Eerste geslaagden cursus „Viskunde en visbewerking" ontvingen diploma's LOCOMOTIEF Rijwielen Tekenaar P. Klaasse exposeert deze week in Hoogoven-zalen Betekenisvolle dag voorIJmuiden Het Bedrijfschap voor visserij-producten voegde er een oorkonde bij LOGOMOTIEF JAN v.d. MEER Kennemer Lantaarn AUTORIJLESSEN TAXI Locomotief Rijwielen Restaurant bij Noordersluis kan de bezoekers ontvangen Old Clothes New Heemskerk 5 JAN TIMMERMAN 3 RIJWIELHANDEL A. Donker Terras met 150 stoelen Voorlopig ondergebracht in peilhuis FRANS ROOTRING VERHUUR zonder chauffeur Vissen sterven vroegtijdige dood in de Neksloot Eerste lustrum ODIN Wisseling van hoofd der R.K. meisjesschool BEL 5000 VZV wint van HZG met 7-1 NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 LOCOMOTIEF RIJWIELEN Binnengekomen haringschepen DRY CLEANING ONLY Burgerlijke Stand Velsen ZATERDAG 9 JULI 1955 DE DIRECTEUR van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, heeft na de onthulling van het vissersmonument op de Kop van de Vissershaven en de indienststelling van het hospitaal kerkschip „De Hoop" een bijeenkomst in een kleiner milieu van zulk een grote betekenis geacht voor het visserijbedrijf, dat hij meende te spreken van drie heel bijzondere feiten, die voor IJmuiden de Vrijdag tot een buitengewoon betekenisvolle dag hadden gemaakt. Hij zei dit in een van de lokalen van de IJmuidense Visserijschool, waar gistermiddag voor het eerst in Nederland tien personen, die waren geslaagd voor het diploma B van een tweejarige cursus in „Viskunde en visbewerking" hun diploma's in ontvangst kwamen nemen. Van de zijde van het Bedrijfschap is aan dit diploma op deze middag een oorkonde toegevoegd, omdat het voor de eerste maal was dat deze diploma's werden verstrekt. De heer Van Dijk toonde zich in zijn toespraak bovenal dankbaar jegens de cursisten, daar zij de zelfopoffering hebben kunnen opbrengen nog eens twee jaar achter elkaar naar school te gaan. In het bijzijn van de leden van de com missie van toezicht, de loco-burgemees- ter van Velsen, de heer W. F. Visser en enkele vertegenwoordigers van de Reders vereniging, de Groothandel en de Werk nemersorganisaties heeft de directeur van de Visserijschool, de heer G. J. Verwaijen in de eerste plaats de diploma's uitgereikt aan de tweede groep personen, die het eerste jaar van de cursus doorliep en waarvan er zeventien het diploma be haalden. In totaal begonnen 24 man in 1954 de studie; twee bleven er weg bij het het examen en vijf moesten er worden af gewezen. Van de A-cursus De heer Verwayen feliciteerde de ge lukkigen en herinnerde er aan, dat het halen van de eindstreep voor velen van hen een zware dobber was geweest. Hij hoopte, dat de geslaagden van het diploma veel genoegen zullen ondervinden en ver wachtte, dat vooral het visserijbedrijf nog meer zal hebben aan alles, wat hier in een jaar werd onderwezen. Voorts sprak de heer Verwayen de wens uit, dat de ge slaagden in het volgende cursusjaar niet thuis zullen blijven, maar opnieuw zouden aanpakken om de B-cursus van „Viskun de en visbewerking" te volgen. Vervol gens werden de diploma's uitgereikt aan de heren: C. van Es, J. J. v. d. Zwan, G. Vlieland, G. Vlieland, G. Boekei, M. de Koning, B. G. Kuyk, P. N. Clots, C. A. Glas, L. Bakker, G. den Heyer, G. Plug- boer, H. J. Rijkers, Th. v. d. Aart, C. P. v. d. Steen, J. A. Segboer, J. Jongejan en J. Thiele. Namens de cursisten sprak de heer T. v. d. Aart een woord van dank voor het genoten onderwijs, waarin in het bijzon der de leraar bij deze cursus, de heer Bronsveld, zo'n grote rol heeft gespeeld. En