Eisenhower deelt Ivroesjtsjevs verlangens voor Genève I Weerbericht I Belgische RK vakbonden willen vijfdaagse werkweek afdwingen Haarlems Dagblad Arbeiders gaan elke Zaterdag staken Amerikaan genoemd in proces-Jungschlaeger Oprecht, verzoenend en vriendschappelijk Washington zou volledige controle op atoom-ontwapening niet meer eisen Bonn geeft Elten en de zelfkant niet op Kwart van het Chinese budget voor defensie Algemeen politiek debat in Straatsburg Het woord is aan Coalitie in Italië is hersteld onder Segni Maarschalk Juin-verlaat regeringscommissie EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Getuige beschrijft landing van een onderzeeboot Straaljager veroorzaakte de knal boven Londen Exclusief interview met premier Strydom Britse T.V. had geen succes bij de verkiezingen „Het blijven Duitse gebieden" „Imperialisten omsingelen ons en dreigen met wereldoorlog" Griekenland bereid tot gesprek over Cyprus Premier Nehroe in Italië Geschil over Marokko-beleid Amerikaanse vissersboot in brand: 21 man in zee Weerrapport 69e JAARGANG No 303 Kenne«<terlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 0 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 7 JULI 1955 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 150 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het eeuwfeest van de Haarlemmermeer zou niet compleet zijn geweest zonder een concours hippique. Woensdag is het te Hoofddorp gehouden. De foto geeft er een fraai beeld van. Terwijl men op de achtergrond de warmhloedfokpaarden in be dwang houdt, worden de koudbloedfokpaarden in draaftempo langs de tribunes ge eid. j Van onze correspondent in Brussel) De sociale spanningen in België nemen toe. De Rooms-Katholieke vakbonden zijn namelijk niet ingegaan op het verzoek van premier Van Acker om de stakingen, die zij voornemens zijn te organiseren, af te gelasten in afwachting van besprekingen tussen de werkgevers en vakbondsafge vaardigden en de premier over een moge lijke oplossing. De Rooms-Katholieke vak bonden willen met alle macht hun campag ne voor de vijf-dagen-week voortzetten. Zij hebben besloten met ingang van Zater dag iedere Zaterdag te staken, in die be drijven, waar de werkgevers de verkorte werktijd in beginsel weigeren te aanvaar den. Het Rooms-Katholieke vakverbond zal aan zijn leden een stakingsvergoeding be talen voor iedere Zaterdag, waarop ge staakt wordt. Het gaat niet om de instelling van een zuivere vijf-dagen-week, dat wil zeggen 48 uur loon voor veertig uur werk. De twee grote vakbonden wensen, in het be lang van de bedrijven, een overgangs periode, waarin 45 uur werk worat verricht in vijf 'dagen. Bovendien zal rekening worden gehouden met de speciale belan gen van de levensmiddelen industrieën, de continu-bedrijven en de landarbeid. Latei- dient de volledige vijf-dagen-week tot stand te komen. De regering Van Acker gaat een moei lijke week tegemoet. Zowel de socialisti sche als de Rooms-Katholieke vakbonden vragen een nationaal minimum-loon van 20 frs. (f 1.52) per uur voor ongeschoolde arbeiders ouder dan 21 jaar. Een ver hoging van het laagste loon zal automatisch DJAKARTA (PIA) In de negentien de zitting van de zaak-Jungschlaeger heeft getuige Harris Bin Soehaini mededelingen gedaan over contacten die volgens hem bestaan tussen de leider van de Darul Islam Kaftosuwirjo en Nederlanders. Hij zei, dat er een dergelijk contact is geweest in 1949 in Hotel Preanger in Bandung, in Tasikmalaja vóór de aanval van Wester ling op Bandung, waarbij ook het hoofd van de voormalige staat Psundan, Wira- nata Kusumah, aanwezig zou zijn geweest, en in 1950 in Hotel der Nederlanden in Djakarta met kapitein Schmidt. Getuige Harris beschreef vervolgens een landing van een onderzeeboot tn Pa- meungpeuh op de Zuidkust van West-Java waarbij kapitein Bos aanwezig zou zijn geweest, 's Nachts zouden met vier motor boten (van rubber) twaalf kisten met munitie aan land zijn gebracht. Een van deze motorboten was bemand met een Amerikaan en