Twee West-Duitse ministers bieden hun ontslag aan Geen gratie voor Ruth Ellis Weerbericht Haarlems Dagblad Onweersbuien brachten West- Europa enige afkoeling Conflict in de vluchtelingenpartij is eindelijk tot uitbarsting gekomen Oude zilveren guldens inwisselen vóór 22 Juli Jonge moeder wordt Woensdag terechtgesteld Tientallen doden door blikseminslag, zonnesteek of verdrinking Grenzenloze verwarring in Hongarije Twee millioen Belgen tekenen petitionnement Het woord is aan Opstandige activiteit in Peking-China H EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Meerderheid in gevaat Hoge Autoriteit kent vier beurzen toe Beraad over het sociale conflict in België Frans schip gezonken bij Noordhinder Britse kerkelijke leiders welkom in Rusland Verlammende onzekerheid over de koers die Moskou stuurt Gevangenen in Argentinië in vrijheid gesteld Tragisch C.V.P. durft op grond van deze cijfers verkiezingen aan Ondermijning Bondsdagcommissie neemt de vrijwilligerswet aan Amerikaanse Huis zet mes in hulpverleningsprogram Honderd terechtstellingen in de afgelopen twee maanden Weerrapport 70e JAARGANG No 2 Kenne>»rterlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur vonr klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 0 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 12 JULI 1955 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 154 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een ideale sport voor warme dagen wordt onderwezen op het Br as emmermeer: waterskiën. De instructeur in zijn motor boot heeft het zich gemakkelijk gemaakt. Zijn leerlinge overwint de moeilijkheden van haar eerste les spelenderwijze. En als zij In het water valt: wat dan nog?! BONN (A.N.P.) Twee van Adenauers ministers hebben hun ontslag aangeboden. Het zijn professor Oberlander, de huidige voorzitter dezer partij en Waldemar Kraft. Hun aanbod af te treden is een gevolg van een in deze partij smeulend conflict, dat tot uitbarsting is gekomen. De beide mi nisters zijn uit de fractie van de Vluchte lingenpartij in de Bondsdag getreden en achten het noodzakelijk hun portefeuilles ter beschikking te stellen. De regering- Adenauer zal vandaag haar standpunt be kend maken. Het conflict in de Vluchtelingenpartij broeit reeds maanden en heeft er reeds toe geleid, dat Kraft en Oberlander in de bondsdagfractie in een minderheidsgroep zijn geraakt. De leiding der bondsdagfrac tie is in handen van afgevaardigden ge raakt, die Adenauers politiek in het alge meen minder welgezind zijn. Van de 27 afgevaardigden der partij vol gen veertien de nieuwe fractieleiding, ter wijl dertien de beide ministers trouw zijn gebleven. Minister Kraft heeft zijn besluit gemotiveerd met het argument, dat de fronten in de partij hopeloos verstard zijn geraakt en dat de eigenzinnige politiek der landelijke afdelingen de partij niet langer in staat stelt een beslissende politieke in vloed uit te oefenen in kwesties, die de politiek der bondsregering tegenover het Oosten betreffen. In verscheidene landen had de partij een samenwerking met de socialistische partij verkozen boven het door Kraft en Oberlander aanbevolen bondgenootschap met de Christelijke par tij van dr. Adenauer. Het afscheiden der beide ministers van hun fractie betekent in feite een splitsing van de partij, waar bij de afgescheiden groep naar verwacht wordt aansluiting bij de christelijke of li berale partij zal zoeken. Reeds enige tijd werd verwacht, dat Kraft en Oberlander toenadering tot de partij van dr. Aden auer zouden zoeken. De splitsing der Vluchtelingenpartij