Panda en de Meester-Klokkenmaker Oostenrijk doet het zonder een minister van Landsverdediging Resident-generaal van Marokko wegens forse taal berispt Wereldnieuws A De radio geeft Dinsdag Triomf van manierisme Lotisico veroordeeld Parlementscommissie slaat alarm over de toestand in Algerije ió Uet zo J MAANDAG 4 JULI 1955 2 Indiase deskundigen zagen Russische atoomcentrale Testament wijst neef aan als enig erfgenaam Ontploffing in Rotterdam; Holbeinhuis beschadigd Begrafenis dr. J. van den Tempel Onder auspiciën van Raad van Europa Bergen aan Zee heeft weer een natuurhistorisch museum Elfjarige organist speelde Bach in Arnhem Kinderen van Le Mans slachtoffers met vacantie TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN L. Spaander overleden Kerkelijk Nieuws ZEE- ANEMOON De Oostenrijkse staatssecretaris H. Graf van de Volkspartij (RK) heeft bedankt voor het ministerschap van Defensie, omdat hij vreesde te veel op de vingers gekeken te worden. Evenals Sir Winston Churchill is hij verknocht aan de sigaar. Hij is echter niet zo'n verkwistende roker als Sir Winston, die men zelden of nooit een peukje ziet hanteren. Hun tegen- Van onze correspondent in Wenen) Onlangs heeft het Oostenrijkse parlement een wetsontwerp aangenomen inzake het opstellen van een bondsleger. Alle partijen hebben voor dit ontwerp gestemd, met uit zondering van de communisten, die hier een weerloos pacifisme predikten, terwijl de communistische satellieten tot de tanden toe gewapend zijn. Reeds dadelijk na zyn bezoek aan Moskou heeft kanselier Raab verklaard dat Oostenrijk met het voorbeeld van Zwitserland voor ogen een gewapende neutraliteit nastreeft. Het heeft dus een goed en modern uitgerust leger nodig. In de eerste plaats ter handhaving van de bin nenlandse rust en orde en vervolgens ter verdediging van zyn grenzen. Volgens het oorspronkelijke staatsver drag mocht Oostenrijk een leger opstellen van niet meer dan 20.000 man. Deze beper king is op het laatste ogenblik wel wegge vallen, maar gebleven is de bepaling, dat het toekomstige bondsleger slechts mag be schikken over kanonnen met een draagwijd te van dertig kilometer. De Oostenrijkse regering wil echter niet verder gaan dan een goed uitgerust verdedigingsleger van ten hoogste 52.000 man. Tsjecho-Slowakije beschikt over een leger van 230.000 man met meer dan 1000 vlieg tuigen en 700 pantserwagens. Het Hon gaarse leger bestaat uit achttien divisies met tezamen 300.000 man. Daaronder be vinden zich drie volledig uitgeruste pant serdivisies, twee divisies jagers en bom menwerpers en een divisie voor luchtafweer, verder twee parachutisten-brigades en een zogenaamd „chemisch bataljon", dat met niet-conventionele wapens is uitgerust. In Hongarije maken de uitgaven voor het le ger een vijfde deel uit van het gehele staatsbudget. In beide communistische lan den is de algemene dienstplicht ingevoerd. In Hongarije duurt deze drie jaar en in Tsjechoslowakije twee-jaar. Daarbij zijn niet gerekend de staatspolitie, de geheime po litie en de militie van de communistische partij, die in Hongarije alleen al uit 15.000 man bestaat. Geschil over diensttijd De socialisten, die voor het wetsontwerp hebben gestemd, hebben overigens uit practische overwegingen hun vroegere ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FEROOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huis wouw. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmed* 'elingen. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Omroeporkest en solist. 15.00 Zo zien zij ons, gesprek. 15.15 Piano recital. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd lid De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Mondaccordeontrio. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pitno. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.15 Dansmuziek. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Orgel en viool. 21.45 Disco- causerie. 