OPRUIMING Haarlemse confectiebedrijven beginnen meisjes-vakopleiding Kennemer t Lantaarn Heren Costuunis Heren Sport Colberts Heren Pantalons Heren Overhemden Ondanks minder verkoopdagen grotere omzetten dan vorig jaar „Pépé le Moko" in Thalia In fabrieken en op huishoudscholen, geheel volgens leerlingenstelsel t 10c/c-tot 50 c/c- korting Cijfers midden- en kleinbedrijf Mei 1955 Raad voor Scheepvaart straft schipper KW. 36 Old Clothes Mew 7 Examens Laan en v, d Kuil op transferlij'st Resultaten IJselmeervisserij Gevaar te water Oranjeherinneringen - goed en kwaad Uniformen uit papier Uitstekende kwaliteiten van 98.- tot 129.- nu 39.- 79.- 69.- 59.- nu 29.80 en 22.90 nu 36.90 32.90 29.80 24.90 18.90 voor 2.98 4.90 6.90 en 8.90 Speciaalzaak Dodelijk ongeval aan boord DRY CLEANING ONLY WOENSDAG 13 JULI 1955 In Haarlem zal dankzij de invoering van het leerlingenstelsel voor meisjes een op leiding voor het confectievak voor meisjes in het leven worden geroepen, die een jaar duurt, aan het einde waarvan een examen voor het vakdiploma wordt afgelegd. De vaktechnische bekwaamheid wordt in de bedrijven geleerd maar daarnaast zal aan huishoudscholen aanvullend huislioudon- derwijs worden gegeven, bijvoorbeeld les sen in kinderverzorging, hygiëne, huis- houdonderwijs, gymnastiek enzovoort. Tijdens deze opleiding wordt reeds het C.A.O.-loon verdiend. De volgende con fectiebedrijven in Haarlem hebben zich bereid verklaard aan de verplichtingen t,e voldoen, die aan deze vakopleiding door de regering worden voorgeschreven: „Eco- be" aan de Gedempte Oude Gracht 56, Holland-Confectie, Zijlweg 123, Nobelt aan de Leidse Vaart 442, Confectie-Industrie Noordwijk, Spaarne 72 en Windsor in de Koningstraat 39. Voorlichtingsavond op 15 Juli De heer J. M. Kruyd is belast met het toezicht op de naleving van de voor deze opleiding gestelde eisen. Men zal nu be ginnen met een voorlichtingsavond met modeshow op Vrijdag 15 Juli in Brink- mann. Daartoe zijn uitnodigingen verzon den aan de adressen van meer dan twee duizend meisjes, die dit jaar van de Haar lemse lagere scholen komen. Zij worden met haar moeders in Brinkmann verwacht, waar de heer J. M. Kruyd een uiteenzet ting geeft en alle mogelijk vragen over deze opleiding beantwoordt. Voorts wordt er een modeshow gegeven, De volgende candidaten hebben met goed gevolg het eindexamen Mulo A afgelegd: de heren P. IJzerman, T. Waanders, J. M. Bak ker, C. Rasmussens, D. P. Smit, J. de Reus, C. J. van Noort, J. H. Koning, L. de Ruijter, J. de Bil, R. Stellingwerf, J. Slinger, J. J. K. B van Haga, J. H. B. Vermeulen, T. N. H. van Dam, en de dames Y. C. Renkes Ager- beek, H. Grim, G. de Haan. H. J. G. Kat, J. C. v. d. Mey, C. M. v. d. Kruyff, P. H. v. d. Laan, M. van Loon, L E. Henning, A. van Rookhuizen, T. Cox, J. Ligtenberg, L. van Vrijssel, B. A. Tromp, M. E. A. Hoe mans, J. M. Schouwstra, M. W. Treffers, F. A. de Bu, R. Severijnse. M. W. v. d. Berge, A. W. Boers, L. Boeree. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte: M. C. van den Toorn, geboren te Rotterdam en thans wo nende te Münster (Did.) (cum laude); J. van der Veen, Leiden (cum laude). Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde: V. J. F. van Kersen, Rotterdam; H. Veld kamp, geboren te Haarlem en thans wonen de te Bennekom. