Wagtmans Belg De met 58 Bruyne sec. voorsprong op in de leiderstrui Sterkste amateur-wielrenners Zondag op Zandvoorts circuit Joegoslaven uitblinkers op Rotterdams turnfestijn MacKinley en Cancannière hebben de beste kans op 17.000 gulden y Js Nolten verviel in oude fout en kwam 18 minuten na de winnaar Sport tijdens het weekeinde Welke bromfiets is de zuinigste Derde „Gymnajuventa"-dag ZATERDAG 9 JULI 1955 5 CRICKET KORFBAL De Grote Prijs der Lage Landen SOFTBAL HONKBA L Tien spelers van Holland Sport op transferlijst Officiële bromfietsen-test: W£L- f J Zweden: perfect maar ongeïnspireerd Bode-Schule: pittiger Haarlem behaalde eerste winst tegen AZPG De wereldkampioene harmonicaspelen, de jeugdige Franeaise Yvette Horner, die de eer te beurt valt om aan de finish van elke étappe de gele trui aan de leider in het algemeen individuele klassement uit te reiken, kwam glimlachend op de pelouse van de wielerbaan in Roubaix op Wagtmans toe, glimlachend, omdat zij in de Nederlander een oude bekende zag het vorig jaar heeft Wagtmans immers van haar aan het slot van enkele étappes ook de leiderstrui ontvangen en omdat het stof van de Noord-Franse wegen zijn gezicht met een zwarte laag had bedekt. Naast Wagtmans stond de renner van de Franse nationale ploeg Rolland, die de sprint met nog geen half wiel verschil op Wagtmans had gewonnen met De Bruyne, van wie iedereen verwacht had dat htf de sprint zou winnen, op de derde plaats. Het verhaal van de tweede étappe, van Dieppe over 204 kilometer naar Roubaix, is betrekkelijk simpel. Toen er 120 km waren gereden in een rustig gangetje, waarbij het rennersveld geenszins het aangegeven ge middelde van 40 km per uur aanhield, trok Nolten er tussen uit. Spoedig had hij 500 meter voorsprong op het peloton, dat niet direct reageerde. Achter Nolten kwam de achtervolgings kampioen, de Normandiër Le Ber, en enkele kilometers verder had hij Nolten te pakken. Maar deze ontvluchtingspoging van een tweede man had onrust gebracht in het ren nersveld en al spoedig sprong Telotte weg met De Bruyne, de Italiaan Benedetti, De Groot, de Oostenrijker Schneider, de Frans man Rolland van de nationale ploeg en Wagtmans. Daan de Groot viel door een lekke band al spoedig terug in het peloton. Nog voor de ravitaillering in Bruay-en- Artois, op 132 km van Dieppe, had de kleine groep Nolten en Le Ber ingehaald, zodat de kop uit de beide Hollanders Nolten en Wagt mans bestond, verder uit Rolland, Benedetti, De Bruyne, Le Ber, Telotte en Schneider. Schneider viel terug en in Henin-Lietard reed Nolten moedeloos alleen. De te grote krachtsinspanning by zyn ontvluchtings poging had zich gewroken op de grote keien. Ook voor Benedetti was dit werk veel te zwaar. Zo bleven nog vyf renners in het kopgroepje over: Wagtmans, Le Ber, die weigerde kop te doen, Rolland, De Bruyne en Telotte. Op de laatste 60 kilometer door Noord-Frankrijk voelde Wagtmans zyn 5eETAPPE METZ-COLMAR-IIJULI 229KM. Officieel berekende gemiddelde snelheid 37,5km.p.u 6eETAPPEC0LMAR-ZURICH-l2JULI I95KM. Officieel berekende gemiddelde snelheid 40km. p.u. METZ DUITSLAND Koblentz Bulach^r^fo) ZWITSERLAND F Sterk heuvelachtig g5===5=Wlakke wegen A Berg O Ravitdillering CD Vliegende controle 5e etappe 6e etappe krachten toenemen. Intuïtief wist h(j, dat hier zijn kans lag om de gele trui te ver overen. Hij zorgde er voor dat het tempo hoog bleef, maar ook Rolland deed veel werk, ter wijl De Bruyne, met slechts 28 seconden achterstand op Wagtmans in het algemeen klassement, evenals in de eerste étappe van Le Havre