de B-cursus Vervolgens verschenen de tien geslaag den voor het diploma B in het lokaal. Van de vier en twintig personen ,die als pio niers in Nederland, in 1953 aan de cursus begonnen, zijn deze tien IJmuidenaren overgebleven. Van de 24 personen slaag den er voor het A-examen in 1954 zeven tien en daarvan kwamen er elf terug voor de B-cursus. Tien van hen behaalden het diploma B. Daar deze tien personen op de eerste oproep van het bedrijf gehoor hadden ge geven om de cursus te volgen, meende de ADVERTENTIE met FORD CONSUL Gedipl. instructeur VOLKSWAGENS - CONSUL - ZEPHYR LANGE NIEUWSTE. 68 - IJMUIDEN Tel. 5050 Als gevolg van de verontreiniging van het water in de Heemskerkse Neksloot hebben vele vissen het leven gelaten en drijven dood op het water. Voor de hen gelaarsvereniging ,,'t Snoekje" betekent dit een schadepost, daar in het voorjaar een flinke hoeveelheid pootvis was uit gezet. Op 17 Juli 1950 werd de Heemskerkse gmnastiekvereniging „ODIN" opgericht. De moeilijkheden in de eerste jaren wer den mede dank zij de voorzitter de heer A. Stakelbeek overwonnen, zodat de ver eniging op overtuigende wijze haar be staansrecht heeft bewezen. Het jubileum zal op passende wijze wor den gevierd met een op Zaterdag 16 Juli in zaal Nijman te houden receptie. Eerder op deze dag zal de jeugdleden een feest middag worden aangeboden. In November wordt een jubileumuitvoering gehouden. Collecte voor handballers Ten bate van de afdeling handbal van de sportvereniging ADO wordt in de week van 11 tot 16 Juli een huis aan huis collecte in Heemskerk gehouden. GESLAAGD Tijdens het te Utrecht genouden examen slaagde de heer P. Rijke uit Heemskerk voor het diploma slagersvakbekwaam heid. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Geboren: Maria A. d. van H. van Tunen en A. de Goede; Gerardus J. W. z. van J. H. Meyer en M. W. J. Simmerman; Mar- garetha A., d. van H. L. de Graaf en A. G. de Wildt; Maria J., d. van B. Numan en J. J. M. Kalb. Overleden: M. de Ruyter, 75 jaar. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater: Zaterdag en Zondag, 20 uur: „Charge aan de Rode Rivier". heer Verwayen hier mensen voor zich te hebben, die uit het goede hout zijn gesne den. Hij overhandigde daarna aan de vol gende geslaagden het diploma: C. v. Es, J. Blenk, C. v. d. Zwan, A. Schoonenberg, F. Vuil, A. v. Croonenborg, E. A. Scholder, L. Wijker, F. Zijl en W. Zwemmer. Vroeger 2,50 als attractie Drs. D. J. van Dijk, de voorzitter van het Bedrijfschap, ging in zijn toespraak terug naar de jaren voor de oorlog, toen het belang van het onderricht aan men sen, die in het visserijbedrijf werkten, niet werd ingezien. Men kende weinig van een doelbewuste opleiding voor dit be drijf en toen een cursus voor fileren werd begonnen, werd er als attractie aan verbonden, dat iedere geslaagde een be drag van f 2.50 zou worden overhandigd. Waaruit geconcludeerd kan worden, dat de belangstelling van de werkers in het bedrijf voor een dergelijke cursus en daarmee voor het eigen vak gering was. Drs. van Dijk noemde dit een bedenke lijk verschijnsel. De grote moeilijkheid was, hoe de belangstelling kon worden geprikkeld. Thans is men in IJmuiden echter zover, dat een apax-te afdeling van het Nijverheidsonderwijs is ontstaan, die zich tot de viskunde en de visbewerking richt. Van welk een grote betekenis deze cur- sis is, was ook voor drs. van Dijk moeilijk te schatten. Degenen, die aan land de vis voor consumptie dienen gereed te maken, moeten op de hoogte zijn van het product, dat zij bewerken. Dank voor zelfopoffering Dat dit aan