J. J. Vorrink, oud-voorzitter van de P.v.d.A., overleden GOLDEN FICTION Faure wil Grote-Vier-et ent je in de Jura arrangeren Vijftig jaar geleden Voor de gezakten Lijk van vermiste man in bos aangetroffen Markante figuur in het Nederlandse politieke leven Oud Frans recept in de diplomatie WRIGLEY Nederland helpt vluch telingen in Oostenrijk VenhoM ("Hoe is het ontstaand J Kampeergelegenheid in Kennemerduinen vol DINSDAG 19 JULI 1955 3 Sleepschip - op weg naar IJmuiden - bij Tiel gezonken Meisje gedurende jaren in schuur opgesloten gehouden Raymond Holley krijgt telegram van Rotterdamse jeugd Het markiezaat Veere bestaat 400 jaar ONDER ONS GEZEGD: TOCH MAAR LIEVER... KAUW Noodlanding van Engelse tweedekker bij Ouderkerk Lange-afstandzwemmer verdronken in IJselmeer? Erfgenamen van Pieter Teyler v. d. Hulst Dit woord: KANT v Aantal bezoekers groter dan vorig jaar tot 16 Juli Duitse autobus ramde Rotterdamse tram; 7 gewonden Het was opeens over geen last ra* meer van 4 transpiratie-lucht Uit Haarlems Dagblad van 19 Juli 1905 Met diepe deernis moge de ongelukkige samenloop van tijdsomstandigheden wor den geconstateerd, die de ontelbare examencandidaten thans onder een dubbele bezoeking doet zuchten: het examen en de (thans enigszins natgeregende) hittegolf. De steeds langer wordende lijsten met geslaagden in de kranten geven nog slechts een onvolledig beeld van de aantallen Ne derlanders, die in deze voortijdige honds dagen over witte vellen papier gebogen zitten en de beslissende proeve van hun geleerdheid moeten leveren in een vastge steld en altijd te kort tijdsbestek. Als de weinige Nederlanders, die in deze tijd geen enkel examen behoeven te doen, met mede dogen denken aan al die zuchtende slacht offers, dan mogen zij wel een extra mi nuut medelijdende stilte in acht nemen voor degenen, die ondanks hun lijden en werken niet in die lange lijsten worden genoemd, omdat ze zijn afgewezen. Het examen is uitgevonden door iemand, die zeker wist dat hij meer wist dan apde- ren. Het is een wapen waarmee de toegang tot de verschillende levensfazen is ver sperd, gelijk een vlammend zwaard de poort van het paradijs beschermde. En als het volle leven nu nog een paradijs was Er schijnt niet meer aan te ontkomen te zijn dat de intrede in de maatschappij door steeds meer examens bemoeilijkt gaat wor den. Er zal ook niet tegen te vechten zijn, aangezien de steeds uniformer wordende samenleving nog slechts uniforme mensen kan gebruiken, die op hun bruikbaarheid getoetst worden door uniforme strikvra gen. De uniforme kennis, gedemonstreerd op uniforme bladen papier, is voorwaarde geworden voor de .kans tot medewerking aan het maatschappelijk proces. Het zij zo. Doch aangezien de mens geen machine is, die men in serie kan bouwen voor in serie geschakelde werkzaamheden, zullen er bij alle examens ieder jaar talrijke exami nandi door de mazen vallen. Deze „gezak ten" wat een denigrerende uitdrukking! wijken in een of ander opzicht af van de gestelde normen en men neemt daarbij zeer lichtvaardig aan, dat zij minder be kwaam, minder ijverig en minder geschikt zijn dan de geslaagden. Aan de gezakten moge de rest van dit artikel gewijd zijn, zonder de geslaagden daarbij in enigerlei vorm te discrimineren. De gezakten kunnen tot diverse categorieën behoren. Er zijn erbij, die inderdaad te weinig en te onserieus gewerkt hebben. Anderen konden de nodige belangstelling voor de wetenschappelijke ballast niet op brengen, die zij naast het onderwerp hun ner werkelijke aandacht voor het examen moesten vergaren. Weer anderen hadden eenvoudig last van de hitte. Nog anderen werden geëxamineerd over dingen, die zij niet wisten en niet gevraagd naar de din gen, die zij wel wisten. En nog weer ande ren zakten, omdat zij in het totaal der puntentelling een half punt tekort kwa men, doordat zij bij het congruentiebewijs der driehoeken een der gegevens verkeer delijk hadden geïnterpreteerd. Men kan twisten over de vraag, of deze laatsten nu geacht moeten worden ongeschikt voor onze maatschappij te zijn, terwijl degenen