Nederlandse Tour-ploeg weerde zich geducht in Ventoux-étappe Louison Bobet - de winnaar - weer dichter bij de gele trui Crisis in sectie betaald voetbal van de KNVB al weer opgelost De schimmen van het duister „Clowntje Rick Klassementen Continentaal elftal tegen Groot Brittannië Avondcourses in het Hilversumse Sportpark Alleen kampioenen van tweede klasse bij niet gepromoveerde eersteklassers TEMPO Haarlemmer Pieters snelste in Leiden 4 Winnaar Meer zelfvertrouwen Kübler en Clerici staken de Tour-strijd Voetbal De transferlijst Record-transfersom in Engeland GAAT U VERHUIZEN? jj Voor de kinderen Cricket Engels team voor de vierde testmatch ^nort in 't kort FEUILLETON door Boilleau Narcejac DINSDAG 19 JULI 1955 DE KALE TOP van de Ventoux lag in het hete berglandschap te smachten naar een druppel water. Aan de wolkenloze hemel brandde de zon fel op de bergruggen. Op de grintweg, die in vele windingen, soms met een percentage van 30°/o naar boven voerde, reed een eenzame figuur. Het was Louison Bobet, de allesbeheersende leidersfiguur in de Tour, die zelf het initiatief nam om de aanval in te zetten. Een blik op het algemeen klassement leerde dat de positie van de captain der Frans nationalen moeilijk was. Vóór hem stond immers Rolland, met 111/2 minuut voor sprong die niet zo maar eventjes kon worden weggewerkt. Bovendien had Bidot, de ploegleider, laten weten, dat Rolland volkomen werd vrijgelaten in zijn ryden met andere woorden, het knechtschap had opgehouden te bestaan. Voor Bobet stond ook nog de Italiaan Fornara. Het verschil bedroeg slechts een halve minuut, maar Bobet moest aanvallen om die 30 seconden weg te werken. En achter Bobet, op de vierde plaats kwam Gaul op de lyst voor, met slechts 20 seconden achterstand op Bobet. Inderdaad, Louison zat moeilijk en met Géminiani had hy een listig plannetje gesmeed. Deze zou in de eerste windingen van de Ventoux demarreren en Bobet zou afwachten, wat de Italianen en wat Gaul zouden doen. Géminiani sprong weg, met Scodeller en Kubler aan het wiel, maar het drietal werd ingelopen door een groep van onge veer 30 man toen er nog 10 km van de Ventoux te rijden vielen. Op dat ogenblik viel de beslissing in deze étappe. Bobet attaqueerde zelf. Brankart volgde, For nara en Astrua sprongen weg, Nolten en Wagtmans eveneens. De strijd was in alle m a De uitslag van de elfde étappe luid- Z de: 1. Louison Bobet (Frankrijk) 5.42.32, 2. Brankart (Belg.) 5.43.21, 4. Fornara (It.) 5.43.27, 4. Coletto (It.) z.t., 5. Astrua (It.) 5.43.32, 6. Wagtmans 5.48.15, 7. Rolland (Fr.) z.t., 8. Vitetta (Zuid Oost) z.t., 9. Nolten 5.48.31, 10. Géminiani (Fr.) z.t., 11. Laurédi (Zuid Oost) z.t., 12. Guentin (West) z.t., 13. Gaul (gemengde ploeg) z.t., 14. Pezzi (It.) 5.56.40, 15. Dotto (Fr.) z.t., 16. Robinson (G.B.) z.t., 17. Close (Belg.) z.t., 18. Lorono (Sp.) z.t., 19. Ockers (Belg.) 5.59.20, 20. Cieleska (N.O.C.) z.t., 23. Van Est z.t., 26. Van Breenen S z.t., 30. Hinsen 6.03.35, 32. Daan de 5 Groot z.t. a a a Het alg. klassement na de elfde étap- j pe luidde: 1. Antonin Rolland (Fr.) 69 uur 33 min. 4 sec., 2. Louison Bobet (Fr.) 69.37.54, 3. Fornara (It.) 69.39.19, 4. Brankart (Belg.) 69.43.45, 5. Gaul (gem. ploeg) 69.45.16, 6. Astrua (It.) 69.45.45, 7. Vitetta (Zuid Oost) 69,46.50, 8. Géminiani (Frankr.) 