Op Kop van IJmuidense Vissershaven voltrok zich ontroerende plechtigheid Geen verrassingen meer bij huur- en belastingdebat H.K.S. „De Hoop" - een nationaal schip - officieel in dienst gesteld R ech tvaardiging Beeldhouwer van vissersmonument Een vlaggend Velsen begroette Koningin TWEEDE KAMER Tweede Kamer heeft nog wel wensen, maar regering doet geen verdere concessie 5 Kerkelijk Nieuws Filiaalhouder aangehouden kas klopte niet Nachtelijke vergadering met tenslotte nog acht leden VRIJDAG 8 JULI 1955 Het is nu al bijna twee jaar geleden, dat een zestal Haarlemse deskundigen op het gebied van de sportbeoefening en de daarmee samenhangende vraagstukken op ambtelijk, organisatorisch en bouwtech nisch gebied een korte reis naar Denemar ken maakte om zich te oriënteren omtrent de daar heersende opvattingen over de bouw en inrichting van sport- en gymna stiekzalen. Die reis heeft, naar men zich zal herin neren, nogal wat stof doen opwaaien, tot ver buiten de grenzen van de gemeente welke in de eerste plaats belang bij deze reis had. Aanleiding daartoe vormden de vragen van een lid van de Haarlemse ge meenteraad, dat de kern van de zaak bij dë mondelinge behandeling van zijn in terpellatie meende te kunnen samenvatten in de woorden: „Gaan ze weer uit van onze centen?" Een dergelijke vraag werkt altijd sug gestief en men kan er wel een degelijk en houtsnijdend verweer tegenover stellen, maar de vraagsteller krijgt als regel een williger oor dan degene die antwoordt. En we hebben ons dan ook niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat de uitvoerige moti vering welke door Burgemeester en Wet houders van de Deense reis werd gegeven, minder weerklank vond dan zij verdiende. Enige maanden later bracht de commis sie welke de reis had gemaakt een belang wekkend rapport over haar bevindingen uit: het bleef intussen voor het grote pu bliek vrijwel onopgemerkt. Het lijkt ons intussen een daad van een voudige rechtvaardigheid er thans eens op te wijzen, dat de omstreden reis naar Dene marken - een „uitstapje" dat overigens nog geen 1850 gulden had gevergd - zeer prac- tische resultaten begint af te werpen. Niet alleen in Haarlem, waar twee gymnastiek lokalen in aanbouw zijn bij de P. H. van der Leyschool en de Christiaan Huygens- school, maar ook in Heemstede, waar de raad verleden week besloot tot de bouw van een sportzaal aan de Lanckhorstlaan, en in Zandvoort, waar de architect van de nieuwe Wim Gertenbach-Ulo uit Den Haag de wenk kreeg bij zijn ontwerp vooral rekening te "houden met de aanbevelingen en conclusies, zoals de commissie die in haar rapport had samengevat. Ook de ont werper van het sportgebouw in Heemstede verklaarde, dat hij met vrucht van haar werk gebruik had gemaakt. Wanneer men nu verder bedenkt, dat het hier om projecten gaat, waarvan de ver wezenlijking soms veel meer dan een ton vergt, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat de zo gewraakte „Deense reis" zijn geld dubbel en dwars heeft opgebracht. Het zou de critici van twee jaar geleden sieren indien zij ook openlijk tot die erken ning kwamen. NA DE KRANSLEGGING bij het mo nument op de kop van de Vissershaven is de beeldhouwer H. W. Wezelaar aan de Koningin voorgesteld. De opdracht voor het vervaardigen van het gedenkteken werd in begin 1953 door het comité Vis sersgedenkteken IJmuiden aan hem ver strekt Op advies van een commissie van deskundigen, bestaande uit de beeldhou wer M. Andriessen, de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem en de architect W. M. Dudok. Beeldhouwer H. M. Wezelaar HET Comité Vissersgedenkteken IJmui den, dat zich ten doel stelde een eenvoudig gedenkteken op te richten ter nagedach tenis aan alle vissers, die terwijl zij de visserij van IJmuiden uit beoefenden op zee waren gebleven, werd opgericht naar aanleiding van het feit. dat eind 1951, be gin 1952 enige opvarenden van