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: E. M. R. A. Duyck, gebo ren te Yperen (België) en thans wonende te Oegstgeest. Propaedeutisch examen god geleerdheid: J. P. Broeder, Rotterdam. Doc toraal examen klassieke taal- en letterkunde: de dames L. L. de Jong, Den Haag; S. S. Valk, Rotterdam; A. L. F. M. Schellart, Voorburg. Candidaatsexamen klassieke taai en letterkunde: mej. Th. de Jong, Leiden. Candidaatsexamen sociologie: H. G. Vrolijk, Scheveningen. Doctoraal examen sociologie: D. J. M. Knibbe'er, Heerlen. Candidaats examen psychologie: mej. W. J. M. Lijbrink, Eindhoven. Doctoraal examen Engelse taai en letterkunde: J. F. van der Sloot, Bloemen- daal. Candidaatsexamen E wis- en natuur kunde: H. E. Muller, Leiden. Candidaats examen F wis- en natuurkunde: W. F. Knip- penbürg, Leiden. Candidaatsexamen L wis- en natuurkunde; mej. C. G. M. Reyers, Lei den. Doctoraal examen sterrekunde: H. van Woerden, Leiden. Apothekersexamen: mevr. W. S. Siderius—Van den Berg en dr. P. Siderius en E. L. Tan (allen te Leiden). Candidaatsexamen geneeskunde: mej. J. E. Jöbsis, Oegstgeest en de heren J. Benne- broek Gravenhorst, Haarlem; A. V. G. Bruschke. Oegstgeest; H. A. Davids, Leiden; W. Fontein Delft: W. H. A. Govaert, Stein (L.); G. J. van Hagen, Leiden. A. Huson, Voorburg; B. A. Kats, Voorburg; W. H. Klein- loog. Voorburg; J. Koudstaal, Rotterdam; W. H. Krul, Dordrecht; A. A. H. Meurs, Hilver sum; A. v. d. Spek, Zoetermeer en A. Vrij, Den Haag. Doctoraal examen geneeskunde: mej. R. C. Lindeman, Oegstgeest en de heren L. C. van Andel. Haarlem: P. H. M. Beek, Sassen- heim; R. Coutinho. Oesgtgeest; H. van Dig gelen, Den Haag; J. F. van Duuren, Leiden; J. P. Dijkhuis, Leiden; G. T. van der Lin- gen. De Lier; R. Steinmetz, Wassenaar; J. Valk, Rotterdam en P. H. der Weduwen, Rotterdam. Arts examen le gedeelte: de dames M. K. Hartgrink te Egmond aan Zee; A. M. Roëll. Den Haag en de heren D. J. Bastmeijer, Den Haag; J. F. Calié, Den Haag; A. B. de Haan, Oegstgeest; C. B. Heyn, Maastricht. J. Hrouda, Leiden. K. K. de Voogd, Utrecht, E. B. G. M. v. d. Voort, Epen (Z.-L.) en A. J. T. van Wely. Wasse naar. Arts examen 2c gedeelte: de dames H. L. G. de Bruijn, Wassenaar; M. holders, Haarlem en de heren H. G. v. d. Esch, Lei den; P. Flieringa, Haarlem; P, H. M. van Gasselt, Venlo; B. K. P. Griffoen. Delft; C. Kóle, Scheveningen en M. E. Nordlohne, Goes. Doctoraal examen Nederlandse taai en letterkunde (cum laude)L. H. B. Rienks. Aan het Christelijk lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen van de HBS A: W. Berkemeyer, Haarlem; H. A. Bolsenbroek, Bloemendaal; J. J. v. d. Burg, Alkmaar; J. J. v. d. Burg, Haarlem: R. P. Buurman, Hillegom, W. Doeven, Alkmaar; mejuffrouw C. A. H. Le Feber, Halfweg; W. Hobé, Zandvoort; mejuffrouw J. M. Hoede- maker, Heemstede; mejuffrouw B. van Nop pen, Heemstede; G. Poster, Zandvoort; B. E. Roos, Aerdenhout; S. W. Schouten, Heem stede; mejuffrouw M. P. B. van Steenbergen, Heemskerk; R. G. Uittenbosch, Aerdenhout; C. P. van Varik, Amsterdam; mejuffrouw A. H. A. Vleddei-, Hillegom. Afgewezen: twee candidaten. Aan de afdelingen van het Kennemer Lyceum slaagden voor de eindexamens HBS A: Henk van Asselt.Madeleine Beek, Roelant Bootsman, Egbert Dorlas Dorothee Dorst, Wim Kaufmann, Peter van Lit. Wilma Soel- dekamp, Inez Textor, Lieske Thijssen. Wim Vredevoogd, Jan Weduwei, Yvonne Wolff, Kees de Wreede. Niemand werd afgewezen. Voor de eindexamens middelbare meis jesschool slaagden: Ineke Alessie, Aline Beets, Bett.ien van den Breejen van den Bout, Anneke Elias, Wenda Feltmann, Loes Groen, Thera van Heyst, Marjoliin Koning, Mar Le vert, Carla Schot, Lies Stam, Topsy Teen stra, Anneke Verwers, Mary van Wijk. Vier meisjes werden afgewezen en één trok In het officieel orgaan van de KNVB is weer een uitgebreide transferlijst versche nen. Van de verenigingen uit deze omgaving heeft Haarlem Laan «a v. d. Veenbrink op de lijst gezet; VSV Belfroid en v. d. Kuil, die inmiddels door Ajax is gecontracteerd, en Stormvogels Luitjes, zich terug. waarin men de producten van de confec- tie-industrie zal tonen. Het is