Intergemeentelijk overleg over voorstel van Gedeputeerden P.E.No leverde in 1954 voor 56 millioen aan energie Havenberichten .Clowntje Rick Visserij-varia De schimmen van het duister De westelijke randweg Maandagavond speciale vergadering van de Haarlemse raad Houtbewerker zou uit wraak brand gesticht hebben Rooswijk-honkbal maakt vorderingen Verkeersweg te Vogelenzang Petotionnement scholieren bij Gedeputeerde Staten Eis: twee jaar Vijftien maanden geëist wegens diefstal van tweeduizend gulden Uitspraken rechtbank blijft 'n klasse beter! Voor de kinderen Examens Burgerlijke stand Beverwijk FEUILLETON door Boilleau Narcejac VRIJ DAG 8 JULI 1955 Woensdag heeft op het raadhuis van Bloemendaal een bespreking plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort de beide laatste vertegenwoordigd door haar burgemeester, de eerste door de wet houder van Openbare Werken over het wegenvraagstuk in en om Haarlem, inzon derheid naar aanleiding van het in ons blad van Maandag gepubliceerde voorstel van Gedeputeerden aan Provinciale Staten. Met het oog daarop wordt Maandagavond 11 Juli aan de vooravond dus van de behandeling in Provinciale Staten een bijzondere vergadering van de Haarlemse raad gehouden, waarin dit probleem aan de orde zal komen. Wethouder Ilappé zal voordien, mede naar aanleiding van de Woensdag gehouden besprekingen met de raad- gemeenten waarbij ook Heemstede was uitgenodigd een uitvoerige nota opstel len, waarin het Haarlemse en waar overeenstemming bestaat ook het gezamenlijke gezichtspunt van de bij het vraagstuk betrokken gemeenten zal worden behandeld. Haarlem en Bloemendaal zijn op de Woens dag gehouden besprekingen elkaar zeer dicht genaderd. Haarlem deelt bijvoorbeeld het standpunt van Bloemendaal, dat de traverse van de Westelijke randweg via de Willem de Zwijgerlaan in Overveen slechts aanvaardbaar is, wanneer de Julia- nalaan kruisingsvrij wordt gepasseerd Omgekeerd voelt ook Bloemendaal alles voor de mening van Haarlem, dat de Westelijke randweg voldoende contactpun ten met de stedelijke bebouwing moet heb ben, bijvoorbeeld via Vlaamseweg/Wester- gracht en de Pijlslaan, waartoe ophoging van de spoorbaan en bouw van viaducten daaronder noodzakelijk is. Het enige ge projecteerde contactpunt tussen Westelijke randweg en Oost-Westverbindingen op Haarlems gebied wordt gevormd door de Zijlweg. Het heeft de aandacht getrokken, dat Heemstede Woensdag niet van de partij is geweest. Dit is niet zo verwonderlijk, wan neer men zich herinnert, dat burgemeester Van Rappard nog in de laatste vergadering heeft gewezen op de tegengestelde belangen welke de verschillende gemeenten bij de totstandkoming van de Westelijke randver binding hebben. Het directe belang van Heemstede is slechts gelegen in de aanleg van de Noord-Zuidverbinding vlak langs de spoorlijn naar Leiden. Daar hierover nog geen definitieve uitspraak door Ge deputeerden is gedaan die slechts een voorkeur hebben kenbaar gemaakt voor dat tracé is het begrijpelijk, dat men in Heemstede liever de ontwikkeling in dat opzicht afwacht. Uit het afwezig zijn bij het overleg van Woensdag moet men overigens ook weer niet afleiden, dat Heemstede zich ostentatief uit de samenwerking der Zuid-Kennemer gemeenten op dit punt wil tex-ugtrekken of het zou willen dwars bomen. Het ziet echter op dit moment ook geen aanleiding tot een inniger contact. Algemeen is men in de betrokken ge meenten van oordeel, dat Gedeputeerde Staten te weinig de nadruk hebben ge legd op de noodzaak van een spoedige tot- Het bestuur van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland het petitionne ment van de Haarlemse middelbare scho lieren aangeboden betreffende de plannen tot het traceren van een verkeersweg door een gedeelte