Boelganin acht tijd nog niet rijp voor Duitse hereniging Eén lot per 20 inwoners als de Staatsloterij wordt uitgebreid I Weerbericht Standpunten staan scherp tegenover elkaar H il Haarlems Dagblad Ondanks geschillen vriendschappelijke sfeer Hittegolf nam afscheid met zware onweders Ontploffing van Britse H-bom gaat door Loten worden niet goedkoper Duitse autobus reed in sloot bij Oegstgeest Het woord is aan Zes Nederlanders in Oostenrijk verdwaald Droog en vrij zonnig Bliksem eiste een zware tol Gezuiverd Eisenhower gaat niet bij zijn collega's op bezoek Coventry zal luchtbescherming toch niet opheffen Oekrainers verwelkomden Amerikanen uitbundig Amerikaan benoemd bij het atoomproject te Kjeller Onuitvoerbaar doodvonnis Twee hunner gewond bij val Nederlandse straaljager in België neergestort; piloot licht gewond Adjudant van de Koningin Weerrapport 70e JAARGANG No 9 Kenne«*»erlaan 186, IJmuiden. TeL Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 JULI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 161 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE (Reuter/AFP) Dinsdagmiddag had men te Genève reden tot voldoening, omdat de vier ministers van Buitenlandse Zaken onverwacht snel een accoord bereikten over de agenda. In de namiddag evenwel heeft men „de pas op de plaats" beoefend en zyn de partijen elkaar niet nader gekomen. In de middagzitting zijn de regeringsleiders met punt één van de agenda begonnen: hereniging van Duitsland. President Boelganin verklaarde te beseffen, dat het niet van werkelijkheidszin zou getuigen de afschaffing van de Paryse accoorden (volgens welke West-Duitsland een half miliioen man op de been zal brengen voor de verdediging van het Westen) te eisen. Naar zyn mening zyn de omstandigheden nog niet ryp voor een hereniging van Duitsland. Boelganin zei dat naar zyn mening de Duitse kwestie er niet een is van hereniging, maar van welke richting een herenigd Europa uit zou gaan. Zou het zich by militaire groeperingen willen aansluiten of zich langs andere lijnen willen ontwikkelen? Naar Russische mening eist het belang van Duitsland, dat het vry staat van voor de hereniging aangegane verbintenissen en dat het zich moet verplichten geen bondgenootschappen of militaire verplich tingen aan te gaan. Oost- en West-Duits land dienen zich geleidelijk nauwer aan een te sluiten om de spanning te vermin deren. Dit proces is in feite al aan de gang. Verkiezingen zyn zeker belangrijk, maar daarover moet worden gepraat als de tijd er rijp voor is. President Eisenhower gaf Boelganin de verzekering, dat de Verenigde Staten nooit aan een aanvalsoorlog tegen de Sovjet- Unie zouden deelnemen. Eisenhower deed een beroep op maarschalk Zjoekov het be ginsel van het Atlantisch Pact te aanvaar den. De president zei dat hij nooit opper bevelhebber van de NAVO had willen worden als het Atlantische Pact niet voor de vrede was aangegaan. Hij had genoeg van oorlog. Eisenhower verklaarde, dat hij de Duitse kwestie wilde bespreken in het licht van de gedachte en de doelstellin gen van de NAVO. Hier verzocht hij maarschalk Zjoekov goed naar hem te luisteren. De NAVO, aldus de president, is een organisatie voor de verdediging en niet voor een aanval op wie dan ook. De enige keer dat de Verenigde Staten ooit de oorlog hadden verklaard, was uit zelf verdediging na te zijn aangevallen. Een hereniging van Duitsland behoeft niet uit vrees te worden uitgesteld, want er is niets te vrezen. Boelganin was het er mee eens, dat de Duitse kwestie als eerste zou worden be handeld, maar herinnerde er aan, dat er naar Russische mening andere punten zijn die de regeringsleiders moeten bespreken, namelijk het beëindigen van de koude oor- LONDEN Reuter/A.F.P.) Onwe ders, koele winden en een daling van de temperatuur hebben het einde ingeluid van de West-Europese hittegolf. In het Zuiden van Noorwegen heeft de aard appeloogst schade ondervonden van de nachtvorst. Op