69.52.20, 9. Quentin (West)) 70.02.08, 10. Van Est 70.09.56, 11. Gelabert (Spanje 70.12.57, 12. Coletto (Italië) 70.13.29, 13. Clerici (Italië) 70.13.43. 14. Impanis (België) 70.15.00, 15. Close (Belgi6) 70.15.47, 16. Wagtmans 70.18.58, 17. Ockers (Bel- gië) 70.19.41, 18. Kubler (Zwitserland) 70.21.29, 19. Huber (Zwitserland) 70.21.29, 20. Mahé (Frankrijk) 70.26.33, 35. Van Breenen 70.59.48, 41. Hinsen 71.09.09, 43. Nolten 71.10.39, 50. De Groot 71.24.42. a De volgende renners staakten de strijd in de 11e étappe: Croci-Torti j (Zwitserland), Dupré (Zuid West) j Malléjac (Frankrijk), Mitchell (Enge- land), Krebs (Engeland), Walkowiak (N.O.C.) en Reisser (N.O.C.). De Engelse ploeg bestaat nog slechts uit twee renners, zodat deze ploeg niet meer geklasseerd wordt. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toe- gekend aan Louison Bobet. a a Het algemeen ploegenklassement na de 11e étappe luidt: 1. Frankrijk 208.01.28, 2. Italië 208.28.40, 3. België 209.37.49, 4. N.O.C. 209.39.10, 5. Spanje 210.21.18, 6. Nederland 210.28.05, 7. j l Zuid Oost 210.35.58, 8. West 210.48.50, 9. Zwitserland 210.53.19, 10. Gemengde ploeg 211.27.00, 11. Ile de France 212.29.05, 12. Zuid West 212.57.28. a a Na de elfde étappe luidt het alge- meen klassement van de grote berg- prijs: 1. Gaul (Gemengde ploeg) 53 jj pnt., 2. L. Bobet (Frankrijk) 39 pnt., 3. Gelabert (Sp.) 31 pnt., 4. Brankart (Belg.) 28 pnt., 5. Fornara (It.) 24 pnt., 6. Astrua (It.) 19 pnt., 7. Scodeller (N. O.C.) 18 pnt., 8. Coletto (It.) 17 pnt., 9. Nolten 16 pnt. a a Na de elfde étappe ziet het punten- klassement er als volgt uit: 1. Wagt- mans 175 pnt., 2. Van Est 213 pnt., 3. S Kubler (Zwits.) 214 pnt., 4. Poblet S (Spanje) 220 pnt., 5. Ockers (Bel- gië) 221 pnt., 6. Rolland (Frank- j rijk) 225 pnt., 7. Bauvin (N.O.C.) 243 pnt., 8/9. Schneider (Gemengde ploeg) en Monti (Italië) 337 pnt. De prijs voor de strijdlustigste ren- 5 ner werd toegekend aan Louis Bobet met 63 pnt., voor Siguenza 20, Rolland 8, Géminiani 5 en Kubler 3 pnt. hevigheid ontbrand. Bobet durfde alleen het gevecht tegen allen aan. In de afdalingen over een veel slechtere weg, waar het teer was gesmolten door de hitte, kwamen tientallen renners ten val, slippend in de zwarte, natte bochten. De aanvaller reed nog steeds voorop, met direct achter hem Brankart, die tweemaal tegen de grond smakte en zijn elleboog verwondde, de Italianen Fornara, Coletto en Astrua, voorts Géminiani, Nolten, Wagt mans en ook Laurédi maakten jacht op Bobet, in gezelschap van Vitetta en Quen tin. Maar Bobet, die by Carpentras nog kost bare seconden verloor door een lekke band, sloeg de gezamenlijke aanval van de woe dende Italianen, van Brankart en ook van Rolland, Laurédi en Vitetta, bijgestaan door Nolten en Wagtmans, gedecideerd af. Als winnaar van de étappe kwam hij dood vermoeid over de streep in Avignon. Met die zege in Avignon veroverde Bobet de l3eETAPPE MILLAU- A LB I-20JULI 203 KM. Officieel berekende gemiddelde snelheid 38kmp.u. l4eETAPPE ALBI-NARB0NNE-2IJULI153 K M. Officieel berekende gemiddelde snelheid 40km.pu. ShGenie Espalicm Lagarde750m. Séverac Ie Chateau ALBI VêriéL Caslres Ufonfasse5llm\Fau788n, Ingles duT. 