Eindhoven miste 2 strafschoppen en liet kans op zege glippen: 1-1 „Gymnajuventa" De 130 renners in de Tour de France Nadelig saldo in Tour-begroting „Clowntje Rick De schimmen van het duister Enthousiast NAC versloeg Willem II in spannende kampioenswedstrijd: 3-1 De Grote Prijs der Lage Landen Heren na acht ronden op de tweede plaats Nederlandse zwemploeg tegen Frankrijk in Rotterdam gestart Draw tussen Flamingo's en R.A.F.-elftal U perst dagelijks 3kg vocht en voedsel door uw maag 4 Even stoppen..«en met verder NAC - Willemll LIKDOORNS WONDEROLIE Om de Europese titels Voor de kinderen Fleurig internationaal jeugd - tu rnfees t Hoge totalen bij twee daagse in Amstelveen Retourtje Moskou FEUILLETON door Boilleau Narcejac DONDERDAG 7 JULI 1955 Het ziet er niet naar uit dat Eindhoven dit jaar het landskampioenschap zal pro longeren. De nederlaag bij Willem II en het duur bevochten gelijke spel gister avond tegen PSV in de wedstrijd, waarin de blauw-witten sterker waren, mogen aanwijzingen in die richting zijn. Erger was nog dat Eindhoven Woensdagavond voor ongeveer 23.000 bezoekers toonde dat het met de schotvaardigheid erg droevig is gesteld. Twee keer beging PSV binnen het strafschopgebied zware overtredingen, waarvoor de goed leidende scheidsrechter Bronkhorst evenveel strafschoppen moest geven, die echter door Eindhoven beide werden gemist Toch had Eindhoven het beste van het snel. Vooral door het stuwende werk van Van Ooy en Jo Tebak. En daar boven dien Snoek in een voortreffelijke conditie verkeerde, kwamen er toch heel wat aan vallen, die evenwel door een te veel aan individuele actie bij Eindhoven op niets uitliepen. De PSV-voorhoede kon evenmin impo neren door stootkracht of schotvaardig heid. De switch werd daar wel veel, maar niet doeltreffend gebruikt. Men liep zich te veel vast op het Eindhovens verdedi gingstrio. Hands De eerste strafschop kwam in de derde minuut toen Snoek tot vlak voor Steiger was doorgedrongen. Wiersma wist niet be ter te doen dan de bal met de hand weg te slaan. De strafschop werd door Van Ooy zodanig genomen, dat Steiger er met een ferme duik bij kon. Geen doelpunt dus. Kemenade schoot kort daarna vrij voor het doel over en toen PSV in de 14e mi nuut bij een van de sporadische aanvallen voor het Eindhoven-doel kwam, lieten stopper Van Tuyl en doelman Van Ge- mert de bal voor elkaar lopen. Fransen kon toen inschieten. Tien minuten had Eindhoven het toen moeilijk, doch het kwam terug. Succes bleef nochtans uit. Dat kwam pas 8 minu ten na de rust toen Snoek op links de bal naar Louwers schoof, die hard en onhoud baar inschoot: eeneen. ADVERTENTIE Met fraaie auto-reproducties Voor de Grote Prijs der Lage Landen, een internationale draverij over 2500 meter, die Zondag 10 Juli op Duindigt wordt gehouden zullen definitief aan de start verschijnen: voor Nederland: P. A. Strooper met „Ro land", J. Wagenaar met „Narciso van Zora", W. H. Geersen met „Quick Hollandia G", A. R. Nottelman met „Niekie BH", G. Kem- kers met „Over Again", A. G. Heskes met „Forges", P. M. Smit met „Pearl Spencer", J. Kruithof met „D 'Israel LB", T. A. van der Veen met de Nederlandse kampioene „Nellie Gregor" en M. Vergay met „Mac Kinley". Voor België starten: C. Dekeijser met „Ifille", V. Proosten met „Insuline", R. Bals met „Iris Volo" en voor Frankrijk: M. Ver- eruysse met „Duc d' Annas", J. Kruithof met „Festival 2", R. Coran Maillard met „Em- den" en H. R. Durand met „Cancannière", winnaar van de ,Prix d'Amérique" in 1952. Daarna speelde Eindhoven wel frisser en onbevangener, doch steeds te kort en te doorzichtig. Een kwartier voor tijd kwam de kans op de