Proefstation te Wageningen krijgt een zeegang-tank Agenda voor Haarlem übv.Uleijec —Clowntje Rick De schimmen van het duister Men kan er in nagaan hoe een schip zich in volle zee zal gedragen Meer dan f 4 millioen voor Stichting 1940-'45 Arbeider dodelijk gewond op zandzuiger Keuterboer wordt rijk van verbeelding Standbeeld voor Stuyvesant in Wolvega Organisatie van woningzoekenden Britse kolenprijzen met 18pct. omhoog Kaak van aapmens in Algerije gevonden DINSDAG 12 JULI 1955 4 Eerste installatie ter wereld Voordelige aanbieding: 10ROTE HOUT Minister opent Philips- fabriek in Nijmegen Examens Sleper bii Terneuzen na aanvaring gezonken Auto in Prinsengracht; inzittenden gered Nationale feestdag in CAO is 30 April Bekneld tussen bak en „Porte Allegre" Mr. W. J. van Balen officier in de Orde van Oranje Nassau Rheumalijders zoeken baat op uranium-houdende akker Voor de kinderen Kerkelijk Nieuws Tarieven van spoorwegen, gas- en electra-bedrijven omhoog Nehroe op weg naar Bombay Atlanthropus Mauritaninus van 450.000 jaar geleden FEUILLETON door Boilleau Narcejac Woensdag wordt te Wageningen de eer ste steen gelegd voor de nieuwe sleeptank van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation. Deze tank wordt de eerste zeegangtank ter wereld. Op 1 November hoopt men de bouw te hebben voltooid. De nieuwe tank wordt honderd meter lang, vierentwintig meter breed en tweeën- I ilve meter diep. Er kunnen golven in worden opgewekt van viereneenhalve me ter lengte. Golfopwekkers langs de korte en de lange zijde van de rechthoekige tank kunnen de golven in alle mogelyke richtin gen naar het aan de sleepwagen bevestig de model van het te onderzoeken schip sturen voor een natuurgetrouwe naboot sing van de zee. De inrichting van deze zeegangtank wordt een mijlpaal geacht in de ontwikkeling van het zeegangonderzoek. Tot dusverre was men genoodzaakt op de gegevens, verkre gen door tankonderzoek in vlak water en op de resultaten van de proeftocht en de praktijk af te gaan. Het wordt als een groot voordeel gezien, dat men nu het gedrag van een schip onder verschillende weersomstandigheden te voren kan vast stellen. Het onderzoek naar vaartverlies door wind en zeegang, beperkte water diepte, de bewegingen van een schip bij ruwe zee kan men nu voorspellen en zo doende reder en scheepsbouwer over de vormgeving van hun schepen van advies dienen. De resultaten van de onderzoekingen zijn van belang voor de veiligheid en de koers- stabiliteit van schepen in zeegang. Ook het gerief van de passagiers kunnen zij be vorderen: op stabiele schepen worden de kansen op zeeziekte aanmerkelijk geredu ceerd. Aan schaalmodellen kan men nu ook anti-slingermiddelen beproeven. Nadat in April 1954 de raad van beheer van het proefstation tot het bouwen van een zeegangtank had besloten, maakte de directeur, professor dr. ir. W. P. A. van Lammeren, een studiereis naar verschei dene landen. Het bleek, dat in Amerika wel plannen bestonden tot de bouw van zeegangtanks, maar deze waren onuitvoer baar wegens de hoge kosten. In Grenoble, waar men in een turbinefabriek haven onderzoekingen deed, vond de directeur een systeem voor het opwekken van gol ven, dat voor de te bouwen zeegangtank de ideale oplossing was. Deze Franse fabriek heeft dan ook de golfopwekkers voor de nieuwe Wageningse sleeptank ontworpen. Het waterloopkundig laboratorium te Delft onderzoekt thans wat de juiste vorm moet zijn voor de tegenover de golfopwekkers ADVERTENTIE DINSDAG 12 JULI Palace: „Rear Window", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Rip ley slaat toe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De purperen vlakte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaren ener wereldstad", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „The Las Vegas Story", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Hans Christian An dersen", alle leeft., 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw, 8 uur, zomer- concert N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam; solist Gijs Beths, viool. Spruiten- boschstraat 3. te Haarlem, Gemeente van Christus, Engelse dienst. 