de IJmui dense vissersvloot op zee het leven lieten en kort daarop de motortrawler „Alkmaar" IJm. 31 met man en muis verging. Het was al lang als een gemis gevoeld, dat waar reeds in de meeste kustplaatsen, die nauw met de visserij zijn verbonden, vissersmo numenten aanwezig waren, in de grootste visserijhaven van Nederland een dergelijk gedenkteken ontbrak. DE heer Wezelaar werd geboren te Haarlem, is thans vierenvijftig jaar oud en woont en werkt te Amsterdam. Na zijn opleiding aan de Rijksschool voor kunst nijverheid te Amsterdam verbleef hij van 1913 tot 1934 in Frankrijk en vooral in Parijs. Hij vervaardigde ondermeer het oorlogsmonument voor Roosendaal, een gedenksteen in de Gerrit v. d. Veenstraat te Amsterdam en voorts is werk van hem te zien in het museum Boymans, het Ste delijk Museum te Amsterdam, op de Hoge Veluwe en in Arnhem. Van onze verslaggevers BIJ DE STRAKKE BAZALTEN DAM op de Kcp van de IJmuidense Vissershaven hebben duizenden tus sen de middag het Vissersmonument door Koningin Juliana zien onthullen en ruim een uur daarna de in- dienststelling van het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" door het hijsen van de HKS-vlag kunnen gade slaan. Met al die vlaggen in de stad en aan de havens was er in Velsen het uiterlijke beeld van blijdschap. Toch was er ook dat andere, waaraan niemand ontkwam. Want er was niet alleen blijdschap; er was op deze dag ook ontroering. Blijdschap om de indienststelling van een zo voortreffelijk ingericht hospitaal-kerkschip als de „De Hoop" en ontroering bij een monument, waar de vissers van heel Nederland werden herdacht, die bij rampen met tal van vissersvaartuigen in de laatste jaren op zee zijn omgekomen. Die ontroering hebben allen ongetwijfeld het sterkst in zich gevoeld tijdens de plech tigheid op de Kop van de Vissershaven, toen Koningin Juliana om twaalf uur onder doodse stilte het dundoek van het bronzen beeld liet glijden en de forse vissers figuur tevoorschijn kwam, waarvan de voorzitter van het comité Vissersgedenkteken IJmuiden, mr. M. M. Kwint, enige ogenblikken tevoren in zijn toespraak had gezegd: „Dit monument werd opgericht om de nagedachtenis van de omgekomen vissers te eren en om een plaats van herdenking te bieden aan hun nabestaanden en aan de gehele burgerij. Van dit voetstuk rijst op een mannen figuur, gegoten in brons, naar het model van de beeld houwer H. M. Wezelaar. Een doodgewone visserman, breeduit staande in waterlaarzen, zijn oliejas opbollend in de wind, die altijd over IJmuiden is. De rechterhand gestrekt en dragende een stormlantaarn, uitziende over de zee en van nu af aan bij dag en nacht, jaar in jaar uit de dodenwacht houdende over die vissers, die eens uit deze haven uitvoeren, maar daarin nimmer terug keerden. Moge hun ziel in het Eeuwige leven een veilige haven hebben gevonden in het Huis des Vaders, waar van geschreven staat dat daarin zijn vele woningen". IN DE VELSENSE straten is Koningin Juliana met haar gevolg met enthousiaste hartelijkheid door de schooljeugd en de ouderen ontvangen. Met alle vlaggen van gebouwen en woningen en de met vlagge tjes zwaaiende kinderen werd een kleur rijk en warm cachet aan deze ontvangst gegeven, die kwart over elf aan de gemeentegrens van Velsen bij de brug over zijkanaal C in de weg AmsterdamVelsen was begonnen. De burgemeester van Vel sen, mr. M. M. Kwint, heette de Koningin welkom in zijn gemeente. „Majesteit, mag ik een voorstel van orde doen?", zo vroeg Velsens burgemeester la chend, wijzend op een tentje terzijde van de weg, waar drie dames een hartverster kende kop koffie hadden voorbereid. Het was een goed voorstel: koningin Juliana sloeg haar beige vos om en stapte uit de auto, terwijl mevrouw M. Peeters-Vosman, echtgenote van de directeur van „Duin en Kruidberg haar en haar gevolg met de kof fie tegemoet trad. De stoet was bijna een kwartier op het