22.50 Cla vecimbelduetten23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Pla ten 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Koorzang. 13.45 Platen. 14.00 Strijkkwartet. 14.50 Amusementsmuziek. 15.10 Dansmuziek. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.0 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Re geringsuitzending: Nederland en de Wereld. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Tour de France. 18.30 Metropole orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avond gebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Kamerorkest en solist. (In de pauze: Radio-bromfietscursus). 22.15 Zang en harp. 22.35 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Mannenkoor en Maastrichts Stedelijk Orkest met soliste. 23.3024.00 Hol land Festival 1955: Hongaars strijkkwartet. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 16.40 Kinderliederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Or kestconcert. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de wouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag en: Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 76 m.). anti-militarisme prijsgegeven, woordige parool luidt dan ook: wèl een le ger, maar géén militarisme. Daarmee is er op dit belangrijke punt overeenstemming bereikt tussen de twee regeringspartijen, die beide de algemene dienstplicht onder schrijven. De moeilijkheden beginnen echter bij de uitwerking. Terwijl de Volkspartij (R.K.) een diensttijd voorstaat van onge veer twaalf maanden, willen de socialisten deze zo veel mogelijk verkorten. Dit meningsverschil heeft onder andere tot gevolg gehad, dat er geen afzonderlijk ministerie van Defensie zal worden opge richt. Jarenlang had men verwacht dat staatssecretaris H. Graf van de Volkspartij minister van Defensie zou worden, maar nu de twee partgen, en ook het parlement, zich rechtstreeks met militaire zaken wil len bemoeien, heeft deze energieke politi cus voor de eer bedankt, omdat hij van me ning is dat er onder een dergelijke voort durende contróle geen sprake kan zijn van een homogeen en krachtig leger. In plaats van een apart ministerie komt er nu een sectie „militaire zaken", onmiddellijk onder de competentie van de* bondskanselier. Deze sectie landsverdediging zal onder leiding komen te staan van dr. Liebitzky, vroeger overste in de voormalige Oostenrijkse ge nerale staf, terwijl dr. O. Regele waar schijnlijk chef van de generale staf zal worden. Zowel de Rooms-Katholieken als de so cialisten gaan er van uit, dat het opstellen van een leger een noodzakelijk kwaad is, waarvoor bovendien de belastingbetalers grote financiële offers moeten brengen. Het voornaamste verschil is echter, dat de meeste aanhangers van de Volkspartij voor standers zijn van een leger, dat een zekere autonomie met eigen competentie bezit, zonder al te veel inmenging van buiten. De socialisten zien de noodzakelijkheid van een bondsleger wel in, maar zij willen de lasten zoveel mogelijk beperken. Zij laten zich door sociale overwegingen leiden en verde digen een zo kort mogelijke diensttijd, het recht van de miliciens op een toekomstige werkregeling alsmede op het onderhoud van hun gezinnen Om deze rechten te waar borgen eisen de socialisten dat militaire zaken voortdurend onder controle blijven van het parlement. Er is dus een echt politiek compromis bereikt, dat een lange nasleep zal hebben. De toekomst zal moeten leren of daaruit een slagvaardig leger ka.n worden opge bouwd. MOSKOU Reuter/AFP) Dertien In diase regeringsdeskundigen, die een studie reis van een maand in de Sovjet-Unie ma ken, hebben verklaard dat zij de Russische atoomcentrale hebben bezocht. Met premier Nehroe zijn zij de enige buitenlanders die dit tot dusver hebben mogen doen. Twee van de groep mochten een bezoek aan Riga brengen, dat voor buitenlanders gewoon lijk ook verboden gebied is. De leider van de delegatie zei dat vele aspecten van in dustrie en landbouw in de Sovjet-Unie „gelijk en in sommige opzichten beter" zijn dan in andere