8 uur. WOENSDAG 13 JULI Palace: „Rear Window", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Ripley slaat toe", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De purperen vlakte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge varen ener wereldstad", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Las Vegas Story", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Intermezzo", 14 jaar, 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Ten toonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur. Comité „Bijzonder Kerkewerk" der Herv. Gem. te Haarlem houdt een „avondstilte"; ds. G. Koch; org. Klaas Bolt. aan te leggen „strandjes". Deze moeten de opgewekte golven zo effectief mogelijk dempen, opdat de teruggekaatste golven het regelmatige golfpatroon niet verstoren. Volgens prof. Van Lammeren betekent de in aanbouw zijnde zeegangtank van de nieuwste constructie een grote stap voor waarts in de richting van het doel, dat reders, scheepsbouwers en wetenschappe lijke werkers op het gebied van de hydro dynamica zich sedert jaren voor ogen heb ben gesteld: de verbetering van het gedrag van het schip op zee in al zijn aspecten. Na de voltooiing van de zeegangtank zal Nederland op het gebied van het tank- onderzoek van scheepsmodellen met ruime voorsprong aan de spits gaan. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft in Nijmegen een nieuwe fabriek van het Philips-concern geopend, waar transistors zullen worden vervaardigd. De betekenis van transistors voor de electrotechniek is de laatste jaren sterk toegenomen. Zij worden onder meer toegepast in radio- en televisietoestellen en in electronische rekenmachines. Utrecht. Doctoraal examen geneeskunde: S. Baum, Utrecht; M. Berkowitz, Utrecht; F. B. Bronkhorst, Utrecht; mej. A. Fenijn, Rotterdam; H. A. C. Kamphuisen, Utrecht; J. Lamour, Maastricht. Candidaatsexamen veeartsenijkunde: W. Hofstra, Speers (post Scharnegoutem). Candidaatsexamen genees kunde: mej. G. Th. M. Hofhuis. Roermond; mej. M. L. Hoytema van Konijnenburg, Scherpenzeel; C. E. M. de Maat, Vogelwaar de; mej. M. J. N. H. Philips, Geleen, J. H. W. A. Schouten, Utrecht. Semi-arts examen: H. H. Faber, H. Ch. Hart, Th. J. Kindt, H. Verploegh, Chr. W. Sommer, allen te Utrecht. Artsexamen: L. C. N. Bastiaenen, Den Haag; mej. C. J. M. Omloo, Echt (L.) J. H. M. Ongering, Bilthoven; J. van 't Riet, Arnhem; J L. Terpstra, Utrecht; W. J. J. Vonk, Montfoort. Tand-arts examen: M. C. J. Bakker, Zoetermeer; J. B. Ferwerda, Wage ningen; mej. T. S. M. Jacobs, Zeist. Delft. Technische Hogeschool. Candidaats examen voor werktuigkundig ingenieur G. Brands, Haarlem; C. Grooters, Haarlem; P. C. S. Kleyn, Haarlem; R. Wei ddsma. Haar lem. Ingenieursexamen voor civiel-ingenieur: C. A. Aangenendt, Wassenaar; A. H. Baur- doux, Delft; B. Beukers, Rotterdam; N. S. Blom, Amsterdam; K. de Boer, Velsen Noord; J. Rakel, Delft; H. van den Broek, Delft; K. F. Brons. Rotterdam. S. W. Cas- pers, Zwolle; H. Grabowsky. Delft; W. Grijm, Delft; C. T. Hagenaars, Bergen op Zoom; G. P. L. Hoogeveen, Delft, J. P. Hoomans, IJlst; J. J. M. van der Horst, Delft; P. J. Huiswaard, Schiedam; L. L. Kamminga. Per nis; A. H. C. Kandelaar, De Hoef; P. Kolk, Leeuwarden; P. Koppenol, 's Gravenhage; R. Krijtenburg, Harïingen: C. de Kuijper, Middelburg; J. Maas, Colijnsplaat; J. A. Madsen, Velp; B. H. H. Muller, Zeist; J. J. Muller, Terneuzen; I. W. Nortier. Stavenisse; W. Nugteren, Schiedam; A. Nijdam, Eelde; H. Nijhoff, Amsterdam; J.