Provincie doet geen uitgaven voor randweg voor het rijk over de brug is gekomen Voorlopig geen verdergaande wijziging van de Huurwet De snelverkeerswegen bij Haarlem Weg ten Noorden van Aerdenhout ondanks Bloemendaalse bezwaren gehandhaafd Voorkeur voorweg langs spoorbaan Onzekerheden „Shakespeare Memorial Theatre" in ons land Telefoonposten op de afsluitdijk Onderhoudsnormen voor woningwet woningen worden niet verhoogd MAANDAG 4 JULI 1955 Agenda voor Haarlem Twee mannen vermist op IJselmeer ANWB-initiatief kan na 3 jaar nog niet verwezenlijkt worden Examens Vrijheid was maar van korte duur Motorrijder omgekomen, twee voetgangers gewond Uit het thans door Gedeputeerde Staten bij Provinciale Sta ten van Noordholland ingediende voorstel blijkt, dat aan het provinciale wegenplan zullen worden toegevoegd een Noord-Zuid-verbincfing van de Delftlaan ter hoogte van de Heussensstraat in Haarlem tot de grens met Zuid-Holland totale lengte twaalf kilometer en een Oost-West-verbin- ding van Haarlem naar Bentveld ten Noorden van de Zand- voorterweg met een totale lengte van 4,7 kilometer. De totale kosten van deze verbindingen inclusief twee viaducten in de spoorlijn Plaarlem-Leiden worden op dertig millioen geraamd. Van de financiering staat alleen vast, dat de spoorwegen het viaduct over de Zandvoortse- laan voor hun rekening zullen bouwen en dat de minister van Verkeer en Waterstaat zich bereid heeft verklaard het gedeelte van de Noord-guidverbinding tussen Zijlweg en Zandvoortselaan en van de daarop aansluitende Oost-West verbinding tot de Wagenweg in Plaarlem voor rijksrekening te doen aanleggen. Zodra de provincie de aansluitende weg- vakken heeft aangelegd, naar de Delftlaan in het Noorden en de provinciale grens in het Zuiden, zal zij het door het rijk aangelegde weggedeelte zonder vergoeding in beheer en onderhoud overnemen. Voor het overige bestaat slechts de verwachting, dat het rijk bereid is tot een aanzienlijke bijdrage in het onderhavige project. Wanneer de omvang van deze bijdrage echter mocht teleurstellen, zal het de provincie mogelijk zijn de beide verbindingen aan te leggen. Het voorstel van Gedeputeerden bevat uiteraard niet veel nieuwe elementen na de uitvoerige beschouwingen welke in de laatste jaren over de plannen voor de we genaanleg in de omgeving van Haarlem, met het oog op het gereedkomen van de Velser tunnel en de te verwachten ver keersstroom in 1957, in ons blad zijn ver schenen. De toelichting stelt nogmaals vast, dat het dan te verwachten verkeer niet via de Haarlemse binnenstad kan worden geleid. Er wordt tevens vastgesteld, dat het nog vele jaren kan duren voordat de primaire rijksweg ten Oosten van Haar lem tot stand zal zijn gekomen. Daarom wordt deze weg bij de provinciale plannen verder buiten beschouwing gelaten. Dit heeft ertoe geleid de vraag onder het oog te zien in hoeverre de aanleg van de op het provinciaal wegenplan voorko mende omleidingsweg aan de Westzijde van Plaarlem op korte termijn valt te ver wezenlijken. Deze weg sluit bij het Delft plein aan de Noordzijde van Haarlem aan op de Rijksweg Velsen-Haarlem. Bij de Zuidhollandse grens moet hij aansluiting geven op een op Zuidhollands gebied langs de duinvoet aan te leggen weg naar 's Gra- venhage. Een klein gedeelte van de Westelijke randweg om Haarlem de Delftlaan is door de gemeente Haarlem aangelegd. Dit gedeelte dient echter in verband met de eisen, die het verkeer daaraan als omlei dingsweg zal stellen, belangrijk te worden gewijzigd. Wat het verdere gedeelte van de Westelijke randweg betreft, achten Gede puteerden het meest aangewezen een tracé dat vanaf de Heussensstraat zich voortzet in Zuid-Westelijke richting en vervolgens loopt ten Westen van de bebouwing aan de Kleverparkweg, om, na kruising van de spoorlijn HaarlemUitgeest, de Willem de Zwijgerlaan in Overveen (gemeente Bloe- mendaal) te bereiken. Vandaar zet de ge projecteerde weg zich in Zuidelijke rich ting voort, kruist de spoorlijn Haarlem Zandvoort en de Zijlweg in de gemeente Haarlem, en loopt verder evenwijdig aan' de Houtvaart tot nabij het station Heem stede-Aerdenhout. Het Rijk en de gemeente Haarlem kun nen zich met dit tracé verenigen. De ge meente Bloemendaal heeft bezwaren tegen de doorsnijding van Overveen en zou al thans een vrije kruising met de Juiliana- laan wensen. Opmerkelijk is voorts, dat Gedeputeer den aan een tracé langs de spoorbaan tus sen het