die het er met die congruente driehoeken goed afbrachten, nuttige leden der samen leving mogen worden genoemd. Doch daar gaat het ook niet om. Men moet tenslotte een grens stellen. Waar het wel om gaat is dit: zolang niet voor ieder détail van menselijke persoonlijkheid, kennis, aanleg en karakterstructuur een onfeilbare exa menopgave kan worden opgesteld, die on omstotelijke zekerheid geeft dat de candi- daat al of niet voor een of andere taak in de maatschappij geschikt of ongeschikt is, kan men zakken doordat men juist niet ge ëxamineerd is voor het détail, waartoe men geschapen is Dat zij de gezakten een troost. Zij kun nen in duizend-erlei opzicht geslaagde mensen zijn, wier natuur zich tegen de, overigens nog onvolledige, uniformiteit ver zet heeft. En er ligt ook voor hen wel er gens een taak, waartoe de ingang nog niet via een examen leidt. Waarbij moge worden aangetekend, dat scholen met veel gezakten uitstekende scholen kunnen zijn. Want een school, die geen uniforme mensen maakt en deze doel bewust niet maakt, is een uitstekende school voor het leven. Men kan er veel leren, wat goed te pas komt in de samen leving der mensen. Men moge bedenken dat er een tijd ge weest is waarin geen enkel examen werd afgenomen. In die tijd werden degenen groot, die later als examinatoren gingen fungeren. J. L. In de bossen in de omgeving van de Amersfoortseweg bij Apeldoorn is het stof felijk overschot gevonden van de 45- jarige Apeldoornse ambtenaar A. W. S., die reeds sinds 5 Juli vermist werd. Op 6 Juli daags na de vermissing, werd de scooter van S. onbeheerd aangetroffen, doch politiehonden, die toen onmiddellijk werden ingeschakeld, konden geen aan wijzingen verschaffen. Een door de familie geraadpleegde telepaath, zekere H., deelde mede, dat de man dood was en in de bos sen lag. H. kon de juiste plaats echter niet bepalen. De zoekactie van de marechaussée had reeds na een uur succes. Het stoffelijk overschot was in een la ken gewikkeld. De voeten waren aan een boom vastgebonden. De politie stelt een onderzoek in. Vandaag zal sectie op het lijk worden verricht. De Staatscourant bevat een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten in de week van 3 tot en met 9 Juli. Daaruit blijkt dat werden aangege ven twee gevallen van kinderverlamming (in Raalte en Apeldoorn) en 624 gevallen van Rode Hond. De oud-voorzitter van de Partij van de Arbeid J. J. Vorrink, die in de afgelopen nacht in een rusthuis te Amsterdam na een jarenlang ziekbed is overleden, was een markante figuur in het Nederlandse po litieke leven, een harde werker, een be kwaam organisator en een man met een groot redenaarstalent. Jan Jacobus Vorrink werd op 7 Juni 1891 te Vlaardingen geboren. Hij volgde een opleiding tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool te Haarlem. In zijn korte onderwijzersloopbaan van 1912 tot 1920, achtereenvolgens te Vlaar dingen en Amsterdam, activeerden de sociale vragen waarmee hij geconfronteerd werd zijn politieke belangstelling: hij nam deel aan het werk van de socialistische jongeren en werd voorzitter van de Arbei ders Jeugd Centrale en van de Socialisti sche Jeugd Internationale. Van 1934 af was hij als opvolger van Jan Oudegeest voorzitter van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij (S.D.A.P.), voor welke hij in 1935 tot lid van de Eerste Kamer werd gekozen. Hij bleef dit met onderbreking van de oorlog en de bezettingstijd tot 1946. Ter oriëntatie in de verschillende poli tieke problemen maakte hij van 1931 tot 1934, in hoofdzaak tijdens zijn voorzitter schap van de Socialistische Jeugd Interna tionale, een groot aantal studiereizen door Europa. In 1933 verscheen van zijn hand een boek voor jeugdleiders, getiteld: „Om de vrije mens van de nieuwe gemeen schap". In die jaren schreef hij ook een studie over de Duitse staatsman Walther Rathenau. In die tijd was hij ook lid van de executieve van de Socialistische Arbei ders Internationale. Gedurende de Duitse bezetting verricht te hij illegaal werk. Hij was o.a. een der oprichters van „Het Parool". Voorts