-Po.ort, Delft; J. A. Pijnacker'Hordijk, Nieuw- en Sint Joosland; A. J. de Smit, Bresker.s; A. Spoel, Hilversum; S. Svasek, Delft; C-. Swier, Delft; R. P. Sij- besma, Murmerwoude: M. Tamminga, Leeu warden; T. Verheul, Vlaardingen: J. J. Vinjé, Scherpenisse; C. de Waal, Krimpen a. d. IJssel; J. van der Waard, Rotterdam; N. Wertenbroek. Breda; J. G. Wiebenga, 's Gra venhage: J. H. Woltman, 's Gravenhage; M. van Wijk, Groningen en J. W. Goozen Zijl, Bussum. Ingenieursexamen voor natuurkun dig ingenieur: mevr. H. J. van Dorsser Goudsmit, Delft. Hedenmorgen om half zes is de sleper „Helena" uit Gorinchem even buiten de Westelijke buitenhaven van Terneuzen aangevaren door het Finse s.s. „Walsborg". De „Helena" maakte zoveel water, dat zij vrijwel onmiddellijk zonk. Door de sleepboot „John P. Best" werd nog getracht de „Helena" op de sliktong tussen de West- en Middenhaven te trek ken, doch deze pogingen moesten worden opgegeven om de opvarenden te kunnen redden. De opvarenden bestonden uit de schipper, diens vrouw en kind, en een schippersknecht. Het hoofdbestuur van de Stichting 1940- '45 deelt mede, dat reeds een bedrag van .hiim vier millioen gulden is binnenge komen in de grote inzamelingsactie van dit jaar. Aangezien nog van vele loonacties de resultaten niet bekend zijn en van ver schillende binnenlandse- en buitenlandse comité's nog definitieve afrekeningen moe ten binnenkomen, heeft het hoofdbestuur goede hoop, dat de stichting het benodigde bedrag van vijf millioen dit jaar bijeen zal krijgen. Maandagavond is een auto op de Prin sengracht bij de Leidsestraat in Amsterdam te water geraakt. De bestuurder, de heer D., wilde zijn wagen parkeren. Hij gaf iets te veel gas, waardoor de auto over de wal- lekant het water in reed. D. kon nog juist uit de wagen komen, doch een naast hem zittende dame, mejuffrouw F. J. W., ver dween met de auto in de diepte. De be stuurder en twee omstanders, onder wie een Deense artist, sprongen in het water en na veel moeite gelukte het hun de ge heel onder water op zijn kop liggende auto om te keren. Daarna konden zij mejuffrouw W., die veel water had binnengekregen maar niet gewond was, bevrijden. De auto is later door de brandweer op het droge gehaald. Het Tweede Kamerlid de heer Reuter (CPN) heeft aan de minister van Sociale Zaken vragen gesteld over het feit, dat het College van Rijksbemiddelaars haar goed keuring heeft onthouden aan een bepaling in collectieve arbeidsovereenkomsten over het vrijaf geven op de nationale feestdag. De minister heeft onder meer geant woord dat de collectieve arbeidsovereen komsten in de kleine metaalnijverheid geen bepaling omtrent vrijaf op de 5de Mei be vatten. Wel wordt bepaald, dat op de nationale feestdag als regel geen arbeid zal worden verricht. Met nationale feestdag wordt niet bedoeld de 5de Mei, maar de nationale feestdag, dit is de dag, waarop krachtens de geldende algemene vergunning van het College van Rijksbemiddelaars het aan het bedrijfsleven toegestaan is extra vrij te geven. Als zodanig geldt op het ogenblik de 30ste April. Het vrijaf geven op de 5de Mei is niet als zodanig in het geding geweest. De 50-jarige gehuwde arbeider J. Gra- vemaker uit de Spilbergenstraat te IJmui- den is gisteravond als gevolg van een on geluk op de hopper-zandzuiger „Porte Allegre" overleden. De man, die een „zandbak" wilde vast maken aan de „Porte Allegre" het schip lag op dat moment ongeveer een ki lometer beoosten de Velsense tunnelbouw put in het Noordzeekanaal en daartoe een staaldraad van de bak op de hopper zuiger bevestigde, is bekneld geraakt tus sen de bak en de „Porte Allegre". De hoge zijwanden van de bak staken namelijk schuin over het gangboord van de zui ger heen en G. was blijkbaar zoo in zijn werk verdiept dat hij niet merkte, dat het uitereinde van de bak over het gangboord schoof. De man werd ernstig aan het on derlijf gekwetst en moest met de sleepboot „Mon Désir" naar de wal worden vervoerd. Bij de ponthaven kwam dr. P. C. de Weerdt aan boord, maar hulp mocht niet meer baten: het slachtoffer is op de sleep boot overleden. Aantal Rooms-Katholieken Volgens de berekening van een Cana dese prelaat is Paus Pius XII de geeste lijke leider van 480 millioen rooms- katholieken. De landen met de meeste rooms-katholieken zijn: Brazilië (48 