Panda en de Meester-Klokkenmaker ENTOSORBINE Wereldnieuws Rooms-katholieken lieten in Brussel hun macht zien WRIGLEY Beursplein en binnenstad gevuld met duizenden luidruchtige betogers mm! De radio geeft Dinsdag Reclame-helicopter redde drenkelinge Artsen-adres aan Staten-Generaal OPREIS Onrust in Buenos Aires ^ocl* ió het zo J MAANDAG 11 JULI 1955 2 Jee. nuftKlü oejoteyea mij! ZAALBERG TWEEDMANTELS Duitse vrouw betrapt bij diefstal in zelfbedienings zaak Het water eiste in afgelopen weekeinde vier doden LAST VAN DIARRHEE Kerkelijk Nieuws Dubbel spoor op de Moerdijkbrug WAT HUNhaRPT MAAKT I56QED KAuW heerlijk - verfrissend Examens SMYRNA en SOEDAN A.J.KAAN „DeWolbaal" Politie en brandweer sloegen RK demonstratie uiteen Met interessante vliegtuigplaatjes Electriciteit opwekking BRUSSEL. Naar schatting honderd vijftigduizend Belgische rooms-katholieken hebben Zondagmiddag in Brussel een even massaal als krachtig protest laten horen tegen de onderwijspolitiek van minister Collard. Vlaanderen was by deze indruk wekkende demonstratie het sterkst ver tegenwoordigd. Het comité „Voor vrijheid en democratie" heeft geen oplossing kun nen vinden voor het probleem, om al die tienduizenden tijdig op het Beursplein te verzamelen, waar de oud-minister van On derwijs Harmei en de leider van de rooms- katholieke parlementsfractie Lefèvre, zich met vlammende redevoeringen tot de de monstranten zouden richten. Omstreeks half vijf stond er een deinen de mensenmassa van het Zuiderstation tot aan de Beurs, waar geen beweging meer in te krijgen was. Wel sneuvelden er op de boulevard Emile Jacqmain enkele ruiten van een liberaal dagbladbureau en lever den heetgebakerde politieke tegenstanders enkele schermutselingen, doch nergens be hoefden de honderden Brusselse agenten en gendarmes „en massa" op te treden. Urenlang hebben de betogers, die al vroeg in de ochtend per trein, auto of bus naar de hoofdstad waren gekomen, bezit genomen van de binnenstad. In groepen trokken zij langs de dichtbezette café-ter rassen, luidkeels hun leuzen schreeuwend of hard blazend op fluitjes. Vooral de jon geren, die getooid waren met halsdoeken, waarop de woorden „vrijheid" en „gelijk heid" tussen de emblemen van het organi serende comité waren vermeld, maakten het de terrasbezoekers soms lastig. Toeristen de dupe Vele toeristen, die onkundig waren van de politiemaatregelen deden de minder prettige ervaring op, dat hun op de boule vard Emile Jacqmain en boulevard Adol- phe Max geparkeerde auto's, door kraan wagens waren weggesleept. De ontstem ming daarover was begrijpelijk en groot, vooral, omdat deze maatregel pas Zater dagavond in de plaatselijke bladen was be kend gemaakt. Het zoeken naar verdwenen auto's was haast onbegonnen werk, want tijdens de demonstratie hadden de politie mannen geen tijd, om de gedupeerde bui tenlandse gasten, inlichtingen te verstrek ken In lawaai heeft de demonstratie op deze broeierige zomermiddag, die van vijf jaar geleden tegen koning Leopold ver overtrof fen. Langs de gehele route, die de betogers volgden hingen luidsprekers, waaruit on ophoudelijk aanwijzingen, redevoeringen en marsmuziek klonken. Met dit geluid schenen de talrijke muziekcorpsen, die in de stoet meeliepen te willen wedijveren en of dit al geen herrie genoeg was, schreeuw den de betogers zonder ophouden hun kre ten „Weg met Collard", zongen zij hun strijdliederen, waarvan „De Vlaamse Leeuw" bijzonder in trek was, of bliezen rhythmisch op fluitjes. Twee vliegtuigen, waarachter spandoeken waren bevestigd, waarop in twee talen stond vermeld „Het land zegt neen", hebben urenlang boven het centrum van Brussel gecirkeld. Om halfdrie zette de stoet zich in bewe