zal LUXEMBURG De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de vier beurzen toegekend, die waren bestemd voor hen, die een on derwerp dat tot de taken van de E.G.K.S. behoort, wilden bestuderen. Er waren 115 aanvragen binnengekomen, waarvan 84 uit de leden-staten van de gemeenschap en 31 uit andere landen. De beurzen zijn toe gekend aan een Italiaan, eea Duitser, een Engelsman en een Fransman. Over acht maanden moeten zij het resultaat van hun werk tonen. (Van onze correspondent in Brussel) Met het oog op het sociale conflict heeft de Belgische eerste minister, de heer Van Acker, de leider van het Algemeen Chris telijk Vakverbond (A.C.U.) verzocht de Zaterdagse stakingen op te schorten ten einde morgen besprekingen tussen de eer ste minister en de vertegenwoordigers van de verschillende werkgevers- en werk nemers-organisaties mogelijk te maken. De leiders van het A.C.V. zullen vandaag over het verzoek beslissen. (ANP) Over de omvang van de eer ste Zaterdagsstaking zijn uiteenlopende mededelingen gedaan door de minister van Arbeid Troclet en het bestuur van de A.C.V. Adenauer waarschijnlijk zijn zekere twee derde meerderheid in dc Bondsdag doen verliezen. Voor de in uitzicht gestelde wij zigingen der grondwet, die voor de mili taire wetgeving nodig zijn, zal de bonds kanselier daardoor worden aangewezen op de verdere medewerking van de romp partij, die na de splitsing van de vluchte lingenpartij is overgebleven. Kraft heeft zeven jaren geleden in SleeswijkHolstein de partij gesticht, na dat hij enkele jaren als actief medewer ker van Hitiers regiem in Britse gevan genschap had vertoefd. Hij is minister zonder portefeuille. Oberlander heeft ruim een jaar geleden Kraft van de leiding der Er is op ruime schaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot inwisseling van de oude zilveren guldens, die per 22 Februari buiten omloop werden gesteld. Op het tijd stip, dat de oude zilveren guldens het ka rakter van wettig betaalmiddel verloren, bevond zich ongeveer 44 percent van de ge hele vooroorlogse gulclensvoorraad in het muntdepot. Nu binnenkort de inleverings termijn zal zijn afgelopen, is reeds meer dan 88 percent der totale vooroorlogse circulatie aan de oude zilveren guldens naar het muntdepot teruggevloeid. Er wordt aan herinnerd dat de oude zil veren guldens tot uiterlijk ZZ Juli aan staande bij alle postkantoren en poststations cn bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. ter inwisseling tegen gangbare Nederlandse betaalmidde len kunnen worden aangeboden. Het Franse schip „Médée" is Dinsdag partij verdreven, doch ook hij is cr niet in ochtend op ongeveer 12 kilometer ten Oos- geslaagd de heterogene elementen bijeen te houden. Hij is minister voor het Vluch- telingenwezen en was eveneens actief lid van vroegere nazi-organisaties. Volgens United Press wordt verwacht dat Adenauer het ontslag van de beide mi nisters niet zal aanvaarden. ten van het lichtschip Noordhinder ge zonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip „Steyning". De bemanning van de 1882 ton metende „Médée", die eigendom is van de „Société naval caennaise" te Caen, is gered door de „Steyning". (Van onze correspondent in Londen) De laatste uren zijn aangebroken voor Ruth Ellis, de 28-jarige mannequin, moeder van twee kinderen, die wegens moord op haar vroegere minnaar, de 25-jarige cou reur David Blakeley, ter dood is veroor deeld. Gisteren maakte Lloyd George, de minister van Binnenlandse Zaken bekend, dat hij geen termen kon vinden om gratie voor Ruth Ellis aan te