IN DE WERELDPOLITIEK Bertrand Russell en Genève Vijftig jaar geleden Verbijsterende, supérieure opera van Britten ^_Hoe is het ontstaan? Steeds daling werkzoekenden in het gewest Haarlem F. Damiaans&Zn Indonesische oppositie boycot parlement De Arabier'oogstte succes in Londen 3 r~ HOLLAND FESTIVAL Gaat U verhuizen Drie sollicitanten voor de Eurofima Pella komt dirigeren In Nederland geboren Poolse uitgewezen W ater schapsambtenaren ontevreden over lonen Feesten „Nijmegen 1850 jaar stad" begonnen Nog zeven kinderen in Osnabruck Japanse reuzensalamander in Artis overleden WONDEN, SCHRAMMEN Dit woord: STAAL vs Elfstedentocht per helicopter ELECTR. KOELKASTEN KAASENBROOD Uit Haarlems Dagblad van 12 Juli 1905 DINSDAG 12 JULI 1955 x Een verbijsterende opera van Benjamin Britten is in het Holland Festival door „The English Opera Group" ten tonele ge voerd. Het verbijsterende element van „The turn of the screw" ligt niet in de eerste plaats in de verbluffende sfeer en drama tische spanning scheppende muziek, maar veel meer in de geschiedenis, die zich in deze opera afspeelt. Wel zelden is met groter raffinement aan een ongezonde bio logische relatie een dramatische vorm ge geven als in „The turn of the screw" naar het gelijknamige verhaal van Henri James, dat hier vroeger door Charlotte Kohier is voorgedragen. En geheel in de stijl van dit raffinement is de programma-toelichting bij deze opera ge- houden, wanneer daarin getracht wordt de mogelijk heid van het on waarschijnlijke van het gesignaleerde verderf in de opera te bewijzen. Een toe lichting zo glibberig als een aal, waarop men geen greep kan krijgen. De situatie is echter té duidelijk ge tekend om nog enige twijfel te blijven koesteren, al wordt voor de verduidelijking niet de „vriend" zelf, maar zijn schim als medium gebruikt. Deze vriend, Quint ge naamd, was tijdens zijn leven huisknecht in het landhuis, waar de jongen Miles en het meisje Flora onder toezicht van een gouvernante, Miss Jessel, wonen. Quint had een funeste invloed zowel op Miles als op Miss Jessel, op wie op haar beurt Flora weer zeer gesteld was. De invloed van Quint en Miss Jessel werkte ook na beider dood door op de kinderen. In de opera manifesteren beiden zich als „gemateriali seerde" geesten en Quint krijgt zelfs nog gelegenheid de jongen Miles te verontrus ten met duistere gedachten en ook Flora raakt bij het „zien" van Miss Jessel over stuur. Dit alles tot wanhoop van de nieuwe gouvernante, die tracht de verschrikkelijke beïnvloeding ongedaan te maken, waarbij zij ten dele ter zijde gestaan wordt door de oude huishoudster mrs. Grose, die meer wist. Het slot van de opera is tragisch. Wan neer Miles zich van zijn kwade geest met de woorden: „Peter Quint, you are a devil!" bevrijdt, sterft hij, een consequentie even afschuwelijk en even geraffineerd als de geest van negativisme, die uit deze ontstel lende opera spreekt. Waarom heeft Benjamin Britten dit ver haal ter dramatisering gekozen? Wilde hij aandacht vragen voor een menselijk con flict, waarvoor alleen de dood de verlos- singsprijs is? Maar dat is zinneloos fata lisme, dat de mensheid en speciaal de toe hoorders naar de afgrond der uitzichtloos heid voert: Of heeft Britten zich,' over dit grote bezwaar, dat tegen de opera inge bracht kan worden, heenstappend, tot de geschiedenis aangetrokken gevoeld, omdat zijn muzikale fantasie daarin zo'n vrucht bare voedingsbodem vond? Inderdaad ge tuigt Britten's muziek van een onuitputte lijke inspiratiebron, waaruit een overvloed van muzikale gedachten en dramatisch- illustratieve effecten, beklemmehde rhyth- men, benauwende klankhallucinaties, my