„In veilige haven" ontvangt de kinderen al 25 jaar Problemen Gerard van Praag Velsens Cultureel leven in de komende week Agenda voor Velsen Ervaringen in een dierenasyl Ontheemde kinderen brengen twee maanden in IJmuiden door „ARTISTIEK" Oom Piet van de poppenkast weet er van mee te praten Zaterdag bazar en dansen Beschuttende werkplaats gereed op de honderd velden J 11 Sturka Sportkleding Eisenhower-jacks Field-jacks Anoraks Spijkerbroeken Scheepvaartverkeer op de Rijn in stijgende lijn Belg beboet wegens vissen in IJslandse wateren J. Thomas voorzitter P.v.d.A.-afdeling Medische verzorging tijdens het weekeinde Jeugd stak teermachine aan Hoflaan in brand Sportdag van gymnasium „Felisenum" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 8 JULI 1955 99 99 ZATERDAG 16 JULI is er feest bij de IJmuidense speeltuin „In veilige Haven"; feest voor de groteren wel te verstaan, in de vorm van een receptie ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan. De eigenlijke oprichtingsdatum van de speel tuinvereniging is 29 September 1930. De heer P. C. Reek, beter bekend als „oom Piet van de poppenkast" weet het wel en wee over deze afgelopen kwart eeuw op een prik. In de jaren vóór 1930, zo weet hij te vertellen, was er in geheel Velsen maar één speeltuin te vinden, namelijk „Kindervreugd" in Velsen-Noord. Oom Piet, die zelf geen peuters had, maar die het jonge grut nochtans een warm hart toedroeg, had ter wille van diverse neefjes en nichtjes zelf een poppenkast vervaardigd, waar mee hij menig verjaardagsfeest luister bijzette. Zijn faam was tot in Velsen-Noord doorgedrongen en al gauw werd hij uitgenodigd bij „Kindervreugd" op te treden, waar het jeugdige publiek zijn zelfbedachte verhalen enthousiast begroette. Inmiddels begon „de hei" van IJmuiden- Oost meer en meer bevolkt te worden en werd ook de kinderschaar groter. Dit was reden voor de toenmalige kleuterleidster van de 'school aan de Casembrootstraat, mej. P.' H. Woerlee en de heer Reek om de hoofden bij elkaar te steken, want, zo zeiden zij, dat jonge goed moet in de vrije uren toch gelegenheid tot ontspanning heb ben. Ze besloten 1000 strooibiljetten te laten drukken en die huis aan huis te be zorgen. Beiden hadden ze een rijksdaalder geofferd en toen het drukwerk de deur uit was, bleek er nog precies 2.50 in kas te zijn om de zaal van „het Wapen van Vel sen" aan de Stationsweg te huren. Toen op de bewuste 29ste September oom Piet daar aankwam met de heer Lessing uit Amster dam, die namens de Unie van Nederlandse speeltuinverenigingen het woord zou voe ren, waren er precies twee belangstellen den in de zaal aanwezig. Maar na het be wuste „IJmuidense kwartiertje" was dit aantal gegroeid tot zeventien, waarbij ook wethouder D. Schilling hoorde. Huisbezoek De Amsterdamse spreker sloeg spijkers met koppen en aan het eind van de avond stelde hij een bestuur samen, zodat de basis voor het werk was gelegd. Dit bestuur, ge vormd door mej. P. H. Woerlee, C. N. Wey, mevr. M. Reek-Kluft, H. Kwast, mej. Fikke, mevr. B. Luster en P. C. Reek, M. Tuin en A. J. Prins heeft door middel van huisbezoek een aantal leden bij elkaar ge trommeld en toen de aanvraag om een ter rein naar de gemeenteraad ging, was dit voor honderd procent verantwoord. Naar de Herenduinen HET terrein in de Heerenduinen, dat werd toegewezen, was nog lang niet ge schikt voor het doel. Het moest eerst worden geëgaliseerd, bomen moesten wor den omgehakt en het diende omheind te worden. Bestuur