overwinning. Van Ooy werd door Plierman gehaakt toen hij op Steiger afsnelde. Louwers zou de strafschop ne men en trachtte dat met de nodige verras singen te doen. Hij wandelde rustig naai de bal en deed of hij de bal goed wilde leggen en meteen schoot hij in gebukte houding.over het PSV-doel. De slotphase werd hierna wel spannend doch van goed voetbal was geen sprake meer en de stand bleef verder ongewijzigd. Onder groot enthousiasme van zijn aan hang heeft NAC de thuiswedstrijd tegen Willem II met drieéén gewonnen. Het was jammer dat een beenbreuk van de Willem n-back Mommers een onprettige noot vormde in deze spannende Strijd. Toen in de 32e minuut Overbeeke in zeer goede positie op doel schoot, trapte Mom mers tegelijkertijd naar de bal om een bij na zekere goal te voorkomen. HU brak daarbij zün scheenbeen en werd na eer ste behandeling overgebracht naar een ziekenhuis in Breda. Het oponthoud van twintig minuten was oorzaak dat de spelers de thee op het veld geserveerd kregen in de rust, waarna di rect de tweede helft aanving. Er is door NAC in deze wedstrijd zo snel gespeeld, dat de Tilburgers, die beter voetbal lieten zien ,geen ogenblik gelegenheid hadden de overhand te krijgen. Toch konden zij 23 minuten na het begin de leiding nemen door De Jong, toen Goethart de keeper van NAC een bal van Van Roessel wel onder schepte maar niet wegwerkte. Via De Bruyckere kwam de bal bij De Jong die in schoot. Een kwartier later maakte Canjels ge lijk toen Feyt de doelman van Willem II een schot van dichtbij met de voet wilde keren. Kort daarop vond het ongeval plaats met Mommers en de resterende mi nuten tot de rust brachten geen verande ring in de stand. Ook in de tweede helft was NAC weer meer in de aanval. Wel bedreigde Willem K herhaaldelijk het NAC-doel, maar de Til burgers wilden het te mooi doen en tel kens waren de snelle Bredanaars erbij om de kansen te ontnemen. Achttien minuten waren in de tweede helft verstreken toen Mattheeuwsen goed naar Canjels plaatste en deze Feyt geen kans gaf. Van Roessel ging zich nu meer roeren, maar vond in Lussenberg en vooral in Van Helden die een keurige partij speelde,- zul ke struikelblokken dat succes uitbleef. In de laatste minuut schoot Canjels, geheel vrij staande, zo onverwachts op doel, dat Feyt voor de derde maal verslagen was. Daarbij bleef het. De stand is thans: NAC 2 1 1 0 3 5—3 PSV 2 0 2 0 2 3—3 Willem II 2 1 0 1 2 3—3 Eindhoveft V "VI 1 1—3 ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van t. 1.35 bespaart U veel ellende (60) Woensdagavond laat zijn de Europese bridgekampioenschappen In Amsterdam voortgezet met. het spelen van de wedstrijden voor de eerste helft van de negende ronde voor heren en de eerste helft van de zesde ronde voor dames: De uitslagen luidden: 9e ronde, eerste helft, heren: BelgiëZwit serland 18—35; Finland—Zweden 12-28; Dene marken—Ierland 21-27; Nederland—Frankrijk 26—41; Italië—Groot Brittannië 37-14; Oos tenrijk—Duitsland 29-39. Noorwegen had een bye. 6e ronde, eerste helft, dames: Nederland Ierland 43-26; Groot BrittanniëFinland 58- 12; België—Zweden 24-22; Oostenrijk—Frank rijk 28-27; NoorwegenDenemarken 12-32. Achtste ronde heren: DuitslandItalië 1-1 (64 matchpunten tegen 68 martchpunten); Engeland—Nederland 0-2 (53-61); Frankrijk— Denemarken 2-0 (75-37); IerlandFinland 1-1 (61-61); Zweden—België 0-2 (46-61); Zwitser land—Noorwegen 1-1 (49-47). Oostenrijk was vrij. Vijfde ronde dames: FinlandOostenrijk 0-2 (39-69); Ierland—Denemarken 0-2 (40-63); En gelandNederland 2-0 (56-36); ZwedenNoor wegen 2-0 (68-46); BelgiëFrankrijk 0-2 (42-58). De organisatoren maakten bekend dat de uitslag van