tijdschema voor, zodat ook het gehele gevolg uit de auto's kwam om de koffie te gebruiken. Ondertussen besprak de koningin met de burgemeester de tocht met het nieuwe hos pitaalschip in verband met de weinig gun stige weersomstandigheden. Koningin Ju liana liet ook de drie dames, die voor de koffie gezorgd hadden, aan zich voorstel len. Behalve mevrouw Peeters-Vosman wa ren dat mevrouw C. van der Heijden-Maar- schalk en mevrouw A. Noortman-Winter. Na deze korte onderbreking nam de Ko ningin weer in de hofauto plaats met bur gemeester Kwint aan haar linkerzijde, het gevolg stapte in en de stoet zette zich weer in beweging langs het wuivende groepje mensen, dat helemaal naar de brug bij Buitenhuizen was gekomen, teneinde de begroeting bij te wonen. In het gevolg van de Koningin bevonden zich mr. J. C. baron Baud, grootofficier in speciale dienst, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong, adjudant van de Koningin en mevrouw N. Smitt-Avis, particulier secretaresse van Koningin Juliana. Tijdens de rit naar de haven via de Stationsweg, De Noostraat, Lange Nieuwstraat en Ken- nemerlaan groette de Koningin vriendelijk wuivend en glimlachend naar alle duizen den toeschouwers. Telkenmale wanneer de auto met de Koninklijke standaard in zicht kwam en de sfeer van gespannen verwach ting werd verbroken, weerklonk gejuich. Comité voorgesteld NA DE AANKOMST langs een dichte haag van mensen op het Sluisplein bij de kop van de Vissershaven, heeft de burge meester, mr. M. M. Kwint, de leden van het comité Vissersgedenkteken IJmuiden aan de Koningin voorgesteld. Het waren de heren mr. J. R. van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, secretaris; A. de Boon, tweede voorzitter van de Cen trale Bond van Werknemers in het Trans portbedrijf, penningmeester; ds. J. van den Berg, Ned. Hervormd predikant, ds. W. Diepersloot, Geref. predikant, C. Koster, oud-voorzitter van de Federatie van orga nisaties op het gebied van de groothandel in de be- en verwerking van vis, C. F. Nieuwenhuijzen, pastoor Oud-Katholieke Kerk, deken van IJmuiden, J. C. Pronk, voorzitter van de vereniging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden en W. Chr. Westerhoven, pastoor van de R.K. kerk te IJmuiden. Terwijl de IJmuider Harmonie koraalmuziek speelde, werd Koningin Juliana begroet door dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Gunstig weer ZWART VAN de mensen was het op de uiteinden van de visseryhaven, waar een matige Noordelijke wind van zee over het land kwam. Honderden vlaggen op sche pen, reder y gebouwen, pakhuizen en wonin gen woeien strak uit en na motregen in de eerste uren van de ochtend bleef het droog en hing boven het havencomplex een effen grauwe bewolking, waar de zon af en toe doorheen brak. Inmiddels hadden zich in de twee tenten, op de verschillende vakken en op de bun ker alle genodigden verzameld. De burge meesters van tal van gemeenten, waarvan schepen aan de Noordzee-visserij deelne men, waren eveneens vertegenwoordigd. Van het gezelschap maakten voorts onder meer deel uit enige schippers van IJmui dense trawlers en oud-schippers van de trawlervloot,waarbij de heer J. Langedoen uit Vlaardingen en uit IJmuiden A. van der Steen, L. Koper en J. Oldenburg. Zij waren naar IJmuiden gereisd in gezel schap van de directeur van de Prins Hen drikstichting te Egmond aan Zee, de heer S. Chr. van der Gaag. Mr. Kwint spreekt M. Kwint naar voren om in zijn functie van voorzitter van het comité Vissersge denkteken IJmuiden, het woord te richten tot Koningin Juliana. „De Nederlandse vissers met hun gezin nen," aldus mr. Kwint, „en zeer in het bijzonder de weduwen en de wezen van die opvarenden van onze vloot, die op zee zijn omgekomen, zijn in hoge mate erkentelijk voor de aanwezigheid van Uwe Majesteit bij deze plechtigheid. Wij allen zijn dank baar gestemd nu U door de onthulling van