mil lioen), Italië (47.500.000) en Frankrijk (35 millioen). De meeste geestelijken zijn in Italië (60.000), Frankrijk (51.000) en de Verenigde Staten (44.000). Mr. W. J. van Balen, die veertig jaar lang de economische en culturele banden tussen Nederland en de Latijns-Amerikaanse lan den heeft bevorderd, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit werd hem medegedeeld door de voorzitter van 't Instituut voor Latijns-Amerika, de heer Ch. Weiter, tijdens een receptie in Den Haag, waarbij als mede-„gastheren" op traden De Bataafse Petroleummaatschappij, de KLM, de Kon. Hollandsche Lloyd en de Kon. Ned. Scheepvaart-Maatschappij. Bij de vele bezoekers waren dr. Korten- horst, voorzitter der Tweede Kamer, minis ter Luns, de gevolmachtigd minister van Suriname dr. Pos, de ambassadeurs van Venezuela, Brazilië, Mexico, Argentinië en de gezanten of zaakgelastigden van Colum bia, Chili, Urugay, Cuba, Ecuador en Por tugal en vertegenwoordigers van organi saties die relaties met Latijns-Amerika on derhouden. COMANCHES (AFP) Jesse Reese, een Amerikaanse keuterboer uit de staat Texas, is wel de eerste landbouwer die de atoomenergie heeft kunnen aanwenden voor een vreedzaam doeel. Tevens echter worden zijn inkomsten hierbij niet onaan zienlijk vergroot. Reese heeft twee jaar geleden ontdekt dat een van zijn akkers uraniumhoudend is, doch niet zodanig, dat aan een lonende ont ginning te denken viel. Hij dacht hier dan ook niet meer aan toen in September van het vorige jaar een oude man hem toestem ming verzocht op zijn akker te mogen zit ten. De man, die aan rheumatiek leed, ver klaarde dat de uitstralingen van het ura nium hem goed deden. Langzamerhand verspreidde zich de roep over de akker van Reese. Om zich van zijn lastige bezoekers te ontdoen, eiste hij 1 dol lar per uur voor het recht op zijn akker te mogen zitten. Deze maatregel had echter een andere uitwerking dan Reese had ge dacht. Het duurde niet lang, of honderden lijders aan rheumatiek meldden zich bij hem om een „uranium-behandeling" te on dergaan. Reese heeft toen van de nood een deugd gemaakt en zijn vee verkocht om zich aan het beheer van zijn inkomsten te kunnen wijden. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft ver klaard dat de .zitters" op de akker van Reese geen baat zullen vinden, doch er evenmin nadelige gevolgen van kunnen on dervinden. Amnestie in Kenya De „Mau-Mau-generaai" Kofia Mbaja („slechte hoed") en 25 volgelingen be hoorden tot de laatste Mau-Mau-leden, die zich Zondag voor het verstrijken van de amnestieperiode bij de autoriteiten heb ben gemeld. Volgens de jongste gegevens hebben zich sinds 18 Januari 959 opstan delingen gemeld. Men vermoedt dat in de gebieden van de berg Kenya en Aberdare ongeveer 3000 opstandelingen de strijd willen voortzetten. Het land van opstan delingen die zich niet hebben aangegeven zal nu worden verbeurdverklaard en de militaire operaties in de bossen zullen worden verscherpt. Rijst voor Noord-Vietnam De Noord-Vietnamese radio maakt mel ding van een schenking van 20.000 ton rijst aan Noord-Vietnam door de Sovjet- Unie. Op een dag kwam oom Tripje thuis, en hij keek verbaasd naar tante Liezèbertha wat was die van plan? Ze had het halve huis overhoop gehaald en stond nu met een bezem, een stofzuiger en emmers klaar „Wat ga je nou doen, Liezebertha?"vroeg hij. „Ik? Ik ga beginnen aan de grote schoonmaak", lachte tante Liezebertha. „Nu al?", vroeg oom Tripje bedrukt, met 'n schuin oogje naar de overhoop gehaalde meubelen. „Ja zeker! Het voorjaar staat voor de deur, en dan wil ik het hele huis een goede beurt geven'.", zei tante Liezebertha. Oom Tripje trok een grimas en zuchtte. „Nou, dan weet ik al, hoe laat het is!", zei hij. „Maar jaals het moet, dan moet het!" Tante Liezebertha lachte. Ze wist wel, dat oom Tripje altijd tegen de schoonmaak opzag, omdat dan het hele huis op stelten stond Maar dat was nu eenmaal nodig; en ze ging rustig door met de jongens, om alles van zijn