overheidskant is ingezien en bovendien door een ieder, die aan de cursus heeft deelgenomen, meende de heer Van Dijk zeer te moeten memoreren. Zelfoverwinning en opoffering van vrije tijd is voor allen, die de cursus hebben gevolgd, nodig geweest. Dat de cursisten deze zelfopoffering hebben willen bren gen, daarvoor bracht drs. van Dijk dank namens al degenen, die bij het bedrijf zijn betrokken. „Er zullen velen zijn, die letten op uw voorbeeld en u zullen vol gen", meende spreker tot slot. „Ik ben er van overtuigd, dat het behalen van de di ploma's A en B u in de toekomst de no dige bevrediging zal schenken". Namens de B-cursisten heeft de heer A. Schoonenberg gesproken om dank te brengen voor het in die twee jaar genoten onderwijs aan de Visserijschool. Hij hoopte dat practijk en theorie in de toekomst sa men hun vruchten voor het bedrijf zullen afwerpen. De heer C. v. d. Zwan heeft tot besluit een foto van alle leerlingen over handigd aan de directeur van de school, de heer Verwaijen. Handhaven van reputatie Nadien hebben nog gesproken de loco burgemeester van Velsen, de heer W. F. Visser, die respect had voor de geslaagde cursisten en hen van harte gelukte wenste en de heer H. Krab, die als voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereni ging onderstreepte, dat het bestuur van zijn vereniging het initiatief van de gemeente Velsen tot oprichting van de cursus „Vis kunde en visbewerking" heeft toegejuicht. Het komt er in het visserijbedrijf in de eer ste plaats op aan, dat de handen op de juis te plaats zitten, meende de heer Krab, maar toch is ook kennis van viskunde en visbe werking nodig. In het buitenland heeft IJmuiden de naam een kwaliteitsmarkt te zijn en die gunstige reputatie dient gehand haafd te worden. Ook hij wenste de „vis- studenten" veel geluk met het behaalde ge tuigschrift. De heer J. Hartman van de Centrale Bond voor Arbeiders in het Trans portbedrijf was de laatste spreker. Ook hij noemde de cursus zeer in het belang van het visserijbedrijf en de behaalde kennis en bekwaamheden een stimulans voor de ar beidsvreugde. Een tikje ondeugend - naar hij zelf zei - merkte hij op: „Wil het be drijf de inspanning van de cursisten en ge slaagden werkelijk belonen, dan zal het in het loonzakje tot uitdrukking dienen te ko men. Alleen op die wijze zal men in han delskringen kunnen bewijzen dat er waar dering voor deze mensen is". De heer J. A. A. Poncin, hoofd van de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan, heeft per 1 September uit zijn functie ont slag gevraagd wegens zijn benoeming tot bezoldigd hoofdbestuurder van de Ned. Bond van R.K. Onderwijzers. De heer Pon cin werd in November 1953 hoofd van deze school. In de vacature is inmiddels, ingaan de 1 September, voorzien door de benoe ming van de heer C. A. Martens, hoofd van de R.K. jongensschool te Driehuis. Verkoopdag van „Bid en Werk" De jaarlijkse verkoopdag van de Ned. Herv. vrouwenvereniging „Bid en Werk" te Wijk aan Zee, die in de consistoriekamer van het kerkgebouw werd gehouden is ook ditmaal uitstekend geslaagd. De door de dames vervaardigde artikelen voor het grootste deel handwerken gingen vlot van de hand en mocht er nog wat overgeble ven zijn, 's avonds zorgde vicaris J. A. Eekhof wel dat ook deze „aan de vrouw" 'Werden gebracht. Deze bediende met vaar dige hand „het rad van avontuur". ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE „De gele trui? Die pak ik!" zei Wagtmans. En dank zfl z'n LOCOMOTIEF lukte dat met glans. loopt altijd lichterI Rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik. I De VZV-heren hebben Donderdagavond op wel zee rovertuigende wijze gewonnen van de Hilversumse zwemclub HZC. Met 71 werd deze wedstrijd die toch niet zonder spanning verliep, beëindigd in het voordeel van VZV. De dames van VZV deden het niet zo best tegen de zeer snelle dames van 't Gooi. De wedstrijd werd ver loren met 41. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Verkrijgbaar bij T? Silrcct otfno» O O llnnxlAM \T<«A><9 Rijksstraatweg 89 - Haarlem-Noord Telefoon 25970 TTTTTTTTTVTTTTTTTTTTTTVTTfTT ADVERTENTIE Voor naar ADVERTENTIE zijn natuurlijk verkrijgbaar bij Engelmundusstraat 28 hoek Willemsbeekweg Tel. 4282 - IJmuiden-Oost ADVERTENTIE Alle modellen in diverse kleuren Gen. Cronjéstraat 1 op de hoek - Haarlem Zie ook onze showroom Schoterweg 55 EEN VAN DE BEGAAFDSTE tekenaars van deze tijd, Piet Klaasse, exposeert deze week een serie zwart-en-wittetekeningen in de schaftlokalen van Hoogovens; een aan tal aquarellen is daaraan toegevoegd. Deze tekenaar heeft vooral belangstelling voor het bedrijfsleven. Het zijn niet zo zeer de industrie, scheepswerven en de havens die hem treffen, doch in de eerste plaats de mens, die in deze gebieden zijn werk verricht. Voor hem komt voorop de méns, een inslag trouwens die tegenwoordig niet alleen door kunstenaars wordt uitgedragen, doch die we ook vinden bij de leiders van grote ondernemingen, al ligt hun wijze van uitdrukking en waardering op een ander vlak. Op de tentoonstelling zien we vele voortreffelijke portrettekeningen van mannen, al of niet in hun werk. En ook de dieren van de boerderij treffen we hier. Dat kan ook haast niet anders, want Klaasse's vader was een boerenzoon en Piet bracht zijn jonge jaren hoewel de tekenaar Amsterdam als zijn geboorte plaats noemt veelal op de boerderij door. Van zijn vijfde jaar af hanteert hij de tekenstift en zijn modellen vond hij in en rondom den hof of op het weiland. Hij heeft dan ook bij het tekenen van paarden een zekere virtuositeit naast vakman schap verworven. De Academie voor Beeldende Kunsten te 's Gravenhage telde Piet Klaasse onder de begaafde leerlingen. Na zijn opleiding tot tekenleraar en vooi-zien van de nodige diploma's kreeg hij onmiddellijk een aan stelling tot leraar aan het Amsterdamse Montessori Lyceum. Hij moest echter reeds spoedig ervaren, dat de genoten opleiding niet voldoende was; hij kon zich zoals meer tijdgenoten niet meer tevreden stellen met de volmaakt mogelijkste natuurnabootsing en hij ging aan het experimenteren. Het zoeken ging in de richting van de samenhang met het primitieve, des mensen oorsprong: het kind. Ons kindzijn toch heeft een ongekende betekenis. In het ele mentaire zitten krachten en uitdrukkings mogelijkheden, die onvoldoende „geëxploi teerd" zijn. In die levensperiode is ook de idee van de „werkschuit" geboren, een instelling waarvan ook Piet Klaasse oprichter is. Hier komt de expressie van het kind in volkomen vrijheid naar voren; zeer jonge kinderen tonen hier een verrassende gave van uitdrukking. Door deze werkschuit is HET IJMUIDENSE SLUIZENCOMPLEX is eindelijk een restaurant rijk. Al ge ruime tijd in feite al van de opening van de Noordersluis in 1930 af beeft zich in steeds sterkere mate de behoefte doen gevoelen aan een gelegenheid op deze afgelegen plek, waar toeristen een aardig zitje zouden vinden en waar de vele per sonen, die hun families komen uitzwaaien of verwelkomen niet meer in kou, regen en wind uren moeten wachten. Hoewel het „Noordersluis-paviljoen" voorlopig nog provisorisch is gehuisvest, kan hier van een grote aanwinst worden gesproken. Het