Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws „Norduco" zette productie stop De radio geeft Woensdag Amerikaanse organisten waren enthousiast K.A.B. heeft thans 380.000 leden Millioenenplan voor Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Zaterdagochtend vrij hele dag verlet 2 Kunstmest uit zeewater nog niet rendabel Claire Room als Cordelia. Oude „Willem Barendsz" heet nu „Bloemendael" Oproep tot gebed voor conferentie van Genève V erbonds ver gader ing te Utrecht Valse aangifte gedaan uit angst voor vader Zestigjarige mishandeld Drie militairen om het leven gekomen Salaris NRU-musici is goedgekeurd Welterusten Personeelssterkte en omzet in de industrie Amerikaanse padvinders in Nederland Ir. John Roozendaal overleden Honden aan de lijn op voorrangswegen KORST MOSSEN DINSDAG 12 JULI 1955 Hr. Ms. „Wakeful", een fregat van de Britse Middellandse Zee-vloot, is in de haven van Malta aangekomen met als sleep een Amerikaans amphibie-reddingsvliegtuig, dat na een reddingsoperatie op volle zee door de bemanning werd verlaten. Na een radió-oproep om medische hulp voor een ernstig zieke aan boord van het koop vaardijschip „Las Piedras", steeg de Amerikaanse machine op van het Wheel's vliegveld in Tripolis. Tijdens de „landing" raakte het vliegtuig evenwél beschadigd zodat de bemanning op haar beurt aan boord van het schip moest worden genomen en in Syracuse aan land werd gezet, het vliegtuig werd toen achtergelaten. Op order van de opperbevelhebber van de Middellandse Zee-vloot, voer later de „Wakeful" naar de verlaten machine, bracht vlootpersoneel als runners aan boord van de vreemde sleep en koerste naar Malta. Naar wij vernemen is de IJmuidense proeffabriek, de Norduco, die als vrucht van Noors-Nederlandse samenwerking kali-kunstmest uit zeewater produceerde, met deze productie opgehouden. Het ver vaardigen van meststoffen uit zeewter was niet rendabel te achten. De Norduco, die bij de Spuisluis in IJmuiden op het Hoogoventerrein geruime tijd zeewater als grondstof voor haar pro duct heeft gebruikt, is als gevolg van enige omstandigheden met produceren gestopt. Kali was relatief goedkoper geworden en men kreeg enige tijd geleden de be schikking over afvalstoffen van de Duit se industrie, die een redelijk hoog gehalte aan kali bevatten, waardoor het gebruik van zeewater in wezen niet langer ver antwoord leek. Ondanks het stopzetten van de produc tie heeft de Noors-Nederlandse combina tie, die indertijd het aanschijn aan de Norduco gaf van de proeffabriek in IJmuiden veel geleerd. Van Amerikaanse zijde is onlangs nog opgemerkt, dat men verbaasd was over de resultaten van deze proeffabriek, die men echter evenmin economisch verantwoord achtte bij de huidige stand van het onderzoek. In de voorstelling op Woensdag 13 Juli van „Koning Lear" door het Shakespeare Memorial Theatre uit Stratford in de Rot terdamse Schouwburg zal de ról van Cor delia worden gespeeld door Claire Boom, die deze tijdens het Londense seizoen van het gezelschap overneemt van Peggy Ash- croft. Claire Boom was de tegenspeelster van Chaplin in diens „Limelight" en trad na dien op bij de Old Vic, waar zij vooral de aandacht trok in de vrouwelijke titelrol van „Romeo en Julia". ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR.48 ADAM-TEL. 717162 TWEKA Lastex Badpakken 17.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Vijf tig jaren letterkundig leven, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plattleand. 12.38 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Piano recital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Orgel. 17.35 Platen. 17.50 Rege- ringsiutzending: Nederland en de wereld: De internationale samenwerking op het ge bied' van de bosbouw. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Tour de France. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. J. P. Kruyt: Indrukken uit de Verenigde Staten: Het Neg er vraagstuk. 