ging. Voorop reden motorrijders van de mobiele garde, waarna ruim honderd rui ters van de Boerenjeugdbond volgden. Na een groep turners, die groene met emble men versierde vlaggen droegen, kwamen de leidende figuren uit het rooms-katho- lieke léven, onder wie tal van parlements- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439. FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 71.7162, HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenw ij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metroople orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Pianorecital. 14.30 Platen. 15.00 Voet reis naar Athene, causerie. 15.15 Viool en piano. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Paris vous parte. 19.05 Amateursprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Holland Festival 1955: Nederlands "-merorkest, -koor en solist. Plm. 21.10 Platen. 21.25 De mysterieuze bekoorlijkheden van Torquay, causerie. 21.45 Lichte muziek. 22.15 Geva rieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Platen. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en titurgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.40 Plechtige Hoog mis. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de Ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Promenadeorkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 12.50 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.35 Zang en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regerings- uitzendirag: Rijksdelen overzee: Pastoraal werk in West-Nieuw-Guinea. (Tussen 18.00 en 19.00 Tour de France). 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.40 Lichte mu ziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 500 jaar Bolsward, klankbeeld. 20.15 Platen. 20.30 Tour de France. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Uit het Boek der Boe ken. 21.15 Holland Festival: Strijkkwartet. 22.00 Veillig brommen, radio-bromfietscur sus. 22.10 Piano voordracht. 22.45 Franse volksliedjes. 23.00 Nieuws. 23.15 Instrumen taal octet. 23.4024.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerpraatje. 20.30 22.30 Paradijsvogels, toneelspel. BRUSSEL. 324 M. 11.45, 12.00 en 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Sibelius estival. 14.05 Pla ten. 14.20 Sibelius Festival. 15.00 Operette muziek. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Platen. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Cello en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Radio-kroniek. 21.00 Viool, klarinet en piano. 21.30 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. (Op 224 en 76 m.). leden, luide toegejuicht door de belangstel lenden, die zich rijen dik op de trottoirs hadden opgesteld. Vastgelopen Enorme spandoeken vermeldden onvrien delijkheden aan het adres van minister Collard en aan de regering. Via de Place Brouckère naderden de betogers, voor wier uithoudingsvermogen men in de tropische hitte bewondering moet hebben, voetje voor voetje de Beurs. Van de verschillende vertegenwoordigde gemeenten liepen de burgemeesters en andere functionarissen mee. Vertegenwoordigers van slechts vijf van de negen provincies hebben kans ge zien het Beursgebouw te bereiken. Om streeks 5 uur moesten de organisatoren het parool uitgeven niet verder te marcheren. De stoet zat toen op de boulevards vast. Op de trappen van het Beursgebouw stonden talrijke bekende politieke figuren. Zo zagen wij Van Zeeland, Struye, Van Houten, Pholien, du Bus de Warnatte en Van Cauwelaert. Harmei en Lefèvre heb ben in gloedvolle bewoordingen' de menigte nog eens duidelijk gemaakt, dat men zal blijven ageren tegen de onderwijspolitiek der regering. Lefèvre