zowel als leden hebben met alle kracht zelf aangepakt. Dit spaar de zoveel kosten, dat de tuin op 11 Juli 1931 officieel kon worden geopend met een inventaris van een paar schommels, een rekstok, een springbak, zes klimmas- ten en een houten clubgebouw. Wat aan geld ontbrak, werd met behulp van een bazar en prikkaarten bijgevuld en toen bleef er zelfs nog genoeg over voor de aanschaf van een glijbaan en een zandbak. Uitbreiding IN de loop der jaren is het materiaal aanzienlijk uitgebreid en ook het ledental nam gestadig toe. Zo telt de vereniging momenteel 600 leden en vinden omstreeks duizend kinderen in de tuin hun ontspan ning. Het bewonderenswaardige is dat er vandaag de dag nog geen arbeidsloon be hoeft te worden betaald als er iets moet worden gerepareerd. Er zijn altijd nog wel leden te vinden die zoveel hart voor de zaak hebben, dat zij pro-deo werken. Dat ADVERTENTIE (zwart - grijs - blauw - petrol) voor dames en heren (in opvolgende maten) Bezichtigt onze SPORTKLEDING-ETALAGE Kennemerlaan 100 DUISBURG (DAP) In de laatste tien dagen van Juni hield de goede bedrijvigheid der laatste weken van de Rijnscheepvaart ia het internationale verkeer aan de Ne derlands-Duitse grens bij Emmerik aan. Het verkeer stroomopwaarts nam, in ver gelijking met dezelfde periode van de voor afgaande maand, met 121.792 ton toe tot 1.003.355 ton. Ook stroomafwaarts was het verkeer groter dan in dezelfde periode van de voorafgaande maand. De toeneming be droeg 43.643 ton en het totale verkeer 634.848 ton. REYKJAVIK (United Press) Een vaar tuig van de IJslandse kustwacht heeft na een jacht van 34 uur de treiler Van Dyck uit Ostende opgebracht wegens vissen in de IJslandse territoriale wateren. De treiler wilde eerst niet stoppen, ook niet nadat enkele schoten met los kruit waren gelost. Tenslotte vuurde het vaar tuig van de kustwacht enkele scherpe gra naten af als laatste waarschuwing. Daarna stopte de treiler. Het was de tweede aanhouding van de Van Dyck in twee jaar in de IJslandse wateren. Albert van Neuville, de gezag voerder van de treiler, werd veroordeeld tot een boete van 1600 pond en zijn net ten zijn verbeurd verklaard. is loffelijk en getuigt van grote gemeen schapszin. Ook mevrouw Reek heeft al die jaren haar man trouw terzijde gestaan. Met grote vreugde heeft zij onder meer in die eerste jaren na de oprichting elke Woens dag- en Zaterdagmiddag de kleuters tus sen vier en zes jaar bezig gehouden. Het speelgoed dat daar voor nodig was, zoals poppenserviezen en blokkendozen, was in gezameld en werd betiteld met „oud speel goed", maar het deed goede dienst. De rest van de middag werd gevuld met kleu- tei-spelletjes en als de moeders, die in die tussentijd gelegenheid hadden gehad rustig hun boodschappen te doen, de peuters kwamen afhalen om vier uur, dan ston den de kleine mondjes niet stil en werd een getrouw verslag gegeven van al wat zij hadden beleefd. Op hoogtijdagen ver toonde Oom Piet zijn poppenkast, maar dat doet hij nu nog en al naar de tijden veranderen,krijgen zijn uitgebeelde sprook jes ook andere inhoud. Er mee ophouden? Daar denken deze beiden niet aan. I.V.H. is een deel van hun leven geworden en dat zullen de leden zeker met dit zilveren feest weten te waarderen. De heer H. Kwast, die jarenlang voor zitter was, leeft helaas niet meer. Ook hij heeft met inzet van alle krachten dit werk gesteund en mede groot gemaakt. Op 27 Augustus komen de kinderen aan de beurt. Dan is er een groot tuinfeest en er bestaan