de wedstrijd BelgiëIerland (heren, zevende ronde) 2-0 (75-57) was in plaats van 2-0 (74-62). De uitslag van de zevende ronde (heren) luidde: NoorwegenZweden 0-2 (48-66); Bel gië—Ierland 2-0 (74-62); Finland—Frankrijk 0-2 (53-60); Denemarken—Engeland 2-0 (71- 33j; Nederland—Duitsland 0-2 (56-68); Italië— Oostenrijk 1-1 (55-58). Zwitserland was vrij. De stand in het tournooi luidt na de acht ste ronde- 1. Frankrijk 11 punten (386 tegen 289 match- punten); 2. Nederland 10 punten (379-348); 3. Italië 9 punten (408-340); 4. Zweden 9 pun ten (366-304); 5. Zwitserland 8 punten (398-342); 6. Oostenrijk 8 punten (404-388); 7. Engeland 8 punten (406-413); 8. België 8 punten (420-436); 9. Finland 6 punten (380-454); 10. Duitsland 6 punten (409-493); 11. Denemarken 5 punten (349-397); 12. Noorwegen 5 punten (454-458); 13. Ierland 3 punten (318-437). Frankrijk, Denemarken, Ierland, Nederland, Zweden, Italië, Zwitserland en Oostenrijk hebben slechts zeven wedstrijden gespeeld. Bij de dames luidt de stand na de vijfde ronde: 1. Denemarken 8 punten (309-226); 2. Engeland 7 punten (301-227); 3. Noorwegen 6 punten (297-234); 4. Oostenrijk 6 punten (282- 243); 5. Zweden 6 punten (284-277); 6. België punten (263-282); 7. Ierland 4 punten (294- 287); 8. Frankrijk 4 punten (253-279); 9. Neder land 2 punten (218-282); 10. Finland 2 punten (225-372). Voor de zwemwedstrijd tussen Frankrijk en Nederland, die op 16 en 17 Juli in het Stade George Vallerey in Parijs wordt ge houden is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Dames: 100 meter vrije slag: Jopie van Alphen (RDZ), Ria Vonk (HDZ). Reserve: C. Gastelaars (SZC). 400 meter vrije slag: Het- tie Balkenende (ZDR) en Mary Kok (Rob ben). 100 meter vlinderslag: Mary Kok (Robben) en Atie Voorbij (Robben). 200 meter schoolslag: Rita Kroon (Robben) en Rika Bruins (GZ en PC). 100 meter rugslag: Jopie van Alphen (RDZ) en Geertje Wiele- ma (HZC). 4 x 100 meter wisselslag estafette: Geertje Wielema, Jopie van Alphen, Rika Bruins en Mary Kok. 4 x 100 meter vrije slag estafette: Ria Vonk, Jopie van Alphen, Hettie Balkenende en Geertje Wielema. Reserve: C. Gastelaars. Heren: 100 meter vrije slag:' De 'Vrëng (AZ '70) en Willemse (Robben). 400 m. vrije slag: Willemse (Robben) en De Jong (LZO). 200 meter vlinderslag: Muller (Dolfijn)en Evertse (Neptunus, Amersfoort). 200 m. schoolslag: Bekkering (Sleutelstad) en Jas pers (NZC). 100 meter rugslag: Korteweg (AZC) en Schuier (ZON). 4 x 200 m. vrije slag estafette: De Vreng, Willemse, De Jong en Hoogveld. Reserve: Lamme. 4 x 100 meter wisselslag estafette: Korteweg, Bekkering, Muller en De Vreng. c Zo heel gauw was de overstroming toch nog niet over. Er had zoveel sneeuw in het bos gelegen, dat de beek met het smeltwater overvol was. Ja, het was wel lastig voor de Kabouters, dat hun dorp zo in het water stond. Als Pilon naar buiten moest, liep hij tot bijna aan zijn knieën in het water; als hij een boodschap ging doen in het dorp, had hij wel haast 'n bootje kunnen gebruiken! Maar de Kabouters troostten zich ermee, dat het niet lang kon duren zo. Eens moest alle sneeuw gesmolten zijn, en dan zou de beek wel weer normaal gaan stromen; dan liep het overstroomde bos ook wel weer droog. Elke avond, voor hij naar bed ging, keek Pilon hoe hoog het water nog stond. Hij meende, dat het al wat begon te zakken. Op een morgen, toen hij opstond, keek Pilon uit zijn dakraampje; en toen begon hij opgelucht te lachenAl het water in zijn tuin was verdwenen! Wel was het nog 'n erge modderpoel, maar water stond er tenminste niet meer. Die nacht was alles weer teruggelopen. „Gelukkig!", mompelde Pilon tevreden. „En