het Vissersmonument een werkzaam aan deel wil nemen in deze dodenherdenking." Volgaarne begroette mr. Kwint voorts de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt en de Commissaris van de Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, die beiden door hun aanwezigheid een hernieuwd bewijs leverden van hun belangstelling in het wel en wee van de vissersbevolking. „De machtige contouren van onze groot-indu strieën hier rondom de haven wijzen er op hoe krachtig Nederland industrialiseert, maar een ieder zal het met mij eens zijn, dat het bevaren der zeeën ter koopvaardij, ter sleepvaart en ter visvangst een van onze oudste en meest specifiek Hollandse bronnen van inkomsten is en blijft. Of om het anders te zeggen: altijd is geweest en zal zijn een stuk van Hollands Glorie", vervolgde mr. Kwint. „Het visserijbedrijf biedt de visserman een hard en een ge vaarvol bestaan, het is een bedrijf, waarin jongens tot mannen en mannen uitgroeien tot kerels van formaat; een bedrijf, waar bij Jan Salie maar beter verstek kan laten gaan, maar dat Jan Kordaat altijd weer opnieuw onweerstaanbaar trekt naar de zee." Ook de onberekenbare VELSENS burgemeester herinnerde ver der aan de versregels, waarin gezongen wordt over „De blanke top der duinen", waarop dan volgt „en de Noordzee vriend'- lijk bruisend". „Nu weet ik één ding ze ker", zo ging hij voort, „en dat is, dat een visserman het zo nooit geschreven zou heb ben. Want zeker, de vissers kennen de zee ook in haar schoonheid, die weten ook hoe de zee altijd wisselend, steeds weer op nieuw boeit en nimmer verveelt, maar on ze vissers kennen de zee ook als de wissel vallige, de machtige, de onberekenbare, de valse, de vijandige, ja als de onzegbaar wrede zee". Als de Noordwester stormen de zeeën opzwepen en de huizenhoge golven aan de IJmuidense pieren de tien tons be tonblokken als lege lucifersdoosjes door de, lucht kaatsen, dan zijn daar om de Noord geen blanke duine meer en dan is daar geen lieflijk gebruis van de zee. Dan is daar de aardedonkere nacht, waarin lucht en water één worden en waarin de vissers met vaak door ijsaan- zetting minder handelbare schepen de strijd voeren om hun schip op de golven te houden, om te ontkomen aan de ko kende grondzeeën, die hun van alle kanten bedreigen. Dan is het gerucht daa „EN ALS DAN de storm is afgenomen," zei mr. Kwint, „dan is HET daar ineens: het gerucht. We weten niet waar het van daan komt, maar het is er. Onheilspellend en dreigend. Namen worden genoemd van schepen, die geen antwoord meer gaven of die niet meer gezien werden en dan na enige dagen wordt alle hoop opgegeven en komt daar weer het moment, dat we moe ten aannemen zoals kort geleden dat de trawler „Alkmaar", de „Catharina Duij- vis", de kotter „Jonge Jochem" en de „Hen- drika" met man en muis tijdingloos zijn vergaan. Het hoe, het waar en het wan neer en de omstandigheden waaronder; dit alles tesamen zijn geheimen, die de zee be waart en nimmer prijsgeeft". Het was mr. M. M. Kwint een voor recht Koningin Juliana te mogen verzoe ken over te gaan tot de onthulling van het monument. Het hoogtepunt van de in drukwekkende plechtigheid was hiermee aangebroken. De Koningin trad naar voren en verwijderde even over twaalf uur het doek van het beeld. De schepping van de Amsterdamse beeldhouwer H. M. Wezelaar werd zichtbaar: het op een langwerpig ba- zalten voetstuk geplaatste drie meter hoge bronzen beeld van een visser in oliejas, die in de rechterhand een stormlantaarn houdt. Na een ogenblik van stilte weer klonk het eerste couplet van het Wilhel mus, gespeeld door de IJmuider Harmonie. Gebed NADAT DE tonen van NA DE DAAROPVOLGENDE stilte, waarin enige meeuwen over het haven hoofd scheerden, het geluid van de bran ding bij IJmuiden tot hier goed doordrong Wenn Ich ein- en een enkele scheepsfluit in het Noord- mal soil scheiden" van J. S. Bach en