Groen Co Uitgaan in Haarlem Béla Bartók door een te zichtbaar" orkest OPERATIE STRYCHNINE HORLOGES VAN NIEL Vijftig jaar geleden Shakespeare Memorial Theatre begon met een blijspel Much ado about nothing Prinsessen Beatrix en Irene op E 55 De veestapel is sinds vorig jaar verminderd .Hoe is het ontstaan? Meeuwen-jongen verhongeren 3 HOLLAND FESTIVAL „Die Ratten bekroond" Tegenwaardegelden voor productiviteitsverhoging Alleen het aantal varkens steeg met 21 percent Kamercommissie wil inlichtingen over mislukt salaris-overleg Na bromfietsproefrit niet teruggekeerd In- en uitvoer in Mei N Dit woord: STRUISVOGEL 99 99 HOLLAND FESTIVAL K ort nieuws Geschil tussen Carré en circus Althoff Uit Haarlems Dagblad van 8 Juli 1905 VRIJDAG 8 JULI 1955 99 Een groot gedeelte van het Holland Festival betekent in feite niet meer dan een voortzetting van het normale seizoen van het kunstzinnig uitgaansleven. Zo'n bezoek echter als thans na de Scala uit Milaan en het New York City Ballet door een afdeling van het Shakespeare Memorial Theatre uit Stratford aan enkele grote steden in ons land gebracht wordt, maakt zelfs voor de vermoeide criticus, die graag alle schouwburgen eens een paar maanden zou vergeten, deze verlenging inderdaad tot een feest. De opvoering van „Much ado about nothing" had ik in ieder geval niet graag willen missen. Niet dat ik zo bijzonder ge steld ben op dit blijspel, dat enige jaren geleden nog onder de titel „Veel leven om niets" met Rie Gilhuys en Ko van Dijk, toen aan het Rotterdams Toneel verbonden, werd opgevoerd. Ware het niet van Shakespeare, ik betwijfel het zelfs of iemand eigenlijk wel ooit de moeite van de veel fantasie eisende 'enscènering zou nemen. Er zijn veel aardiger comedies van tijdgenoten te vinden, die althans hier te lande nooit voor het voetlicht komen. Van de talrijke figuren, die erin optreden, zijn vrijwel alleen Beatrice en Benedick de moeite waard. Deze rollen werden door Sir John Gielgud (die ook de vakkundige, terecht op het effect van de geestige zet ten toegespitste regie voerde) en Peggy Ashcroft zo brillant gespeeld, dat men zich tenslotte toch dankbaar voor deze keuze voelde gestemd. Het blijspel bestaat uit twee door elkaar gevlochten thema's en deze worden met behulp van een ingewikkeld systeem van influisteren en afluisteren ontwikkeld, ibrg interessant is al dit geharrewar niet om dat er vrijwel geen moment enig werkelijk gevoel wordt getoond onder de oppervlakte, die men met geen mogelijkheid voor een lachspiegel van het leven kan aanzien. Het is een standaardcomedie met gegeven grootheden, waarin blijkbaar niets gemoti veerd behoefde te worden. Waarom Don John, de bastaardbroeder van de prins van Aragon, de liefde van de jonge edelman Claudio voor de onschuldige Hero, de dochter van de gouverneur van Messina, zo liederlijk dwarsboomt, komt men even min te weten als het waarom van deze plotseling opvlammende genegenheid. Bei der wonderlijke houding in de zorgvuldig voorbereide schandalen maakt dat men overgens al gauw alle belangstellng voor de lotgevallen van dit amoureuze paar ver liest. Anders is het met de vrouwenhater Benedick en de mannenhaatster Beatrice, die zodanig aan elkaar gewaagd zijn, dat zij het tenslotte maar met elkaar wagen. In hun dialogen is Shakespeare op zijn best: een vinnig gevecht van virtuoos ge formuleerde stekeligheden. Enkele terecht gevleugeld geworden woordspelingen en verrukkelijke aforismen vergoeden het ge mis aan wezenlijke humor. Het leukst van alles is misschien wel het optreden van de potsierlijke dienax-en der