het Zweedse eiland Tsjoern werd water verkocht uit tankboten aan boeren, van wie' de putten waren uitge droogd. In het Westen van Duitsland bleef de hitte aanhouden, ondanks welhaast tro pische regenbuien en onweders. In het Noorden van het land begon het wat af te koelen. In Berlijn werd het koeler. In Parijs en omgeving is plaatselijk ern stige schade aangericht door uitzonderlijk zware onweersbuien, waarbij hier en daar grote hagelstenen vielen en zeer krachtige windstoten optraden. Een boerin bleef van schrik dood toen de bliksem in haar boer derij insloeg. Een honderdtal schapen werd door de bliksem in deze boerderij gedood. Storm en onweer richtten zware schade aan in midden-Frankrijk. Aan de Oostelijke zijde van het Ita liaanse schiereiland is bij zware onweders veel regen en hagel gevallen. Tenminste tien personen zijn om het leven gekomen, de meesten van hen werden door de olik- sem getroffen. Te Potenza in Zuid-Italië werd een 64-jarige boer door de bliksem getroffen en gedood op dezelfde plaats waar twintig jaar geleden zijn zuster door de bliksem werd gedood. In Noord-Oost- Italië kwamen drie personen om het leven doordat zij in aanraking kwamen met hoogspanningskabels, die door de krachtige wind op de grond terechtgekomen waren. Zware slagregens hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag overstromingen veroorzaakt in Weymouth (Zuid-West- Engeland). De brandweer moest honderden inwoners uit hun huizen halen. De iaagge- legen delen van de kustplaats werden ge heel ovestroomd. Nabij Alexandria in de Amerikaanse staat Louisiana is tijdens een onweer een hoogspanningskabel in een sloot terechtge komen. Een jongen, die door de sloot liep, kreeg brandwonden. Zijn vader en zijn zusje, die hem te hulp wilden komen, werden door de stroom gedood. Het zelfde lot trof twee automobilisten die ook hulp wilden verlenen. Te Waasten in België, bij de Franse grens, heeft de bliksem een mijn uit de eerste wereldoorlog tot ontploffing ge bracht. Er ontstond een krater van 20 meter diepte en 100 meter middellijn. Ver scheidene lijken van Duitse soldaten wer den blootgelegd. In Frankrijk zijn hedenochtend zeven personen door blikseminslag om het leven gekomen. Door wolkbreuken in het gebied van Fariis werden telefoonverbindingen verbroken en bomen geveld en werd het verkeer in het ondergrondse spoorwegnet onderbroken. log en het versterken van het vertrouwen, de wenselijkheid van een conferentie over neutraliteit en besprekingen over het Verre Oosten. De vier regeringsleiders voerden het woord in deze volgorde: Faure, Eden, Boelganin en Eisenhower. Er heerste de zelfde vriendschappelijke geest als Maan dag. Hedenochtend vergaderen de ministers van Buitenlandse Zaken weer. Zij hebben opdracht van hun regeringsleiders de be spreking over de eenheid van Duitsland voort te zetten en 's middags rapport daar over uit te brengen. Dan komen de rege ringsleiders weer bijeen. In kringen van de Westelijke delegaties verwacht men, dat de grote vier vandaag zullen over gaan tot het tweede punt van de agenda: de Europese veiligheid. Velen geloven ech ter, dat op dit punt maar weinig vorderin gen gemaakt kunnen worden en zij wijzen hierbij op de verwerping dc/>r Boelganin van de Britse suggestie van een nieuw anti-aggressiepact van de Grote Vier met een herenigd Duitsland. Westelijke functionarissen hebben opge merkt, dat de voorlichtingsdienst van de Russische delegatie aan de journalisten een „gezuiverd uittreksel" van de rede van Boelganin heeft verstrekt, kennelijk om verklaringen, „die minder geschikt zijn voor binnenlands gebruik" buiten het So vjet-gebied te houden. De functionarissen menen, dat geen enkele communistische journalist de Westelijke lezing van Boel- ganins verklaring zou durven publiceren, zodat de Russische voorlichtingsdienst passages uit de rede kon schrappen die in communistische landen opzien zouden ba ren, doordat zij sterk afwijken