ïn alle Duitse kerken werd voor hereniging gebeden Panda en de Meester-Klokkenmaker Mfte tanafen -Pr/ésre adem ttrefde n/ewe Ch/gtotef Parijs wenst een conferentie over atoomgevaren Wereldnieuws VERHUIZEN? Adenauer en Ollenhauer zijn het eens Êj! Jet riUftKio uefmymwj/! De radio geeft Woensdag Nederlands Architecten Genootschap opgericht Als officieel antwoord op de bange vragen uit wetenschappelijke kring ^.och u> Uet zo J 2 Richtlijnen voor aanstelling vrijwillig brandweer personeel Eucharistisch congres te Rio geopend Belgisch Kamerlid stelt vragen over KRO-reportage Nederlands TBC-paviljoen in aanbouw te Thalham Weer brand te Lopik in cellulosefabriek Kerkelijk Nieuws Examens Nieuwe lage prij Minister Suurhoff opende nieuwe rijkswerkplaats F. DAMIAANS ZN Ook de Poolse primaat in „beperkte vrijheid"? INSECTEN VALLEN DINSDAG 19 JULI 1955 (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse Bondsdag heeft Zater dag in derde lezing bij handopsteken de militaire wet goedgekeurd waardoor zes duizend vrijwilligers voor het meren deel officieren en onderofficieren op de been kunnen worden gebracht. Het ont werp gaat thans naar de Bondsraad. De Bondsdag is thans met vacantie gegaan en de leden zullen elkaar pas over twee maanden, op 22 September, weer op een zitting in Bonn ontmoeten. Zowel de bondskanselier Adenauer als zijn grote politieke tegenstander Ollen hauer, de aanvoerder van de socialistische oppositie, heeft op de laatste Bondsdag zitting bijval van links en rechts geoogst met de verklaring dat een Europees veilig heidssysteem, waardoor Duitsland ver deeld zou blijven, voor het Duitse volk on aanvaardbaar is. Adenauer heeft in een vraaggesprek in het veelgelezen blad „Die Welt am Sonn- tag" gezegd dat hij de kansen op succes in Genève gunstig beoordeelt omdat het Westen sterker is dan bij de vorige confe renties het geval was. Zondag is in alle protestantse en rooms- katholieke kerken, zowel in West- als in Oost-Duitsland voor de hereniging van Duitsland en vobr een gunstig resultaat van de conferentie van Genève gebeden. Ook op de universiteiten en hogescholen werden betogingen voor de hereniging ge- De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen nieuwe richtlijnen doen toekomen, welke de eisen bevatten voor aanstelling en bevordering van het vrijwillig brandweerpersoneel, dat bij de gemeentelijke brandweren niet of niet uitsluitend administratief werkzaam is. Onder de aanstellingseisen is niet gesteld dat de gegadigde het Nederlanderschap moet bezitten. In dit opzicht merkt de mi nister op, dat voor de benoembaarheid tot ambtenaar bij de lagere publiekrechtelijke organen de uitsluiting van niet-Nederlan- ders niet bij de wet is vastgelegd. Over de functie van bevelvoerder zegt de minister: De normale gang van zaken is, dat de bevelvoerder van een blusvoertuig gerecru- teerd wordt uit het brandweerpersoneel in de rang van hoofdbrandwacht en dan in eerste aanleg wordt bevorderd tot de rang van onderbrandmeester. Het geval kan zich echter voordoen, dat er op moet worden gerekend dat in de nabije toekomst een vacature van bevelvoerder zal ontstaan en dat bij de hoofdbrandwachts niemand ge schiktheid bezit als bevelvoerder op te treden. In dat geval zal het noodzakelijk zijn zo spoedig mogelijk een geschikte functionaris van buiten het - korps aan te trekken teneinde deze te zijner tijd te be lasten met de functie van bevelvoerder. Het is naar de mening van de minister niet juist een dergelijke functionaris zonder brandweerervaring onmiddellijk de rang van onderbrandmeester toe te kennen. Mede gelet op de verhoudingen zou het eveneens onjuist zijn hem de rang van hoofdbrandwacht te geven. Uitsluitend met het oog op een dergelijk geval is in de richtlijnen de nieuwe rang van adspirant- onderbrandmeester opgenomen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 PLASTIC REGENJASSEN 14,75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Vijf tig jaren letterkundig leven, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Orgel. 