gerechtigheid Dogberry en Verges, de eerste door George Devine glimmend van stompzinnigheid vooi'gesteld, de ander door David O'Bi'ien knerpend van groezelige oudei-dom gemaakt. Een opvallend goede bijrol was die van kronkelende Borachio door Hai'old Lang en een genoegen hel weerzien met Powys Thomas, die men zich hier nog goed uit de tijd van Young Vic herinnert. Judith Stott en Richard Easton waren als Hero en Claudio wel erg onnozel en schaapachtig. Uitstekend daarentegen was de prins van Aragon door Anthony Ireland, ongetwijfeld een voortreffelijke karakterspeler. Ook Moira Lister (als een der veiirouwden van I-Iero) moet met waar dering worden genoemd. Zij allen bleven echter in de schaduw van Peggy Ashcroft, wier talenten in deze artificiële comedie Op het Bex-lijnse Filmfestival is de prijs voor de beste speelfilm toegekend aan de Duitse film „Die Ratten", een moderne bewerking van het toneelstuk van Gerhard Hauptmann. Deze film werd vervaardigd onder i-egie van Robert Siodmak, met in de hoofdrollen: Maria Schell, Curd Jürgens en Heidemarie Hath'eyer. „De Ratten" wordt in het najaar in de Nedei-landse bioscopen vertoond. Tussen de regeringen van de Verenig de Staten en Nederland is overeenstem ming bereikt over de besteding van gelden uit de tegenwaarderekening ten behoeve van de productiviteitsbevoi'dering in het Nederlandse bedrijfsleven. Een bedi'ag van f 165.000 is beschikbaar gesteld voor het verbeteren van de oplei ding van gieterij personeel. Ten behoeve van de lederwaren- en kof ferindustrie zal een productiviteitscen- trum worden opgericht. Voor dit doel is f 70.000 ter beschikking gekomen. Tenslotte is f 75.000 bestemd voor het Nederlandse Instituut voor Personeels- leiding ter aanvulling van een bedrag, dat reeds aan dit instituut is verstrekt. Peggy Ashcroft en John Gielgud als Beatrice en Benedick. veel glansrijker schitterden dan in de stuk ken van Shaw en Ibsen, waarin wij haar hier in vorige jaren zagen, als een Bea trice van geraffineerde felheid en voornaam sarcasme. Gielgud echter was nog haar meerdere in deze voorstelling: hij speelde Benedick verfijnd en toch krachtig, met joyeuze gebaren en zorgvuldig bestudeerde ijdelheid. Men zou kunnen zeggen, dat deze twee creaties het evenwicht van de opvoering in gevaar en de rommelige constructie van het geheel aan het licht brachten. De ver brokkeling werd trouwens nog vergroof- door de décors van Mariano Andreu: open klappende, uit de kap neerdalende of door gordijnen van aspect veranderende zet stukken met kleurige renaissancemotieven. wat ovei-laden, maar snelle opeenvolging der taferelen bevordei-end. Dat alles doet er niet zoveel toe, want voor ons zijn alleen nog de kijvende gelieven van belang en die waren er ten voeten uit. Als parels rolden de woorden van Shakespeare uit hun monden. DAVID KONING ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES RLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 Woensdag hebben twee klassen van het Baarns lyceum onder leiding van de rec- trix, mejuffrouw dr. S. Ramond, een be zoek aan de „E 55" gebracht. Ook de prinsessen Beatrix en Irene bevonden zich in het gezelschap. In de loop van de middag werd in de televisiestudio van de „E 55" de uitzen ding van het pi-ogramma van Carla en Jan de Cler gevolgd en daax-na gingen alle leerlingen met de wereldgondel 60 meter de lucht in, waardoor zij het panorama van de rivier met de daaromheen gelegen stad konden aanschouwen. Beide klassen van het Baarns Lyceum hebben vervolgens in de ruimtevaartaf deling de tocht naar de maan meegemaakt. Ook