19.00 De Socialistische Internationale in Londen bijeen. 19.10 Nijverheids Onderwijs voor meisjes, reportage. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen en interview. 20.30 Brand in de Jonge Jan, hoorspel. 21.40 Accor deonorkest en solist. 22.00 Het ontstaan van het leven, causerie. 22.15 Viool en piano. 22.45 Sport. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Pla ten. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Tlaten. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Promenade orkest. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 Platen 15.45 Jodelzang. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.25 Piano. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Platen. 18.25 Vocaal ensemble 18.45 Spectrum voor het Christelijk Orga nisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Klassieke muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerde muziek. 21.30 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.45 Orgel. 22.15 Geestelijke lied. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich ten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Zang en piano. 14.50 Platen. 15.15 Orkestconcert. 16.02 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vioolrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Om roepkoor. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieer de muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Maandag zijn de vijfendertig Ameri kaanse organisten, die verschillende Ne derlandse orgels hebben bezichtigd, ver trokken. Zij hebben orgels bezocht in Amsterdam, Dordrecht, Maassluis, Leiden, Haarlem en Den Haag en het gezelschap heeft tevens een groot deel van het In ternationale Orgelconcours te Haarlem bijgewoond. Onder deze organisten bevonden zich en kele vooraanstaande figuren uit het Ame rikaanse muziekleven, onder anderen prof. Set Bingham (de bekende orgel- compónist) en dr. William Barnes (orgel- bouwkundige). Desgevraagd verklaarden zij, dat het gezelschap unaniem enthou siast was over de interesse die de „leken" voor het*orgel en zijn kunst aan de dag leggen. Over de moderne Nederlandse orgel bouw was men' zeer te spreken. Toch werden de oude barok-instrumenten ver reweg supérieur geacht. Eén van de orga nisten maakte de opmerking, dat het oude barokorgel op hem de indruk maak te van de statige oude dame, die weet wat zij wil, overtuigd is van haar succes en zich over niets meer verwondert, waar tegenover het moderne orgel, gebouwd volgens het moderne sleepladensysteem. Een principieel verschil in toon tussen de Amerikaanse en Nederlandse sleep- ladenorgels had men niet kunnen consta teren. Beider karakter is veel aggressiever ^an dat,,van het barok-,orgel, dat statiger en sierBjkèr eigenschappen heeft. ...I?e;.improvisatie van ,de. Nederlander Piet Kee tijdens het Haarlemse Orgel concours heeft op het gehele gezelschap een enorme indruk gemaakt. De organis ten zullen nog een bezoek brengen aan Denemarken, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Nu de nieuwe walvisvaarder „Willem Barendsz" officieel aan de Nederlandse Maatschappij voor de Walvischvaart is overgedragen heeft zijn voorgangtr, de oude „Willem Barendsz", een naamsver andering ondergaan. Het schip heet nu „Bloemendael" en zal in het komende seizoen als tankboot de „Willem Barendsz" vergezellen op zijn eerste tocht naar de Zuidelijke IJszee. Beide schepen liggen nu in de Amsterdamse Coenhaven. Hun ver-r trek is bepaald op eind October. De zeven presidenten van de wereldraad van kerken hebben een oproep gedaan tot gebed aan alle kerken met het oog op de conferentie van de Grote Vier te Genève, die op 18 Juli zal beginnen. In de St. Pierre- kathedraal te Genève zal een oecumenische bidstond worden gehouden. Tijdens de zit ting van de generale synode van de Neder lands Hervormde Kerk is besloten deze op roep aan de kerkeraden toe te zenden. De synode besloot verder voor de be raadslaging over de openstelling van de ambten voor de vrouw uit elke classis een adviseur tot haar vergadering uit te nodi gen. Op grond van de overweging dat de openstelling van de ambten voor de vrouw geen verandering in de kerkorde met zich meebrengt, verwierp de meerderheid van de synode het voorstel om een dubbele synode bijeen te roepen. De Katholieke Arbeidersbeweging (K.A. B.) is vanochtend in Utrecht zijn twee daagse verbondsvergadering begonnen. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, deelde mede dat de K.A.B. van 1 Januari 1954 af rond 23.500 leden heeft gekregen. Het ledenaantal bedraagt thans 380.000. In zijn openingsrede sprak de heer Mid delhuis onder meer over het vraagstuk van lonen en prijzen. Hij zei onder meer dat uit een oogpunt van rechtvaardige inkomensverdeling een nieuwe loonaan- passing alleszins zou zijn toe te juichen. Maar indien geen zekerheid bestaat, dat na een dergelijke stap de prijsontwikke ling in de hand kan worden gehouden en indien reeds bij voorbaat zou vaststaan, dat een dergelijke loon-aanpassing gevol gen zou hebben voor vele prijzen dan rijst zijns inziens er toch wel twijfel, of de K.A.B. een dergelijke stap zou kunnen aanbevelen. Het was daarom volgens de heer Mid delhuis hoog tijd een andex-e weg in te slaan, een weg, die gekenmerkt wordt door een verschuiving van het actieve beleid inzake de loonvorming van de cen- tralen naar de bonden met inachtneming van het behoud van de coördinerende taak dezer centralen, en vooi-ts een soepeler toepassing op centraal niveau van de richtlijnen. De heer Middelhuis meende deze weg in dit stadium te moeten aanbevelen, niet al leen omdat deze meer overeenkomst ver toont met zijn visie op de maatschappij, maar ook om practische redenen. „Wij willen deze weg in, omdat wij de vrees koesteren, dat een algemene loonsvei-hoging in de huidige tijd van superhoogconjunctuur gepaard zal gaan met sterke prijsbewegingen en derhalve de werknemersgezinnen niet zal helpen aan een rechtvaardig aan deel in de gestegen welvaart. Wij me nen daarom in dit stadium aan bedrijf- taksgewijze te nemen loonmaatregelen de voorkeur te moeten geven boven een algemene loonronde". Ouderdomsvoorziening De heer Middelhuis juichte het wetsont werp tot invoering van een algemene ouderdomsvoorziening toe. Hij hoopte, dat de wet eerder dan 1 Januari 1957 in wer king zal kunnen treden. Inzake de aanpassing aan bestaande pensioenregelingen vroeg hij of vrijko mende reserves of eventuele premieverla gingen niet aangewend kunnen worden voor de particuliere - invaliditeitsvoorzie- ningen en weduwen- en wezenvoorzienin gen. Hij hoopte dat de nieuwe wet een krachtige impuls zou zijn voor het treffen van nieuwe ondernemings- of bedrijfspen- sioeni-egelingen of voor verbeteringen in de bestaande regelingen. Ernstig bezorgd was hij echter voor de vele oudere arbeiders, voor wie geen be- drijfs- of ondernemingspensioenregeling is getroffen. Ook voor weduwen en wezen is geen oplossing getroffen. Dan zijn er nog de invaliden die uitsluitend zijn aan gewezen op een invaliditeitsrente. Voor deze „vergeten groepen" dient ten spoe digste een regeling' getroffen te worden. De 30-jarige tuindersknecht J. G. K. uit Uithoorn stond voor de Amsterdamse politierechter terecht wegens het doen van een valse aangifte van mishandeling. Hij verklaarde op Zondag 20 Maart aan geschoten thuis te zijn gekomen. Hij maakte zijn vader wijs, dat zijn stem ming en zijn verfomfaaide kleding een gevolg waren van een mishandeling door onbekende daders. De vader haalde de politie en de zoon hield de leugen vol, uit angst voor eventuele strafmaatregelen van de vader. Een wachtmeester van de rijks politie verklaarde: „de man staat niet slecht bekend in Uithoorn, maar hij zit erg onder de plak van de vader". De officier van justitie vond, dat het voorliegen van politieambtenaren streng gestraft dient te worden. Hij