zelfs al plannen om ook in het najaar de feestelijkheden voort te zet ten. Op de Donderdagavond in de koffiekamer van het veilingsgebouw ,,'t Centrum" ge houden ledenvergadering van de afdeling Beverwijk van de Partij v. d. Arbeid, is de heer J. Thomas met algemene stemmen gekozen als voorzitter van de plaatselijke afdeling. Hiermede neemt de heer Thomas de plaats in van de heer S. Coelingh, die deze functie lange tijd heeft waargenomen. Inzamelingsactie Beverwijkse Harmonie Kapel De eerste resultaten van de actie van het Tamboercorps van de Beverwijkse Harmoniekapel om te komen tot een uni formfonds, door het ophalen van oud papier, zijn niet slecht te noemen. Men haalde 1500 kg. oud-papier op, 500 kg. oud ijzer en 100 kg. vodden. Zaterdag gaat men ophalen in de straten Alkmaarseweg, Grote Houtweg, Galgenweg, Arendsweg, Toren straat en Peperstraat. Beverwijkers op wereld-jeugdfestival Op het vijfde Wereld-jeugdfestival, een ontmoeting van 30.000 jongeren uit 100 landen, dat van 31 Juli tot en met 15 Aug. in Warschau zal worden gehouden, zullen twee Beverwijkers aanwezig zijn. De heren Dickkops en Nic. Boone zullen zich insche pen op het Poolse vlaggeschip „Batory". Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen', van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. J. W. v. d. Toom, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084 en P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tel. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: J. G. Lange, Wijk aan Dui- nerweg 3, tel. 4234. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. K. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Donker, Bree- straat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort Dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort en Driehuis: zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378; voor Velsen Noord, Velsen Dorp en Velserbeek zr. Nap, Rem- brandtlaan 5, tel. 6195; voor IJmuiden en IJmuiden Oost: zr. Gomes, Leeuwerik laan 39. CASTRICUM Dokters H. Wieringa, Schel geeststraat 31, tel. 289. Wijk- en kraamverpleging Zuster M. Meihuizen, Bakkummerstraat 48. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6. telefoon 500. HEEMSKERK Dokter Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512 266. DE BEHEERDER van het Kerbert-asyl te IJmuiden kan veel verhalen over zijn belevenissen met de steeds wis selende levende have, die aan zijn zorgen en aan die van zijn vrouw worden toevertrouwd. Het zijn niet alleen honden en -poesen, die om inkwartiering komen vragen, ook tal van gevederde vrienden vinden er een hartelijke verzorging. En het is dan ook uit paedagogisch oogpunt bekeken bepaald niet verantwoord om een kind met een hond of poes naar het gemeente-terrein te sturen om het dier in het gashokje aan zijn einde te laten komen. Dat kleine bouwsel op het gemeenteterrein heeft ongetwijfeld grote betekenis, maar voor hetzelfde geld kan men spre ken van een dier, dat men laat inslapen. Het klinkt heel wat minder cru al blijft de betekenis dezelfde. HET is interessant een greep te doen uit de vele belevenissen van een asyl- houder. Twee reigers uit Beeckesteyn heeft hij onder zijn hoede, twee jonge vo gels, die uit het nest ge vallen zijn. Een ervan be valt het zo goed in het asyl, dat hij gretig zijn visje uit den hand eet om dan met een kwekkend geluid zijn dankbaarheid te tonen. Twee bergeendj es werden vier nachten toevertrouwd aan een kloek, die op eieren zat te