'Nogferijden s® Sterk heuvelachtig =3Vlakke wegen A Berg Aigues-Vivesz- NARBONNE Etappeplaats O Ravitaillering ©Vliegende controle J7i0m" 632m Fauredon788m. 14e etappe lopen te grijpen, kortom de positie van de Nederlandse renners is veel gunstiger ge worden. Stond Van Est bij het vertrek in Mar seille nog elfde in het algemeen klasse ment, in Avignon was hij tiende. Wagt mans startte als 26ste en 200 km verder bleek hij naar de 16e plaats te zijn ge klommen. Nolten, nog 58sté in Marseille, verscheen in Avignon als 43ste op de lijst. In het algemeen ploegenklassement ging de Nederlandse équipe van de achtste naai de zesde plaats omhoog. In de étappe van gisteren staakten zeven renners de strijd: Krebs (Groot-Brittan- nië), Mitchell (Groot-Brittannië), Croci- Torti (Zwitserland), Walkowiak (NOC), Reisser (NOC), Malléjac (Frankrijk) en Du- Rolland, de drager van de gele trui, heeft pech. Bidot, zijn ploegleider, helpt hem met de reparatie, terwijl Jean Bobet wacht om zijn ploeggenoot weer bij het peloton te brengen. tweede plaats in het algemeen klassement en nam hij 6 min. 40 sec. van de 111/2 mi nuut voorsprong van Rolland terug. Nog slechts 4 min. 53 sec. scheiden hem van Rolland. Vele experts waren de mening toege daan dat Wagtmans het op de Ventoux zwaar te verduren zou hebben. Maar in Avignon zat de groene trui steviger dan ooit om de schouders van Wagtmans. Hij had goed geklommen, bij het voorzichtig dalen had hij evenwel weer tijd verloren. Maar de zesde plaats in de étappe had hem een puntenvoorsprong opgeleverd op Po blet, die als 50ste binnenkwam en op Kub ler, die als een uitgeput man afstapte als 42ste. Wim van Est, die in de afdaling van de Ventoux de fiets van de gevallen Clerici op zijn weg had gevonden, maar het er be langrijk beter had afgebracht bij deze val partij dan de Zwitser, kwam door het falen van Poblet en Kubler op de tweede plaats in het algemeen puntenklassement. Wagtmans was in Avignon eerste met 175 punten, Wim van Est tweede met 213 punten, Kubler derde met 214 punten en Poblet vierde met 220 punten. De Nederlandse ploeg, bevrijd van drie meelopers, zoals Pellenaars het uitdrukte, rijdt sedert Monte Carlo met meer zelf vertrouwen. Het zestal is goed op elkaar afgestemd, probeert de kansen om weg te pré (Zuid-West). Alomar (Spanje) was niet aan de start verschenen. Er zijn nu nog 79 renners over in de ronde. Na elf van de 22 étappes is veertig procent van het rennersveld, dat in Le Havre is gestart, uitgevallen. Groot-Brit- tannië dat nog maar twee renners in de strijd heeft vormt officieel geen ploeg meer. De ronde-karavaan, geslonken tot 78 ren ners, is vanmorgen om kwart voor tien uit Avignon vertrokken voor de twaalfde étappe. De Zwitser Ferdi Kübler starte niet. Hij heeft opgegeven. Reeds na 22 km. in Remou- lins, verdween opnieuw een Zwitsere ren ner uit de strijd: Clerici, die last had van een wond aan zijn linkerbeen. Kübler had reeeds gisteravond willen op geven. De tocht in de schroeiende hitte over de Mont Ventoux gisteren had te veel van zijn krachten gevergd. Zijn trainer hoopte dat de nachtrust Kübler zou sterken, maar vanmorgen weigerde hij naar de start te gaan. Blijkens het Officieel Orgaan van K.N.V.B. heeft E.D.O. H. Th. Koelemij, A. Willemse en P. Krebbers op de transferlijst geplaatst. R.C.H. zette Van der Voort op de lijst. Een commissie van de Europese Voetbal federatie heeft in Parijs de ploeg samenge steld die op 13 Augustus in Windsor Park in Belfast onder de benaming „Rest van Euro pa" tegen Gr. Brittannië zal spelen. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Buffon (Italië); achter: Hanappi (Oostenrijk) en Kohlmeyer (Duitsland); mid den: Ocwirk (Oostenrijk), Gustavson (Zweden) en Boskov (Joegoslavië); voor: Soerensen (Denemarken), Kocsis (Hongarije), Kopa (Frankrijk), Puskas (Hongarije) en Vincent (Frankrijk). Reserves: Eriksson (Denemarken), Van Brandt (België), Schleger (Oostenrijk) en Jonguet (Frankrijk). Deze ploeg moet nog goedgekeurd worden door Gustav Sebes (Hongarije), die met de samenstelling belast was maar die in Parijs niet aanwezig kon zijn. Het Dinsdagavondprogramma in het Hil versumse Sportpark is voornamelijk gere serveerd voor de mindere klasse paarden en de jonge garde. Vooral de 3-jarigen zullen zich weren in de serie-draverij. De Utrechtse trainer Bloemsaat heeft de keuze uit Toomel D en Trabant, een duo, dat voldoende snel heid in de benen heeft om Tommy Mars en de beide vertegenwoordligers van de Friese stal De Jong (Sietze, Quintus) de baas te kunnen blijven. Ook Geersen heeft met de 3-jarige Tira een uitstekende kans de Kortrijk-prijs op zijn naam te brengen. Tot haar ernstigste concurrenten mogen worden gerekend de wispelturige Reine Neosho, Rosamunde en Odylia O. Het openingsnummer is zonder onge lukken voor Taky Erebus, die thans met zijn 40 m voorgift Trüely Hollandia wel voor kan blijven. Indien Geersen echter Truely's stadgenoot Toekan S verkiest is een ver rassing van deze kant niet uitgesloten. Strange Story kan de plaats bezetten. Indien de Wareghem-prijs geen nummer voor leerling-pikeurs zou zijn was* het voor Proximity vrijwel een gezondheidswande ling, doch daar de hengst lastig te besturen is wordt het nu de vraag of een leerling de zelfde prestaties met hem kan boeken. Op zijn uitgesproken klasse wint hij, faalt de leerling echter, dan gaat de overwinning naar Parel Holland C, gevolgd door Otto H. Het slotnummer is voor de paarden, die het dit jaar nog niet tot een overwinning konden brengen. De keuze hieruit is zeer moeilijk doch daar S.O.S. nu de juiste af stand treft, die hij met de inzet van zijn volle vermogens kan uitlopen, wordt de zege van hem verwacht, vóór de keuze van J. van Leeuwen jr uit Redloff WB en Sita. De out sider is Ria Kitty, die dit seizoen maar niet op dreef kan komen. Eddie Firmani, een voorhoedespeler van Charlton Athletic, zal het komende seizoen voor de Italiaanse eerste divisie-club Samp- doria gaan spelen. De transfersom die de Italiaanse vereniging moest betalen bedroeg 35.000 pond sterling (ruim 370.000 gulden). Dit is het hoogste bedrag dat ooit in Enge land voor een speler is betaald. ADVERTENTIE Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. ROZENSTRAAT 13, HAARLEM TEL. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Het demissionnaire bestuur van de sectie betaald voetbal heeft na de motie van ver trouwen die bfj acclamatie is aangenomen in de bemiddelings-bijeenkomst van afge vaardigden van de algemene vergadering voor het betaalde voetbal die Donderdag j.l. in Utrecht werd gehouden, besloten de leiding van de sectie betaald voetbal weder op zich te nemen. Inzake de competitie-indeling en de daar aan verbonden promotie en degradatie welke terstond werd ter hand genomen en waarbij enerzijds voor zover mogelijk met de wensen van de vergadering van het be- Hoofdklasse A: N.A.C. Eindhoven Sparta Sportclub VVV 03 Fortuna 54 Limburgia Ajax Excelsior A.D.O. Amsterdam E.B.O.H. Stormvogels H.V.C. D.O.S. Vitesse Rigtersbleek N.O.A.D. Roda Sport Hoofdklasse B: Willem II P.S.V. Schev. Holl. Sport Rapid J. C. M.V.V. S.V.V. De Graafschap G.V.A.V. Alkmaar Sportclub Enchedé Emma B.V.V. Sittardia Elinkwijk Feyenoord E. D. O. De Volewijckers D.F.C. Eerste klasse A: D.W.S. V. s. V. Xerxes R.B.C. Enschedese Boys N.E.C. A. G. O. V. V. Go Ahead Heerenveen Veendam P. E. C. Velocitas R. C. H. De Valk Eerste klasse B: Haarlem Hermes-D.V.S. Blauw Wit Longa Zwolse Boys Heracles Wageningen Be Quick (Gron). Leeuwarden Rheden 't Gooi O. N. A. Baronie Helmond Eerste klasse C: U. V. S. Fortuna (Vlaard.) Volendam Z. F. C. D. H. C. K. F. C. Tubantia Oldenzaal Dosko Helmondia Wilhelmina T. O. P. Zwartemeer Oosterparkers Hilversum Zeist Promotie-degradatie De promotie-degradatie regeling voor hoofdklasse en eerste klasse betaald voet bal is als volgt: Aan het eind van het seizoen 1955/1956 spelen de nummers 1 en 2 van de hoofd klasse A en B een gehele competitie om het kampioenschap van Nederland. De nummers I tot en met 8 van hoofd klasse A en B worden ingedeeld in de by de aanvang van het seizoen 1956/1957 te vormen eredivisie. De nummers 9 van de hoofdklasse A en B spelen met de num mers 1 van de eerste klasse A, B en G een gehele competitie om twee plaatsen in de te vormen ere-divisie. De nummers 10 tot en met 18 van de hoofdklassen A en B worden ingedeeld in de bij de aanvang van het seizoen 1956/1957 te vormen eerste divisie. De overblijvende elftallen van de com petitie tussen de nummers 9 van de hoofd klasse A en B en de nummers 1 van de eerste klasse A, B en C worden met de c Riclc was helemaal beduusd. Wat was er met Bunkie aan de hand, en hoe kwam die zo klein opeens „Ik geloof, dat ik nog droom", dacht Rick. „Want dit kan natuurlijk niet echt zijn.. Ik zal maar eens in m'n arm knijpen, dan word ik wel wakker! Dat deed hij, maar „Au!!", riep hij toen, want het deed pijn. Ja, dan droomde hij niet, maar hij moest toch heus wakker zijn. Maar hoe zat het dan met Bunkiewas die werkelijk zo gekrompen? Rick was helemaal de kluts kwijt. Hij stak zijn hand uit en pakte Bunkie op; die woog haast niets en was niet groter dan 'n klein popje. Hoe kon dat nou? Rick keek ongerust naar het kleine ding in zijn hand. „Bunkie", fluisterde hij. „Bunkiezeg eens wat! Bunkie! Wat is er met jou gebeurd Maar Bunkie zei niets en bewoog niet. Rick kreeg het er benauwd van taald voetbal werd rekening gehouden en anderzijds aan het principe van het sectie- bestuur zo weinig mogelijk afbreuk werd gedaan werd het navolgende besloten: De instelling van twee hoofdklassen A en B van ieder 18 clubs en van drie eerste klassen A.B, en C, waarvan A en B bestaan de uit ieder 14 clubs (t.w. 19 niet gepromo veerde eersteklassers, 8 tweede klasse kam pioenen plus de vereniging Helmond die het hoogste gemiddelde als niet-tweede klas kampioen bezit) en C de overige twee- de- en derde klassers, dat zyn 16 clubs. De hoofdklasse A wordt geformeerd uit de verenigingen: Reserve kl. afd. A: Ajax Alkmaar Amsterdam Blauw Wit D. W. S. 