landen. De groep is de eerste die op grond van het plan voor technische hulp van de UNO een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt. De Russiische atoomgeleerde Voersov heeft na de opening van de conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie te Moskou meegedeeld, dat in de Sovjet- Unie reeds voor de oorlog de bijzonder heden van het proces van de kettingreactor bekend waren. Verder zeide hij, dat in de Sovjet-Unie de eerste atoomzuil in Europa is gebouwd. Een corresponderend lid van de Sovjet-academie van wetenschappen, Mestsjeriakov, deelde mede, dat de in 1949 in de Sovjet-Unie gebouwde „synchro cyclotron" de grootste ter wereld is. De moord te Apeldoorn Bij de opening van het testament van de Maandag jongstleden vermoorde mevrouw M. de J. uit Culemborg is gebleken, dat haar neef uit Apeldoorn was aangewezen als enig erfgenaam. Wanneer deze wegens moord wordt veroordeeld, zal hij echter krachtens een desbetreffende bepaling uit het Burgerlijk Wetboek van de erfenis wor den uitgesloten. In dat geval zal de erfenis krachtens de wet worden verdeeld onder zijn twee kinderen en een aantal andere naaste bloedverwanten. Sinds de dag waarop mevrouw De J. werd vermoord, zijn er verscheidene pogin gen tot inbraak gedaan in de woning van het slachtoffer. Aangezien de politie de woning niet voortdurend kan blijven be waken, is een aantal waardevolle voor werpen uit de woning naar elders overge bracht. Toen Zaterdagmorgen werklieden bezig waren de funderingen van een voormalige garage tussen de Kruiskade en het Nieuwe Stadhuisplein te Rotterdam, te doen sprin gen, ontstond er een hevige ontploffing. Van het Holbeinhuis en enige andere pan den braken vele ruiten door wegspringende brokken steen. Ook het interieur van het Holbeinhuis had tel ijden. De totale schade wordt geschat op enige duizenden guldens. Een meubelmaker, die in een étalage bezig was, werd eveneens geraakt; hij is naar een ziekenhuis gebracht. Er wordt een on derzoek naar de oorzaak van de ontploi- fing ingesteld. Rede van dr. W. Drees Op de Nieuwe Ooster Begraafplaats te Amsterdam is Vrijdag onder zeer grote be langstelling het stoffelijk overschot van de op 77-jarige leeftijd overleden dr. J. van den Tempel, oud-minister van Sociale Za ken en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter aarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd na mens de regering door de minister-presi dent dr. W. ^rees, namens het N.V.V. door heer E. Kupers, namens de Partij van de Arbeid door prof. G. van den Bergh, na mens de kamerfractie van de Partij van de Arbeid door mr. J. A. Burger en tenslotte door „ome" Jan van Zutphen. Een zoon van de overledene dankte voor de grote belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer en de voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer mr. C. P. M. Romme. In het Rijksmuseum te Amsterdam heeft de voorzitter van de commissie voor cul turele en wetenschappelijke zaken van de raadgevende vergadering van de Raad van Eui-opa, de Noor H. Smitt Ingebx-etsen, gis teren de grote zomertentoonstelling „De triomf van het Maniërisme de Europese stijl van Michelangelo tot El Gi-eco" ge opend. Hij werd ingeleid door de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen. Het is de tweede tentoonstelling, die met morele en financiële steun van de Raad van Europa werd georganiseerd. Andere tentoonstellingen zullen met een tussenpoos van telkens een jaar in alle bij de raad aangesloten landen worden gehouden. Deze reeks manifestaties bedoelt te tonen hoe door de eeuwen heen, ondanks de politieke verdeeldheid, in de Europese landen steeds een eenheid van stijl of gedachte bestond. De opening van de tot 16 October duren de tentoonstelling werd voorts bijgewoond door de minister van Financiën, door tal rijke leden van het corps diplomatique, kunstenaars, burgei-lijke en militaire auto riteiten. Het is de eerste keer in de geschiedenis, dat er aan het Maniërisme als Europees verschijnsel