ge speeld door de mannen van de „IJmuider Harmonie" onder leiding van hun dirigent, de heer J. Groot, waren weggestorven, trad de burgemeester van Velsen, mr. M. zeekanaal weerklonk, was het deken C. F. Nieuwenhuijzen, pastoor van de Oud Ka tholieke Kerk te IJmuiden, die psalm negentig las; de psalm van de eeuwige toekomst voor de vergankelijke mens. Daarna las hij vijf verzen uit Openbaring 21 over de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. En een ieder van de duizenden, die bij het havenhoofd stonden samengepakt, luisterde met aandacht. De stem van deken Nieuwenhuijzen droeg over de kop van de haven„En God zal alle tranen van hunne ogen afwissen, en de dood zal niet meer zijn, noch ro.uw, noch gekrijt, noch moeite zal meer zijn. Hij sprak vervolgens het gebed uit en gedacht daarin de overleden vissers en droeg de weduwen en wezen en daarnaast alle zeevarenden in Gods hoede op. Het gebed werd door deken Nieuwenhuijzen besloten met het „Onze Vader". Kranslegging DE MENSENMENIGTE heeft daarna toegezien hoe Koningin Juliana onder stemmige koraalmuziek gezang 282 aan de voet van het monument uit naam van het gehele Nederlandse volk een krans legde. De beeldhouwer van het vissersmonu ment, de heer H. M. Wezelaaar, viel daar op de eer te beurt aan de Koningin te worden voorgesteld. Koningin Juliana onderhield zich enige tijd met hem, infor meerde naar de totstandkoming van het monument en sprak zich zeer waarderend uit over het gedenkteken. De landsvrouwe begaf zich hierna met haar gevolg naar de tent, om zich te onder houden met de nabestaanden van de vis sers, die bij het vergaan van de volgende schepen zijn omgekomen: trawler „Tzon- ne", IJM. 1, op 25 December 1951; de log ger „Gorredijk", IJM. 75 op 11 Januari 1952; trawler „Alkmaar", IJM. 31 op 15 Januari 1952; de kotter „Magda", IJM. 272 op 6 Januari 1953; trawler „Catharina Duyvis", IJM. 60, op 1 Februari 1953; de logger „Annie", IJM. 14 op 16 December 1953; de kotter „De jonge Jochem", HD. 8 op 7 October 1954; de kotter „Neeltje", UK. 60 op 7 October 1954; de kotter „Hen- drika" UK. 174 op 7 October 1954 en de logger KW. 5 op 9 November 1954. Bij de „Neeltje HET WAS tegen een uur, toen de vorstin, het gevolg en enige genodigden de kop van de Vissershaven verlieten om zich wandelend op weg te begeven naar het honderdvijftig meter verder aan de Tegeltjesmarkt gemeerde hospitaal kerk schip „De Hoop". Vele honderden, die op een gepakt stonden langs de dienst woningen van het Staatsvissershavenbe drijf en langs de vispakhuizen hadden op dit moment gewacht om een glimp op te vangen van alle genodigden en in het bij zonder van Koningin Juliana. Een touw en politieafzetting hield de mensenzee op zijn plaats. Bij de woningen van het Staatsvissers havenbedrijf hebben allen kunnen zien hoe de langs de havenkant opgestelde beman ning van IJmuidens motorreddingboot „Neeltje Jacoba" van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij aan de Koningin werden voorgesteld. Als schipper van de „Neeltje" stond J. van der Meulen vooraaan, daarna volgden C. Ko per, stuurman; J. Varkevisser, motordrij ver; D. de Koning, tweede motor drijver C. Smit en W. v. d. Meulen, matrozen. Bloemen van Yvonne ENIGE METERS scheidden Koningin Juliana vervolgens van de kennismaking met de heer M. C. van Hall, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging ten be hoeve van zeelieden van elke nationali teit, Hospitaal kerkschip „De Hoop", waar van de Koningin beschermvrouwe is. De heer Van Hall werd voorgesteld en daar op trof de Koningin ter charmante begroe ting bij het hospitaal kerkschip het doch tertje van de kapitein van „De Hoop", W. F. Rog, aan, de zevenjarige Yvonne, die de vorstin een fraai bouquet margrieten aanbood. De Koningin toonde zich hier over wel ten zeerste verrast en voor Yvonne moet dit ongetwijfeld een groot moment zijn geweest. Daarna