van het landgoed Huis te Vo gelenzang. Nadat verscheidene organisaties, werk zaam op het gebied van het behoud van natuur- en landschapsschoon, zich reeds hadden uitgesproken tegen de hierboven genoemde plannen voor een verkeex-sweg door 't landgoed Huis te Vogelenzang draagt de commissie thans de map met 3394 hand tekeningen over als een bewijs van de grote weerklank, die de actie van de natuurbe scherming tegen de plannen tot aantasting van het landgoed Huis te Vogelenzang on der de Haarlemse jeugd heeft gevonden. De petitionnementsactie werd gevoerd op veertien scholen van voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs, met in totaal vijfduizend leerlingen, waarvan er dus niet minder dan 3394 hun handtekening plaat sten. Dit aantal kan als volgt worden gespeci ficeerd: Stedelijk Gymnasium Haarlem 111, Coorn- hertlyceum 499, Kennemerlyceum 316, Eerste Christelijke Lyceum 469, Tweede Christelijk Lyceum 185, Montessori Lyceum 233, Triniteits Lyceum 330, Mendel College 149, R.K. Meisjes Lyceum „Santa Mai'ia" 316, Gem. HBS voor Meisjes met vijf- en zesjai'ige cursus 105, Gem. HBS met vijf jarige cursus A 180, Gem. HBS met vijf jarige cursus B 256, Rijkskweekschool 155, Da Costa Kweekschool 90. standkoming van de rijksweg ten Oosten van Haarlem. Bovendien vindt men, dat Gedeputeer den in hun voorstel wel hebben gespro ken over „overleg" met de gemeentebe- stui-en, dat aan de totstandkoming van hun voorstel zou zijn voorafgegaan. In feite wexxlen de gemeentebesturen slechts ingelicht over reeds min of meer omlijnde voornemens en inzichten van Ge deputeerden. „Het is een ijselijk misdrijf. De verdach te had de opzet twee kinderen levend te verbranden om op een dergelijke wijze wraak te nemen op zijn verloofde, die een reeds enkele maanden durende verhouding had verbroken. Ik eis dan ook twee jaar gevangenisstraf en de terbeschikkingstel ling van de verdachte aan de regering". Aldus de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman aan het slot van zijn requisitoir tegen de 23-jarige hout bewerker J. E. B„ die verdacht van brand stichting voor de Haarlemse rechtbank verantwoording over het door hem ge pleegde misdrijf moest afleggen. B. zou, aldus de processen-verbaal en zijn eigen vex-klaringen, op de avond van de vijfde Mei naar het woonhuis van zijn vex-loofde zijn gegaan om met haar in de stad feest te viex-en. Toen hij echter in de Arnulfstraat aankwam trof hij het huis van zijn verloofde verlaten en voorts werd hem door de ouders van het meisje, die hij op straat tegenkwam verteld, dat zij reeds vertrokken was. B. ging echter toch naar de woning toe en stak in de woonkamer, in een vlaag van drift, zoals hijzelf ver klaarde, een stapel tijdschriften en een plastic leiding in brand. Een jongetje, dat hem bij zijn bezigheid stoorde, stuurde hij weer naar bed en vervolgens verliet hij de reeds brandende kamer en ging naar de kermis in de buurt. Inmiddels waren de buren echter door de rookontwikkeling gewaarschuwd en zij kwamen net op tijd om de tienjarige R. Z. die met een éénjarige baby in de armen voor het raam boven de brandende kamer stond, te adviseren, via een x-aam het huis te verlaten. Deze raad werd opgevolgd en het oudste jongetje zei, zodra hij op de be gane gi-ond stond: „Dat heeft Joop gedaan. We zijn niet-verzekerd". Kort nadat de brand was geblust kwam de houtbewerker nog even naar de brand kijken, omdat hij, zoals hij voor de recht bank verklaarde, spijt had gekregen. Later gaf hij bij de politie toe, dat hij de brand opzettelijk had gesticht om wraak te ne men op zijn ex-vei-loofde. Nadat de officier van Justitie zijn eis had uitgesproken bepleitte de verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, een gedeeltelijk voorwaardelijke