zeide dat het strijd- parool gehandhaafd blijft. Op financieel gebied is dat: alle tegoeden bij de alge mene spaarkassen opvragen, alle tegoeden bij de girodienst tot op 10 franc na terug trekken, alle leningen van de staat en van semi-officiële instellingen doen mislukken. Met het zingen van strijdliederen en de Brabangonne werd de demonstratie beslo ten. Pas tegen de avond kon het rijverkeer door de binnenstad weer worden hersteld. De uitgebreide politiemacht, bestaande uit 800 Brusselse agenten en 7500 gendarmes, bleef tot het middernachtelijk uur op haar post. Voor alle zekerheid hadden 200 gen darmes, voorzien van traangasbommen, tij dens de betoging hun intrek genomen in de kelders van het Beursgebouw. Het parle mentsgebouw en het daaraan grenzende park werden bewaakt door gendarmes te paard. De chef van een zelfbedieningswinkel in Zandvoort betrapte Zaterdag op heterdaad een Duitse vrouw, bij het ontvreemden van slaolie en koffie. De politie werd in het geval gemengd en de vrouw bekende zich aan het feit te hebben schuldig ge maakt. Na opmaking van procesverbaal werd zij heengezonden. Een Duitse dame, die bij het zwemmen in zee in moeilijkheden was gekomen, heeft haar leven te danken aan een helicopter. De 43-jarige mevrouw H. A. uit Solingen was Zondag, toen zij aan het Scheveningse strand was gaan zwemmen, door de sterke stroom gegrepen en daarbij ongeveer 200 meter uit de kust gedreven. Zij was de uit putting nabij toen een helicopter, die met reclameborden een vlucht boven zee maak te, de onder het toestel bevestigde reclame borden afwierp en naast de drenkelinge tot op de zeespiegel daalde. Mevrouw A. kon zich vastgrijpen aan de slee van de helicopter, die haar tot een meter of vijf tien van het strand bracht. Vandaar werd zij door een agent van politie op het droge gebracht. De drenkelinge heeft geen letsel opgelopen. De reclameborden, die de van Ypenburg afkomstige helicopter moest afwerpen, zijn in zee blijven drijven. In totaal ongeveer tien mensen kwamen Zondag aan het Scheveningse strand in le vensgevaar te verkeren bij het zwemmen in zee. De Haagse vrijwillige reddingsbri gade wijst er daarom nog eens op dat het van het grootste belang is de aanwijzingen van de politie of van de leden van de red dingsbrigade in acht te nemen. Men blijve vooral uit de buurt van golfbrekers, zo ad viseert de brigade, want zelfs bij kalme zee kunnen deze gevaarlijk zijn. Verder wordt de ouders aangeraden toezicht te houden bij het zwemmen van hun kinderen. Slachtoffers Zondagmiddag is uit het lozingskanaal bij de Zeeburgerdijk te Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van de ne genjarige B. W. J. den B. uit de Borneo- straat. Uit het onderzoek is gebleken dat het jongetje een uur tevoren te water is geraakt en verdronken. Zondag is in de zweminrichting „De IJzeren Man"'te Vught de 26-jarige H. S. te Schoorl verdronken. Bij het sluiten van de inrichting bleek, dat één der zwemgas- ten zijn kleding niet had afgehaald. Onmid dellijk is men met het dreggen begonnen, waarna men het stoffelijk overschot van S. uit het water ophaalde. Bij het zwemmen in de Rijn onder de gemeente Maurik is de 22-jarige C. van IJzendoorn uit Tiel verdronken. In het gemeentelijk zwembad te Tilburg hebben Zaterdagmiddag enige vriendjes het tienjarige knaapje L. H. dood in het ondiepe bad aangetroffen. De jongen, die rechtop stond, reageerde niet op hun aan rakingen, waarna direct de badmeester werd gewaarschuwd. Het nadere onderzoek wees uit, dat de jongen inderdaad was overleden. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Wel is vast komen te staan, dat verdrinking niet de oorzaak is. ADVERTENTIE i tegen maag- en darmstoornissen Ongeveer tweehonderd artsen, voorna melijk te Amsterdam praktijk uitoefenend, hebben een adres ondertekend dat aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene raal is gezonden, luidend: „De mensheid staat voor een crisis, die in twee woorden kan worden gekarakteri seerd:, zijn of niet-zijn; voortbestaan ot zelfvernietiging. Met de uitvinding van de atoombom, ge volgd door de nog afschuwelijker H-bom, staat een volgende wereldoorlog gelijk met totale ondergang. Dit is geen pathetische uitspraak, maar een onloochenbaar feit, dat geleerden van wereldnaam telkens weer bevestigen, niet zonder tegelijk een dringende waai':hu- wing te laten horen. Met diepe verontrusting hebben onderge tekenden daarom kennis genomen van het besluit, dat in de N.A.V.O.-raad in Decem ber 1954 te Parijs is gevallen en dat de Heer Spaak, de Belgische Minister van Buitenlandse Zaken tegenover journalisten heeft omschreven: „De militairen hebben precies gekregen, waarom zij hebben ge vraagd: verlof om een atoomoorlog voor te bereiden." Deze voorbereiding betekent het begin van het einde. Gedreven door liefde voor het leven en een gevoel van verantwoordelijkheid je gens de samenleving, richten ondergete kenden zich tot U, leden van de volksver tegenwoordiging. Zij verzoeken U dringend de regering te overtuigen van de noodza kelijkheid dezer kwestie, die er een is van leven of dood, bij de Verenigde Naties aan de orde te stellen, teneinde een algemeen verbod van het experimenteren met en het gebruiken van atoomwapens te verkrij gen". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek (toez. 2e pred.- pl.): Jac. Vermaaste Bodegraven; te Wijn- jeterp-Duurswoude: Th. Houtsma, geeste lijk verzorger der sanatoria te Laren; te Hoogeveen: J. Enkelaar te Vreeswijk. Bedankt voor Papendrecht: C. Treure te Ederveen. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Hauierwijk: J. Keuning te Breda; te Zuidlaren: K. Drost te Veendam. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Nieuw-Weerdinge C. v. Wier te Hoogezand. Geref. Kerken Beroepen te Amstelveen: H. Sweepe te Leiderdorp. De nieuwe dubbelsporige spoorbrug over het Hollands Diep is compleet. Het oude bruggetje, dat de spoorbrug met het Noor delijk landhoofd verbond, is Zondag ver vangen door een stalen brug. Het treinverkeer kan nu over het Ooste lijk spoor van de brug worden geleid. Op 1 October zal ook het Westelijke spoor in gebruik genomen worden zodat dan de brug haar dubbelsporige functie kan gaan vervullen. ADVERTENTIE CARBOVIT tegen spijs vertering; -herwaren MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. ADVERTENTIE verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal exa men sociale geografie: Th. G. J. Kerstiens, Utrecht; H. Klijn, Zeist.; J. de Vries, Hil versum; J. Veldman, Utrecht; mej. J. C. de WaardBijlsma, Utr cht. Doctoraal examen geografie (vrije studierichting): H. Kuypers, Nijmegen. Candidaatsexamen geschiedenis: jkvr. A. G. W. den Tex, Bloemendaal. Can didaatsexamen Nederlandse letteren:: W. W. Stoffers, Utrecht. Candidaatsexamen Spaanse letteren: mej. M. Gruys, Houten; B. N. Teensma, Utrecht. Candidaatsexamen klas sieke letteren: B. L. A. Duetz, Zeist, mej. M. Fa Vos, Groningen. Doctoraal examen ge schiedenis: F. S. Sixma van Heemstra, Laag Zuthem. Doctoraal examen geneeskunde: J. Bast, Amersfoort; J. M. H. M. Borghouts, Breda; A. Ch. M. Bijl, Utrecht; W. J. van Putten, Apeldoorn. Candidaatsexamen sociale geografie: mej. Gwat Loen Liem, Utrecht; J. F. I. M. Kemme, Amsterdam. Doctoraal examen Ned. recht: W. Etó-oog jr., Amers foort. Veearts examen: P.'den Hartog, Am sterdam; A. J. Veenemans, Amsterdam; J. Veenhof, Bilthoven en