liet de landsvrouwe zich bij de staatsietrap van „De Hoop" aan de vader van Yvonne voorstellen. Voorts ontmoette de Koningin hier de leden van de beman ning van het hospitaal kerkschip: C. W. Ouderkerk, de geneesheer, van Nieuw koop; ds. W. J. Kolkert, predikant, van Vlaardingen; Floor v. d. Nieuwendijk, stuurman, van Middelharnis; C. A. Baak, stuurman, van Scheveningen; N. de Vreugd, eerste machinist, van Katwijk aan Zee; A. Haasnoot, tweede machinist, van Katwijk aan Zee; J. Grootveld, werktuigkundige- electriciën, van Den Haag; T. van Mierlo, radiotelegrafist, van IJmuiden; H. van Dijk, radiomonteur, van Velsen; B. Kiewiet, ver pleger, van Den Helder; S. Harteveld sr., matroos, van Scheveningen; J. Pronk, ma troos, van Scheveningen; P. Keus, matroos, van Scheveningen; H. Edens, matroos on der de gage, van Vlaardingen; F. A. Slee king, kok, van Den Haag en C. F. J. Plass, bediende, van Nuth. Op het zonnedek HARTELIJK EN SPONTAAN was de gehele plechtigheid aan boord van het hospitaal kerkschip. De voorzitter van de vereniging stelde de bestuursleden aan de Koningin voor en voorts de heer J. Vis, scheepsbouwer van het hospitaal kerk- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rhenen (toez.) A. J. Joris- sen te Wilsum; te Ter Aa (toez.) en te Muiden (toez.) K. Exalto, cand. te Lin- schoten. Bedankt voor Hoornaar (toez.) C. v. d. Wal te Polsbroek. Geref. Kerken Aangenomen naar Emden-Oostfriesland (Did.) J. G. O. Guhrt, cand. te Ihrhove (Did.). Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Leerdam W. H. de Boer te Urk. Geref. Gemeenten Beroepen te Scherpenisse en te Tholen A. Elshout, cand. te Rotterdam. De Haagse politie heeft de 49-jarige koopman A. A. S. uit Den Haag aange houden. S. was filiaalhouder van een ai- betalingsbedrijf. In de loop der jaren was zijn administratie dermate onoverzichtelijk geworden, dat het hoofdkantoor hem al eens gelast had orde op zaken te stellen. Toen deze administratie eens grondig onderzocht werd bleek er een tekort van 20.000.— te zijn. S. bekent 10.000.— te hebben verduisterd. Hij had zijn eigen kas met die van het bedrijf vermengd. Het geld is op. Frankrijks slachtoffers van tweede wereldoorlog Uit de definitieve statistische cijfers over de verliezen van het Franse volk in de tweede wereldoorlog blijkt dat er in Frankrijk 600.000 slachtoffers zijn gevallen. (Van onze parlementaire redacteur Nu de belastingverlagingsontwerpen en het nieuwe huurverhogingsontwerp in het openbaar in de Tweede Kamer aan de orde kwamen, was het duidelijk, dat ten gevolge van het na de kabinetscrisis tus sen de regeringspartijen tot stand gebrach te compromis, de spanning er uit was. Zo wel de heren Hofstra en Bommer, beiden van de PvdA, als de KVP'ers Lucas en Van Vliet, de Christelijk-Historische afge vaardigde Van de Wetering en de Anti- Revolutionnairen Van den Heuvel en Sta pelkamp bleken bereid te zijn de ontwer pen te aanvaarden. De heer Gortzak (CPN) was het er niet mee eens; de compensaties voor de arbeidende bevolking noemde hij volkomen onvoldoende. De heer W e 11 e r (KNP) was er niet over te spreken dat alles wat er aan verlangen kenbaar was gemaakt door de regering was afgewezen. Het overleg tussen regering en staten-generaal was vervangen door overleg tussen enige de missionaire ministers en vier fractievoor zitters. De koppeling van huurverhoging aan belastingverlaging had zijns inziens geen enkele redelijke grond. Alleen in de Nederlandse politiek is het mogelijk iets te begrijpen van een verbond tussen huren enerzijds en textiel en suiker anderzijds. Deze afgevaardigde laakte het compromis, dat tevoren door de heer Hofstra (PvdA) was begroet. Daar wij het in ons land niet zonder een coalitie-regering kun nen stellen is men wel op kabinetten op brede basis aangewezen, aldus de heer Hofstra. In de geest van verantwoordelijk heid voor de onontbeerlijke