naar Dieppe, met een inzinking te kampen had en nauwelijks mee kon komen. Met Wagtmans op kop reed het vijftal de wielerbaan van Roubaix op. Toen de bel voor de laatste maal luidde, sprintte Rolland naar voren met Wagtmans aan het wiel. Met een uiterste krachtsin spanning bracht Wagtmans zijn voorwiel naast het achterwiel van de Fransman. Nog enkele meters waren af te leggen, maar Wagtmans kwam precies een kwart wiel te kort voor een étappezege. Maar de 30 seconden bonificatie voor de tweede plaats in deze étappe was reeds voldoende om hem in het bezit te stellen van de gele trui. De Spanjaard Poblet had maar 27 seconden voorsprong in het algemeen klassement op Wagtmans en Caput., nummer twee in de algemene rangschikking, «lechts 1 seconde. En zowel Poblet als Caput bevonden zich in het peloton, dat met meer dan 2 minuten achterstand de baan opkwam. Nolten was eigenwijs In de achterhoede viel een minder vreug devolle noot voor de Nederlandse ploeg te kraken. Nolten, die uit het leidersgroepje was gelost, had niet voldoende kracht om het peloton, waarin hij weldra was opgenomen, te volgen. Hij zakte steeds verder af en met meer dan 18 minuten achterstand arriveerde hij op de baan Roubaix. Zijn streekgenoot Piet Haan kon wel huilen, toen hij bij zijn aankomst hoorde, wat er met Nolten was ge beurd. „Ik heb Jan helemaal niet gezien, anders was ik heus wel bij hem gebleven," zei hij. Wat was er met Nolten aan de hand? Waarom luistert hij niet naar het advies van de ploegleider? Waarom dwingt hij zichzelf zijn reservekrachten aan te spreken in een situatie, waarin dat helemaal niet nodig is? Of demarreerde Nolten misschien om die ene minuut goed te maken, welke hij Donder dagmiddag in de tijdrit in Dieppe had ver loren? Het vorig jaar heeft Nolten ook een enkele maal „dom" gereden, demarreerde hij in een vlakke étappe zonder er enig succes mee te behalen. Mist hy elk taciisch inzicht, dat hij zich niet aan de ploegdiscipline kan houden? Wat er gisteren gebeurde, was totaal on nodig. En de achterstand is na twee étappes reeds zo groot geworden, dat zijn kansen op een goede plaats in het eindklassement reeds bij voorbaat verkeken zijn, ook al verricht hij misschien wonderen in de Alpen en in de Pyreneeën. Van Est, Gerrit Voorting, Jos Hinsen, Hein van Breenen en Adrie Voorting kwamen in het grote peloton, met 2 min. 23 sec. ach terstand op het groepje Rolland en Wagt mans binnen. Wies van Dongen had het tempo in de laatste kilometers op de keien niet kunnen volgen en arriveerde een mi nuut later dan het peloton op de wielerbaan. En Piet Haan en Daan de Groot noteerden een achterstand van bijna 10 minuten op de winnaar. De uitslag van de tweede étappe luidde: 1. Rolland (Frankrijk) 5 uur 54 sec.; 2. Wagt mans (Ned.) z.t.; 3. De Bruyne (België) z.t.; 4. Telotte (lie de France) z.t.; 5. Le Ber (West) z.t.; 6. Varnajo (West) 5.55.37: 7. Vivier (Zuid West) z.t.; 8. Hassenforder (Noord Oost Cen traal) z.t.; 9. Vitre (lie de France) 5.55.53; 10. Impanis (België) z.t.; 11. Poblet (Spanje) 5.56.23; 12. Kubler (Zwitserland) z.t.; 13. Van Est (Ned.) z.t.; 14. Bauvin (Noord Oost Cen traal) z.t.; 15. Coletto (Italië) z.t.; 16. Mockridge (Gemengde ploeg) z.t.; 17. Louison Bobet (Fr.) zelfde tijd als Poblet 5.56.23; 18. Jean Bobet (Fr.) z.t.; 19 Darrigade (Fr.) z.t.; 20. Dotto (Fr.) z.t.; 39. Hinsen (Ned.) z.t.; 40. Van Breenen (Ned.) z.t.; 41. Adrie Voorting (Ned.) z.t.; 42. Gerrit Voorting (Ned.) z.t.; 86. Wies van Don gen (Ned.) 5.57.28; 96. Piet Haan (Ned.) 6.03.50; 100. Daan de Groot (Ned.) z.t.; 