Van bruidstranen en Hansje in de kelder Voorgestelde wijzigingen in de Omzetbelasting euk is erger dan pijn! DEBRALIIME Zomertijd betekent aardbeientijd Rijst: grondstof voor zomerse hapjes ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De Adiantum of Venushaar Zeven auto's bij botsing beschadigd Een kinderjurk Velen dachten dat het duurder was 8 DIT MAKEN WE ZELF Verklaring van NW over herderlijk schrijven van Ned. Hervormde Kerk Rechtsherstel voor in Oostenrijk geleden schade Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK Huldiging mr. Van Balen VRIJDAG 8 JULI 1955 oor de^O rouw Bokaal, die de welluidende en ietwat intrige rende naam heeft gekregen van „Hansje in de kelder". Het leven van onze voorouders en nu spreek Ik van om streeks een eeuw geleden speelde zich veel meer binnens huis af dan tegenwoordig. In onze ogen was het een wat ge zapig gedoe, wat het feit niet wegneemt, dat men in familxe- en vriendenkring wel de nodige grapjes kon maken. Sla er uw Camera Obscura maar eens op na! Zij hielden op zijn tijd ook wel van een glaasje en kenden een menigte zoete likeuren met zeer toepasseijke en soms ondeugende namen. Uit de gewoonte van de dronk een ce remonie te maken ontstonden talloze aardige gebruiken. Voordat ik u hiervan iets ga onthullen, kan ik het beslist niet nalaten enkele van de meest geliefde, poëtische of dwaze benamingen van likeuren te vermelden. Het Roosje zonder doornen, een „dubbele" likeur, waarin de geur van de roos was verwerkt, was evenzeer bekend als Bruidstranen, die men dronk bij huwelijksplechtigheden. Hierbij sprak men de wens uit, dat de tranen, die de bruid bij het verlaten van het ouderlijk huis schreit, slechts spaar zaam in het huwelijk mogen voorkomen ofwel dat deze haar laatste tranen, zowel als bruid en als aanstaande huis vrouw mogen zijn. VAN VRUCHTEN OP ALCOHOL trok men zelf Eau de ma tante. Het had de smaak van bittere amandelen, ver fijnd door vanille-aroma en Curagao. Kramenijs of Kraamanijs spreekt eigen lijk voor zichzelf, zo goed als Hoe langer hoe liever Curagaoschillen met va nille en kruiden. Geen uitleg behoeven ook Kwartier voor vijven en Volmaakt geluk, die respectievelijk een fram- bozen/kaneelsmaak en een Curagao- smaak hadden. De laatste, paarsblauw van kleur bevatte enkele zeldzame kruiden. Charmant is eveneens de naam Juf fertje in het groen, uiteraard een groe ne likeur (Curagao), maar vreemd klinkt ons in de oren Hemdje ligt op, waarin Curagao, maar ook wonderolie was verwerkt. Het werd aan boord veelal als geneesmiddel gebruikt. Merkwaardige drinkgewoonten spre ken ons wellicht nog meer aan. In de tijd, waarvan hier sprake is, was de zo genaamde molendronk al grotendeels in onbruik geraakt, maar het loont de moeite deze even op te halen, al was het alleen maar, omdat deze zo'n ty pische kijk geeft op het gezelschaps leven. Men gebruikte hier een beker, waar aan molenwiekjes waren bevestigd. De grote kunst was nu al drinkende door een pijpje te blazen en zo de wiekjes in ronddraaiende beweging te houden. Men begon in de regel snel te blazen, hief dan de beker en zei, het gezelschap rondkijkend: „Zo draait de molen!" Dan werd de beker geledigd, maar als de wieken inmiddels stil waren blijven staan, moest de dronk worden her haald, net zo lang tot het hele kunstje lukte. Bestond de inhoud uit een on schuldige drank, dan waren enkele her halingen nog wel te overkomen, maar bij krachtiger brouwsels VAN GEHEEL ANDERE AARD was de dronk met de bokaal, die Hansje in de kelder werd genoemd. Historisch be schouwd is het wel aardig om te rele veren, dat op de Nederlandse afdeling van de Wereldtentoonstelling 1867 te Parijs grote belangstelling voor deze bokaal bestond. Deze interesse gold niet alleen de fraaiheid van de bokaal zelf, die hier werd tentoongesteld, maar ook de geschiedenis, die eraan verbonden was. Gewoonlijk werden deze bekers van zilver vervaardigd en er waren allerlei zinspreuken, die op het huwelijk betrek king hebben, op