broeden. De kloek liet zich niet van de wijs brengen en bleef rustig zitten. Maar toen haar kui kens het levenslicht aan schouwden, werden ook de beide bergeendjes broeder lijk of zusterlijk in de fa miliekring opgenomen. DAT het voor een vogel wel eens moeilijk kan zijn zich te onttrekken aan de belangstelling van de mens, blijkt uit de wederwaardig heden van een Jan van Gent, die onder de hoede van de politie in het asyl werd gebracht. Het dier was toen besmeurd met de voor hem zo gevaarlijke ruwe olie, maar na drie we ken voelde het zich lekker genoeg om weer het lucht ruim te kiezen. Het bleek hem te machtig. Op het strand gekomen moest hij opnieuw in de mens zijn meerdere erkennen en nu zit hij in Artis in Amster dam om ten tweeden male op krachten te komen. Het valt soms voor de eigenaar van een poes of hond niet mee het trouwe dier te laten inslapen. Dat blijkt uit het verhaal van de man, die door omstan digheden, o.a. ziekte, ge noodzaakt was afstand te doen van zijn hondje. Het was maar een „vuilnisbak- kenras", maar bij de ver huizing was het dier dwars door Nederland komen lo pen om bij zijn baas te kunnen blijven. IN DE vacantie-maan- den komen heel wat hon den en poesen in het asyl logeren, die hun „pension" te druk vinden. En dan zit er voor de asylhouder niets anders op, dan de schuur open te breken, zodat het dier tijdens baasjes' vacan- tie in vertrouwde omgeving onderdak vindt. Meestal draait het er dan op uit, dat het dier dan meer voedsel krijgt dan goed voor hem of haar is. Hier spreekt dan het goede hart van de buren en ja, daar zit toch ook weer veel goeds in. DAT een kouw ook trouw kan zijn illustreert het vol gende voorval: Het dier werd in het asyl binnen gebracht met een verdik king of abces. De dokter moest er aan te pas komen, er werd operatief ingegre pen en na 14 dagen was hij weer de oude. Het dier was in die twee weken vol komen tam geworden. Na vier maanden kreeg hij een baasje in Santpoort, maar vijf dagen later keerde hij, na een fraaie duikvlucht, DP zijn basis terug: Gerrit Dleef het asyl trouw. HET IS voor dit mooie ;verk, dat Zaterdagmiddag in de Theeschenkerij in Velserbeek een bazar ge houden wordt. Want zoiets kost han denvol geld. De bazar is van 2 tot 7 uur. En daar na wordt van 8 tot 12 uur gelegenheid gegeven tot dansen, bij goed weer op het terras. Alleen als het 's middags en 's avonds druk loopt, levert het voor het asyl weer een finan ciële ruggesteun op. En het is ook daarom, dat vooral de jeugd van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren in Velsen en Bever wijk, zich voor deze ba zar ^bijzonder ingespannen heeft. Vijf en twintig ontheemde kinderen zijn gisteren voor de tijd van ongeveer twee maanden ondergebracht bij even zovele IJmuidense pleegouders. Het zijn kinderen, afkomstig uit de Oostelijke randstaten, die enige tijd in Oud-Katholieke gezinnen in IJmuiden zullen doorbrengen. Gisteren hebben pastoor C. F. Nieuwenhuyzen en enige dames de kinderen aan de grens begroet en gistermiddag zijn ze door de pleegouders in het Oud-Katholieke Verenigingsgebouw afgehaald. Oorspronkelijk zouden er 28 jongens en meisjes komen, maar drie lieten verstek gaan. Dat dit voor drie pleegmoeders, die zich spontaan hadden opgegeven, een desillusie was, behoeft geen betoog.' Het was trouwens ook voor de pastoor en zijn staf een hele uitzoekerij eer alles op rolletjes liep. Sommige kinderen ston den anders geregistreerd dan ze in werke lijkheid heetten. Dat kwam omdat