108. Jan Nol ten (Ned.) 6.12.02. Het algemeen klassement na de tweede étappe luidt; 1. Wagtmans (Ned.) 8.49.26; 2. De Bruyne (België) 8.50.25 3. Telotte (lie de France) 8.50.25; 4. Rolland (Frankrijk) 8-51.14; 5 Poblet (Spanje) 8.51.52; 6. Caput (lie de France) 8.52.18; 7. ex aequo Astrua en Co letto (beiden Italië) 852.37; 9. Le Ber (West) 8.52.43; 10. Sorgeloos (België) 8.52.47; 11. Robic (West) 8.52.53; 12. Schneider (Gemengde ploeg) 8.52.57; 13. Hassenforder (Noord Oost Centraal) 8.54.04; 14. Buitel (West 8.54.07; 15. Vivier (Zuid West) 8.54.25; 16. Impands (België) 8.54.30; 17. Vitre (lie de France) 8.54.31; 18. ex aequo Van Est (Ned.), Van Breenen (Ned.) en Gerrit Voorting (Ned) allen 8.54.32; 21. Louison Bobet (Frankrijk) ex aequo met en kele andere Franse renners 8.54.37; 71. Adrie Voorting (Ned.) 8.55.37; 72. Jos Hinsen (Ned-) 8.55.38; 76. Wies van Dongen (Ned.) 8-56.42; 93- Daan de Groot (Ned) 9.02.51; 100. Piet Haan (Ned.) 9.04.10; 106. Jan Nolten (Ned.) 9.11.02. Het ploegenklassement van de tweede étappe luidt: 1. Frankrijk )Rolland, J. en L. Bobet 17.45.46; 2. West (Le Ber, Varnajo en Buitel) 17.46.00; 3. ex aequo Nederland (Wagt mans, Van Est, Hinsen), België (De Bruyne, Impanis, Adriaenssens), lie de Farnce (Telotte, Vitre, Bober) allen 17.46.16; 6. ex aequo Zuid West (Vivier, Agut, Bergaud), Noord Oost Centraal (Hassenforder, Bauvin, Anzille) bei den 17.48.23; 8. ex aequo Spanje (Poblet, Gela- bert, Lorono), Zwitserland (Kubler, Clerici, Huber), Italië (Coletto, Astrua, Barozzi), Ge mengde ploeg Mockridge, Gaul, Gelhausen); Zuid Oost (Deledda, Laurédi, L. Lazaridès), Groot Brittannië (Krebs, Mitchell, Robinson) allen 17.49.09. Het ploegenklassement na de tweede étappe luidt: 1. Ile de France 26-27.14; 2. Bel gië 26.37.41; 3. West 26.38.09; 4. Nederland 26.38.30; 5. Italië 26.40.04; 6. Frankrijk 26-40.28; 7. Spanje 26.41.25; 8. Gemengde ploeg 26.43.17; 9. Noord Oost Centraal 26.43.44; 10. Zuid West 26.44.44; 11. Zwitserland 26.45.33; 12. Zuid Oost 26.46.18; 13. Groot Brittannië 26.46.45. Drie renners werden uit de strijd genomen wegens tijdoverschrijding. Het waren Pusey (Gr. Brittannië), Fernandez (Zuid West) en Huot (Zuid West). In de competitie om het voetbalkampioen schap van Nederland wordt ook vanavond weer een tweetal wedstrijden gespeeld. In Eindhoven speelt FSV tegen Willem n en in Breda ontvangt NAC Eindhoven. Verder is het vrijwel afgelopen met de voetbalwed strijden op het ogenblik en dus krijgen de zomersporten alle aandacht. Op het Spaarne bijvoorbeeld zijn er van daag en morgen onderlinge wedstrijden ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne. De amateur-wielrenners vech ten Zondag op het circuit in Zandvoort uit wie zich de amateurskampioen op de weg zal kunnen noemen dit jaar. In de cricketcompetitie is in de eerste klasse voor Haarlem geen wedstrijd vast gesteld. Rood en Wit speelt tegen Quick in Nijmegen en heeft kans op de eerste over winning dit jaar. In de tweede klasse A speelt Rood en Wit 2 uit tegen SCHC en in afdeling E speelt Rood en Wit 3 op eigen veld tegen Haarlem 2. CVHW speelt in Am sterdam tegen VRA 2. Zondag vindt op het Rohda-veld in Am sterdam van 24 uur de retum-match om het korfbal kampioenschap tussen Blauw Wit en Het Zuiden plaats. Zondag wonnen de Rotterdammers met 74, zodat zij dus reeds bij een gelijk spel de titel behalen. Blauw Wit zal van haar kant trachten revanche te nemen voor de geleden neder laag. Hierop bestaat wel enige kans, indien de Amsterdammers met him aanvoerder Zondagmiddag zal op Duindigt in nog