plaats te halen In Wolvega is gisteren een standbeeld van Pieter Stuyvesant onthuld. Na de ont hulling door de Amerikaanse consul-ge neraal, heeft de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, een rede gehouden, waarin hij eraan her innerde dat Stuyvesant door de bevol king van drie landen wordt beschouwd als een van hun eigen grote nationale fi guren. „He was the first Holland-Ameri can, from Hollander he became Antillian, from Antillian he became American", zo citeerde de minister de woorden van de waarnemend voorzitter van de Staten der Nederlandse Antillen, in 1953 gesproken ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van New York. Dat deze grootste eer, die een regeerder te beurt kan vallen, aan Stuyvesant werd gegeven, was naar 's mi nisters mening te verklaren uit zijn inte griteit en zijn koppige onverzettelijkheid. Zijn integriteit overtuigde de inwoners van de landen, toen nog slechts nederzet tingen, waarvoor Stuyvesant als bestuur der verantwoordelijk was, dat alle zelf zucht Stuyvesant vreemd was. Sommige geschiedschrijvers van de twintigste eeuw rekenen hem zijn onver zettelijkheid als een fout toe. De minister was echter van oordeel dat Stuyvesant, om hem recht te doen, gezien moet wor den in het tijdperk waarin hij leefde, een tijdperk waarin de bevolkingen der landen bijkans geen invloed op het bestuur des lands konden uitoefenen. Toen kwam het er vóór alles op aan dat een bestuurder zijn schier onbeperkte macht, welke zo gemakkelijk ongestraft misbruikt kon worden, aanwendde tot heil van de gemeenschap. Dat deed Stuyve sant, vastberaden en onverzettelijk, ver weg van zijn geboorteland, aan de mon ding van de Hudsonrivier, een kleine ne derzetting aan de rand van het machtige en goeddeels vijandige Amerikaanse con tinent, en ook in de Nederlandse Antillen, toen niet veel meer dan steunpunten in het Caraïbische gebied, waar de zeewegen der grote mogendheden elkaar kruisten. Het is dan ook goed, aldus de minister, dat bij zijn standbeeld, hier in Weststel lingwerf, waar Stuyvesant werd geboren, drie landen, de Verenigde Staten van Amerika, de Nederlandse Antillen en Ne derland deze grote historische figuur eer komen bewijzen. De minister bracht tenslotte hulde aan de schepper van het standbeeld, de beeld houwer Jentsje Popma. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lochem (vac. T. H. G. T. Tangelder) (toez.) W. Immink te Oude- horne, te Oosterbeek (3e pred. pl.) C. A. v. Harten te Delft. Bedankt voor Delft (vac. W. L.Tukker) en voor Rotterdam Jac. Vermaas te Bode graven. Bedankt voor Hoek (Z.) A. Postma te Kamperland. Aangenomen naar Haaksbergen F. Hart man te Norg, naar Nijverdal A. M. v. d. Neut te Medemblik. 118511331 'J30 Beroepen te Utrecht (vac. J. W. de Jager) L. J. Boeijinga te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Nederhorst den Berg W. v. Wijk, cand. .te Amsterdam, die be dankte voor Oude- én Nieuwe Bilcttzijl. Aangenomen naör'Ei'riÖhoVèn (4e pred. pil) A.Vellema te Veendam. Bedankt voor 's--Gravenhage-Moerwijk (vac. Dr. R. Kooystra) A. L. Bos te Katwijk aan Zee. Ger. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Scheveningen W. Scheele te Arnhem. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Aalten J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Tweetal te Deventer K. J. Velema te Midwolda en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam; te Steenwijk C. Langbroek te IJmuiden en J. J. Rebel, cand. te Rotter dam. Tweetal te Delft T. Brienen, cand. te Werkendam en C. Langbroek, cand. te IJ muiden. Bedankt voor Tholen W. Baay te Alphen a. d. Rijn. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Pernis H. Sikkema te Heerenveen. Evang. Lutherse Kerk Bedankt voor Amsterdam Dr. H. J. Jaans te Rotterdam. Zowel in Amsterdam als in Utrecht is opgericht een afdeling van de organisatie van woningzoekenden „O.V.W.", welke ten doel heeft de belangen van woningzoeken den in geheel Nederland te behartigen door middelen en wegen te zoeken om tot een snellere bouw van woningen te komen Men wil in alle daarvoor in aanmerking komende plaatsen afdelingen stichten of de acties van reeds bestaande comité's be vorderen. De organisatie heeft zich in verbinding gesteld met bouwkundigen en met eige naars van bouwterreinen. Secretaresse voor Amsterdam is mevr. E. Roeleveld, Pieter van der Doesstraat 116, en voor Utrecht de algemene secretaris H. van Zuylen, Reelaan 20, Den Dolder. (Van onze correspondent in Londen Het Britse publiek is min of meer aan de voortdurend stijgende steenkolenprij zen gewend. Maar thans is men onthutst door de grootste verhoging aller tijden, namelijk met niet minder dan achttien per cent. De aankondiging door de nationale Kolenraad, het bestuurslichaam van de acht jaar geleden genationaliseerde steen kolenmijnen, kwam ook als een schok voor de Britse industrie. De gevolgen van de prijsverhoging zijn niet mals. Gas en elec- triciteit worden duurder. Later zullen de vrachttarieven van de spoorwegen, die voornamelijk nog stoomlocomotieven ge bruiken, omhoog gaan. De export-industrie die toch reeds door de algemene arbeids onrust bedreigd wordt, zal nog meer moeilijkheden ondervinden. Mogelijk zal de prijs van staal stijgen. De visserij is ook bezorgd. De verhooging van de kolenprijs zal de eerste jaren het lopende tekort van de Ko lenraad niet kunnen opheffen. De kolen- industrie werkt dit jaar met een geaccu muleerd verlies van ruim 170 millioen gulden, maar aan het einde van het jaar zal daar waarschijnlijk 150 millioen bijko men. Er is een reeks oorzaken voor de prijsverhoging, zoals gestegen lonen, die zestig percent de begroting van de Kolen- raad uitmaken, hogere sociale lasten en de steeds duurder wordende modernise ring van de mijnen. De vraag naar steen kool door de industrie overtreft de pro ductie, die bovendien kampt met een chro nisch tekort aan mijnwerkers. Het werk in de mijnen wordt steeds moeilijker en kostbaarder. De schachten worden dieper, nauwer en vuiler naar mate de productie voortschrijdt. De arbei ders kunnen gemakkelijk elders emplooi vinden. De situatie werd tot nu toe nog gered doordat de mijnwerkers Zaterdags vrijwillig overwerk verrichten. Zonder dit zou de Britse industrie gedeeltelijk tot stilstand komen en zouden er tenminste drie millioen werklozen ziin. De leiders van de Britse bond van spoor- weglieden „National Unions of Railway- men" (NUR) een bond met bijna 400.000 leden, hebben op een conferentie te Hastings loonsverhoging geëist. Reuter te kent aan, dat zes maanden geleden een eis tot een verhoging van vijftien procent bijna geheel ingewilligd werd. CAIRO (United Press) Premier Neh roe van India is uit Caïro vertrokken met bestemming Bombay. Op het vliegveld werd hij uitgeleide gedaan door premier Nasser, leden van het Egyptische kabinet en van het diplomatieke corps. Een dichte menigte stond langs de route naar het vliegveld opgesteld om Nehroe toe te jui chen. Leden van de Indiase kolonie hingen hem slingers om de hals. Nehroe en Nasser hebben gisteren uit voerige besprekingen gevoerd over de in ternationale toestand en hun wederzijdse betrekking. Nehroe was op doorreis naar India na zijn uitgebreide tournee door Azië en Europa. Over de discussies zal een communiqué worden gepubliceerd ge lijktijdig in Caïro en Nieuw Delhi. PARIJS (United Press) Een Franse paleontologische expeditie in Algerije meent bewijzen te hebben gevonden dat 450.000 jaar geleden een aapmens geleefd heeft, zo meldt de Franse academie van wetenschappen. Te Palikoa in Algerije is een kaak van de aapmens gevonden, die uitstekend behouden is gebleven. Vorig jaar heeft de expeditie te Palikoa een ge deeltelijk vergaan kaakbeen van de „At lanthropus Mauritaninus"-man gevonden en een fragment van een kaakbeen van een vrouw. Behalve de beenderen heeft de groep van dr. Arambourg meer dan 150 ruw uit steen gehouden gereedschappen opgegraven uit de klei. De vondst van de