station Heemstede-Aerdenhout en de Zuidhollandse grens de voorkeur geven boven een tracé langs de duinvoet. Hier door distanciëren Gedeputeerden zich van de plannen tot aanleg van een deel van de Westelijke randweg door het bos bij het Huis te Vogelenzang. Intussen betekent de voorkeur van Gedeputeerden nog geen ra dicale afzwering van dat plan, getuige de toevoeging, dat dit tracé nog nader wordt bestudeerd. In de studie met betrekking tot de wes telijke randweg moest tevens worden be trokken de oost-westverbinding voor door gaand verkeer aan de zuidzijde van Haar lem (de weg Heemstede-Aerdenhout- Zandvoort). Deze, vooral in de zomer, uitermate drukke verkeersweg heeft bij het station Heemstede-Aerdenhout een gelijkvloerse kruising met de spoorlijn Haarlem-Leiden, welke een ernstige be lemmering vormt voor het wegverkeer en, in verband met de plannen van de Neder landse Spoorwegen op de lijn Amsterdam- Den Haag-Rotterdom een kivartierdienst in te voeren, op zeer korte termijn door een ongelijkvloerse kruising zal worden vervangen. Bovendien is de capaciteit van de bestaande weg naar Zandvoort onvol doende. De aanleiding in de nadere bestudering van de noord-zuidverbinding tevens de oost-westverbinding te betrekken vormde de omstandigheid, dat de plannen voor beide wegen ten nauwste samenhangen. In de eerste plaats maakt de kruising van deze verbindingen in de nabijheid van het station Heemstede-Aerdenhout het nodig een wegenknooppunt te ontwerpen. In de tweede plaats zal het reeds moge lijk zijn het doorgaande noord-zuid en cooooccc<x<xjdc<xx00coooooocooccc< coccöooccöcodocooc»; MAANDAG 4 JULI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Canaris" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het schandaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijksloterij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto". 14 jaar, 8 uur. Begijnhofkapel: bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Concertgebouw, 8 uur, Haar lems Muziekinstituut, 129ste (slot) uitvoe ring. DINSDAG 5 JULI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Canaris" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het schandaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijksloterij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Raspoetin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Hoewel het voorstel van Gedeputeerde Staten aan de leden van Provinciale Staten uitvoerig is, blijft er op tal van punten nog onzekerheid over de wijze van uitvoering. Dat men op het punt van de financiering in de mist vaart, wordt in de voordracht duidelijk genoeg gezegd. Maar verder zoekt men ver geefs naar de volgende, toch niet onbe langrijke gegevens omtrent tracé en profiel van de weg: 1. Er wordt niets gezegd omtrent de kruising met de Kleverlaan en de spoor lijn Haarlem-Veisen in het gedeelte tus sen Delftlaan en Willem de Zwijgerlaan. 2. Gedeputeerden onthouden zich van een oordeel over het door Bloemendaal iiitgesproken verlangen naar een onge lijkvloerse kruising met de Julianalaan. 3. Er wordt geen enkele mededeling gedaan over breedte en wegindeling, zo- wél van Noord-Zuid- als van Oost- Westverbinding. 4. Ten aanzien van de Oost-West verbinding wordt op geen enkele wijze aangeduid hoe men de kruisingen met Wagenweg, Leidsevaart, Burge meester den Texlaan, Juliana van Stol berglaan en Bentveldsweg denkt uit te voeren. Voor de beoordeling van het plan in zijn geheel zal het velen toch noodzakelijk schijnen, dat ook op deze vragen ant woord zal worden gegeven. cccccoooocoooocoooccxxxxxxxxxxxxxccccococooococodccococ zuid-noordverkeer om de stedelijke be bouwing van Haarlem te leiden, zodra van de westelijke randweg het gedeelte van het Delftplen tot aan het station Heem sede-Aerdenhout gereed is. Voorwaarde hiertoe is echter dat het verkeer vandaar zonder belemmering via de oost-westver binding de Rijksweg Haarlem-Leiden kan bereiken. Het is niet mogelijk de bestaande oost- westverbinding langs de Zandvoorterweg in Bloemendaal en de Zandvoortselaan in Heemstede zodanig te verbeteren, dat deze het, vooral bij druk strandbezoek en races op het circuit te Zandvoort, zeer drukke verkeer kan verwerken. Het dientenge volge in de toekomst noodzakelijk zijn een nieuwe oost-westvebinding aan te leggen. Hoezeer Gedeputeerden de daaruit voortvloeiende schade aan het landschap betreuren en begrip hebben voor de ern stige