een tentoonstelling op grote schaal is gewijd, waarbij alle takken van de beeldende kunst vertegenwooi-digd zijn. Het Maniërisme is een stijl, die in de eei-ste helft der zestiende eeuw dus in de late Renaissance in Italië ontstond, zich eer weg baande naar andere landen en gedu rende een eeuw zijn stempel heeft gedrukt op de Europese kunst. Twee vorstinnen, Koningin Juliana en Koningin Elisabeth van Engeland, stonden kunstwerken in bruikleen af. Verder zijn de inzendingen uit particulier bezit en musea in België, Denemarken, Duitsland, Engeland;, Frank rijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Spanje, de Verenigde Staten, Zweden en Zwitser land afkomstig. In de afdeling beeldhouwkunst zal het publiek voor het eerst kennis kunnen ma ken met de werken van grote Nederlandse beeldhouwers uit de zestiende eeuw, die allen in het buitenland gewerkt hebben. Ons eigen land bezit haast niets van hen. Het zijn Hubert Gerhardt uit Amsterdam, Johan Gregor van der Schardt uit Nijme gen en Adriaan de Vries 'uit Den Haag. Zaterdag heeft de burgemeester van de gemeente Bergen, dr. W. Huygens, het na tuurhistorisch museum in het Parnassia- park te Bergen aan Zee geopend. Vóór de tweede wereldoorlog bevond zich in dit park een dergelijk museum, dat par ticulier bezit was van de familie Van Ree- nen, eigenares van het grootste deel van het dorp Bergen. Het museum werd tijdens de bezetting verwoest. De erven Van Reenen hebben enige jaren geleden het park voor 1 over gedragen aan de gemeente Bergen. In de Luthei-se kerk in Arnhem heeft de elfjarige Florenz Christian Jenny uit Liestal (Zwitserland) Zaterdagavond zijn eei'ste openbare oi-gaconcert in ons land gegeven. Voor dit concert van deze muzi kaal zeer begaafde jongen, die reeds op achtjarige leeftijd in het openbaar optrad, bestond zeer veel belangstelling. Het pro gramma, dat hij in Arnhem vertolkte, be stond geheel uit werken van J. S. Bach, namelijk praeludium en fuga (E moll) vier Choralvorspiele, de Fantasie in g dur, de Fantasie in c moll, de Sonatine uit de Can tate no. 106 en het Praeludium in c moll. De leden van de bond van automobiel en motor-journalisten hebben besloten de kinderen van de slachtoffers van de ramp van Le Mans in staat te stellen de vacan tie in hun gezinnen door te brengen. Het plan is dat de kinderen nadat over leg is gepleegd met de ouders en met de Franse onderwijsinstanties, hun vacantie doorbrengen bij de leden van de bond in Berlijn, Noord- en Zuid-Duitsland, Neder land, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk, Zwitserland, Italië en wellicht Engeland. De bond telt niet in al deze lan den leden, maar ook niet-leden zullen de kinderen in hun gezinnen kunnen opnemen. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft de 53-jarige directeur van de N.V. Eerste Nederlandse Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen (de Lotisico van 1898) de heer P. S. F. uit Den Haag ver oordeeld, conform de eis, tot f 11.boete, subsidiair drie dagen hechtenis. Lotisico werd schuldig bevonden aan overtreding van de Loterij wet omdat zij in haar huidige vorm niet is, zoals zij was vóór de loterijwet in 1905 tot stand kwam. Omdat de kantonrechter dit primair ten laste gelegde bewezen achtte, oordeelde hij het niet nodig te onderzoeken of het sub sidiair ten laste gelegde, dat de Lotisico niet wettig is aangelegd, al of niet juist is. De kantonrechter overwoog in het von nis onder meer, dat Lotisico nummers van polissen van royementen opnieuw uitgeeft, hetgeen zijns inziens inhoudt dat opnieuw deelneming aan de loterij wordt open gesteld en voorts dat een enkele afbetaling op de gehele prijs van de polis voldoende is om deel te kunnen nemen aan cte loterij. Woi-den de betalingen na enkele malen gestaakt, dan heeft dit geen enkel gevolg voor de polishouder. Dit houdt daarom in, dat men kan meedoen aan een enkele trekking. De verdediger, mr. C. R. C. Wij- ckerheld Bisdom zal tegen dit vonnis be roep aantekenen, evenals tegen