twee Ambonezen. De getuige had van Schmidt gehoord, dat ten Zuiden van de Malabar op West-Java uit vlieg tuigen wapens neergelaten zouden worden. Nadat met een electrische lamp en vuur pijlen seinen waren gegeven, gooide het vliegtuig vijftien parachutes met militaire uniformen, wapens, blikken voedsel, ciga- retten en dergelijke uit. Getuige Harris zei ook Versteegh fe heb ben ontmoet, die aan Kartosuwirjo hulp zou hebben gevraagd voor het heroveren van de onderneming Bandjarnegara, die toen in handen van een Chinees was. De heer Versteegh is onlangs stadarrest op gelegd in afwachting van de uitspraak in zijn zaak. Hij heeft terechtgestaan op be schuldiging van hulpverlening aan benden. (Van onze correspondent in Londen) Het geheim van de „ontploffing" te Lon den is opgelost. Gebleken is dat een Glos ter Javelin de geluidsbarrière heeft door broken. De piloot had moeilijkheden met zijn parachute, als gevolg waarvan hij op de stuurknuppel drukte en ongewild de geluidsbarrière doorbrak. Het toestel was toen op meer dan 160 kilometer van de Britse hoofdstad verwijderd. COOOOOOOOOOOOOO(X)COCOOOOOOO!>OOOOOCa:OOOOCOCOCCOODCCCOCC< Onze reis-redacteur is onlangs in 8 h de. Unie van Zuid-Afrika aange- b komen en begint tlians aan de hoofd- g schotel van zijn grote Afrikaanse re- 8 portage, die hem reeds door Kenya, Tanganyika en Rhodesia voerde. Hij 8 8 vangt zijn serie artikelen over de g 8 Unie op pagina 3 aan met een exclu- 8 8 sief inter vie to met de minister-presi- fc! WASHINGTON (Reuter/AFP) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten naar Genève gaan met de oprechte bedoeling hun zaak op verzoenende en vriendschappelijke wijze naar voren te brengen. Hij zeide dit naar aanleiding van uitlatingen van de secretaris generaal van de Russische communistische partij, Kroesjtsjev, over de vooruitzichten van de conferentie van de Grote Vier. Eisenhower zeide dat bij zijn weten geen enkele Amerikaanse ambtenaar heeft gezegd, dat de Sovjet-Unie in een zwakke positie naar Genève komt. De Verenigde Staten erkennen de grote militaire kracht van de Sovjet- Unie in de wereld. De Verenigde Staten gaan met goede hoop naar Genève, doch hoop behoeft meer voedsel alvorens verwachtingen ontstaan. g dent van Zuid-Afrika, Johannes Ger- hardus Strydom. In dit gesprek zet 8 8 de Zuid-Afrikaanse premier de be- b ginselen van de apartheidspolitiek f. uiteen en gaat hij in op hetgeen velen y y een onoverkomelijk struikelblok voor y 8 die politiek beschouwen: de snelle in- g 8 dustrialisatie in de Unie, die in steeds y jij groeiende mate van gekleurde arbei- ij ders gebruik moet maken. De cijfers tvijzen het uit: sinds de nationale par- y tij in 1948 aan het bewind kwam, is jij de apartheidstheorie ten spijt het jij percentage niet-blanke arbeiders in y de Zuid-Afrikaanse industrie gestegen 8 van 62 tot ruim 72 percent. 8 8 xxx>xooooooocoocoocccocxxxioax)oooooocoocooooooooocxxxxx> De zeer veel omvattende kwestie van de ontwapening zal te Genève niet worden besproken, al acht de president het moge lijk, dat wel zal worden gesproken over de wijze waarop het probleem dient te worden aangepakt. Ontwapening is op de lange duur slechts te bereiken door ver trouwen tussen de naties, zo voegde de president er aan toe. Eisenhower gelooft dat het mogelijk is iedere overtreding te ontdekken. Hij legde er echter de nadruk op dat er andere middelen zijn voor een ef fectieve controle. Zijn voorstel dat de con trole eerder toegepast dient te worden op grote vliegvelden, benadert zeer dicht de voorstellen, die de Sovjet-Unie op de Lon- dense ontwapeningsconferentie naar vo ren heeft gebracht. Van gezaghebbende zijde wordt verno men dat de Verenigde Staten zich zullen verzetten tegen het Russische voorstel om in 1956 een internationale ontwapenings conferentie te houden. De Amerikaanse re gering is van mening, dat vele regeringen, die nog geen ervaring met de ingewikkel de technische problemen van de atoomwa pens hebben opgedaan zich mogelijk bij stemmingen