aangebracht. De bo kaal bestond uit een schaaltje met een vaak prachtig bewerkte voet. In het midden van het schaaltje stond een halve wereldbol, die onderaan van ope ningen was voorzien. Aan de bovenkant bevond zich een grotere opening, de mond van een naar beneden lopend ko kertje. Hierin zat een kinderbeeldje met aan de onderkant een hol bolletje of kurk je. Giet men nu wijn of een andere drank in de bokaal, dan dringt de vloei stof door de onderste gaatjes van de halve bol in het buisje. Uiteraard stijgt dan het door een kurk of hol bolletje gedragen popje en Komt er met het kopje bovenuit. Dat gaat zo door, tot het boven de wereld schijnt te staan. trucje, het krijgt een diepere zin als we weten, dat een dronk met deze bokaal betekende dat er een aanstaande moe der in het gezelschap was. Op een feest van familie en vrienden behoorde het dan tot de goede regelen een wens uit te spreken op de voorspoedige geboorte. Het kon wel eens voorkomen, dat Hansje enigszins scheef in zijn gevange nis stond en niet zo geleidelijk te voor schijn kwam. Of dit een slecht voor teken werd geacht heb ik niet kunnen nagaan; het euvel zelf verhielp men door enkele malen de bokaal heen en weer te schudden. Dan schoot het ke reltje ploep! omhoog, onder luide bijval van het publiek. BIJ DEZE CEREMONIE sluit de kan deelbokaal waardig aan. Deze werd ge ledigd na de geboorte van de kleine wereldburger. De enorme beker werd voor die gelegenheid met een volle fles Rijnwijn gevuld. Daaraan werden sui ker en een kaneelstok toegevoegd; de laatste werd beschouwd als een sym bool van de mens. Bij de hele kring van kraamvisite-gangers ging de bokaal rond. Deze gewoonte is geheel in on bruik geraakt slechts in ons ko ninklijk gezin heeft men, na de ge boorte van een prinsesje, steeds het drinken van de kandeel gehandhaafd. TINEKE RAAT Voor onze dochter van drie jaar gaan we dit pretentieloze zomerjurkje ma ken. Het model is zeer eenvoudig en leent zich daardoor uitstekend voor een ruitje. De sluiting zit van achteren en bestaat uit drukkers. Voor de afwerking van hals en mouwtjes is het het netst, om het pasje dubbel te nemen. We hebben er dan 150 cm van 90 cm breed voor nodig. Het lijfje wordt met naad uitgeknipt, bij het rechter rugpasje la ten we de overslag en terugslag ver vallen als we het lijfje dubbel maken. Het rokpatroon knippen we op de stip pellijnen door en leggen het zo op de stof, dat m.v. en m.a. aan de stofvouw komen en de zijnaden tegen de zelf kant, verleng het x'okje tot 50 cm (de zoom zit er dan bij). Stik van de twee pasjes de schoudernaden dicht en stik de halsjes aan elkaar. Werk de strook jes met een smal zoompje af en rimpel ze. Stik de zijnaden van het rokje dicht en rimpel de bovenkant. Stik het voe ringpasje aan de verkeerde kant. Stik de strookjes aan de armsgaatjes even eens aan de verkeerde kant. Werk de armsgaatjes van het rokje met een schuin biesje af en stik het pasje om. Zoom de pasjes achter aan elkaar. Maak de zoom 10 cm breed en zet de druk kertjes aan de sluiting. Het is gelukkig weer de tijd van verse groenten en vruchten. Daarvan zijn de aardbeien wel een van de meest gezochte vruchtensoorten die door oud en jong met graagte worden gegeten. Ook voor De Fransen, die op de Wereldtentoon stelling de demonstraties met Hansje zagen waren telkens verrukt, als het kopje te voorschijn kwam: „Ah, voila qu'il parait!" (Daar komt-ie!) riepen ze dan en ze hadden het grootste ple zier. Lijkt dit alleen nog maar een aardig bezitters van een eigen tuintje zijn de aardbeien een prettig onderwerp van discussie want er zijn zoveel soorten dat het vaak moeilijk is het soort te vinden dat het op een bepaald soort grond goed doet. Het vorige jaar gaven we ook een paar aardbeienrecepten: voor degenen onder u die de recepten bewaren geven we nu een paar andere recepten van gerechten met aardbeien. Aardbeienjam met rabarber. Het voordeel van het gebruik van rabarber in jam is, dat de smaak van de jam veel frisser wordt waardoor voor