12.30 aLnd- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Strijktrio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.15 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending: Corry van der Baan: Vacantietijd in Suri name. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tour de France. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. J. P. Kruyt: Indrukken uit de Verenigde Staten: Onderwijs, in het bijzonder Hoger Onder wijs. 19.00 Orgel. 19.15 Studenten die een dubbel leven leiden, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tour de France. 20.15 Rotterdam bij gaslicht. 22.30 Sport. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Holland Festival: Phil- harmonisch orkest. 11.45 Platen. 12.05 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 La Cenerentola, opera. 15.40 In- terschola ir Jeugdtournooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.40 Koersen, 17.45 Orgel. 18.15 Salonorkest. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Zigeunerkwintet. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20 00 Radiokrant. 20.20 Holland Festival: Philharmonisch orkest. 21.05 Mu ziek op postzegels, causerie. 21.20 Amuse mentsmuziek. 21.55 Wonderlijke wetenswaar digheden. 22.10 Volksmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich- ten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 17.0017.30 Voor de jeugd. 21.0022.45 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.30 Om- roep-orkest. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkkwartet. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Neuws. 19.40 Omroeporkest. 20.00 Hoorspel. 20.35 Symphonie-orkest. 21.00 Platen. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 76 m.). houden. Vandaag op het middaguur heeft in West-Duitsland en in West-Berlijn het werk en het verkeer twee minuten stilge staan. Bisschop Dibelius, voorzitter van de raad van Evangelische kerken in West en Oost-Duitsland spreekt vandaag op een biddienst in de Marienkirche in Oost- Berlijn. Een verzoek om buiten de kerk luidsprekers te mogen aanbrengen, is af gewezen. Intussen heeft premier Grotewohl ver klaard dat hij voorstander is van een vei ligheidssysteem waarbij voorlopig twee afzonderlijke Duitse staten naast elkaar blijven voortbestaan. In Rio de Janeiro is Zondag het 368ste jaarlijkse eucharistische congres van de Rooms-katholieke Kerk begonnen. Ter ge legenheid van de opening werden in alle Rooms-Katholieke kerken in de stad spe ciale diensten gehouden, welke werden bij gewoond door pelgrims van verschillende nationaliteiten. Kardinaal Gerlier van Lyon opende in Rio de Janeiro de nieuwe pauselijke univer siteit. De gehele dag door arriveerden nog nieuwe groepen pelgrims. Velen van hen brengen de nachten door aan boord van de schepen, waarmee ze zijn gekomen. Zeven grote passagiersschepen blijven gedurende een week in de haven liggen om als hotels dienst te doen. Voorts werd Zondag in Rio een groot défilé gehouden., Op het congresplein werd Zondag een drie-en-een-halve meter hoge kaars ontstoken, die onafgebroken zestig dagen en nachten zal branden. De kaars, die 850 kg. weegt, is een geschenk van de Roemeense Katholieken. Het CVP-Kamerlid Loos heeft de mi nister van Verkeer, Anseele, een aantal vragen gesteld over het verbod van tech nische hulpverlening voor een recht streekse KRO-reportage van de Rooms- Katholieke demonstratie, op 10 Juli te Brussel gehouden. Het Kamerlid vraagt wat de reden van dit verbod is, en verder of de weigering van hulpverlening wel in overeenstem ming is met de diensten, die de KRO gere geld aan de Belgische omroep