't Gooi Hilversum K. F. C. Stormvogels Volewijkers Volendam V. S. V. Z. F. C. Reserve kl. afd. B: A. D. O. D. H. C. E. D. O. Excelsior Fortuna (Vlaard.) Haarlem Hermes-D.V.S. O. N. A. R. C. H. Schev. Holl. Sport S. V. V. U. V. S. Xerxes Reserve kl. afd. C: Enschedese Boys De Graafschap N. E. C. Oldenzaal Rheden Rigtersbleek Sportclub Enschedé Tubantia Vitesse Wageningen H. V. C. Elinkwijk D. O. S. Zeist Reserve kl. afd. D: Be Quick (Gron.) G. V. A. V. Heerenveen Leeuwarden Oosterparkers Veendarn Velocitas Zwartemeer Zwolse Boys P. E. C. A. G. O. V. V. Go Ahead Heracles Reserve kl. afd. E: Baronie Dosko Longa N. A. C. N. O. A. D. R. B. C. T. O. P. Willem II D. F. C. E. B. O. H. Emma Feyenoord Sparta Reserve kl. afd. F: Fortuna 54 Limburgia M. V. V. Rapid Roda Sport Sittardia De Valk Sportcl. V.V.V. 03 B. V. V. Eindhoven Helmond Helmondia P. S. V. Wilhelmina nummers 2 tot en met 5 van de eerste klasse A en B en de nummers 2 tot en met 4 van de eerste klasse C ingedeeld in de bij de aanvang van het seizoen 1956/ 1957 te vormen eerste divisie. De overige elftallen worden ingedeeld in de bij de aanvang van het seizoen 1956/1957 te vor men tweede divisie. In het seizoen 1956/1957 wordt derhalve gestart met: 1 ere-divisie met 18 verenigingen, 2 eerste divisies ieder met 16 verenigin gen, 2 tweede divisies ieder met 15 vereni gingen. Overwogen zal worden de kampioenen van de reserveklassen een competitie te laten spelen om het kampioenschap van Nederland van de reserve klasse betaald voetbal. De aanvang van de competitie voor de hoofdklasse A en B is bepaald op Zondag 28 Augustus 1955. De aanvang van de competitie voor de eerste klasse wordt na der vastgesteld. Het Engels testteam voor de vierde test match tegen Zuid Afrika is als volgt samen gesteld: May (Surrey), captain, Bailey (Es sex), Compton (Middlesex), Graveney (Glou cester), Insole (Essex), Loader (Surrey), Lock (Surrey), Mclntyre (Surrey), Statham (Lan cashire), Wardle (Yorkshire), Watson (York shire). In het kanaal in Leiden is een 1 km zwem wedstrijd gehouden. Lenie de Nys van de Robben (Hilversum) werd eerste by de dames in de tijd van 14 min. en 18,1 sec. Judith de Nys, eveneens van De Robben werd tweede. Voor haar werd een tijd van 14,46 afgedrukt. Loes Zandvliet van de Leidse Golfbrekers klasseerde zich in 15.15.1 derde. Bij de heren werd Pieters van DWR (Haarlem) winnaar in 14 min. 14.5 seconden. De winnaar van vorig jaar, Seeman van DJK (Amsterdam) kwam als tweede aan in 14.14,7. Zijn cluggenoot Ritton werd derde in 14.23,6. DE VOOGD. De Voogd heeft Maandag in Cardiff zijn partij tegen de Britse zwaar gewicht Joe Erskine uit Cardiff verloren door k. o. in de eerste ronde. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 28) Hermantier draaide hem lang tussen zijn vingers, peinzend kijkend naar iets, dat hij alleen kon zien. Hij was de sigaret vergeten, die uitgedoofd tussen zijn lippen hing. Van tijd tot tijd sprak hij met een toonloze stem woorden, zoals iemand die in zijn slaap door dromen wordt gekweld. Hij wierp de anjer weg, trok zijn schouders op, die door kramp verstijfd waren, dacht verstrooid aan Hu- bert, die een telegram zou zenden en ver liet toen de kamer zonder zelfs de deur achter zich te sluiten. Hij wilde nog eens naar die andere kamer gaan om zich