niet de bedoeling van deze vak opleiding, meisjes te plaatsen, die ter wille hiervan hun studie aan een huis houdschool zouden willen afbreken. Ook de afgelopen week liet de IJsel meervisserij zich nog niet bijzonder guns tig aanzien. Zowel de resultaten der kuil- visserij als die der lijnaalvisserij waren verre beneden de verwachting. Door de zeer geringe aanvoer konden voor de pa ling goede prijzen worden genoteerd. De vangsten der kuilvissers variëerden per dag van 20 tot 100 pond. Prijzen per pond van 1,31 tot 1,50. Door de lijnaalvissers werden per dag vangsten gemaakt van 11 tot 60 pond. De prijzen waren van 1,34 tot 1,78 per pond. De kuilvissers vingen ook vrij veel snoekbaars en rode baars. De vangsten van dergelijke vissoorten met staande netten was onbevredigend. Prijzen Ingenieursdiploma Voor het ingenieurs-examen civiel-inge- nieur is de heer K. de Boer te Velsen-Noord geslaagd aan de Technische Hogeschool te Delft. der snoekbaars per pond van 0,74 tot 0,81. Voor de rode baars was de prijs per pond van 0,74 tot 1,10. De aanvoer van nest was vrij goed. In totaal werd on geveer 132 ton aangevoerd. De weekbesomming der kuilvissers wa ren de afgelopen week per vaartuig van 160 tot 900. Bij de lijnaalvissers was die per vaartuig van 60 tot 220. Aangevoerd werd: 20869 pond kuilaal; 1047 pond lijnaal; 1072 pond snoekbaars; 2936 pond rode baars; 141 pond bot en 261752 pond nest. Totale, omzet aan de af slag ƒ44173,22. ADVERTENTIE Vlet-fret Ietwat mistroostig en ver ontrust heeft een ooggetuige mij de historie verhaald van de vlet en de zeven zwem mers plus het bijna 1verdron ken jongetje. Die vlet is een oude vlet en zij ligt meesten tijds nabij de pieren van IJmuiden aan de zee te rui ken, maar als „de jongens" er eens een bobbeltje mee willen maken, dan kraait er geen haan naar, want wie in dit democratische land ongemerkt wil verdrinken moet zulks ge heel zelf weten. Als hij het maar zachtjes doet, want anders wemelt het onmiddellijk van gulle redders met cognacflessen. De vlet voornoemd was Zon dag omstreeks het middaguur, zoals wel meer voorkomt, ge charterd door een aantal strandbezoekers, die zich op de sterke aflandige stroom lieten afdrijven en dan het ankertje uitbrachten om zich zelf alsdan zachtkens weer in te palmen. Dat zulks altijd góed gaat, wil niet zeggen, dat het altijd goed gaat Zondag ging het namelijk falikant ver keerd, want op de grens van Velsen en Bloemendaal, een mooie ruk uit de pier dus, maakte het oude beestje water 2n „raakte vervuld", zoals de Raad voor de Scheepvaart dat zo onnavolgbaar weet te zeg gen. De inzittenden raakten evenwel zowel bevreesd als te water, maar gelukkig konden zeven hunner de vijftien meter, die hen van het strand scheid de, bezwemmen. Nummertje acht, een tien jarige jongeling, was echter hoogstwaarschijnlijk verdron ken, als de reddingvlet van de IJRB, die voor het strand patrouilleerde, niet net bij de pinken was geweest. Druipend werd het jongetje door Teun Keur op de buikdenning ge poot en vermanend hebben de brigadiers hem op het strand afgeleverd met in hun achter hoofd aldus mijn helder ziende ooggetuige de ge dachte, dat het nou maar eens uit moet' zijn met dat vletje. Lijkt mij ook wel. Kerkivijk noodt Het lieflijke Kerkwijk, pa reltje in de vette Betuwe, waar onze referendaris W. v. Veeren Zaterdag edelachtbaar wordt want burgemeester van deze verre gemeente zal haar burgervader de zes- tiepde Juli met feestgedruis gaan inhalen. De installatie is te 2 uur in de nliddag in de vroegere school naast de Her vormde kerk een receptie volgt er op. Bankroet Een zachtmoedige mede mens, die met zijn eveneens zachtmoedige gezinsleden een Zondagwandeling door 't