sterieuze timbres opwelden, alles in dienst van het drama en in onverbreekbare een heid daarmee verbonden. De grootste be wondering kreeg men voor de verbazing- wekkend-knappe instrumentatiekunst, die met een beperkte orkestbezetting wonderen tot stand bracht. ADVERTENTIE Goed verhuizen? Ga dan naar: ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Portugal, Denemarken en Joegoslavië Straatsburg (ANP). De Franse mi nister van Verkeer, generaal Corniglion- Molinier, heeft de Raad van Europa mee gedeeld, dat hij en zijn Belgische, Duitse, Italiaanse, Luxemburgse, Nederlandse, Oostenrijkse, Spaanse en Zwitserse amb- genoten de statuten hebben goedgekeurd van de „Société Européenne pour le finan- cement du materielle ferroviaire" (Euro pese maatschappij voor de financiering van spoorwegmateriaal) die bij afkorting „Eurofima" zal heten. „Succes leidt tot succes", zei de minister, want hij kon aan zijn mededeling onmid dellijk toevoegen, dat drie nieuwe landen reeds hebben verzocht tot de maatschappij toe te mogen treden: namelijk Portugal, Denemarken en Joegoslavië. De financieringsmethode, die bij de „Euro fima" wordt toegepast, zo vervolgde hij, kan ook aangewend worden voor andere materialen voor andere middelen van ver voer en zelfs voor heel" andere sectoren van de economie. Op het gebied van het wegvervoer is reeds een plan in studie voor het oprichten van een internationaal financieringsorgaan. Peter Pears en David Hemmings in „The Turn of the Screw" van Benjamin Britten. De twee centrale figuren van de opvoe ring waren Jennifer Vyvyan, die de grote rol van de gouvernante met aangrijpende uitdrukkingskracht en dramatische span ning speelde en daarbij een groot vocaliste bleek te zijn met prachtige stemmiddelen, en de knaap David Hemmings, die van de figuur van Miles een niet te overtreffen uitbeelding gaf. In deze Miles concentreerde zich wel in het bijzonder de artistieke, maar ook de paedagogische verantwoorde lijkheid van de regisseur Basil Coleman. David's partner was Olive Dyer, die de rol van Flora met de vereiste kinderlijk heid speelde. De muzikale prestaties van deze beiden waren voortreffelijk. Lotte Medak was een goede mrs. Grose, de een voudige ziel, die het leven wel eens te zwaar werd. Haar zingen had niveau. Een fraaie stem had Arda Mandikian, die de gestorven Miss Jessel typeerde met de noodzakelijke „onwerkelijkheid". Een der gelijke rol had ook de tenor Peter Pears, die een afstotende, huiveringwekkende uit beelding gaf van Quint, waarbij hij in zijn fluwelen stem alle graden van emoties wist te brengen. Zijn „Proloog" was frappant door de vocale schoonheid, die hij daar mede schonk. Benjamin Britten leidde zelf de opvoe ring met grote bekwaamheid en het orkest gevormd door voortreffelijke instrumen talisten, speelde onder zijn directie mees terlijk. De décors waren sober en zeer sug gestief. Ja, alles werkte samen om „The turn of the screw" zo volmaakt mogelijk te brengen. Maar de herinnering aan deze zeldzaam superieure opvoering was niet opwekkend P. ZWAANSWIJK. De directie van. ^e Nederlandse Opera deelmede, dat Paul Pella, de voormalige muzïli'alé leider, in'hef'aanstaande seizoen enige voorstellingen van „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zal dirigeren. Aan deze voorstellingen zullen onder anderen Greet Koeman, Jan van Mantgem, Caspar Broecheler en Gerard Holthaus mee werken. Aan de 33-jarige mevrouw M. Weiher- Toch die door haar huwelijk, in 1940 de Poolse nationaliteit verkreeg, maar Neder landse van geboorte is, is op last van het ministerie van Justitie aanzegging gedaan dat zij ons land moet