 9-7. Gemengd dubbelspel: halve finales: Seixas en Doris Hart (V.S.) versl. Lew Hoad en mevr. Hoad (Austr.) 6-3, 9-7; Mo rea en Louise Brough (Arg.-V.S.) versl. Frazer en Beryl Pennrose (Austr.) 7-9 6-4, 6-4. De loting voor de Europese bridgekam- pioenschappen, die tot 10 Juli in Amster dam worden gehouden, luidt: Dames: 1. Noorwegen, 2. Finland, 3. Oos tenrijk, 4. Frankrijk, 5. Denemarken, 6. Nederland, 7. Zweden, 8. Groot-Brittannië, 9. België, 10. Ierland. Heren: 1. Frankrijk, 2. Ierland, 3. Zwe den, 4. Zwitserland, 5. Noorwegen, 6. Bel gië, 7. Finland, 8. Denemarken, 9. Neder land, 10. Italië, 11. Oostenrijk, 12. Duits land, 13. Groot-Brittannië. De uitslagen van de eerste ronde (heren) van het tournooi om het Europese bridge- kampioenschap, luidt: IerlandGroot Brittannië 0-2 (39 match- punten tegen 50 matchpunten); Zweden— Duitsland 2-0 (61-33 matchpunten); Zwit serlandOostenrijk 0-2 (49-60 matchpun ten); NoorwegenItalië 1-1 (56-57 match punten); BelgiëNederland 0-2 (63-75 matchpunten); FinlandDenemarken 2-0 (65-24 matchpunten); Frankrijk had een bye. Binda, ploegleider van Italië voor de Ronde van Frankrijk heeft medegedeeld dat de Italiaanse ploeg definitief zal be staan uit Astrua, Barozi, Benedetti, Bar- toglio, Coletto, Fantini, Fornara, Giudici, Monti en Pezi. De softbalcompetitie De competitiewedstrijden in de eerste klasse van de Nederlandse Dames Softbal- Bond brachten wederom enkele bijzondere uitslagen. Zo slaagde het negental van EDO er in het Heemsteedse Pinguins een onver wachte nederlaag toe te brengen, waardoor EDO weer twee kostbare punten veroverde. Sportclub Haarlem blijft dit jaar lang onderaan de ranglijst bengelen en het ziet er thans wel naar uit dat de Sportclub dit seizoen als laatste de competitie zal be ëindigen. Thans werd weer verloren van H.C.K., nadat reeds 'n de eerste inning een kostbare 31 voorsprong was genomen. Hoe wel H.C.K. in de volgende innings een drie tal runs aan de score toevoegde, zaten ook de Sportclub-dames niet stil, zodat aan het einde van de derde inning de voorsprong nog gehandhaafd bleef (54). Hierna was het echter met de slagvaardig heid van de Haarlemse dames afgelopen. Enkele honkslagen en fouten in de Sport club gelederen gaven HCK nog gelegenheid een kleine 75 overwinning uit het vuur te slepen. NIEUW WERELDRECORD. De Finse athleet Pentti Karvonen heeft tijdens wed strijden in Helsinki het wereldrecord op de 3000 meter hindernisloop verbeterd. Hij no- teex-de een tijd van 8 min. 47,8 sec. Het we reldrecord stond op naam van de Hongaar Rozsnyoi met een tijd van 8 min. 49,6 sec. MARCIANOMOORE. Rocky Marcia- no zal op 20 September in het Yankee stadion in New York uitkomen tegen Ax-chie Moore, waarbij Marciano zijn bokstitel van wereldkampioen in het zwaargewicht op het spel zet Naar bekend is Archie Moore we reldkampioen in het halfzwaargewicht. Men neemt aan, dat de recette een millioen dollar zal bedragen. BAIIAMONTES VALT UIT. In de Spaanse ploeg voor de Tour de France is Francisco Bahamontes vervangen door An tonio Gelabert, als gevolg van een knie blessure van Bahamontes. CIRCUIT VAN MONZA WORDT VER BETERD. Het circuit van Monza krijgt een nieuw wegdek dat grotere snelheden mogelijk zal maken. Dit in verband met de Grote Prijs van Italië, meetellend voor het wereldkampioenschap op 11 September.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7