nou aan het werk!" Van onze speciale verslaggever) Met enkele duizenden anderen hebben wij gisteravond de geneugten van een echt-Hol landse zomeravond getrotseerd om aanwezig te zijn b\j de opening van het practische ge deelte der Gymnajuventa het internatio nale jeugdgymnastiekfestival in Rotter dams Sparta-stadion en met duizenden anderen hebben wy daar geen spyt van ge had. Gymnastiek is, althans in ons land, nog altijd geen populaire „kyksport", maar met de hand op ons hart: een spectaculairder en hartverwarmender schouwspel dan deze demonstraties door jonge, goedgetrainde mensen, krjjgt men zelden op 'n Nederlands sportveld te zien. En dat niet zozeer omdat er uitzonderlijke prestaties geleverd werden dat is dan ook niet het doel van dit turn- feest maar louter en alleen om het enthou siasme waarmee de drieduizend deelnemers hun aandeel leverden in deze bonte wapen schouw van jonge kracht en gratie, een en thousiasme, dat zich ook meedeelde aan het publiek op de helaas maar half-volle tribu nes en de kilte van deze Juli-avond vol komen kon doen vergeten. En toch was het eigenlijk niet eens zo heel veel bizonders wat er te zien viel een vlotte vlaggenparade met de onvermijdelijke ceremonie protocolaire, wat goed-geregis- seerde massale vrije oefeningen en hier en daar een vleugje individueel- en toesteltur- nen. Uitblinkers in deze laatste categorie waren vooral de vier ploegen Zweedse jon gens, die, slechts gekleed in korte witte broekjes en bruingebrand als Zuiderlingen, in zeer hoog tempo een nummertje kast- springen en lange mat weggaven zoals men het in ons land bij kinderen van die leef tijd wel tevergeefs zal zoeken. Zelfs de kleinste van deze groep, negen jaar oud, draaide welgemoed een serie perfecte rad slagen, overarmrugslagen en losse salto's alsof zoiets de gewoonste zaak van de wereld is. Het publiek beloonde hen dan ook met een kleine ovatie. Minder gelukkig waren de rhythmische massa-oefeningen van de Hollandse meisjes leerlingen van middelbare scholen, later ook de adspirantjes van het KNGV en de meisjes van de Ned. Cult. Sportbond. Alle maal zagen zij er uit om te stelen in hun blinkend witte bondssporttenue met het korte, bevallig uitzwierend rokje, maar er waren nogal wat vergissingen, verkeerde bewegingen en ongelijkheden, die het effect van deze overigens goed-gecomponeerde oefenstof knots-, spring- en figuuroefe ningen wel schade deden. Maar daaraan zal ook de kou wel mede schuldig geweest zijn: de stakkers stonden zichtbaar te rillen in hun dunne jurkjes en aan kippenvel geen gebrek! Alleen het kranige groepje turnsters uit IJsland, slanke, blonde Vikingdochters, had den ondanks hun magere bekleding kenne lijk geen last van ons klimaat; na hun oefe ning die onder meer een voortreffelijk stukje „Bodenturnen" omvatte liepen zij welgemoed urenlang in hun uiterst minieme, tweedelige turnpakjes rond, waarbij zij zich in de bizondere belangstelling van de man lijke gymnastiek jeugd uit veertien landen verheugen mochten. Achter grote lichtbakken met schijnwer pers, die 't veld in een zee van licht zetten, voerden verschillende landen daarna in vlot tempo een aantal Gymnajuventa-flitsen op, die in kort bestek een beeld gaven, van wat men verder op dit turnfeest nog te zien zal krijgen. Vierhonderd meisjes van de Rot terdamse Turnbond zorgden tenslotte in een strak-rhythmisch bewegingsspel met vlag gen en toortsen, voor een indrukwekkende finale. De officiële opening van de Gymnajuventa vond gistermiddag plaats voor het stadhuis van de Maasstad, waar de duizenden deel nemers defileerden voor burgemeester Van Walsum en vele andere autoriteiten. De