Lijdensweg van Avifauna wellicht weldra ten einde 1II6L LH CABALLER0 hoort er bij Panda en de Meester-Klokkenmaker j Echt genieten, vrank en vrij... Wereldnieuws Ook gemeentelijke exploitatie levert verontrustende tekorten op Men zoekt reeds naar nieuwe bestemming De radio geeft Vrijdag r Vehhafk. weg met BAMPO Witfe -fanaten -Pn/esfe aa/ent Met afe nteiwe Djakarta streeft naar compromis met leger och ió het zo J 2 ii i Wi Oir ill Duitsers willen wrak van Engelse kruiser bergen Verzending van zeepost Acht Nederlandse straaljagers in Zweden Zeebrugge profiteert van Antwerpse havenstaking Wrijf Kou en Pijn Tijdelijke erkenning van Utoyo als stafchef voorgesteld Schieten is een symbool van het Duitse wezen West-Duitse staalproductie KEIP Gr. Houtstraat 1 37 naast Luxor HEREMIET KRAB DONDERDAG 7 JULI 1955 Het gaat slecht met het Alphense vogel park Avifauna, slechter dan in de tijd, dat het nog als particuliere onderneming door de stichter gedreven werd inplaats van door een gemeentelijke stichting. In verantwoordelijke kringen twijfelt men thans aan de mogelijkheid Avifauna in de vorm van vogelpark op rendabele wyze althans zonder grote verliezen te exploiteren. Als enige redelijke oplossing schijnt in overweging te zijn: directe sluiting ten einde nog grotere verliezen te voorkomen. Het staat vrijwel vast dat het park vol gend jaar niet meer een nieuw seizoen zal ingaan. De lijdensweg van Avifauna is lang en bovenal kostbaar geweest. In 1950 werd Avifauna, voordien reeds in brede kring geïntroduceerd als een internationaal uni cum en een toeristische attractie, die Alphen aan de Rijn in het'centrum der West-Europese toeristische belangstelling zouden plaatsen, geopend. Een grote visie en een moedig initiatief konden de stich ter, de heer Van den Brink, die in ander opzicht reeds getoond had niet van zake lijk inzicht gespeend te zijn, niet worden ontzegd. Het park had aanvankelijk niet over gebrek aan belangstelling en waar dering te klagen. Allengs bleken echter de zakelijke re sultaten bij de verwachtingen ten achter te blijven. Voor een deel werd dit toege schreven aan toevallig ongunstige omstan digheden zoals teleurstellend bezoek als gevolg van slechte zomers, en aan conse quenties van de plaatselijke omstandig heden, zoals het dansverbod op Zondag. Die teleurstellende resultaten leidden uiteindelijk tot sluiting van het park als particuliere onderneming. Het faillissement werd uitgesproken en er ontstonden ge ruchten over de grote schulden, die onbe taald waren gebleven. Moeilyke keus voor gemeente Alphen De gemeente Alphen stond toen voor een dilemma. De vestiging van een lang zamerhand bekend geworden recreatie oord als Avifauna had grote voordelen, van veel ruimer strekking dan het innen van royale sommen in de vorm van ver makelijkheidsbelasting. Bovendien be tekende handhaving van het park als zo danig waarvoor uiteraard geen parti- AD VERTENT1E MODERNE BINNENHUISKUNST y f Modelwonjng in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 L Zandvoort - tel. 3431 Halte Kostverloren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekaiender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Pianorecital. 10.50 Platen. 11.15 Voordracht. 11.35 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Koor zang. 14.25 Litteraire causerie en voordracht. 14.45 Platen. 15.20 Cabaret. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage van de Tour de France. 18.25 Hammond-orgel. 18.45 Voor welke verantwoordelijkheid stelt ons de bevolkingsgroei?, lezing. 19.00 Spaanse volksliederen en dansen. 19.30 Op huisbezoek, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamermuziek. 20.30 De Verenigde Na ties, causerie. 20.50 Vrijzinnig Protestantis me in een wereld van angst, causerie. 21.00 Reportage van de Tour de France. 21.10 Lichte muziek. 21.40 Buitenlands weekover zicht. 21.55 Holland Festival 1955: Concert gebouworkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws- en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Pla ten. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.25 Pla ten. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Report. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Voordracht. 14.20 Platen. 14.45 De Hoop vaart uit. 15.25 Platen. 15.35 Altblokfluit, clavecimbel en viola da gamba. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 17.00 Voordracht. 17.20 Amusementsmuziek. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Platen. 18.45 Do S.S.R.-gaven en opgave, cau serie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Re geringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin o.m. opgenomen ,t emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 21.30 Strijkkwartet. 22.00 Christelijk studeren, causerie. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.15 Piano en viool. 12.30 Weerbericht. 12.34 Orkestconcert. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 15.00, 15.30. 15.55, 16.02, 16.20 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Klassieke muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 21.05 Causerie. 21.20 Symphonie- orkest. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pla ten. 2-2.5523.00 Nieuws. culier gegadigde te vinden zou zijn de enige mogelijkheid om te redden wat er te redden viel. Inventaris en gebouwen had den een redelijke waarde in de functite waarvoor zij bestemd waren? Het grote paviljoen had alleen als zodanig waarde, niet als fabriekshal of* voor de sloop. De vogels zouden slechts tegen lage prijzen kunnen worden verkocht. In het belang van de crediteuren voor wat betreft de concurrente crediteuren een belangrijk gedeelte Alphenaren was een zo groot mogelijke opbrengst van de fail liete boedel van het grootste belang. Die grootst mogelijke opbrengst kon slechts verkregen worden als het park door de gemeente werd aangekocht. Na veel wikken en wegen werd tot die aankoop en tot voortzetting der exploi tatie onder gemeentelijk toezicht besloten. Het park, waarin de heer Van den Brink indertijd anderhalf millioen gulden had ge- investeerd, kwam voor vierhonderdduizend gulden in handen van de gemeente Alphen. De exploitatie werd in handen gegeven van een stichting, die formeel eigenaresse werd en waarvan het bestuur door de ge meenteraad werd samengesteld. De ge meente verstrekte voorschotten voor het opnieuw inrichten van het park. Nader hand verstrekte de gemeente nog lenin gen aan de stichting om de exploitatie tekorten te dekken en om uitbreidingen, zoals een speeltuin en een kanovijver, tot stand te brengen. Bij de overneming van het park door de gemeente konden van de acht ton schuld die het als particuliere onderneming had nagelaten, vier ton uit de koopprijs aan de preferente crediteuren worden afgelost. De concurrente crediteuren worden gelei delijk afbetaald uit de winsten van de „Britimy N.V.", waarvan de heer Van den Brink directeur-eigenaar was. Die afbe taling is thans geschied tot ongeveer 30 pet. Tekorten van 2 a 3 ton De gemeente Alphen heeft vorig jaar vergeefs getracht door een eenvoudiger exploitatie het park rendabel te maken. Hoewel het bezoek niet zo heel ver bene den de verwachtingen bleef, ondanks de buitengewoon slechte weersomstandig heden, bleven de uitkomsten verontrus tend. Het tekort tijdens het eerste gemeen telijk seizoen bedroeg ruim twee ton, dat is, wanneer men de verliezen als particu lier park verdeelt over de jaren van par ticuliere exploitatie, ongeveer een gelijk jaartekort als eertijds. Eind vorig jaar werd een begroting voor 1955 opgesteld, die aan de zeer voorzich tige kant was gesteld en een exploitatie tekort van 32.000 voorzag voor het sei zoen 1955. Het laat zich thans aanzien, dat een voortzetting van het park het verlies tot het tienvoud van dit begrotingstekort zou verhogen. De gang van zaken wordt met zorg gade geslagen door de verantwoordelijke autori teiten. Het ligt voor de-hand dat overwo-. gen wordt aan dit kostbare experiment een einde te maken. Sluiting van het park zou de gemeente verder veel geld besparen. Ér bestaan geen