bevelen. Morgenoch tend zal zij op de binnenplaats van de Londense vrouwengevangenis Holloway worden opgehangen. Mevrouw Ellis heeft het nieuws kalm aangehoord, maar de gevangenisdirectrice, zelf moeder van drie kinderen, kon haar aandoening nauwelijks bedwingen toen zij Ruth Ellis van het besluit op de hoogte stelde. Een wending in deze zaak op het laatste ogenblik is alleen mogelijk door ge heel nieuw bewijsmateriaal, maar de kans dat dit nog bijeengebracht zal kunnen wor den, is uiterst gering. Degenen, die Ruth Ellis van de galg willen redden, trachten nog een vriendin van Blakeley op te spo ren, die een ander licht op de moord zou kunnen werpen. Maar tot nu toe was die onvindbaar. Juridisch was de veroordeling simpel. Het was een geval van in koele bloede ge pleegde moord door zes schoten uit een revolver. Ruth Ellis heeft onmiddellijk de consequentie van haar misdaad aanvaard en geweigerd in hoger beroep te gaan of gratie te vragen. Zij heeft steeds verklaard dat zij wil sterven, liever dan een levens lange gevangenisstraf te ondergaan. De publiek opinie, welke nog altijd verdeeld is over de afschaffing van de doodstraf, weifelt ook thans, zoals uit stromen „in gezonden stukken" in de bladen blijkt. Het valt op dat zoveel vrouwen het eens zijn met het tegen Ruth Ellis uitgesproken doodvonnis. Van medische zijde is nog een poging gedaan aannemelijk te maken dat Ruth Ellis verslaafd was aan alcohol en de mis daad heeft gepleegd nadat zij juist als ge volg van mishandeling door Blakeley een miskraam had gehad. Dit alles zou van grote invloed op haar emotionele toestand geweest zijn, maar dat heeft blijkbaar niet als verzachtende omstandigheid kunnen gelden. Groot-Brittannië kent niet, zoals de Verenigde Staten, moorden in graden. Ware dit wel zo, dan zou Ruth Ellis mogelijk het schavot ontlopen zijn. Ruth Ellis is in dertig jaar de tweede vrouw, welke in Londen wordt opgehan gen. Op 15 December van het vorige jaar werd zij voorafgegaan door de 53-jarige mevrouw Christofi, uit Cyprus, die haar schoondochter had vermoord. Sinds 1900 zijn er in Engeland veertien vrouwen op gehangen. De campagne om Ruth Ellis te redden heeft een petitie met 25.000 handtekeningen opgeleverd. De beslissing van de minister kan in het Lagerhuis pas na de uitvoering van het vonnis in discussie komen, hetgeen naar verwacht wordt ook zal gebeu ren. Vooral van de zijde der Labour-oppo- sitie wordt nieuwe druk op de regering uitgeoefend om de doodstraf af te schaffen. In 1948 heeft het Lagerhuis tegen de wil van de Labourregering, welke toen aan de macht was, besloten de doodstraf bij wijze van proef voor vijf jaar op te schorten, maar het Hogerhuis verzette zich daar tegen. In Februari van dit jaar faalde een nieuwe poging van een groep Lagerhuis leden. Tegenstanders van de doodstraf be horen tot alle partijen. Het staat wel vast, dat er in Engeland nog steeds geen meer derheid tec vinden is voor de afschaffing er van. LONDEN (A.F.P.) De aartsbisschop van Canterbury is welkom in de Sovjet- Unie, aldus heeft de metropoliet Pitirim, de leider van de Russische kerkelijke af vaardiging die een bezoek aan Groot- Brittannië brengt, in Londen medegedeeld. Volgens de metropoliet is zijn afvaardi ging gemachtigd Britse godsdienstige lei ders uit te nodigen. Hij zeide gaarne te zien, dat de aai'tsbisschop naar de Sovjet- Unie komt. Eén van de leden van de afvaardiging, Zjidkov, voorzitter van de raad van Evangelische Baptisten van de Sovjet- Unie, zeide het heel goed mogelijk te ach ten, dat dr. Billy Graham te Londen zal worden uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het La gerhuis te Ottawa meegedeeld, dat hij ko mende herfst naar Moskou hoopt te gaan. Minister Molotov heeft hem daartoe in San Francisco uitgenodigd. PARIJS (United Press) Boven Parijs is gistermiddag een onweersbui losgebar sten gepaard gaande met een stortvloed die kelders en straten onder water zette en de brandweer niet minder dan 800 mel dingen bezorgde. De thermometer zakte in een half uur van 82 graden Fahrenheit tot 73.4 graden. Er werd geen ernstige schade aange richt hoewel de brandweer ruim een half uur nodig had om een brand te blussen in een flatgebouw waarvan de hoofdgas- toevoerleiding getroffen werd door blik seminslag. Verscheidene personen werden gewond onder wie een persfotograaf wiens auto werd geraakt door een omvallende stalen toren na een blikseminslag. Een 27-jarige timmerman moest in een zieken huis met brandwonden worden opgeno men omdat zijn motor door de bliksem ge troffen en in brand gevlogen was in een Parijse voorstad. De politie zei dat het smeedijzeren hek voor het ministerie van Binnenlandse Zaken herhaaldelijk door de bliksem werd geraakt. Een Italiaan die met een motorscooter een Napoleon-gedenkteken passeerde in Marengo (Piemont) werd gedood toen de bliksem insloeg in het monument. Door dit ongeval steeg het aantal doden tenge volge van de weersomstandigheden in Italië tot dertien in vijf dagen. De stor men die in Noord-Italië woedden hebben grote schade teweeggebracht. In Corne- liano d'Alba stortte een aantal huizen in een, nadat 120 woningen onder waren ge lopen door stortregens. In de streek van Luino bij de Zwitsei'se grens veroorzaakte blikseminslag twee grote branden in boer derijen. Nabij Borken (Duitsland) werd een (Van onze correspondent in Wenen Hongaarse vluchtelingen die sinds de on dertekening van het Oostenrijkse staats verdrag gemakkelijker over de grens kun nen komen, verklaren dat hun land zich in een toestand van volslagen verwarring be vindt. De tegenstellingen in de leiding zijn zo groot en de onzekerheid in de te vol gen koers werkt zo verlammend dat bijna niemand beslissingen durft te nemen uit vrees voor een eventuele latere veroor deling. De vorige premier Nagy, die een gema tigde koers wilde volgen, is opgevolgd door premier Hegedues, die tezamen met de eerste secretaris van de communistische partij, Rakosi, een streng regiem invoerde en die vooral het Kolchose-systeem op het platteland met kracht en onder dwang trachtte door te zetten. Het bezoek van Kroesjtsjev met zijn de legatie aan Joegoslavië was een klap in het gezicht van de Stalinisten in Hongarije. De aanhangers van Nagy zagen er echter een kans in tot herziening, ook al was er geen sprake van openlijk verzet. De top leiding in Boedapest weet nog altijd niet wat Moskou eigenlijk wil. Mogen de sa tellieten het voorbeeld van Tito volgen of heeft Rakosi gelijk, die van geen nationale koers wil weten? Men kan er van overtuigd zijn dat Mos kou zijn vazallen geen duimbreed meer vrijheid heeft gegeven, want de Tsjechi sche regering heeft verklaard niet te voe len voor een politiek van neutraliteit en uit Boedapest kwam het gehoorzame be richt dat de Russische troepen als Oosten rijk ontruimd wordt Hongarije niet behoe ven te ontruimen, omdat dit op grond van het verdrag van Warschau beter is voor de vrede in Europa. In Hongarije weet men niet waar premier Hegedues zich bevindt. Hij treedt al enige tijd niet meer in het openbaar op en zijn naam ontbreekt onder de laatste staatsdecreten. Men vermoedt dat hij in Moskou is om