geen drie en een halve minuut de beslis sing vallen over de ryke buit van f 17.000, die in de Grote Prijs der Lage Landen voor de gelukkige winners in het uitzicht is gesteld. Deze recorddotering voor een draverij in Nederland heeft ook de grote cracks aangelokt, zodat Zondag een ne gental vaderlandse dravers de zware con currentie van zeven buitenlanders het hoofd zal moeten bieden. België is vertegenwoordigd met zijn drie beste dravers, Ifille, Insuline en Iris Volo en Frankrijk met D'Israël LB, Due d'Ar- nas, Emden en de beroemde Cancannière; een zevental, dat zijn sporen lang en breed heeft verdiend. Met kop en schou ders steekt hier echter bovenuit Cancan nière, de negenjarige vosmerrie, die de gehele wereld heeft bereisd omdat in haar eigen land geen concurrentie meer was te vinden. Zij was winnaar in Italië, in Zwe den, in Duitsland, was in Amerika en komt nu naar Duindigt om te trachten haar respectabele winstsom van bijna drie ton npg met een f 10.000 te verhogen. Zij vertegenwoordigt met Mac Kinley in dit nummer de grote klasse en daar om zijn zij dan ook gedoemd 50 en 75 m voorgift te geven aan al hun tegenspelers. Een zeer zware opgave in een veld van 14 of 15 deelnemers, die zonder uitzonde ring tot de beste klasse behoren en snel heid voldoende in de benen hebben om het beide cracks zo lastig mogelijk te ma ken. In de eerste plaats kunnen dit vooral doen D'Israël LB met de Nederlander Jan Kruithof, de Belgische merrie Ifille met de grote tacticus Dekeyzer op de sulky en Quick Hollandia G met Geersen. Vóór eni- Rolland (rechts) van de Franse nationale ploeg sprint op de wielerbaan in Roubaix met Wagtmans naar de finishlijn. De Fransman blijft hem een kwart wiel voor. (Telefoto). ge weken geleden kon zelfs met enig ver trouwen een overwinning van Quick Hol landia G tegemoet worden gezien, doch de jonge hengst kwam te vroeg in topvorm, kreeg een mankement aan de benen, waardoor zelfs de training moest worden onderbroken. Alles is geprobeerd en ge daan om Quick Zondag fit aan de start te krijgen, maar of hij over zijn inzinking heen is mag worden betwijfeld. Een zekere winnaar is er dus niet te vinden, ook al omdat Nellie Gregor en Niekie BH Zondag in Hilversum in het kampioenschap in grotere vorm bleken te zijn. Ook het laatste proefwerk van Insu line op de Kortrijkse baan is indrukwek kend geweest, maar nog grootser was het machtige schouwspel van Mac Kinley's zege in de Duitse Elite-Rennen, dat hem niet alleen 15.000 D.M. bezorgde, doch eveneens een nieuw record. Er wordt verwacht, dat Mac Kinley dit zware nummer zal winnen, echter na har de strijd met Cancannière, D'Israël LB en Ifille, met als mogelijke outsider Quick Hollandia G en Insuline. Attractief De omlijsting van de „Grote Prijs der Lage Landen", is bewonderenswaardig, want zelden of nooit zal zulk een attractief programma zijn verreden. In de Zweden- prijs komt de beste inlandse klasse te staan tegenover de Belgische hengst Jellico en de Franse vertegenwoordiger Ecureuil IX, In dit 13 paarden tellende nummer zijn 6 a 7 grote kanspaarden te vinden, w.o. Car los, Peterhof, O Maryke, Pretty Boy, Nora Spencer, Olivier B en de beide buitenlan ders. Daar Ecureuil IX in Frankrijk bij zijn laatste optreden de snelle tijd van 1.21.9 voor zich liet afdrukken, wordt ver ondersteld, dat hij in deze vorm zal kun nen winnen, voor Carlos en Pretty Boy. In de eerste afdeling van de België-prijs valt de keuze op Radbout, die voor Reine Neosho en Rosamunde als eerste kan fi nishen. In de tweede afdeling behoeft Geersen alleen