Van de P-serie is de „Poelau Laut" nog steeds in de vaart Beverwijkse padvinders krijgen Engels bezoek Velsem Tbezlt een fontein r Kennemer l Lantaarn Visserij - varia Havenberichten Old Clothes New Wijk aan Zee Heemskerk Opsporing verzocht 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Getuigen gevraagd van aanrijding op Dokweg Bekneld tussen twee staalplakken DRY CLEANING ONLY Groot cultureel verlies door brand in Bergen Aardbeienveiling Winterprogramma RK Stichting „De keerkring" Hoe de duiven vlogen Ronde van Beverwijk op 16 Juli Naar de Jamboree Vijftig jaar slager in Velsen Ballonnen kwamen in Duitsland terecht „De Corona's" traden op in „Heliomare." Fraaie prestatie van „ODIN" jeugdleden Examens WOENSDAG 6 JULI 1955 VELE KOOPVAARDIJMAATSCHAPPIJEN volgen een bepaald systeem bij het geven van namen aan de schepen. Wanneer we ons ditmaal bepalen tot de Stoomvaart Maatschappij Nederland, dan komen we in de jaren 19131914 een serie van vijf schepen tegen, waarvan de namen met een R beginnen: „Radja", „Riouw", enz. In 19201924 kwam de S-serie: „Salabangka", „Salawati", enz, die tegelijk gereed kwam met de vier M-schepen, zoals de „Madoero" en de „Manoeran". Er werden voort durend nieuwe schepen gebouwd en bovengenoemde series kregen als opvolgers de vier „Poelau"-schepen, die aan het einde van de dertiger jaren gereed kwamen en gevolgd werden door zes, schepen van de T-klasse, waarvan de namen „Talisse" en „Tarakan" een voorbeeld zijn. Vandaag zullen we het in bijzonder heb ben over de vier „Poelau"-schepen van de Maatschappij „Nederland". De opdracht voor de bouw werd verstrekt aan Neer- lands grootste wei-ven. Als Amsterdamse rederij, die veelal uitsluitend in Amsterdam liet bouwen, is het voorgekomen, dat van deze serie slechts één schip in de hoofd stedelijke haven van de helling gleed. Dit is de „Poelau Laut" geweest. De „Poelau Roebiah" zag het licht bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, terwijl de Konink lijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen er twee voor haar rekening nam en onder de namen „Poelau Bras" en „Poelau Tello" in 1929 afleverde. „Poelau Tello" Van de „Poelau Tello" is hierbij een foto opgenomen en zij, die de T-schepen van de „Nederland" kennen, zullen opmerken, dat beide typen veel overeenkomen. Dat is ook zo, doch de „Tabian", „Tabinta", „Talisse", „Tarakan" en „Tawali" zijn kleiner. Hun tonnemaat varieert tussen de 8147 en de 8187 ton. De „Poelau Tello" had een bruto inhoud van 9272 register ton en netto 5661. De lengte heeft 150,95 m. bedragen, de breedte 18,75 m. en de holte 10,82 m. Het schip had een draagvermogen van 10.798 ton en een bunkercapaciteit van 1286 ton. De dieselmotor van Gebr. Sulzer te Win- therhur van 7040 pk. gaf het een snelheid van 15 mijl. Er was accommodatie voor 34 passagiers. Eén over Van deze vier schepen is er slechts één na de tweede wereldoorlog overgebleven. De gelukkige was „Poelau Laut". De „Poe lau Tello", „Poelau Bras" en de „Poelau Roebiah" zijn alle drie verloren gegaan. De eerste was de „Poelau Tello". De ramp voltrok zich op 27 Januari 1942, toen het schip gemeerd lag aan een kade te Em- mahaven. Een 7-tal Japanse bommenwer pers deed enige aanvallen. Zowel aan boord van schepen als in de gebouwen aan de ka de ontstonden ernstige branden en hoewel de „Poelau Tello" niet direct werd getrof fen kon men niet voorkomen dat de vlam men zich ook van het schip meester maak ten. Tenslotte deden de Japanners opnieuw een aanval en dat betekende