eiste tegen de tuindersknecht één week onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De politierechter hield rekening met het blanco strafregister van de verdach te en legde hem één week voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar. „Is je vader ook in de zaal aanwezig?" vroeg de politierechter. „Neen, hij weet hier niets van" zei de verdachte. „Zeg hem dan, dat hij je niet meer als een kleine schooljongen moet behande len", aldus de politierechter. Naar de politie thans pas mededeelt, is in Rottei-dam de 60-jarige L. B. Vrijdag avond aangevallen door de 23-jarige ha venarbeider A. van der S., die Zaterdag middag in zijn woning is aangehouden. B. bevond zich in de keuken achter de groentewinkel van zijn broer toen de jon geman binnentrad en hem onverhoeds een slag met een fietspompje in het gezicht gaf, nadat hij de oude baas had gevraagd of hij f 300 kon wisselen. B. greep zijn aanvaller vast, maar deze wist zich los te rukken en nam de benen. De havenarbei der had 's middags bijna onafgebroken in de groentewinkel rondgehangen en had aardappelen te koop aangeboden. Bij 2 ongelukken in de gemeente Maar- heeze (Noord-Brabant) zijn Zondag drie militairen om het leven gekomen. Bij een kruispunt te Maarheeze botste een jeep met drie militairen tegen een ge luidswagen van het leger. Van de inzitten den van de jeep kwamen twee om het leven en werd de derde zwaar gewond. Te Soerendonk viel een militair, die op de bumper van een auto was gezeten, van het voertuig. Hij werd door een andere wagen overreden en kwam om het leven. Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft van het College van Rijksbe middelaars bei-icht ontvangen, dat dit ac- cooi-d gaat met het ontworpen nieuwe schema van salarissen en functieverdeling, zoals dit door de NRU in ovexdeg met de bonden der musici was vastgesteld. Ook heeft het zijn goedkeuring gehecht aan het besluit de voorgestelde verhogingen met tex-ugwei-kende kracht tot 1 Juli 1953 te laten ingaan. De personeelscommissie van de NRU, de heer D. Repko, deelde mee, dat nog overleg gaande is omtrent de vaststelling van een nieuwe regeling voor het overige omroeppersoneel. Men hoopt ook hierop binnenkort de benodigde goedkeuringen te verkrijgen. ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Hot Centraal Êüréau voor de" Statistiek heeft wederom een overzicht gepubliceerd van de personeelssterkte en omzet in de industrie, dat ditmaal betrekking heeft op het eerste kwartaal 1955. Bij 10.380 be drijven (industriële ondernemingen met 10 en meer man personeel, exclusief de openbare nutsbedrijven en de bouwnijver heid) waren aan het einde van Maart 1955 werkzaam 960.700 personen, van wie 179.200 vrouwen. De totale omzet bedroeg f 5.523.400.000, waarvan f 4.076.300.000 in het binnenland en f 1.447.100.000 in het buitenland. Het indexcijfer van de personeelssterk te (1949 100) bedroeg in het eerste kwartaal 1955: 114 tegen eveneens 114 per ultimo December 1954 en 110 per 31 Maart 1954. Het indexcijfer van de omzet beliep in deze drie kwartalen respectievelijk 171, 186 en 154. Het indexcijfer van de loon som (totaal bedrag aan lonen en salaris sen) was, eveneens op basis 1949 is 100, in deze drie kwartalen respectievelijk 158, 170 en 141. Ongeveer 50 Amerikaanse padvinders zijn dit jaar met bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht meegelift naar verschillende landen van Eui-opa. Daar hebben zij zich als ambassadeurs van goede wil en vriendschap bij de diverse hoofdkwartieren van de nationale padvin dersorganisatie aangemeld. Het geldt hier een tegenbezoek, want voi'ig jaar is een aantal Europese jongens naar Amerika meegelift om daar bezoeken af te leggen. Daartoe behoorden ook twee Nederlandse padvinders. Vrijdagmiddag kwamen vijf Ameri kaanse padvinders en hun leider naar het hoofdkwartier van de padvindersorganisa tie in Den Haag om hun groeten en wensen over te