Wedloop loonsverhoging en productiviteit Schönbergs „Pierrot Lunaire door het Melos-ensemble Elizabeth I J .Clowntje Rick De schimmen van het duister 4 Effecten- en Gvsldmarkt ,PORTOFINO" „FIRENZE" Nieuw circuit van Assen geopend Gigli moet rusten ROVER Twee jaar geëist tegen Groninger pompbediende Werkloosheid in Juni gedaald HOLLAND FESTIVAL INBOEDELVEILING 2/3 AUG. 1955 Voor de kinderen Blijf jeugdig en aantrekkelijk SCHOONHEIDS-VERZQRGIHË Treinverkeer Lage ZwaluweDordrecht Zondag gestremd Stafoefening „Alea jacta" Films naar festivals FEUILLETON door Boilleau Narcejac Helicopters voor het Nederlandse leger ZATERDAG 9 JULI 1955 Een nieuwe golf van aankopen is deze en de vorige week weer over de effecten beurzen geslagen en na een periode van betrekkelijke stilstand in de koersontwik keling, trekken ze opnieuw de aandacht. Uiteraard allereerst bij de direct betrok kenen, maar ook in bredere kring, omdat men uit de gedragingen van de effecten beurzen de conjunctuur en de conjunc tuurverwachting poogt af te lezen. Wel nu, als de effectenbeurzen gelijk hebben en ze hadden dit tot dusver dan zijn de conjunctuurverwachtingen hoog ge spannen en staat het er met de toekomst van onze wereld materieel gezien, beter voor dan de grootste optimisten bij het einde van de tweede wereldoorlog durf den verwachten. Een mens wordt er haast angstig van, zo stijgen de koersen. Het ging zowel in New York als in Amster dam niet meer bij percentjes, maar bij 5 en 10 en 15 pet. tegelijk, eerst tegen het einde der week is in New Yorw en ook in Amsterdam een scherpe, gezonde reactie ingetreden. Laten wij er even aan mogen herinne ren dat het Dow Jones-indexcijfer voor de Industriële aandelen aan de New Yorkse beurs in 1954 van rond 280 tot 404 steeg en dat het bij het begin van 1955 op ongeveer laatstgenoemd cijfer stond, terwijl dat voor de Spoorwegaandelen in 1954 van rond 95 tot 146 steeg en het nieuwe jaar op laatstgenoemd cijfer be gon. In de loop van 1955 is er voor de Industriële aandelen een daling geweest tot 388, voor Spoorwegaandelen tot 143, maar de achter ons liggende week opende met een indexcijfer van resp. 459 en 162. Te Amsterdam is het navenant. Op basis van 1953 100 was het indexcijfer voor Industriële aandelen in 1954 tot gemiddeld 125 gestegen, maar begin Januari 1955 stond het reeds op 142, terwijl het, terwijl wij dit schrijven, tot boven 163 is opge lopen. Nog veel sterker spreekt de koers stijging bij de z.g. Internationale fondsen. Het gemiddelde lag in 1954 reeds op 167 en het nieuwe jaar begon op 239, terwijl het thans tot boven 270 is gestegen. En het is thans ca. viermaal zo hoog als in het jaar 1938. De gedurende de laatste weken hernieuwde koersstijging op de effecten beurzen is met een aanmerkelijke ver groting van de omzetten gepaard gegaan en ook in Parijs, Londen en Berlijn zijn de aandelenmarkten doorgaans vast. Natuurlijk heeft dit met de conjunctuur te maken. Wij hebben de vorige week enige gegevens vermeld over de gewel dige conjunctuuropgang in West-Duits- land, maar die in de Verenigde Staten geven toch nog altijd in de wereld de toon aan en wat men daarover leest overtreft de stoutste verwachtingen. De Ameri kaanse staalindustrie, de automobielen industrie en de woningbouw, drie van de belangrijkste sectoren van het bedrijfs leven, leveren topprestaties. De grootste staalonderneming ter wereld, de U.S. Steel Corporation heeft haar productie in het eerste kwartaal ruim 12 pet boven die van de overeenkomstige periode van 1954 zien stijgen en de winsten van vier belangrijke ondernemingen, de U.S. Steel