het einde. Het schip raakte toen van voor tot achter in brand en de weinige aan boord gebleven le den van de bemanning konden zich ternau wernood redden. De „Poelau Bras" ging ten onder op 7 Maart 1942 en weer waren het Japanse vliegtuigen die belangrijke schade teweeg brachten en met hun aanvallen niet eerder ophielden voordat het schip zonk. Van de opvarenden hebben tientallen bij deze ramp het leven gelaten omdat de Japanners zich niet ontzagen om ook de drenkelingen te beschieten. De „Poelau Roebiah" werd op 6 Juli 1943 getorpedeerd. Een kwartier na de ontplof fing moest de bemanning het schip verla ten. Twee man moesten als vermist worden opgegeven. Het voorrecht om terug te keren in Am sterdam was alleen weggelegd voor de „Poelau Laut", die nog steeds in de vaart is en terwijl wij dit schrijven van Singapore op weg is naar Djakarta. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER De Commissaris van politie te Velsen roept getuigen op van de aanrijding op de Dokweg, waarbij de IJmuidense mevrouw H.K. om het leven is gekomen. Hun, die nog niet eerder door de Velsense politie zijn gehoord, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de afdeling Verkeer van het Hoofdbureau van Politie. Bij het lossen van 5 tons staalplaten in de Staalhaven-Noord raakte de havenar beider H. v. D. uit IJmuiden-Oost Dins dagmorgen bij het aanpikken van de strop met het linkerbeen bekneld tussen twee plakken. Met een gecompliceerde onder beenbreuk is hij in het Rode Kruiszieken- huis te Beverwijk opgenomen. Drie weken geen spreekuur De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, houdt gedurende drie weken op 11, 18 en 25 Juli geen spreekuur. AGENDA VOOR BEVERWIJK Woensdag 6 Juli Bioscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Aïda. Kennemer-theater. 19 en 21.15 uur: Houdini. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 BERGEN (United Press) De brand die een derde deel van de middeleeuwse kaden van de Noorse stad Bergen heeft verwoest, wordt in Noorwegen als een groot verlies gevoeld. De historische waar de van de vernielde gebouwen is onschat baar. Gistermorgen brandden de puin hopen van de zes vernielde houten gebou wen nog en brandweerlieden hielden de wacht bij de overgebleven twaalf oude ge bouwen. De kaden en de nabijgelegen vis markt lagen bedekt met uit de brandende huizen geredde meubels. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Slechts kon worden vastgesteld dat het vuur is ontstaan in het „Soestergaar- den" (zusterhuis), zo genoemd omdat het huismerk van dit gebouw een houten beeldje van twee zusters was. Soester- gaarden werd volkomen verwoest. Gered werden echter de zogenaamde Schioetz Stuene (Schioetz kamers), die geheel met middeleeuws meubilair zijn ingericht en die gebruikt worden voor het ontvangen van vooraanstaande binnen- en buiten landse gasten. Niemand is bij de brand ernstig gewond, al moesten vele brandweerlieden en hel pers voor lichtere verwondingen worden behandeld. Slechts een man, een zeeman, ligt nog in het ziekenhuis, na een val van een dak. Zijn toestand is gunstig. De gebouwen waren onbewoond, althans door mensen. Er leefde wel een leger van ratten in de oude houten bouwsels en het gevaar bestaat dat de dakloos geworden beesten andere wijken van Bergen zullen binnendringen. De brand was de grootste in Bergen sinds in- 1916 500 huizen in het centrum van de stad afbrandden. De „Poelau Tello"; een van het viertal. De leden van de Beverwijkse padvinders- groep „Mhala-Panzi" zijn