bedenkingen van de gemeente Bloe mendaal, zien zij als enige aanvaardbare mogelijkheid voor deze weg een tracé ten noorden van Aerdenhout, dat circa 500 meter ten noorden van de bestaande spoor wegovergang bij het station Heemstede- Aredenhout de spoorlijn Haarlem-Leiden kruist en vervolgens langs een ten noor den van het Coornhertlyceum aan te leg gen wegvak de Wagenweg en de Heem- steedse Dreef bereikt. In verband hiermede zal, zowel bij de Zandvoortselaan als op het punt, waar de nieuwe weg de spoorbaan kruist, een via duct moeten worden aangelegd. De Neder landse Spoorwegen zijn voornemens met de bouw van het viaduct over de Zand voortselaan nog dit jaar een begin te ma ken. De bestudering van het wegenvraagstuk heeft Gedeputeerden tot de overtuiging gebracht dat zowel de aan te leggen noord- zuidverbinding aan de westzijde van Haar lem als de geprojecteerde nieuwe oost- westverbinding aan de zuidkant van Haar lem van een zodanige betekenis zijn voor het doorgaande verkeer in dit deel van de provincie, dat het gewenst is deze beide wegen door de provincie te doen aanleggen en ze toe te voegen aan het net van wegen voor doorgaand verkeer, welke bij de pro vincie in beheer en onderhoud zijn. Ten aanzien van de westelijke randweg wordt er uitdrukkelijk aan toegevoegd, dat, gelet op de grote, nog regelmatig toenemende in tensiteit van het verkeer in dit deel van de provincie, de westelijke randweg met zijn aansluiting op Zuidhollands gebied, ook na de aanleg van de Rijksweg aan de oostzijde van Haarlem, een zeer belangrijke verkeersweg zal blijven. De kosten Realisering van de westelijke randweg en van de nieuwe oost-westverbinding aan de zuidkant van Haarlem zal echter slechts mogelijk zijn, indien met name van Rijkswege in betekenende mate in de kosten, welke voor deze twee wegen, in clusief de twee viaducten bij het station Heemstede-Aerdenhout globaal zijn te stellen op rond 30.000.000,—, wordt bij gedragen. In de kosten voor het viaduct aan de Zandvoortselaan kan een bijdrage van de Nederlandse Spoorwegen en van het Directoraat-Generaal van het Ver keer worden verwacht van 1.700.000, Twee omstandigheden rechtvaardige» een aanzienlijke bijdrage van het rijk. In de eerste plaats zal de westelijke randweg, zolang de rijksweg aan de oostkant van Haarlem niet is uitgevoerd, de taak van deze weg moeten overnemen. In de tweede plaats moet worden verwacht, dat ook na de aanleg van de rijksweg aan de oostzijde van Haarlem, de weg aan de ewstzijde van Haarlem een belangrijke schakel voor het verkeer op lange afstand tussen de grote bevolkingscentra zal blijven vormen. De met de minister van Verkeer en Wa terstaat gevoerde besprekingen wettigen de verwachting, dat de bereidheid tot het verlenen van een aanzienlijke rijksbijdrage in de kosten van het onderhavige project zal bestaan. Hangende de besprekingen, die de minister van Verkeer en Waterstaat hierover thans voert met zijn ambtgenoot van Financiën heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, opdat zo spoedig mo gelijk met de werkzaamheden kan worden begonnen, zich bereid verklaard, voor rijksrekening aan te leggen het gedeelte tussen de Zijlweg en de Zandvoortselaan met inbegrip van de ten noorden van de Zandvoortselaan geprojecteerde dwarsver binding met de rijksweg Leiden-Haarlem. Dit gedeelte zal tegelijk met de tunnel bij Velsen gereed moeten zijn. Voor het door gaande verkeer zal dan de mogelijkheid zijn geschapen de nauwe binnenstad van Haarlem te mijden. Voor een vlotte afwik keling van het verkeer blijft echter door trekking van de weg, zowel naar het noor den als naar het zuiden, noodzakelijk. Toch zal de aanleg van dit wegencom plex nog zodanige offers van de provincie vragen, dat de provincie zich op andere terreinen, met name bij de aanleg en ver betering van wegen in andere delen van de provincie, de nodige beperkingen zal moeten opleggen. Het zal dan ook, indien de definitieve voorstellen van het rijk uit eindelijk teleurstellend mochten zijn, voor de provincie niet mogelijk zijn, de beide onderhavige wegen aan te leggen. De uitgewerkte financiële opzet van deze plannen is pas te geven als de bij drage van het rijk vaststaat en het zal dan ook wel tot de aanbieding van de Wegen fondsbegroting voor 1956 duren voordat die nadere gegevens er zijn. Eventuele uitgaven voor de voorberei dingen zullen kunnen worden gedaan uit de op de lopende