Corp., de Bethlehem Steel Corp., de General Motors en de Chrysler zullen in het eerste half jaar van 1955 weer groter zijn dan in dat tijdvak van 1954. De prijzen van staal, koper en rubber zijn de laatste tijd vrij scherp opgelopen, niet alleen als gevolg van grotere vraag uit de V.S., maar ook uit West-Duitsland en Rusland, terwijl ook in Engeland, Frankrijk en Zwitserland, om slechts enkele landen te noemen, een grote economische bedrijvigheid heerst. En wat ons land betreft, de cijfers van de industriële productie voor de eerste vier maanden van het lopende jaar duiden op een nog altijd voortgaande expansie, even als de cijfers van de buitenlandse handel. In zoverre ligt er dan ook een reëele basis voor de algemene koersstijging op de effectenbeurzen, want ook in de uitgekeer de dividenden komen de gunstige resul taten der ondernemingen tot uitdrukking. In de eerste helft van het lopende jaar hebben bijna de helft van de Nederlandse ADVERTENTIE Italiaanse coiffures en Een vlotte en goed houdbare zomercoiffure. ideaal voor de vacantie ondernemingen, die over 1954 hun verslag publiceerden, een hoger dividend uitge keerd dan verleden jaar en slechts een klein aantal een lager en in het algemeen mogen ook voor 1955 weer bevredigende dividenden worden verwacht. Dit alles wijst dus op een nog steeds toenemende welvaart en dat de werk nemers hun aandeel daarin opeisen is zeker niet onredelijk. De grote vraag blijft echter en dit geldt wel in de voornaamste plaats voor de V.S. of de loonsverhogingen, welke onlangs bij Ford, General Motors en Chrysler tot stand kwamen en die thans ook in de staal industrie en voor vele andere bedrijfs sectoren worden verwacht, niet inflatio- nistische gevolgen zullen hebben, dat wil zeggen of het verbruik niet in al te snel tempo toeneemt en met de productie van goederen geen gelijke tred houdt, zodat de koopkracht van het geld vermindert. Feitelijk is dit al geen vraag meer. Want over een lange reeks van jaren gerekend, valt immers over de gehele wereld een aanmerkelijke koopkrachtvermindering van het geld te constateren. Los van aller lei geleerde monetaire theorieën komt men tot het inzicht, zo schrijft een Amster damse firma in haar beursverslag, dat de opbrengst van een obligatie van 1000 nominaal vroeger voldoende was om er een pak voor te kopen, terwijl men er zich thans nauwelijks een paar schoenen voor kan aanschaffen. En bij de waardebepaling van de beursfondsen gaat het dan ook in steeds mindere mate om het rendement, dat men van zijn geld krijgt, maar om de waarde stijging in geld van het aandeel dat men in een bepaald bedrijf heeft. In Nederland is het aandelenrendement in vergelijking met dat in andere landen Amerika, Duitsland, Zwitserland, België nog al tijd het hoogst, maar het is dalende, d.w.z. de koersen der aandelen stijgen verhou dingsgewijs in sterkere mate dan de divi denden. De Rotterdamsche Bank becijfert dat het gemiddeld rendement, in Septem ber 1952 nog 6.7 peet., de laatste drie maanden van 4.8 tot 4.7 pet. is terugge gaan. Nu kan men zeggen dat dit rendement wordt berekend op basis van de uitkerin gen over 1954 en dat de beurs altijd op de dividenden over het lopende jaar pleegt vooruit te lopen. Maar hoe gunstig, alge meen gesproken, de conjunctuur ook in ons land moge zijn, hét is toch niet zeker dat de dividenden dit jaar gemiddeld hoger zullen uitvallen dan over 1954 en dat de verwachting van hogere dividenden als grond voor de hernieuwde koersstijging moet worden gezien, lijkt ons niet juist. Eerder zijn wij van mening dat men zich ook in ons