Verbetering van de bijslag op Indonesische pensioenen Piet Kee definitief in bezit van de zilveren tulp S O BOUILLON Amsterdamse raad ging accoord met stichting nieuw RAI-gebouw TWEEDE KAMER Tweede Kamer, die verder wil gaan dan regering, dwingt nader overleg af 5 80 Ondergrondse garage voor 900 auto's grata va&urtte Internationaal orgelconcours /ueutosfa.jo loOUet, 7 JACQUARD OVERGORDIJNSTOF 2 *95 CRETONNE 4 75 MARQUISETTE 45 PRIMA COCOS Protesttelegram aan maarschalk Tito BLINDELINGS EEN REGENJAS KOPEN Geen eenmalige remises meer naar Nederland Vacantietochten NIEUWE FIETS A. v. d. B O G A A R D KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE BREDA BEROEPSOFFICIER Onderzoek naar brand in Helmond HOLLAND FESTIVAL Door loongrensverhoging 25.000 verplicht - verzekerden meer Geruchten over onrust in Hongarije niet bevestigd Z WITS AL BABY ZALF. Haagse hongerstaker zet de strijd voort Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 7 JULI 1955 Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren hard nekkig gepleit voor een verdergaande ver betering van de bijslag op de Indonesische pensioenen dan de "regering had voorge steld. Minister Luns dreigde echter met intrekking van het wetsontwerp als de in gediende amendementen zouden worden aangenomen, zodat er dan helemaal geen sprake zou zijn. van enige verbetering. De Kamer deinsde voor dit zware geschut niet direct terug en drong aan op nader overleg binnenskamers, waartoe minister Luns zich tenslotte bereid verklaarde. De minister was Dinsdag teruggekeerd uit de Verenigde Staten, waar hij de her- denkingsvergadering van de UNO had bij gewoond. Zijn opmerking, dat hij genood zaakt was, binnen 24 uur zijn gedachten van de grote internationale vraagstukken over te schakelen op de belangen van hen, die Indonesische pensioenen ontvangen, bleken verschillende sprekers niet erg ge lukkig te vinden. De heren Ritmeester (WD), Van de Wetering (CH.), De Graaff (KVP), Hazenbosch (AR.) en Stuf ken s (PvdA) erkenden dat het ontwerp instemming verdiende omdat het enige verbeteringen zou brengen. Zo zullen straks ook buiten Nederland gevestigde pensioengerechtigden aanspraak op bijsla gen hebben, zullen de anti-cumulatiebepa lingen komen te vervallen en zal toeken ning der bijslagen eveneens geschieden voor hen, wier pensioen is afgestemd op de betalingsregeling Ambtenaren en Gepen- sionneerden van 2 Januari 1949. Maar, al dus de klacht van de heer Stufkens, de ambtelijke molen had ook in dit geval weer veel te langzaam gedraaid. En nu er uit de Kamer enige verlangens voor ver dere verbeteringen, in de vorm van amen dementen, tot uiting waren gebracht, nam de minister als van ouds zijn toevlucht tot een botte afwijzing daarvan. Hij zette, ge lijk de heer Hazenbosch (AR) het uit drukte (daarbij tevens de verontwaardi ging van zijn fractiegenoten over die methode kenbaar makende), de Kamer het mes op de keel door het dreigement, dat indien dergelijke amenderingspogingen succes zouden opleveren, hij schorsing der beraadslagingen zou vragen, zulks met de kennelijke bedoeling dan vervolgens tot intrekking van het wetsontwerp over te gaan. Dit dreigement, door minister Luns kennelijk geuit ingevolge een besluit van het Kabinet, moest de Kamer niet beschou wen als gevolg van gebrek aan werkelijk meeleven van hem en van de regering met de belangen van de toch al in zo menig opzicht gedupeerde gepensionneerden, zei minister Luns. Hij zag zich echter genood zaakt in dit opzicht het been stijf te hou den, aangezien het hele vraagstuk van de sanering der Indonesische pensioenen thans in studie is. Op het resultaat van dat onderzoek