gereedschappen in de zelfde kleigraven met de overblijfselen van de aapmens, is een aanwijzing dat die voorvader van de moderne mens een stadium had bereikt waarin hij zijn eigen primitieve gereed schappen kon maken, zo meldde Aram bourg. Louis Fage, voorzitter van de academie van wetenschappen, zeide dat het werk van porf. Arambourg van groot belang is voor de geschiedenis van de oorsprong van de mensheid. Prof. Arambourg is lid van de staf van het museum van natuur lijke historie in Parijs. Binnen enkele weken wordt een volle dig rapport in Parijs verwacht over prof. Arambourgs jongste ontdekkingen. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 22) Wacht!De dag na onze aankomst heb je tegen mij gezegd: „Er zijn misschien anderen die men in.plaats van mij zou moe ten beschuldigen". Herinner jij je dat? Wij hadden een kleine woordenwisseling ge had. Ja, mijnheer,ik herinner het me. Wel, waaraan dacht je op dat ogen blik? Zeg het maar, je hoeft niet bang te zijn. Ik zal er niet boos over worden. Nergens aan, mijnheer. Ik heb dat gezegd zonder erbij na te denken, omdat ik woedend was. Ben je daar absoluut zeker van? Ja, mijnheer. Van die kant was de doortocht dus ook afgesloten. Alle maatregelen waren getrof fen. Voorschrift: de zieke niet verontrus ten; zijn zenuwzwakte niet aanwakkeren. Dat is voldoende, Clément. Ik dank je. De chauffeur ging weg, maar Herman- tier voelde zich geïrriteerd door al die voorzorgen. Hij zocht zijn pakje sigaretten, blies een wolk rook uit. Het waren slechte sigaretten. Sedert enkele dagen kocht Christiane hardnekkig die Amerikaanse sigaretten met die ondefinieerbare smaak, onder het voorwendsel dat hij van de „gauloises" moest hoesten. Aan de ene kant loog iedereen om zijn vacantie aangena mer, prettiger te maken. En aan de andere kant waren er tal van détails die hem elke ontspanning onmogelijk maakten. Intussen loste de ochtendkoelte lang zaam maar zeker de spookverschijningen op. Neen, hij was nooit bang geweest, be dacht hij. Nooit was zijn denkvermogen helderder, krachtiger, steviger in zijn ge heime bedoelingen geweest en hij was vastbesloten het spelletje tot het einde toe te spelen: een wreed en spannend blinde mansspelletje, waarin het niet gemakkelijk was de prooi aan te wijzen. De zon scheen op de wastafel, een brede, al warme, bundel, die zijn hand passeerde als deze zich naar het blad bewoog om de kam of de tandenborstel te pakken. De dag zou weer gloeiend heet zijn. Voetstappen weerklonken op de gang: Hubert, die zijn schoenen al aan had, zoals in de stad. Lui ken sloegen tegen de muur: Christiane, die net opgestaan was. In de keuken was de koffiemolen hoorbaar. Alleen Maxime gaf nog geen teken van leven. Een ogenblik had Hermantier zin op zijn deur te gaan kloppen. Maxime zou hem uiteenzetten wat hij met de auto had gedaan. Hij begon het een beetje al te gemakkelijk op te ne menEn goed beschouwd kon hij zo gemakkelijk misbruik maken van de toe stand! Hij hoefde maar honderdduizend op een chèque te schrijven in plaats van vijf endertigduizend. Hermantier greep met zijn beide handen de rand van de wastafel vast. Die gedach te had hij niet voelen komen. En nu bleef hij ineengekrompen staan, zijn mond half open, gekweld door zijn vermoeden. Maxi me was niet in staatJawel, hij was er integendeel volkomen toe in staat. Al de verkeerde dingen die hij al had begaan, kwamen in massa op Hermantier toe, din gen zonder betekenis, zonder ernst, die na tuurlijk niet verhinderden dat Maxime een charmante knaap was!Hij had nooit, zoals men dat noemt, de waarde van geld gekend. Hij hield teveel van het leven. Hermantier maakte het washandje nat en waste zijn gezicht. Waar ging hij zich nu weer het hoofd over breken? Zouden Christiani en Hubert trouwens al niet iets vermoed hebben, als Maxime zich verstout hadChristiani hield nauwkeurig alles in het oog, wat de bankrekening betrof! Ja, maar de chèque dateerde pas van de vorige week. Hij moest op de afrekening