land, in navolging van wat men in het buitenland doet, met een lager ren dement tevreden stelt, omdat men als ge volg van .de loons- en salarisverhogingen een geleidelijke prijsstijging verwaent,wel ke met een waardevermindering van het geld gelijk staat en waartegen men zich door de aankoop van aandelen poogt te dekken. Een feit is zeer zeker dat de mechanise ring en de automatisering van de bedrijven tegen de loonsverhogingen een compensa tie biedt, de vrees bestaat echter dat zij de verhoging van lonen en salarissen en dus de stijging van de consumptie niet in voldoende mate zal neutraliseren en dat de wereld dus aan een verdere inflatie niet zal kunnen ontkomen. Ook van de mechanisering en automatisering van de bedrijven moet de werknemer profiteren in de vorm van hogere lonen en koitere arbeidstijd, maar het gevaar dat het even wicht tussen die beide niet kan worden gehandhaafd, is zeker niet denkbeeldig en het bedreigt dan tevens ook de noodzake lijke kapitaalvorming om de productie via de vernieuwing en de modernisering van het bedrijfsapparaat te vergroten. Niet het minst ook om die reden zullen de regeringen aan de bedrijven geen zwaardere fiscale lasten moeten opleggen dan uiterst noodzakelijk is. Met een druk op een knop, waardoor een groen startlicht ging branden, opende burge meester H. J. de Dreu van Assen het nieuwe circuit van Drente, waarop Zaterdag 16 Juli de Grote Prijs van Nederland der KNMV, de Dutch TT, die meetelt voor de wereld kampioenschappen voor motorrenners, wordt gehouden. De lengte van het parcours be draagt ongeveer 7,7 km en telt 31 bochten. Op de tribunes en taluds is plaats voor 200.000 toeschouwers. Het publiek staat 12 meter van het wegdek, dat volgens deskun digen aan de hoogste eisen van veiligheid voldoet. Het nieuwe circuit is in de. kortst moge lijke tijd verniewd, want pas in Februari van dit jaar is men met de werkzaamheden be gonnen. Geen wonder dus dat de stichting „Circuit van Drente" bijzonder trots is op de nieuwe baan, welke bij de officile opening door ieder werd geroemd. De Italiaanse opera- en filmtenor Benia- mino Gigli moet op advies van zijn arts volledige rust moeten nemen. Gigli lijdt aan volledige uitputting. ADVERTENTIE Uw agent in Haarlem en Omstreken GARAGE PARKLAAN Parklaan 26 - Haarlem Tel. 14163 Voor de rechtbank te Groningen had zich te verantwoorden de 29-jarige pomp bediende H. ten B. uit Groningen, die een Gronings automobielbedrijf enkele malen zou hebben bestolen. Via de reclassering de man is al ze ven maal veroordeeld was hij als pomp bediende te werk gesteld bij de bewuste firma. Op een gegeven ogenblik is hij er met de benzinegelden vandoor gegaan. Ook de desbetreffende papieren nam hij mee, zodat controle op het ontvreemde be drag onmogelijk was. De officier van Jus titie had hem verduistering van 180 ten laste gelegd. Verdachte bekende zich hier aan te hebben schuldig gemaakt. Ook be kende hij een inbraak in het kantoor van dezelfde firma te hebben gepleegd. De geldkist die hij toen meenam bevatte 90 en verschillende papieren. Naar de president, mr. C. J. W. van Groeningen meedeelde, heeft verdachte zich nog aan meer delicten schuldig ge maakt. Onder meer brak hij in bij zijn ouders te Musselkanaal. Hij week daarna uit naar Frankrijk en wilde dienst nemen bij het Vreemdelingenlegioen, maar werd afgewezen, omdat hij door de politie ge zocht werd. De officier van Justitie eiste 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank zal uitspraak doen over 8 dagen. Het aantal werkloze mannen nam in de loop van de maand Juni af van 26.722 tot 