vooruitzichten op een voor delige exploitatie in komende seizoenen. Verwaarloosd Het bezoek aan het park neemt geleide lijk af. Weliswaar komen nog vele groepen schoolkinderen een bezoek aan Avifauna brengen, doch financieel steunt het park niet in de eerste plaats op dit soort bezoek. Ouderen, die het park eenmaal hebben ge zien, komen slechts zelden voor een tweede bezoek terug. Buitenlanders, die er nog wel in redelijke getale komen, gaan echter nauwelijks als propagandisten weer weg. Het park maakt als gevolg van het zo zuinig mogelijke beheer een verwaarloosde indruk. De levende have is bij lange na niet meer wat zij was. Bij de vogelhokken vindt men namen van vogels opgegeven, die er al lang niet meer zijn. De kanovijver is nauwelijks meer bruikbaar. Met de verliezen van het lopende seizoen mee heeft het park de gemeente ruim een millioen gulden gekost. Mogelijkheden Thans wordt nagegaan welke bestem ming aan het park kan worden gegeven, wanneer het als vogelpark zou worden ge sloten. Er is in Alphen behoefte aan een wandelpark. De villa bij de ingang kan ingericht worden als café-restaurant. Een van de grootste vraagstukken is wat er met het grote paviljoen van Avifauna moet gebeuren. Bij sloping zal het weinig opbrengen in verhouding tot de kosten, welke er aan besteed zijn. Voor fabriekshal is het gebouw ongeschikt. Toch is er wel een goede bestemming voor te vinden, na melijk als sporthal. Een centraal gebouw voor binnensporten zou ongetwijfeld vol doende emplooi vinden, niet alleen plaat selijk, doch ook in streekverband gezien. Er zijn derhalve mogelijkheden, die aan trekkelijker zijn dan het voortzetten van het huidige kostbare experiment. Wij me nen te weten dat in de kringen van het gemeentebestuur, parkbestuur en Gedepu teerde Staten dergelijke meningen ook steeds meer postvatten en dat op korte termijn beslissingen zijn te verwachten. ADVERTENTIE rAWCTA WTC 1/1 Af A I ITPIT CONSTANTE KWALITEIT De daartoe speciaal uitgeruste Duitse kotter BX 301, heeft de plaats gevonden, waar in de eerste wereldoorlog drie En gelse kruisers zijn gezonken. De bergings maatschappij Eisen und Metal te Ham burg zal trachten de wrakken van deze oorlogsschepen, welke zich bevinden op een afstand van 23 mijl ten Noordwesten van Scheveningen, te bergen. Vorige week Vrijdag was een duiker naar een der wrakken afgedaald, waarbij de ligging werd vastgesteld. Het was de bedoeling dat de BX 301 nog enkele malen naar deze plaats zou terug keren om de duikers in de gelegenheid te stellen meer gegevens over aard en lig ging van het wrak te verzamelen. Het on gunstige weer van de laatste dagen heeft deze plannen verijdeld. De bergingsmaatschappij heeft besloten een poging te ondernemen om de wrakken te bergen. Zij zal daartoe drie bergings vaartuigen naar Scheveningen sturen. Deze schepen worden in de loop van de volgen de week in Scheveningen verwacht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Argentinië en Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (12 Juli) en s.s. „Eva Perón" (16 Juli); naar Austra- I lië en Nieuw-Zeeland, via Engeland (9 en 16 Juli); naar Canada: s.s. „Nieuw Am sterdam" (9 Juli), s.s. „Groote Beer" (13 Juli) en s.s. „American Jurist" (14 Juli); naar Chili: s.s. „Averdijk" (13 Juli); naar Indonesië: s.s. „Automedon" (9 Juli) en m.s. „Wonorato" (14 Juli); naar de Ne derlandse Antillen: m.s. „Helicon" (12 Juli); naar Nieuw Guinea: s.s. „Perseus"(16 Juli); naar Suriname: m.s. „Mentor" (13 Juli) en naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle (9 Juli) en m.s. „Winchester Castle" (16 Juli). Luitenant-generaal Baretta spreekt met Zweedse autoriteiten STOCKHOLM (United Press) Acht F-84 Thunderjets van de Koninklijke Ne derlandse Luchtmacht zijn Dinsdag aan gekomen op de luchtbasis Barkaby buiten Stockholm in Zweden. Alvorens te landen vloog het eskader, dat gecommandeerd wordt door majoor J. L. Flinterman, in dichte formatie laag over het vliegveld, waar honderden belangstellende Zweden de aankomst gadesloegen. Een kwartier later