op mars werd begeleid door de Marinierskapel en gevolgd door het hijsen van de vlaggen der deelnemende landen en de volksliederen Dinsdag en Woensdag heeft het cricket team van de RAF uit Duitsland, dat Vrijdag en Zaterdag op het Rood en Wit-terrein in Haarlem tegen een zeer sterk NCB-elftal speelt, op het VRA-terrein in Amsterdam tegen de Flamingo's gespeeld. Het resultaat werd een draw. De Flamingo's wonnen de toss en gingen batten. Op 201 waren zij all out (E. Peere boom 42, W. G. van Manen 17, W. van der Most 25 retired hurt, Colthoff 38, 3 x 6 en 2 x 4, en Van der Vlugt 25). De bowlingcij- fers van de Engelsen waren: Barrett 232, Nixon 350, Dean 452. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Engelsen moeite zouden hebben dit totaal te passeren, gezien de stand aan het einde van de eerste dag: 47 voor 2. Op de tweede dag echter scoorden zij er lustig op los en sloten op 341 (Chadwick 71, Ducan 23, Brill 91, een zeer fraaie innings, Barrett 59 en Nixon 37 not out). De bowlingcijfers van de Nederlanders waren: Alders 270, Van der Bijl 271, v. d. Bosch 355, Kloppen burg 375 en Peereboom 059. De Flamingo's kwamen daarna op 176 voor 6 (Kloppenburg 14, Van Manen 55, Colthoff 38 en Alders 41 not out). Barrett nam drie wickets voor 22 runs. Het lijkt waarschijnlijk dat de Engelsen voor het sterke NCB-elftal, dat men wel het Nederlands elftal zou kunnen noemen, een alleszins waardige tegenstander zullen blij ken. In dit NCB-team wordt Schuur (HCC) vervangen door Van Eek van Quick (H.). <OOOOCXXXXXX»OOOCXXXXXX>OCCCOOCCOCOOCCOOOOCOOCC<XXX>OCOOCCC< X FRANKRIJK: Louison Böbet Jean Botoet Darrlgade Dotto Forestler Gauthler Gèminiani Malléjac Mahé Roland BELGIË: Adrlaenssens Brankart Close Couvreur Debruyne Krebs Maitland Mltchel Pusey Robinson Steel Wood SPANJE: Alomar Botella Company Gel a-bert Lorono Massip Matteo Morales Poblet Rulz ZWITSERLAND: Si-guenza Telotte Vitre noord-oost centraal Anzlle B au vi n Clleska Cohen Hassenforder Meunier Reisser Scodeller Stablinsky Walkowiak zuid-oost: Impanis Deled da Ockers Bovay Di Caro Sorgeloos Clerici Laurédi v. Genechten Croci-Torti A. Lazarides v. Steenbergen Graf L. Lazarides Hollensteln Genln ITALIë: Huber Mollnérls Astrua Kübler Remy Barozzi Mei 111 Teisseire Benedettl Rudolf Vitetta Bertoglio Schellenberg WE Coletto Fantlnl GEMENGDE PLOEG: B ou vet Fornara Buitel Giudicl Gaul (Lux.) Colette Monti Gelhausen (Lux.) Le Ber Pezzi Kemp (Lux.) Plcot NEDERLAND: Morn (Lux.) Quentln Kain (Oost.) Robic De Groot Schneider (Oost.) Ruby Hinsen Beasley (Aust.) Sltek Haan Mockridge (Aust.) Varananjo Nolten Muller (Did.) v. Breenen Pankoke (Did.) ZUID- Van Dongen Agut Wim v. Est ILE DE FRANCE: Bergaud Adrie Voorttng Desbats Gerrit Voortlug Barone Dupont Waigtmans Bober Du pré Caput Fernandez ENGELAND: Dacquay Gay Bedwell Dlot Huot Hoar Forlini Lampre Jones Hoorelbeeke Vivier >ooooooccooooa>coc>x)occoc»ecooooo3oooooc>oooooooooa>Moooox>oocoocoooooocoooocxxx>oooc«coooocciooooxxx)oocooooooooooo LE HAVRE - OlEPPE 7 JULI-102km. OlEPPE - R0UBAIX 8 JUU-204 km. De begroting van de Ronde van Frankrijk van dit jaar sluit met een bedrag van 160 millioen jrancs ongeveer 1,7 millioen gul den) aan inkomsten en 170 millioen francs (1,8 millioen gulden) aan uitgaven. De renners kosten 60 millioen francs, het personeel van de Tour dat de gehele maand meegaat vraagt 11 millioen francs en het losse personeel onderweg 31 millioen francs. De uitgaven aan materiaal en ver dere onkosten bedragen 26 millioen francs. Aan verzekeringen heeft men een contract van 3 millioen francs afgesloten, de orde dienst vraagt 6 millioen francs. De post algemene