23.297, terwijl de bezetting van de aan vullende werken verminderde van 12.948 tot 10.742, zodat het aanbod van arbeids krachten in totaal met 5631 terugliep. De algemene grote bedrijvigheid en het gun stige seizoen waren de oorzaak van deze daling van het werkloosheidscijfer. Het aanbod van bouwvakarbeiders daal de van 4524 tot 3841, metaalarbeiders van 1725 tot 1628, landarbeiders van 9836 tot 7904, handelspersoneel van 1864 tot 1695, transportpersoneel van 1953 tot 1651, kan toorpersoneel van 2902 tot 2749 en losse arbeiders van 9122 tot 7713. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 54.452 tot 63.556. De werkloosheid was eind Juni het hoogst in Groningen met 18 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 4. Het rijksgemid delde bedroeg 7. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen bedroeg eind Mei 3053. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N WOLTERINK Rotterdam had Donderdag de primeur van een modeshow-te-water. Tijdens een vaart over de Maas bij Rotterdam toonden mannequins aan boord van de „Erasmus" wat de Nederlandse industrie brengt op het gebied van bedrukt katoen, rayon en enkalon. De dames-„varensgasten" bleken zeer geïnteresseerd. Bilderdiikstraat bij de Zijlwee Haarlem Tel (K 25001 1192P Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Het groepje toegewijde kunstenaars uit Londen, dat zich dezer dagen onder de naam van Melos Ensemble in de Kleine Zaal van het Amsterdams Concertgebouw aan het publiek voorstelde, heeft zich met één slag een eervolle plaats op ons podium veroverd. Het programma vóór de pauze bestond alleen uit Mozarts klarinetkwintet. Dit is een van die prachtige werken uit Mozarts laatste jaren, waarin hij een uiterst sub jectieve gevoelswereld binnen de grenzen van streng gebonden vormen wist te ban nen. De voordracht ervan behoort ook dit broze evenwicht tussen vrijheid en gebon denheid te bereiken en dit is inderdaad een hachelijke zaak. Het aantal goede Mozart- vertolkers is dan ook betrekkelijk klein. Het strijk kwartet van het Me los Ensemble, teza- men met de prach tige klarinettist Ger- vaes de Peyer, gaf echter blijk de stijl van het werk volkomen gevat te hebben. Vooral de twee eerste delen muntten uit door een zorgvuldig-genuanceerde wellui dendheid, en men moet ook de uitstekende beheersing van het tempo, zonder een zweem van hinderlijke schommelingen, be wonderen. Na de pauze speelde het Melos Ensemble Schönberg's Pierrot Lunaire, een reeks composities voor een steeds wisselende combinatie van piano, strijkers, blazers en spreekstem, naar Albert Giraud's gedich tencyclus over de noden en vreugden van de maanzieke dichterziel. Schönberg's muziek zal waarschijnlijk nooit in brede lagen populair kunnen wor den. Daarvoor versmaadt ze te veel de al gemeen gangbare en begrijpelijke uitdruk kingsmogelijkheden en lijkt ze in haar raadselachtigheid te veel op een geheim taal, waarvan het codewoord onbekend is. Maar een ieder zal met respect moeten toe geven, dat Schönberg tenminste eerlijk en consequent is en zijn principe van de ato naliteit, het loslaten van het begrip toon soort, zonder compromis heeft doorgezet. Pilon trok direct aan het werk. Hij ging naar de dorpswinkel en zocht daar 'n leuk behangetje uit, dat hem wel leek. En toen keerde hij, met een pak rollen onder zijn arm, huiswaarts. Ziezonu kon hij aan de slag gaan. Eerst moest hij alle rollen op maat knippen tot ze precies de goede lengte hadden. Daarna maakte hij een pannetje plakstijfsel aan; en met een lange borstel streek hij toen het plaksel op de achterkant van