G. M. Vogely, Utrecht. Utrecht. Doctoraal examen geneeskunde: N. L. Cohen, Utrecht; F. A. van Erven, Utrecht; J. E. van Jaarsveld, Gouda; mej. A. de Jong, Maarssen: G. L. Kalsbeek, Utrecht; M. Linder, Utrecht; H. J. A. van Lith, Wij- chen; M. N. J G. Niel, Maastricht; W. J. Scholten, Utrecht; G. H. Wienen, Utrecht; J. M. D. de Zeeuw, Den Bosch. Doctoraal examen veeartsenijkunde: P. J. Zuur, Kam pen; A. C. Bestebroer, Heemstede; Y. Krol, Utrecht; E. J. van de Kuip, Den Hag; A. El- gersma, Britsum (Fr.); B. H. Rispens, Deven ter; Chr. Folkers, Leeuwarden; R. F. P. M. Quaedvlieg, Den Haag. Candidaatsexamen sociologie: M. L. van Hamel, Amsterdam; mej. E. W. Kolk, Utrecht; L Akkermans, Utrecht; J. J. de Bruin, De Steeg; J. A. Noordhoek, Dordrecht; mepj. G. J. Haars, Amersfoort. Doctoraal examen sociologie: F. J. Loe- dolff, Utrecht; L. Bak, Den Haag; mej A. M. van Wijk, Woerden. Vee-arts examen: J. H. H. Cloudt, Roermond; H. J. Nijsen, Well (L-); E. Th. F. Soodt, De Bilt; G. Uilenberg, Assen. Candidaatsexamen physische geogra fie: mej. W. J. van de Schuyt, Driebergen. Candidaatsexamen geschiedenis: H. van Lam- balgen, Baarn; J. H. G. de Graaf, Utrecht. Doctoraal examen rechten: G. Lindenhovius, Doesburg; mej. J. J. Lamers. Winterswijk. Doctoraal examen physische geografie: G. Schmitz, Utrecht; J. J. Ch. Piket (cum laude), Bodegraven. Doctoraal examen Nederlandse letteren: K. Rood, Arnhem; J. Ph. van Oostrum, Utrecht Doctoraal examen geschie denis: ds. J. Ph. van de Ros, Leersum. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte M. E. J. G. Verstrae- len, Heel 'L.). Rotterdam. Doctoraal examen economische wetenschappen: J. V. Smit, Utrecht; W. Ol- hof, Leeuwarden; H. J. R. Rooks; Hengelo en J. H. Roelvink, Rotterdam. Den Haag. Notarieel examen, eerste gedeel te: mr. C. W. Marks, Eindhoven. 's Gravenhage. Staatsexamens voor mu ziek: piano-B: mej. N. I. Almekinders, Am sterdam; mej. A. M. Smalt, Amstelveen. piano-A: O. Bootsma, Groet (Noordh.), mej. M. M. van den Heuvel, Gouda. Contrabas-A: F. P. J. Nijenhuis, Amsterdam. Trompet-A: H. van Dijk, Rotterdam. Trompet (ork.): S. J. H. van den Booren, 's Hertogenbsoch. Groningen. Candidaatsexamen rechtsge leerdheid: dames F. Y. van der Wal, Gro ningen; J. J. H. M. Hanenburg, Sneek en de heer P. Sarolea, Heerlen. Tilburg. R.K. economische hogeschool: Doc toraal examen sociale wetenschappen: Th. van Bergen, Maastricht, cum laude. Tilburg. Psychologisch-paedagogisch in stituut der R.K. leergangen: paedagogiek M.O. A: H. J. H. Ebus, Den Haag; H A Goijaerts, Mierlo-Hout; J. W. van Lierop^ Baarle-Nassau. Paedagogiek M.O. B: mej. S. J. M. Ophof, Tilburg; mej. C. J. A. M. Hum- meling, Hilversum; J. G. Hijne, Haarlem; J. F. A. Verbraak, Amsterdam. Amsterdam. Vrije universiteit: Dostoraal examen klassieke letteren: G. J. Vrijmoeth, Amsterdam. Candidaatsexamen klassieke letteren: mej. J. C. Wamelink, Hardenberg, W. Kassies, Amsterdam. Candidaatsexamen geschiedenis: J. H. Harms, Zwolle. Doctoraal examen theologie: L. Doezema. Grand Rapids (Michigan). Gepromoveerd tot doctor in de wis- en naturkunde (cum laude): J. J. Engelsman. Leiden. Gepromoveerd tot docter in de letteren en wijsbegeerte W. J. I. Lubbe, Leiden. Tot doctor in de geneeskunde C. H. J. Kaaijck, Ridderkerk. Tot doctor in de ge neeskunde P. H. Schmidt, Leiden (cum laude). Tot doctor in de geneeskunde M. W. van Hof, Leiden. Tot doctor in de wis- en natuurkunde: J. W. Brinck, Leiden Ge slaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht: A. J. van Styrum, Heemstede. Doctoraal examen Zuid-Afrikaans recht: S. Postma, Portchefstroom, Zuid-Afrika. Doc toraal examen klassieke taal- en letterkun de: H. A. van Dijk, Apeldoorn. Doctoraal