bewijst en met de hartelijke betrekkingen die sedert jaren met de Nederlandse omroepvereni gingen bestaan. Tenslotte informeert het Kamerlid of de minister geen eventuele Nederlandse tegenmaatregelen vreest en of hij zijn besluit bevorderlijk acht voor de Beneluxgedachte. Te Thalham, een Oostenrijks dorpje vlak bij de Attersee, is Zaterdag de eerste spade in de grond gestoken, waar het Nederland se sanatorium zal komen, te, staan voor vluchtelingen, die aan TBC lijden. Het geld voor deze bouw, vierhonderdvijftigduizend gulden, is verkregen uit de actie „Een uur voor een toekomst", die in totaal vier-en- een-kwart millioen gulden opbracht. Het Nederlandse paviljoen zal deel uit maken van een complex, dat de huidige ba rakken vervangen zal. Het Noorse pavil joen is reeds klaar. In het Nederlandse pa viljoen zullen ongeveer 75 patiënten ver pleging kunnen genieten. De plechtigheid in Thalham werd bijge woond door de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Oscar Helmer, de Ho ge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr. Van Heuven Goedhart, diens vertegenwoor diger in Oostenrijk, dr. Victor Beerman, de secretaris van de Nederlandse legatie te Wenen, baron Bentink, en een Nederlandse delegatie, bestaande uit de voorzitter van het Comité Vluchtelingenhulp 1954, de heer M. A. Reinalda, mevrouw S. H. Goosens- Steelink, drs. Brandes en de heer H. W. Pi- rano, alsmede een aantal Oostenrijkse autoriteiten. Voor de tweede keer in één week heeft brand gewoed in een der loodsen van de cellulose verffabriek van de firma K. A. Schroeder en Co., gemeente Lopik. Een der omwonenden alarmeerde de politie te Schoonhoven. De brandweer van Schoonhoven bestreed met de op 9 Juli in gebruik genomen nieuwe motor spuit met vijf stralen het vuur, dat in een opslagplaats van grondstoffen woedde. In middels verschenen ook de brandweren van Willige Lagerak en Lopik, die de aan grenzende panden nat hielden. Hoe de brand in de loods is ontstaan is nog niet bekend. Men vermoedt zelfont branding. De schade is aanzienlijk. Donderdagmorgen is op hetzelfde terrein het laboratorium der fabriek uitgebrand. Te Utrecht is opgericht het Nederlancis Architecten Genootschap, dat zich ten doel stelt de bouwkunst in al haar facetten tot verdere ontwikkeling en tot nieuwe bloei te brengen. Voorts wil men het saamhorig heidsbesef en de gemeenschapszin onder de Nederlandse architecten versterken en wantoestanden in het architectenberoep bestrijden. Het genootschap wil de oplei ding en de vorming van de architect in technisch-aesthetisch en maatschappelijk- economisch opzicht, alsmede de verant woorde uitoefening van het architecten- beroep bevorderen en aan de eisen des tijds aanpassen. Bij de vervulling van zijn taak wil het genootschap de individuele vrijheid en de persoonlijke verantwoordelijkheid van de kunstenaar eerbiedigen en bevorderen. Men is tot de oprichting van dit genootschap ge komen, omdat men van mening is, dat de bestaande architectenvereniging (B.N.A.), waarbij nog niet de helft van de ruim 3000 architecten is aangesloten, de indruk geeft als zou zij het gehele beroepsleven ver tegenwoordigen. De stem van het overwe gend aantal der ongeorganiseerden, aldus een verklaring van het voorlopig bestuur van het N.A.G., dringt niet door tot over heid en publiek. Het ligt in de bedoeling van het genoot schap een sterke weerstand te ontwikke len tegenover wat het noemt de eenzijdige en te ver doorgevoerde overheidsbemoeiin gen, welke heden ten dage „meer en meer een directe bedreiging vormen, niet alleen voor het geestelijke maar ook voor het ma teriële bestaan van de zelfstandig werken de architect." Daarnaast wil het genootschap zich toe leggen op het stimuleren van het persoon lijkheidsbesef, dat van zo grote waarde wordt geacht voor het beroep van archi tect. Het