samenwerking zou de fractie van de PvdA haar stem aan de wetsontwerpen geven. De heer Hofstra vond het juist, dat er ten aanzien ontwerper van het schip; ir. T. J. Brons, motorbouwer van „De Hoop"; de heer H. Spoelstra, lid van het plaatselijk comité IJmuiden en de heer J. C. Pronk, voor zitter van^de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden. Daarna begaf de Koningin zich naar het zonnedek, alwaar ongeveer vijftien per sonen aan haar werden voorgesteld, onder wie de voorzitters en voorzitsters van di verse actiecomité's voor „De Hoop"; de 78-jarige heer E. Knoester, oud visserman en vertegenwoordiger van de visserij, die de Statenbijbel voor de kerkzaal van „De Hoop" heeft geschonken. Voorts waren aan boord op het zonnedek S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening; mr. J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie; ir. G. J. Lienesch, directeur der Visserijen; dr. M. J. Prinsen, commissaris der Ko ningin in Noordholland; mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; J. A. van Voort- huijzen, administrateur van de vereniging en ds. P. S. Deshmukh, de minister van Landbouw en Visserij van het gouverne ment van India. De vlag FIKS omhoog STIJLVOL verliep de plechtigheid ver der, toen de voorzitter van de vereniging „De Hoop", de heer M. C. van Hall, op het zonnedek zyn toespraak hield: „Onuit sprekelijk groot is de dank, die onze Ver eniging verschuldigd is aan allen, die de bouw van dit nieuwe hospitaal-kerkschip hebben mogelijk gemaakt. Zo groot is het aantal Nederlanders, meer dan een half millioen, dat door giften en arbeid hieraan heeft meegewerkt, dat we werkelijk van een nationaal schip mogen spreken". Bovenal toonde de heer Van Hall zich dankbaar, dat de Koningin op deze dag naar IJmuiden was gekomen om de nieuwe „De Hoop" officieel in dienst te stellen. „Kapitein Rog, staf en bemanning," aldus ging de heer Van Hall verder, „thans be schikt gij over de middelen om aan de vissers van de Noordelijke Noordzee tot aan Dieppe toe alle hulp te brengen en diensten te verlenen, die zij van node heb ben. Wij allen wensen U een behouden vaart. Moge Gods zegen op Uw werk rus ten," zo besloot de heer Van Hall zijn toespraak. Hij verzocht Koningin Juliana daarop de vlag „HKS" te hijsen om daar mee aan het schip zijn bestemming te geven. Glimlachend voldeed de vorstin aan dit verzoek. Langzaam ging het dundoek met de letters H.K.S. naar top. Het was een uur. De Nederlandse vissersvloot was weer in het bezit van een modern visserijhulp- schip. Voor een vaartocht naar Scheveningen is het hospitaal-kerkschip „De Hoop", aan boord waarvan zich Koningin Juliana bevond, om even over halftwee naar zee gegaan. Buitengaats zou „De Hoop" een Scheveningse logger ontmoeten voor het houden van demonstraties. Het hospitaal- kerkschip wordt om kwart over vijf te schip „De Hoop", de heer H. W. de Voogt, Scheveningen verwacht. der verlagingen een verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen plaats vond. Zijn motie, die een nieuw tarief voor de inkomstenbelasting voorstond ter ver krijging van een evenwichtiger verdeling over de verschillende groepen van de be volking, kon hij intrekken aangezien hij ook in dit opzicht thans in belangrijke mate tevreden was gesteld. Gelijk ook an deren deden, pleitte deze afgevaardigde voor een regeling om de ouden van dagen, die na de huurverhoging niet voldoende zullen profiteren van de verlaging der in directe belastingen, nog een handje te hel pen, bijvoorbeeld door, bij wijze van over brugging tot de invoering van de ouder domsvoorziening, hun een uitkering ineens te geven. De heer Bommer (PvdA) stelde vast, dat de „kreupele" huurverhoging plaats heeft gemaakt voor een „kleuterige". Deze be vat echter belangrijke voordelen boven het verworpen ontwerp. De heer Stapelkamp (AR) merkte op dat het bedrag, dat de huurverhoging