druk doende om voorbereidingen te treffen voor een veer tiendaags kamp in Strijbeek, een plaatsje ten Zuiden van Breda. Hier zullen de jon gens onder leiding van hopman J. H. van den Berg bezoek krijgen van een dertigtal padvinders van de Second Streathan-hill Christ Church uit Engeland. Dit contact is al jaren oud en dateert van 1929, toen de verkenner Van den Berg tijdens de in het Arrowpark te Londen ge houden Jamboree vriendschap sloot. De verkenners van toen zijn nu allen padvin dersleiders geworden, maar de vriendschap bleef bestaan. Op Vrijdag 22 Juli komen de gasten in Hoek van Holland aan en worden zij per bus gebracht naar het kamp te Strijbeek. Hier zullen de Engelsen een week blijven, om verschillende tochten in de omgeving te maken. Onder meer zal een bezoek wor den gebracht aan Antwerpen en Brussel. Op Zaterdag 30 Juli .komen de Beverwij- kers met hun gasten naar de aardbeienstad waar nog een druk programma te wachten staat, 's Avonds worden de Engelsen in het troephuis aan de Stumphiusstraat voorge steld aan hun pleegouders. De Zondag daarop gaat het per autobus naar de Af sluitdijk en brengt men op de terugweg een bezoek aan de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. Naar IJmuiden Een treinreis naar IJmuiden staat voor Maandag 1 Augustus op het programma. Hier worden de vishallen en de vuurtoren bekeken. Een rondvaart door de haven volgt en na op de Noorderpier te zijn af gezet maken de padvinders een strand wandeling met Wijk aan Zee als einddoel. De dag hierna volgt een autobustocht naar Arnhem waar de Engelsen op eigen verzoek op de Airborn-begraafplaats zul len vertoeven. Tevens wordt nog het Open luchtmuseum bezocht. In Amsterdam Woensdag 3 Augustus is een speciale Amsterdamse dag. Op het programma staat onder meer een rondvaart door de grach ten en een bezoek aan het Rijksmuseum, 's Avonds vindt in het Beverwijkse „Cen trum" een gezellige bijeenkomst plaats, waar ook de pleegouders aanwezig zullen zijn. Voor deze week staat verder nog een reis naar het Molenmuseum te Koog aan de Zaan op het programma, waarbij .ook Marken en Volendam niet vergeten zullen worden. Het gaat slecht met de afzet van -aard beien. Dinsdag was de aanvoer niet groot - ongeveer 12.500 manden - maar de prijzen waren lager dan Maandag. De meeste tuin ders ontvingen niet meer dan 2 per slof. De oorzaak hiervan is dat de oogst in an dere aardbeien-centra in volle gang is en men hier volop kan kopen voor nog lagere prijzen. Enkele partijtjes zonder dop brach ten van ƒ2.30-/ 2.50 per mand op. De extra kwaliteit „Climax" noteerde 2.45-/ 3.05. Klaverjasdrive „Onder Ons" De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" organiseert op Zaterdag 9 Juli een drive, 'waaraan door een ieder kan wor den deelgenomen. De prijzen zullen voor namelijk bestaan uit aardbeien. De wed strijden worden gespeeld in café „Scheij- wijk". De R.K. stichting voor culturele mani festaties „De keerkring" te Beverwijk heeft voor het komende seizoen een op hoog peil staand programma samengesteld. Op 29 September spreekt Piet Oomes over het onderwerp: „Het boek als spel en levensboodschap". Het Tweede Kamerlid mejuffrouw dr. A. Klompé komt op 4 No vember naar de aardbeienstad om het onderwerp „Problematiek van de Europese samenwerking" te behandelen. Een speciale Kerstavond wordt gehouden 15 December; Gabriël Smit spreekt dan over „Gedachten rond Kerstmis". Op 26 Januari wordt „De geloofsovertui ging van het Russische volk" behandeld door prof. dr. Zacharias