het inter- locutaii'e vonnis van de kantonrechter waarbij deze het beroep van de verdedi ging op nietigheid van de dagvaarding af wees. ADVERTENTIE diarrhe® bedorven maag „kater" ;A A.;- -• h :k- Av 'i'j f'fiSt--''P' ''V - (Van onze correspondent in Parijs) De nieuwe resident-generaal van Ma rokko, Gilbert Granval, die tot vorige week hoge vertegenwoordiger en ambassa deur van Frankrijk in Saarland was, heeft zijn nieuwe functie op niet al te gelukkige wijze ingezet. Op een banket, waar twee ministers, onder wie zijn onmiddellijke su perieur Julie aanwezig was heeft Granval verklaard het als zijn taak te beschouwen het Franse gezag in Marokko op de kortst mogelijke termijn te herstellen. Hij zou overal waar het nodig was met grote kracht optreden op eigen gezag, indien hem geen instructies uit Parijs bereikten, en eventueel als hem dat wenselijk mocht lijken, zelfs tegen die instructies in. Deze gespierde taai heeft in politieke en regeringskringen verbazing en onrust ver wekt en een kamerlid diende terstond een verzoek in om de minister te mogen in- tex-pelleren. Faure heeft het gevaar kort voor de debatten over de ratificatie van de FransTunesische accoorden onmiddellijk aangevoeld en Granval bij zich ontboden. De nieuwe resident-generaal heeft zijn verklaringen daarbij weer ingetrokken of beter de uitleg bestreden, die de pers er aan zou hebben gegeven. (Reuter/AFP) Een commissie van het Franse parlement onder leiding van de so cialistische afgevaardigde Pineau, heeft in een rapport gewaarschuwd, dat „één en kel bevel" het verzet in Algerije, dat op het ogenblik beperkt is tot de Oostelijke gebieden van de departementen Constan- tine en Kabylië, zou kunnen uitbreiden tot het gehele land. De 2.500 opstandelingen worden gesteund door de inheemse bevol king. Volgens het rapport heeft de anti- Franse propaganda van Arabische radio stations grote invloed op de Algerijnen waartegenover Frankrijk geen doeltreffen de propaganda stelt. In het rapport wordt gezegd, dat de eco nomie van Algerije een vruchtbare voe dingsbodem geschapen heeft voor opstand. Het beleid van de laatste jaren beant woordt niet aan de behoeften van de si tuatie. Frankrijk dient nieuwe en krach tige pogingen aan te wenden om Algerije te helpen door het levenspeil van de in heemse bevolking te verheffen. Verder wordt gezegd, dat er in Algerije ambte naren zijn met uitgestrekte ambtsgebieden, die zij onvoldoende kennen en slecht be sturen. Voorgesteld wordt een „volledige reorganisatie" van de politie in Algerije. Ook wordt gezegd, dat de justitie soms te streng en soms te traag is in haar optreden tegen de opstandelingen. Premier Faure heeft tegenover verslag gevers verklaard, dat hij wellicht een be zoek zou brengen aan Algerije. Hij heeft evenwel nog geen beslissing genomen. Bezorgde Volendam vermaardheid Op 99-jarige leeftijd is Zaterdagavond in Edam overleden de heer L. Spaander, grondvester van het bekende hotel in Volendam. De heer Spaander kwam als kind van drie jaar naar Volendam. Na daar de lagere school te hebben bezocht koos hij het vissersvak en voer tot 1881 op zee. In dat jaar kocht hij een koffiehuis van de heer P. Steur te Volendam en begon met zijn propaganda voor dit vissersdorp, dat toen nog nagenoeg onbekend was. Hij no digde onder meer een bekende Engelse schilder uit in Volendam te komen werken en exposeerde diens werken in zijn hotel. Volendam kreeg toen langzamerhand be kendheid, ook door het speciale toeristen treintje, dat de heer Spaander tussen Edam en Volendam liet rijden en dat de bijnaam „biefstuktreintje" kreeg, omdat aan de rit een diner met biefstuk in het hotel van de heer Spaander was verbonden. De heer Spaander voerde ook de boottochtjes naar Marken in, toentertijd nog per botter. Hij was voorts een actief lid van de ge meenteraad van Edam-Volendam en was de initiatiefnemer tot het invoeren van gas- en waterleiding in het plaatsje. In 1918 trok de heer Spaander zich uit het volle leven terug. j