is ondergebracht in het betonnen peilhuis op het Westelijke hoofd van de Noorder sluis en biedt binnen plaats aan vijftien en op het terras aan honderd en vijftig bezoekers. Feest met ketels Dat is me daar vorige week Zaterdag een feest geweest op het strand van IJmuiden. Tante Cis en haar man zijn er in de avond in de bloemen en tussen de muziek gezet, want niet minder dan twintig jaren gaat dit bekende echt paar uit de bewoners van het stadje op het strand met el kaar door het leven en omdat echte Amsterdammers als zij maar wat graag achter de fan fare aantrekken, is daar op die bewuste avond een heel orkest het strand opgemar cheerd. Naar het huisje van Tante Cis op het terrein van meneer Menger. Er moet geen pot, geen pan, ja, zelfs geen vuilnisemmer meer in een huisje zijn ge weest, want ruim zestig man nen brachten er verzameld in het IJmuidense strandorkest een aubade aan het sympa thieke echtpaar Sundman. Na een rondmars met veel jool en veel lawaai is men opgetrok ken naar het paviljoen van de heer Menger om er nog even gezellig door te feesten. Van het orkest ontving het jubi lerende echtpaaar twee stoel tjes en bloemen. Tot over vijf jaar, heeft het moegeblazen en -geslagen or kest gezegd. Waar is Yvonne Dat was een aardig moment gisteren bij de indienststelling van het hospitaal kerkschip „De Hoop". Yvonne Rog, de zevenjarige dochter van de kapitein van „De Hoop" stond na het aanbieden van een bouquet margrieten aan de Koningin al lang weer op de IJmuidense Tegel tjesmarkt, toen haar naam werd ge roepen. Tante tilde haar op en Yvonne kon toen juist boven de mensenzee uit zien hoe „De Hoop" met haar vader op de brug zich van de kant los maakte. Wie had gevraagd waar Yvonne was gebleven? Ko ningin Juliana, die daarop nog eens extra naar het kleintje zwaaide. Voor Ome Jan Een moment, dat met mij veler, goed zal hebben gedaan, was dat, waarop Koningin Juliana gistermiddag bij het hijsen van de „De Hoop"-vlag een buiging maakte in de rich ting van Ome Jan van Zut- phen. Ome Jan beantwoordde deze uiterst vriendelijke geste van de landsvrouwe allerhoffe lijkst. Voor een heel groot deel is het zijn werk geweest, dat er vandaag een nieuwe „De Hoop" van Scheveningen uit naar de visgronden vertrekt. Van de 57 De eerste logger, die het nieuwe hospitaal kerkschip gistermiddag in zee heeft ver welkomd en een rapportje uit bracht over de ontvangst van de kerkdienst daar ergens op 57 of 58 noorderbreedte was de Katwijkse motorlogger KW. 43, de „Rijnmond 2". „Goeie- middag aan alle opvafenden", zei de schipper, „Goeiemiddag allemaal. We hebben die dienst goed kunnen volgen en wen sen u een goede vaart." Lange tijd heeft marconist van Mierlo van „De Hoop" hij komt van IJmuiden! daarna nog tal van schippers aan de draad gehad. Achter eenvolgens waren dat de „Pi-udentie", „Vlaardingen", „Henny, die namens de gehele Nederlandse visserij „De Hoop" welkom heette, de SCH. 35, de „Guus", de „Janny", de VL. 275, de „Dirk", de „Arendje", de „Jan van der Toorn". De Koningin even! Vermakelijk is het telefoon gesprek geweest tussen de kustwacht van Scheveningen en het hospitaal kerkschip „De Hoop", toen dit gistermiddag langs de Nederlandse kust in de richting van Scheveningen voer. De telefoniste van Sche veningen Radio meldde aan de marconist van het hospi taal kerkschip, dat er twee ge sprekken lagen. Eén voor de heer Da Costa van de Rijks voorlichtingsdienst en één voor Koningin Juliana. De heer Da Costa was spoe dig in de radiohut. De komst van de Koningin bleef even uit. Toen kwam er de vraag, ja, wie belt er