moest men niet vooruitlopen, door de bijslagregelingen nog enigermate te verhogen, gelijk mr. De Graaff had be pleit of door tot opheffing van de barrière van de maximumbegrenzing van de Indo nesische pensioenen over te gaan, zoals de heer Van de Wetering wilde. Hij moest de daarop gerichte amendementen dus sterk ontraden. Hetzelfde gold ook voor het denkbeeld, de terugwerkende kracht, die het ontwerp zelf al inhoudt, namelijk tot 1 Januari 1954, nog tot een jaar eerder uit te breiden. Dit zou te veel administra tieve rompslomp veroorzaken. De voorstellers van amendemten beslo ten toen maar eieren voor het geld van de belanghebbenden te kiezen. Hun poging inzake verdere terugwerkende kracht ga ven zij onmiddellijk op. Maar de heer Van de Wetering handhaafde nog zijn amende ment betreffende wegneming van de reeds vermelde barrière. De Graaff trok zijn amendement, dat een bescheiden verho ging van de bijslagregelingen nastreefde, nog niet in. Hij deed nog namelijk een dringend beroep op de minister, dat later ADVERTENTIE 120 breed in div. kleuren fris gebloemd, 90 breed met schulp, 90 breed i voor tapijt en lopers a 65 100 breed s KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Wereldfederatie Dierenbescherming De secretaris-generaal van de wereld federatie ter bescherming van dieren, de heer M. Reckman, heeft een telegram ge zonden aan maarschalk Tito, waarin hij deze namens de wereldfederatie dringend verzoekt maatregelen te willen nemen voor een betere behandeling van slacht- paarden, die een lange reis naar het bui tenland moeten maken. De aanleiding van dit telegram vormt het transporteren van ongeveer 85 slachtpaarden dezer dagen, uit Joegoslavië naar ons land. De dieren, die geheel of gedeeltelijk blind waren, hadden gedurende de lange reis naar Nederland eten noch drinken gehad, zo deelde de se cretaris van de federatie mee. de heren Hazenbosch en Stufkens warm ondersteunden, om nog eens te praten met de oommissie van rapporteurs. Minister Luns was tenslotte bereid daar aan te voldoen, niet zozeer omdat hij van zins was zijn standpunt te laten varen, maar omdat uit de gedachteniwisseling een uiteenlopende beoordeling der feiten ge bleken was en het zaak was dergelijke misverstanden door een nader gesprek uit de weg te ruimen. Deze concessie van de minister, die ook nog zo welwillend was geweest in uitzicht te stellen, dat belang hebbenden informeel gelegenheid zullen krijgen het hunne kenbaar te maken voor dat de regering na beëindiging der studie verdere voorstellen aan de volksvertegen woordiging zal doen, deed de Kamer op voorstel van de voorzitter besluiten de discussies te schorsen en dezë de volgende week te hei-vatten. Inmiddels zal overleg plaats vinden tussen de minister en de commissie van rapporteurs. Verschillende afgevaardigden zouden gaarne vernemen, wanneer de minister dacht dat de door hem aangekondigde bestudering van de sanering der Indonesische pensioenen ge reed zou zijn. Ietwat vreemd deed 's mi nisters gegriefdheid aan over het door hem in de desbetreffende vragen beluisterde „gebrek aan redelijk vertrouwen" aan de bereidheid der regering om spoedig met het studierapport voor de dag te komen. Tenslotte noemde hij als vermoedelijk tijd stip voor de voltooiing der studie Decem ber, uiterlijk Januari. ADVERTENTIE kunt U bij ons Ze zijri allemaal goed '4VHUI Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord DJAKARTA (PIA). Het Indonesische deviezeninstituut heeft Woensdag bekend gemaakt, dat na 1 September geen een malige remises meer zullen worden toege staan. Deze eenmalige overmakingen wer den tot dusverre toegestaan aan Nederlan