O.F.M. Cap. Een avond gewijd aan de film wordt gehouden op 24 Februari. A. van Domburg spreekt over „De ontwikkeling van de filmkunst". Het programma wordt besloten op 30 Maart met een inleiding van Jul. Jongenelen over „Het lijden van Christus in de Beeldende Kunst". Met 65 duiven heeft de Beverwijkse postduivenhoudersvereniging „De Reisduif" deelgenomen aan de wedvlucht van Limo ges af over een afstand van 780 km. De duiven werden om 6 uur gelost. De eerste duif kwam om 17.7 uur binnen; de laatste werd om 18.50 geklokt. De uitslag was: G. v. d. Winden 1 en 9; C. Castricum 2; P. v. d. Outenaar 3 en 6; D. Stiemer 4; J. Dem- mers 6; G. Visser; P. Luyt 8; P. Dekker 10; J. Luntz 11 en 13; P. v. Vuuren 12; P. Looyen 14 en 15 H. Gaasenbeek 16. De wielerronde van Beverwijk, georga niseerd door de rennersclub „Kennemer- land" is vastgesteld op Zaterdag 16 Juli. Er wordt gereden op het parcours rond de Zweedselaan. Openbare les Irene school De jaarlijkse openbare les van de Irene- school te Beverwijk wordt gehouden op Maandag 11 Juli, 's middags van 2 tot 4 uur. De ouders worden op deze wijze in de gelegenheid gesteld hun kind in de klas te zien en te horen. De Beverwijkse padvinders koesteren het voornemen om in 1957 een bezoek te brengen aan de „Golden Jamboree", die ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de padvinderij en de honderdste ge boortedag van Baden Powell in het Sutton- park bij Coventry zal worden gehouden. Schaakclub „Pat-Mat" achter de borden De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Ken- nemer chaakclub „Pat Mat" zijn: Afd. 1: Ir. D. G. Huygen-J. C. de Haas 1-0; Th. Spijker-W. Steeman V2-V2; A. P. de Bruin- P. Zwart 0-1; J. Jansen-P. Hert 1-0; J. Jan- gen.- W. Steeman. 1-0. Afd. 2: G. Paardekoper-J. A. Roodeberg 1-0. Afd. 3: M. N. Pranger-A. de Vries 0-1; A. de Vries-M. N. Pranger 1-0. Gecomb: Ir. W. F. v. d. Lely-A. C. v. Lamoen 1-0; Ir. M. Nijhoff-K. Comis 1-0. SINDS' gisteravond bezit Velsen een fontein; een kleu rige en moderne nazaat van de Artesische bron uit vroe ger dagen. In de vijver voor het Cultureel Gebouw is de fontein 's avonds om tien uur door de burgemeester van Velsen mr. M. M. Kwint overgedragen aan de bur gerij, van wie er honderden op dit late avonduur naar het mooie waterspel van zeven stralen zijn komen kij ken. Namens de inwoners van Velsen heeft de voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen de gemeente dank gebracht voor dit gebaar: het bewijst, dat de bestuurders in deze stad niet alleen zo- zeel mogelijk mensen in blokken woningen willen op bergen maar dat men er ook een stad van wil maken, waarin is te leven. De gemiddelde vangst van de Katwijkse haringvloot was in de nacht van Maandag op Dinsdag 15 kantjes. De vangsten waren: KW 16—2, 19—17, 70—14, 129—50, 161 50, 163—9, 50—8, 15—1. 43—4, 110—18, 2—26, 3—14, 5—25, 47—9, 6—8. 54—4, 140—6. 167—30, 22—30, 45—9, 127—50, 18—3, 67—34, 86—2, 130—4, 167—3. 20—5, 39—2, 41—6, 49—14, 78—19, 170—30, 173— 6, 97—20. IJM 75—15, 283—14, 74—6. EERST heeft de burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint, gesproken. ,,De gemeente tracht haar best te doen, om naast de utili teitsbouw ook de gemeente te verfraaien", aldus mr. Kwint. „Daarom is deze fontein aaangebracht". Hij bracht hulde aan een van de leden van het college, die speciaal even over de landsgrens is gaan kijken wat het meest spectaculair op het gebied van fonteinen was en voorts was er grote dank aan de Dienst van Reiniging en Plantsoenen, waarvan de