het behang. Hierna kwam het lastigste van het karweiPilon klom op een trapje en hing één voor één de rollen tegen de muur, waarna hij ze met de borstel netjes gladstreek. Ja, hij was daar wel 'n paar uurtjes druk mee; maar toen het klaar was en het be hang keurig op de wanden geplakt zat, noutoen was het 'n keurig gezicht, hoor! Pilon had er echt plezier van, toen hij zijn nieuw behangen kamertjes na afloop bekeek! De ironie der geschiedenis wil, dat Schön berg's stijl, die bedoeld was als het uit gangspunt van een nieuwe era, eigenlijk al tot het verleden behoort. Maar mis schien zullen latere generaties zich weer op hem inspireren en op zijn principes voortbouwen en zal zijn levenswerk dan toch niet vergeefs geweest zijn. In Pierrot Lunaire heeft Schönberg het eeuwenoude en nooit geheel opgeloste pro bleem van de verbinding van spreekstem en instrumentale muziek op een geheel eigen wijze aangepakt. Hij schrijft de spreekstem niet alleen precies het rhythme voor, maar bovendien een bepaalde toon hoogte en bereikt daarmee een half zin gend spreken. Dat hij het probleem zo doende zou hebben opgelost, zou ik niet durven beweren, want het resultaat lijkt mij meer merkwaardig dan overtuigend. Eigenlijk dwaalt de aandacht van de hoor der telkens van de spreekstem af naar de instrumentale begeleiding, waarvan inder daad een beklemmende suggestie uitgaat. Schönberg heeft hier pagina's van elemen taire kracht geschreven, die het werk tot een der beste partituren van de moderne tijd stempelen. Men kan van deze muziek misschien niet houden, men kan er zeker niet achteloos aan voorbij gaan. De instrumentalisten van het Melos En semble, geleid door de vaste hand van Pe ter Stadiën, die niets aan het toeval over liet en daarbij bovendien de zware piano partij speelde, vervulden hun taak onbe rispelijk, en dat is, de moeilijkheden der partituur in aanmerking genomen, al geen geringe lof. Hun gedisciplineerdheid bij de ingewikkeldste rhythmiek en hun zuiver afgewogen klankeffecten verdienen spe ciaal genoemd te worden. Mijn waarde ring voor de spreekster der tekst, Hedli Anderson, geldt meer haar volmaakte be heersing der moeilijkheden van rhythme en intonatie dan haar spreekstem zelf, die merkbaar sliste en brouwde, en die vaak onmachtig was zich boven de instrumen ten verstaanbaar te maken. Toch bleef er aan het eind de indruk van een grote pres tatie van spreekster en instrumentalisten achter en een gevoel van dankbaarheid voor het brengen van iets werkelijk be langrijks. De bijval van het publiek, die na Mo zart al bijzonder warm was geweest, werd na Schönberg terecht stormachtig. PIERRE VERDONCK. ADVERTENTIE ooccacccoooxxtccoocccayttxcocoxooxccoooxcox&yxcox Alles op het gebied van Het Instituut waar U door be kwame schoonheids-specialisten zonder enige verplichting tot kopen wordt geadviseerd Zandvoortselaan 75 Tel. 27938 - Heemstede Dépositaire officièl de De werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk ma ken het noodzakelijk het treinverkeer tus sen Dordrecht en Lage Zwaluwe weder om stil te leggen. De stremming zal Zon dag 10 Juli plaats hebben en wel van half drie 's nachts tot kwart over twee 's mid dags. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Deze vertrekkein ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien mi nuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de afstand niet ln dezelfde tijd als de treinen kunnen afleg gen, dient me i rekening te houden met vertraging, die ongeveer een half uur zal bedragen. Voor het vervoer van ingeschreven bagage zal een vrachtauto rijden. Donderdagnacht om drie uur is in de omgeving van Weert de stafoefening van het eerste legercorps, genaamd „Alea Jacta" begonnen, de twintigste oefening sinds 1951 en tevens de grootste in Neder land sinds 1945, die te velde is gehouden. De oefening is verdeeld in twee fasen, de eerste duurt tot Zaterdag 10 Juli om 10 uur, de tweede begint in de nacht van Zondag op Maandag om 1 uur en duurt tot Dinsdag 12 Juli op een nader te be ien uur. In totaal nemen 7000 man aan deze oefening deel. Als leidei' van de oefening treedt op luitenant-generaal A. T. C. Op- somer, commandant van het eerste leger corps. Het gebied van de oefening strekt zich uit van Helmond tot Stamprooy en van Budel tot Deurne. Tijdens deze oefe ning wordt gebruik gemaakt van gefin geerde atoombommen. Door het ministerie van O., K. en W. zijn de volgende films ingezonden voor net filmfestival te Edinburgh: „A dream comes true" uit de studio van Joop Geesink, „Moonglow" van Marten Toonder; „Het zwarte zand" (View of Middelharnis) van Charles Huguenot van der Linden en „The atlantic community", introducing „The Netherlands" van Ytzen Brusse. Het filmfestival wordt gehouden van 21 Augustus tot 11 September. Voorts zullen worden ingezonden naar het filmfestival te Venetië (van 18 tot 25 Augustus) de volgende films: „Uit vuur en vlam" van Piet Buis en Jan Moonen (Poiygoon-Profilti) en „The Frisian con joined twins" van J. W. Varossieau en W. de Vogel (Universitaire film). ADVERTENTIE in 5PAARNE 34 hoek Damsk HAARLEM TEL.15756 (Les visages de I'ombre) Uit het Frans vertaald 20) Herman/tier voelde zijn hoofd, dat krioelde van woorden en dat zwaar drukte op het kussen. Maar hij was niet in staat om het mechanisme van die innerlijke stem, voort komend uit de slaap en die tegelijkertijd toch ook verhinderend, tot staan te bren gen. „Ik ga het raam dicht doen, dacht hij. Daarna zal ik rustig inslapen". Hij begon te dromen, dat hij opstond en de kamer doorliep. Toen leunde hij op de venster bank en keek naar de sterren; hij zag de maan, die volkomen wit afdaalde naar de oneindigheid van de weiden. Ineens kraakte het hout en Hermantier schrok op uit de nevel van zijn dromen. En nu ga ik er heen dacht hij. Hij zette zijn voeten op de vloer, maar hij was al volkomen verdoofd door de slaap en moest tegen de muur steun zoeken. Hij passeer de de schoorsteen, gaapte hevig. Als de vloer nat is, zal Christiane vast de een of andere onaangename opmerking maken, peinsde hij. Hij betastte de vloer voor het raam. Het parket was echter volkomen droog! Niet het geringste spoor van water! Maar danOh, dat hart, dat plotseling op hol sloeg. Voorbij het verlangen om te slapen. Hermantier keerde zich naar de deur. Een ogenblik dacht hij erover het licht aan te draaien. Hij dacht na. Omdat iets geluid had gemaakt, moest hij zijn koelbloedigheid niet verliezen. De wind had misschien bladeren naar binnen ge waaid, die onder een meubel waren gegle den. Zachtjes deed Hermantier het raam dicht. Daarna bereikte hij zijn bed weer, waarop hij zich zuchtend neerlegde. Hij had gezucht net alsof iemand hem zou heb ben kunnen horen. Het overkwam hem vaak, dat hij voor een denkbeeldige toe schouwer speelde Hij bewoog zich niet, maar hij luisterde, omdat hij helemaal niet geloofde in die geschiedenis van die bladeren. Hij hoorde lopen, in de verte, op de benedenverdieping. Misschien Clément die van Marceline kwam? Of misschien Maxime, die dorst had en een fles ging ha len uit de ijskast? Of misschien niemand? Want hij kon bijna niet meer op zijn zin tuigen vertrouwen. Het parket kraakte. Het was slechts