door politieke overwegingen zouden laten leiden. Technisch onmogelijk De Amerikaanse regering is tot de slot som gekomen, dat een volledige interna tionale controle van de ontwapening op het gebied van atoomwapens een techni sche onmogelijkheid is. Een atoombom waarmede een stad kan worden vernie tigd, kan in een flinke sofa verborgen worden. Ook kunnen atoomreactors voor vredesgebruik snel voor oorlogsgebruik ge schikt worden gemaakt. Men schijnt in Washington naar een ontwapening op be perkte schaal te willen streven, die zal bijdragen tot vermindering van de span ning in de wereld, ook al zal zij op atoom gebied geen volledige veiligheid bieden. LONDEN. Men had van de jongste Britse verkiezingen gezegd, dat het „tele visie-verkiezingen" zouden zijn, aldus de Londense „Times" in een hoofdartikel, maar reeds voordat de verkiezingscampag ne beëindigd was gaven partijleiders en politieke commentators toe, dat de aan trekkingskracht van het nieuwe propagan damiddel te hoog was aangeslagen. Volgens een onderzoek van de BBC was het gemid delde publiek voor de zeven verkiezings televisie-uitzendingen niet meer dan veer tien percent van de volwassen bevolking, eenzelfde percentage als verwacht kan worden voor „ernstige" uitzendingen aan het begin van de avond. De belangstelling voor de verkiezingsprogramma's bleek niet merkbaar groter dan voor de voorafgaande journaals. Amerikaanse, Britse en Franse deskun digen zullen Vrijdag te Parijs bijeenko men om het Westelijke standpunt op de aanstaande conferentie van regeringslei ders van de Grote Vier te Genève te for muleren. Hun besprekingen zullen duren tot het begin van de buitengewone zitting van de NAVO-raad op 16 Juli te Parijs. Nehroe voorzichtig Premier Nehroe van India heeft op een persconferentie in Brioni (Joegoslavië) verklaard, dat hij tijdens zijn recente be zoek aan Moskou de indruk heeft gekre gen, dat de Sovjet-leiders een „redelijke oplossing van het Duitse probleem en an dere vraagstukken" wensen. Nehroe gelooft dan ook, dat op de ko mende viermogendhedenconferentie in Genève enige successen kunnen worden behaald, doch men mag niet verwachten, dat oplossingen voor grote vraagstukken gevonden zouden worden. Oe Noe hoopvol Premier Oe Noe van Birma heeft op een persconferentie op het hoofdkwartier van de UNO in New York als zijn mening uit gesproken, dat het standpunt van leidende personen in Washington ten aanzien van toelating van communistisch China tot de BONN (ANP). De bondsregering stelt nog altijd pogingen in het werk om Neder land tot het teruggeven van Elten en de zelfkant te bewegen. Staatssecretaris Hall- stein van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit in de Bonds dag medegedeeld. Hij noemde deze gebie den, evenals het Saargebied en de grens- strookjes, die ter correctie der grenzen on der het bezettingsbestuur aan België en Luxemburg werden overgedragen, „tot voorlopig beheer in opdracht overgegeven Duitse gebieden". Antwoordend op een vraag van de libe rale afgevaardigde prins Hubertus zu Lö- wenstein zeide Hallstein, dat de bondsre gering tweezijdige onderhandelingen met de betrokken regeringen over een terug gave der gebieden passend vindt. Hij zeide, erbij, dat zulke onderhandelingen met Bel gië en Nederland reeds sedert jaren zonder resultaat worden gevoerd. Hallstein legde er de nadruk op, dat de bondsregering bij haar onderhandelingen over deze gebieden duidelijk zal maken, dat de teruggave van alle Duitse grensgebieden zowel een echte prestigewinst voor de nabuurlanden als een werkelijke bijdrage aan de Europese rechtsgedachte zou betekenen. UNO niet zo negatief meer is. Oe Noe zei, dat de Amerikaanse autoriteiten zich nu afvragen wanneer die toelating gelegen zal komen. Voorts zei hij te geloven, dat mi nister Dulles de voorstellen bestudeert, die hij hem heeft gedaan met het oog op eventuele Amerikaans-Chinese besprekin gen ter regeling van de vraagstukken tus sen beide landen. HONGKONG (Reuter) Communis tisch China zal