nog maals te overtuigen. Het was een laatste kans die hij zichzelf gaf voordat.... hij wist niet voor wat.misschien voordat hij een beslissing zou nemen, aangenomen dat hij daarvoor nog de kracht had. Er kwam geen eind aan die gang, het werd een kruisweg, met al zijn deuren, waar hij moest blijven staan om te luisteren naar de geluiden, die van beneden kwamen. Marceline dekte de tafel, het zilver rin kelde en hij dacht aan de klok. Hij balde zijn vuisten en liep weer verder. Hij ris keerde Christiane in haar kamer te ont moeten. Zou hij haar durven verklaren om welke reden hij in haar kamer kwam? Gelukkig was het vertrek leeg; die indruk had hij ten minste. Christiane zou stellig tot hem gesproken'hebben, als zij er ge weest was. Hij liep weer naar de kast, opende deze en stak zijn handen snel voor zich uit. Hij vond alleen maar zakdoeken, opgerolde kousen, een bosje lavendel, stapels ondergoed, en daartussen een lege ruimte, een plaats die juist groot genoeg was voor een hoed. Maar die hoed was weg. „Zij heeft alles gedaan, wat zij kon, dacht hij. Ze heeft zelfs daaraan gedacht. Arme Christiane! Hoe haar nu te bedan ken?" Het was te laat, te laat voor alles en zelfs om de hand van Christiane te pakken en die vol liefde te drukken. Het was beter te zwijgen, af te wachten. Over enkele dagen, als hij nog in leven was, als hij in nerlijk weer kalm was geworden, als hij de kracht had rustig te praten, dan zou hij haar zeggen wat hij van haar gebaar dacht. Tot dat ogenblik zou het hem niet al te veel moeite kosten om net te doen of hij niet wist, wat hij tegen elke prijs niet mocht weten. Aan tafel! riep ChristianeRi chard!Aan tafel! Hij verwijderde zich haastig van de kast en antwoordde met een schorre stem: Ik kom. Hij haalde zijn zakdoek over zijn ge zicht, wachtte enkele seconden. Het was wel erg moeilijk om er gewoon uit te zien. Ten slotte liep hij de trap af. Ben je niet moe? vroeg Christiane, dadelijk ongerust. Neen, helemaal nietAlleen heb ik wat gedommeldHe, ik merk, dat ik vergeten heb de radio af te zetten Marceline, wil jij dat even voor mij gaan doen? Marceline verliet de eetkamar. Herman- tier vouwde zijn servet open en verzekerde er zich van dat zijn brood vlak bij hem lag. Er waren veel mensen in de trein, zei Christiane. Maar Hubert heeft toch nog een plaatsje kunnen vinden. Zij sprak volkomen natuurlijk, wat Her mantier hielp bij het spelen van zijn rol. Ik ben blij, vervolgde zij, hem zo vol vuur te zien. Sinds jij hem vrij spel hebt gelaten is hij een andere man. Hij heeft me nog beloofd te zorgen voor Maxime. We zullen wel gauw iets horen. Je bent laat teruggekomen, merkte Hermantier op. Ik ben een ogenblik in het dorp ge bleven, zei Christiane. De schuur van de Pailluneaus is in brand gevlogen en ieder een hielp met blussen. Men heeft de brand klok geluid. Heb je dan niets gehoord? Jawel, zei Hermantier. Ik dacht al dat ik iets gehoord had. Of Marceline nu al het tegendeel beweerde.... Arme Christiane! Hoe zou zij hebben kunnen raden, dat hij haar hoed in handen had gehad? HOOFDSTUK 9 Hermantier had weer de fles cognac gevraagd. Sedert enkele dagen probeer de hij zich te verdoven. Hij schaamde zich in bijzijn van Christiane die sterke drank te drinken, die hem benauwd maakte, hem kwelde en die er helemaal niet in