het tere droge geluid van een vezel, die door de warmte sprong. Drommels! Het was een nachtvogel, die straks was binnengekomen. Een vleermuis of de een of andere verdwaalde jonge uil, wiens gewonde vleugel nu over de vloer sleepte. Die oude planken hadden maar zo weinig nodig om te kraken! Waarom dan zo stokstijf blijven liggen? Waarom die korte ademhaling? Hermantier veraf schuwde de nachtdieren.. Vroeger stak hij de lamp op zijn nachtkastje aan. Even rondkijken en hij sliep weer in.... Maar het was juist dat even rondkijken, dat hij nu miste. Alleen maar zien of alles op zijn plaats stond; daarna was de duisternis van geen belang meer. Maar zijn gesloten oog leden zouden zich nooit meer openen. Daarom voelde hij zich zo kwetsbaar. Het kraken zette zich voort door het hout. Het verplaatste zich en plotseling be vrijdde een onverwachte gedachte Her mantier. De poes.het was ongetwijfeld de poes.... Via het dak van de veranda en de stam van de wilde wingerd was het erg gemakkelijk om naar het raam te klimmenHij bukte zich, maakte een geluidje met zijn lippen om het dier naar zich toe te lokken. Nu men haar had be schreven, voelde hij zich in staat haar te verdragen, haar te aaien. Hij stak zijn hand uit, maar zijn vingers ontmoetten geen poesensnuit. Woede maakte zich meester van Hermantier. Wat was dat voor een idiote gedachte, die in zijn hoofd was binnengedrongen? De vloer kraakte' ja, enWat bewees dat? Zou hij de nacht slapeloos doorbrengen met het spie den naar geluiden, zoals een bange jongen? Die uiterlijk kleine storm onthulde het zware gewicht van de angst, welke hem Het Nederlandse leger zal dit jaar de beschikking krijgen over een dertigtal helicopters, die speciaal gebruikt zullen worden om commandanten te velde snel van de ene plaats naar de andere te ver voeren. Luitenant-generaal Opsomer heeft me degedeeld, dat hij hoopt de helicopters in September te zullen krijgen. Een klein aantal piloten van de koninklijke lucht macht heeft de afgelopen maanden een speciale training daarvoor in de Verenigde Staten gehad; deze piloten leiden thans op het vliegveld Deelen andere vliegers op. Militair-gepensionneerden voelen zich sterk tenachtergesteld De militair-gepensionneerden, georgani seerd in diverse bonden en organisaties, voelen zich zeer tenachtergesteld wat be treft de grootte van hun pensioenen. Dit is Donderdag op de jaarvergadering van de „Algemene militaire Pensioenbond", die in Apeldoorn werd gehouden, tot uitdrukking gebracht. De president van de bond, de heer W. Stuut uit Amersfoort, merkte onder meer op, dat de zogenaamde aanpassingstoeslag dringend moet worden herzien en dat de financiële toestand der weduwen om ver betering vraagt. De heer A. Coezijns, secretaris van het hoofdbestuur van „Madjoe", noemde het een schande, dat „de pensioenen van de Indische militairen nog steeds worden uit betaald door een vreemde om niet zeggen vijandige mogendheid". verstikte. Hij stak zijn benen buiten bed en terwijl hij zijn voeten op de tast in zijn sloffen stopte, knoopten zijn handen het koord van zijn kamerjas dicht. Het raam stond nu wijd open. Had de wind dat gedaan? Zover was het nu met hem, Hermantier! Hij wendde angstig zijn gezicht met de gesloten ogen naar alle kanten. Hij accepteerde het belachelijk, bespottelijk te zijn, mits onmiddellijk dat onverdraagbare gevoel niet meer alleen te zijn, verdween. Als hij zich vergiste, als er werkelijk in deze kamer niemand an ders was dan hijzelf, wel, het was gemak kelijk zich daarvan te overtuigen. Hij liep naar de deur.Drie snelle stappen, die men van een