straf mede gelet op het feit, dat de verdachte in het psychia trisch rapport als debiel wordt geken- mei'kt. De rechtbank zal uitspraak doen op 12 Juli. Causerie voor plattelandsvrouwen Voor de leden van de Beverwijkse afde ling van de Bond van plattelandsvrouwen heeft de heer J. G. de Vries uit Bloemen daal een interessante causerie gehouden over de winning en het gebruik van water. In een historisch overzicht vertelde de heer De Vi-ies hoe men vroeger drinkwater ver- gaax-de en distribueerde. Nu kent men in Noordholland het P.W.N., het grootste wa terleidingbedrijf in ons land. Aan het ein de van deze causerie, die werd verduidelijkt door een film, heeft de presidente mevr. Van Weeldex-en woorden van dank gespro ken tot de heer De Vries. Voor de Haarlemse rechtbank stond van morgen de 34-jarige tijdschrijver F. R. F. uit Aerdenhout terecht, die ervan verdacht werd een bedrag van tweeduizend gulden gestolen te hebben van een in het huis van zijn ouders inwonend echtpaar. F. zou in de vroege ochtend van de ach- ste April uit een geldtrommel, die aan het echtpaar toebehoorde, twee biljetten van honderd gulden gestolen hebben en enige tijd later had hij er een spaarbankboekje uit ontvreemd. Omdat l>:j wist, dat bij de betreffende spaarbank slechts kleine be dragen ineens konden worden geïncas seerd belde hij de bank eerst op om mede te delen, dat hij achttienhonderd gulden wilde opnemen. Dit werd, aldus de proces sen-verbaal, toegestaan en korte tijd later vervoegde F. zich aan het kantoor van de bank, waar hij op goed geluk een hand tekening zette, die echter wonderlijk ge noeg precies leek op die van de bezitster van het spaarbankboekje. Vervolgens kreeg hij het geld uitbetaald. Op een vraag van de president van de rechtbank, mr. C. E. Muller, verklaarde de verdachte, dat hij niets meer van het geld over had omdat hij alles zou hebben afge dragen aan twee mannen, die hem zouden chanteren. In de oorlog zou F. namelijk als land- wachter betrokken zijn geweest bij een arrestatie, waarna nu, tien jaar later, twee verzetslieden hem nog geregeld geld zou den afpersen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, legde ech ter na deze verklaring van de verdachte prompt een lijvig rapport van de Bloemen- daalse politie over, waaruit bleek, dat het gehele verhaal van a tot z verzonnen was. De officier van Justitie eiste wegens dief stal een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en drie maanden waarna de ver dediger, mr. J. G. Bettink er bij de recht bank op aandrong om de verdachte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf te geven zodat hij nog in staat zou zijn om het ont vreemde bedrag terug te betalen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 12 Juli. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 35-jarige promotor H. J. W. R. uit Zand voort, die verdacht werd van het plegen van bedriegelijke bankbreuk. R. zou name lijk, toen hij reeds failliet verklaard was, zijn inkomsten, die hij verkreeg door het organisei-en van bokswedstrijden in binnen- en buitenland, niet aan zijn curator hebben opgegeven. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen de verdachte een gevange nisstraf voor de tijd van tien maanden. De rechtbank veroordeelde de verdachtè tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Zandvoortse koopman L. W. W., die tijdens de behandeling van een andere zaak tegen R. meineer gepleegd zou hebben, werd veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen hem had de officier van Justitie één jaar geëist. De 26-jarige kantoorbediende uit Haar lem, die er van verdacht werd een bedrag van vierhonderd gulden van haar vei-loofde te hebben aangenomen hoewel zij zou heb ben geweten, dat deze het geld verduisterd had ten nadele van een bouwkas, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, waarvan drie voor waardelijk. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had zes maanden geëist waarvan drie maanden onvoorwaardelijk. ADVERTENTIE VIRGINIA 20 stuks 80 cent. Uitgekomen is een verslag van het wel en wee van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland in 1954. Het aantal personeelsleden steeg in 1954 met 71 personen van 1142 tot 1213 leden. Er vertrokken 49 personen, waarvan zeven door emigratie. Er werden dus 120 perso nen nieuw aangenomen. In de centrale in Velsen heeft de groot ste tui-bine in 1954 gemiddeld 1 millioen kWh per dag opgewekt, dus in totaal circa 365 millioen kWh, dat is rond 42'/2°/o van de gehele productie en ruim 100 millioen kWh meer dan in 1953. Mede door deze grotei-e productie met deze nieuwe ma chine kon het rendement van de Centrale verder met 3 verbeteren en het calorie- verbruik per opgewekte kWh verminderen van 3.212 in 1953 tot 3.110 in 1954. In totaal werden in 1954 in de centrale te Velsen opgewekt 855 millioen kWh, terwijl nog rond 70 .millioen kWh van Amsterdam wer den ingekocht. In 1954 is het besluit genomen in de ad ministratie van het PEN in Bloemendaal het ponskaartensysteem toe te passen. Voor de invoering daarvan is veel voorbereidend werk verricht. In het verslagjaar werd de ponskamer ingericht en bij de ingang van het nieuwe jaar werd met de nieuwe ad ministratie een begin gemaakt. Wat de woningbouw betreft werd een aanvang gemaakt met de bouw van 50 hui zen aan de Van Dalenlaan. Het woning- probleem voor een gedeelte van de ambte- c Ja, nu was er weer heel wat te doen voor PilonHet water was weggetrokken maar tjonge, tjongewat zagen zijn kamertjes heneden er uit! Want met het water was er ook 'n heleboel modder mee naar binnen gekomen; en dat moest nu allemaal schoongeboend worden! Maar Pilon zag niet op tegen 'n beetje aanpakken; hij haalde bezem, emmer en dweil voor de dag en begon met frisse moed aan het karwei. Eerst veegde hij alle modder en vuil van de vloer weg; daarna dweilde hij met schoon water de grond netjes op, tot die weer toonbaar geworden was. En dao.rna ging hij de vloer, toen die gedroogd was, flink in de was wrijven, tot de planken weer glommen. Dat xoas 'n heel werk, en zwaar ook, dat geboen met 'n harde borstel. Maar toen hij ermee klaar was keek Pilon tevreden rond, al voelde hij zijn armen! Dat zag er tenminste weer keurig uit. Alleen de murentja, die waren er ook niet mooier op geworden door het vocht. „Daar zal ik 'n nieuw behangetje op moeten plakken!", vond Pilon. naren werd hiermede opgelost. Voor de nieuwe garage zijn een drietal plannen op verschillende plaatsen in studie geweest. De keus moest tenslotte vallen op het stichten van een garage aan de Joh. Verhulstweg, hoewel de afstand tot het hoofdkantoor aan de Ign. Bispincklaan minder gunstig is. Voor de verwezenlijking hiervan zullen nu de nodige stappen wor den gedaan. Daaraan is echter nog het zeer moeilijke en tijdrovende vraagstuk van wijziging van het gemeentelijke uitbrei dingsplan van Bloemendaal verbonden. In 1954 werden 193 percelen, zogenaam de onrendabele aansluitingen, aangesloten aan de electriciteitsvoorziening. Daarmee was een bedrag van rond zeven ton ge moeid. Aan energielevering werd in 1954 ont vangen 56.200.000 tegen 52.600.000 in 1953. De toeneming van ƒ3.600.000 of 7% was 3 °/o minder dan het jaar daarvoor. In het verslagjaar kwamen er werken gereed voor 17.000.000, terwijl nog voor zes millioen gulden ln uitvoering was, waaronder de 50 KV kabel Haarlem-Vel- sen, waarvoor de kosten op 1 millioen wa ren begroot. AMSTERDAM (Gemeentelijke universiteit) Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde H. B. van der Heijde te Amster dam. Propaedeutisch examen theologie: W. M. Weenink, C. J. Roosa, Amsterdam; H. F. Venema, Hengelo, en A. L. Groenenberg, Baarn. Candidaatsexamen rechten: mej. de Vries, Amsterdam en H. B. J. van Praag, Santpoort. Doctoraal examen rechten: mej. Th. Freitag, mevrouw M. E. I. A. Steemers Wijermans, mej. M. A Hoorneman en de heren A. R. van Ylzinga Veenstra, C. E. Di- nandt en R. A. F. de Guasco. Amsterdam. Candidaatsexamen Engels: mej. W. A. M. Sluijmei-, Amsterdam, en P. H. van Huizen, Overveen, en H. de Ruig, Baarn. Candidaats examen economie: O. C. de Boer, P. J. Gra- tama, U. G. Titulaer, A. J. M. Kok, A. J. A. Lugard, C. C. C. Pels Rijcken. Amsterdam, en B. Groenenboom, Barendrecht. Doctoraal examen pharmacie: Tan Hoan Tjay, Amster_ dam. Doctoraal examen scheikunde: E. W. Mulder, Amsterdam; A. F. van Dam, Haar lem; H. G. Hoeve, Amsterdam; P. G. van Berge, Oostzaan; J. Kommandeur. Bloemen daal; J. W. Visser, Amsterdam; Th. A. Veer kamp, Amsterdam; B. de Vries, Heelsum. Doctoraal examen biologie: mej G. C Kok, Amsterdam; mevrouw M. J. BelderokRee- sinck, Wageningen. Doctoraal examen na tuurkunde: F. W. Heineken en F. Felix, Am sterdam. Doctoraal examen wiskunde: C. van Schagen, Amsterdam Candidaatsexamen wis- en natuurkunde: F. H. Meppelder, W. Schoo. Amsterdam: D. G. Schmidt, Alkmaar; D. J. J. Schils, Amsterdam; J. C. A. Stobbe laar, Bussum; J. Vos, Rotterdam; R. Mewe, Amsterdam. In Hollandia op Nieuw Guinea is het zevende squadron van de Marine Lucht- vaai-tdienst officieel geïnstalleerd. De plech tigheid werd bijgewoond door gouverneur Van Baal en de commandant zeemacht in Biak. Het squadron bestaat uit vliegtuigen van het type „Firefly". De commandant van het zevende squadron is luitenant ter zee vlieger I G. H. Greve. Pryzen van Donderdag. Heilbot 2,65— 2,50; gr. tong 3,002,80; grm. tong 2,70—2,40; kim. tong 2,702,50; kl. tong I 2,442,28; kl. tong n 2,242,08; tarbot I 2,20—1,80; Tar bot II 75; tarbot 69; tarbot IV 54; tongschar 7160; kl tongschar 4936; gr. schol 4740; grm. schol 5537; kim. schol 5839; kl. schol I 5545; kl. schol II 52—18; schar 24—21; bot 1612; v. haring 2716,50; makreel 27—16; gr. schelvis 2623; grm. schelvis 2318; kim. schelvis 1918; kl. schelvis I 2018; kl. schelvis II 2016; wijting 2416; gr. gul 28—19; midd. gul 23—17; kl. 17—12; kL leng 20; ham 82—65; kl. wolf 41—36; kl. koolvis zw. 1612; kl. koolvis wit 18, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15058; gr. koolvis zw. 4637; gr. koolvis wit 70—67; gr. leng 5645; gr. wolf 8670, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 165 kisten tong en tarbot, 10 kisten heilbot, 10 kisten tongschar en schartong, 265 kisten schol, 55 kisten schar, 20 kisten bot, 770 kisten haring, 740 kisten makreel, 650 kisten schelvis 240 kisten wijting, 810 kisten kabeljauw en gul, 55 kisten leng, 10 kisten ham, 50 kisten wolf, 225 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 4180 kisten. Donderdag 7 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bifjord van Rotterdam. Zaanstroom van Huil. Westerdok v. Londen. Bullfinch van Londen. Fountain Abbey van Goole, Regea van Delfzijl. Bergsingel van Gruvo. Saint Jacous van Le Havre. Martha Peters van Hull. Ivoorkust van Hamburg. Friso van Fowey. Phidias van Hamburg. Karun van Rotterdam. Deo Gloria van Ja- kobstad. Höysanger van Naxwik. Dusseldorf van Indonesië. Arcturus van Rotterdam. Swift van Londen. Mentor van Paramaribo. Medon van Port Said. National Freedom v. Norfolk. Vertrokken zijn: Wota naar Bremen. Trams W naar Falkenberg. Mascotte naar Rotterdam. Sporota naar Aura naar Man- tyluoto. Trito naar Rotterdam. Saint Jean naar Duinkerken. Tartis naar Rostok. Sin- gare naar Bremen. IJstroom n. Porthmouth. Lucano