bur- gemeester Rijkenspark maak te en daarbij van het oude in het nieuwe stuk van dit schoon struweel terecht kwam, is diep teleurgesteld. Op het moment, dat hij daar mèt zijn zachtmoedigen naar een bank zocht om zijn en anderer moede leden neer te vlijen, bleken er slechts opstandjes voorhanden te zijn, waar zich evenwel geen planken tussen bevonden om dat deel van het lichaam, dat er voor in aan merking komt, enige steun te verschaffen. En aangezien de familie-helicopter net in re paratie was, en er ook wéér geen haken in de lucht zaten, heeft het gezelschap zich maar lankmoedig op het gras gezet in de overtuiging, dat er wel licht nog ééns banken in het nieuwe Rijkenspark zullen worden ongericht. Hoop doet leven en een bank doet zitten. Het is de zwemlustige jeugd meermalen uitvoerig verteld en bewezen, dat het zich te water begeven in het kanaal tussen de pon ten en Zijkanaal A niet kan worden toegelaten. Maar aangezien zulke sportsmen sen moeilijk voor één gat in de zwembroek te vangen zijn, zoeken zij meer en meer verkoeling in de werkhavens bij de tunnel bouw, waar het weliswaar heerlijk poedelen is, maar waar een groot gevaar loert. De baggermolens staan namelijk wel eens onder spanning en als je daar met natte handen aan komt, is het niet uitgeslo ten, dat er narigheid van komt. Dus: niet in de werk havens jammer voor jul lie, maar het kan een klap geven 'en de politie had groot gelijk, dat ze er Zon dag twintig kampioenen uitstuurde. Lorren Het waren twee donkerogige en pigmentryke mannen, die de politie dezer dagen in de ietwat verfrommelde kragen vatte zonen van het land van O Sole Mio en Garibaldi. Zij wendden pogingen aan om Hollandse guldens in te ruilen tegen textiel van onbekende herkomst en zeer waardeloze kwaliteit zogezegd meer pap dan draad. Deze bruingeoogden maken deel uit van een groep radde handelaren, 150 man sterk, die over heel het warme West- Europa hun aanvechtbare wa ren aanbieden. Meestal rijden zij in dure automobielen, maar zij zijn niettemin aller minst afkerig van een ruiltje, want zeggen zij in het Ita- liano zij verkeren in grote geldnood. Als mevrouw mis schien een mooi, veertig steens Anker-armbandhorloge wil kopen - goeiekoop, signora... De twee in Velsen gesnap- ten zijn opgeborgen en zullen als ongewenste gasten buiten de landsdeuren worden gezet, maar aangezien er nog velen hunner bentgenoten door Frankrijk en België zwerven, is de kans niet uitgesloten, dat er opnieuw import komt voor de signora's. Die dan maar vast gewaarschuwd zijn, want die textiel is abominabel en alleen het smoesje is goed. Drie heerlijke dagen Het behoort tot de volslagen en erkende onmogelijkheden, om elk schoolreisje in deze toch al overlopende kolommen de aandacht te geven, die het ongetwijfeld, gezien de trans- piratiën van onderwijzers en de vreugden der kinders toe komt, maar een uitzondering verdient de Da Costaschool, waarvan de zesde klassers de zer dagen hun beau jours hadden. Want daar wordt elk jaar drie dagen gevaren en daar moet ge niet zo min over denken. Dat gaat dan maar met een boot van hupfalderie en een plezante reis, dat het elke keer weer wordt man, man, dat geeft zeebenen. Ditkeer ging de reis naar Amsterdam, Vreeswijk, Rot terdam, Gouda en dan terug over de Kaag naar Haarlem. Twee en dertig jongens en meidjes van de zesde hebben zich ingescheept op de „Dispo nibel" onder de état-major meester Suurmond en meester De Graaf en toen de kooien opgemaakt waren en bagage gestouwd, is het piepers jassen geworden, daarna monsterrol lezen en instructies uitdelen. Helemaal echt en onvervalst. Ik kan u niet uitvoerig ver tellen, wat er allemaal gezien en gebeurd is in die drie da gen, maar ge zult