slaagde de gedachten die hem ver volgden, te verdoven. Hij sleepte zijn verdriet, zijn nood door het hele huis, liet zich in een fauteuil of op zijn ligstoel neervallen, dommelde een ogenblik en ging dan de tuin in waar de warmte al spoedig zijn hoofd deed kloppen. Hij keerde terug om een aspirientje in te ne men, hield zijn hoofd onder de kraan, liep door zijn kamer, van het raam naar de deur, van de deur naar het raam, ter wijl hij onbegrijpelijke dingen bromde. Christiane ging niet meer uit. Zij stuurde Marceline er op uit om met de auto bood schappen te gaan doen. Hermantier voel de wel, dat zij over hem waakte, vanuit de verte, zonder dat het zo leek. En als zij naar boven ging, was er altijd iemand in de buurt om hem niet uit het oog te verliezen. Christiane had getracht de maaltijden langer te laten duren; Marce line had lekkere hapjes klaargemaakt. Maar noch de gevulde steenmosselen noch de tongfilets noch het kunstige ge bak slaagden erin hem uit zijn sombere overpeinzingen te halen. Christiane deed haar best om te babbelen, om hem de nieuwtjes uit het dorp te vertellen, het huwelijk van de dochter van Andreau met een handelaar in mosselen uit Marans, de verbouwing van de kruidenierswinkel van Marcireau tot theesalon. Hij luisterde beleefd zonder ooit de geringste vraag te stellen. Hij werd niet meer ongeduldig over de vertraging in de post. Christiane las hem de brieven van Hubert voor. Ik heb het nodige gedaan met onze agenten. Van die kant zal alles goed gaan geloof ik. Volgende week zal ik het werkplan ontvangenVolgden be schouwingen over de fabricage van de lamp, die Hermantier deden gapen. Hu- bert vergat nooit een alinea betreffende Maxime toe te voegen. Zoals men kon vermoeden, is Maxime weer weggegaan met zijn vrien dinnetje. Als mijn inlichtingen juist zijn, bevindt hij zich op het ogenblik in Gérardmer. Hij beloofde verdere details en Chris tiane voegde er een bescheiden commen taar aan toe. Je doet er verkeerd aan, Richard, je over hem zorgen te maken. Hij is iemand, die er behoefte aan heeft voortdurend te reizen, een echte bohémien.... Met een beweging van zijn hoofd knik te Hermantier instemmend en dronk ach ter elkaar twee glazen cognac. Daarna ging hij languit op zijn ligstoel liggen en mompelde: Ik geloof dat ik een beetje ga sla pen, Christiane. Ga dus maar een lucht je scheppen. Eenmaal alleen verweet hij zich het goede ogenblik te hebben laten voorbij gaan. Ux-enlang herkauwde hij de grie ven die hij tegen zichzelf had. Hij her kende zich niet meer. Steeds weer nam hij een vast besluit, beloofde zichzelf te zul len praten voor de middag voorbij was, tijdens het avondmaal, op het ogenblik van naar bed gaan. Tenslotte stelde hij het weer uit tot de volgende dag. Het was Christiane die hem de gezochte gelegen- heid bood. Zij dronken koffie op de ver anda. Clément en Marceline waren net vertrokken om vis te kopen. Het was een rustig ogenblik. Men hoorde de vliegen rond de bloemen. Je hebt een knoop, die er bijna af valt, zei Christiane. Ik zal hem straks weer aannaaien en dan Marceline vragen je jasje wat op te persen. Dat is wel no dig. Hermantier had te voren niets be raamd. Hij antwoordde op heel natuurlij ke toon: Maak dan ook een rouwband op mijn revers. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6