Vrijwilligers. Op 1 Juli hadden zich 143.000 vx-ijwilligers voor het te vor men West-Duitse leger aangemeld. On der hen bevinden zich 35.000 voor malige officieren. Voor vervullirig van de administratieve posten in het leger hebben zich tot nu toe meer dan 100.000 gegadigden opgegeven. Wens. De minister van Buitenlandse Za ken van Albanië heeft de UNO ver zocht de Griekse regering mede te de len, dat Albanië „normale diploma tieke betrekkingen en betrekkingen van goede nabuurschap" met Grieken land wenst aan te knopen, zo meldt het Albanese persbureau. Gezamenlijk. Van medio tot einde Juli zullen Gx-oot-Bi'ittannië en Joegoslavië gezamenlijk vlootoéfeningen houden ïu de Adriatische Zee, zo wordt van ge zaghebbende zijde te Belgrado ver nomen. Naar verluidt heeft een aantal Joegoslavische marinemannen geoefend op de Britse marinebasis Malta. Vergiftiging. Twee-en-zestig inwoners van Bad Hersfeid in Hessen hebben Zater dag vergiftiging opgelopen door groen geel chloorgas dat uit een tankwagon, waarin het onder hoge druk was sa mengeperst, ontsnapte. Negentien men sen zijn voor observatie in het zieken huis gehouden. Men was bezig de in houd van de tankwagon naar een gas houder over te brengen, toen de ver binding tussen wagon en houder brak doordat een locomotief de wagon voor tijdig wegtrok. De bevolking van het nabijgelegen Widdex-shausen moest het dorp gedurende drie uur verlaten. Visserij. De Russische minister van bui tenlandse Zaken, Molotov, heeft zijn Canadese collega, Pearson, voor een bezoek aan Moskou uitgenodigd op de herdenkingsbijeenkomst van de UNO te San Francisco. Pearson antwoordde, dat hij Moskou eens hoopt te bezoeken, maar niet dadelijk. De Canadese mi nister van Visserij, Sinclair, is thans op weg naar Moskou, waar hij een conferentie over walvisvaart zal bij wonen. Aanwas. Volgens het Amerikaanse bureau voor de statistiek zijn er 165.250.000 Amerikanen. De netto aanwas in 1954 bedroeg 2.823.000. De netto-vermeer dering in de eerste zes maanden van het lopende jaar wordt op 1.333.000 geschat. Toen de Verenigde Staten op 4 Juli 1776 onafhankelijk werden be droeg het aantal inwoners ongeveer 3 millioen. Saai. In Franse militaire kringen is men verontrust over de massale ontsnap pingen van manschappen van het Franse vreemdelingenlegioen in het Suezkanaal. De recruteringen verlopen normaal in weerwil van de ontsnap pingen en de leiding van het legioen is niet bevreesd dat er spoedig een te kort aan manschappen zou kunnen ontstaan. Vele légionnairs deserteren na terugkeer uit Indochina omdat zij opzien tegen het saaie bestaan in de Noord-Afrikaanse garnizoenen dat hen wacht, zo wordt gezegd. Ongenade. Premier Andras Hegedues van Plongarije zou volgens de Weense on afhankelijke krant „Die Presse" uit de gratie zijn geraakt. Volgens in Boeda- ,pest circulerende geruchten zou Hege dues gearresteerd zijn na een conflict met de eerste partij-secretaris Matyas Rakosi over het landbouwbeleid op een vergadering van het centrale comité van de Hongaarse communistische par tij. Hegedues heeft Imre Nagy in April als premier opgevolgd. De eerste vice- premier Emoe Geroe zou het premier schap hebben overgenomen en wetten en decreten ondertekenen. Bom. In de tribune waarop de Philippijnse president, Magsaysay, en binnen- en buitenlandse persoonlijkheden in het „Luneta Park" te Manilla de plechtig heden ter gelegenheid van de negende verjaardag van de Philippijnse onaf hankelijkheid zouden bijwonen, is een in papier gewikkelde granaat ge vonden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen C. J. v. d. Broek te Meteren. Aangenomen naar Huizen (4e pred.pl.) L. J. Bloemsma te Beesd. Aangenomen het beroep als predikant voor buitengewone werkzaamheden J. M. Hoekstra, cand. te Oegstgeest. Benoemd tot predikant voor de geeste lijke verzorging van de Nederlanders in Davos M. J. Top, Herv. Pred. te Bergeijk. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Houston (Can. Ref. Ch.) H. Scholte te Nieuwleuzen. 