de luchtvaartafdeling werd bezocht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekend ge maakt van de landbouwtelling 1955. Uit deze cijfers blijkt, dat sedert Mei 1954 de varkensstapel een aanzienlijke uit breiding heeft ondergaan maar dat de rundvee-, paarden-, schapen-, hoender en eendenstapels zijn verminderd. De rundveestapel omvat thans 2.989.300 stuks hetgeen ten opzichte van Mei 1954 een vermindering betekent met 36.300 die ren. Deze achteruitgang is het grootst in de provincies Utrecht (4.3 pet.), Zuid- Holland (3.9 pet.) en Friesland (3.7 pet.). Een uitbreiding geven de provincies N. Brabant (4.5 pet.) Limburg (3.3 pet.) en Zeeland 1.5 pet.) te zien. De melkveestapel omvat thans 1.508.000 dieren tegen 1.547.500 in Mei 1954. Met uitzondering van de provincie Noord-Bra bant, waar een toeneming met 2.9 pet. is opgetreden, geven de overige provincies een vermindering te zien, welke het grootst was in de provincies Friesland (5.2 pet.) en Zuid-Holland (5.1 pet.). De vax'kensstapel is aanmerkelijk uitge breid en omvat thans 2.364.000 dieren, tegen 1.945.000 in Mei 1954. Een dergelijk groot aantal is nog nimmer in Mei geteld. De grootste toeneming geven de px-ovin- cies Noord-Brabant en Limburg te zien (respectievelijk 29.1 en 27.8 pet.). De gestadige achteruitgang van het aantal landbouwpaarden blijkt nog niet tot staan te zijn gekomen. Zo omvat de paardenstapel thans rond 220.300 dieren tegen 241.400 in Mei 1954 (8.7 pet.). Alleen in Zeeland was er een uitbreiding van het aantal veulens (2.8 pet.). In de overige provincies is een sterke vermindering te constateren, welke het grootst was in Lim burg (49.8 pet.) en Noordholland (29.1 pet.). De schapenstapel blijkt ook wederom kleiner te zijn en bedraagt thans rond 377.900 stuks tegen 407.600 in Mei 1954 (7.1 pet.). De hoenderstapel, welke zich in de af gelopen jaren regelmatig uitbreidde, blijkt thans verminderd te zijn met 3.4 pet. In Mei 1954 werden 31.446.00 hoenders ge teld. Thans bedraagt dit aantal 30.365.000 De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer heeft gerap porteerd over het wetsontwerp tot ver betering van de financiële positie van het bui-gerlijk rijkspersoneel. De commissie is van mening dat een nadere toelichting over de gang van zaken en van de oorzaak, waarom vier der in het georganiseerd over leg vertegenwoordigde organisaties deze voorstellen meenden te moeten afwijzen, wel gegeven had mogen worden. De commissie zou gaarne vernemen, of het verschil hierover ging, dat de voor stellen, door de vier centrales verdedigd, naar het oordeel der regering verder gingen dan binnen de richtlijnen voor de loon- en salarispolitiek, en of de voorstellende or ganisaties van een tegenovergestelde me ning waren. Verscheidene leden had het verwonderd, dat er niet gezocht is naar een weg om door een onpartijdige commissie naar dit geschilpunt een onderzoek te doen instellen. Het feit, dat dit onderzoek nu achter af zal worden ingesteld, wijst er naar hun mening op, dat in het overleg van de zijde der regering kansen om tot overeenstem ming te komen ongebruikt zijn gelaten. Een motorzaak te Bergen op Zoom kreeg dezer dagen een jongeman op bezoek, die het voornemen te kennen gaf een brom fiets te kopen. Hij vei-zocht de bromfiets, waarop zijn keuze was gevallen, even te mogen proberen. Van die proefrit keerde hij niet terug. Later bleek, dat hij zijn nieuw bezit bij een ander voor f 40 in on derpand had gegeven, waarna hij spoor loos was verdwenen. De dader werd uit een partij foto's van bekenden van de poli tie