arbeiders soms tot diep in de nacht aan de fontein, die enig in haar soort is in Nederland, heb ben gewerkt. „Een fontein, die water spuit, geeft een bepaald ac cent", meende mr. Kwint. „Het is een vreugdevol ple zierig accent. Als zeevarend volk van Velsen weet men dat wel. Men komt wel eens verder dan in deze ge meente. De fontein zal daarom alleen op nationale feestdagen en bij belang rijke evenementen in wer king worden gesteld. En dit weekeinde om haar te beproeven". Vervolgens kon de kraan worden opengedraaid en schoten de stralen in fel paars, groen en geel licht omhoog. Even later welkom geheten door een applaus van honderden belangstel lenden. De hoogte van deze fontein was gisteravond als gevolg van de harde wind 10 tot 12 meter. Gewoonlijk is dit echter 15 meter. DIENDEN de oude fon teinen voor drinkwater en verkoeling, de Velsense moet met al die andere mo derne fonteinen gezien worden als een architecto nische schakel in het ge heel van pleinen en parken. De firma Fehres, die deze fontein bouwde, bracht on dermeer ook de fonteinen aan op de E 55, op het Hof plein te Rotterdam en in het Vondelpark te Amster dam. Tot de aanleg van deze kunstmatige fonteinen als sieraad ter verfraaiing van de beeldengroepen, kwam men al toen de eer ste waterleidingen door de Romeinen werden gelegd. Door de ontwikkeling van de moderne techniek electromotoren en hoge- drukcentrifugaalpompen werd het echter mogelijk ook op grote schaal loop- en figuurfonteinen aan te leggen. Een voorbeeld hier van is het bekende Man neke te Brussel. Door mid del van luchtaanzuigende sproeiarmaturen waar over ook de Velsense fon tein beschikt werd het tenslotte mogelijk de stra len van elke fontein een eigen beeld te laten vormen. VAN deze watersproeiers zijn er zeven in de vijver voor het Cultureel Gebouw aangebracht. Tezamen spuiten zij per uur driedui zend emmers water de lucht is. Door een pomp wordt per uur namelijk 84 kubieken meter water uit het bassin aangetrokken. Doordat de sproeiers ook lucht aantrekken, wordt nog meer water uit de vij ver meegetrokken en wordt er vier a vijf maal zoveel water zichtbaar. Hierdoor ontstaan schuimende stra len, die goed zijn te ver lichten. De onderwaterver lichting van 4500 Watt komt van drie grote ketels, waarover een kleurglas- band aangedreven door twee electromotoren loopt. ALS voorzitter van cie Velser Gemeenschap heeft de heer J. v. Os van den Abeelen na enige minuten het woord tot Velsens ge meentebestuur gericht. „We zien een koortsachtige ont wikkeling van deze ge meente, dat de inwoners doet voelen: dat hoort er bij, dat is ook van ons. Het bemeentebestuur heeft ons hiermee echt iets gegeven, dat we erbij en ernaast no dig hebben". Hij beval de fontein in de zorgen van de Velsenaren aan en hoopte, dat men gemeenschappelijk zou optrekken, wanneer de fontein door de jeugd ge vaar liep beschadigd te worden. Verkeerscontrole! MET spiedend oog en ge trokken blocnoot is ons Vel sens politieapparaat Maandag langs de weg geweest. Er stond weer eens een grootse verkeerscontrole op het pro gramma; dit om tal van Vel senaren eindelijk bij te bren gen dat het echt wel nodig is om de hand uit te steken of een goed werkende rem in het automobiel mee te voeren. Enfin, dan, ik ben nog al ver heugd terug gekomen van het Hoofdbureau, want daar heb ben de Inspecteurs als hun al gemene indruk meegedeeld: ,,'t Is meegevallen". Daar kun nen we het weer mee doen tot de volgende controle. Ruim duizend auto's zijn die Maandag aangehouden en de