verlaten. Sinds Maart vertoefde zij met haar G*- jarig dochtertje in Nederland. Wegens ern stige ziekte van haar vader verzocht zij de Poolse regering destijds een uitreisvisum, aan welk verzoek werd voldaan. De Neder landse autoriteiten gaven haar een ver blijfsvergunning voor twee maanden. Bij haar komst in ons land bleek haar vader reeds te zijn overleden. Desondanks is zij niet naar haar woon plaats Buck in Polen teruggegaan. Namens het ministerie van Justitie is haar meege deeld, dat zij zo spoedig mogelijk met haar dochtertje naar haar man en andere vier kinderen in Polen diende terug te keren. Er is geen reden haar politiek asyl te ver lenen. De termijn van uitwijzing was Maandagmorgen om 10 uur verstreken. Toen had zij van Den Haag onder de hoede van een rechercheur naar Amsterdam moe ten vertrekken, om vandaar uit scheep te gaan naar Polen. Mevrouw Weiher is evenwel niet ver schenen. Zij heeft bij de president van de Haagse rechtbank een kort geding aanhan gig gemaakt tegen haar uitwijzing. Zij heeft de Nederlandse regering politiek asyl voor zich en voor haar dochtertje ge vraagd. De groep waterschapsambtenaren in de provincies Zuidholland en Utrecht van de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, die thans 35.600 leden telt, heeft in haar Zaterdag te Gouda gehouden vergadering, geluisterd naar een uitvoerig betoog van de heer B. L. de Jong, hoofd bestuurder te Den Haag, over de salariëring van het personeel in dienst van hoog heemraad- en waterschappen en polders. De heer De Jong sprak over belangrijke resultaten, die zijn organisatie in een jarenlang ijveren voor verbetering van sociale toestanden voor het waterschaps- personeel heeft bereikt. Naast dankbaar heid voor het meewerken van besturen van vele hoogheemraad- en waterschap pen aan het tot stand brengen van goede arbeidsvoorwaarden, uitte spreker critiek op de houding van die polderbesturen die weigerachtig blijven de lonen van hun personeel te verhogen. „Nog al te veel komt het voor, dat pol derbesturen hun personeel „afschepen met een fooi". Lonen van 40 en 50 cent per uur zijn helaas geen zeldzaamheid. Waterschap pen zijn overheidslichamen, publiekrechte lijke organen en hier moet dus tot ernstige teleurstelling van vele ambtenaren gecon stateerd worden, dat de overheid haar so ciale plicht verzaakt. Het is dan ook drin gend noodzakelijk dat hier ingegrepen wordt. Het gemis aan het nodige inzicht in de sociaal achterlijke toestanden wraakt zich hier", aldus de heer De Jong. In de concertzaal „De Vereniging" te Nijmegen is Vrijdagavond ter opening van de feesten „Nijmegen 1850 jaar stad" een galaconcert door het Gelders orkest onder leiding van Jan Out gegeven. Verscheidene autoriteiten, waaronder de Engelse ambassadeur in Nederland, de commmissaris der koningin in Gelderland, tweede Kamerleden, leden der Gedepu teerde Staten van Gelderland en vele bur gerlijke, militaire en geestelijke autori teiten woonden het concert bij. Des middags zijn twee vermaakcentra geopend. In de grot van het Kronenburger park werd de sprookjesgrot door burge meester Ch. Hustinx opengesteld en op het keizer Lodewijkplein wex-d het Valkhof - fiësta in gebruik genomen. De opbrengst van de fiësta zal aan de stichting 1940- 1945 worden afgedragen. Slachtoffers busongeluk OSNABRUCK (DPA) Vandaag, vier weken na het verbranden van een Neder landse autobus te Osnabruck, bevinden zich nog zeven van de negentien kinderen, die toen gewond werden, in ziekenhuizen aldaar. Volgens mededelingen van de be handelende arts gaat het zes van de pa tiëntjes redelijk wel. De toestand van een jongen, die de zwaarste brandwonden