moe der plotseling weer hertrouwd was en de ouders dus een andere naam voerden dan hun spruit. Die familierelaties in het Oos ten zijn trouwens helemaal wat ingewik keld geworden na de oorlog, toen met de soldatenuitwisseling vele vrouwen mee de grenzen overtrokken. Ook de families, die vluchtten zijn vaak van naam veranderd. Sommige kinderen vonden onderdak in een weeshuis en ook daarvan mochten enige de reis naar Nederland aanvaarden. Ze zaten gisteren heel rustig en stil op hun stoel, de koffers netjes gerijd in het midden van de zaal. En aan die koffers was het te zien dat velen ook verleden jaar in Nederland zijn geweest. Dat kost bare geschenk van vroegere pleegouders was netjes bewaard en deed nu weer goede dienst. Het ligt in de bedoeling een serie ge zamenlijke uitstapjes met hen te orga niseren. Maar vandaag is het al een glo riedag voor hen. Ze hebben een. prima plaatsje gekregen op het Sluisplein, om goed de Koningin te kunnen zien; de landsvrouwe waaraan ze zulk een prettige herinnering bewaren. Want verleden jaar zijn ze met andere lotgenoten zeer gastvrij in het paleis Soestdijk ontvangen. En in menig hartje leefde de vraag of de Ko ningin hen nog zou herkennen. Zij had zich immers toen met ieder afzonderlijk be moeid! Voordat de kinderen Donderdag met hun pleegouders mee mochten zijn ze ge wogen, maar bij geen van allen sloeg de weegschaal door. Soms wees de wijzer zelfs maar een bedroevend aantal kilo grammen aan. Straks als ze weer naar hun land teruggaan, zal er ongetwijfeld wel meer te noteren vallen. En dit zal zowel kinderen als pleegouders uitermate ver heugen. De jeugd van Velsen-Noord blijkt zich sinds Woensdagmiddag niet meer te be perken tot het stoken van kleine vuurtjes, maar heeft het nu ook op andermans eigendommen begrepen. Een stel knapen stookte tegen de avond een vuurtje vlak bij een teermachine van het wegenbouw bedrijf van de firma Neuchatel. De ma chine geraakte in vlam en thans zit het bedrijf met een schade van enige honder den guldens. De politie van Velsen stelt een onderzoek in naar de jeugdige daders. In de op 28 September 1954 gehouden vergadering heeft de Velsense gemeente raad besloten tot het instellen van een beschuttende werkplaats voor minder- validen en moeilijk-plaatsbaren en hier voor te bestemmen het Zuidelijk gedeelte van het gebouw van de voormalige open bare lagere school aan de Bothastraat te IJmuiden (West). Tevens werd voor de verbouwing een crediet verleend, groot 40.000,Het gebouw is thans gereed. In verband met de ingebruikneming van deze werkplaats zullen in de begro ting voor 1955 thans ook dienen te worden geraamd de posten, verband houdende met de exploitatie, aldus delen B. en W. de raad mee. ADVERTENTIE Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - IJmuiden Het Velsense Gymnasium „Felisenum" heeft ook ditmaal het cursusjaar besloten met zijn traditionele sportdag op de sin- telbaan van het Watervlietterrein te Vel sen-Noord. Het programma, bestaande uit een vijfkamp athletiek, werd, ondanks enkele regenbuien, vlot afgewerkt.. Win naars van de wisselbeker eer eerste en tweede klasse werden: Loes Meyer en Erik van der Woude; tweede plaats: Babs Burghout en Henk Amsing en derde plaats: Marina Meyer en Bart Goslinga. De winnaars van de wisselbeker der derde, vierde, vijfde en zesde klasse wer den Willy van Maanen en Hans Ratsma; tweede plaats: Greet Appelman en Hugo van Dongen en derde plaats: Anneke Schenk en Hugo Waardenburg. De 5 x 