onkosten staat op de begroting genoteerd voor 33 millioen francs. En hoe komt men nu aan de in komsten? De steden, waar het vertrek en de aankomst plaats vinden, betalen ge zamenlijk 65 millioen francs. Dan zijn er nog enkele plaatsen, die gevraagd hebben om de route langs bepaalde punten te lei den, voor het bevestigend antwoord moes ten die plaatsen "5 millioen francs aanbie den. Tenslotte offeren de firma's en maat schappijen 90 millioen francs aan reclame. Zo op het oog moet de heer Jacques Goddet toch nog ongeveer 10 millioen francs (100.000 gulden) verlies lijden, maar men dient niet te vergeten, dat ook de oplage van zijn blad in de maand van de Tour aanzienlijk stijgt, terwijl ook het aantal pagina's advertenties tijdens de Ronde van Frankrijk niet onaanzienlijk is vergroot. 34 km hoogteverschil In de étappebeschrijvingen tellen de or ganisatoren in de na-oorlogse jaren altijd de berg-klims in kilometers op. In 1953, toen de Nederlandse ploeg eerste werd in het eindklassement, zaten er 24 bergen in de route met een totaal van 24,139 kilo meters klimmen. Het vorig jaar steeg dit cijfer zelfs tot 30.013 km en voor degenen, die reeds uitgerekend hadden, dat dit jaar het aantal kilometers klimmen belangrijk was gedaald, moet het een teleurstelling zijn geweest, toen zij de officiële cijfers voor hun neus kregen. Want het totaal is berekend op 34.663 kilometèrs klim, een record van de laatste jaren. De 8e étappe, van Thonon-les-Bains naar Briangon, levert het grootste hoog teverschil op, nl. op 1 meter na, 4 km. De achttiende étappe staat op de tweede plaats, want de renners dienen van Saint Gaudens naar Pau 3.473 km klim te over winnen. De meest vlakke étappe is de zes tiende, van Aix-les-Thermes naar Tou louse, waarin slechts 42 meter hoogte verschil is opgenomen. Maar wil men we ten, wat deze 34,663 km klimmen eigen lijk betekenen? Het zijn niet minder dan 115 Eif el torens boven op elkaar. Duitse voetballiefhebbers, die de wed strijd Rusland-Duitsland op 21 Augustus in Moskou willen bijwonen, kunnen te recht bij een reisbureau in' München dat passagebiljetten en toegangskaarten aan biedt. Het uitstapje zal ongeveer 950 mark kosten (ongeveer 865 gulden) waarbij nog 80 mark (73 gulden) komt voor het visum. Het reisbureau hoopt dat de Russi sche autoriteiten dertig vliegtuigen be schikbaar zullen stellen voor het vervoer van de Duitse toeschouwers. ADVERTENTIE Us u na een flinke maaltijd nog eens écht rek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauwsluiten de kleding uw spijsvertering eenvoudig geen kans geeftaan gaan uw maag en inge wanden protesteren. Een opgeblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water. An drews verfrist tong en mond en verdrijft voedselophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dau functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het weik. f. 1.65 per bus. jüJll.l (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 18) Zij Kepen nu op de stevige bodem. De zee maakte bijna geen geluid. In plaats van, zoals gewoonlijk, met een dof geluid op het strand te breken, maakte de zee golfjes, waarvan het zwakke slaan con trasteerde met het gevoel van uitgestrekt heid. Hermantier had er zich op voorbe reid het luide verwarrende geluid te horen, maar het water aan zijn voeten kabbelde slechts. Hij bukte zich, voelde het tussen zijn vingers doorlopen, lauw, enigszins slijmerig, sprankelend op het strand zoals mousserende wijn in een glas. Hij proefde het. Het was flauw en bitter. Dat was in ieder geval ontegenzeggelijik, We zouden tot aan de Kardiinaalrot- sen kunnen gaan, stelde Christiane voor. Ik wil