velen het bezwaar van jam eten verdwijnt. Bo vendien maakt het de jam minder duur Een nadeel is dat deze jam meestal niet zolang houdbaar is als jam zonder rabarber. Hoeveelheden: kg aardbeien, y kg rabarber of ev. half aardbeien en half rabarber, (totale hoeveelheid vruchten 1 kg) y kg suiker. De rabarber klein snijden, wassen en met de fijn gedrukte aardbeien en iets water aan de kook brengen. De rabarber liever niet schillen daar de schil juist meehelpt de kleur rood te houden. De vruchtenmassa tot de helft inkoken en dan de suiker toevoegen. De suiker moet minstens tien minuten meekoken daar er anders te weinig tijd voor pec- tinevorming is. De dikte van de jam proberen door een druppel op een scho teltje koud te laten worden. Inplaats van rabarber kan men ook een com binatie maken van aardbeien, fram bozen en bessen. Aardbeienmoespudding. y kg aard beien, ongeveer 1 dl water, sap van 1 citroen 75 gr basterdsuiker, 15 gr, gelatine. Zorg dat de aardbeien, het water en het citroensap samen y2 1 vruchtenpuree opleveren. Was de aardbeien, haal de groene steeltjes eruit en wrijf ze door een zeef. Roer de basterdsuiker er door. Week de gelatine in koud water en los deze daarna op in de dl water die eerst aan de kook is gebracht. Koel deze op lossing wat af en giet deze in een dun straaltje bij de aardbeienpuree. Voeg nu het citroensap toe (dit kan ook ev. direct bij de puree gedaan worden). Doe de puddingmassa wanneer ze drillig begint te worden in 'n met water omgespoelde vorm en laat ze stijf worden keer de pudding op een glazen schotel en gar neer hem met stijfgeslagen slagroom of geef er vanillesaus bij. Dit leuke model kapje komt steeds meer in zwang, vooral in zwart en wit. Het is een eenvoudig, practisch en in aller lei combinaties te dragen hoofddeksel, dat niet aan een speciale leeftijd gebonden is. Een plantje dat door de bloemwin- kelier tegenwoordig veel in plantman- den en in schaaltjes gebruikt wordt. Ze kan echter ook als kamerplant ge kweekt worden. Het is een echte varen en dat zijn bosplanten die van licht, doch. geen felle zon houden en een vochtige atmosfeer erg prettig vinden en daarmee zult u dus wel een beetje rekening moeten houden. In de zomer maanden zult u met deze plant niet veel moeilijkheden hebben doch in de winter als het in de kamer warm en droog is komt de narigheid De fijn ver deelde lovertjes gaan dan allemaal ver dorren en dan denkt u dat het afgelopen is met uw mooie kamerplant. Dat be hoeft echter geenszins het geval te zijn; het is beter haar zo te kweken dat in de winter niet alle bladex-en verdorren doch mocht dit toch niet te voorkomen zijn; ze houdt er min of meer een rust periode op na en vroeg in het voorjaar ziet u dan allemaal weer jonge bladeren te voorschijn komen en dan is het mo ment gekomen om haar te verpotten en voor dit doel moet u de bekende bloemistenaarde gebruiken. In de zomer kan ze heel veel water hebben en vindt ze het ook prettig indien ze om de veer tien dagen een weinig bemest wordt. Oude opgeloste koemest is uitstekend doch de meeste dames werken tegen- wmmm^mmÊÊËÊÊÈÊm Im v//y/Z>y, De Venushaar of Adiantum. woordig veel gemakkelijker met de be kende kamerplantenkunstmest. Rijst is een van die prettige voedings middelen die als „manusje van alles" dienst kunen doen. De neutrale smaak die vrijwel met alles te combineren is en de lichte verteerbaarheid maken dat iedereen in rijstgerechten wel iets van zijn of haar gading vinden kan. U dient er wel op te letten of u voor een bepaald gerecht droge rijst nodig hebt of niet. Droogkokende rijst is duur der dan de zgn. „kippetjesrijst". Rijst met rabarber 200 gr. rijst, 8 dl. water, kg. rabar ber, 78 gr. suiker, zout. De rijst gaar ko ken of gaar stomen (nooit schoonge maakte en in blokjes gesneden rabarber er bovenop leggen en laten meekoken. Wanneer de rijst gaar is de suiker toe voegen en met de rabarber voorzichtig door de rijst roeren zó dat de korrels niet te veel kapot gaan. Rijstebrij met jam en