maar gelukkig te zijn aan de start om gemakkelijk met Quilla Lee te kunnen winnen, daar Queen Bonni en Rudi Trothan niet die snelheid kunnen opbren gen. In het amateursnummer kan de rijder van Ruth Buffington eveneens zijn aanhan gers tevreden stellen. Het openingsnummer kan een prooi wor den voor Ritmeester, die door zijn grotere uithouding de beide 3-jarigen Tabor en Typhoon de baas kan blijven. De outsider is Sir Kerrigan. De fraaie verrichting van Sir Messidor op Mereveld laat nu geen twijfel over de uitslag van de Duitsland-prijs, hoewel de concurrentie nu heel wat zwaarder is, daar Our Bonni en Sunshine weinig minder in hun mars hebben en van iedere misstap zullen profiteren. Geersen kan zijn derde overwinning boeken met Romeo Spencer, hoewel daar bij het voorbehoud gemaakt moet worden, dat de hengst geruime tijd niet heeft ge lopen, waardoor Quintus Harvester hem de zege wel eens zou kunnen ontrukken. Quicksilver S zal eveneens een rol in de eindstrijd spelen. Twee rennen completeren dit program ma, waarmee een 30.000 aan prijzen is gemoeid. In de eerste ren kan Rolling Nor ton met zijn lage gewicht vóór Pépito blij ven. In de semi-klassieke Mijl van Duin digt moet de crack Sans Valeur niet min der dan 20 kg aan Viticulture geven. Dit is waarschijnlijk een te zware opgave voor Sans Valeur, die bovendien de concurren tie nog te vrezen heeft van Britoly. Reuter in het veld zouden verschijnen. Bo vendien heeft Blauw Wit reeds een voor sprong, daar op grint wordt gespeeld, het geen voor Het Zuiden een ernstige tegen valler is, aangezien deze ploeg alleen gras velden gewend is. Mocht Blauw Wit winnen, dan volgt een beslissingswedstrijd, die volgens de regle menten op een grasveld gespeeld dient te worden. Promotie reserve tweede-klasse Vanavond is op het ZKV-veld in Zaandam de beslissingswedstrijd Haarlem 2Amster dam Zuid 2 vastgesteld. De winnaar promo veert naar de reserve tweede klasse KNKB. Indien het op een gelijk spel mocht uitlopen, dan moeten straf worpen de beslissing bren gen. De wedstrijd begint om kwart over zeven. Jubileumseries „Oosthoek" Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan houdt de HKC „Oosthoek" Zondag serie wedstrijden op de velden van EDO. Inge schreven hebben 27 twaalftallen, die als volgt zijn ingedeeld. Afö. I. Animo Ready I, Haarlem I, Nieuw Flora I, Oosterkwartier I, De Raven I en Watervliet I. Afd. H: Amsterdam Zuid. Hoger Op, Oost hoek, Watervliet 2 en Zaandam Zuid. Afd. ÏÏI: Animo Ready 2, Haarlem 2, Nieuw Flora 2. Oosterkwartier 2, Oosthoek 2 en De Raven 2. Afd. IV: Aurora, Haarlem 3, Hoger Op 2, Nieuw Flora 3 en Waterland 1. Afd. V: Meteoor. Oosthoek 3, De Raven 3, Watervliet 3 en ZKC 1. Het tournooi begint om 9 uur en is onge veer half zes afgelopen. Op het terrein aan de Schalkwijkerweg in Haarlem Oost houdt de softbalafdeling van TYBB Zondag een groot tournooi waaraan door tien negentallen zal worden deel genomen. De poule-indeling is als volgt: Poule A: HCK, Rooswijk, SC Haarlem, Schoten, TYBB. Poule B: DCG, DSS, HCK 2, Pinguins 3, TYBB 2. Het tournooi begint om twaalf uur, de laatste wedstrijden zijn vastgesteld op vijf uur des middags. Er zal in beide poules een halve competitie worden gespeeld. In verband met de jaarlijkse stedenont- moeting AmsterdamHaarlem is voor deze week slechts een klein honkbalprogramma samengesteld. Uiteraard zal de meeste be langstelling deze keer uitgaan naar de ont moeting tussen de vertegenwoordigende negentallen, die vanmiddag om vier uur wordt gespeeld op het terrein van Zeeburgia in