oplevert, in het niet zinkt vergeleken bij de onderhoudskosten. Scherp keerde zich mr. VanLeeuwen (VVD) tegen de onderhoudsplicht (hetgeen later de heer Weiter eveneens deed). Hij zei: „Hier wordt gespeculeerd op een senti ment, dat zich tegen de huiseigenaren richt". De VVD-woordvoerder kon in het algemeen „de kookkunst van de politieke koks" niet bijster bewonderen, al vond hij het een-voordeel dat men van het kreupele huurverhogingsontwerp af is en dat thans de uit de Duitse tijd daterende opcenten op de grondbelasting gaan verdwijnen. Hij zou tegen het voorstel inzake de ven nootschapsbelasting stemmen. De regering was naar zijn mening toch tot een grotere vermindering van de belastingen over gegaan dan zij eerst aanvaardbaar had ge noemd. Beter zou het geweest zijn de be lastingen in de persoonlijke sfeer verder te verlagen. Hij wenste onder meer dat de Weeldebelasting zou worden afgeschaft. Dr. Lucas (KVP) betreurde het dat de ouden van dagen nauwelijks zullen profi teren van de compensatie der huurver hoging. Het tarief van de middengroepen vond hij nog allerminst redelijk. Wat de vrijgezellen betreft sprak hij van een bijna schrijnend onrecht. Vrij laat op de avond kwam de rege ring aan het woord. Er waren toen nog slechts vijftien afgevaardigden aanwezig. Minister Witte stelde nog eens met nadruk op de voorgrond, dat voor even wicht tussen de huren van oude en nieu we woningen wordt bereikt, zekere diffe rentiatie tussen verschillende huren nog wel nodig te achten valt, hetgeen aller minst met willekeur gelijk hoeft te^taan. Feitelijke ontkoppeling tussen de huur verhoging en de belastingen heeft niét plaats gehad, kreeg mr. Van Leeuwen te horen. Het door de heer Weiter niet be grepen verband tussen huurverhoging en verlaging van de omzetbelasting op textiel en suiker was heel eenvoudig. Men kan een en ander tot éénzelfde noemer terug brengen: die van de kosten van levens onderhoud. Door deze huurverhoging komt er een redelijke marge voor bestrijding van de onderhoudskosten, voegde minister Witte zowel mr. Van Leeuwen als de heer Wei ter toe, die zich namelijk tegen de onder houdsplicht hadden verzet, aangezien vol gens hen de huurverhoging van 5 percent hiervoor ontoereikend zou zijn. De pressie, die van het onthouden van de 5 pet huurverhoging zal uitgaan, zal vermoedelijk wel niet voldoende zijn om de eigenaar tot grote onderhoudsuitga- ven te bewegen. Maar er zullen verdere huurverhogingen volgen en dan zal deze sanctie wel effect gaan krijgen. In de wetsontwerpen zijn de gemeenten geroepen de zaak van de toepassing van deze sanctie uit te voeren. Ongewenst is het de huuradviescommissie hierbij te be trekken, zoals sommige spx-ekers hadden aanbevolen. In de meeste gevallen zal men de zaak aan de huurcommissie moeten op dragen. Slechts in heel kleine gemeenten kunnen B. en W. zich belasten met het toezicht op nakoming van de onderhouds plicht. Minister Van de Kieft cijferde de Kamer nog eens voor, dat de regering over het tijdperk tot 1 Januari 1957 een concessie van 20 millioen meer belasting verlaging heeft gedaan. Tegen die datum zullen verschillende maatregelen vereist zijn wegens het ingaan van de ouderdoms voorziening. De geopperde gedachte omtrent een uit kering ineens aan de ouden van dagen leek de minister niet voor practische ver wezenlijking vatbaar; overigens is het een punt, waarover het kabinet zou heb ben te beslissen. Staatssecretaris Van den Berge gaf toe dat het verschil in belastingdruk voor vrijgezellen en gehuwden te groot is. Maar hij stelde geen verlichting voor de vrijge zellen in het vooruitzicht. Van de rege ringstafel werden alle wensen afgewim peld. Er waren misschien ook daardoor tenslotte nog slechts acht leden in de Ka mer. De vergadering duurde tot kwart voor één. Vandaag wordt het debat voortgezet.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9