van mij wil len aanvaarden, dat de Bea- trix-sluizen en de E-55 zowel als de Goudse glazen diepe in drukken hebben gekerfd in deze 32 varensgasten. Dat was een schoolreis met een dikke S. Voor fietsers Meneer Huybers heeft het in Driehuis goed bekeken met zjjn nieuwe affaire, recht tegenover het Missiehuis. Daar blinken de nieuwe fietsen, de glimmende wasmachines om nog maar te zwijgen van de forse autopeds en in de werkplaats achterom is ook alles om te zoenen. Zaterdag is de nieuwe ge- doente opengegaan en het was direct al raak ook voor de baas, want een van de eerste klanten kwam een nieuwe vélo aanschaffen. Meneer en mevrouw vin den het overigens best weer plezierig in Velsen, na een zevenjarig verblijf in Zwanen burg, waar ze niet helemaal konden aarden als ras-Velse- naren. Maar ze zijn nu terug en na vijf weken hard timme ren en schroeven (door me neer) en boenen (door zijn gade) is iedereen weer geheel tevreden ook de klanten. Over de gulden herinneringen, die IJmuiden bewaart aan de bevlagde dag van jongstleden Vrijdag zijn toch weer een paar schaduwtjes gevallen, schaduwtjes, die naar veler smaak waren te voorkomen geweest, maar waarvan enkele door de dierbare briefschrijvers wel wat te duister worden gezien. Soli Deo Gloria uit Driehuis is niet zomaar een verzameling van blazers en trommelaars, maar een wei-erkende groep muzikanten, wier optx-eden in de openbaarheid telken male grote waardering ondervindt. En dat al 47 jaren lang, als ik goed geteld heb. Nu is het echter meestal zo met muziek- makers, die niet om dén brode blazen, dat hun geldmiddelen een permanent tekort vertonen, al kunt gij mij tegenwerpen, dat ook de professionals met dit euvel van doen hebben. Soli Deo heeft in elk geval doorlopend geld te kort en dat siert Soli Deo naar mijn smaak, omdat daaruit zonneklaar blijkt, dat de liefde en de liefde alléén hen tot blazen noopt. Een bewoner van de De Noostraat heeft het opgeno men voor de duizenden peu ters, die langs de koninklijke route geschaard stonden, maar niet veel meer van de Ko ningin gezien hebben dan een vriendelijk gezicht achter het raampje van een langsschie- tende auto. Hij weet welis waar deksels goed, dat het protocol en de organisatie geen oponthoud toelaten, maar deze schaarse oogst na weken van verwachting was hem toch wel wat te gering. Mee eens, mijn waarde ook ik vind het altijd weer opvallend sneu, zo'n vlaggend kinderzeetje te zien deinen en dan roetsjjeen hofauto voorbij te zien schieten. Of er wat aan te doen is, is vers twee tot en met zeven en tachtig, maar in zulke geval len kun je haast beter de kin ders maar gewoon op school In de oorlogsjaren werden wij opgescheept met een Kul- turkammex-, zijnde een instel ling met weinig Kultur en veel Klets. Toen Soli Deo er niet in wenste te trappen, werden er enige kostbare in strumenten geleend, die nu nog altijd als sier op de schoorsteenmantel van een of andere Ortskommandant moeten prijken, vooi-zover zij niet als granaatjes zijn afge vuurd. De eerste achterstand werd na de bevrijding welis waar weer ingelopen, maar toch bleef daar altoos een zwarte plek in de herinnering der werkende leden: helemaal in orde voelde Soli Deo zich niet. Toch schreed men voort op de weg, die zich voor deze muziekmannen ontrolde: er werd een tamboercoi-ps opge richt en baretten plus witte shii'ts vormden de tooi van enige kox-psleden, dank zij een offertje van de blazers zelf, zodat er tenminste niet meer in het allegaartje van de di verse kledingmagazijnen-te- lande gemusiceerd hoefde te worden. Van énige corpsleden wel te verstaan, want anderen lo pen nog steeds verdi'ietig in le burgerklof en als zij dan de IJmuider Hax-monie voor bij zien