heeft hij illegaal de volgende geschriften uitge geven: „Vijftig jaar Beginselstrijd", „Over de toekomstige positie der partij in ver band met het jongste verleden" en „De oorlog en het gevaar van het bolsjewis me". Hij is door de Duitsers gevangen geno men en heeft in onderscheidene gevange nissen en kampen het einde van de oorlog moeten afwachten. In 1946 werd de Partij van de Arbeid opgericht, waarin ook de oude S.D.A.P. opging. De heer Vorrink, die tot algemeen voorzitter ervan werd gekozen, nam voor de nieuwe partij zitting in de Tweede Ka mer. Van hem, als leidende politicus werd in die tijd, waarin de door de stichting van de P.v.d.A. ontstane doorbraak de strijd der geesten hoog deed oplaaien, veel ge vergd. Enerzijds bleek het hem, doordat hij door zijn redevoeringen een greep had op vele van zijn geestverwanten, als oud sociaal-democraat mogelijk de overgang naar de nieuwe partij te vergemakkelijken voor verscheidene oudere socialisten, die een vervlakking van de oude beginselen vreesden. Anderzijds stond hij na de oorlog voortdurend in de bres voor de samenwer king in de regering tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. - Maandagmiddag omstreeks vijf uur zijn in de voorhaven van de Prins Bernhardsluis te Tiel twee sleepboten met elkaar in aan varing gekomen, waardoor het afvarende sleepschip „Mineraal 4" is gezonken. De be manning van dit schip kon zich door in een roeiboot te springen in veiligheid brengen. Het 1000 ton metende sleepschip „Mine raal 4" kwam stroomafwaarts en wilde van de Prins Bernhardsluis te Tiel gebruik ma ken. Het sleepschip „Madeleine2" was juist geschut en ging stroomopwaarts in de richting Duitsland. Het gezonken sleep schip was geladen met ijzer, bestemd voor IJmuiden. De rijkspolitie te water onder zoekt de schuldvraag. De bakendienst van de Rijkswaterstaat heeft waarschuwingstekens voor de scheep vaart aangebracht. Het wrak ligt betrekke lijk gunstig, zodat het verkeer naar en van de sluis niet is gestremd. Getracht zal wor den het schip zo spoedig mogelyk te lichten. In Boekoeroei op Aruba heeft men ont dekt, dat een ouderpaar een 23-jarige, wat achterlijke dochter, gedurende jaren ach tereen opgesloten heeft gehouden in een klein schuurtje. Het enige „meubilair" in het houten bouwsel was een kleedje op de grond. De ouders van het meisje, dat thans in een hospitaal is opgenomen en in zeer slechte toestand is, stonden bekend als keurige, oppassende mensen. De politie vreest, dat er meer van derge lijke gevallen bestaan. Na de bevrijding werden aan de rege- ring-Schermerhorn allerlei zaken voorge legd, waaromtrent een onderzoek gewenst was. Om zulk een onderzoek snel te doen geschieden werden aan het kabinet-Scher- merhorn enige personen verbonden, waar bij ook de heer Vorrink, voor het uitvoe ren van speciale opdrachten. Hij kreeg de titel van regeringsgemachtigde in alge mene dienst. In die kwaliteit stelde hij onder meer een onderzoek in naar de toe stand in de gevangenenkampen. Op 4 Juni 1946 deed de heer Vorrink zijn intrede in de Tweede Kamer. Toen er bezwaren rezen ten aanzien van de ver enigbaarheid van deze ambtelijke en poli tieke functies nam de heer Vorrink ontslag als regeringsgevolmachtigde. In de avond van 17 Januari 1949 vloog de heer Vorrink naar Noorwegen teneinde daar een regeringsopdracht uit te voeren. Op het Deense eiland Falster verongeluk te het vliegtuig, waarbij de beide piloten om het leven kwamen. De heer Vorrink was de enige overlevende. Hij werd ern stig gewond in het ziekenhuis te Nyköbing opgenomen, waar hij maandenlang is ver pleegd. Na in Nederland teruggekeerd te zijn kon hij na enige tijd zijn werkzaam heden hervatten. De heer Vorrink was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Autoriteiten van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld dat te Washington een tele gram van Rotterdamse kinderen is ontvan gen inzake het proces tegen een New York- se opgeschoten jongen, Raymond Holley, die ter dood werd veroordeeld omdat hij een kameraad heeft vermoord. Men zal de