één na de ander zijn die kolossen van vrachtwagens en droompjes van luxe wagens gecontroleerd op papieren, rem, stuurinrichting en al die andere erbij behorende snuf jes, die de wagen moeten hel pen langs de weg te gaan. Zeventig maal is bij Velsens politie het potlood over een vel papier gegaan. Zeventig personen zijn een procesver baal rijker huiswaarts gere den. Van twaalf automobilisten waren de papieren niet in orde; bij eveneens twaalf auto's deugde er iets niet aan de technische installatie en niet minder dan twee en twin tig wielrijders hadden het vertikt om richting aan te ge ven. Vijf als Velsenaren in de burgerlijke stand opgeteken de wielrijders zochten het rij wielpad niet op, toen dit toch heus wel langs de weg lag en drie van hen zullen de porte- monnaie toch echt. eens moe ten omkeren om een bel op het stuur te plaatsen. De controle op tal van vas te punten tussen acht en zes uur had bovendien tot gevolg dat een chauffeur zijn wagen naar het hoofdbureau zag sle pen. Van de technische in stallatie deugde niet veel meer. Naar me ter ore kwam, heb ben de Velsense garages het die Maandagochtend drukker gehad dan op een dag zonder ïxtra wakkere politie. Zo van: kom, kijk er even naar, ie kunt niet weten. Schoorsteenbrand Het is uw Junior helaas niet bekend of hier een record is gebroken, maar de Velsense brandweer is er bij betrokken en zulk nieuws is altijd de moeite waard. Welnu dan, die mannen van de brandweer moesten er Maandagmiddag omstreeks zes uur op uit. Brand in de Beukenstraat op perceel nummer tien. Geen uitslaande brand, dat was da delijk geconstateerd. Ook geen fikse binnenhuisbrand. Maai' een nuchter schoor steenbrandje. En dat in onze heerlijke zomer! De bewoners hadden de kachel aangestoken om de kil te uit huis te jagen. De brand weer heeft er eerst de schoor steen voor moeten ragen. AAN DE HAVEN kennen ze hem allemaal: slager Klaas de Boer. Maar wat velen nog niet weten en hoe heerlijk om dat nu eens voor u uit de doeken te doen is, dat deze zelfde Klaas de Boer van de Dokweg morgen vijftig jaar in het vak is. Al vijftig jaar staat hij in één gemeente, de Velsense, bij de blok ken en al ziet men hem dan de laatste jaren minder in zijn zaak dit op doktersadvies hij heeft de leiding van het bedrijf nog in handen en reist elke week de polder in om er zijn beesten te kopen. Zoveel koeien en zoveel varkens, die de dag erna in de zaak aan de Dokweg worden geslacht en door zijn vrouw en zoon en de knecht worden uitgebracht naar de trawlers, loggers en kotters, die ter visserij gaan. En bovendien wachten er elke week een paar honderd uitbrengklanten op hun bestellingen. Want de faam van De Boer's scheepsslagerij is tot in de uiterste puntjes van de gemeente Velsen bekend. Dat dient gezegd. Als vijftienjarige knaap is de Boer van Langedijk naar Velsen gekomen om als sla gersleerling in dienst te treden van slager D. J. Hek. ofwel „Daantje" in Velsen Dorp. De broer van Klaas werkte daar al als slager en na een jaar begon het tweetal met nog een derde broer een eigen slagerij in Velsen-Noord. Tot 1914 werkte Klaas in die slagerij aan de Corverslaan; toen be gon ook hij voor zichzelf. Vier maanden er na riep de dienst plicht hem echter en nadat hij in 1916 was getrouwd met Gijsbertina van Slot is het met hard aanpakken, maar ook met tal van tegenslagen, voorwaarts gegaan. Na een ongeval de Boer kreeg een bout vlees op de rug ver huisde het gezin van de Cor verslaan naar de IJmuidense Zuidzij om in de Proviand Centrale aan