trekken, worden zij besprongen door een grote weemoed en een begrijpelijke jalouzie, want zo'n kardi- naalsroodje staat toch maar patent. Daar gaat thans wat aan gedaan worden, vrinden. Straks bestaat Soli Deo een halve eeuw en als het even kan, zal dit feest geünifor meerd worden gevierd. De pcgulanten, die daartoe beno digd zullen zyn, ontbreken echter vooralsnog in de geld- trommel des penningmeesters, maar de slimme bestuurders van Soli Deo gaan een oud papier-actie op touw zetten, om het geld toch langs eer- Iyke weg byeen te garen. Bovendien is de heer secre taris in het bezit van een op vallend fraai gironummer en wel 280078, ten name van Th. G. van Geldrop, waarop even tuele kleine en grote bijdra gen met smart worden ver wacht. Als u er bij wilt zetten „Voor Soli Deo Gloria", dan komt dat in het uniformpotje. Het lijkt mij altesamen een nobel streven, waaraan Sant poort en Driehuis best zullen willen meehelpen, want ten slotte genieten Santpoort en Driehuis zo vaak van de mu zikanten en marchanten, dat een paar losse centjes en de voorraad oude kranten, die u toch allang weg wilde doen, daar een slechts geringe tegen prestatie voor mag heten. T erug Mag ik mezelve beschei denlek welkom heten na mens u allen op dit ver trouwde plaatsje, in de hoop, dat gij nog gezond en recht van lijf en leden rondwaart, al dan niet met doorroosterde ruggen en schouders nadat de zomer dit jaar óók eens op een weekeind viel? Ik zou onioaarheid spre ken, indien ik zou zeggen, dat ik het betreurde terug te zijn onderde lantaarn, hoe gezapig de dagen ook vloden in ledigheid en re gen met af en toe een ver frissende sneeuwbui, die de Nederlandse stranden een geheel apart cachet gaf in Jxdi. Want niets, vrinden, is schoner dan de harde la beur voor het dagelijks brood, dat zult gij toch met mij eens zijn. Ik beklaag Junior, die ulieden zo braaf op de hoogte heeft gehou den van al wat omging binnen Velsens wallen. Nu moet hij nietsdoen. 'Gij, die nog de vrijheid voor u hebt: bedenkt, dat het grote inspanning vergt een poze in ledigheid door te brengen, wanneer ge daaraan niet eerst een paar dagen gewend zijt. Daarna gaat het wel, maar dan moet ge toch weer aan de arbeid. Nog één goede raad voor al degenen, die op het punt staan naar de Azuren kus ten of naar Putten te ver trekken: laat de verbrande kop vooral niet afvallen. laten met een oranjelollie en een verhaal over ons Oranje huis. Dat vele moedei-s de sluiting der scholen voor de rest van de dag hadden be treurd, omdat ze nu zo met het kroost omhoog zaten, zal wel waar zijn, maar daar is toch wel overheen te komen - gun ze allebei eens wat, niet? Als u vroeger had mogen kiezen, had u het aanbod van de vrije middag ook aangeno men .en dan moeten de moe ders zich maar even verplaat sen in dat feestelijke gevoel van een onbezorgde middag vrijaf. Trouwens: ik maak me sterk, dat de kinders toch zelf liever één seconde de Koningin zien voorbijrijden dan een ijslollie vex-orberen met een verhaaltje erbij als dessert, want alleen al het samen langs het kantje staan behoort tot de opwin dende ervaringen van de jeugd, die niet te verdringen zijnzelfs niet door een protocol. En in de Kennemer- laan hebben ze haar héél goed gezien. Een tweede epistelateur, uit de Schoutenstraat ditmaal, vond het wat sneu, dat niet de oudste der IJmuidense mu ziekverenigingen, in casu de Christelijke muziekvereniging „Wilhelmina" de eer te beurt viel het Koninklijk bezoek op te luisteren op de kop van de haven, maar haar jongere broer de IJmuider Harmonie. Daar kan ik het, met alle waardering voor „Wilhelmi na", wier noden te allen tij de een gewillig Lampeniers- oor zullen vinden, niet mee eens zijn, want dan gaan