heeft opgelopen, is nog zorgwekkend. De Japanse reuzensalamander, de oudste inwoner van Artis te Amsterdam al thans de langst daar wonende is over leden. Meer dan vijftig jaar heeft hij in het aquarium geleefd, van 10 November 1903 af. Het dier heeft in het begin van deze eeuw heel wat pennen in beweging ge bracht, aldus wordt van Artiszijde meege deeld. Want in zijn geboorteland Japan wist men nog maar heel weinig van de broedverzorging dezer grote salamanders af. Toen dan ook in 1903 uit Artis het be richt kwam dat daar door een Japans sa- lamanderpaar eieren waren gelegd, haastten zich Japanse geleerden naar Ne derland om in het Amsterdamse aquarium nu eindelijk eens de broedgewoonten van „hun" salamanders te bestuderen. Een maand daarna kropen uit de eieren een aantal jongen te voorschijn, hetgeen tevens de eerste en tot nu toe de enige maal was, dat Japanse reuzensalamanders zich in gevangenschap voortplantten. Enkele ervan zijn aan andere aquaria in het buitenland geschonken; andere zijn gestorven en uit eindelijk is er slechts één voor artis zelf overgebleven. Het verlies van deze salamander wordt enigszins gecompenseerd door de aankomst van drie tien-armige inktvissen, die men hoopt met het voeren van porties verse garnalen langer in het leven te kunnen houden dan tot dusverre met soortgenoten het geval is geweest. Verder is Artis ven-ijkt met een paartje Chinchilla's, Zuid-Amerikaanse knaag diertjes, een collectie apen, twee ratelslan gen en vijf boa constrictors. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een staal is het patroon, het model, dat bij het maken van iets wordt nage volgd. Het is hetzelfde woord als het Franse étalon dat: ijkmaat betekent. In het bijzonder was in de lakenindustrie van vroeger een staal: een lap laken van een bepaalde kleur, waarnaar de ver vers het laken moesten verven. De be- edigde ambtenaar of gezworene, die be last was met het onderzoek of de kleur van het laken met die van het staal overeenstemde en die het waarmerk (staallood) aan het goedgekeurde laken hechtte, heette staalmeester. Colleges van staalmeesters zijn in de zeventiende eeuw herhaaldelijk geschilderd. Van: patroon ging staal ook beteke nen: monster. Het Latijnse monstrare is: tonen. Vandaar wordt het: voorbeeld, treffende bijzonderheid. Men zegt: ik kan u allerlei staaltjes geven van zijn i moed. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische oppositie-partijen hebben de zit ting van het parlement opnieuw geboy cot, waardoor voor de vierde maal de ra tificatiestemming inzake de opheffing van het Nederlands-Indonesisch Uniestatuut geen doorgang kon vinden. De oppositie heeft zich voorgenomen met deze boycot door te gaan. De parlementaire leiders hebben beslo ten deze week geen verdere zittingen te houden teneinde te trachten een agenda voor de volgende week samen te stellen. Sommige leiders der regeringspartijen wil len de ratificatie van het Uniestatuut elke dag aan de orde stellen om de oppositie te dwingen de zittingen bij te wonen. De kans dat de ratificatie van de opheffing van het Uniestatuut nog vóór de algemene ver kiezingen zal geschieden, lijkt echter ge ring. Nadat Zaterdag burgemeester J. G. S. Bruinsma het Plein 1455 te Bolsward had geopend het eerste plein van Bolsward buiten de oude stadswallen, dat de her innering levendig moet houden aan het jaar 1455, toen Bolsward zijn stadsrechten verkreeg, heeft de burgemeester een tocht per helicopter langs de elf Friese steden gemaakt om zijn collega's uit te nodigen de feestelijke herdenking van dit feit bij te wonen. Overal waar de helicopter verscheen, stond het gemeentebestuur