room 120 gr. rijst, 1 liter melk, zout, vanil lestokje, suiker naar smaak, jam, stijf geslagen slagroom. Kook van de melk, rijst, zout, suiker en vanillestokje een niet al te stevige rijstebrij. In plaats van een vanillestokje mee af te trekken kan ook later wat va nillesuiker toegevoegd worden. De rijs- rij moet ook niet al te zoet gemaakt worden, daar de jam ook mee zoet maakt. Leg de afgekoelde rijstebrij laag om laag met jam in een glazen vlaschaal.. Maak de bovenkant aardig met een ver siering van geklopte slagroom en jam. Inplaats van jam kunnen ook compote of verse vruchten genomen worden. Ver se vruchten worden van te voren enige tijd voorgezet met wat basterdsuiker. Ditzelfde gerecht is ook buitengewoon heerlijk wanneer als vruchten ananas genomen wordt. Het ananas-vocht wordt even bijgebonden en op het laatst over het geheel heengegoten. Ook erg lekker is sinaasappelryst. Ook in de zomer kunnen we tegenwoor dig nog voldoende sinaasappels kopen, zodat dit gerecht ook nu wel in aanmer king komt. 100 gr. rijst, 2 dl. water, zout, 4 sinaas appels, citroen, 75 gr. basterdsuiker, of y liter slagroom. Kook op de bekende wijze droge rijst. Maak de sinaasappels zorgvuldig schoon en probeer de vliezen zoveel mogelijk van de partjes af te halen. Snijd de part jes in stukjes en zet deze een ogenblik weg met de basterdsuiker. Pers de ci troen uit en voeg het sap aan de sinaas appel toe. Een variatie op de kapselmode, die niet iedereen staat, doch fijne, ovale gezichten zeer flatteert. Het is de bedoeling dat met ingang van 1 September de omzetbelasting op gas en electriciteit voor particulieren wordt afge schaft. Eveneens verdwynt geheel (tyde- lyk tot 1 Januari 1957, waarna men verder zal zien) de omzetbelasting op textiel en suiker. Voorts vervalt de omzetbelasting op de grondstoffen voor margarine en bak- en braadvet, hetgeen 2 cent scheelt op een pakje margarine. Deze wyzigingen van de omzetbelasting kosten de schatkist per jaar 191 millioen. Daarbij komen nog 28 millioen voor wyzigingen in het tussentarief en het weeldetarief van de omzetbelasting, totaal dus 219 millioen. Het tussentarief van de omzetbelasting wordt verlaagd van 10 tot 8 pet. Boven dien worden uit het tussentarief overge bracht naar het gewone tarief van 5 pet: electrische wasmachines en electrische cen trifuges voor huishoudelijk gebruik; fruit uit tropische landen, gedroogde vijgen, rozijnen, krenten enz.; geysers voor baden en voor huishoudelijk gebruik; een aantal huishoudelijke artikelen van porcelein; verduurzaamde paddestoelen en verduur zaamd fruit. Aan het tussentarief blijven nog slechts onderworpen chocolade en chocoladewer ken, suikerwerken en suikergoed, alsmede al dan niet alcoholhoudende dranken. Geen weelde meer Ook de tabel van de aan het weelde tarief van 15 pet. onderworpen goederen wordt verkleind. In het kort aangegeven zullen de volgende goederen aan het weel detarief worden onttrokken en naar het gewone tarief van 5 pet. worden overge bracht: bloem tafels, handwerkmeubeltjes, krantenhangers, lectuurbakken,radiotafels, naaikastjes, enz.; electrotechnische ge bruiksvoorwerpen zoals scheerapparaten, krultangen, boekleeslampen, broodroosters, Kerstboomversiering, theelichtjes, eier- kokers en dergelijke artikelen die in het algemeen dienen ter vergemakkelijking van het huishouden; gasfornuizen en electri sche fornuizen, haarden, barometers en thermometers voor huishoudelijk gebruik, projectietoestellen en fotografische vergro tingsapparaten, lichtgevoelig materiaal voor films en foto's en voor het maken van afdrukken, spiegels, alle soorten geslepen en versierd glaswerk en voorwerpen van kristal voor huishoudelijk gebruik, albums, handschoenen, hangmatten, piano's, huis orgels, gramofoons, gramofoonplaten, pick ups, luidsprekers, versterkers, radio's, bijouterieën en lijfsieraden van onedelme- taal, hout, steen, glas enz., horloges met een verkoopsprijs van niet meer dan 75 (nu 50) en klokken, pendules en derge lijke met