60. Grump liep dadelijk naar de gemeen tesecretaris om verslag uit te brengen. Het is gelukt, meneer de secretaris!", riep hij triomfantelijk. „U zult de klokkenmaker niet hoeven te betalen, want de torenklok zal morgen niet klaar zijn. Ik heb er voor gezorgd, dat de belangrijkste pop van het spul kapot is: Vader Tijd ligt in diggelen, in gruzelementen!" Deze mededeling bracht de valse secretaris direct in een goed hu meur. Hij schaterde, toen Grump hem ver telde, hoe hij de klok op hol had doen slaan. „Goed zo, Grumpje!", riep hij olijk. „En als die kleine Panda je er ooit van mocht be schuldigen, dat je de klok hebt stuk ge slagen, dan zeg je maar, dat de Hok het eerst sloeg, hihihi". „Haha", lachte Grump. „U bent erg geestig, meneer de secretaris!" Maar de arme Panda kon de toestand niet grappig vinden. Vergeefs prutste hij met verbogen radertjes en lagertjes om de in gewikkelde pop weer in elkaar te zetten. „O, o", zuchtte hij, „dat krijg ik nooit voor elkaar. Wat moet dat morgen wor den?!" EVENALS DE MENSEN, doen de dieren tijdens het leven ervaring op. Maar deze ervaring zou in het algemeen ondenkbaar zijn zonder een geheugen dat de vroegere belevenissen op de een of andere wijze heeft geregistreerd. De jonge hond die in zijn jeugd een onstuimige aanval heeft gedaan op een egel, en zich daarbij lelijk heeft bezeerd, zal bij een volgende ont moeting met dat dier heel wat meer omzichtigheid aan de dag leggen. Want hij heeft de er varing opgedaan dat de egel niet op dezelfde wijze kan wor den aangevat als een konijntje. Zou de hond geen geheugen bezitten, waarin de eerste (on- V aangename) ontmoeting met de egel is vastgelegd, dan zou van het opdoen van ervaring uiteraard geen sprake zijn geweest en de hond zou zich bij elk her nieuwd contact met de egel op dezelfde wijze gedragen. Dat dit niet zo is, dus dat de hond wel degelijk ervaring opdoet en dus over een geheugen beschikt, weet ie dereen die in dieren nog wat anders ziet dan bewegelijke automaten. Nu is de hond een wel erg gemakkelijk voorbeeld om het bewijs te leveren dat dieren de een of and,ere vorm van geheu gen hebben. Ook lagere dieren geven ech ter blijk over een geheugen te beschikken, zoals bijvoorbeeld de zee-anemoon, die naar gedragingen en haar uiterlijk eigenlijk meer op een vleesetende plant op de bodem van de zee gelijkt dan op een dierlijke vorm. De mondopening, die aan de kelk van een bloem doet denken, is door een krans van draadvormige aanhangsels om geven, die nauwelijks merkbaar in het wa ter bewegen. Maar de onschuldig schijnen- de polieparmen schieten een grote hoeveel heid kleine, giftige neteldraden af, zodra een slachtoffer in de buurt is, waardoor de prooi verlamd wordt en naar de mond opening kan worden gebracht. Wordt zo'n zee-anemoon een stukje vlees aangeboden, dan gaat deze lekkernij on middellijk naar de mondopening, maar geven we het dier een propje papier, dan wordt deze gift niet aan vaard. Hetzelfde propje pa pier, maar nu in vleessappen gedrenkt, wordt echter weer gretig aangenomen, waaruit we kunnen opmaken dat de vleessapen het dier een specifieke prikkel geven, waarop het reageert. Een tweede gevolgtrekking is, dat we het dier rustig voor de mal kunnen houden. We moeten ons hierover echter niet al te vro lijk maken, want het volgende papiertje dat in vleesnat is gedrenkt, wordt slechts aarzelend door de zee-anemoon aangeno men en het duurt niet lang of dit surrogaat wordt zelfs geweigerd, hoe we ook trachten het ware karakter van het papier te ver bergen. Zes dagen lang blijkt de zee-ane- maan dit kwalijke grapje met het in vlees- nat gedrenkte stukje papier te kunnen onthouden, want in al die tijd weigert ze nogmaals in de val te lopen. Zijn de zes dagen verstreken, dan blijkt zij zich op nieuw voor de mal te laten houden, want langer schijnt haar geheugen (in dit op zicht althans) niet te reiken. Een dergelijke geheugen-tijd is ook bij bijen geconstateerd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2