blinde in het geheel niet zou verwachten. Iets was tegen de poot van een stoel gestoten. Kijk, kijk! Hij was dus niet zo gek! Wie is daar? vroeg hij op zachte toon. Die onherkenbare stem, die zo in de nacht opklonk, terwijl de laatste echo's nog hoorbaar waren van het aftrekkende onweer, vervulde hem met een verheven afschuw. Hij leunde tegen de deur, be tastte het slot en bemerkte, dat de sleutel weggenomen was. Neen, toch niet. Hij zelf draaide soms voor hij naar bed ging de deur Op slot en stopte de sleutel in de zak van zijn jasje. Maar hij had helemaal geen zin om in zijn zakken te gaan zoe ken. Voor het ogenblik was alleen van be lang wat zich daar, op enkele passen van hem af, verborg. Hij begaf zich naar de tafel, die midden in de kamer stond. Mis schien trok zich op het zelfde ogenblik een schim terug om te proberen zich achter de tafel te verbergen. Misschien stonden zij tegenover elkaar! Hermantier steunde met zijn beide vuisten op de rand van het eikenhouten blad en bewoog zijn boven lichaam naar voren. Was het een ademha ling die hij hoorde of een door de tocht veroorzaakte beweging van de gordijnen? Langzaam begon hij om de tafel heen te lopen. En hij voelde dat hij met die kamer jas die zijn schouders breder deed lijken, met zijn bleke verbeten gezicht de meest indrukwekkende verschijning was, dat hij de ander zou verpletteren., als die ander bestond. Hij zou hen willen laten sterven van angst. Hij draaide zich om, hief zijn knieën hoog op, zette zijn voeten stevig neer, zoals tijdens de jacht op het ogenblik, waarop men het door de hond tot staan gebrachte wild gaat verrassen. En hij bemerkte op de huid van zijn handen een nauwelijks voel bare luchtverplaatsing van een waaier. Droomde hij sedert tien minuten. Stelde hij zich als een dwaas aan? Of achtervolg de hij werkelijk een reëel wezen, een men selijk wezen, dat plotseling van de vlucht zou kunnen afzien en toeslaan? Hermantier was om de hele tafel heengelopen. Was zijn tegenstander gewoon voor hem uit blijven lopen? Was hij niet eerder de kant van het bureau opgevlucht? De vloer begon weer te kraken, zodra Hermantier zich in de richting van het bureau bewoog. Hij kon zich in het geheel niet voorstllen wie er zich mee zou kunnen vermaken hem mid den in de nacht te komen bezoeken. Nie mand uit huis, dat was wel zeker. Antwoord! mompelde hij. Ik eis on middellijk antwoord. Er had iets geklikt. Of was het zijn ring, die tegen de rand van het bureau stootte? Het was eerder de schakelaar van de lamp. Hermantier bleef staan. Als het licht brand de, had hij geen enkele mogelijkheid om dat te constateren. Het was buitengewoon pijnlijk voor hem te bedenken dat het licht voor de ander scheen. Hij voelde zich ver- nederd en tot onmacht gedwongen. On danks zichzelf deed hij een stap terug, want hij was bang voor de slag die zou komen. De ander behoefde slechts de plaats en het ogenblik te kiezen. En Hr- mantier begreep. Hij begreep dat hij sedert de granaat wantrouwend was alsof op een goede dag onvermijdelijk de genadeslag zou volgen. In het diepst van zichzelf was hij altijd blijven denken, dat de granaat slechts een begin was. Dat betekende niets, accoord. Niettemin trilden zijn benen enigs zins en voelde hij zich als een dier, dat plotseling verstijfde op de drempel van het abattoir. Wilt u geld hébben? Hij verstopte zijn handen in de zakken van zijn kamerjas en wachtte af. Het re genwater druppelde van de bladeren af. Krijsend vloog een vogel voorbij. Had hij de grote lichtrechthoek in de tuin gezien? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6