examen Franse taal- en letterkunde: mej. J. van Duyn, Bergsehoek. Doctoraal examen Engelse taal en letterkunde: mej. M. J. Veltrop, Rotterdam en J. Kerkhof, Den Haag. Candidaatsexamen muziekwetenschap: mej. M. M. Berg, Leiden. Doctoraal examen kunstgeschiedenis: mej. C. A. Andree Wil- tens, Den Haag. Candidaatsexamen Neder- landsrecht: de dames C. H. Kik, Wassenaar, D. K. M. Wils, Delft, A. J. de Jange, Velp en de heren F. van de:i Hoonaard, Deventer; L. F. Antoniades, Amsterdam, J. F. Maclaine Point, Den Haag, Th. C. van Gel- 66. Verlamd van schrik en verbazing staarde de klokkenmaker naar Vader Tijd, die moeizaam overeind ging zitten. „Oea", zei de pop slaperig, „ik kan mijn ogen haast niet meer openhoudenik heb de hele nacht gewerkt!" „Der pop leeft!", hijg de de klokkenmaker, terugdeinzend, „dat is ja klinkklaar onbegrijpelijk! Daar snap ik niet ene laars van!" „Ik ben geen pop", zei de pop„maar Panda", zei Panda, uit het ruime gewaad van Vader Tijd op duikend. „Der Panda!", riep de klokken maker uit. „Zeg maal, kleiner, wat duidt dezer vertonink? U hebt mij ene grote schrikken bezorgd; mij hupste der hart in die zolen!" „Ik moest het wel doen", zei Panda. Grump had Vader Tijd helemaal stuk gemaakt. Ik kon de pop niet repare ren en toen ben ik maar onder de witte jurk gekropen, en heb zelf voor Vader Tijd gespeeld". der, Den Haag, E. C. de Mooy, Den Haag, H. L. Bonman, Leiden; T. Jelsma, Irnsen; J. L. M. Vaessen, Tilburg; F. G. van Overbeek, Rotterdam; N. J. Out, De Zilk, J. Leefmans, Lieden: H. M. J. L. Steenbergen, 's Hertogen bosch; Th. M. Steegmans, Rotterdam; P. A. Perridon, Geertruidenberg en P. W. Schil- ham, Den Haag. Candidaatsexamen Franse taal en letterkunde: mej. Ch. M. Wenninck, Leiden en W. Zwanenburg, Den Haag (cum laude) Nymegen. Doctoraal examen klassieken: de paters A. A. J. Brey O. Carm (OS.S.) en W. H. Elfrink A.A., Boxtel. Candidaatsexa men klassieken: R P. J. Hooyman, Etten; Th. B. van der Linden, Purmerend; A. M. E. Th. Vreeburg, Wassenaar en pater A. J. J. M. Akkermans M.S.F., Zevenbergen. Doctoraal examen geschiedenis: J. H. A. Smets, Val- kenswaard; G. J B. Merten, ;s-Hertogenbosch. Candidaatsexamen geschiedenis: pater A. G. Weiier S.J., Nijmegen en P. M. Orbons, Am- stelrade. Doctoraal examen Engels: J. H. H. G. Engels, Maastricht Doctoraal examen theo logie: G. A. M. Abbink, Buurse, E. J. Marij- nissen O.P., Nijmegen en H. H. M. Reckman O.P. (cum laude), Nijmegen. Candidaatsexa men Nederlands: pater J. H. M. van Osch S.M.M., Berg en Dal. Doctoraal examen Ne derlands: N. C. H. M Vermeulen O.E.S.A., Nijmegen en Th. J. M. Bosch, Schiedam. Al gemene taalwetenschap: J. A. A. Naber, Til burg. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: mej. C. H. M. Jacobs, Berli- cum en A. H. P. Grotens, Nijmegen (cum laude); A. A. J. M. van Genabeek, Den Bosch en J. Th. M. Keulemans, Oss. ADVERTENTIE wol en materiaal; het meest voordelig! Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) Ver scheidene honderden rooms katholieken hebben Zondag na de mis in de kathedraal van Buenos Aires een luidruchtige beto ging gehouden op de Plaza de Mayo die geleid heeft tot ongeregeldheden. De me nigte werd verspreid door de politie die met traangasbommen wierp, en de brand weer, die waterstralen op de betogers richtte. Enkele groepen betogers begaven zich naar de marineclub, waar zij de vloot hulde bachten, die op 16 Juli in opstand kwam. De politie werd hier met stenen bekogeld. Volgens de politie werden veertien politie mannen en brandweerlieden gewond. Zes tig betogers werden in hechtenis genomen. In alle kerken van het diocees Buenos Aires werd een herderlijk schrijven van de Argentijnse