genootschap hoopt daarbij, dat deze pogingen bekroond zullen mogen wor den met een wettelijke vorm van brevet tering, welke de opdrachtgever waarborgen zal geven voor een in alle opzichten ver antwoorde behartiging van het werk. Er zal naar worden gestreefd het genoot schap een evenredig aandeel te doen ver werven in de arbeid van toeziende licha men, welke waken over de karakteristieke schoonheid van steden en dorpen, van oude en nieuwe bouwwerken en over de instand houding van het natuurschoon, dat volgens het genootschap door industrialisatie, mili- tarisatie en verstedelijking van ons land geheel dreigt te worden uitgeroeid. Voorts zal inperking bepleit worden van het ambtelijk bouwen, dat volgens het ge nootschap zowel uit aesthetisch als mate rieel oogpunt dringend gewenst is. Daarnaast wil het N.A.G. wat het noemt „de kleurloze en massale opleiding van de bouwkundige zoals deze door de huidige gesubsidieerde en staatsinstellingen zou worden bedreven" onder de loupe nemen. Op het gebied van het algemene bouw wezen richt het genootschap zich op een vereenvoudiging van de „knellende bouw- wetgeving". Men wil het streekeigene in de bouwkunst weer op de voorgrond geplaatst zien. Ook wil men aanmoediging van het eigen woningbezit. Tijdens de stichtingsvergadering werd een bestuur van elf personen gekozen. Voorzitter is de heer E. Reitsema te Deven ter. Als secretaris treedt op dr. A. Brou wers te Amsterdam en als penningmeester de heer G. Aling te Utrecht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langerak C den Bóer, cand. te Puttershoek. Beroepen te Emmeloord (N.O.P.) A. A. Koolhaas te Amersfoort. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Haulerwijk J, Keuning, laatstelijk predikant te Semarang (Ind.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Haarlem-N. W. Heerma te Groningen. Geref. Gemeenten Bedankt voor IJsselmonde A. F. Honkoop te Goes. Geref. Geemcnten in Nederland Beroepen te Utrecht D. L. Aangeenbrug te Terneuzen. Den Haag. Voor het notarieel examen zijn geslaagd mej. L. J. Vader, Haaiiem, le ge deelte; P. D. Kramer, Delft, 2e gedeelte en W. A. M. Jacobse te Alkmaar, le gedeelte. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate - de meest verkochte tandpasta ter wereld Van onze correspondent in Parijs) Wanneer Genève gunstige resultaten af werpt, is er van Franse kant een voorstel te verwachten voor een nieuwe interna tionale conferentie, die zich zal moeten bezig houden met de gevolgen van de proefnemingen met de A en de H-bom, en, in wijder verband, met de coördinatie der atoom-industrieën in de verschillende lan den. De conferentie zou in de eerste plaats moeten onderzoeken in hoeverre de vrees gewettigd is die verschillende geleerden en andere deskundigen tot uiting hebben gebracht dat de experimenten met de atoombom een nadelige invloed zouden hebben op de atmosferische en biologische omstandigheden en op de toekomst van het menselijke ras. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. B. Suurhoff, heeft in Enschedé de nieuwe rijkswerkplaats voor vakontwikkeling geopend. De minister zei ondermeer dat na de oorlog cursussen voor scholing en her scholing in het leven werden geroepen, teneinde een achterstand in te lopen. Het oorspronkelijke doel van deze werk plaatsen is reeds lang een geheel andere geworden. Deze werkplaatsen en andere instellingen maken deel uit van de indu strialisatie van ons land, met het doel de bevolking aan het werk te houden. De snelle groei van de bevolking blijft doorgaan. Tal van problemen moeten wor den opgelost op straffe van verlies van onze welvaart. Deze problemen dreigen schuil te gaan achter de hoogconjunctuur. „Ik geloof niet", zei de minister, „aan een terugkeer van de grauwe crisisjaren van de jaren 1930, maar we kunnen evenmin verwachten dat de huidige