ders, die Indonesië definitief verlieten. Aanvangelijk zou deze regeling in Decem ber van het vorig jaar eindigen. Later werd echter een overgangsperiode toegestaan, die nu, naar het deviezeninstituut mede deelt, lang genoeg heeft geduurd. Voor enkele gevallen is de mogelijkheid van uitzondering opengelaten. ADVERTENTIE zijn heerlijk op een Elk gewenst model voorradig bij Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 BETALING IN OVERLEG ADVERTENTIE De aanmelding voor de opleiding tot bij leger en luchtmacht staat open tot uiterlijk 15 Juli a.s. Gegadigden, in het bezit van het diploma Gymnasium, H.B.S. 5-jarige cursus, alsmede Ster- MTS'ers met het diploma van de afdeling weg en waterbouwkunde, electrotechniek, werktuig- of vliegtuigbouwkunde, mechanische technologie of physische techniek, of die een dezer diploma's nog dit jaar hopen te behalen, dienen zich dus vóór 15 Juli a.s. op te geven. Inlichtingen en aanmelding bij de dichtstbijzijnde garnizoenscommandant. Zonder hoofdelijke stemming is de Am- 1 sterdamse raad Woensdagmiddag na een debat van ruim drie uur accoord gegaan met de voordracht om in de hoofdstad op het Scheldeplein een nieuw RAI-gebouw te stichten. Daarvoor is met de Nederland se vereniging „De Rijwiel- en Automo biel-Industrie" een overeenkomst aange gaan om een „N.V. RAI-gebouw" op te richten. Met deze N.V. wordt een comman ditaire vennootschap aangegaan en daarin wordt van gemeentewege 5 millioen on dergebracht voor de bouw van een ten toonstellingscomplex, terwijl de RAI zelf voor 2 millioen deelneemt. De gemeente zal verder 770.000 uitgeven voor het ge schikt maken van een kleine tentoonstel lingshal, terwijl zij daarnaast voor 7 millioen een gemeentelijk congresgebouw en voor 5 millioen een ondergrondse ga rage voor auto's in het complex laat bou wen. Wethouder mr. G. van 't Hull van Pu blieke Werken betoogde, dat het nieuwe complex gezien moet worden in combinatie met het nieuwe expositieterrein langs de Amstel, dat in een bocht om het buiten goed „Amstelrust" heen komt te liggen. Tussen het RAI-complex en dit terrein zal een zeer ruime allée van grootse allure aangelegd worden met veel parkeergele genheid, waardoor de ondergrondse garage ontlast zal worden. De wethouder had de vaste overtuiging dat het complex in het voorjaar van 1958 gerealiseerd zou zijn. In Februari-Maart moet reeds in de nieuwe RAI een gróte automobieltentoon stelling worden gehouden. In de omgeving van het congresgebouw zullen aansluitend op het Beatrixpark fraaie plantsoenen ko men. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Daarmee was ook het oude RAI-gebouw voor 325.000 in han den van de gemeente overgegaan. Sloterdtjk In de avondzitting heeft de Amsterdam se raad besloten stappen te doen om zo nodig te komen tot onteigening van eigen dommen aan de Velserweg in Sloterdijk, waar een halteplaats voor de Nederlandse Spoorwegen, een verkeersplein en een viaduct zullen worden gebouwd. Berichten dat er ernstige moeilijkheden met Rijkswaterstaat zouden zijn gerezen omdat van rijkswege de aanleg van het viaduct zou worden belet, nu men doende zou zijn het oorspronkelijke in 1935 vast gestelde tracé van de Hemtunnel meer naar het Westen te verschuiven, werden door de wethouder tegengesproken. Burgemeester d'Ailly deelde mee dat wellicht in de toekomst behalve voor de ingang ook voor de Oostelijke an Weste lijke uitgangen van het Centraal Station voetgangerstunnels zullen worden aange legd. De recherche te Helmond heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand die heeft gewoed in de droogafdeling van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's katoenfabriek aldaar. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand naar alle waar schijnlijkheid is te wijten aan werkzaamhe den die op het'dak werden verricht. Op het dak bevond zich namelijk een groot water reservoir, dat zou worden gesloopt. Hiertoe werd onder meer een pijpleiding, die van het reservoir door het dak heen liep, met een snijbrander doorgesneden. Daarbij schij nen enige vonken door de pijpleiding in het er onder gelegen magazijn te zijn gespron gen, midden in de droge katoen, die er tot bijna de zoldering lag opgeslagen. ADVERTENTIE Agfa Agnar 1 4.5/85 mm met antircflexlaag - Variosluitor - flits lichtsynchronisatie - rompontspan ner - ingebouwde Newtonzoekor - opstcekschoen voor toebehoren - stabiel hoeksteunmechanisme-kras- vrije robusitbeklcding KANS OP Uw fotohandelaar licht U gaarne In over Agfa's "gratis vacantie" prijsvraag 1955 Het internationale orgelconcours, onder auspiciën van Haarlems Bloei, is aan zijn eerste lustrum toe. En gezien de grote be langstelling uit binnen- en buitenland, die Woensdagavond bij de Improvisatiewed strijd in de Grote Kerk getoond werd, en de prestaties die er door geactiveerd wor den, kon men zeggen, dat deze stoute on derneming om Haarlem's oude roem als „orgelstad" te bevorderen, volkomen ge slaagd is. Voor de derde keer werd Piet Kee winnaar. Ontvangst op het stadhuis Woensdagmiddag werden de deelnemers aan de improvisatiewedstrijd, de jury leden, orgelvrienden uit binnen- en bui tenland, waaronder een groep van 35 Ame rikanen, op het Stadhuis verwelkomd dooi de waarnemende burgemeester D. J. A. Geluk, die dit in ternationale gezel schap in niet min- der dan vijf talen toesprak. De heer Geluk betuigde zijn dank tegenóver de regering, de Haarlemse gemeenteraad, het Anjerfonds en andere instanties, waar door het mogelijk werd de Haarlemse or geldagen tot een belangwekkende gebeur tenis te maken met ruime perspectieven, die dit jaar reeds blijken door.de uitbrei ding met een Zomercursus voor Orgel. Spreker herinnerde aan de internationale belangstelling voor „Haarlem als orgel- stad", en noemde in dit verband inzonder heid Noorwegen, dat niet alleen candidaten zond voor de komende Zomeracademie, maar ook een pas gediplomeerde organist in de gelegenheid stelde zijn studie in Haarlem bij Albert de Klerk te gaan vol tooien. Verder sprak de heer Geluk woor den van dank tot zijn Commissieleden en roemde als zodanig terecht de heer J. Obermayr om zijn initiatieven en zijn on verdroten ijver. Concours in de kerk Candidaten waren dit jaar Piet Kee, die zijn reeds tweemaal op de vorige concour sen verworven Zilveren Tulp te verdedi gen had; verder Janine Corajod uit Ge- nève, die voor de tweede maal de kans waagde, Giuseppe de Dona, uit Treviso, Georges Robert uit Parijs en Piet Post uit Leeuwarden, die ook voor de tweede keer meedeed. De opgave bestond uit het improviseren van een fantasia en een fuga op een the ma van Albert de Klerk, dat, hoewel niet ingewikkeld, tal van mogelijkheden voor muzikale ontplooiing bood. De deelnemers hadden voldoende tijd gekregen om zich voor te bereiden. Bij loting werd de beurt van optreden bepaald. De jury, bestaande uit Jeanne Demessieux, Parijs, Josef Zim- mermann, Keulen, en George Stam, Utrecht, bleef, evenals het publiek, van die loting onkundig; het was voor ieder in de kerk aanwezige een raadsel wie men te horen kreeg. Nummer I, die later bleek de Italiaan Giuseppe de Dona te zijn geweest, leverde een vrij conventionele prestatie. De beant woording van het fugathema faalde en het werd meer fantaseren dan bouwend improviseren. Nummer 2 (Piet Post) gaf in zijn fan