brengen. Het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart zal in de komende jaren enige uitbreidingsplannen uitvoeren voor een totaal bedx-ag van 5 6 millioen. In Rotterdam zal een dagnijverheids school met internaat, plaats biedende aan 240 leerlingen, worden gebouwd- Voorts zal in Delfzijl de bestaande dag nijverheidsschool worden ingericht als in ternaat. Daar zal voorts een nieuwe school worden gebouwd. Het aantal leerlingen zal dan kunnen worden uitgebreid tot 225. Het toenemen van het aantal leerlingen aan de scholen maakt het tevens noodzake lijk een nieuw instructieschip te bouwen. Dit hoopt men begin 1957 in dienst te kun nen stellen. Het schip zal ongeveer 40 meter lang en 6 meter breed worden en een diepgang krijgen van maximaal 2 me ter, zodat men de Rijn verder stroomop waarts zal kunnen bevaren dan met de huidige instructieschepen, de „Prinses Ju liana" en de „Prins Hendrik". De financiering van deze projecten zal geschieden volgens de wet op het Nijver heidsonderwijs, waardoor 70 percent voor rekening van het rijk en 30 pex-cent voor rekening van de gemeente komt. In het genoemde bedrag zijn niet begre pen de stichting van een binnenvaartschool in IJmuiden een avondschool die on dergebracht zal worden in de Visserijschool aldaar en de uitbreiding van de Protestants Christelijke Lagere School voor Schippers kinderen „Oranje Nassau" te Maasbracht. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van mr. J. A. Feseman-Gratama, referendaris bij het departement van Economische Zaken te 's Gravenhage contra de minister van Economische Zaken. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak van het ambtenarengerecht te Den Haag, dat de minister in het gelijk had gesteld in zijn zienswijze dat het vrij nemen op Zaterdagochtend voor de ambtenaren als een gehele dag verlet dient te worden aangemerkt. Eerste Nederlander die met Wilbur Wright heeft gevlogen In Den Haag is op 78-jarige leeftijd over leden ir. John Roozendaal, die op 7 Oc tober 1908 als eerste Nederlander bij Le Mans met Wilbur Wright in een vliegtuigje de lucht inging. Een jaar nadat ir. Roozendaal zijn lucht doop had ondergaan, organiseerde hij op Tempelhof in Berlijn een vliegweek. Hij is sindsdien een enthousiast propagandist voor de luchtvaart geweest. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 14 Juli om halfelf op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen. Het comité „Dieren in het wêgverkeer", dat 'indertijd door de Nederlandse vereni ging tot bescherming van dieren is opge richt ter bestudering "van de problemen aangaande het dier in het verkeer, heeft zich opnieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek in het wegenverkeersreglement een bepaling op te nemen waarbij hondenbezitters ver plicht worden op voorrangswegen hun honden aan de lijn te houden, daarbij nog maals wijzend op de resultaten van een onderzoek waaruit bleek dat ongeveer an derhalf percent van de verkeersongeval len op de openbare wegen in ons land moet worden toegeschreven aan loslopende dieren. Het comité staat in deze wens niet alleen, want ook het medisch psychologisch ver keerstechnisch college en het juridisch economisch verkeerstechnisch college van de K.N.A.C. hebben destijds een soortgelijk verzoek gedaan. De colleges van gedeputeerde staten van negen van de elf provinciën, aan wie dit vraagstuk tevens is voox-gelegd, stemmen in principe in met het voorstel van het comité, zo deelt de KNAC mee. ADVERTENTIE CHOCOLADE... VehkcJk. PASTILLES Protest. Groot-Brittaninië heeft bij de na- tionalislisch-Chinese regering krachtig gepx-otesteerd tegen het bombardement van het Britse vrachtschip „Inchwells". De „Inchwells" werd Zondag ter hoog te van Foetsjou door nationalistisch- Chinese straaljagers aangevallen. De campagne van het schip werd bescha digd, maar er vielen geen slachtoffei's. Stijl. Twee opvallend goed geklede heren mengden zichZondag onder de