naar Udevalla. Hamscheinvolmer n. Stockholm. Wika naar Gent. Start naar Ant werpen. Karimun naar Hamburg. De honkbalclub „Rooswijk", die vooral met het eerste negental enige tijd niet op slag kon komen, maakt nu goede vorderin gen. Het zat de dames van het eerste team niet mee, want het heeft van HCK 3 met 54 verloren. Er is protest tegen de uit slag aangetekend. Rooswijk I heren deed het beter. RFC I (Rotterdam) werd ver slagen en Rooswijk 2 dames gaf SC Haar lem 3 met een 154 uitslag weinig kansen. De komende dagen is opnieuw een volle dig competitiepi'ogramma voor Rooswijk af te werken, waarbij het eerste dames- en het tweede herenteam belangrijke wedsti'ij- den staan te wachten. Het programma luidt: Vx-ijdag 8 Juli: IJmuiden: SC Haarlem a Rooswijk a; Zaterdag 9 Juli: Rooswijk 2 HCK 3 heren; Zondag 10 Juli: Rooswijk 3HCK 4 heren; DIO 2Rooswijk 4 heren. Deelneming aan het TYBB-softballtour- nooi voor dames in Haarlem. Maandag 11 Juli: OVVORooswijk 1 dames; Rooswijk 2EDO 2 dames; Donderdag 14 Juli: ju nioren DSS aRooswijk a; Vrijdag 15 Juli: TYBB 1Rooswijk 1 dames. De opstellingen zijn: Rooswijk 1 dames: werpster W. v. Maa- nen; vangster M. Klesser; le honk G. v. Embden; 2e honk D. Marckelbach; korte stop J. Wedemeyer; 3e honk J. v. d. Duim; l.velder E. Kluft; m.velder A. Eckhardt of L. Meyer r.velder J. Kluft. Rooswijk 2 heren: werper K. Klesser; vanger H. v. d. Wel; le honk A. Jordaan; 2e honk J. C. Ketting; korte stop W. Rey- mer; 3e honk H. Ratsma; l.velder A. Blok; m.velder D. Deumers r.velder W. Visser. Afscheidspreek Ds. Wiersma Ds. J. Wiersma, Nederlands Hervormd predikant te Wijk aan Zee, die een beroep heeft aangenomen als legerpredikant te Ede, zal op Zondag 24 Juli zijn afscheids preek houden. Geboorten: Hendrikus P., z. van P. N. Valk en C. J. Zwart; Pieter M., z. van J. Inpijn en J. Beekenkamp; Johan A. z. v. J. Inpijn en J. Beekenkamp; Johannes P. J., z. van A. de Reus en A. J. Beentjes; Ca- tharina C. M., d. van W. Willems en P. Olivier; Harmen A., z. van A. Landman en C. van Otterloo; Peter, z. van A. J. de Peijper en M. Jongejan; Franciska H. H„ d. van J. Pronk en G. H. Stein; Johannes C. M., z. van C. A1 en A. Schrama; Judith K., d. van C. Meijer en A. W. Klapwijk; Margaretha J. A. P., d. van N. A. C. W. Duin en P. M. van der Kolk; Paulina M., d. van S. Slotemaker en W. Zwagerrpan; Johannes A. J., z. van J. Peekei en C. Schoo. Ondertrouwd: N. Roos Hoefgeest en W. E. Weterings; W. J. Fijen en G. M. van Baarsen; H. W. Fredeiikx en M. W. van Zanten; C. M. van Vliet en E. A. Broeze; H. de Carpentier en C. M. Heeres; H. Kroeze en J. Bos. Getrouwd: M. J. Baars en E. Kraak man; S. P. Rumping en P. C. Maas. Overleden: J. van Buren, oud 86 jaar. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 19) Men had hem voor knutselaar uitgemaakt en hij had daar verschrikkelijk onder ge leden. Maar deze nacht leed hij niet meer. Hij was langzaam tot in het diepst van zichzelf doorgedrongen. Dat duister was in ieder geval nog vriendschappelijk. En waarom zou hij zich schamen, dat het hem aan genialiteit ontbrak? Ja, vroeger had hij ervan gedroomd machines uit te vinden die een ommekeer in de wereld zouden vei'oorzaken. En toen had hij, om te be ginnen, een nieuwe gloeidraad gevonden. Het begin van het fortuin! Korte tijd daar na was hij met Christiane getrouwd. Op dat ogenblik, hij was er absoluut zeker van, was Christiane enigszins verblind door zijn succes, zijn macht, zijn optreden. Met zijn grote hoofd met het hoge voor hoofd scheen hij voorbestemd voor een of andere verbazingwekkende toekomst. Als hij even originele dingen was blijven uit vinden als dat stukje metaal, waardoor de prijs der lampen met 20% was gedaald, danzou alles natuurlijk anders zijn