wachten. Tenzij„Er zijn misschien anderen, die men inplaats van mij zou moeten beschuldigen." Clément ging vaak naar La Rochelle en naar Les Sables. Hij hoorde de verhalen in de bars en rond het casinoen Maxime was erg bekend aan de kust. Hermantier dronk uit het glas, dat zijn broer had gebruikt voor het innemen van zijn aspirine. Het was afschuwelijk zo maar, zonder het geringste bewijs, beschul digingen te uiten. „Zover is 't nu met mij, dacht Hermantier. Ik wantrouw alles en iedereen, omdat ik hen nietk an zien. Maar hebben zij niet gelijk te liegen? Men be hoeft een zieke de waarheid niet meer te vertellen!" En terwijl hij zichzelf min achtte, begon hij zich af te vragen of het bedrag, op de chèque genoemd, honderd duizend was., of honderdvijftigduizend. Of tweehonderdduizend.... Waarom niet? En dan die beschermende toon van Maxime? Was het niet natuurlijk op zo'n toon tegen verslagenen te spreken, hen te minachten, en te plukken? Ieder woord, ieder beeld was een pijn lijke steek. Hermantier dronk voor de tweede maal het glas leeg. Daarna knoopte hij lukraak zijn das en trok hij zijn col bertjasje aan. Toen hij langs de klok liep, betastte hij de wijzers: kwart over acht. Christiane zou wel gekleed zijn. Hij verliet zijn kamer en telde de deuren. Mag ik binnenkomen? Zij deed de deur open. Voorzichtig stak hij zijn hand voor zich uit, als om de geur van Christiane op te vangen en die te transformeren in lijnen, in kleuren, in frag menten van een silhouet, maar hij ving niets anders op dan de geur van een par fum, de geest van het wezen, waarvan hij zoveel had gehouden. Met zijn hand uitge stoken bleef hij staan, als een bedelaar. Ja, zei Christiane, wat is er? Mag ik je even spreken? Toe nu, Richard, wat een vraag! Als men jou zo hoort, zou men denken, dat je op bezoek bent. Dat was precies de indruk die hij had. Hij trad binnen, leunde tegen de deur, bang voor de hinderlagen van stoelen en fauteuils. Even mijn ochtendjas aantrekken, zei Christiane. Hij stelde zich haar ongekleed voor. Hij kon maar niet geloven, dat zij zijn vrouw was, de zelfde vrouw, die haar hand in de zijne had gelegd voor de priester, de vrouw, die voor eeuwig met hem verbonden was. Bijna onmerkbaar draaide hij zijn hoofd naar rechts en naar links, om de geur op te vangen, die van de toilettafel en uit het afgehaalde bed opsteeg. Toen voelde hij zich schuldig, alsof hij een monstei'lijk ver langen had gekoesterd en hij had zijn ge zicht wel willen bedekken. Ik luister naar je, zei Christiane, ter wijl zij in de badkamer met allerlei flesjes bezig was. Het gaat over Maxime, begon Her mantierHeeft hij de afgelopen dagen veel uitgegeven? De ochtendjas sleepte over het tapijt. Zij verplaatste zich met een geluid vol bekoring. Ik heb niets opgemerkt. Jij weet, wat je aan je broer geeft. Ik teken de chèquesmaar ik vul ze niet in. Oh, denk je dat. Hij speelt. Ik ben er zeker van dat hij grof speeltEn ik ben er eveneens zeker van, dat hij verliest. Ik kan gemakkelijk eens informeren. Dank je, Christiane. Je zou me er een dienst mee bewijzen.Ongetwijfeld ver gis ik me, maar zolang ik geen zekerheid heb, zal ik me zorgen maken.Ik heb er dom aan gedaan hem de vrije teugel te laten, maar ik zal die knaap weer intomen! Hij heeft manieren, die ik niet goedkeur. Hij gaat weg. Hij komt weer terug. Hij ge bruikt de auto. Hij waant zich een beetje te veel in een hotel.Ik zal straks eens met hem praten! Neen, zei Christiane. Wat? Ben je het niet met me eens? Dat is het niet, Richard.Ga eens zitten. Zij pakte hem bij de arm. leidde hem door de kamer en hij bedacht opnieuw, dat hij het recht had in dit vertrek te komen, dat hij thuis was, dat hij de echt genoot van Christiane was. Hij bedacht ook dat hij haar misschien zou ruïneren en hij ging stijf zitten. Maxime is er niet meer, vervolgde Christiane. Hij is weggegaan.Van nacht. Ik weet het. Hij is uitgegaan. Maar hij is teruggekomen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6