eigenlijk op voor de vorstin. „De Scheveningse kustwacht", meldde Scheve ningen Radio. Het bleek, dat de Haagse autoriteiten op de Scheveningse kustwacht bijeen waren en gaarne wilden weten of „De Hoop" naar Schevenin gen kwam doorvaren. Marconist Van Miexdo heeft de dienstdoende wachter van Schevenings kustwacht daarop een geruststellend antwoord kunnen geven. Geen moord zei kapitein W. Rog, toen ik hem vroeg, of de tocht naar Scheveningen doorging: „Me neer, ze vermoorden me daar morgen, als ik niet in Sche veningen kom." Koffie Op de brief van die meneer over het al of niet presenteren van kopjes koffie aan straat makers en al die anderen, die dagelijks langs de weg wer ken, heeft uw Junior heel wat reacties ontvangen. Een daar van en zij geeft de mening van bijna alle anderen weer luidde als volgt: „Welnu, ik vind het niet meer dan menselijk om die mensen een kop koffie of thee aan te bieden. Mijn man is ook altijd langs de straat en ik kan u verzekeren, dat een kop koffie, aangeboden, door iemand die het hart op de rechte plaats heeft, altijd op hoge prijs wordt gesteld. Gla zenwassers kunnen met straat makers niet vergeleken wor den, die komen twee minuten voor ons raam staan en gaan dan weer verderop. Zij komen wel voorbij een gelegenheid, waar ze een kopje koffie kun nen kopen. Ofschoon ze een aangeboden kop in dank aan vaarden. Maar de straatmakers mogen niet van hun werk af lopen en daarom vind ik het een menselijke plicht om die mensen en nog zovele anderen een kop koffie aan te bieden. Ja, de koffie is erg duur en als er een grote ploeg bijeen is, zal het voor sommige mensen wel bezwaarlijk zijn. De wer kers weten dat wel en ver wachten dan ook niets. Maal laten wij dan de beleefdheid hebben om niet vlak voor de ramen te gaan zitten met ons kopje koffie." In goud Aan de Grote Hout- of Ko ningsweg 215 zal het echtpaar H. Amse en W. Amse-Sint op Woensdag 13 Juli het gouden huwelijksfeest vieren. Bruide gom en bruid deden de stap voor hun langdurige huwe lijkstrouw, toen zij beiden twintig lentes telden, want de heer Amse, die het levenslicht zag op 16 September 1884 en een echte „Wijkeroger" is, die bijna zijn gehele leven aan de Koningsweg heeft gewoond, is slechts enige maanden ouder dan zijn ega, die in Beverwijk werd geboren op 8 Maart 1885. De heer Amse is op de laat ste jaren na altijd „tuinder" geweest, doch de oorlog en de uitdroging van de gronden van „Rooswijk" noopten hem zijn heil te zoeken bij het Hoog- ovenbedrijf. Hier werkte hij ongeveer zeven jaar als over weg- en apparaatwachter, om na zijn 65ste jaar dus bijna vijf jaar geleden van de verdiende rust te gaan genie ten. Die hem overigens wel toekwam na als kind al mee geholpen te hebben het dage lijks brood te gaan verdienen. De heer Amse, die een be langrijk aandeel heeft gehad in de oprichting van de toen malige muziekvereniging van Van Leer's personeelsvereni ging, die later uitgroeide tot de Hoogoven Harmonie na de fusie met Van Leer's Walsbe- drijven, heeft zelf nimmer mu ziek beoefend. Met de twee zoons en doch ters, de acht kleinkinderen en alle vrienden en bekenden een prettige dag toegewenst. En m'n gelukwensen. JUNIOR. Wanneer de tekeningen door Rijkswater staat worden goedgekeurd, zal vermoede lijk nog dit jaar naast de parkeerplaats op de Noordersluis worden begonnen met de bouw van een nieuw restaurant voor de heer G. Mulder uit Haarlem. Om de eige naar van de te stichten zaak en de vele bezoekers van het sluizencomplex echter terwille te zijn, heeft de Rijkswaterstaat het peilhuis met het daarbij behorende grasgazon