Amerikaanse ambassade te Den Haag verzoeken de situatie waar Holley zich in bevindt aan de Rotterdamse telegramzen ders uit te leggen, zo deelde het ministerie te Washington mede. Veere zal op 22 en 23 Juli het 400-jarig bestaan van het markiezaat Veere vieren. Het schrijversechtpaar Wim en Wil Abe- leven-Labberton heeft voor deze gelegen heid een spel geschi-even, getiteld „Het sprookje in de historie". Dit zal worden op gevoerd in de grote kerk van het stadje, die uit 1479 dateert. Het feestprogramma vermeldt verder een vlootschouw, beiaardconcerten, een groot vuur op de zandbanken buiten de haven en een ringrijderij. Veere, dat oorspronkelijk een vissersge hucht was, beleefde zijn bloeitijd in de vijf tiende eeuw. Het groeide toen uit tot een vestingstadje. Het kreeg een respectabele handelsvloot en dreef handel met de Bal- tische landen, met Engeland en Schotland, met Spanje en Portugal. Op 21 October 1555 verhief Karei de Vijf de Maximiliaan van Bourgondië, heer van Veere, tot markies en Veere tot een mar kiezaat. Veere is er bijzonder trots op, dat het nog steeds een markiezaat is, waarvan Koningin Juliana de markiezinne is. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 cent Van onze correspondent in Parijs) Onder de vele plannen en plannetjes die premier Faure met betrekking tot Genève worden toegedicht, is ook gesproken over een uitnodiging aan de drie mede-groten om even over de Zwitserse grens in de Jura te eten. Een echt Frans etentje a la campagne onder eeuwenoude bomen in de tuin van een „auberge" waar de waardin in haar bejaarde hoofd keukengeheimen bewaart die in geen enkel receptenboek ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust Een eenmotorige Engelse tweedekker heeft Maandagmiddag een noodlanding moeten maken in een polder nabij Ouder kerk aan de Amstel. Het toestel, dat op weg was van Brussel naar Hilversum, kon wegens het laaghangende wolkendek de radiostad niet vinden, zodat de piloot be sloot naar Schiphol te vliegen. Nadat de machine, de G/ANES, enige tijd boven Amsterdam had gecirkeld was de piloot wegens benzinegebrek genoodzaakt een noodlanding uit te voeren. Hij zette het toestelletje op een weiland aan de grond. De twee inzittenden, de bestuurder cap tain Blackburn en een passagier bleven ongedeerd. De machine kreeg slechts lich te schade aan het roer. Tien jaar geleden werden de Duitsers uit het gebied ten Oosten van de Oder Neisse verdreven. Ter herinnering daaraan heeft de West-Duitse P.T.T. deze postzegel uitgegeven. De zegel is wijnrood gekleurd, en heeft een waarde van 20 pfennig. In het vluchtelingenkamp te Spittal aan de Drau in Oostenrijk is een begin gemaakt met de bouw van een tiental dubbele wo ningen ten behoeve van ontheemden. Dit is tevens het begin van de verwezenlijking van 22 woningprojecten voor vluchtelingen on der auspiciën van de U.N.O. in Oosterijk. Deze woningen in Spittal zijn een geschenk van de Nederlandse actie „Een uur voor een toekomst", alsmede van een Noorse or ganisatie tot hulpverlening. Voorts hebben een Oostenrijks bouwfonds en de Oosten rijkse regering hun financiële medewerking verleend. Tevens heeft de Nederlandse Fe deratie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulp- verlenng een aandeel in dit geschenk: het door haar ingezamelde geld ten bedrage van f 258.000 zal gebruikt worden voor de woninginrichting, de installatie van sani tair en het aanbrengen van binnenwerk, dat volgens de Oostenrijkse gewoonte niet tto de eigenlijke huizenbouw behoort. De heer M. A. Reinalda, voorzitter van het comité „Vluchtelingenhulp 1954", hield een rede, waarin hij memoreerde, dat een gedeelte van het door Nederland bijeenge brachte geld, een bedrag van vier en een kwart millioen gulden, wordt besteed aan het kamp te Spittal. De heer Reinalda hoopte dat deze Nederlandse bijdrage an dere landen ten voorbeeld zou mogen strek ken. De gift van de Nederlandse Federate voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening werd aangeboden door de voorzitster, me vrouw S. H. Goossen- Stelink, waarna