herkend, zodat zijn aanhouding kon worden verzocht. Men heeft hem echter nog niet kunnen aanhouden. De brom fiets is in beslag genomen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Mei 1955 f 915 millioen (April f961 millioen),'terwijl voor een waarde van f 762 millioen (April f 766 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 82 tegen 80 in April. Doordat de invoer van April op Mei 1955 met f 32 millioen meer is teruggelopen dan de uitvoer, is het dekkingspercentage met 2 punten toegenomen, zulks in tegenstel ling met het vorig jaar, toen het dekkings percentage in deze maanden verminderde van 92 tot 81, doordat de invoer toen met f105 millioen, de uitvoer echter met slechts f 3 millioen opliep. Van 1953 tot 1955 blijkt het maandge- middelde over de periode van Januari - Mei bij de invoer aanzienlijk meer te zijn toegenomen dan dat bil de uitvoer. Dit komt ook duidelijk tot uitdrukking bij het dekkingspercentage, dat in deze jaren daalde van 93 tot 81. Het invoersaldo bedroeg sedert het be gin van dit jaar f 929 millioen. De eigenlijke naam van de grootste ons bekende vogel is: struis, een naam die aan het Latijn is ontleend. In die taal heet hij: avis struthio en dit is let terlijk vertaald door: vogel struis, dat dikwijls aanéén geschreven wex-d, even als vogelkraan. Nog in de Camera Obscura leest men, dat bij het pandver beuren „Bartje Blom met den vogel struis verstrikt werd". Het is duidelijk dat het Franse „autruche" zowel als het Engelse „ostrich" aan „avis struthio" is ontleend. In het Nedexiands even wel is men, op voorbeeld van kanarie vogel, gaan spreken van struisvogel. Onder struisvogelpolitiek verstaat men de politiek, de handelwijze van iemand, die bij gevaar zich dat ontveinst en door het hoofd in het zand te stop pen meent veilig te zijn. Dat struisvogels ^dit zouden doen, is een bakei-praatje. j MUZIEK Vrijdag 8 Juli, Concertgebouw, 20.00 uur: Internationaal Orgelconcours, concert voor orgel en orkest, met de organist Albert de Klerk en het Noordh. Philharmonisch Orkest. Dirigent Toon Verheij. Koor: Ned. Bachvererxiging onder leiding van Dr. A. v. d. Horst. Solisten: Heieen Verkley, Aafje Heynis, Paul Hameleers, Lavid Hollestelle. Zaterdag 9 Juli, Stadhuis, 11 uur. Officiële oepening door de burgemeester van Haar lem mr. O. P. F. M. Cremers, van de „Zo- mei-academie voor Ox-gel", een orgel- en imporvisatiecui-sus welke tot 30 Juli te Haax-lem gehouden wordt. Zaterdag 9 Juli, Stompetoren te Spaarn- woude, 20.15 uur: Concert onder auspiciën van „Die Haerlemsche Musyckcamer". Maandag 11 Juli, Concertgebouw, 20.00 uur: 99' Het is moeilijk, zo niet onmogelijk een uniform kenmerk voor de hedendaagse muziek aan te geven. Het individualisme van de moderne componisten is daarvoor te groot geworden. Zij werken vereen zaamd in hun relatie tot de muziek. Een mei-kwaardig voorbeeld van dit isolement is de componist Béla Bartók, van wie op het Woensdag in het Kurhaus te Scheve- ningen gegeven concert (in het Holland Festival) het Concert van twee piano's, slagwerk en orkest tot uitvoering kwam. In dit concert heeft Bartók alle banden, met de romantische en klassieke muziek en met de muziek uit de baroktijd ver broken. Hij gaat een volstrekt eigen weg en geeft zijn muziek als een natuurver schijnsel, hard als ijs en steen, liefdeloos als het starre maanlicht, fel en stekend als de zon boven een woestijn. Maar toch als een verschijnsel, dat, gebonden aan myste- IN DE WERELD van de na_ tuuxiiefhebbers, de dierenbe schermers en speciaal de vo gelbeschermers is het sein „groot