Wegenfondsbegroting be schikbare credieten voor de weg Het SchouwPurmerendHoorn, waarvan in verband met overleg met het rijk circa f 700.000,niet zal worden verwerkt. Gedeputeerden zullen tot het doen van uitgaven voor de Westelijke randweg en voor de nieuwe weg Haarlem-Aerdenhout Bentveld intussen niet overgaan, zolang het niet zeker is, dat met het rijk een be vredigende financiële regeling zal kunnen worden getroffen. De 23-jarige gehuwde H. PI. Hendriks en de 24-ja.rige E. G. Cornelissen uit Arnhem zijn Zondag omstreeks 12 uur van Doorn spijk uit, met een kano het IJselmeer op gegaan. Toen zij om 6 uur 's avonds nog niet waren teruggekeerd, heeft men ge poogd hen op te sporen, doch het enige wat werd gevnoden was de kano. De twee mannen behoorden tot een ge zelschap leden van een buurtvereniging uit Arnhem, die Zondag per bus een tocht hebben gemaakt naar de omgeving van het IJselmeer. Zij hebben Zondagmiddag een tweepersoons kano gehuurd en zijn daar mee het IJselmeer opgegaan. Dreggen heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Met het KLM-vliegtuig uit Zürich is Zondagmiddag op Schiphol de reizende groep van de „Shakespeare Memorial Thea ter Company" aangekomen. Dit gezelschap is namelijk gesplitst in twee groepen, waar van er een permanent het toneel in Strat- ford-upon-Avon bezet en onder de artis tieke leiding staat van Sir Lawrence Oliver en Miss Vivian Leigh, en een andere, die de belangrijkste steden van Europa bereist en onder leiding staat van Sir John Gielgud en miss Peggy Ashcroft. Dit jaar omvat de tournée bezoeken aan Wenen, i Zürich, Nederland, Berlijn en De nemarken. Het répertoire bestaat uit de „King Lear" en „Much ado about nothing" van Shakespeare. In Nederland treedt de groep op in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Tijdens een ontmoeting met de pers vertelde de leider, voor Gielgud is het de eerste maal, dat hij in ons land zal spelen. Hij wordt als een der belangrijkste Engelse acteurs beschouwd en een Shakespeare-vertolker bij uitstek. Geen acteur heeft zoals hij zo vaak de Hamlet gespeeld. King Lear" zal worden gespeeld in een zeer modern décor van Isamu Noguchi, zoon van een Amerikaanse moeder. Peggy Ashcroft is Cordelia, Moira Lister speelt Regan en Helen Cherry vertolkt de rol van Goneril. George Devine regisseerde „King Lear". Ook hij is voor ons land geen onbekende, want men zag hem nog dit jaar als George Tesman in „Hedda Gabler". In „King Lear" speelt hij Gloucester, ia „Much ado" de Dogberry. Anthony Ireland zal men zien als Cornwall, in „Much ado" als Don Pedro. In dit laatste stuk spelen naast Gielgud als Benedick, Peggy Ashcroft (Betrice), Moira Lister (Margaret), Helen Cherry (Ursula), en anderen. Het décor van „Much ado" is van Mariano Andreü, een Spanjaard die reeds meer dan 40 jaar in Parijs woont, en voor toneelgezelschappen en balletten tal van décors vervaardigde. Morgen treedt de Engelse groep in Den Haag voor het eerst met „Much ado about nothing" voor het voetlicht. In de jaarvergadering van de A.N.W.B. is geklaagd over het lange uitblijven van telefoonposten langs de afsluitdijk. Deze posten zouden bij ongelukken rechtstreekse verbinding geven met de rijkspolitie aan beide einden van de dijk. De A.N.W.B. nam reeds op 28 Maart 1952 het initiatief tot het vestigen van de posten en nam de kosten van 8.000.voorlopig voor zijn rekening. PTT gaf in Januari 1953 een opgave van de kosten. In die maand werd aan het Di rectoraat-generaal van de Rijkswaterstaat om een financiële bijdrage gevraagd, waar aan in December 1953 nog eens werd her innerd. Met de rijkspolitie werd op 1 Februari 1954 over het aansluiten van de dijkposten op twee politieposten contact opgenomen. Overeenstemming werd op 21 Mei van dat jaar bereikt. In Juli 1954 werd van PTT een con structietekening van telefoonkastjes ont vangen. Voor het plaatsen er van werd dadelijk goedkeuring aan het Directoraat- generaal van de Rijkswaterstaat gevraagd. Op 1 September 1954 was de Directie Zui derzeewerken gemachtigd toestemming te verlenen. Deze toestemming kwam op 2 November 1954 af, waarna op 29 Decem ber 1954 opdracht aan PTT tot het plaat sen der telefonische waarschuwingsposten werd gegeven. Op 31 Mei 1955 werd de grootst mogelijke spoed toegezegd. Maar op 1 Juli moesten de telefoon- kasten nog steeds gemaakt worden. De wijze van aansluiten van de toestellen en het verven der kastjes moest nog nader