bijna een vierde deel van zijn uitgaven in 1955 aan defensie beste den, aldus is medegedeeld op de vergade ring van het nationale volkscongres te Peking. De minister van Financiën en vice-premier Li Ksien Nien, gaf als per centage voor defensie 24,19, ruim een half percent meer dan vorig jaar. Dit percen tage is volgens de minister beslist nood zakelijk", omdat „de imperialisten ons nog altijd omsingelen, het Chinese gebied For mosa bezet houden en ons bedreigen met een nieuwe wereldoorlog". De minister waarschuwde tegen het optreden van vij anden van het volk in dienst van het bui tenland. De belangrijkste post van de begroting is, aldus minister Li, voor vergroting van de productie en de vorming van kapitaal voor de economische opbouw, in het bij zonder voor de ontwikkeling van de zwa re industrie. Hiervoor zal in totaal 47.12 percent worden besteed. Minister Li zei in zijn rede tot de meer dan 1200 afgevaardigden, dat tot de ver vulling van het huidige vijf-jarenplan in 1957, nog grote moeilijkheden overwonnen moeten worden. Hij riep de bevolking op alle krachten >te mobiliseren. Hij waar schuwde, dat het nog wel een jaar of vijf tien zal duren voor China een werkelijk socialistische staat zal zijn. Als eerste doelen van de regering noemde hij de ont wikkeling van de industriële productie, ontwikkeling van de landbouwproductie, stabilisatie van de binnenlandse markt, verhoging van het levenspeil der bevolking en de opleiding van kaders om de nationa le opbouw te versnellen. STRAATSBURG (Reuter)* Grieken land heeft de Britse uitnodiging aanvaard om met Groot-Brittannië en Turkije deel te nemen aan besprekingen over Cyprus, aldus een gemeenschappelijke Brits-Griek se bekendmaking in Straatsburg die werd uitgegeven na een bespreking van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, met zijn Griekse collega, Ste- fanopoelos. De politie op Cyprus heeft in een sme derij te Nicosia gereedschap gevonden, dat, naar wordt aangenomen, gebruikt is voor het maken van bommen. De eigenaar van de smederij is voortvluchtig. De secretaris-generaal van de Turkse nationale partij op Cyprus heeft een brief van de „EOKA", de ondergrondse Griek se verzets-organisatie op het eiland ont vangen, waarin hij en de religieuze leider van de 100.000 Turken op het eiland, de Moefti Mehmed Dana, met de dood wor den bedreigd, als de Turken niet ophou den de verzetsactiviteit van de „EOKA" te hinderen. Als het nodig is zal ook de gouverneur van Cyprus, Sir Robert Armi- tage, gedood worden, aldus deze brief, die met rode inkt was geschreven. de gehele loonschaal in beweging brengen, waarom de vertegenwoordigers van het Verbond der Belgische Nijverheid deze verhoging hebben afgewezen. De reacties hierop zijn de Zaterdag-sta kingen, waartoe de Rooms-Katholieke vakbonden hebben besloten, zonder over leg met de socialistische vakbonden en zonder waarschuwing aan regering en werkgevers. Die Zaterdag-stakingen kun nen slechts volledig slagen in die bedrij ven, waar de Rooms-Katholieke vakbon den een meerderheid aangesloten arbei ders hebben. Het Verbond der Nijverheid is van oor deel dat de vijfdaagse werkweek de werk methodes zo grondig beïnvloed, dat België reeds gehandicapt door zware sociale lasten en hoge lonen, deze verkorte werkweek niet mag instellen zonder overleg met Ne derland en andere West-Europese landen. De regering en werkgevers slaan de concurrentiestrijd en het tegen elkaar op bieden van de Rooms-Katholieke en socia listische vakbonden met ongenoegen gade. Bijlft Zaterdag aan het werk, aldus luidt het parool, dat het socialistisch Algemeen Belgisch Vakverbond aan zijn leden heeft gegeven. De socialistische vakbonden blijven an derzijds echter op het standpunt staan dat spoedig een nationale arbeidsconferentie bijeen moet worden geroepen om de eisen der arbeiders te bespreken. Van een verslaggever) STRAATSBURG, Woensdag. Het was de eerste dag van de politieke debatten in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Twee