we krentenwegen en waren er weer anderen kwaad gewor- den. De beste oplossing ware wellicht „samen" geweest, maar dat zal wel niet gekund hebben. Tenslotte heeft iemand zich gestoten aan het flakkerend rood van de uniformen tijdens de plechtigheid, die toch stem mig was. Oók niet mee eens, al kan ik de gedachtengang vol gen. Maar kijk eens bij onze Noordzeeburen in Albion, waar de Horse Guards in hun vlam mend habijt begrafenisplech tigheden bijwonen en waar men toch heus wel vex-stand van „stijl" heeft. Bovendien was hier een plechtigheid gaande, die het stemmige van het monument met het blije van de nieuwe „De Hoop" saam vloeien en dan is rood misschien wel net het tussen- kleurtje, dat wit en zwart scheidt als u begrijpt wat ik bedoel. Zullen we er maar niet verder over bekvechten? LAMFENIER VR13 DAGMORGEN 9 UUR BEGINT DE SEIZOEN- Ziet nu vooral onze Etalages en U ontvangt IJmond-zegels! Kamgarens en Gabardines ER ZI3N 100en KOOPJES, bijvoorbeeld prima met vaste boord, van 6.75 - 7.90 - 9.95 - 11.75 en 15.75 KENNEMERLAAN 61 DMUIDEN Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft indexcijfers van de geldom- zet'ten in het midden- en kleinbedrijf over Mei 1955 gepubliceerd. De omzetten in vrij wel alle branches waren hoger dan in Mei 1954. Het gunstige verschil ten opzichte van het vorige jaar was echter voor alle branches kleiner dan in de voorafgaande maanden van 1955. Mei 1955 telde twee verkoopdagen, waarbij één Zaterdag, min der dan Mei 1954 De vergelijking met 1954 valt voor sommige branches te gunstig uit. daar in de omzetten van Mei 1955 de extra Pinksterverkopen zijn begrepen, welke vo rig jaar ten gunste van de Juni-omzetten kwamen. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft schriftelijk uitspraak ge daan inzake de klacht van de inspecteur- generaal voor de scheepvaart tegen de schipper van het motorvissersvaartuig „Stern" KW 36, N. van D. uit Katwijk aan Zee, wegens het, in strijd met de gel dende bepalingen, plaatsen en gebruiken van een butaangasinstallatie aan boord van zijn schip, waardoor een ontploffing is ontstaan waarbij een matroos om het leven is gekomen. De raad is van oordeel, dat niet met ze kerheid is vast te stellen hoe het ongeval zich, op 6 Februari in de haven van Ostende heeft voorgedaan. In het vrijwel ongeventileerde nettenruim was, in strijd met de voorschriften, een reserve-buta- gasfles opgeboi-gen. De fles was aangeslo ten op een kacheltje dat de stuurman, vol gens de schipper zonder diens voorkennis, aan boord had gebracht. De raad acht deze bewering zeer onwaarschijnlijk, daar be halve een kacheltje, toch ook een redu- ceertoestel en een gasslang aangeschaft waren. De schipper zou, na zich eerst hier tegen te hebben verzet, tenslotte toestem ming hebben gegeven het toestel alleen overdag te gebruiken, hetgeen er op wijst, dat de schipper vermoedde, dat het ge bruik in strijd was met de voorschriften. De raad is van oordeel dat de schipper aansprakelijk moet worden gesteld voor het ongeval, omdat hij heeft toegelaten dat op een dergelijke gevaarlijke wijze werd afgeweken van de bestaande voor schriften en betreurt dat deze misdraging aan een opvarende het leven heeft gekost. Hij acht het nodig dat aangeklaagde streng wordt gestraft voor zijn overtre ding, maar acht het niet nodig, hem bij de officier van justitie voor vervolging voor te dragen. De raad straft de schipper door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen, te ontnemen voor de tijd van zes maanden. De inspecteur had voorgesteld de bevoegdheid te ontnemen voor een jaar. In de voedingsmiddelensector werd de grootste stijging in de détailhandel in aard appelen, groenten en fruit behaald en wel van 