conjunctuur zal blijven doorgaan. Het schijnt dat tegenwoordig alles maar kan. Sommigen hebben het gevoel dat het niet meer op kan. Maar onze po sitie blijft uitermate kwetsbaar. Wij hebben geen grondstoffen en ook geen grote binnenlandse markt voor de afzet van massa-artikelen. Wij moeten het hebben van kwaliteitsproducten en dat betekent dat we wetenschap, leider schap en vakmanschap dienen te be vorderen. De rijkswerkplaatsen leveren daarin een aandeel". Totaal zijn er 34 rijkswerkplaatsen. In het afgelopen jaar zijn er 40.000 cursisten opgeleid. Tachtig percent daarvan is na de opleiding werkzaam gebleven in het vak waarvoor zij een scholing kregen. De rijkswerkplaatsen zijn steeds meer aange past aan de behoeften. ADVERTENTIE Neem toch ZIJVEST 41 HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 73. Nadat Vader Tijd twaalf uur op hun hoofden had geslagen, was de strijdlust er hij de twee schurken uit. Iemand die een hele torenklok tegen hen in het geweer kon brengen, durfden zij niet langer tegen te werken. Toen de klokkenmaker dan ook vroeg, of hij nu eindelijk eens zijn geld kon krijgen, haalde de gemeentesecretaris met een nijdig gebaar twee zakken ducaten te voorschijn en gaf die met tegenzin over. „Daar", zei hij bits. „Tel maar na. Maar nu wil ik wèg van hier, voordat die ellen dige klok van je opnieuw begint te slaan!" En zo snel ze konden, maakten beide boos wichten zich uit de voeten. „Gefeliciteerd, meneer de klokkenmaker", zei Panda, „dat is fijn voor elkaar gekomen. Maar nu de klok klaar is, valt er voor mij niets meer te doen, dus zal ik ook maar vertrekken". „Ach, vertrekt u henen? Dat verdriet mij enigermate", zei de klokkenmaker. „U hebt mij lievelijk geholpen, toen ik in der puree zat, alzo verdient u ene belonink". En met deze woorden maakte hij een van de zakken open. Onder meer door wijlen Albert Einstein is herhaaldelijk op verbod van de proef explosies met atoombommen aangedron gen en de conferentie zou het officiële antwoord kunnen leveren op deze stem men uit wetenschappelijke kringen. Indien de Grote Vier in Genève als eer ste stap tot een algemene ontwapening be sluiten deze experimenten te staken, dan zou de nieuwe atoomconferentie, in aan sluiting op de werkzaamheden van de UNO-commissie uit Londen, nuttig werk kunnen verrichten door een basis voor sa menwerking te leggen met betrekking tot de atoomindustrie voor vredelievende doeleinden. Er bestaat allerminst zeker heid dat door infectie van het water of de lucht met radio-actieve stoffen, ook de vredelievende atoomindustrie geen gevaar voor de bevolking zou opleveren. De con ferentie zou bovendien tot taak krijgen de plaatsen in dun- of onbevolkte gebieden, in Afrika bijvoorbeeld, aan te wijzen waar, onder gemeenschappelijk beheer, bepaalde atoomfabrieken kunnen worden gevestigd. Het plan voor deze conferentie is ont worpen door Gaston Palewski, de minister in het kabinet-Faure die in het bijzonder met atoomkwesties is belast. De regering heeft zijn voorstel overgenomen. Men acht het ifi politieke kringen in Parijs niet uitgesloten dat premier Faure het voorstel in Genève ter sprake zal brengen. LONDEN (Reuter) De Britse Labour- partij heeft de regering er van beschul digd het Britse volk „opzettelijk de waar heid te onthouden" betreffende de gevaren van een oorlog met gebruik van kernwa pens. In een speciaal rapport wordt ge zegd dat de maatregelen voor burgerver dediging „absoluut onvoldoende" zijn en dat Groot-Brittannië „moet sterven, zich ingraven of zich verspreiden" als het zal worden aangevallen met waterstof- en atoomwapens. In het rapport wordt er de nadruk op gelegd dat verspreiding de eni ge mogelijkheid biedt om zulk een aan val te overleven en wordt geëist dat hier toe onmiddellijk grootscheepse plannen worden opgesteld. MüNCHEN (Reuter). Poolse ballingen