alarm" gegeven. Dag bladen hebben berichten ge publiceerd over massale ver giftiging van de zilvermeeu wen in bepaalde gebiedeix van ons land, een vernietiging, dxe door Staatsbosbeheer ge schiedt op last van de minister van Landbouw. Voor deze operatie op grote schaal heeft men uitgekozen de broedtijd van de vogels, want men wilde grondig werk doen. Dus dat is de tijd, waar in de nesten zijn bezet met eieren, die op uitkomen staan ox met jonge vogels xn axie groeistadia. Verontwaardigde lezers schryvén hun erva ringen met vergiftigde vogels, die zich, verlamd door de lang zaam werkende strychnine, naar hun nesten slepen, om daar na lang gemaxiel te ster ven. Ze vermelden het ge schreeuw en gehunker van de nest jongen, die. aan hun lot overgelaten, langzaam moeten verhongeren Dit zijn de feiten. Allerwegen heeft deze kracht dadige maatregel, die in zijn kwade gevolgen zo duidelijk tot het publiek spreekt, ver ontwaardiging opgewekt en steekt men z'n scherpe critiek niet onder stoelen of banken, waarbij duidelijk blijkt, dat die critiek niet gericht is op het doden, maar op de wijze van doden. Er is kenne lijk iets geraakt bij het pu bliek. NATUURLIJK heeft een zaak als deze verschillende kanten en wil men ze beoor delen dan moet men terdege rekening houden met de vele factoren die bij dit vraagstuk in het geding komen. Hoe men de zaak echter wenst te bekij ken, op welk standpunt men ook wil gaan staan, nooit zal aannemelijk kunnen worden gemaakt, waarom de gewraak te methode moest woi-den toe gepast. Het is toch bekend, dat in 't verleden betere en huma nere middelen tot bepex-king van de zilvermeeuwen zijn ge bruikt. Het is onbegrijpelijk, dat een ministerie van land bouw aan een dergelijke be- strijdingsactie zijn sanctie heeft gegeven. Even onbegrijpelijk is het, dat het toestaat, neen! sterker, dat het aanmoedigt het schieten van houtduiven, ook in de broedtijd, als in de nesten jonge dieren liggen. Aanmoedigt met een beloning van 75 ct. voor elk paar dui venvleugels. Welke jager zou zich voor zo iets willen lenen? Welke ja ger zou zich ook willen lenen tot het schieten van konijnen, eveneens in de tijd, dat de moeren hun nesten met jongen onder de grond hebben zitten. Toch wordt dit op klachten van boeren aan grootgrondbe zitters op verschillende plaat sen in ons land van regerings wege dwingend vooi'geschre- ven. Dit is cynisch, glashard. In dit kader past de meeu wenvergiftiging heel wel. Het kleiixe bestek van een artikel laat echter niet toe, dat ik alle voor en tegen van deze zaak uitvoerig ga bespreken. Van de heer J. Taapken, ornitholo gisch medewerker aan het tijd schrift „Wiek en Sneb" met wie ik over het meeuwen- vraagstuk coi'respondeerde, kreeg ik de indruk, dat er wel meerdere pennen in beweging zullen komen. Het is n.l. in ons land niet zo gesteld, dat „de gekken alles prijzen wat de heren wijzen" en zeker niet op een gebied, waarmee een groot deel van de Nederlandse ge meenschap zich zo nauw ver bonden voelt, n.l. met de na tuur. Wanneer iemand op eigen terrein een dier van zijn buux-- man mishandelt, bijvoorbeeld door het te strikken of te lok ken met vergif en hij doet het op de slinkse wijze, die ken merkend is voor dit soort lieden, dan is er geen wet, die hem tot de orde kan roepen. Hij gaat vrij uit. Wanneer echter de overheid in grote stijl diex-en laat vergiftigen en nog wel in het volle daglicht, dan komen de kaarten anders te liggen. Want die ovex-heid zit in een glazen huisje en doet zij iets, dat niet oirbaar is, dan riskeert zij de critiek van hen, die door de glazen kunnen