arriveerde een Da kota met de opperbevelhebber van de Ko ninklijke Nederlandse Luchtmacht, luite nant-generaal A. Baretta, die geëscorteerd werd door vier eskaders van vier straal jagers. Het programma van het bezoek omvat reizen naar andere Zweedse luchtbases voor de vliegers en besprekingen met Zweedse regeringsfunctionarissen voor luitenant-generaal Baretta, die. op de trip vergezeld wordt door zijn echtgenote. ADVERTENTIE CHOCOLADE... PASTILLES BRUSSEL (ANP-UP) Op de negende dag van de Antwerpse havenstaking wa ren nog geen tekenen van wijziging in de toestand waar te nemen. Hoewel hier en daar gelost wordt, kan men niet van een werkhervatting spreken. Door het stelsel van vrije aanwerving zijn thans onge veer 250 vrijwilligers aan het werk gegaan. Het troepencontingent is vergroot van 230 tot 400 man. De gouverneur van de provincie Antwer pen heeft in een radiotoespraak de stakers opgeroepen het werk te hervatten. Hij zei- de dat de vakbonden de wilde staking niet kunnen erkennen. Als gevolg van de Antwerpse staking wordt het verkeer in de haven van Zee- brugge steeds drukker. De sleepdiensten daar zijn overbelast. De havenarbeiders in Ostende hebben besloten schepen, die van Antwerpen ko men te boycotten en zich solidair te ver klaren met de 14000 stakers in Antwerpen. Alleen schepen die oorspronkelijk naar Ostende zouden gaan, worden geladen of gelost. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate-de meest verkochte tandpasta ter wereld DJAKARTA (PIA) Het persbiro In donesia verneemt dat de Indonesische regering streeft naar een compromis met de landmacht. Zij acht het echter zeer moeilijk om te onderhandelen met een reeds geschorste stafchef. De regering wenst erkend te zien, dat het leger aan haar ondergeschikt is. Het verluidt dat van regeringszijde het voorstel gedaan, dat het leger tijdelijk generaal Utoyo als stafchef zal erkennen, waarop dan de regering be reid zou zijn tot een herziening van diens benoeming. Een regeringscommissie van onderzoek heeft besprekingen gevoerd met president Sukarno en later met vice-president Hatta. Er is nog geen rechtstreeks contact geweest tussen deze commisise en de geschorste waarnemende stafchef Lubis. De land macht heeft vijf officieren als „assistenten" aan Lubis toegevoegd. Van legerzijde is er op gewezen, dat men het er mee eens is, dat de terugtrekking van Utoyo op eervolle wijze zal geschieden en dat het conflict tussen regering en leger zal verdwijnen. Men wenst, dat na het terugtrekken van Utoyo een nieuwe staf chef zal worden aangesteld. BONN, (A.N.P.) „Het schieten is een symbool van het Duitse wezen", aldus mi nister-president Hellwege van het Duitse land Nedersaksen. Hellwege, die tot voor kort minister in dr. Adenauers kabinet was, begroette daarmee de 150.000 leden van Duitse schutterijen, die voor het eerst na de oorlog uit alle delen van het land in Hannover waren samengekomen. In Hannover is voor 4,5 millioen mark een nieuwe schietbaan voor dit feest aange legd. De optocht der Duitse schutters, die door Hannover trok, was tien kilometer lang en er liepen 75 muziekcorpsen mee. Uit twaalf landen zijn deelnemers naar het schiettournooi gekomen. (Van onze correspondent in Bonn De staalindustrie van West-Duitsland zal aan het einde van., dit jaar vermoedelijk meer staal geproduceerd hebben dan voor de oorlog het gehele Duitse rijk. Gedurende de eerste zes maaridên van dit jaar is ai 10,2 millioen ton vervaardigd en er zijn voldoende opdrachten om te kunnen ver wachten, dat de productie van dit jaar de 20 millioen ton zal overschrijden. In 1938 werd in het Duitse rijk 17,9 mil lioen ton geproduceerd. In 1948 bedroeg de productie 5,6 millioen ton. Deze was echter aan beperkingen van de bezettingsmogend- heden onderhevig. Toen deze opgeheven werden, liep de productie in 1952 op tot 15,8 millioen. ADVERTENTIE TYPHOON-SPORT De Alkmaarse rechtbank heeft de 53- jarige bollemkweker Th. S. uit Hoogkarspel, die op 2 Juni met zijn auto onder invloed van sterke drank een verpleegde van de