primaat, kardinaal Copello, voorgelezen, waarin er bij de rooms katho lieken wordt aangedrongen niet deel te nemen aan acties van „godsdienstig karak ter", die niet van te voren door kerkelijke autoriteiten zijn goedgekeurd. De Perónistische bladen hebben felle critiek op de betogingen geleverd. ADVERTENTIE Spionnage. Het Hongaarse persbureau MTI heeft de arrestatie gemeld van twee leden van het personeel van het Amerikaanse gezantschap in Boedapest en van twee journalisten, die voor Amerikaanse persbureaux werken, op beschuldiging van „spionnage voor een buitenlandse mogendheid en andere misdrijven tegen de staat". Er zijn ook anderen gearresteerd. De beschuldiging tegen hen is dezelfde. Mars. Sovjet-geleerden hebben vastge steld, dat er op Mars een vegetatie is, gelijkend op die van de aarde, aldus het Sovjet-Russische officiële persbu reau Tass. Gewoon. De Britse autofabriek „Austin" heeft een demonstratie gegeven met een auto met straalaandrijving, de „Sheerline". De demonstratie werd bij gewoond door circa 30.000 belangstel lenden. De straalmotor werkt vrijwel geruisloos. De wagen is bijna niet van gewone Austins te onderscheiden. Een ingenieur van de fabriek verklaarde, dat bij proefritten duizenden kilome ters door het gehele land zijn afgelegd, 'zonder dat iemand ooit had opgemerkt dat de „Sheerline" geen gewone auto was. Afschuiven. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, heeft ge protesteerd tegen de Joegoslavische methode om ongewenste vluchtelingen over de Oostenrijkse grens te „smokke len". Sprekende op een bijeenkomst in Be neden-Oostenrijk zei Helmer, dat „Oos tenrijk geen stortplaats is van onge wenste personen". In de afgelopen tien dagen zijn 124 Hongaarse, Roemeense en Bulgaarse vluchtelingen uit Joego slavië over de Oostenrijkse grens geko men. Vacantie. Dertig gevangenen in de gevan genis van Belfast (Noord-Ierland) die straffen van meer dan drie jaar uitzit ten en die zich onderscheiden hebben door goed gedrag, zullen voor Septem ber zeven dagen zomervacantie krij gen. De autoriteiten vertrouwen, dat de gevangenen zullen terugkomen als de vacantie om is. In de afgelopen jaren zijn met Kerstmis ook gevangenen met vacantie naar huis gestuurd en nog nooit heeft een van hen zijn woord ge broken. Krater. Europa's grootste werkende vul kaan, de Etna, heeft in zes dagen van „beperkte activiteit" een nieuwe krater gevormd. Twee spleten die door de jongste werking op de Noordwestelijke helling zijn opengebroken, hebben zich verenigd tot een nieuwe krater met een straal van bijna dertig meter. Volgens de deskundigen levert de huidige uit barsting geen gevaar op voor de dor pen die op de hellingen van de berg liggen. Desertie. Opnieuw zijn 64 Fx-anse légion- naires van een Frans troepenschip dat door het Suezkanaal voer gedeserteerd. Zij waren op thuisreis uit Indo-China met bestemming Noord-Afrika. Sinds het begin van deze maand zijn 141 légionnaires in het Suezkanaal over boord gesprongen. Zee. De aanleg van een grote water krachtcentrale bij de Russische stad Koeibisjev zal binnenkort de grootste „kunstmatige zee" in de Sovjet-Unie doen ontstaan. Dit nieuwe stuwmeer zal zeshonderd kilometer lang zijn en veertig kilometer breed. Tientallen plaatsen, waaronder de oude Wolgastad Stavropol, heeft men moeten ontrui men en elders herbouwen. Dit nieuwe stuwmeer zal „de zee van Koeibisjev" worden genoemd. Vers. De matrozen op de Britse oorlog schepen die bij Plymouth voor anker liggen eten al gedurende geruime tijd aardappelen die met radioactieve stra len houdbaar zijn gemaakt. Het atoom- centrum te Harwell dat de aardappels heeft bestraald garandeert dat zij twee jaar vers blijven. De matrozen