de tweede Ha- vensti'aat verder te gaan. Enige jaren later kon de Boer ook hier zelfstandig beginnen. Na een bombardement in de tweede wereldoorlog kwam hij in het kleine welbekende zaak je achter het (inmiddels opge heven) Zeemanshuis op de hoek van de Dokweg en de Trawlerkade terecht, maar in 1951 kon een nieuw pand worden opgetrokken. Met zijn vrouw heeft de Boer al die jaren prettig en gemoedelijk in de zaak sa mengewerkt en thans is me vrouw de Boer nog elke och tend in de slagerij aan te tref fen. Vooral op dagen, wan neer er veel trawlers en ha- ringloggers naar buiten moe ten en de pakken vlees in de ochtend aan boord gebracht moeten worden. Hard hebben zij moeten aan pakken om van de verkoop van een halve schouder en een half varken in de week te komen tot een bedrijf, dat thans aan de Dokweg staat. Tot een bedrijf, waarin alles machinaal geschiedt en waarin nog wel eens wordt gelachen om het handmolentje van vroeger, waarmee worst en vet werd gedraaid. Vooral met ziekte in de familie heeft de Boer veel tegenslag gehad. „Maar we hebben altijd door zicht gehad", zegt mevrouw de Boer. En Klaas de Boer, de jubilaris van morgen, ver telt daarbij nog eens van zijn ervaringen in dienst en van de vijftig tot zestig koeien, die in het Centrale Slachthuis aan de Industriedwarsstraat in de oorlogstijd werden geslacht. Er is toen voortreffelijk samen gewerkt in IJmuiden en als de Boer daarbij een naam wil noemen, dan is het wel die van Siem Bakker. De Boer hoopt nog vaak naar de polder te gaan om de inkopen te doen en voor het vee te zorgen. Als vijfenzestig jarige, waai-van vijftig jaar in Velsen en als slager, regelt hij de zaken nog zelf en dat is een hartelijke felicitatie waard. JUNIOR Het nieuwste snufje voor de verwende sportliefhebber. Terwijl hij met eigen ogen een wedstrijd volgt kan hij ook nog de radio aanzetten om de verslaggever des kundig commentaar te horen leveren. Het apparaat is uitgerust met antenne en koptelefoon. Thans is de uitslag bekend gemaakt van de enkele weken geleden gehouden ballonwedstrijd voor hinderen in Wijk aan Zee. De eerste prijs was voor Marjette W. de Boer, logerende aan de Dorpsduinerweg 19. Haar ballon is terecht gekomen in Costritz bij Dresden in Duitsland. Tweede werd Anneletje Wagenaar. Haar ballon werd in Denemarken gevonden. Het cabaretgezelschap „De Corona's" heeft in het Wijk aan Zeese sanatorium „Heliomare" de patiënten een paar pretti ge uren bezorgd. Onder leiding van Tony Schellevis werd een gevarieerd program ma ten gehore gebracht. Liedjes en schet sen wisselden elkaar af. De kunstfluiter P. Adrichem had bij zijn optreden veel suc ces. Enige accordeonsoli werden ten bes te gegeven door Tiny Slinger; voor de begeleiding zorgde de pianist D. Bakker. De rector van het sanatorium vertolkte tenslotte aller gevoelens van dankbaar heid voor het gebodene en hij hoopte dat het gezelschap spoedig nog eens zou op treden. Tijdens de wandelmarsen van het K.N. G.V., georganiseerd door de Velsen-Noord- se vereniging S.S.H. behaalde „O.D.I.N." uit Heemskerk voor het derde achter eenvolgende jaar een groepsmédaille. On der leiding van de heer H. Houtwipper hebben de jeugdleden een afstand van 15 km afgelegd. In uitstekende conditie werd de finish bereikt. Weer een coupeuse erbij Voor het diploma coupeuse slaagde tij dens het in Amsterdam gehouden examen mej. J. E. de Meester uit Heemskerk. Zij werd hiervoor opgeleid door de Bever wijkse modevakschool De Groen. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,202,90; gr. tong 2,68; grm. tong 2,36; kim. tong 2,32; kl. tong I 2,20; kl. ong I 1,90; tarbot I 2,00— 1,80, per kg. V. haring 2315; makreel 2614; gr. schelvis 3118; grm. schelvis 3019; kim. schelvis 2818; kl. schelvis I 27—17; kl. schelvis II 27—18; wijting 25—17; gr. gul 3629; midd. gul 3123; kL gul 2118; kL leng 25; kl. haai 2620; ham 8052; kl. wolf 45; poontjes 108; kl. koolvis zw. 17—11; kl. koolvis wit 3028, per 50 kg. Gr. kabeljauw 26084; gr. koolvis zw. 6242; gr. koolvis wit 72; gr. leng 65—60; gr. wolf 90—88, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 9 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 580 kisten haring, 920 kisten makreel, 455 kisten schelvis, 70 kisten wijting, 130 kisten kabeljauw en gul, 40 kisten leng, 4 kisten haai, 10 kisten ham, 20 kisten wolf, 13 kisten poon. 240 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 2520 kisten. Besommingen van Dinsdag. SCH 117 f 11.270; KW 101 f 10.720; KW 32 f1970; KW 8 f 22,530. Dinsdag 5 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Start van Fowey. Goote van Kopenhagen. Haaksbergen van Abö. Jagersfontein van Durban. Zaan van Ha- mina. Beninkust van Duala. Congo van Rot terdam. Artellero van Hamburg. Westland van Buenos Aires. Tilly van Otterbacken. Zwarte Water van Arvika, Muphred N van Vesteras. Aura van Grimsby. Urta van Halm stad. Schippersgracht van Walkom. Pregel van Grebbestad. Vertrokken zijn: Walcheren -naar Bohus. Lucas I naar Rottredam. Kaap Falga naar Domsö. Martien naar Dublin. Maas naar Gent. Stanholm naar Gent. Tyro naar Fel je. Suffolk Coast naar M' bro. Toni naar New castle. Vechtstroom naar Huil. Prinsegracht naar Terneuzen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen geneeskunde: M. W. Wessel, L. P. Nieboer, G. J. Hempenius, H. Paskamp, S. Sobel, M. H. Zijlmans, H. P. Slotnik, G. Beukkers, J. A. Boogaart, (E Po Liem, J. E. Tielens, E. P. Ritfeld, Van Ditnel, mej. G. M. van den Abeele, mej. A. I. Ie Mair, Th. G. M. Steffens, B. C. Santen, S. Franken, H. J. Winter, mej. H. van Vugt, R. M. Sommers, M. Keller, S. Newhouse, L. Zimmerman, A. H. Green allen te Amsterdam. Candidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: E. G. Groeneveld, A. P. Noyon, F. Bakker, P. J. Prins, R. Soegarda, R. S. Wirjodiatmodje, J. J. C. Korthals Al- tes, Amsterdam en A. Nuis. Rotterdam. Doctoraal examen psychologie: mevr. L. S. Grijpmasie, mej. F. Ferwerda, mej. T. van Saarloos, Amsteidam en A. Pek, Hilversum. Doctoraal examen rechten:,: E. Boeser, P. W. van Willigen, A. Kramer en A. H. Talma Stheeman, Amsterdam. Doctoraal exrmen theologie: G. J. A. van Dantzig, Leeuwarden. De politie in Haarlem verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbrenging van de minderjarige Bernard Johannes Valk, geboren in Haarlem, 2 Juli 1938, wonende in Haar lem, Jan Gijzen- kade 123. Hij is sinds 27 Juni 1955 spoor loos. Hij is ongeveer 1.80 meter lang, van nor maal postuur, heeft gewone gelaatskleur met sproeten, blauwe ogen, donkerblond, r. sluik, stekelig haar. heeft gebroken voor tanden in bovenkaak, draagt groene trui met gele punthals. grijs overhemd, korte khaki broek, hoge bruine schoenen, grijze kousen. Hij heeft een zwartgelakt herenrijwiel van het merk „Magneet" bij zich, en heeft een tentje en een slaapzak meegenomen. De mogelijk heid bestaat, dat hij bij de oogst helpt. Er moet rekening mee gehouden worden, dat hij zich voor ouder uitgeeft dan hij in wer kelijkheid is.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7