een verkoopsprijs (waarde) van niet meer dan 100 (nu 75); handge knoopte vloerkleden, lopers, matten en gordijnen, niet-electrische speelgoedtrein tjes; koelkasten met een nuttige inhoud van meer dan 200 liter; hoeden, tenzij ge heel of gedeeltelijk vervaardigd van na tuurzijde, natuurbont of haarvilt; munitie voor jachtwapenen, bromfietsen en plezier vaartuigen (ook jachten); knipmessen met drie of meer lemmetten, prentbriefkaarten, felecitatie-drukwerk, naamkaartjes, post papier en correspondentiekaarten, lees- lampen en schemerlampen, wandborden, ADVERTENTIE Er zijn twee dingen, die U bij LIPPITS zo bijzonder aangenaam zullen verras sen. De prachtige collectie FABLO OVERHEMDEN en de aantrekkelijke prijzen. Waarom zoudt U dus niet eens kijken bij anno 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM Zie onze speciale etalage Op de hoofdbesturenvergadering van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen op 9 Juli zal professor dr. G. C. van Niftrik een inleiding houden over de betekenis van het herderlijk schrijven van de generale sy node der Nederlands Hervormde Kerk „Christen-zijn in de Nederlandse samenle ving". Op deze vergadering zal tevens aan de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aange sloten organisaties een concept-verklaring over dit schrijven ter goedkeuring worden voorgelegd, die door de heer H. Oosterhuis nader zal worden toegelicht. In deze verklaring wordt onder meer op gemerkt, dath et N.V.V. niet alleen het recht der kerken om hun woord in politieke en maatschappelijke problemen te spreken erkent, maar het ook waardeert en ten vol le bereid is daarnaar met aandacht te luis teren. Moest de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. van 17 Juli 1954 helaas vaststellen, dat naar haar oordeel in het mandement van het R.K. episcopaat on recht aan beginselen en practisch beleid van het N.V.V. was gedaan, het stemt haar tot grote voldoening te constateren, dat uit het herderlijk schrijven van de Neder lands Hervormde Kerk begrip blijkt voor de beslissing van die christenen, die ook als christenen op het terrein der vakbeweging kozen voor het N.V.V. Het N.V.V. zou een openlijke keuze van de Nederlands Her vormde Kerk voor of tegen een bepaalde vakbeweging op democratische grondslag niet waarderen. Het geeft verre de voor keur aan het appèl van het herderlijk schrij ven aan het persoonlijk geweten om op grond van het christen-zijn in deze strijd te kiezen. Bezorgdheid Het N.V.V. zo wordt in de verklaring opgemerkt deelt de bezorgdheid van de generale synode voor de geestelijke ont worteling van belangrijke bevolkingsgroe pen. Evenzeer deelt hte de verontrusting van de generale synode over de vervreem ding tussen de bevolkingsgroepen van ver schillend geloof en levensovertuiging en de toenemende verzuiling. „Het N.V.V. is be reid tot samenwerking om de geestelijke ontworteling tegen te gaan met iedere ker kelijke of andere geestelijke stroming en de vervreemding te verhinderen en bij te dra gen tot versterking van de menselijke ver hardingen. beeldjes, boekensteunen, platen, prenten, gravures, enz. alsmede antiquiteiten. Wat weelde blyft Aan de weeldebelasting blijven, kort weergegevej, onderworpen: barmeubelen, cocktailshaivers, brandkasten, fotografie- en filmapparatuur; gobelins, bijouterieën, juwelen, haargolfapparaten, hoeden (ook herenhoeden) vervaardigd van zijde, bont of haarvilt, horloges en klokken duurder dan onderscheidelijk 75 en 100; vulpen houders en vulpotloden voorzover vervaar digd van edel metaal (de pen uitgezon derd); veren en dons, kant, kleedjes van bont, kleding van zijde of bont, textiel- goederen van Angorawol, Kashmir of zijde, bepaalde soorten foudraalwerk van leder, toneelkijkers, electrische speelgoed treinen; jachtvuurwapenen, personenauto's en mo torrijwielen, bepaalde vliegtuigen, koelkas ten met een nuttige inhoud van ten hoog ste 200 liter; oesters, kreeften, gerookte zalm, kaviaar, parfumeriën, schoonheids middelen en cosmetische