hebben nog geen verschil met gewone aardap pels kunnen proeven. Koffie. Recordoogsten in Brazilië, Colum bia, Mexico en Frans-Afrika doen ver wachten dat de wereldkoffieproductie een stijging zal vertonen van elf pro cent, zo heeft het Amerikaanse depar tement van landbouw medegedeeld. Mensenlevens. Drie Amerikaanse militai ren, die aan het eind van de Koreaanse oorlog in communistisch China verko zen te blijven, doch onlangs van ge dachten zijn vei-anderd, zijn Zondag in Hongkong aangekomen. Een van hen, William Cowart, verklaarde op een persconferentie dat de twee jaar in China moeilijk waren geweest. „De dood is beter dan het communisme". Cowart verklaarde dat er nog andere na de Koreaanse oorlog achtergeble ven Amerikanen in China zijn die dat land willen verlaten, maar hij voegde daaraan toe: „bij dit soort verklaringen speelt men met mensenlevens. Het is beter niets meer te zeggen". BIJ DE SAMENTREKKING van iedere spier ontstaat een potentiaal-verschil tus sen het werkende en het nog rustende ge deelte; het werkende deel wordt n.l. nega tief geladen ten opzichte van het rustende deel, zodat een actiestroompje ontstaat van een grootte-orde van 20 a 30 millivolt. Bij de bewegingsspieren is dit potentiaalver schil een begeleidingsverschijnsel, maar bij vissen is deze electrische ener- gie vaak doel en zijn de spie ren soms omgevormd tot plaatjes die door een soort gelei van elkaar gescheiden zijn. In een dergelijk orgaan, dat onder invloed van het ze nuwstelsel staat, is het ver- V mogen om. electriciteit te pro- duceren tot een hoge graad van volmaakt heid opgevoerd. Het vermogen om electriciteit op te wek ken is bij vissen dan ook veel minder zeld zaam dan men gewoonlijk meent. De sid deraal hebben wij in dit-'verband al aan u voorgesteld, en van de sidderrog heeft u eveneens wel eens gehoord. De sidderrog, die ook wel als Torpedo bekend staat, is een kampioen op dit gebied, want hij weet spanningsverschillen van 800 en méér volt op te wekken, en het merkwaardige hier bij is, dat het dier 1000 tot 2000 stroom stoten kan geven eer vermoeidheid op treedt! Ook andere roggen weten zich van electriciteit te bedienen en in het algemeen geldt hier de stelregel: hoe groter het dier, hoe sterker de ontladingen. Maar ook andere vissen zijn in het bezit van dergelijke electrische organen, zoals bijvoorbeeld de siddermeerval die span ningsverschillen van 280-350 volt weet op te wekken. Onder de beenvissen komen electrische organen in de staart voor bij de Afrikaanse Mormyriden en ook elritsen blijken in de. wortel van hun staart derge lijke organen te herbergen. In dit laatste geval mogen we zeer zeker niet denken aan een of ander aanvals- of verdedigings- orgaan, want de spannings verschillen die in dit geval kunnen worden opgewekt zijn hoogst onbeduidend en niet in staat andere levende wezens in gevaar te brengen of af te schrikken. Veeleer zul len we bij de elritsen moeten denken aan een communica tiemogelijkheid die door dit electrische or gaan in het leven wordt geroepen. Vele vissen zwemmen immers in formatie, stel len zich als op commando in het gelid, zwenken in groepen, en gedragen zich vaak als een zeer ordelijke en gehoorzame troep, die nauwkeurig de van hogerhand gegeven bevelen volgt. Hoe dit contact in zijn werk gaat, is nog niet onthuld, doch het lijkt aannemelijk dat de electrische organen in de staartvin hierbij een rol spelen en dat deze dienst doen als communicatiemiddel in de troep, waardoor deze als één geslo ten gemeenschap kan optreden. Over gemeenschap gesproken: we zullen u een merkwaardige levensgemeenschap laten zien. Dat zal morgen gebeuren. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2