80 m. klasse estafette werd ge wonnen door de derde klas. Na afloop reikte de heer J. Mulder in het paviljoen de prijzen en diploma's uit. Zij hadden trek in aardbeien Drie jeugdige inwoners van Castricum zijn door ds rijkspolitie betrapt toen zij zich „te velde" tegoed deden aan aard beien. Enkele tuinders hadden gemerkt dat er aardbeien uit hun tuin verdwenen en stelden de politie hiervan op de hoogte. De knapen zijn op het politiebureau over hun onjuiste handeling onderhouden en vervol gens naar huis gezonden. CEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 9 tot en met Zaterdag 16 Juli. ZATERDAG 9 JULI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge- bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, tentoonstelling van werken van vier Noordhollandse schilders. „HET HONDERD RUITEN-BORD blijft ons nationaal volksspel", zo vertelde oud wereldkampioen Herm Hoogland bij de opening van het Haarlemse Checker-tour- nooi op 30 Juni te Haarlem. „Door mijn contact met het buitenland is voor mij onomstotelijk komen vast te staan dat wij Nederlanders het kleine spel op de 64 ruiten (met 12 stukken) als internationaal spel moeten leren om de dammende volkeren tot elkaar te brengen". Het is overwegend de grote massa - vooral onder de Engels sprekenden - die op het kleine dambord spelen. De Nederlandse Checker- bond streeft er naar om uniforme spelregels internationaal in te voeren, omdat onder de buitenlandse dammers de spelregels nog al eens verschillen. Het Checker- spel is bijna gelijk aan het dammen op de honderd velden. Als enige afwijking van het kleine bord spel geldt, dat wanneer beide spelers een koning (dam) hebben bereikt, de dam be halve de diagonale macht ook nog de ho rizontale en verticale macht verkrijgt. Deze vondst van Herm Hoogland is van grote betekenis voor het Checker-spel, omdat zonder deze ingrijpende omwente ling, het spel op het kleine bord aan be langrijkheid inboet. Honderd ruiten blijft ons Nederlands volksspel, maar zeker bevelen wij de dam mers aan om het Checker- en het Canadees 144 ruiten eens te leren spelen, omdat op zekere dag ongetwijfeld de gelegenheid zich voordoët dat met een buitenlandse damvriend contact wordt opgenomen. En dan is het nuttig naast het Poolse spel, ook het kleine (64 ruiten) als het grote (144 ruiten) bord te kunnen bespelen. De Nederlandse Checker-Bond organi seert in elf steden van ons land een tour- nooi, waaraan de sterkste dammers deel nemen. Donderdagavond 30 Juni was in de muziekzaal van hotel Brinkmann in Haar lem de bloem van de Kennemerland- dammers aanwezig om voor het eerst aan dit spel deel te nemen. Er wordt vervolgens op Zaterdag 9 en Zaterdag 16 Juli van 15 uur tot 's avonds laat gespeeld. De notatie is als volgt: Zwart 81 82 83 84 71 72 73 74 61 62 63 64 51 52 53 54 41 42 43 44 31 32 33 34 21 22 23 24 11 12 13 14 Wit Het schaakbord is het bord van Checkers. Hieronder volgt de partij, tussen J. B. Sluiter en B. Dukel in de le ronde van het Haarlemse Checker tournooi. De remise kwam op interessante wijze tot stand. J. B. Sluiter (wit), B. Dukel (zwart): 1. 33-42 62-53; 2. 34-43 53x34; 3. 24x43 73-62; 4. 22x33 63-53: 5. 42x63 74x34; 6. 23x44 62-53. 7. 32x42 53x32; 8. 21x42 83-74; 9. 12-21 72-62. In elk geval heeft zwart enig houvast op de witte stelling bereikt. Wit is aanzien lijk in zijn spelvrijheid belemmerd en als zwart na 62-52 de belangrijke formatie 52-61-71 heeft opgebouwd, betekent dit voor deze laatste een voordeel. 