Kever terugkeren, zei Herman- tier. Zijn plaats was niet meer hier. Het was voor hem «voldoende te weten, dat de zee nog altijd bestond, dat garnalenvissers zonder twijfel met hun zaknetten bezig waren bij de Pointe des Charpentiers, daar waar hijzelf in vorige jaren. Hij hing op de arm van Christiane als een zieke, die voor de eerste maal uitgaat en door de wind bedwelmd wordt. Hij was blij weer in de auto te kunnen stappen, zich te kunnen laten gaan in de kussens. Zonder een geluid maakte de auto rechts omkeert. Christiane sprak niet meer. Mis schien sloeg zij hem gade met angst, of met medelijden, of met verveling? Graag zou hij gewild hebben, dat zij nu praatte. Hij voelde zich schuldig dat hij had willen uitgaan. Zijn tong brandde enigszins, op de plaats waar het zeewater hem had aan geraakt. De huid van zijn duim bleef ruw door het betasten van de perzik. De auto stopte voor de garage. Laat maar, zei Hermantier. Ik heb niemand nodig. Hij opende zijn hemd, veegde zijn hals af. Na de bocht in het tuinpad kondien zij hem niet meer zien. Hij bleef staan ter hoogte van de perzikboom. Vreesachtig tastte hij in de lucht, greep een tak. Heel vlug plukte hij toen een perzik, beet er met kracht in. Hij was verbaasd te voelen hoe zijn mond zich vulde met een geurig sap. Het was werkelijk een echte, goed rijpe perzik. HOOFDSTUK 6. Hermantier keerde zich om in zijn bed. Met zijn knie gooide hij de deken en het laken van zich af. Hij adiemde zwaar. Hij kreunde. Toen ging hij op zijn rug liggen, in de houding, waarin hij vroeger zijn ogen opende, als hij ontwaakte. Alleen was het nu altijd nacht en wist hij nog niet of hij sKep, droomde of uit de duisternis van het onbewuste te voorschijn kwam om de duisternis van het bewuste leven binnen te gaan. Hij hoorde een donderslag, het ge luid van de regen. Hij herinnerde zich de salon, het spelletje bridge. Het kwam hem voor, dat hij lang geslapen had. Het onweer was begonnen toen Hubert de kaarten uitdeelde. Maxime, die kort voor het avondeten was teruggekomen, hoestte zonder ophouden. Christiane zweeg. Alleen Hubert scheen er een genoegen in te vin den om te spelen. Hij apprecieerde de slagen, gaf adviezen, discuteerde met Maxime, die zoals altijd, verbazingwek kende vergissingen maakte en die zich er vervolgens hardnekkig op toelegde om die te rechtvaardigen. Een bridge-partijtje met zijn drieën, wat een dwaasheid! Zeg, Hermantier, ik neem je tot ge tuige, had Hubert uitgeroepen, Maxime beweert.Het meningsverschil was vin nig en de tegenstanders vergaten blijkbaar geheel dat Hermantier blind was, dat de kaarten voor hem niets meer betekenden. Stilletjes was hij dan verdwenen, terwijl hij hen hun dispuut over het spel liet voortzetten. Welterusten! riep Hubert. Wij gaan ook spoedig naar bed. Maar door de opwinding die in zijn stem klonk, was het gemakkelijk te begrijpen, dat die strijd niet spoedig ten einde zou zijn. Waren zij nu uitgestreden? Zij zou den wel, woedend op elkaar, naar béd zijn gegaan. Wat deed het er toe?Wat was dat ver, die tijd van de bridgepartijen, van die schitterende feesten, van het naar huis terugkeren in de vroege ochtend! Hermantier kruiste zijn handen onder zijn nek en luisterde naar de regen op de bladeren. Hij stelde zich blauwe lichtflit sen voor, die de luiken als silhouet op de vloer van zijn kamer aftekenden. Hij had het nu minder warm en zijn hoofdpijn werd minder. Hij lag daar op zijn rug. Als hij wilde had hij de hele nacht om nog eens zijn toestand in ogenschouw te nemen. Maar waarom? Kom, een beetje moed. Het onweer werd minder hevig. Zonder twijfel sliep iedereen. Een frisse wind kwam door