beschikbaar gesteld; een plek, waar het in een van de ligstoelen of rieten stoeltjes goed toeven is. Het „Noordersluis-paviljoen" in dit be tonnen peilhuis, dat moet worden gezien als voorloper van het café-restaurant bij de sluis, is zeer gezellig en goed ingericht. Een bank noodt de gasten tot een zitje en voorts vindt men er een klein buffet, een toonbank en een tafel. Achterin het ge bouwtje is de keuken ondergebracht en wordt men door de echtgenote van de eigenaar van het restaurant, mevrouw C. A. M. Mulder aan elke dronk of welk hartig hapje dan ook geholpen. Er zal ook ijs worden geschept en voorts zal er van alles zijn: van een kop koffie tot een uit smijter en een belegd broodje. Voorlopig zullen dit weekeinde op het terras vijftig stoelen staan; in de loop van de volgende week komen er nog vijftig bij en zeer binnenkort volgen de laatste VijfÜg J U 1 In het gebouwtje vinden de bezoekers een publieke telefooncel en voorts is er een toilet in ondergebracht. Waarmee een lang uitgesproken wens in vervulling is gegaan. Op het terras zullen rietmatten worden geplaatst en op de betonnen muur komt glas, opdat de bezoekers zoveel mogelijk uit de wind zitten. Na overleg met de ge meente en Rijkswaterstaat is het de heer en mevrouw Mulder toegestaan het restau rant ook 's nachts geopend te hebben, wanneer een schip als bijvoorbeeld de „Oranje" worden binnen verwacht. 1 Juli: ml. Margrietha Maria KW 29, 20 dagen, met 126 kisten verse haring en 299 kantjes van 5 schepen; ml. Zeezwaluw KW 83, 20 dagen, met 374 kantjes van 5 schepen. 3 Juli: ml. Wilhelmina II KW 138, 20 da gen, met 162 kisten verse haring en 623 kant jes van 6 schepen; ml. Rijnmond I KW 42, 23 dagen, met 169 kisten verse haring en 360 kantjes van 5 schepen. 4 Juli: ml. Eendracht KW 168, 21 dagen met 173 kisten verse haring en 432 kantjes van 7 schepen; ml. Volharding KW 23, 16 dagen, met 427 kantjes van 4 schepen; ml. On derneming III SCH 117 (trawl), 10 dagen, met 150 kantjes; ml. Sakina KW 32, 19 dagen, met 87 kisten verse haring en 383 kantjes van 5 schepen. 7 Juli: ml. Onderneming II SCH 27 (trawl), 10 dagen, met 135 kantjes; ml. Cornelia Maria SCH 135 (tr&wl), 9 dagen, met 45 kantjes; ml. Katwijk III KW 161, 21 dagen, met 262 kisten verse haring en 263 kantjes van T schepen. 8 Juli: ml. Nederland IV KW 167, 23 dagen, met 454 kantjes van 5 schepen. het onderwijs op de lagere scholen in een andere richting gevoerd, de intellectuele topwaarde van het onderwijs verliest ter rein, de vrije ontwikkeling wint veld. Door het gehele land worden thans werk- schuitcursussen gegeven, waar de onder wijzers een groot aandeel in hebben. Bewegingstekenen In 1946 werd Piet Klaasse tekenleraar aan het Instituut voor Kunstnijverheid te Amstei-dam. Hij heeft daar een nieuw vak ingevoerd: het bewegingstekenen, zoals hij dit noemt. Daarnaast werkt hij als illustra tor en grafisch ontwerper. Hij mocht vele opdrachten uitvoeren, o.a. een boek voor de stichting „Haven Belangen", A. D. M. en Heemaf. Met Han de Vries stelde hij, reeds vier maal achtereen, de IJselrepro-kalender samen, waarvan de laatste de Thieme-prijs verwierf. In de oorlog werkte hij mede aan Vrij Nederland. Zijn tekeningen werden na de bevrijding gebundeld in een uitgave „Wij waren getuigen", waarvan de oplage, 10.000 ex., kort na het verschijnen was uitver kocht. Hij is 36 jaar, gehuwd met een dochter van de schilder Henriët (zij is een voortref felijk fotografe) heeft vier kinderen, alle jongens, die nog in de leeftijd van het robbedoezen zijn. Zoals reeds eerder werd gezegd, was zijn vader een