10. 13-23 64-54; 11. 44x63 74x32; 12. 21x42 62-52: 13. 32-34 84-74; 14. 11-21 81-72; 15. 34-43. Stand na de 15e zet van wit is als volgt: zwart 6 stukken op 52, 61, 74, 72, 71 en 82; wit 6 stukken op 14. 21, 33, 31, 43, 42, met zwart aan zet. In de partij speelde zwart 61-51, maar het zou zeker de moeite waard zijn te onderzoeken of in dit eindspel de zet 72-62 niet sterker is. 15.61-51; 16. 42x61 71-52. 43-53 zou op tempo door de ruil 52-41 en 72-62 verliezen. 17. 21-32 72-62; 18. 32-42 74-63; 19. 42-61 51-72. Nu krijgt wit enig terreinoverwicht. 20. 30-42 72-61; 21. 14-24 62-52. Beide breken door naar dam, doch dan treedt ook de spelre gel in werking dat de dam horizontale en verticale macht krijgt naast de gewone diagonale. Dit maakt het moeilijk waar de dam moet worden geplaatst. De ruiten 11, 84, 14, 24, 81 en 71 zij» het minst kwets baar en het gunstigst voor de opstelling van de dam in het eindspel. 22. 43-53 52x33. 23. 53x74 33-23. 24. 74-84 23-14. Als zwart een dam plaatst op ruit 13, dan volgt het offer met 24-34 en de witte dam vangt verticaal de zwarte dam op ruit 44. 25. 24-34 61-51. 26. 34-44 sterker is de witte dam spelen naar 32Op het of fer 14-52 volgt verlies door 32-72 en 82- 61. 34-43.61-52.43-53.51-41.53-62 met winst. Volgens deskundigen op het Checker- eindspelgebied is het volgende spel niet meer tot winst te brengen. 26. 51-41. 27. 31x52 14x71. 28. 44-54 82-73. 29. 54-64 71-81. 30. en na 84-32 re mise. De gemiddelde duur van een Checkers partij is ongeveer 30 zetten en het speel- tempo is 35 zetten per anderhalf uur, zo dat de partij bijna steeds met drie uur is afgelopen. Gaarne geven wij voor lezers, die iets meer van het kleine bordspel wil len weten, onze bemiddeling. Om liet kampioenschap van Kennemerland 100 ruiten Wij hebben nog tal van fraaie fragmen ten uit de afgelopen wedstrijd om het hoofdklasse kampioenschap van Kenne merland liggen. En reeds begin Augustus zullen de Kennermerland vertegenwoordi gers J. H. Willemse, A. de Jong, T. Post- ma en B. Dukel uitkomen in de provinciale damwedstrijd. Tot slot van deze rubriek volgt hier het fragment van de partij tus sen H. van Berk en B. Dukel. Het frag ment begint na de 26e zet van Van Berk. Zwart: H. van Berk, damclub 't Oosten. Wit: B. Dukel, D.C.IJ. Zwart: 3, 4, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 23, 26, 36. Wit: 25 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41 43, 45, 47, 48, 49. De laatste zet van zwart was 5-10 en wit werd in de gelegenheid gesteld een diep verborgen damcombinatie te nemen. Voor het bord berekende wit, dat zwart de dam met nadeel kon afnemen en in het reste rende 5 om 6 eindspel in het voordeel van wit wel de remise zou afdwingen. Er moest dan als volgt worden gespeeld: 47-41, 36x47, 25-20, 15x24, 32-28, 32x41, 42-37, 41x32, 38x27, 21x32, 49-44, 47x29, 34x5 en zwart neemt nu het beste de dam door 16-21, 5x46, 18-23, 46x35, 8-12, 35x 21, 26x17. De stukken op 26 en 1 kunnen nu geza menlijk doorbreken. Voor het bord speel de wit deze kans liever niet en het spel in deze beslissende partij van de finale om het kampioenschap van Kennemerland verliep als volgt: 1. 34-29 23x34. 2. 40x29 10-14. 3. 35-30 18-22. 4. 29x18 13x22. 5. 32-28 22-27. 6. 37-32 8-12. 7. 41-37. Tot zover had wit, ondanks de vreemde opstelling van zwart met de stukken 36, 26, 27, 21, 16 geen vat op de zwarte stelling kunnen krijgen. Re soluut was Van Berk vanuit de opening op dit spel afgegaan. Maar het brengt consequenties mee, want de kleinste fout kan zwart door de randstelling noodlottig worden. Zwart kan het beste in deze stand 12-17 spelen. Als 7e zet volgde echter: 7. 