gereed om bur gemeester Bruinsma te ontvangen. Op al lerlei wijzen heeft men hem attenties be wezen. De stad Sneek verleende hem de Sneker stadspenning. Aardig was ook de ontmoeting in het kleinst? van de Friese stadjes, Sloten. Burgemeester Bruinsma had tevoren de stadsbestuurders gevraagd, of hij per heli copter in hun gemeente mocht landen. De burgemeester van Sloten antwoordde hier op, dat daartegen geen bezwaar bes^opd, omdat er nog een oud verdrag bestaat tussen Bolsward en Sloten, daterende uit het jaar 1482, waarin deze steden weder zijds vriendschap sluiten en de poorten voor elkanders burgers openstellen. Dit vriendschapsverdrag is nimmer herroepen, zodat burgemeester Bruinsma vrije toe gang tot Sloten had. Het aanbod op het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem is in de loop van de maand Juni weer verminderd en het aantal werkzoekenden bedroeg op 30 Juni 548 (eind Mei 667). In Juni van het vorig jaar stonden er 905 ingeschreven en drie maan den geleden 1183. In het afgelopen kwar taal is het aantal normale werklozen met 1 °/o van de mannelijke beroepsbevolking uit het gewest afgenomen en wel van 3 °/o tot 2 °/o. Het landelijke percentage op 30 Juni was 7 °/o van de beroepsbevolking. Van het totaal aantal werklozen op 30 Juni waren er 175 wrijvingswerklozen en een gelijk aantal algemeen minder ge schikte. Er waren dus 350 normale werk lozen. Het restant, zijnde 198, kan gerang schikt worden onder de structuurwerk lozen. Dat zijn werklozen die wel in staat zijn behoorlijk werk in hun vak te ver richten, doch doordat er voor het product geen afzet is of dat een ander product ge maakt wordt ter vervanging, niet in staat zijn in hun vak te werken. Ter vergelijking met de cijfers van het einde van het vorig kwartaal delen wij mee, dat het aanbod toen bedroeg 1183, waarvan 375 wrijvings werklozen, 225 algemeen minder geschik- ten, 325 seizoenwerklozen en 258 structuur werklozen. Hoever de volken zijn afgedwaald van de zekerheid van een veilig be staan, wordt wel op schrille wijze aangetoond door de golf van angstige verwachting, die de komende conferentie te Genève heeft gewekt. Nu Bertrand Russell erin geslaagd is de aandacht voor het atoom-gevaar in algemene zin aan te blazen tot een vurige hoop op officiële uitbanning van de oorlog, kijkt ieder nog met meer spanning naar Genève, waarvan men alle heil verwacht. Het merkwaardige is, dat de conferentie van de Grote Vier langzamerhand het middel tegen alle kwalen gaat lijken, terwijl het in feite toch niets anders dan een conferentie tussen vier staatslieden is. Betekent dit, dat men zich heeft neergelegd bij de gedachte, dat de leiders der vier confererende mogendheden over het wel en wee van de ganse wereld zullen kunnen beslissen? Bertrand Russell is een ij ver aar voor wereldregering. Hij heeft het ideaal voor ogen, dat alle naties der wereld zich onder werpen aan één jurisdictie voor internatio nale conflicten - dus een geordende inter nationale samenleving aanvaarden naar het voorbeeld van de nationale. Zijn actie tegen het gebruik van de atoombom is niet een actie om dit gevaarlijke militaire middel verboden te krijgen, doch een poging om via de vrees voor de atoombom de onbruik baarheid van de oorlog geaccepteerd te zien. Onbruikbaai'heid van oorlog erkennen is hetzelfde als internationale rechtsorde erkennen. Op deze wijze wil Russell dus bereiken dat een begin wordt gemaakt met het principe der wereldregering. Ongetwijfeld is deze zienswijze die af wijkt van de geijkte der politici voor de mensen in zo onbeperkt mogelijke zin de meest aantrekkelijke. Een verbod van de atoombom