rapporteurs van de po litieke commisise, zestien andere afgevaar digden en vijf ministers van Buitenlandse Zaken hebben het woord gevoerd. Het meest besproken punt was de verhouding tussen Oost en West, uiteraard mede omdat de conferentie van de Grote Vier voor de deur staat. „De Europese eenheid is de beste troef voor het Westen", aldus zei de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pinay. „De geest van Straatsburg zal de ministers naar Genève vergezellen, zoals de geest van Straatsburg onlangs ook op de conferentie van Messina aanwezig was". Met die „geest van Straatsburg" was kennelijk bedoeld de bereidheid onder West-Europeanen om sa men te praten en samen te denken een bereidheid die vroeger nooit in die mate heeft bestaan. „In de besprekingen met het Oosten zal het Westen drie beginselen voor ogen moeten houden", aldus een der rap porteurs der politieke commissie, de Frans man De Menthon, „namelijk de Europese veiligheid, hereniging van Duitsland op ba sis van vrije verkiezingen en de Europese eenheid". Op een andere manier wilde de Franse socialist Jaquet de zaken te Genève aange pakt zien. Er zouden alleen enkele grote problemen in behandeling moeten worden genomen, bijvoorbeeld algemene ontwape ning. Is men het daarover eens, dan volgt de rest vanzelf wel, een gedachtengang die de Engelse socialist en oud-minister Her- bert Morrisson wel kon onderschrijven. Zijn Nederlandse geestverwant Goedhart stond er anders tegenover. „Men kan niet voor zichtig genoeg zijn met Rusland", was de strekking van zrjn betoog. Wat Duitsland betreft, is van alle kan ten een neutralisering van een verenigd Duitsland afgewezen. Het tweede rapport, dat aan de debatten ten grondslag lag, was van onze landgenote mej. dr. Klompé. Dit handelt over verder gaande Europese eenwording. De uiteen lopende meningen nopen ertoe, niet dogma tisch te zijn bij het kiezen van methoden. Mej. Klompé zou liefst een van de regerin gen onafhankelijk functionaris aangewe zen zien die tot taak zou hebben voortdu rend de Europese eenwording verder voor uit te helpen. Bijzondere aandacht wijdde zij aan een eventueel gemeenschappelijk Europees orgaan voor de atoomenergie. Op dit gebied zijn er in Europa nagenoeg nog geen gevestigde belangen, terwijl de atoom techniek samengaan eist. Deze integratie, die uitvoerbar lijkt, zou stimulerend wer ken ook op ander terrein. Minister Beyen heeft ook aan het debat deelgenomen en vooral ook over verdergaande integratie gesproken, een analyse gevend van hetgeen er te Messina is bereikt. Zijn Duitse colle ga Von Brentano onderschreef zijn betoog, maar legde nog iets meer de nadruk op het politieke aspect. Minister Beyen had een zekere nadruk op het economische aspect gelegd. De Engelse liberalen Lord Layton en Boothby bonden de strijd aan met de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, McMillan, ten aanzien van diens standpunt dat wellicht Joegoslavië tot de Raad van Europa zou kunnen worden toegelaten. Zij bestreden deze mogelijkheid met een citaat van de Raad, dat eist dat leden-staten de menselijke rechten op hun grondgebied waarborgen. De Belgische minister Spaak, die ook op het sprekerslijstje stond, was plotseling naar Brussel afgereisd. Men vroeg zich in Straatsburg af, of de loop der debatten hem wellicht niet beviel. Bepaalde conclusies zijn uit de debatten nog niet te trekken. Het was nog enkel een uitwisseling van ge dachten, een terreinverkennen. De conclu sies worden bij een latere gelegenheid ge formuleerd. ROME (AFP-Reuter) Vanmorgen is premier Nehroe van India uit Joegoslavië in Rome aangekomen voor een kort offi cieel bezoek aan Italië. Op het vliegveld van Pula (Istrië) werd Nehroe uitgeleide gedaan door maarschalk Tito en vele an dere Joegoslavische autoriteiten. Nehroe zal behalve Paus Pius XII even eens president Gronchi en de minister van Buitenlandse Zaken Martino bezoeken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Oscar Wilde: De liefde voor zichzelf is het be gin van