te München hebben uit Polen vernomen, dat de autoriteiten kardinaal Stefan Wy- szinski, de Roooms Katholieke Poolse pri maat van rechtstreeks toezicht der politie hebben ontslagen en hem een verblijfplaats hebben aangewezen in een kerkelijke in stelling, vermoedelijk een klooster. Hij zou ook toestemming hebben gekregen zijn familie te schrijven. Brand. Bij een grote brand in een mijn te Niederschlema in Saksen (Oost-Duits land) zijn 24 mijnwerkers cwn het leven gekomen en 96 gewond, aldus meldt het officiële Oost-Duitse persbureau ADN. Het reddingswerk staat onder leiding van een commissie onder aanvoering van minister Fritz Selbman. Geramd. In de Noorse haven van Trom- soe is de Britse onderzeeboot „tiptoe" door het Noorse kustvaartuig „Nordlys" geramd en licht beschadigd. De kust vaarder naderde de kade, waaraan de onderzeeboot lag gemeerd, toen het schip door een sterke stroming werd gegrepen. De „Nordlys" raakte eerst de Britse torpedobootjager „Chevron" cn ramde vervolgens de „tiptoe". De on derzeeboot schoof gedeeltelijk onder de houten kade. Misbaar. Tussen Januari en Juli van dit jaar zijn 25 Nederlanders, die werk zaam waren in Noord-Sumatra, uitge- zen. Het zijn allen oud-militairen, die een verder verblijf in Indonesië is ont zegd op grond van het verlopen van hun vestigingsvergunning, het schuldig zijn aan wangedrag of op de overwe ging, dat zij niet langer worden be schouwd als onmisbare la-achten. Velen van hen wenkten op ondernemingen. Gemaskerd. Bij Xylophagou op Cyprus, hebben negen gemaskerde mannen het luxejacht van een Brits onderdaan op geblazen. De bewaker van de boot had den zij overweldigd en van boord ge haald. De aanvallers staken ook nog tenten en beddegoed van een vacantie- kamp in brand. De vakbonden op Cy prus overwegen een algehele staking af te kondigen om de eisen voor zelfbe schikking kracht bij te zetten. Rouw. De Zuid-Afrikaanse vrouwenliga heeft vrouwelijke „schildwachten" op gesteld voor het regeringsgebouw te Pretoria. Iedere dag behalve Zaterdags en Zondags van acht uur 's morgens tot vier uur 's middags zullen vier vrou wen met gebogen hoofd de wacht hou den. Zij dragen zwarte sjerpen. Een en ander is ten teken van protest tegen de uitbreiding van de Senaat, waardoor het de regering mogelijk zal zijn kleur lingen van gemengd bloed van de kie zerslijsten der blanken af te voeren. De actie van de vrouwenliga zal tot Januari voortgezet worden. Vloek. De Pakistaanse regering heeft het kabinet van de provincie van de Noord-Westelijke grens ontslagen, om dat het tegen samensmelting van de West-Pakistaanse provincies was. De Pakistaanse eerste-minister, Moham med Ali, heeft in November van vorig jaar bekend gemaakt, dat zijn regering van plan is alle bestaande provincies op te heffen om het land tot een fede ratie van twee delen te maken, Oost en West-Pakistan. De hoofdredenen van dit besluit waren een einde te ma ken aan de „vloek van het provincia lisme" en het volk tot een eenheid te maken. Tunnel. Zevenentwintig mannen, die on langs in Griekenland werden gear resteerd op beschuldiging van deelne ming aan communistische spionnage, zijn uit de gevangenis van Piraeus ont snapt door een tunnel van ongeveer dertig meter te graven. Twee duizend politiemannen zijn gemobiliseerd om te gaan zoeken naar de ontsnaptén. Benauwd. De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft met 293 tegen 265 stemmen bij twaalf onthoudingen haar vertrouwen in de nieuwe centrum-re gering van prof. Antonio Segni linkse christen-democraat) uitgesproken. De communisten, linkse socialisten, mo narchisten en neo-fascisten stemden te gen. Een monarchistische splintergroep onthield zich van stemming. Durf. Voor het eerst in vele jaren heeft de Argentijnse oppositie weer eens iets durven te ondernemen in het open baar. Maandagmorgen