psychiatrische inrichting te Medemblik had aangereden, tengevolge waarvan deze was overleden, conform de eir veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor drie jaar. Omgeslagen. Op de Gandaik rivier in de staat Biihar (India) is een boot met veertig opvarenden omgeslagen. Slechts zes passagiers, allen vrouwen en kin deren, konden worden gered. Vieren dertig personen worden vermist. Men vermoedt dat allien om het leven zijn gekomen. Desertie. Egyptische wachtposten hebben bij Port Said zes gedeserteerde Franse légionnairs aangehouden. Zij waren af komstig van het Franse troepensdhip „Valéry en Caux", dat van Indochina op weg was naar Marseille. Einde. De staking van havenarbeiders in Santos (Brazilië), die Vrijdag begon, is geëindigd. De arbeiders hebben een loonsverhoging van 25 percent gekre gen en de toezegging ontvangen, dat de mogelijkheid van een verdere loonsver hoging van 5 percent onderzocht zal worden. Rode Kruis. Op 80-jarige leeftijd is te Bern overleden Edouard Chapuisat, voormalig vice-president van de inter nationale commissie van het Rode Kruis. Chapuisat heeft verscheidene boeken geschreven over de Zwitserse geschiedenis. Hervat. De Israelisch-Egyptische bespre kingen in het gebied van Gaza zijn on der voorzitterschap van generaal Burns, de Canadese waarnemer van de UNO, hervat. Israel en Egypte zijn het eens geworden over een ontwerp agenda voor de besprekingen. Winter. De Argentijnse hoofdstad heeft voor het eerst in 37 jaren sneeuwval gehad. Het strenge winterweer heeft in Chili aan drie personen het leven ge kost. Zomer. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Russische geleerden die voor onder zoekingen in het Noordpoolgebied zijn liggen te zonnebaden op het ijs omdat de temperatuur boven het vriespunt zou zijn gestegen en de zon een ongekende warmte zou hebben. Beslag. De Egyptische grenswacht heeft na een gevecht met smokkelaars in de heuvels bij Port Said een hoeveelheid hasjisj en opium ter waarde van ruim tien millioen gulden in beslag geno men. Einde vorige maand legde het Egyptische kameelcorps de hand op een hoeveelheid opium ter waarde van ruim dertig millioen gulden. Brug. Veertien Amerikaanse vliegtuigen zijn begonnen met het overbrengen van 2.000 behoeftige kinderen uit West- Berlijn die vacantie in West-Duitsland krijgen. Deze „kinderluchtbrug" zal tot 11 Juli duren. Spel. De Russische ambassade te Teheran heeft zich beklaagd over de opvoering van een anti-communistisch radiospel „juist nu Moskou alles in het werk stelt om de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren". In het radiospel spreekt een der acteurs over zijn erva ringen in een niet nader aangeduid communistisch land. Uitstekend. Koning Haakon VII van Noorwegen, die onlangs bij een val van dijbeen brak, heeft Woensdag een röntgenonderzoek ondergaan. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat de.breuk heelt en dat er een goede kans is dat de beenderen normaal aaneen zullen groeien. Volgens zijn doktoren is de gezondheidstoestand van de Koning uit stekend. Werking. Kokende lava is tot op tien me ter van de rand van de Noord-Ooste lijke krater van de Etna (Sicilië) geste gen. Deskundigen vrezen voor een uit barsting, waardoor een 2.000 meter la ger gelegen stad en dorp bedreigd zou den worden. De kraterkorst is echter nog niet doorbroken. Verbannen. Hamburg is de eerste grote stad in de bondsrepubliek, die plannen heeft gemaakt om de trams uit de bin nenstad te verbannen. De tram zou worden vervangen door uitbreiding der ondergrondse waarvoor de aanleg van twee nieuwe tunnels onder de Elbe no dig is. De kosten van het plan worden op drie en een half milliard mark ge raamd. Overstromingen. Hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben meer dan zestig Japanners in veilig heid gebracht, die in het overstroomde gebied van het eiland Hokkaido naar daken van huizen en hooggelegen plaat sen waren gevlucht. Volgens de politie zijn veertien mensen verdronken en 46 gewond. Het aantal vermisten bedraagt 32 en het aantal