27-31. 8. 43-39 31x42. 9. 48x37 12-18. 10. 30-24 19x30. 11. 25x34 14-19. 12. 45-40 18-23 Zwart 3, 4, 9, 15, 16, 23, 19, 21, 26. en 36. Wit 28, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 40, 47. en 49. De laatste zet van zwart is fout en wit straft deze af. 13. 33-29 3-8. 14. 29x18 8-13. 15. 18-12 en nu meende zwart te spelen 21-27 met de slag naar ruit 8. In de overblijvende stelling laat wit volgen 37-31 38-32 en 39- 33 met 34 x 12. Toen dit zetje voor zwart faalde, kon Van Berk het beste spelen 36- 41 47x36 en 21-27, doch wit behoudt zijn voordeel. Van Berk gaf zich gewonnen en de wit-speler won de kampioenstitel van Kennemerland 1955. H. Laros is van mening dat in de be- ginstelling zwart na het nemen van de witdam beter met 18-22 en 22-27 kan voortzetten, met kans op minstens gelijk spel. Ook interessant voor de lezers om deze variant eens te onderzoeken. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui den. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, 1419 uur, bazar; 2024 uur, bal in theeschenkerij Velserbeek. ZONDAG 10 JULI IJMUIDEN „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. MAANDAG 11, DINSDAG 12 en DON DERDAG 14 tot en met ZATERDAG 16 JULI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „Felison", op Maandag, Donderdag en Zaterdag van 1417 uur, op Dinsdag en Vrijdag van 19—21 uur, als Zater dag. WOENSDAG 13 JULI IJMUIDEN Openluchtconcert, 19.45 uur, park Vel serbeek, Velser Accordeonvereniging. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. Moerbergkleuterschool, 20 uur, filmzaal Moerbergschool, bijeenkomst. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.30 uur, „The true and the brave" Zondag 15 uur, Maandag tot en met Woensdag 20 uur „Vlucht uit fort Bravo" Donderdag 20 uur, „Pépé, le Moko". Rex, Vrijdag tot en met Maandag, 20 uur, „Opgepast zakkenrollers" Zondag 15 uur „Buffalo Bill" Woensdag en Don derdag 20 uur, „Niagara". VRIJDAG 8 JULI. Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: De groene halsdoek. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur. Apache. W. B.-theater, 20 uur: Te vuur en te zwaard Supporters komen bijeen De Castricumse supportersvereniging CSV houdt Maandag 18 Juli haar jaarver gadering in hotel De Harmonie. Naast de jaarverslagen van de secretaris en de pen ningmeester staat een bestuursverkiezing op de agenda: de heren C. Boot, P. v. d. Brink, H. Jacobs. J. Seeder en J. Kooy jr. zijn periodiek aftredend noch herkiesbaar. Voorts zal men het winterseizoen 1955-'56 bespreken. VRIJDAG 8 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 u., „The true and the brave". Rex, 20 uur, „Opgepast, zakkenrollers". Openluchtconcert, 20 uur, Moerberg- plantsoen, „IJmuidens Roem". „Felison", 1921 uur, expositiezaal Hei- destraat, tentoonstelling van werken van vier Noordhollandse schilders. MiddenstaJidsverenigingen in Velsen, 20.30 uur, Café v. d. Lem, Zeeweg, bij eenkomst. ZATERDAG 9 JULI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.30 uur: „The true and the brave". Rex, 20 uur, „Opgepast, zakkenrollers". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", 1417 uur, als Vrijdag. Ned. Ver. tot Bescherming van dieren, 1419 uur, bazar in theeschenkerij Vel serbeek; 2024 uur, bal in theeschen kerij.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7