heeft een groot aantal radicalen onder aanvoering van de partijleider dr. Frondizzi een mars gemaakt door Buenos Aires en kransen gelegd aan de voet van vier nationale monumenten. Stroom. Het electriciteitsnet van „Niagara- Mohawk Power Corporation" heeft voor het eerst in de Verenigde Staten stroom ontvangen, die door middel van atoomenergie was opgewekt en bestemd was voor algemeen gebruik. Bij de plechtigheid, waarmee de stroom „over gedragen" werd, zeide admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dat „over twee jaar of minder" de eerste volle dige electrische centrale gereed zal zijn, die aan het gebied van Pittsburgh 60.00Q. kilowatt zal leverea. TOEN EEN ARTS uit Bremen in de 16de eeuw verkondigde, dat een nietig heide- plantje insecten eet, werd hij natuurlijk uitgelachen. In de eerste plaats was de man geen plantkundige en moest hij zich maar tot zijn eigen terrein bepalen, en in de tweede plaats was zijn opvatting zó vol slagen in strijd met alles wat men omtrent de planten wist, dat iedereen wel op z'n vingers kon natellen dat onze goede dokter een sprookje ver kondigde. Het was niet de eerste keer, dat „de wetenschap" zich kos telijk vermaakte over een nieu we ontdekking, en het was evenmin de laatste keer dat zij ongelijk moest bekennen. Tot overmaat van ramp bleek dit heide- plantje zonnedauwniet eens de enige vleesetende plant te zijn, maar moest deze eigenschap bij verscheidene planten, beho rende tot vier verschillende families, wor den vastgesteld. Er is zelfs één plantje dat naar zijn prooi hapt! Dit is het zgn. vlie- genvangertje uit het Zuiden van de V.S. Dit plantje heeft een wortelrozet van bla den, waarvan de bladschijf bestaat uit twee helften, die draaibaar zijn om de midden nerf. Op elke bladhelft zitten drie borstels, die we als zintuigcellen zouden kunnen, op vatten. Want wanneer een insect een van die borstels aanraakt, slaat het blad om de middennerf heen dicht, en het insect is opgehapt. Stekelige ribben aan de randen van het blad beletten dat de prooi wordt fijngedrukt, en de in elkaar grijpende wim perharen langs de bladranden zorgen er voor, dat het insect niet kan ontsnappen. Op het blad zijn voorts rood gekleurde klieren aanwezig die, nadat de prooi ge vangen is, een eiwitsplitsende stof afschei- den, waardoor de buit wordt verteerd. Dit proces duurt ongeveer een week en wan neer het dier geheel is verwerkt en dus geen stikstof meer oplevert, openen de bladhelften zich weer om zich voor een nieuwe „hap" gereed te maken. Het openen der bladhelften blijft echter achterwege wanneer kunstmatig stikstof wordt toege voerd, waaruit blijkt dat hier sprake is van w een chemische prikkel die de val gesloten houdt. Het verschijnsel dat de blad helften van het vliegenvanger- tje snel dichtklappen na aan raking van de borstelharen, be rust op plotselinge spannings verandering in het celvocht van de middennerf, op soortgelijke wijze als we gezien hebben bij het kruidje- roer-me-niet. Het eigenaardige bij het vlie- genvangertje is echter, dat dit niet reageert op één enkele aanrakingsprikkel, maar dat hier twee aanrakingsprikkels noodzakelijk zijn, welke binnen enkele seconden op el kaar moeten volgen. Het voordeel van dit systeem is ongetwijfeld dat de bladen niet steeds voor niets behoeven dicht te klap pen wanneer de borstels worden beroerd door allerlei ongerechtigheden die de wind op de bladen doet neerdwarrelen, maar dat zij kunnen toehappen wanneer zij zeker zijn van hun zaak, dus wanneer zij in korte tijd twee aanrakingsprikkels ontvangen van het op hun blad rondkruipend insect. Hebben we nu in verschillende gevallen gezien hoe de planten zich de insecten ten nutte maken, dan moeten we ook eens een oog slaan op insecten die de planten voor zich laten werken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2