bestudeerd worden. Een aanbod van de A.N.W.B. om de kastjes bin nen één week te maken en te schil deren werd afgeslagen. Daarom, aldus een mededeling ter jaarvergadering, zullen de telefoonposten op de afsluit dijk op de activiteit van de PTT moe ten wachten. Bij het op 2 Juli gehouden Mulo-examen slaagden voor het diploma A de dames J. de Jong, E. C. Mol, B. C. Haring, C. Huysmans, allen uit Haarlem; J. van Es, J. J. van Dijk, R. Hagenaar, allen uit Beverwijk en de heren: R. Wildschut en F. de Nijs, beiden uit Haarlem. Voor het diploma B slaagden de dames: C. Braak uit Haarlem, S. Nagtegaal uit Lisse, P. A. Wals uit Heemstede, A. M. Gordijn uit Beverwijk en T. Posthuma uit Hillegom en de heren: F. van 't Spijker, A. Peereboom, A. Hoek en D. A. Blok allen uit Haarlem; G, van Doorn en A. J. Post, beiden uit IJmui- den; A. Schuilenburg uit De Kaag; H. J. v. d. Kamp uit Beverwijk; L. C. Vuyst en A. J. Wormgoor, beiden uit Zwanenburg en B. Stouthamer uit Zandvoort. Afgewezen wer den drie candidaten. Haarlem. Aan de H.B.S. A te Haarlem slaagden voor het eindexamen vijfjarige cursus de candidaten: J. Barkmeyer, J. Bok, K. H. Brouwer, J. Brugman, U. J. Cerfon- tain, F. L. van Driest, G. G. Fabel, Ch. A. Götte, A. Haasdijk, H. Hendriksz, A. A. Kroes, J. J. van Laar, J. A. M. Limbach, P. U. Mollema, J. Nieuwenhoven, C. Pauw, R. Plesman, J. M. Sacher, F. F. O. Schulze- Hergel, H. L. F. Timmermans en J. Ch. Vosshard; en de volgende vrouwelijke can didaten: C. van Baaren, Y. Buur, I. L. Cu- riël, L. van Eerde, N. Ch. Goewie, J. C. Haaze, M. F. Hoeben, E. Holleman, H. C. Kerkhoff, J. Lazeron, Th. Thoeng, C. A. van Velzen, J.Verbruggen, W. J. de Vreugd W. Wijnands en M. de Zwart. Er slaagden 37 candidaten; afgewezen werden 2 candidaten. Voor het eindexamen aan de Da Costa- kweekschool te Bloemendaal zijn geslaagd de heren L. Koning te Overveen; J. Meen- horst te Apeldoorn; K. Stoute en P. Wet- sema te Haarlem; J. Vlietstra te IJmuiden en G. Wiersma te Bennebroek. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Candi- daatsexamen geneeskunde le gedeelte: P. J. Lentjes, Amsterdam; doctoraal examen ge schiedenis: N. Scheps, Gouda; candidaats- examen Nederlandse taal- en letterkunde: mej. M. Knabe, Schiedam; candidaatsexa- men geneeskunde 2e gedeelte: mej. M. P. A. Kuyken, Amsterdam. Leiden. Doctoraal examen geneeskunde (2) mej. J. M. Ockeloen, Leiden; A. A. Ci- rilio (U.S.A.), O. M. Cupedo, Leiden en M. Prins van Wijngaarden, Oegstgeest. Semi-arts examen: mej. J. C. Klein, Sneek; mej. M. E. Reuvers, Oegstgeest; M. W. van der Geld, Paramaribo; J. Nijman, Voorburg en E. Scheffer, Den Haag. Arts-examen: mej. E. M. Staab, Rotter dam; P. J. M. van Heijst, Roermond; C. G. B. Holscher, Leiden; R. Kartodirdjo, Den Haag en J. P. Vrolijk, Den Haag. Candidaats-examen theologie: mej. M. A. Klomp, Laren en D. A. de Haan, Rotterdam. Propaedeutisch examen theologie: M. Jansen, Geleen; A. N. Doorheim, Doetin- chem en H. H. Nieuwenhuizen, Den Haag. Doctoraal examen Nederlands recht: J. W. E. Moret, Den Haag; A. de Groot, Lei den en A.'F. Verbist, Den Haag. Utrecht. Candidaats-examen rechten: A. van Drumt, Arnhem; B. J. Th. ter Veer, Arnhem; L. Schuman, Lopik; mej. M. C. J. van Nunen, Boxtel. Doctoraal examen rechten: mej. M. J. van de Zee (cum laude), Utrecht; mr. R. Mok, Utrecht; mej. M. Th. Sohilp, Utrecht; mevr. G. M. Th. Hynck van Papendrecht-Gebbink Eindhoven. Doctoraal examen Nederlandse letteren: mevr. M. Heyboer-Barbas, Utrecht; mej. M. W. Wilkeshuis, Deventer. Doctoraal examen theologie: W. J. B. Serfontein, Utrecht. Semi-arts examen: P. G. Hart, Utrecht; J. A. van de Hoeven, Utrecht; J. A. F. M. Luyten, Utrecht; P. Moret, Amersfoort; B. J. R. Reymers, Schinnen; M. W. Rijn ten, Bilthoven. Arts-examen: mej.W. J. Bertram, Utrecht; J. Th. M. Dewez, Bennekom; A. H. Fuhri Snethlage, Haarlem; R. M. Mollema, Utrecht. Tandarts-examen: R. W. Dom, Amster dam: H. J. A. M. van Heesch, Tilburg: W. J. Muse, Utrecht: A. B. Wijntje, Öud- Beijerland. Doctoraal examen geneeskunde: W. Bon nen, Amersfoort; mej. A. H. M. Rondagh, Maastricht; mej. G. Stassen, Zeist; N. S. Urstein (cum laude), Utrecht; M. van Zoe- ren (cum laude), El'ourg; R. Koppert, Utrecht; Th. J. G. van Rens, Weert; J. P. Vegter, Lexmond; J. L. M. Lelyveld, Delft; L. E. M. Pijnenburg, Den Bosch; C. J. M. Schraauwers, Kaatsheuvel; C. van Gastel, Noordgouwe: S. Hiemstra, Menaldum; H. J. Jager, Utrecht; W. M. Oostexwijk, Zwolle; J. F. G. Siegers, Helmond; J. Wildschut, Utrecht. Utrecht. Op het proefschrift „Indian Fo reign policy 1947—1954" is aan de rijks universiteit te Utrecht gepromoveerd, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer Jagdish Chandra Kundra uit India. Groningen. Geslaagd voor doctoraal exa men geneeskunde de dames: K. H. Meijer en M .C. van der Wal, Groningen en de heren A. H. Dekhuyzen, Zaandam; A. J. M. Enge len, Nijmegen; I. F. R. van Erp, 's Hertogen- De regering heeft aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal een nota doen toe komen naar aanleiding van het verslag van de Kamer inzake de wetsontwerpen tot wijziging van de huurwet,van de gemeente wet en van de wet betreffende de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen ten voor de jaren 1953 tot en met 1957, en inzake het belastingplan 1955 in verband met een algemene huurverhoging. In dit antwoord wordt ingegaan op door Kamer leden geuite bezwaren, die deels erkend worden, maar niettemin ondergeschikt ge acht aan het algemeen belang, dat geen détaillieke wijzigingen in de wtesontwer- pen toelaat ten bate van bepaalde groe peringen. Tevens is verschenen de nota van de minister van Financiën en van de staats secretaris van Financiën naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer in zake de wijziging van de bij de wet op de omzetbelasting 1954 behorende tabellen 2 en 3. In deze nota wordt onder meer ingegaan op vragen, gesteld over eenvoudige foto toestellen, koelkasten en automobielen, welke speciaal geschikt zijn gemaakt voor invaliden. Voor wat de eerstgenoemde goe deren betreft merken de bewindslieden op, dat alhoewel zij sympathiek zouden staan tegenover een onttrekking van die goede ren aan de weeldeheffing, een afschaffing van de weeldebelasting slechts zou kunnen worden bereikt door het stellen van een prijsgrens, hetgeen naar hun mening toch wel op zeer grote bezwaren stuit. De prij zen van de goedkopere toestellen liggen immers zeer dicht bij elkaar, zodat het trekken van een zodanige grens nogal wil lekeurig zou zijn. De minister en de staats secretaris zijn van mening, dat de aan schaffing van een koelkast, waarmede toch een vrij groot bedrag is gemoeid, nog altijd een uiting van weelde is. Hoewel de minister en de staatssecretaris sympathie hebben voor de gedachte om automobielen, welke speciaal zijn geschikt gemaakt voor invaliden, aan de heffing naar het hoogste tarief te onttrekken, zijn de daaraan naar hun mening verbonden bezwaren te groot. Naar het onderzoek in een vroeger stadium reeds heeft uitge wezen verschillen de hier bedoelde auto's te weinig van de gewone auto's om bij de omzetbelasting, voor welke slechts objec tieve criteria van belang zijn, hiervoor een onderscheid te maken. Bovendien zou zo doende een verschillende belastingheffing worden gecreëerd al naar gelang de soort van invaliditeit een speciale inrichting van het vervoermiddel zou nodig maken. Tot hun leedwezen kunnen zij de gedane sug gestie dan ook niet overnemen. Verwaarlozing onderhoudsplicht In de nota heeft de regering ook een hoofdstuk gewijd aan het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet. Het ingediende wetsontwerp beperkt zich tot het invoeren van een algemene li u ui-ver hoging van 5 pet. en hetgeen daar mede annex is. Voor een verdergaande wij ziging van de Huurwet ziet de regering voorshands geen aanleiding. Een nieuwe verhoging van de onderhouds normen, geldende bij de exploitatie van woningwetwoningen ligt thans niet in het voornemen. Bij de laatste herziening wer den deze normen gerekend van 1 Ja nuari 1954 af naar gelang van de ge meenteklasse gesteld op respectevelijk f 89, f 81 en f 73 Er is geen aanleiding tot een verhoging van deze bedragen over te gaan. De baten van de huurverhoging zullen dus in het algemeen aan de exploitatie-uit komsten van de betrokken woningen ten goede komen. De mening dat aan de toepassing van de sanctie op verwaarlozing van de onder houdsplicht velerlei beperkingen worden gesteld, kan de regering niet delen. De wet beperkt er zich toe tot uitdrukking te brengen dat de verhuurder in ernstige mate in gebreke moet zijn, wil tot toepassing van de sanctie kunnen worden overge gaan. In een algemene formule is vastge legd, waaruit de verwaarlozing moet blij ken, namelijk uit de omstandigheid, dat de woning kennelijk niet voldoet aan de eisen, die