Amsterdam. Hoewel ook voor ie overgangsklasse nog een wedstrijd is vastgesteld tussen Soartaan en Hilversum, azl de wedstrijd SC Haar lem 2 tegen het Amsterdamse Thor Zondag morgen om tien uur op het Noordersport park te Haarlem Noord de meeste aandacht opeisen. Indien Thor wint zal het kampioenschap van de tweede klasse de Amsterdammers vrijwel niet meer kunnen ontgaan. In het geval dat de Sportclub aan het langste eind trekt, zullen er nog vele mogelijkheden blijven. Van de gelegenheid dat er vrijwel een ge hele stilstand in het Haarlemse competitie programma valt waar te nemen, maken de leidende overgangsklasse negentallen RCH en Sportclub Haarlem gebruik voor het spe len van een oefenwedstrijd. Zondagmiddag om twee uur komen beide negentallen in het Heemsteedse sportpark tegen elkaar binnen de lijnen. De finalewedstrijd in het Schoten-tour- nooi tussen de teams van HFC „Haarlem" en EHS kon helaas niet op Zondag worden gespeeld, aangezien EHS reeds moet deel nemen aan een tournooi van TIW. Thans zal de wedstrijd worden gespeeld op Dinsdagavond om zeven uur op hef ter rein van Schoten aan de Geusevespersstraat te Haarlem Noord. Ongeveer vierhonderd wielrenners uit alle delen van het land zullen Zondag op het circuit van Zandvoort de strijd aanbinden om het Nederlands wegkampioenschap voor amateurs 1955. Wie van al deze deelnemers waaronder zich een vijftigtal serieuze kanshebbers bevinden er tenslotte zege vierend uit het strijdperk te voorschijn zal treden, is met geen mogelijkheid te voor spellen. Pas nadat de 176 kilometer lange race op het circuit beëindigd is, zal de nieuwe kampioen bekend zijn. Tot de serieuze kanshebbers uit de om geving van Haarlem behoren: de Sassen- hemers Van 't Hof en Van Houwelingen die zo verrassend goed reed in het achter volgingskampioenschap de Beverwijkers Groot, Geldermans en De Ruiter, Stroomer uit Wijk aan Zee; de IJmuidenaren Brug- genkamp en Eelsing- Steenvoorden uit Heemstede en de Haarlemmers Rusman en de gebr. Peters, Post (Nieuw-Vennep) en Snijders (Halfweg). Als voorwedstrijd van dit kampioenschap dat over 42 ronden (176 km) gaat en waar van de start om half twee is, wordt een nationale nieuwelingenwedstrijd gehouden over 14 ronden (58 km) met eveneens on geveer vierhonderd deelnemers. Het nieuwe bestuur van „Holland Sport" heeft heden de spelers Krist, Koers, Rijs- houwer, Bijker, De Jong, Everse, Van Zuyle- kom, Heyster, Versprille en Broeders op de transferlyst geplaatst. Medegedeeld wordt, dat de gang van zaken van de club op de normale manier zal wor- d-n voortgezet Het nieuwe bestuur beraadt zich over een aantal vraagstukken van or ganisatorische aard. Men noopt hierover te zijner tijd mededelingen te doen. Feijenoord zal generlei bemoeienis meer hebben met de verdere exploitatie van Hol land Sport i ADVERTENTIE Rigoureuze bromfietsleslDe snelle BERIN I M 21 de Luxe was ook de zuinigsiet was in vier ongeveer evenlange tra jecten. Na ieder traject wisselden de rijders van bromfiets, om een zo juist mogelijk resultaat te ver krijgen. Het gewicht van de be stuurder en diens wyze van rijden konden immers van invloed zijn op de te verkrijgen resultaten. De opdracht was om de route te rfjden, zoals de normale gebruiker dat doet, wanneer hij lange afstanden aflegt. Hierbij werden de volgende resultaten verkregen: Zeer interessante cijfers werden vorige week Donderdag verzameld in een proef, die op initiatief van het orgaan „Bromfiets" werd ge houden. Van de bijna 500.000 brom fietsers in ons land weten maar weinigen precies wat hun brommer aan