artikelen, sigaret tenpapier, schoeisel vervaardigd uit leder van krokodillen, hagedissen en slangen en voorwerpen van ivoor, amber of schildpad en porseleinen voorwerpen, bedekt met edel metaal. J ADVERTENTIE Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Twee personen zijn gewond geraakt en zeven auto's zijn zwaar beschadigd bij een verkeersongeval, dat Donderdag tussen kwart over tien en half elf gebeurde op de rijksweg UtrechtDen Bosch, ter hoog te van Zaltbommel. Er worden aan deze weg herstelwerkzaamheden uitgevoerd, zodat er over een zekere afstand eenrich tingsverkeer is, afwisselend in Noordelijke en Zuidelijke richting. Een bestelwagen, twee personenauto's, een militaire jeep en twee vrachtauto's, die uit de richting Utrecht kwamen, stonden vanmorgen op hun beurt te wachten. Een grote, met ste nen geladen vrachtauto moest zich bij deze file aansluiten, maar kwam, blijkbaar doordat de remmen weigerden, met de achterste van de wachtende wagens in bot sing. Alle auto's werden tengevolge daar van in elkaar gedrukt en zwaar bescha digd. De bestuurder van de vrachtauto, die de botsing veroorzaakte kreeg een lich te hersenschudding, de chauffeur van de mliitaire jeep klaagde over pijn in de rug. Er ontstond een grote verkeersopstop ping. Een uur lang moest het verkeer door Zaltbommel geleid worden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat Oostenrijk bij het Staats verdrag van 15 Mei 1955 te Wenen zich onder meer heeft verplicht voor zover zulks niet reeds is geschied alle aan de geallieerde landen en hun onderdanen op de dag van het uitbreken van de oorlog met Duitsland toebehorende wettelijke rechten en belangen, die tijdens de oorlog onder dwang zijn gesequestreerd, ont nomen of vervreemd, te herstellen en alle vermogensbestanddelen der geallieerde lan den en hun onderdanen terug te geven in de staat, waarin deze thans verkeren. Nederlandse belanghebbenden, die tot dusverre geen gebruik hebben gemaakt van de in het kader van de desbetreffende wet geving geboden gelegenheid tot het ver krijgen van rechtsherstel, kunnen tot 12 maanden na in werkingtredihg van het staatsverdrag waaromtrent een nadere publicatie zal volgen verzoeken daartoe indienen bij de bevoegde Oostenrijkse autoriteiten. Deze verzoekn kunnen via het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken Plein 23, 's-Gravenhage wor den geleid. Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken verzoekt tevens alle Neder landse belanghebbenden, die om enigerlei reden tot nu toe niet de vrije beschikking hebben over hun bezittingen in Oostenrijk, dit ter kennis van het ministerie te bren gen onder nauwkeurige opgave van be trokken waarden en de terzake ondervon den moeilijkheden. ADVERTENTIE maakt voor U Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 Bekend auteur over Zuid-Amerika In hötel „De Witte Brug" in Den Haag zal Maandag door het instituut voor La- tijns-Amerika, in samenwerking met en kele grote Nederlandse ondernemingen, een cocktailparty worden gegeven ter ge legenheid van het veertigjarig jubileum van mr. W. J. van Balen als deskundige voor en auteur over Zuid-Amerika. Mr. W. J. van Balen werd geboren op 15 Juli 1890 en promoveerde in 1912 te Leiden in de rechten. In 1915 werd hij door de Koninklijke Hollandse Lloyd uit gezonden naar Brazilië met als standplaats Rio de Janeiro. Sedertdien heeft hij ge heel Zuid-Amerika bereisd en bestudeerd, deels ten behoeve van scheepvaart en luchtvaart, deels in opdrachten van de Ne derlandse handel en industrie. De bekendste van zijn boeken over Zuid-Amerika zijn: „Zoeklicht op Zuid- Amerika", „Zuid-Brazilië van nabij" en „Venezuela". Hij is drager van hoge Bra ziliaanse, Chileense en Venezolaanse onder- scheidingen. *9e nationale la.'xyrustentoonstel- ling is in Bussum geopend. Er is onder meer een grote inzending van het paleis Soest- dxjk te zien, die de ere-prijs van de minister van Landtouw verwierf.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14