bezoekers van een godsdienstige bijeenkomst van Adventisten te New York, volgden na de collecte de diaken en twee andere gemeenteleden, overvielen hen en maakten zich van 2.775 dollar meester. Na de drie mannen te hebben gebon den en hun zakken met het uit een kluis afkomstig geld te hebben gevuld, voegden de rovers zich weer bij de gemeente, zongen nog enige Gezangen mede en verlieten vervolgens de kei-k. Lot. Het Amerikaanse comité van de Jood se arbeiders, dat ongeveer 500.000 Joodse arbeiders vertegenwoordigt, heeft presi dent Eisenhower en minister Dulles in een memorandum verzocht om op de komende topconferentie te Genève het lot van de ongeveer twee millioen Jo den achter het „ijzeren gordijn" te be spreken. Volgens het memorandum is men er in de afgelopen zes jaar niet in geslaagd inlichtingen over deze Joden bij de Sovjet-autoriteiten te verkrijgen. Paraat. Er is een nieuw Amerikaans lucht- leger ingesteld, waarvan het hoofd kwartier te Victoria in de staat Texas zal worden gevestigd. Dit negentiende leger dat ressorteert onder de tactische luchtmacht zal „immer gereed zijn om zich naar onverschillig welk gedeelte de wereld te begeven, dat door een aanval zou worden bedx-eigd". Verbeurd. De regex-ing van Kenia heeft het land van 324 leden van de Mau Mau in beslag genomen. De eigenaars van de grond verkozen geen gebruik te maken van het amnestieaanbod, dat Zondagavond afliep. Volgende week zal het land van nog meer Mau Mau leden verbeurd worden verklaard. Er wordt een nieuwe militaire actie tegexx de onwilligen voorbereid. Vierenvijftig republikeinse afgevaardigden hebben px-esident Eisenhower verzocht zich in 1956 opnieuw door de republi keinse partij caudidaat voor het presi dentschap der Verenigde Staten te doen stellen. In het vex-zoekschxift wox-dt met lof gesproken over hetgeen Eisen hower tot nu toe als president heeft gedaan. S.O.S. Twee Amerikaanse jongelieden die onlangs een vals SOS-sein hebben uit gezonden dat opsporingsoperaties uit lokte die rond 50.000 dollars kostten, zijn gearresteerd en in staat van be schuldiging gesteld. Zij kunnen ge straft worden met twee jaar gevange nisstraf en 20.000 dollar boete. Zij ver schaften zich met geweld toegang tot de kajuit van een gemeerd liggend schip en zonden als grap de SOS-bood- schap uit over een vissersvaartuig „Blue Star". Tralies. Autobussen die in Casablanca de inlandse wijken passeren zullen voox-t- aan voorzien zijn van stevige tralies voor de ramen opdat de passagiers be ter beschermd zijn tegen aanvallen van terroristen. Het is de afgelopen dagen weer onrustig geweest in Marokko. Drie personen kwamen om het leven en elf geraakten gewond bij ovexwallen In een bioscoop vond een werkster onder een stoel een zelfgemaakte bom. De lont was aangetoken geweest maar was weer uitgegaan. Klap. De Britse regering heeft de Britse testpiloten verboden door de geluids barrière te breken op minder dan 30.000 voet hoogte. De fabrieken heb ben de waarschuwing gekregen dat hun piloten hiervan niet zonder speciale ver gunning mogen afwijken. Deze aankon diging werd gedaan nadat een geheim zinnige klap in Zuid-Londen verleden week bijna een paniek had veroor zaakt. Tenslotte bekende een testpiloot dat hij zonder instructies de geluids- baxrière doorbroken had. Grensincident. Een Bulgaarse grenswacht is bezweken aan vexwondingen, die hij had opgelopen bij een incident aan de Bulgaars-Turkse grens, aldus meldt radio-Sofia. Volgens de Bulgaarse zen der waren schoten gelost door Turkse soldaten, die zich op Bulgaars grondge bied in de omgeving van de rivier de Rezowo bevonden. och ió het zo r~ 67. „Alzo der pop is door der Grump ge mold geworden?", bromde de klokkenma ker, terwijl hij hoofdschuddend de restan ten van Vader Tijd bekeek. „Foei, vele- maals foei! Der Grump is ene doorgetrapte schurk, weet ge?" „OF ik dat weet!", riep Panda. „Maar hij is niet de enige schurk hier in Wurstberg; de