7 pet. Dit kan voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het hoge peil, waarop de prijzen in deze branche zich me de tengevolge van de ongunstige weersom standigheden bewegen. De omzet in de bak- kei'sbedrijven vertoonde een vooruitgang met 5 pet., in de slagerijen met 4 pet., in de melk- en zuivelhandel met 3 pet. en in de ki-uideniersbedrijven met 2 pet. Wat de duurzame consumptiegoederen betreft was het omzetverloop in Mei het gunstigst in de boekhandel, waar een voor uitgang met 9 pet. werd geboekt. Hierbij bleef de stijging in de détailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke ar tikelen (8 pet.) slechts weinig achter. De omzet in kantoorbehoeften en meubelen was 3 pet. hoger dan in Mei 1954. De omzet in textielwaren was in Mei 6 pet. hoger dan dat van de corresponderende maand van het vorige jaar. De détailhandel in schoei sel is de enige branche, waar ten opzichte van Mei 1954 een omzetdaling intrad. Deze bedroeg voor de geldomzet 2 pet. en voor de parenomzet 3 pet. Ten aanzien van het omzetverloop in de genotmiddelenbranches kon worden gecon stateerd, dat voor de bedrijven in alcohol houdende en alcoholvrije dranken een toe neming met 11 pet. werd geconstateerd. Voor de banketbakkerijen en de détailhan del in tabaksfabrikaten bedroeg de stijging ten opzichte van Mei 1954 respectievelijk 5 en 4 pet. Lagere omzetten dan In April Bij een vergelijking van de indexcijfers van Mei met die van April moet ook wor den bedacht dat Mei twee verkoopdagen (waarbij een Zaterdag) minder had dan April. Bovendien werden de omzetten in vele détailzaken ongunstig beïnvloed door het slechte weer. In de levensmiddelenbranches liep de om zet in de kruidenierszaken met 7 pet. en die in de broodbakkerijen de slagerijen en de zuivelhandel met 5 pet. terug. In de groentenhandel bleef de daling tengevolge van de hoge veilingprijzen tot 1 pet. be perkt. De détailhandel iix huishoudelijke artike len boekte een stijging met 6 pet. De omzet in de meubelhandel was in Mei gelijk aan die in April. De détailhandel in textiel zette 1 pet., die in schoeisel 5 pet. minder om dan in April. Voor de boek- en kantoor boekhandel beliep de teruggang respectie velijk 6 en 5 pet. Ook in het omzetverloop van genotmid delen trad een daling op in de banketbak kerijen ondanks Moederdag met 9 pet. en in de slijterijen en de sigarenwinkels respectievelijk 4 en 3 pet ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Dit keer heeft de dii-ectie van Thalia voor de Donderdag avondvoorstelling weer eens een van de eerste rolpi-enten van Jean Gabin uit de archie ven gehaald en dat behoeft niemand te spijten, want deze grote Franse acteur bewijst op nieuw dat het er niets toe doet of de première van een film al talloze jaren geleden heeft plaats gehad, wanneer het spel van de hoofdfiguur maar goed genoeg is om ook de heden daagse bezoekers te amuseren. Gabin en de bezetters van de bijrollen beschikken onder meer over deze eigenschap, zo dat men na al die jaren weer meeleeft met de ongekroonde koning uit een wijk in Algiers, die voortdurend opgejaagd wordt door de politie. Hij wordt in zijn wisselvallig leven gesteund door een grote schare bewoners uit de slopjes en stegen en tegengewerkt door een enkele verrader. Alles gaat goed totdat hij verliefd wordt op een touriste en bij zijn poging om zijn ruw leven vaarwel te zeggen, in de handen van de politie valt. Een traditioneel gege- Luchs Gridoux en Jean Gabin in een scène uit „Pépé le Moko". ven dus, maar men moet'deze film gezien hebben om te beseffen hoe een ras-echt acteur dit verhaaltje kan uitwerken tot een steeds boeiend blijvend geheel.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7