geweest. Alleen kan men niet op com mando uitvinden. Ongeduldig gaf hij een trap tegen de deken. De donderslagen namen af en wa ren minder krachtig. De wind stak op en deed iets in de buurt van het raam be wegeniets dat piepte en tegen de muur sloeg; de luiken waren misschien slecht dichtgemaakt. Hermantier gaf niets om cle luiken. Hij peinsde weer verder en zei bij zichzelf, dat als hij een degelijkere, meer wetenschappelijke opleiding had ge had hij alle beloften zou zijn nagekomen. Ontegenzeggelijk had hij de fabricage- px-océdé's geperfectionneerd.Maar dat zou een intelligente meesterknecht in zijn plaats ook hebben kunnen doenHij had de capaciteit van de fabriek vergroot, zonder te veel op de risico's te letten Het enige belangrijke was de blik van Christiane. Die blik, die zich langzaam maar zeker had afgewendWie van hen beiden had het eerst ongelijk gehad? Toch vertegenwoordigde hij een waarde, ondanks zijn vergissingen, zijn zwakheden en zijn gebreken. Zelfs nu was hij in staat te slagen waar een ander zou stranden. Het bewijs daarvan was, dat hij die zaak met daglichtlampen op poten had gezet. De lamp zelf was een klein technisch meesterwerk. Maar zodra hij op de markt was, zouden zijn concurrenten hem kun nen xxamaken. Eeixvoudig een kwestie van outillage. En wat de outillage betreft, stond het kartel der concurrenten er beter voor dan hij. Hij moest zich dus in enkele maanden van de markt meester maken. Een waagstuk. Als hij zijn ogen nog had, zou hij de slag winnen. Daarnazou hij jonge ingenieurs in dienst nemen, die net afgestudeerd waren.... Oppassen! Want hier vertelde hij zichzelf sprookjes, of hij wilde of niet. Ook als hij zijn ogen nog had, zou het heel goed op een ramp kunnen uitlopen. Men had hem op discrete wijze gewaarschuwd, van verschillende kanten.... mensen, die in nauw contact stonden met de regering.Om te slagen zou hij bepaalde verbintenissen moeten accepteren. Het kartel was machtig, vast beslotenNu ja, niets aan te doen! Hubert zou als stootblok dienst doen! Naar de maan met dat luik. Hermantier stond op, Mep langs de muur. Toen hij de schoorsteen passeerde raakte hij de klok aan, opende het glas en betaste voox-zichtig de wijzers. Vijf minuten over twaalven. Ongelooflijk! Hij had de indruk, dat de nacht bijna ten einde liep. In werkelijk heid had hij nauwelijks twee uur geslapen. Hij zou al die dwaasheden, die als een stofwolk door zijn geest dwarrelden, uit zijn hoofd moeten zetten. Hij liep naar het raam. De wind had de luiken losgerukt, en een ervan klepperde. De regen kletter de op de stenen, op de aarde, op de blade ren. Hermantier boog zich enigszins voor over en de druppels vielen op zijn gezicht. Hij ademde de geur van de vochtige tuin in, bleef nog staan, omdat die tuin tijdens het onweer zo'n beetje een beeld van hem zelf was. Hij dacht nog eens aan Hubert, die weggevaagd zou worden. Eigenlijk ge zegd zouden zij allemaal weggevaagd wor den. Maar hijzelf liep geen erxkel risico meer. Hij had alleen maar een bed nodig en een geduldige hand om hem te laten eten. Dat vond men in onverschillig welk tehuis voor blinden. Na de orkaan zou hij mis schien weer opnieuw kunnen beginnen; alléén! Oh, vooral alléén. En dan zou de gehele wereld aan zijn kant staan! Hij vex-wijderde zich van het raam en volgde nog altijd de loop van zijn over peinzingen. Hij had alles gewikt en gewo gen, waar moest hij dus bang voor zijn? Gedurende enkele dagen had hij ixx een soort nachtmerrie geleefd, hij kon het zon der schaamte ex-kennen. Een ander dan hij zou misschien die beproeving niet weer staan hebben. Hij ging weer naar bed. Plotseling had hij het koud en hij trok de weggeschopte dekens over zich heen. Hij wist dat de nachtmerrie nog niet voorbij was. Hij