kijken. Want zeer laakbaar is haar handelwijze, die verwarring sticht onder de goedwillende mensen, die in de overheid al tijd nog eeix lichtend voor beeld zien. Zeer zeker geldt dit voor de jongeren, die nog" zo'n moeite hebben met het vinden van het goede spoor. Bovendien is het koi'en op de molen van het slag lieden, dat het nooit zo nauw heeft ge nomen met de dierenbehande- ling en dat slechts in een zeker wankel spoor wordt ge houden door een (zij het zeer onvolkoxnen) wet en door de publieke opinie. Want wat doet men? Men legt stukjes brood neer bij de nesten, bi'ood met mar garine, vermengd met het langzaam werkend vergif. Dit middel werkt echter als een tweesnijdend zwaard. Want wat is al gebleken? Ook de kleine Britse mantel meeuw, die tussen de zilver meeuwen broedt, wordt ver giftigd en we kunnen er zeker van zijn, dat nog meer broed- vogels, die part noch deel hebben aan de campagne, het loodje zullen leggen om maar te zwijgen van de diex-en, die weer van het giftige aas gaan eten. DEZE trieste historie mag natuurlijk niet aan één per soon wox-den geweten, maar er rijzen toch wel heel wat vx-agen. Is de zilvermeeuw wel zo schadelijk? Ik bedoel, staat dit wetenschappelijk vast? Want wie een dergelijke maatregel adviseert, moet toch beschikken over materiaal, dat op het punt van nut en schade geen twijfel laat be staan. Dat materiaal zal onder andere moeten steunen op de resultaten van maagonderzoek zoek, gelijk indertijd ook is geschied bij ooievaars en bij uilen, over welke beide vogel soorten immers ook de zon derlingste praatjes werden verteld. Voor zover mij be kend is, heeft dat weten schappelijk geleid maagonder- zoek bij zilver-meeuwen niet plaats gehad. Zonder ondex-zoek geen con clusies! Tenzij men wil afgaan op klachten over vermeende of wei-kelijke schade. Zijn die klachten echter grondig onder zocht en beschikt men op grond daax-van over vele be- trouwbax-e gegevens, die een rechtvaardiging mogen zijn voor de massamoord? Deze vragen komen niet al leen uit mijn pen. Er zijn vele mensen, die over dit vraag stuk klaax-heid vragen. Dit staat evenwel vast: zelfs al zou bewezen zijn, dat zil vermeeuwen moeten worden bestreden, dan nog had men deskxxndig moeten handelen volgens methoden, die be proefd zijn op hun deugde lijkheid en niet volgens een wex-kplan, dat het publiek in beroering bx-engt. Want de Nedexiandse burger moet toch wel zeer vex-baasd zijn. Sinds jaar en dag wordt hem in woox-d en geschrift „van ho- gei'hand" voox-gehouden, dat wreedheid tegenover zijn me deschepselen verachtelijk is en dat het zogenaamde rede loze dier in zijn bijzondere aandacht wordt aanbevolen. Van wreedheid gesproken! En de Nederlandse jeugd, die ge tuige is van dit grote-mensen- gedoe? Wat zegt die? De jeugd zegt nog niets. Straks misschien. Als de grote mensen weer praten over Dierendag. SJOUKE VAN DER ZEE rieuze wetten, zich openbaarde in de on- doox-grondelijke geest van een geniaal mens. Mogelijk, dat toekomstige genera ties zich door Bartók's muziek opgeheven kunnen voelen uit de beperktheid van het aardse leven, maar of zij door de heden daagse mens al ervaren wordt als een be vrijdende kracht, zoals de muziek van Bach bijvoorbeeld, blijft de vraag. De herschepping van het concert heeft problemen, die niet opgelost zijn met het voldoen aan de uit voeringstechniek. Naar mijn gevoel moet de klank van het concert voor de toehoorder losge maakt worden van de zichtbare productiewijze met alle daar bij waargenomen moeite en zorg. Het ab solute karakter van het concert met zijn bijzondere