nieuwe richtlijnen in ont vangst te nemen en om zijn positie te ver- sterken. Intussen loopt het spaak met de levens middelenvoorziening. De strengere maat regelen inzake het lidmaatschap van de Kolchosen hebben de boeren weerbarstig gemaakt, zodat zij steeds minder produc ten afleveren en de stadsbevolking weer veel langer in de rij moet staan voor de winkels. BUENOS AIRES. (Reuter). De Ar gentijnse regering heeft het grootste deel van de orxgeveer honderd personen, die Zondag bij botsingen met de politie te Buenos Aires werden opgebracht, op vrije voeten gesteld. Als een ander „blijk van goede wil" liet de regering 130 per sonen vrij, onder wie vele communisten. Enkele van de vrijgelatenen waren vijf tien maanden gevangen gehouden zonder beschuldigd te zijn. Alle Argentijnse bladen spraken de Rooms-Katholieken vrij van verantwoor delijkheid voor de ongeregeldheden van Zondag. De botsingen worden toegeschre ven aan politieke avonturiers. Volgens United Press heeft de regering onder protest der kerkelijke autoriteiten, twee Rooms Katholieke kerken overgeno men die in de revolutie van 16 Juni be schadigd zijn. De regering verklaarde dat die kerken herbouwd als nationaal schrijn beschermd zullen worden. Rooms Katholieke kringen voorspellen dat de regering nog twee beschadigde ker ken zal overnemen. De priesters in de ker ken hebben tegen de overneming geprb- testeerd en verklaard dat de Rooms Ka tholieke autorieiten de kerken zelf wensen te hei-stellen. auto bedolven door een in een onweersbui gevelde boom waarbij van de vier inzit tenden er drie werden gedood en een ern stig gewond. In Bazel liepen meer dan 60 kelders onder na een wolkbreuk. Het dodencijfer van de hittegolf in Noorwegen in het voorbije weekeinde is gestegen tot dertien. Een jonge Amerikaan verdronk toen de boot waarmee hij aan het spelevaren was in gezelschap van twee landgenoten en drie Noorse meisjes kap seisde. De vijf anderen konden zich redden. In Zweden verdronken het afgelopen weekeinde twintig personen, in Denemar ken acht, in Finland zes, in België twee, in Engeland dertien, in Noord-Duitsland zeven en in Ierland elf. In totaal kwamen sinds dit eerste werkelijk zomerse week einde in West-Europa 95 personen om het leven door verdrinking, zonnesteek of blikseminslag. Zeer tragisch was de verdrinking van een 33-jarige moeder en haar zes kinderen in Noord-Schotland. Nabij Nairn waadde zij met haar zes kleine kinderen en een nicht bij eb door de Moray Firth naar een zandbank. Toen de vloed opkwam, kwam ook mist opzetten, waardoor zij vermoede lijk de weg naar het vasteland niet kon den terugvinden. Het was in Engeland zo warm dat de rechters hun witte pruiken afzetten. In Hull en Grimsby bleven vissers met dui zenden kilo's vis zitten. In Noorwegen en Zweden verlieten toe risten de besneeuwde bergen en zochten verkoeling in bosachtige streken en aan de stranden. De zon blakerde de sneeuw in de bergen zo fel dat het daar niet om te harden was. Zelfs Noord-Noorwegen dat een lange winter en slecht voorjaar achter de rug heeft meldde een „hittegolf". De temperatuur was er achttien graden Cel- cius, vijf graden boven normaal. (Van onzs correspondent in Brussel) Bijna twee /siiliibsn tweehonderdduizend Belgen vaxx 21 jaar oi ouder, hebben een verzoekschrift aan de koning ondertekend, waarin zy uiting geven aan de bezorgdheid die de schoolpolitiek van de regering bij hen verwekt. Alhoewel koning Boudewijn, als constitutioneel vorst, weinig anders kan doen dan het petitionnement doorzenden naar de eerste minister, dient men de pro