het raam. Hermantier bevond zich tegenover zijn tweede ik, zoals dat van tijd tot tijd midden in de nacht ge beurt. Hij had plotseling de indruk een rechter te ontmoeten. Zijn rechter. Het was al te laat om een leugen, een excuus, een uitvlucht te bedenken. De waarheid was dat hij niet de Sterke Man was, als voorheen. Oh, het was niet leuk om zich zelf dat te bekennen. De Sterke Man, de Magnaat, dat dacht hij te zijn sedert zijn eerste uitvinding. Zijn hele leven weid beheerst door één idee: de anderen kun nen niet tegen mij op. En langzamerhand had hij de anderen gedwongen zich te onderwerpen. Hij was de Magnaat geweest, door zijn manier van kleden, van de post dicteren, van de portier begroeten >r een vinger op te steken. Hij was de Mag naat geweest voor Maxime door de roKe- ningen te betalen zonder ernaar te kijken. Voor Christiane ook, door voor haar lam pen van allerlei vormen te scheppen, door boven de grote slapende stad geweldige lichtreclames te laten ontspringen, die zijn succes en zijn macht proclameerden. Na zijn ongeluk was hij nog de Magnaat ge weest toen hij zich, met zijn hoofd hele maal in het verband, inbeeldde helemaal alleen zijn geweldige werk te kunnen voortzetten. En dat zou een werkelijk sterke man nu juist gekund hebben. Hij kon het niet; hij kon het niet méér. Hij was bang. Daarop moest hij zijn volledige aandacht richten: want hij had immers niet de min ste reden om bang te zijn. Zijn zaak liep op een zeer bevredigende wijze; Hubert was toegewijd; Christiane verzorgde hem sedert maanden met een voorbeeldig ge duld. Dat waren feiten. Reële, onbetwist bare feiten. En er waren er nog veel meer, die alle geruststellend waren: hij at goed; hij sliep behoorlijk; zijn hoofdpijnen wer den minder. De door Lauthier geuite vrees was dus overdreven. Hermantier gaapte, ging op zijn zijde Kggen. Sinds hij de zelfde gedachten in zijn hoofd van alle kanten bekeek, had hij de tijd gehad om de argumenten voor en tegen te ordenen. Hij kende de sterke en zwakke punten van elk dier argumenten. Hij wist, dat hij niet gek was en nooit gek zou zijn. Dat punt was zelfs geen pro bleem. Hij moest daarentegen toegeven dat hij aan bepaalde nerveuze storingen leed. Goed. Van hier af diende hij voor zichtig voorwaarts te gaan. Zouden die storingen voldoende zijn om een ware Magnaat te ontmoedigen. Neen. Een ware Magnaat zou dapper een speciale kliniek binnengaan en zou zich laten bevrijden van zijn geringe hallucinaties zoals van toevallig opgelopen ongedierte. Waarom zou hij, de grote Hermantier, dan niet naar een kliniek gaan nu hij het.... goed be schouwd.... misschien niet erg vond om de zaak, althans voorlopig,, aan Hubert over te laten. Bovendien men diende overigens beslist door de eenzaamheid en de duisternis omgeven te zijn om zo iets te durven bekennen) zou het nieuwe ex periment met de lamp kunnen mislukken. Wat dan des te erger voor Hubert zou zijn! Een man als Hubert, telde die trou wens eigenlijk wel, versuft als hij was door zijn goede opvoeding, maar niet ver getend, dat een goed geplaatst kapitaal 15% moet opbrengen? Van geen enkele betekenis zou het zijn als hij werd op geofferd. Het belangrijkste, in geval van een mislukking en waarom het niet er kennen, omdat het waar was was dat niemand hem, Hermantier, ervan kon be schuldigen niet geslaagd te zijn. Hij moest toegeven, het was een gewaagde zet. Zij die mompelden, dat zijn uitvindingen al leen maar bluf waren, hadden niet hele maal ongelijk. Het was niet meer dan het op een nieuwe en aantrekkelijke manie» brengen van reeds lang bekende dingen (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6