klankwerkingen vraagt om een „onzichtbaar" orkest. Dit was deze keer niet het geval en men zag de afleidende bedrijvigheid van de bekwame slagwerksolisten Frans van der Kraan en Wim Heesen bij de uitoefening van hun geruchtmakende functie. En ver der de uitstekende pianiste Géza Frid en Luctor Pone, het Residentie-Orkest, allen geleid door de dirigent Alexander Krann- bals. Er was vriendelijke bijval van een deel der toehoorders, een verdiende belo ning voor de toe te juichen, opofferende pioniersarbeid van de uitvoerenden. De vertolking van Bartóks concert was voorafgegaan door de eerste uitvoering van de Derde Symphonie van Lex van Delden, geschreven in Maart van dit jaar en opgedragen aan het Holland-Festival. Het werk heeft als ondertitel „Facetten", waarmede volgens de programmabeschrij ving wordt aangeduid, met welk technisch px-océdé gewex-kt is. Veel facetten van een zelfde thema zijn in de symphonie ver enigd „als bij een diamant". De uitvoering gaf de indrok, dat het slijpen van die facetten vaak overwegend verstandswerk is geweest, dat Van Del- dens onmiskenbare fantasie kortwiekte. Onder de druk van het intellect is de mu ziek, die in aanleg veel beloofde, toch te weinig opgebloeid. Het macabere scher zando is wel een hoogtepunt van het werk geworden en ook de dynamiek werd een factor van betekenis, hetgeen in de toege wijde uitvoei-ing door Alexander Krann- hals voortreffelijk werd aangetoond. De componist, op het podium geroepen, toonde zich over de aan zijn symphonie bestede zorg zeer voldaan. Als scherp contrast met wat er op dit concert voor de pauze was gebracht, kwam in de tweede helft van de avond de vijfde symphonie „Uit de Nieuwe Wereld" van Dvorak, roman- tisch-bewogen muziek, maar met een voorbeeldig evenwicht tussen zuiver-mu- zikale gedachte en gevoelsexpressie. In een prachtige, geladen uitvoering zorgde de dirigent Krannhals er met juist inzicht voor, dat dit evenwicht gehandhaafd bleef. Het Residentie-Orkest richtte zich geheel naar zijn intenties en speelde met fraaie klank en met opvallende scherpte van dé tail-tekening. Het werd een goed besluit van een toch belangrijk concert van het Holland Festival. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT - BUREN brengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf 40. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 In Amsterdam zal in de zomer van 1957 een internationale tentoonstelling worden gehouden, die een beeld zal geven van de stand van wetenschap en industrie voor zover deze samenhangt met de kennis van het atoom. De kern van het tentoonstellings complex zal worden gevormd door een spe ciaal daarvoor te bouwen expositieruimte van uitzonderlijke constructie en van grote afmetingen. Dit gebouw zal in de Tuinstad Slotermeer vex-rijzen. Laatste leerlingenuitvoering in dit seizoen van de Maatschappij tot bevordering van de Toonkxmst, onder leiding van Marinus Adam. Maandag 11 Juli, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters, die ook te be luisteren is op Dondei-dag 14 Juli, van 20 tot 21 uur en op Vrijdag 15 Juli van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 12 Juli, Grote Kerk, 20.00 uur: De organist J. Tonnis speelt werken van Scar- lotti, Palafutti, Handel. J. S. Bach, Swee- linek en Walther. Donderdag 14 Juli, Concertgebouw, 20.00 uur: Internationaal Orgelconcours. Impx-ovi- satieconcert. Donderdag 14 Juli, Grote Kerk, 20.00 uur: De organiste Jeanne Marguillard (Besangon), speelt werken van Du Mage, Frobex-ger, Lübeck, Gabi-ieli, De Gx-igny en Purcell. TONEEL EN DANS Vrijdag 8 Juli, Openluchttheater, Bloemen- daal, 20.00 uur: De toneelgroep „Theater" speelt onder regie van Mieke Verstraete „Twee Flierefluitei-s in het Paradijs" van Gaston Martens, met Mieke Verstraete, Anny de Lange, Kees Brosse, Johan Wal- hain, Rob de Vries en anderen. Op Zater dagavond, 9 Juli zal deze opvoering in dit theater herhaald worden. Woensdag 13 Juli, Openluchttheater, Bloe- mendaal, 14.30 uur: Anneke Elro en haar Sprookjesgezelschap (Het Rotterdams Kindertoneel) voeren op „Panda en de Gemaskerde". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op wei-kdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Bovenzaal, architectuur tentoonstelling „Haarlem en Omstreken." Opening Zater dag 9 Juli, 16.30 uux'. Huis Van Looy: Tentoonstelling van leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" tot Zondag 10 Juli. Geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en des Zon dags van 13 tot 17 uur, ingang Kamper laan. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is geopend van 1012 en van 1417 uur. Teyler's museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuui-kunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uui\ des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 17a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend van 9.30— 12.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nedexiand met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vleeshal: „Madame" tentoonstelling van cos- tuums. waaiers, preciosa uit de achttiende en negentiende eeuw. Dagelijks ook 's Zondags geopend van 1017.30 uur; bovendien op Zaterdagavond van 1922 u. Tuinzaal Concertgebouw: Milva-Luva ten toonstelling tot en met 9 Juli. Geopend van 10 tot 22 uur. Kunsthandel Leffelaar: Reproducties naar oude en moderne meesters. Geopend van 10 tot 17 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch ge bouw-schildersmilieu. Toegankelijk elke Zaterdagavond en iedere ochtend van 11 tot 13 uur. De directie van Theater Carré in Amster dam heeft beslag laten leggen op een deel der bezittingen ter waarde van f 160.000 van het cix-cus Althoff, dat op het ogenblik in Amstei-dam op het Scheldeplein voor stellingen geeft. Volgens de advocaat van de heer Althoff zou de directeur van Carré, de heer Wun- nink, tot deze stap zijn gekomen omdat hij meent, op grond van een destijds tussen hem en circus Althoff gemaakte overeen komst schadeloos gesteld te moeten wor den voor het optreden elders in Amster- damdam, van dit circus. Ook werkt Alt hoff samen met het circus Strassburger, de vaste bespeler van Carré. De heer Wun- nink meent recht te hebben op een deel van de circusrecettes en heeft daartoe f 12.400 gevraagd. Een kort geding zal een eind aan het conflict moeten maken. De voor stellingen van het circus gaan normaal door. ODESSA. Het oproer op den krui ser Potemkin is afgeloopen. Gebrek aar. voedsel en steenkolen heeft de opstandige bemanning genoodzaakt, naar Constanza in Roemenië te varen, waar zij zich aan de ovei-heid heeft overgegeven onder de voomvaarde dat deze haar niet aan de Russen zal uitleveren. Dit verzoek is blijkbaar ingewilligd, daar de opvaren den vrij aan wal zijn gegaan. Roemenië heeft terstond den kruiser aan de Rus sische mai'ine overgedragen. De huiveringwekkende gebeurtenissen te Odessa hebben een stoffelijke schade van meer dan tien millioen Roebel ver- oorzaakt. Het aantal personexx dat bij de beschietingen en door de enorme branden om het leven is gekomen, wordt op meer dan tweehonderd geraamd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5