pagandistische waarde hiervan niet te on derschatten. De voorzitter van de Christelijke Volks partij (C.V.P.), de heer Lefèvre, heeft er op gewezen, dat het aantal handtekeningen, dat onder het verzoekschrift prijkt, groter is dan het aantal stemmen, dat de C.V.P. bij de laatste verkiezingen behaalde, na melijk 2.197.000 tegen 2.123.000. Verder moet men, aldus de voorzitter van de C.V. P., nog in aanmex-king nemen, dat de grote agglomeraties zoals Brussel, Antwerpen, Gent en Luik, onvoldoende konden wor den bewerkt en dat velen het verzoek schrift niet hebben durven ondertekenen, zoals bijvoorbeeld staatsambtenaren. „Indien men van regeringszijde de juist heid van de cijfers betwist, dan is er een heel eenvoudig middel om achter de waar heid te komen,aldus de heer Lefèvre. „Laat de regering de Kamers ontbinden en nieu we verkiezingen uitschrijven. Dan kan men onmiddellijk zien wie thans de meerder heid achter zich heeft." Sommige socialistische bladen stellen de vraag of de heer Lefèvre niet kan worden vervolgd wegens ondermijning van het crediet van de staat. Hij heeft zijn volge lingen namelijk aanbevolen hun saldi bij de rijkspostspaarbank en bij de postchèque en girodienst op te nemen en om met alle middelen de door de staat of door officiële en semi-officiële instellingen uitgeschre ven leningen tegen te werken. Volgens de heer Lefèvre moeten deze acties worden vergeleken met een staking. Deze finan ciële acties kunnen volgens de voorzitter van de C.V.P. de munt niet aan het wan kelen brengen. Hij hoopt en verwacht, ech ter wel, dat de regering hierdoor ernstige schatkistmoeilijkheden zal krijgen, zodat zij vóór haar tijd verstreken is, van het toneel moet verdwijnen. Op last van de Belgische minister van Verkeer, de socialist Anseele, werd aan de K.R.O. de medewerking van de Belgische radio geweigerd, zodat de K.R.O.-reportage over de betogingen te Brussel niet kon doorgaan. Dit zou in strijd zijn met de in ternationale overeenkomst, waarbij werd vastgelegd dat de radiodiensten de techni sche apparatuur ter beschikking van bui tenlandse radiodiensten moeten stellen voor het maken van reportages. BONN (United Press) De veiligheids commissie van de West-Duitse Bondsdag heeft vandaag het drastisch gewijzigde vrijwilligerswetsontwerp aangenomen en daarmede de weg vrijgemaakt voor een begin van de Duitse herbewapening deze zomer. De wet gaat nu terug naar de vol tallige Bondsdag, waar de tweede en de derde lezing, overeenkomstig de plannen, Vrijdag en Zaterdag zullen plaats hebben. De Bondsdag kan de procedure afge handeld hebben voor 18 Juli, wanneer het zomex-reces van de Bondsdag begint. De wet stelt de regering in staat 6000 vrijwilligers te recruteren tegen het einde van Maart 1956, de eerste groep van de 500.000 man, die West-Duitsland op de been hoopt te brengen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S St. Franciscus Xaverius: „Geloof is meer dan een gemoeds toestand of een overtuiging. Het is een bestaansvoorwaarde". WASHINGTON (AFP/UP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft zijn besluit, om de door president Eisenhower aangevraagde gelden voor de Amerikaan se hulpverlening aan het buitenland 'met 627.900.000 dollar (ongeveer twintig per cent) te verminderen, met 251 tegen 123 stemmen gehandhaafd, ondanks een „plei dooi op de valreep" van Harold Stassen, gewezen hoofd van deze hulpverlening en thans Eisenhower's speciale medewerker voor ontwapeningszaken, dat de verminde ring een „ernstige belemmering" zou zijn voor de uitvoering van het hulpprogramma. Het