brandstof kost. Onder con- tröle van de Kon. Ned. Motor- rydersvereniging (een onpartijdig lichaam) werd een brandstof test gehouden met enige bekende brom- fietsmerken. Er was een route van bijna 200 km. uitgezet, die verdeeld De BerinI maakte het hoogste prestatie-gemiddelde. De gemiddelde snelheid van de BERINI lag 8,5% hoger dan dat van het tweede merk, 9,5% hoger dan het derde merk en ruim 10% hoger dan het vierde merk. De Berini verbruikte ook de minste benzineOndanks dit hogere prestatie-gemiddelde was het benzineverbruik van de BERINI gunsti ger dan dat van de anderen, zelfs tot 25% lager dan van een ander merk. Voor deze test werden normale serie-machines gebruikt, zonder dat van te voren enige maatregel was genomen om het brandstofgebruik te drukken. Technische storingen deden zich niet voor, waaruit de grote betrouwbaarheid van de tegenwoordige bromfietsen duidelyk blykt. Naast deze test over 200 km. werden ook proeven genomen over een afstand van 1 km. Ook hierbij bleek BERINI de zuinigste te zijn! L de 2 i?este i Bromfiets 2? lijft P Een kwaliteitsproduct van N.V. Motorenfabriek PLUVIER (Van onze speciale verslaggever) Opnieuw heeft men gisteren op de Gymnajuventa in Rotterdam de Joegoslaven aan het werk gezien en na deze reprise is er geen twijfel meer mogelijk of hun op treden is hèt grote hoogtepunt van dit internationale turnfeest geworden. Wat deze jonge mannen en vrouwen, leerlingen van het (staats) „Institut za Fiziku Kulturu" in Belgrado, aan techniek en lichaamsbeheersing lieten zien, was fenomenaal, maar aan technische perfectie zijn wy na drie Gymnajuventadagen al zo langzamerhand ge wend geraakt. Belangrijker was dat de beide ploegen uit het land van Tito een oefenstof hadden meegebracht die voor de leek èn voor de deskundigen een kleine openbaring was: prachtig getime-de rhythmische en vrije oefeningen, geraffineerd doorweven met eenvoudige grondgymnastiek en vol originele vondsten. Het deed even terugdenken aan de tot nu toe ongeëvenaarde demonstraties van de Hongaren op de Gymnastiada van 1952, maar het was toch weer anders, markanter, verrassender en zo mogelijk nog feller. Die felheid sprak vooral duidelijk in de hoepeloefening der dames, een pittig meng sel van rhythmische gymnastiek, klassieke ballet- en wervelende volksdansfiguren, waarbij de snelle overgangen en het drif tige gestamp der voeten voor bizonder spec taculaire effecten zorgden. Eigenlijk een shownummer dat met jeugdgymnastiek weinig meer te maken had, maar dan een met een heel eigen stijl, getuigend van fantasie en karakter. En dat ontbrak nu net bij de Zweden, van wie wij ook nu weer schitterend werk zagen. Of het nu springkast of lange mat is, zodra erbij gesprongen moet worden, la ten zij de vertegenwoordigers der andere landen stukken achter zich. Timing en af werking van de oefeningen zijn bij hen altijd tot in de puntjes in orde; zelfs de kleinste adspirantjes beheersen het hele répertoire van radslagen, flic flacs en sal to's en zij weten het ook in groepsverband foutloos te „verkopen". Maar toch ont breekt er aan hun turnen iets: de lust tot experimenteren met nieuwe vormen en uit drukkingsmogelijkheden. Het is te strak, te traditioneel en te gepolijst - en dat wordt juist bij zoveel technische perfectie op den duur wat eentonig, om niet te zeggen saai. Ook de veelgeroemde Bode-Schule heeft de bakens blijkbaar verzet. Werd haar systeem vroeger gekenmerkt door een over dreven „ontspannen" van alle spieren - een neerzwaaiende arm bijvoorbeeld liet men rustig „op eigen