tasia een interessante uitwerking van het kop-motief; harmonisch en qua registra tie werd het een boeiend geval. De fuga had kwaliteiten maar miste op den duur toch de nodige vormkracht. Alleen de Coda een canon op een maat afstand bracht een fraai besluit. Nummer 3 (Georges Robert) improvi- Toen het voornemen tot verhoging van de loongrens voor de sociale verzekering tot f 6000 bekend was, werd van verschil lende kanten uiting gegeven aan de ver wachting, dat als gevolg daarvan het aan tal verplicht-verzekerden zeer belangrijk zou toenemen. Schattingen werden ge maakt, welke uiteenliepen van een half millioen tot anderhalf millioen. Het bureau van de Ziekenfondsraad kwam tot de con clusie, dat een stijging met meer dan 100.000 niet was te verwachten. In werke lijkheid blijkt de stijging nog zeer ver be neden de laagste schatting te zijn gebleven. Het aantal verplicht-verzekerden (recht streeks of indirect-verzekerden tezamen), dat op 31 December 1954 5.863.574 bedroeg, was op 1 April 1955 gestegen tot 5.900.738. en dus toegenomen met 37.1664. Uit een analyse van de cijfers betreffende de on derscheiden groepen verplicht-verzekerden blijkt, dat men het aantal personen, die in het eerste kwartaal van 1955 ten gevolge van de loonsverhoging van f 5300 tot f 6000 met ingang van 1 Januari 1955 rechtstreeks of indirect-verplicht-verzekerd zijn gewor den, op circa 25.000 kan schatten. WENEN (Reuter). Te Wenen is van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat geen bevestiging kon worden verkre gen van de berichten, gepubliceerd in het Weens avondblad „Neuer Kurier", volgens welke er onrust in Hongarije heerst. De „Neuer Kurier" had onder meer ge meld, dat de politiepatrouilles in de stra ten van Boedapest waren versterkt, dat er politiecordons rondom de gebouwen der Westerse diplomatieke vertegenwoordigin gen waren getrokken en dat uit Boedapest speciaal opgeleide deskundigen naar de rest van het land waren gezonden voor het bezetten van sleutelposities. ADVERTENTIE seerde een belangwekkende fantasia, zo wel-met homofone als met polyfone ele menten; de aardige ontwikkeling van de staart van het thema was als alternatief opvallend. De tweede, meer bewogen helft van de fantasie gaf een karakteristieke omspeling van het kopmotief. In de ont wikkeling van een vrij thema hoorden wij goed contrapunt, dat met een climax naar de hoofdgedachte de drie aanvangs- noten terugvoerde. Mocht dit een goed overwogen werkstuk heten, ook de fuga getuigde van muzikaliteit en vakkennis. Het begon al direct met een goede vier stemmige expositie, waarin een correcte beantwoording van het subject te beluis teren viel. De episoden bleken op interes sante wijze ontwikkeld te zijn uit het ge geven materiaal. Het was jammer dat de grote doorwerking door troebele momen ten ontsierd werd. Overigens als geheel een zeer belangrijke prestatie. Nummer vier (fyet bleek naderhand dat dit Piet Kee was) excelleerde mijns in ziens in zijn fantasia. Het stuk werd man nelijk bewust opgezet en met brillante fi guratie omheen de hoofdlijn versierd. Het thema kreeg monodisch uitbreiding; daar na hoorden wij een contrapuntisch spel van motieven. Een korte zeer bewogen passage maakte een boeiend effect en met tal van interessante invallen werd naar een climax gestreefd. In de fuga waren de pogingen om het thema op onderscheidene wijze uit te buiten vele, maar de samen hang was ons niet altijd duidelijk. Een stretto met thema in de verbreding bracht verheffing; in de slotperiode gebeurde veel goeds. De vijfde candidaat (Janine Corajod) maakte een mooi afgerond ge heel van haar fantasia, en wel op zeer eigenaardige