Huis heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan hulpverleningsgelden tot een bedrag van 2.638.741.750 dollar de re gering had 3.266.641.750 dollar gevraagd. Het ontwerp is doorgezonden naar de Se naat. De republikeinse senator Dirksen, die kort geleden Europa en Azië heeft bezocht, heeft echter tegenover verslaggevers ver klaard, dat hij, bij de behandeling van het ontwerp in de senaat, zal pogen de ver mindering gedeeltelijk ongedaan te doen maken. „Mijn recente reisex-varingen doen mij dit als een noodzakelijkheid zien", zo zei hij. De grootste besnoeiing is rond 420 mil lioen dollar op een -totaal van 1 mil liard voor wapenleveranties. Het Huis halveerde verder de gevraagde som van 200 millioen dollar voor een fonds voor Azië. Het besnoeide verder de hulp aan India met tien millioen dollar en het schrapte 22 millioen economische hulp aan Spanje. HONGKONG (Reuter) Het Pekingse Volksdagblad, het ófficiële orgaan van communistisch China, meldt dat twee po gingen tot opstand in de provincie Hoenan (Zuid-China) onderdrukt zijn. Deze po gingen werden gedaan op 17 Maart en 9 April van dit jaar. Verdere bijzonderheden zijn niet gegeven. In andere berichten uit verscheidene Chi nese provincies in de afgelopen twee maan den is melding gemaakt van bijna 100 te rechtstellingen en vonnissen tegen meer dan 600 personen wegens activiteit tegen het communistische bewind. Hoenan is een van de welvarendste gebieden van China. Het is rijk aan vruchtbaar land en aan delfstoffen. Het Pekingse volksdagblad heeft verder bekend gemaakt, dat 400 vooraanstaande leden van de religieuze secte „I koean Tao" in de Noord-Westelijke provincie Sjensi, tussen November 1954 en Januari 1955 zijn gearresteerd. Zij zouden contra-revolutio naire activiteit ontplooid hebben ter voor bereiding van een opstand. Een comité van het nationale Volkscon gres (parlement) is begonnen met de be handeling van een wetsvoorstel, waarin „strenge bestraffing" wordt geëist van Hoe Feng, een vooraanstaande Chinese auteur en theoreticus op het gebied van Chinese en Russische litteratuur, en andere leden van zijn „contra-revolutionnaire kliek". Het Pekingse Volksdagblad eist, dat zij uit de partij gestoten worden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 00 c i s: V w -OU o toestand S-G era r o - t. s: ra Hl c V ZS es Stockholm onbewolkt NNO 1 29 0 Oslo onbewolkt NO 1 29 0 Kopenhagen onbewolkt NO 5 24 0 Amsterdam nevel windstil 24 0 Londen onbewolkt NNO 2 27 0 Luxemburg zwaar bew. NO 2 25 10 Parijs mist W 3 30 10 Bordeaux nevel windstil 24 16 Grenoble zwaar bew. windstil 2? 5 Nice onbewolkt WNW 4 25 0 Locarno zwaar bew. Z 1 23 1 Frankfort nevel O 1 28 0 Berlijn onbewolkt O 4 28 0,4 München half bew. WZW 2 24 0 Wenen mist windstil 27 0 Innsbruck nevel WZW 1 28 7 Ajaccio onbewolkt ONO 2 30 0 Mallorca onbewolkt windstil 28 0 Neerslag laatste 24 uur. IETS MINDER WARM Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur. Aanvankelijk nog enkele onweersbuien en in de nanacht plaatselijk mist. Ver anderlijke bewolking met vooral mor genochtend zonnige perioden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noord. Over het algemeen iets minder warm. 13 Juli Zon op 4.36 uur, onder 20.58 uur. Maan op 23.52 uur, onder 14.25 uur. Maanstanden 12 Juli 21.31 uur: Laatste kwartier 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 Juli Hoog water: 8.06 en 20.34 uur. Laag water: 3.43 en 16.00 uur. Woensdag 13 Juli Hoog water: 8.59 en 21.29 uur. Laag water: 4.28 en 16.52 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1