daaraan in verband met instandhou ding en bewoonbaarheid redelijkerwijze kunnen worden gesteld. De nadere uitwer king van dit voorschrift zal geschieden in een uitvoeringsbeschikking. De bepaling vormt voor de verhuurder mede een aanwijzing voor hetgeen bij toe komstige huurverhogingen zal geschieden, indien hij voortgaat met verwaarlozing van zijn onderhoudsplichten. Bovendien wordt met de bepaling bereikt,dat in dien de verhuurder nalatig blijft de huurder in alle geval van de nieuwe huur- veiTioging van 5 pet kan worden vrijge steld. - Is de verhuurder in gebreke, dan zal de huurder bij de rechter nakoming van diens verplichtingen kunnen vorderen. Het geopperde bezwaar, dat huurders van verwaarloosde woningen niet alleen zullen moeten beginnen de verhoogde huur te betalen, doch bovendien, voordat hun verzoek om vrijstelling in behandeling zal worden genomen, nog een soort griffie recht moeten betalen kan de regering niet delen. Zij acht een dergelijke storting noodzakelijk om het indienen van onge rechtvaardigde verzoeken tegen te gaan. Wat het tijdstip betreft, met ingang waarvan de in het gelijk gestelde huurder de te veel betaalde huur kan terugvorde ren, is de regering van mening, dat dit in het algemeen het tijdstip van indiening van het verzoek zal zijn. Een vaste regel zou zij hiervan echter niet willen maken. Het ligt in het voornemen van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting om hiervoor nog richtlijnen te geven. De huurverhoging ad 5 pet. zal moeten worden berekend over de huurprijs, die op 31 Augustus 1955 was verschuldigd. In dien de verhuurder de gelegenheid wil aangrijpen om tegelijkertijd ook vorige huurverhogingen in rekening te brengen, of wel in een later stadium alsnog daartoe wil overgaan, dan zal hij de minister daar voor toestemming moeten vragen. Twee mannen die in het huis van be waring te Utrecht waren opgesloten heb ben gepoogd Zaterdagmiddag omstreeks drie uur tijdens het luchten te ontvluch ten. Een werd, toen hij over een muur wilde klimmen, achterhaald. Op het ogen blik dat het gevangenispersoneel de vluch tende gevangene nazette, zag de tweede zijn kans schoon en klom over een andere muur. Een gevangenisbewaarder loste enkele waarschuwingsschoten, maar de man trok zich hiervan niets aan. Ook een schot in zijn been kon hem niet van zijn vlucht naar de vrijheid weerhouden. Tenslotte is hij door een agent gegrepen, die hem aan trof achter struikgewas aan de-Rijksweg nabij het stadion. De gevangene had kans gezien in de korte tijd, dat hij vrij was, zijn gevangeniskleren voor een burgerpak te verwisselen. Zaterdagmiddag is te Nieuwveen de 39- jarige heer J. van der Laan uit Nieuwer Amstel dodelijk verongelukt. Hij kwam met zijn motorfiets uit de richting Vrou wenakker en is in Blokland uit de bocht gevlogen. Hij is over de kop geslagen en ongeveer twaalf meter verder op de weg neergekomen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. V. d. L. was gehuwd en vader van drie kinderen. Twee voetgangers, de 75-jarige heer J. P. J. B. en de 78-jarige mevrouw A. V. D. V., beiden uit de Morsestraat in Den Haag, zijn Zondagavond in de Grote Markt straat nabij de Wagenstraat in Den Haag aangereden door een autobus, waarvoor langs zij wilden oversteken. Zij zijn bei den in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. bosch; R. J. F. M. Leygraaf, Oosterhout; A. C. Kosters, Rotterdam; G. J. van Buchem, Groningen; J. B. van Borssum Waalkes, Baarn; R. Coppes, Enschedé; S. L. Stem berg, Brooklyn; J. Koppe, Uithuizermeedne; J. L.van Loon, Groningen; M. A. Nessel. Jamaica; D. H. Bouman, Bennebroek en N. Dornaar, Amersfoort. Bevorderd tot tandarts: H. Boersma, Gro ningen, R. A. A. Foekens, Groningen, P. Egyedi, Amsterdam en B. J. eRintjes, Gaan deren. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen Frans: N. J. B. Gerritsen (met lof), Oosterhout; mej. W. van Walterop,, Amsterdam en mej. G. Munk, Utrecht. Can- didaatsexamen Frans mej. G. G. Schenk, mej. De Bryun Kops en mevr. B. Lipschitz— Linnewiel, allen Amsterdam; candidaats- examen Duits mej. H. Th. Taggenbrock, Aer denhout; candidaatsexamen economie S. H. Raueh, J. A. Gostelie, J. Dieters, J. C. de Ruyter en B. Verbeek, Amsterdam; docto raal examen Russisch: P. M. J. Hokkeling, Overveen; doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen E. A. van Trotsenburg, Zeist. Delft. Candidaatsexamen scheikundig in genieur: J. A. C. Kroesen, 's Gravenhage; A. J. Kruidenier, Rotterdam; A. Krijgsman, Rotterdam; J. D. Logemarm, Haarlem; H. D. Mak, Schiedam; M. H. van Mens, Hilver sum; S. Mostert, Rotterdam; K. Murenbeeld, 's Gravenhage; K. A. Nater, 's Gravenhage; F. J. M. Nieuwenhuis, 's Gravenhage; J. H. A. J. Nunnink, Bergschenhoek; F. T. J. Oeverhaus, Heemstede; J. van Oldenborgh, Wassenaar, L. E. H. M. Oomes, Rotterdam; P. T. van Raaij, Wateringen; M. J. Rovers, 's Gravenhage; H. de Ruiter, 'sGravenhage; W. A. Scheffers, Amsterdam; E. Snoeck, 's Gravenhage: Raden Mas Soemantri, Delft; P. Staartjes, Naarden: E. van der Stijl, 's Gravenhage; P. C. Tanis, Zeist: G. C. ter Morshuizen, 'sGravenhage; W. F. van der Waard, Rotterdam; P. M. J. Wolfs (met lof), Eijsden (L.). Prodaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur: J. D. Achen- bach, Leeuwarden; T. Bruinaars, Rotterdam; J. J. Caron, Oosterput; C. A. van der Eijk, Delft; W. T. Intveld, Utrecht; M. J. de Jongh, Dubbeldam; G. A. J. ter Laak, Honselers- dijk; A. T. van der Meer, Molkwerum: A. Mooiweer, Groningen; R. C. M. Mossou, Bre da; J. W. G. van Nunen, Deurne; T. A. Smit, Spijk (Gron.); D. J van Straten, Neder- asselt; J. van der Vooren, Putten (Geld.); H. N. Wolleswinkel, Voorschoten. Ingenieurs examen voor mijningenieur: B. J. Ledeboer, 's Gravenhage; H. M. M. Madlener (met lof) 's Gravenhage. Candidaatsexamen voor mijn ingenieur: Assin Noesjirwan Soetan, Delft; M. J. Coenen, Wassenaar; W. M. Grootjans, Schaesberg; A. T. Janssen, Hoensbroek; C. A. de Nijs, 's Gravenhage; R. A. Sesink Clee, Utrecht; J. J. Steinstra, Santpoort; J. M. Swinkels, Maastricht; H. M. Verhoog (met lof) Delft. Candidaatsexamen voor schei kundig ingenieur: J. A. W. Aarts, Delft, C. Been, Amsterdam; mej. F. C. Beemink, Delft: W. A. Beveloo, Rotterdam; J. F. Bleichrodt, Leiderdorp; A. A. M. Boeren, Rotterdam; F. Breimer, Hilversum; P. F. Crince le Roy, 's Gravenhage; P. D. Davidse, 'sGravenhage; G. H. van Dorth, Almelo; J. J. F. Draaisma, Steenderen: N. Duivens, Scheveningen; J. Eenshuistra, Rauwerd (Fr.); P. E. G. M. Evers, Maastricht: T. J. B. Evers. Bussum; E. K. G. Faber, Hengelo (O.); J. W. Gielkens, Amstenrade; J. N. L. Gragtmans, Waalwijk; B. J. Grootenhuis, Onnen; H. H. van der Horst. Delft; T. Hui- zinga, Rijswijk (Z.H.); C. Huijgen. 'sGra venhage: F. H. Huijten, Heerlen: T. A. C. Jacobs, Breda; W. J. Koistee, 'sGravenhage; C. Kooij (met lof) Leerdam; J. van der Kooy, Delfgauw. Den Haag. Notarieel examen. Geslaagd G. E. M. Kuijntjes te Overschie voor tweede gedeelte. Den Haag. Staatsexamens muziek. Geslaagd voor: fluit B: N. J. Tromp, Amsterdam; koor directie: S. M. J. Hermans, Roermond; J. Reuland, Almelo en H. Th. Scheepers, Mil- heeze; orgel A: A. H. J. Gerrits, Weert; F. H. van der Moolen, Amsterdam en A. Ver- woerd, Overschie; kinderkoorzang: mej. E. Coronel, Amsterdam; mej. A. G. Ekema, Uit huizen. mei. J. de Jonge. Groningen, en mej. M. S. M. Pchmkmarm. Rotterdam: niano A: C. M. W. L. Baerwaldt. Oudenbosch: mevr. G. J. P BendienWansink. Amsterdam: mei. H. E. Brester, Amersfoort, mej. A. L. Brinkman. Amsterdam; W. Drop, Amersfoort; mevr. E. Fegemman—1Tingen. Hilversum; mej. A. I. Kleijmeer, Alkmaar: mej. B. L. Madsen, Velp (G.); mej. J W. Scheurer, Voorburg; mevr. C. Schmidtvan den Arend, Deventer; W. C. Serlie, Leiden; men. A. S. J. Sielcken—Pit, Zeist; M. van Steenwiik, Utrecht, mej. S. L. Tan, Veghel, A. G. M. Tiis, Tilburg en J. H. de Vust, Amst- lam; solozang A: J. II. Kleefman, Amsterdam en mej. A. Zwart, Leeuwarden; fluit A: H. P. Augusteijn. Amsterdam; J. J. Fijmmndraat, Hilversum: mevr. J. van RovHaahstra, Amsterdam: mei. L. E. van tor Tholen. Aer denhout en E. Wilod Versprille, Amsterdam; hobo (orkestspel): A. Mersel, 's Hertogen bosch. Nijmegen. Doctoraal examen sociale we tenschappen: J. Wijers, Brunssum; W. R. J. Dierick, Denekamp: doctoraal examen poli tieke en seciale wetenschappenmej. C. A. W. Budischowsky, Beek en Donk en de heren M. G. van der Geld, Den Haag en T. C. H. M. Raaymakers. Vught; candidaatsexamen nolitieke en sociale wetenschappen: mej. L. M. Th. J. Houben. Breda en de heren J. P. S. van Neerven, Eindhoven en G. A. W. van Megen, Groesbeek; candidaatsexamen sociale wetenschappen: mej. A. W. C. Albers, Breda en de heren W. B. L. Smolders, Nijmegen; M. A. J. van de Sandt, Dordrecht en J. J. M. Martens, Huissen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7