gelegenheid" uitpendelen. Thans echter bleek er iets pittigers in deze „Ausdruckungs Gymnastik" gekomen te zijn, een wat intensiever rhythme en een wat zinvoller bewegen. Het is, naar onze smaak, de „Ausaruckung" ten goede geko men. Bizonder knap en veelzijdig, hoewel iets te stram-militair voorgedragen, waren ook de demonstratiees van de veertien meisjes uit Wales, die wij 's middags in de Riviera- hal te zien kregen: springkast, brug en evenwichtsbalk, op welk laatste toestel zelfs de twaalfjarige benjamin een opdruk ken tot hoogstand met overslag presteerde. De befaamde Deense turnhogeschool Ol- lerup viel ietwat tegen: zij legt nog altijd het hoofdaccent op de overdreven lenig heidsoefeningen a la Niels Buck, die voor de lichamelijke opvoeding in breed verband weinig of geen nut hebben. Een wonderlijk contrast met al deze min of meer vertrouwde vormen van turnoefe ningen leverde het optreden der pupillen van hei Egyptische opleidingsinstituut voor gymnastiekleraren. De heren vertoonden een boeiend rhythmisch spiegelgevecht met stokken, waarmee zij elkaar soms ge duchte tikken uitdeelden; de dames, gehuld in antieke zijden gewaden met lotus-mo tieven en scarabeeën, dansten een plechtige rei, waarvoor de statische motieven ont leend zijn aan afbeeldingen van danseres sen op vaatwerk uit de tijd der Pharao's, dooreengemengd met elementen van mo derne Oriëntaalse bewegingskunst. Hoe wel enkele meisjes over bizonder expres sieve handen en armen beschikten, deed het geheel voor Westerse ogen toch meer bizar dan bekoorlijk aan. Jammer is, dat er dikwijls op drie plaat sen tegelijk demonstraties worden gege ven in dit turnfeest, waardoor verschillen de belangrijke evenementen ook onze neus voorbij gingen. In Stoop's bad in Overveen heeft Haarlem (dames) Donderdagavond de tweede over winning van deze week geboekt. De Haar lem-heren speelden voor de hoofdklassecom petitie tegen AZPC en haalden het eerste winstpunt uit de strijd. De heren van HVGB bleven in de strijd tegen Sleutelstad met twee-een de meerderen. In de wedstrijd tegen de ADZ tweede klasse dames waren de Haarlem-dames overwegend in de aanval. Hoewel de gasten zich in de eerste speelhelft fel verweerden konden zij niet voorkomen dat Nanny Fran ke de ruststand voor Haarlem op een-nul bracht. Na de hervatting werd een fout van Elly Hölsken door Els v. d. Ploeg uitgebuit. Daarna kwam Haarlem beslissend in de meerderheid en Nanny Franke en Corry Holm brachten de Haarlem-zege op drie een. Met zeven punten uit vier wedstrijden staat Haarlem er in deze afdeling goed voor. HaarlemAZPC Voor de hoofdklassecompetitie bonden de heren van Haarlem de strijd aan tegen AZPC. Het werd een spannend duel. Met een drukbal opende Fred van Dorp de score voor AZPC. AZPC kwam voor het Haarlem- doel terug, maar de Haarlem-verdedigers weken niet, waarna IJzer en Bijlsma 2 x voor Haarlem scoorden.. In de tweede helft kwam AZPC meer op schot. Ger Mosterd verklein de de AZPC-achterstand, waarna Van Dorp een spelersmeerderheid uitbuitte. Met beide ploegen compleet schoot Wim Mosterd raak en stond AZPC voor. Toen sloeg Haarlem terug en door Bijlsma werd het vier-vier. HVGB—Sleutelstad De ontmoeting HVGBSleutelstad (eerste klasse C) was van een veel minder gehalte. Rol bezorgde HVGB in de eerste helft van de strijd de leiding. In de tweede helft kwam HVGB door Rol op twee-nul. Sleutelstad zette alles op alles en ging met één speler meer tot de aanval over, wwarna Van Zijl scoorde. Bij de stand twee-een bleef het.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7