de vertegenwoordiger van de Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen in Oostenrijk, on ze landgenoot dr. V. A. M. Beermann, het woord voerde. Tenslotte sprak een der kampbewoners mede namens zijn lotgeno ten een woord van dank. Tot slot zongen kinderen uit het kamp, die onlangs van een verblijf van drie maan den uit Spjjkenisse zijn teruggekeerd, enige coupletten van het Wilhelmus. Een bundeltje kleren is aangetroffen op het Slobbe nabij Volendam. Deze bleken te behoren aan de 50-jarige J. Veerman, een lange-afstandzwemmer uit Volendam. De man is Zondag tijdens het zwemmen in het IJselmeer vermoedelijk onwel geworden. ter wereld zijn te vinden. Indertijd, kort na de eerste wereldoorlog, had Aristide Briand in zo'n gelegenheid, ter onderbre king van «en- zware discussie, met zijn Russische collega Litvinov gedejeuneerd en dat eetpartijtje was de verstandhouding toen, zo weten oudere diplomaten zich te herinneren, bijzonder ten goede gekomen. De Jura is bovendien de geboortestreek en het kiesdistrict van de huidige Franse minister-president. Fors wijntje Monsieur Faure zal trouwens nog een tweede indirecte „hommage" bren gen aan de streek waaruit hij geboortig is. Hij heeft tweehonderd flessen Arbois-wijn uit de Jura naar de buitenplaats laten sturen die de Franse delegatie tot resi dentie dient. Die Arbois is een fors wijntje „un vin fou" zoals de Fransen zelf toe geven die al heel wat vermoeide diplo maten heeft opgebeurd en wat saaie recep ties opgefleurd. Aan de Quai d'Orsay ont kent men echter dat die Arbois tot de ge heime wapenen van de Franse diplomatie zou behoren. Men heeft nog altijd goede hoop dat de Grote Vier zonder de roes van de „rare wijn" en in alle nuchterheid het begrip voor elkander zullen vinden waar naar de wereld nu al zo lang heeft ge smacht. Dat men in die hoop delen moge ADVERTENTIE CHOCOLADE... PASTILLES Bespreking met raadsman van Teyler Stichting Geruime tijd geleden is opgericht een „Bond van vermeende erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst en Catharina Olthoff", die de rechten betwist van Tey- lérs Stichting te Haarlem. Het bestuur van de bond heeft het bestuur der stichting destijds ingelicht over de oprichting, het geen geleid heeft tot een onderhoud tussen mr. J. van der Hoeven, rechtsgeleerde van Teylers Stichting en de heren Tijhuis, Ho venier en Drinkwaard, bestuursleden van de bond. Daarbij is de vraag besproken of het mogelijk is dat er een einde wordt ge maakt aan alle elkaar tegensprekende ver halen betreffende deze nalatenschap. Na uitvoerige gedachten wisseling gaf mr. Van der Hoeven het volgende in overweging: Een of enkele rechtsgeleerden zullen door de bond worden aangezocht om het doel der vereniging te behartigen. Mr. Van der Hoeven zal het bestuur van de Teylers Stichting voorstellen om met de door de bond aangestelde rechtsgeleerden in over leg te treden om gezamenlijk te komen tot een terugbrengen van de zaak tot zijn nor male en ware proporties. Daar de bond zich tot doel stelt een juist inzicht te verkrijgen in deze geschiedenis, zal het bestuur, zo deelt de bond ons mede, de gedane suggestie bestuderen. De raadsman van de Teylers Stichting achtte, gezien het stadium, waarin de be sprekingen zich bevinden, geen termen aanwezig thans nadere mededelingen te doen. Het woord kant, dat van Keltische oorsprong schijnt te zijn, betekent in allerlei variaties: zijde, rand. Het komt ook voor in uitdrukkingen als: aan kant en: van kant. Aan kant maken wil zeg gen: ordenen, opruimen. Van kant ma ken is: uit de weg ruimen, zowel in de letterlijke betekenis van: ter zijde stel len, als in de figuurlijke van: doden. De uitdrukking zich van kant maken voor: zelfmoord plegen, is zeer gewoon. Merkwaardig is dat in Zuid-Nederland zich van kant maken vroeger beteken de: zich schuilhouden. Dit blijkt uit het volgende citaat: Die 't leven houden wil, maekt zich in tijds van kant. Maar in het Middelnederlands komen reeds zegswijzen voor als: iemand van kant spelen, iemand van kant helpen in de zin van: iemand