was bang geweest in het geval met Rita, de kat. Het zij zo. Hij was ook bang geweest op het ogenblik van de dennengeur en nog veel meer toen hij de perzikboom terug vond Bang om nog slechts een onher roepelijk afgetakeld mannetje te zijn, maar ook bang in gevaar te zijn. Hij herinnerde zich nauwelijks meer, dat hij voor de eer ste maal dat angstgevoel had gevoeld. Het was toen trouwens zo vaag, dat hij het zelfs niet had kunnen formuleren. Dat was in Lyon geweest. Sedertdien was het duide lijker geworden, hoewel het toch uitex-st wazig was gebleven. In werkelijkheid was die angst van in gevaar te zijn de meest absurde van alle absurde indrukken die hem onophoudelijk kwelden. Maar die angst was nog altijd aanwezig, samen met die vrees voor de muur, die zich in zijn zenuwen gehuisvest had. Waarom zou dat gevoel voor gevaar rxiet een eigenschap zijn van hen die het gezicht hebben ver loren? Het blinde mijnpaard voorvoelt de ontploffing van het mijngas lang vóór de explosie plaats vindt. Ex-gens was er ge vaar. Misschien niet voor hem. Misschien voor Christiane.of voor Clément. Een tweede granaat, die nog onder de aarde verborgen was? Wat een dwaasheid dit bijna vex-loren huis in het vlakke land te hebben gekozen als rustooi-d, waar rond omheen Duitsers en de ondergrondse el kaar hadden beschoten! Misschien kwamen in zijn geest vroegere verspreide angsten op zoals bij een medium, nu hij het directe contact met het leven had verloren? Kom nu, hij zou moeten gaan slapen. Maxime had beloofd even bij hem binnen te komen voor hij naar bed ging, maar Maxime sliep. Iedereen sliep. De warmte kroop langs Hermantier's benen omhoog en hij vormde niet langer samenhangende gedachten. Toch hoorde hij nog altijd de regen en het piepexxde luik. Hij ontspande zich. Een van zijn handen gleed langs een vouw in het laken op de grond. Een lxxide donderslag, vlak bij deed de ruiten trillerx. Het gerom mel verwijderde zich, als het ware rollend over de een of andere enorme wolkenhel ling. Vlak daarop werd een ander geluid hoorbaar, zo zwak, dat het de aandacht van Hermantier opwekte. Het was het ge brom van hun auto. Hermantier steunde zich op een elleboog. Ja, het was de Buick, die thuiskwam. Men hoorde zelfs zijn ban den op het vochtige cement. De auto draai de en reed naar de garage. Een portier werd zachtjes gesloten, alsof een hand het had tegengehouden. Maxime natuurlijk! Maxime, die het maar het beste had ge vonden ervan door te gaan, zodra zijn broer naar bed was gegaan. Hij had overi gens wel toestemming kunnen vragen om de wagen te mogen gebruiken! Herman tier liet zich weer op zijn rug vallen. Het merkwaardigste was overigens dat de auto had kunnen vertrekken zonder hem te wekken. Het onweer was toch helemaal niet zo erg geweest. Vx-eemd dat het geluid van de motor aan zijn aandacht had kun nen ontsnappen. Hij draaide zich naar de muur, maar hij hield niet van die manier van liggen. En vooral hield hij er niet van zijn rug naar een deur of naar een raam te kei-en. Hij ging op zijn linkerzijde Mg- gen. Was het de regen die, voortgejaagd door de wind, op het parket viel? Het klonk als getrippel voor het raam. Als men zijn ogen niet meer heeft is het net of alle geluiden op het voorbijlopen van een men selijk wezen lijken. Die druppels op de vloermen zou gezworen hebben dat het 't. geluid van blote voeten was. Was het de vorige avond in de tuin, toen de wind door de bloemen en het gebladerte speel de, al xxiet erg moeilijk om te strijden tegen de indruk, dat de tuinpaden bevolkt wer den door onopvallende, maar steeds dich terbij komende figuren? Welbeschouwd zou het gevoel van gevaar misschien tot die illusie kunnen worden teruggebracht? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11