zou immers wel een politiek succes doch tevens een bevordering van het oorlogsgevaar kunnen betekenen, om dat er een valse illusie zou ontstaan dat men een volgende oorlog met de conven tionele wapens zou kunnen uitvechten. Aangezien de mensen evenmin van een conventionele als van een atoom-oorlog houden, zal Rusell's streven in brede lagen instemming verwerven, wat ook al in ruime mate gebleken is. Nu staat het echter wel vast, dat men dit specifieke denkbeeld niet bij de Ge- neefse besprekingen zal terugvinden. De hoop dat de vier in Genève tot de erken ning zullen komen dat de wereld aan een internationale rechtsorde toe is, zou al te voorbarig moeten heten. Zelfs al komt men er tot de conclusie, dat de tijd gekomen is om de strijdbijl ten aanzien van han gende conflicten te begraven, dan nog staat tussen de eventueel te sluiten accoorden en een wereldrechtsorde een ontoegankelijk oerwoud van misverstanden en eigendun kelijke illusies, die culmineren in de op vatting dat in de politieke rivaliteit de macht door de legers bepaald wordt. Afschaffing van de atoombom en ver mindering der wederzijdse bewapening elimineren nog bij lange niet het idee, dat men legers nodig heeft om elkander te blijven imponeren. En het is juist dit idee, dat Russell voor ogen heeft gestaan als de bron van alle kwaad, en dat ongetwijfeld door zijn indrukwekkend filosofisch brein als de hinderpaal van de wereldvrede in absolute zin is gebrandmerkt. Russell tracht het verschil tussen zijn opvatting en die der staatslieden te over bruggen door erop te wijzen, dat een vol gende oorlog onmogelijk „atoom-vrij" zal kunnen blijven, ook al komt men tot een accoord dienaangaande. Hij en zijn mede standers betogen, dat dergelijke accoorden in het vuur van een aan de gang zijnde strijd niet meer geëerbiedigd zullen wor den. Natuurlijk is dat gevaar zeer groot. Verdragen en afspraken tot „humanise ring" van de oorlog hebben altijd gefaald en steeds weer is elke volgende oorlog bar baarser en vernietigender geweest dan de voorafgaande. Genève zou dus tot de erkenning moeten leiden, dat elk internationaal conflict, hoe ernstig ook, voortaan zonder oorlog moet worden opgelost. Kan men dat in dit sta dium verwachten? Het valt zeer te be twijfelen. Een dergelijke erkenning zou zo vérstrekkend van draagwijdte zijn en zo veel voorzieningen van wereldhistorische opzet vereisen, dat men met recht zou kun nen spreken van de grootste vreedzame revolutie aller tijden. Het is trouwens niet een zaak, die door vier staatslieden kan worden opgelost. Vier staatslieden kunnen niet van het ene uur in het andere beslissen in een zo wereld omvattende aangelegenheid. Doch de actie van Russell verdient daarom nog des te meer aandacht. Want nu blijkt, dat er in de afzonderlijke landen door de afzonder lijke volken, door de individuen, de men sen, een gigantische taak moet Worden verricht, als voorbereiding voor een „Ge nève" in de toekomst, dat wèl tot defini tieve afzwering van de oorlog zou kunnen leiden. Elk volk, ook het kleinste, draagt een deel dezer taak. Een volk als het Ne derlandse bijvoorbeeld kan onmogelijk lijd- Lord Bertrand Russell zaam naar de komende conferentie kijken en zeggen: wij hopen dat zij succes heeft, en we wachten af wat er uit voorkomt. Want evenzeer als wij ons begeven hebben op het gevaarlijke en kronkelende pad der militaire overproductie, zowel aan mate rieel als aan manschappen, in de twijfel achtige illusie dat zoiets de oorlog zou kunnen voorkomen, evenzeer moeten wij met de uiterste krachtsinspanning werken aan het bereiken van die andere, zekerder realiteit, nu blijkt dat zij de