verwijderen. De belangstelling voor het kamperen op „De Lakens" van de Kennemerduinen is bijzonder groot, vooral nu de schoolvacan- tie begonen is. Zaterdag waren de kampen „vol", hetgeen betekent, dat duizend gasten waren aangekomen, om enige dagen te blij ven. Het grootste deel is Zondagavond of Maandagmorgen vertrokken, maar velen blijven veertien dagen, om te genieten van bos, strand en zee. Velen moesten Zaterdagavond teleurge steld worden. Bij het hek werd een op zichter geplaatst, om mee te delen, dat er geen gelegenheid meer was in de Kenne merduinen te kamperen. Het aantal teleur- gestelden werd op ruim honderdvijftig ge schat. Onder hen waren speciaal buiten landers, die naar ons land waren gekomen, om te kamperen. In Zandvoort ondervon den zij ook moeilijkheden, omdat daar geen plaats was. Van de duizend bezoekers aan „De Lakens" had ongeveer 75% gemeld naar deze om geving te komen. Voor hen verliep alles vlot, omdat er plaats was gereserveerd. Mogelijk hadden de buitenlanders er geen rekening mee gehouden, dat de vacanties op de scholen reeds begonnen waren. Het aantal bezoekers aan de Kennemer duinen op Zondag bedroeg ongeveer 8000. op tweede Pinksterdag waren er 9000 en vorige week Zondag 7000. Het bezoek is de laatste weken bijzonder groot en de reden is, dat de Zondagen de laatste tijd op een uitzondering na gunstig zijn voor een tocht naar de duinen. De afgelopen Zondag reden de meeste bezoekers per fiets rechtstreeks naar het strand nabij Parnas- sia, om daar verpozing te zoeken. Anderen bleven in de omgeving van de ingangen van de Zeeweg of Bergweg in de bossen. Bij het nieuwe duinmeertje waren Zon dag vele kinderen aan het spelen. De werk zaamheden zijn daar nog aan de gang en zullen binnenkort met kracht worden voort gezet, omdat zand gegraven wordt ten be hoeve van de uitbreidingswerken van de Noorderbegraafplaats te Haarlem. In de speelvijver kunnen de kinderen zich rustig vermaken, omdat er ondiep water is. Wat het bezoek in de loop van dit jaar betreft vernemen wij, dat het aantal be zoekers in de eerste zes en halve maand groter is dan in dezelfde periode van vorig jaar; in 1955 is het aantal bezoekers 30% meer dan verleden jaar. Na het fraaie weer van vorige week is regen gekomen; ir. E. C. M. Roderkerk verheugde zich er over, want de bodem had vocht nodig. De autobus uit Bad Kreuznach, die Maandag het van de Langegeer te Rotter dam komende tramstel van lijn drie ram de, kwam uit de richting van de binnen stad over de Strevelsweg. Het gezelschap Duitsers maakte een tocht door Nederland. De tram, die aan de voorzijde geraakt werd, reed uit de rails. Een passagiere uit de tram, de 55-jarige mevr. E. van der HoevenDe Wit, werd licht gewond. De 17-jarige Hagenaar A. Erkelens, die in de Duitse bus zat, werd ook gewond, alsmede de Duitsers de 30-jarige C. Schwarz uit Gazenheim, die een boven been brak, de 32-jarige mevr. H. L. Schi- watBauscher uit Bath Hainsfeld, die een arm brak, de 25-jarige E. K. W. Jünger uit Tübbingen, de 23-jarige R. Shing uit Singen a/H., en de 23-jarige S. Neubrunn uit Kaiserheim. ADVERTENTIE Movrouw E. Bokkum, Bischopweg. Amerjloorl. schrijft „Nlomand nam meer notitie van me... Opeens bedacht Ik mo dat het wol eens door mijn transplratlo kon komen. Ik nam de proel op de som met Arrld-cröme en was stomvorbaasd zo snel als hot transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen." Een beetje Arrld in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrld werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt Daarom is het 7.0 afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prjs f. 1.65. HAARLEM. Onlangs slaagde bij het onderwijzersexamen een persoon, die alom naar een betrekking solliciteerde, doch die wegens het thans bestaande te veel aan onderwijzers nergens slaagde. Hij was tenslotte genoopt een baantje als schippersknecht te aanvaarden. Na deze weinig begeerde betrekking eenigen tijd vervuld te hebben, is hij thans benoemd tot kommies bij 's Rijks Belastingen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5