boerenzoon, wiens hart naar de zee trok en die dan ook is gaan varen. Deze boerse zeeman schilderde eveneens; een punctuele Zondagsschilder, die zijn ge hele liefde in het schilderen van maritieme onderwerpen legde. Zoals het vele zeevarenden overkomt: het huwelijk bracht hem aan wal en als hoofdvertegenwoordiger van de mijnen in Limburg bezocht hij zo goed als alle Ne derlandse industrieën. In zijn schilderijen bleef echter de zee domineren. Als unicum mag tenslotte worden ver meld, dat de grootmoeder van Piet Klaasse eveneens schilderde. Voor zover bekend is dit de enige Nederlandse schilderende boerin, want de boerderij bleef hoofdzaak, geweest. Zondag van 25 uur in het restaurant Walserij-Oost van Hoogovens is de ten toonstelling van werken van Piet Klaasse voor het publiek geopend. MARKTBERICHT 8 Juli Aardbeien f2,00—f4.05; sla f0,03f 0,08; bloemkool f 0,23f 0,62; spinazie f 0,14f 0,33; postelein f 0,09f 0,16; bospeen f0,14f0,27; waspeen f0,17f0,25; sperciebonen fl,40— f 1,60; snijbonen fl,50—f 1,55; tuinbonen f0,28f 0,31; rabarber f0,09f0,25; tomaten f 0,56f 0,63; komkommers f0,15f 0,35; frambozen f 0,45f 0,86; rode kool f 0,22 f 0,23; soepgroenten f0,05f0.ll. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 GEBOREN: L. Plugvan der Harst, z., Reggestraat 22, IJmuidne; J. de Grootvan Dorp, z., Frans Naei-eboutstraat 18, IJmui den; C. A. VerzijlberghKooiman, z., St. Martinstraat 30, Santpoort; C. Haagsman Warnaar, d„ de Noostraat 25. IJmuiden; M. G. Kossen—Schuurman, z., Trompstraat 38, IJmuiden; M. HennemanFrenken, d., Doelmanstraat 14, Velsen-N.; A. H. Moo jen Kriek, z., Vechtstraat 9, IJmuiden, ONDERTROUWD: C. Admiraal, Sieraad straat 8, IJmuiden en C. P. van Schoor, Po pelstraat 14, IJmuiden, toek. adres: Popel- straat 14, IJmuiden: C. Zwanenburg, Zuider Kanaalweg 26, Velsen en C. C. Rutte, Hof- geesterweg 16, Santpoort, t. a. Genieweg 26, Velsen; J. J. M. van Spaandonk, Sterrebos- straat 8, Velsen-Noord en J. Duineveld, Wij- kerstraatweg 114, Velsen-Noord, t. a. Wij- kerstraatweg 114, Velsen-N.; N. Venema, Verspronckvveg 9, Haarelm en M. G. P. Kooij, Kerkerinklaan 63, Santpoort, t a. Ver- spronckweg 9, Haarlem; G. Jimmink, Duin- lu9tparkweg 52, San tpoort en G. van Otter - loo, Duinlustparkweg 45, Santpoort, t. a. Duinlustparkweg 52, Santpoort; H. E. Rade- makers, Pres. Steijnstraat 46 rd, IJmuiden en H. M. de Vlugt, Spilbergenstraat 12, IJmuiden; T. Bos, Warmenhovenstraat 88, IJmuiden en J. M. M. Dekker, Carolinastraat 16 l-d, IJmuiden; A. G. Fischer, Burg. En- schedélaan 8, Santpoort en L. F. Nanminga, Burg. Enschedélaan 8, Santpoort, t. a. Wor- mer, Spatterstraat 63; A. Spoel, Oostsingel 145, Delft en J. M. de Vries, Wenckebach- jtraat 116, Velsen-Noord. GEHUWD: J. Meijs en Chr. Veneberg, Nas- saukade 110, Amsterdam: W. Gleijsteen en G. Koster, Ogelwightstraat 14, Velsen-N.; J. J. M. Hendriks en W. A. Th. Baas, Wijker- straatweg 244, Velsen-Noord; L. Guijt en F. M. Goos, Snelliusstraat 73, IJmuiden; H. Romers en M. W. Middelkoop, Molukken- straat 38, Haarlem; P. Chr. van der Does en A. H. Broek, Zeeweg 228, IJmuiden; H. Bek man en W. A. van Eliveld, Beukenetraat 8, Haarlem; H. B. Kroder en A. van der Hoek, Middenihavenstraat 30 rd, IJmuiden-Oost; J. M. v. d. Werff en J. van Duijvenbode, J. v. Heemskerkstraat 20, IJmuiden; M. G. Pruijmboom en E. Veldman, Oxteliusstraat 258 hs, Amsterdam. OVERLEDEN: C. Kalkman, 41 j„ echtge note van S. Haver, Eikenstraa.t 40, IJmui den; D. Rous, 73 j., echtgenote van A, Derks, Schulpweg 78, Velsen-Noord.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9