wijze. Zij verbruikte van het gegeven slechts de eerste drie noten, maar borduurde deze met smaak op een harmonisch stramien dat uit het thema zelf kon zijn ontstaan. Het eigen inge vlochten recitatief had boeiende kracht en het geheel bleek economisch en met tact te zijn opgebouwd. De fuga begon goed; de beantwoording van het subject was correct. De verdere ontwikkeling geschiedde echter moeizaam; er gebeurden goede dingen, maar het ge heel groeide niet; het werd als een rede van iemand die de draad van zijn betoog kwijtgeraakt. Hiermee was het gebeurd. Ik houd er aan te verklaren dat bovenstaande aantekenin gen genoteerd waren, alvorens wij wisten voor welke mededinger zij golden. De uitspraak De jury was betrekkelijk gauw klaar met haar beoordeling van de prestaties. Van de heer George Stam vernamen wij, dat als eerste geclasseerd was Piet Kee ADVERTENTIE MAGGI PRUS PER DOOSJE a 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: 28 Ct iZQ ZUIVER AIS GOUD De deelnemers aan de improvisatiewed strijd, die Woensdagmiddag op het Stadhuis officieel ontvangen zijn, toonden grote be langstelling voor het kabinet-orgel van Christiaan Muller, dat eigendom is van het Weeshuis aan de Olieslagerslaan en tijde lijk in de ridderzaal staat. Van links naar rechts Piet Kee, Piet Post, Giuseppe de Dona, Georges Robert en Janine Corajod. (nr. 4), die dus, voor de derde keer win naar van de „Zilveren Tulp", deze prijs als zijn blijvend eigendom mag beschou wen. Zijn onderscheiding heeft te meer waarde, daar hij ditkeer mededingers tegenover zich had die op bepaalde pun ten tegen hem opgewassen bleken te zijn. De verdere volgorde was: Piet Post (2), Georges Robert (3), Janine Corajod (5) en Giuseppe de Dona (1). De bezoekers waren in de gelegenheid een stem uit te brengen. Van de 232 ant woorden waren er 46 goede bij. De volgen de deelnemers ontvingen een prijs: 1. Th. Postma, Amsterdam; 2. F. Nelissen, Aer- denhout; 3. A. J. van Reeven, Naaldwijk. Vanochtend geven de deelnemers aan de improvisatie wedstrijd een orgelconcert en vanaVond bespelen de leden der jury het orgel in de Grote Kerk. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Eén van baby's fan oooys u een huidje zacht als zijde. Moeder verzorgt het dan ook met die romige, speciaal voor het tere babyhuidje samen gestelde Op verzoek van zijn arts is de heer P. H. Tuinenburg, die sinds Vrijdag in zijn pen sion in Den Haag in hongerstaking is, om op deze wijze te trachten verbetering te brengen in de behandeling van de Neder landse arrestanten in Indonesië, Woensdag door een controlerend geneesheer van de Haagse gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst onderzocht. Er bleek echter geen medische reden om de heer Tuinenburg in een ziekenhuis op te nemen. Hoewel de heer Tuinenburg door zijn actie lichamelijk aanzienlijk is verzwakt hij drinkt alleen wat water is hij niet van plan de hongerstaking op te ge ven, voordat hij positieve reacties heeft ontvangen. Opneming in een ziekenhuis zal hij weigeren, omdat hij dan zou wor den gedwongen te eten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waal en Koog (Texel) (toez.) A. W. F. Waardenburg, vic. te 's-Graven- hage. Geref. Kerken Beroepen te Berlikum L. Loosman te Stad aan 't Haringvliet; te Hallum H. v. d. Plaat te Oudega (W.). Geref. Gemeenten Tweetal te Apeldoorn T. Dorrestein te Opheusden en A. Elshout, cand. te Rotter dam. Beroepen te St. Annaland en te Slikker veer A. Elshout, cand. te Rotterdam. Oud Geref. Gemeenten Beroepen te Rijssen L. Gebraad, lerend ouderling te Capelle aan de IJssel.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7