een levenslange idylle. ROME (Reuter/A.F.P./U.P.) De 21 leden van de nieuwe Italiaanse regering zijn op het Quirinaal ten overstaan van president Gronchi beëdigd. Priemier Segni, die tot de linker-vleugel van de christen-democraten behoort, zal op 13 Juli zijn regeringsverklaring afleg gen in Kamer en Senaat. Na de stemming in de Kamer zal de Senaat zich over de ilieuwe regering uitspreken. De nieuwe pro-Westerse centrumcoali tie telt veertien christen-democraten, vier sociaal-democraten en drie liberalen, pre cies zoals Scelba's kabinet. De vice-pre mier en de ministers van Buitenlandse Zaken, Begroting en Defensie, zijn aan gebleven. Een belangrijke wijziging is de benoe ming van de sociaal-democraat Rossi tot minister van Onderwijs. Er zijn ernstige klachten geweest over „clericale interven tie in de scholen" bij de kleinere midden partijen toen Scelba de post had toever trouwd aan de christen-democraat Ermini. PARIJS (Reuter/A.F.P.) Maarschalk Alphonse Juin is afgetreden als lid van de speciale Franse coördinatiecommissie die de plannen voor het Franse optreden in Noord-Afrika opstelt, aldus heeft een re geringswoordvoerder in Parijs bekendge maakt. In gewoonlijk betrouwbare krin gen gelooft men, dat Juins aftreden een gevolg is van ernstige meningsverschillen over de Franse politiek in Marokko. Het kabinet van de Franse premier sprak vroe gere berichten tegen volgens welke Juin ook is afgetreden als militair raadsman van de regering. Hij blijft deze functie be kleden, aldus deze verklaring. De defensiecommissie van de Franse Nationale Vergadering heeft zich met der tien tegen zeven stemmen bij vijf ont houdingen uitgesproken voor ratificatie van de Frans-Tunesische conventies. Voor de stemming verklaarden de minister van Defensie, Koenig, en de minister voor Tu nesische en Marokkaanse aangelegenheden, dat de Franse defensieproblemen niet be- invloed worden door de bepalingen van de conventies. De economische raad heeft zich met 129 stemmen bij 17 onthoudin- dingen voor ratificatie der conventies uit gesproken. NEW YORK (United Press) Van nacht is de Amerikaanse vissersboot Blue Star op ongeveer 55 mijl afstand van de kust van de staat New York in brand ge raakt. De opvarenden, 21 in getal, moes ten overboord springen om het vege lijf te redden. Drie vaartuigen van de kustwacht en twee vliegtuigen zijn onmiddellijk op zoek gegaan, maar zij vonden geen spoor van de Blue Star noch van de schipbreukelin gen. In de radioberichten die van het bran dende schip waren uitgezonden, werd ver klaard dat alle zwemvesten in de vlam men verloren waren gegaan. De opvaren den zouden trachten zich op vlotten en wrakstukken te redden. (van hedenmorgen 7 nur) Wl -O-otj c -c - - %- weers- toestand C 03 S3 es v (i Stockholm zwaar bew. Oslo licht bew. Kopenhagen onbewolkt Amsterdam regen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio onbewolkt geheel bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. half bew. regen licht. bew. half bew. geheel bew. regen zwaar bew. motregen licht. bew. onbewolkt Neerslag laatste ZW 3 NNW 2 N 2 N 5 windstil N 4 NNO 5 NO 2 windstil NW WNW WNW ZO NNO NW W NW windstil NO 5 ONO 2 24 uur. 25 24 21 16 23 17 23 24 20 26 21 16 26 19 15 11 6 18 14 27 24 fd zS 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 1 0 6 0 2,5 0 0 STIJGENDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond, opge- maakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en mor- j gen voornamelijk in het binnenland S perioden met zonneschijn. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noorde- lijke richtingen. Enige stijging van temperatuur. 8 Juli Zon op 4.31 uur, onder 21.02 uur. Maan op 22.13 uur, onder 8.08 uur. Maanstanden 12 Juli 21.31 uur: Laatste kwartier 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 Juli Hoog water: 4.56 en 17.21 uur. Laag water: 0.40 en 12.58 uur. Vrijdag 8 Juli Hoog water: 5.30 en 17.55 uur. Laag water: 1.15 en 13.32 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1