enige moge lijkheid tot werkelijke wereldvrede zal zijn die overblijft. Elk initiatief op dit gebied kan de dag naderbij brengen, waarop de oorlog defini tief zal hebben afgedaan. Van elk volk wordt thans gevraagd of het oorlog of vrede wenst. En het antwoord dat toch voor weinigen moeilijk zal zijn, zal conse quenties eisen. Dat we die consequenties niet aan Genève mogen overlaten, doch ze zullen moeten aanvaarden en onder ogen moeten durven zien, lijkt een eenvoudige logica. Als het zou misgaan, wat de mensheid bespaard moge blijven, zal niemand zich op Genève mogen beroepen. En dat trouwens ook niet meer kunnen. J. L. J In alle afdelingen daalde het aanbod in de afgelopen maand en wel als volgt: bouwnijverheid van 59 tot 41 (vorig jaar Juni 92); metaalnijverheid van 74 tot 59 (123); landbouw van 14 tot 10 (13); visserij van 27 tot 22 (62); hotelpersoneel van 16 tot 5 (23); transportpersoneel van 15 tot 9 (23); kantoorpersoneel van 109 tot 101 (128) en losse arbeiders van 189 tot 151 (183). Een stijging van het aanbod was waar te nemen bij de vrouwen. Als reden is te noe men, dat meisjes, die geslaagd zijn voor het eindexamen of de lagere school verlaten hebben, zich aangemeld hebben op het bu reau. Het aantal werkzoekende vrouwen steeg van 52 tot 111 (80). De vraag naar werkkrachten bleef bijzonder hoog en ging van 1181 naar 1219. Jongens die de school zullen verlaten, hebben zich nog niet gemeld; dit wordt in de loop van deze maand verwacht. In de afgelopen maand daalde het aanbod van 23 tot 14. Belangstelling voor emigratie nam toe In het afgelopen kwartaal nam de be langstelling voor emigreren toe. Er meld den zich op het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem 234 candidaten, waarvan 110 voor Australië, 25 voor Amerika, 24 voor Zuid- Afrika, 1 voor Brazilië, 35 voor Canada, 4 voor Rhodesia en 35 voor Nieuw-Zeeland. 59 Amsterdams pierement middelpunt van vrolijke carnavalsoptocht (Van onze correspondent in Londen) Een draaiorgel voortduwen is een zwaar karwei. Dit anderhalf uur lang te moeten doen door de nauwe straten van de Lon- dense binnenstad tijdens een hittegolf lijkt een bovenmenselijke taak. De Gronin ger orgeldraaiers Elderman en De Waard samen met de Amsterdammers Schouten en Perlee hebben Zondag dit krachtstuk volbracht. Want met hun orgel „De Ara bier", afkomstig uit onze hoofdstad, maar de laatste drie jaar in Groningen gesta- tionneerd, vormden zij het overal toege juichte onderdeel van de lange carnavals optocht, waarmede op deze stralende Zon dag de Soho-fair werd geopend. Voor 't eerst werd in dit centrum van uitheemse lekker nijen en andere lichtzinnigheden, dat vaak met Montmartre wordt vergeleken maar een geheel eigen karakter draagt, een reeks feestelijkheden en kunstzinnige ma nifestaties georganiseerd, welke een volle week zullen duren. Het was ook de eerste maal dat de Londenaars een onvervalst Amsterdams pierement te zien en te horen kregen. Het was een nieuwtje dat insloeg. „De Arabier" was hét succes van dit carnaval Dank zij radio en televisie zal „De Ara bier" deze week door millioenen worden gehoord en gezien. ADVERTENTIE Grote sortering EERSTE KLAS MERKEN vanaf 295.—. Grote Houtstraat 131. VLISSINGLN. Op de werf van de Schelde is de eerste onderzeesche boot, welke in Nederland is gebouwd, te water gelaten. Zij is sigaarvormig en 20 meter lang en heeft, geheel ondergedompeld, een waterverplaatsing van 120 ton. Uit de punt van de boot kunnen torpedo's worden weggeschoten. De snelheid van het vaartuig bedraagt onder water 7 mijl per uur. boven water 8 mijl.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5