daklozen 50.000. ADVERTENTIE ZONBRILLEN met optisch Juist* q 1.11 n 63. Nadat de herauten op hun trompetjes hadden geblazen, was het ogenblik aange broken, waarop Vader Tijd naar buiten zou moeten komen om de uren te slaan. Deze pop was echter door Grump vernield, en zou dus wel nietMaar wat was dat? Daar ging het zijdeurtje open en Vader Tijd rolde zo rustig naar buiten, als was er niets met hem gebeurd.! Met uitpuilende ogen staarde Grump omhoog. „D dat KAN niet", stamelde hij, „die p p pop lag aan diggelen! Panda kan hem onmoge lijk al gerepareerd hebben!" „Zo, kan dat niet?", krijste de secretaris, „maar je ziet, dat het WEL kan! Sufferd! Had ik. maar nooit op jou gerekend!" En uitzinnig van drift begon hij Grump te stompen. De klok kenmaker daarentegen was uitgelaten van blijdschap. „Welk een volmaakt schone vertonink!", jubelde hij. „Der Panda heeft mij een opmerkelijke stuk arbeid verricht. Ik ga naar der toren! Ik ga hem harts tochtelijk der hand schudden!" En dansend snelde hij heen. DE HEREMIETKRABBEN hebben, in tegenstelling tot de andere krabben, een zacht en slecht beschermd achterlijf, waar door de dieren uiterst kwetsbaar zijn. De heremietkrab weet hierop echter wel raad, want zij zoekt een schelp uit die haar de gewenste bescherming kan bieden en waar in zij het onbeschermde achterlijf veilig kan opbergen. Alleen de kop, de monddelen en de poten van de krab ko- men uit de woning te voor schijn en aldus wandelt de heremietkrab met haar won derlijke woonhuis op de bodem van de zee rond, bijkans onkwetsbaar voor haar vijan den, want de voordeur weet zij met haar scharen werke lijk wel voor indringers gesloten te houden. Maar dit is nog lang niet alles, want voor alle zekerheid heeft de krab een bondgenootschap gesloten met de zeeroos. Dit bondgenootschap is niet toevallig, want de krab heeft de zeeroos zeer opzettelijk boven op de schelp geplant, waardoor de hele omgeving van de woonschelp onder de bescherming van de giftige netelcellen van dit dier komt te staan. In ruil voor de veiligheidsdiensten die de zeeroos ver leent, ontvangt zij de talrijke afvalproduc ten die van de maaltijden van de krab overblijven. De samenwerking van deze twee dieren is dus in beider belang, iets wat lang niet altijd kan worden gezegd. U kunt zich voorstellen dat de heremiet krab door dit veilige en welgedane leven in de loop der tijden in omvang toeneemt en dat de woning haar op een gegeven moment te nauw wordt. Zij verhuist dan naar een groter slakkenhuis, maar vergeet daarbij niet ook de zeeroos mee te nemen. Hierbij dient de krab met grote omzich- tigheid te werk te gaan, want ruw geweld zou niet tot het beoogde doel leiden. Uren, ja, soms dagen lang is de krab met veel geduld en de grootste omzichtigheid bezig de zeeroos op de verhuizing voor te berei den en - als we het eens zo mogen uit drukken - haar tot meegaandheid te be wegen. Zij klopt en streelt het lichaam van de zeeroos, en bedient zich van een bijzondere massagetechniek, waarvan alleen de heremiet krab het geheim schijnt te bezitten. Tenslotte verslapt de spanning van de spieren van de zeeroos, waarna de krab haar voorzichtig los maakt en haar op het dak van het nieuwe woonhuis de poneert. Dan kan de nieuwe woning be trokken worden. Nu is het best mogelijk, dat we het be leid van de zeekrab ten opzichte van de zeeroos in wat al te menselijke termen hebben geschilderd, maar nauwkeurige waarnemingen hebben toch in ieder geval aangetoond dat de krab hierbij op een wijze te werk gaat, waarbij de termen „ge duld" en „omzichtigheid" zeker op hun plaats schijnen. Een andere merkwaardig heid is voorts, dat de zeeroos die iedere aanraking direct beantwoordt met het uit zenden van talloze giftige harpoenen, te genover de heremietkrab nooit van haar wapens gebruik maakt. Maar goed, de verhuizing heeft dus plaats gevonden en alles schijnt in orde. Mis! Er ontbreekt een goede werkster. Ook daarin wordt in het huishouden van de heremiet krab voorzien! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2