gemeentesecretaris is al even gemeen! Ze wilden Vader Tijd kapot maken, omdat ze u dan niets hoefden te betalen. En als ze merken, dat de pop werkelijk stuk is, krijgt u NOG geen cent! Ik zou hem maar gauw repareren, voor ze komen kijken". „Vliegensfluks!"beaamde de klokkenmaker, terwijl hij meteen aan het werk ging. Intussen was de secretaris bezig inktpotjes tegen Grumps hoofd te gooien. „Jouw schuld!", riep hij bij elke voltreffer, „jouw schuld, dat ik die klokke- maker moet betalen!" „Wacht nog even met betalen, meneer de secretaris", zei Grump, wiens hersens door het gebonk op zijn harde schedel begonnen te werken, „laten we eerst eens naar de klokketoren gaan, om Vader Tijd van dichtbij te bekij ken. Ik kan nog steeds niet geloven, dat die ingewikkelde pop werkelijk door de klokkenmakersleerling is gerepareerd. Daar zit iets achter, reken maar!'' DE KORSTMOSSEN, waarvan we in Nederland verschillende soorten kennen die voornamelijk op boomstammen voor komen, zijn de traagst groeiende planten op aarde. De oorzaak hiervan moeten we zoeken in het feit dat dit organisme is voorbestemd op kaal gesteente, schrale bosgronden of op boomstammen te groeien, waardoor de korstmossen weliswaar be stand zijn tegen de meest on gunstige omstandigheden, maar niet zijn ingesteld op een weel derige levenswijze. Nu hebben we deze planten korstmossen genoemd, maar mossen zijn het toch niet, en van een plant mogen we ei- V genlijk evenmin spreken. Het ts n.ï. een combinatie van zwammen en algen, die elkaar behulpzaam zijn om ge zamenlijk te trachten d'e meest barre en ongunstige levensomstandigheden het hoofd te bieden. De alg voorziet de zwam van organische verbindingen die ze - op dezelfde wijze als de groene planten - met behulp van het zonlicht uit de lucht weet te vervaardigen. Het voordeel dat de alg uit deze samenleving trekt, is minder dui delijk, maar de onderzoekingen hebben aannemelijk gemaakt dat zij water en minerale zouten van de zwam in ruil ont vangt. Oppervlakkig gezien, hebben de algen zich gevestigd in een luchtig draadvlecht werk van de zwam, dat zich onder een ste vige schors bevindt, maar daarmee is niets gezegd over de geheimzinnige wijze waar op beide partners tot elkaar zijn gekomen, noch over het feit dat beide planten ter- wille van de goede en harmonische samen leving bereid zijn gebleken hun eigen na tuur te verloochenen. De algen, die het koolzuur uit de lucht moeten assimuleren, J hebben daarvoor zonlicht nodig. En ter- wille hiervan zijn de anders zo lichtschuwe zwammen bereid hun afkeer van het zon licht te overwinnen: zij breiden zich naar het licht uit, vormen een zo groot mogelijk oppervlak en maken het de alg aldus mo gelijk haar taak op onbekrompen wijze te volvoeren. De alg, die op haar beurt ge wend is royaal in vocht te leven, toont zich in de samenleving met de zwam eveneens inschikkelijk en neemt genoegen met de regelmatige uitdrogingstoestan den waaraan de korstmos sen als pioniers van het plantenleven onderhevig zijn. Dezelfde inschikkelijkheid toont trouwens ook de aan veel water gewende zwam, zodat de com binatie die in het korstmos is verenigd, capaciteiten ontwikkelt die ontbreken aan ieder der deelnemers afzonderlijk. Van beide partners kan de alg zelfstan dig voortbestaan, maar de korstmoszwam- men hebben de algen beslist nodig om in leven te blijven, zodat de jonge zwamdra- den zulke algen moeten vangen om te kun nen voortleven. De alg is dus eigenlijk de gevangene, zij het dan dat ze dezelfde rechten geniet als haar cipier.. Vindt ver meerdering door middel van „vruchtjes" plaats, dan worden ook steeds enige algen- cellen door zwamdraden omsponnen, waar na de wind voor verspreiding van beide partners zorg draagt. We zijn wat dieper op deze merkwaardige levensgemeenschappen ingegaan, omdat deze pioniers de eigenlijke bereiders zijn van onze vruchtbare bodem. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2