van het tot op heden ingenomen standpunt. Zo maakte de chef van de Russische voorlichtingsdienst, Iljitsjef, geen melding van het feit, dat Boelganin de eis van op zegging van de Parijse accoorden „on realistisch" had genoemd en ook de passa ge, waarin Boelganin verklaarde dat de Duitse kwestie er niet een was van her eniging doch van de richting die een her enigd Duitsland zou inslaan liet hij weg. Wel vermeldde Iljitsjef Boelganins opmer king dat het onmogelijk is Duitsland te herenigen terwijl West-Duitsland verbon den is aan een „militair blok", een herha ling van een bekend Russisch standpunt. Ook het gedeelte van de rede waarin Boelganin zei dat de Sovjet-Unie niet voor haar veiligheid afhankelijk zou kunnen zijn van garanties van andere staten was uit de Russische lezing geschrapt. (Reuter) In conferentiekringen is men van mening, dat het meningsverschil tus sen Oost en West over het probleem- Duitsland zo groot is, dat overeenstem ming onmogelijk is. Ook het wantrouwen van de Russen ten aanzien van de NAVO kon niet worden opgeheven. Weliswaar gelooft Boelganin Eisenhower op zijn woord als hij zegt dat hij geen oorlog wil, maar de Russische premier betoogde dat sinds Eisenhower zijn functie als opperbe velhebber van de NAVO heeft neergelegd, anderen wel degelijk oorlogszuchtige ver klaringen hebben afgelegd. Boelganin noemde 'Edens aanbod om de veiligheid van de Sovjet-Unie te garande ren, min of meer beledigend voor een gro te mogendheid die in staat is zichzelf te verdedigen. Dit wordt door Westelijke waarnemers gezien als in tegenspraak met de reeds lang geleden door Rusland geuite wens tot een veiligheidspact voor de be scherming van Europa tegen een even tueel aggressief Duitsland. Sir Anthony Eden en maarschalk Boel ganin hebben Dinsdagavond, na een diner dat Eden aan de Russische delegatie aan bood, een „zeer nuttig en ernstig" gesprek gevoerd over het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid. Door dit openhartige informele gesprek zou de atmosfeer zoals die was na de bijeenkomst van de vier re geringsleiders van Dinsdagmiddag weer zijn verbeterd. Britse zegslieden voegden hieraan toe, dat Sir Anthony het Duitse vraagstuk blijft zien als de kern van de huidige con ferentie. Een toetssteen voor het succes van de besprekingen zou volgens hem zijn, of Oost en West in staat zullen zijn „enige vorderingen" te maken op de weg naar hereniging van Duitsland. Premier Eden meent dat de Duitse kwestie voor de be ëindiging van de conferentie opnieuw door de leiders der Grote Vier, moet worden besproken, aldus deze zegslieden. President Eisenhower en zijn strijdmak ker uit de oorlogsjaren maarschalk Zjoe kov, thans minister van Defensie van de Sovjet-Unie, zullen heden samen het noenmaal gebruiken. Verder zullen alleen een Amerikaanse en een Russische tolk aanwezig zijn. Radio-Moskou heeft in een verslag van Boelganins rede de zinsnede aangehaald, dat het op dit ogenblik onrealistisch zou zijn de ontbinding van de NAVO en de West-Europese Unie en het uittreden van Duitsland uit deze organisatie te eisen. Volgens de Russische pers hebben waarne mers een gunstige indruk gekregen van de heersende geest van samenwerking en „de eerlijkheid en oprechtheid" van de afge vaardigden. De „Pravda" schrijft dat het vermeld moet worden, dat talrijke Ame rikaanse, Britse en Franse bladen het no dig hebben geoordeeld hun lezers een ob jectief verslag van de resultaten van de eerste dag van de besprekingen te geven. (van onze speciale verslaggever) De Russen zijn te Genève de gast ge weest van alle delegaties en vanavond zul len zij zelf een diner aanbieden. Donderdag onthaalt de Zwitse rse regering alle be langrijke gedelegeerden op een diner in het paleis Eynard. Vijfhonderd rozen en rose anjers zullen de eetzaal een feestelijk aan zien geven. President Eisenhower zal Donderdag aanwezig zijn op de ontvangst der Zwitsers doch hij heeft gemeend geen uitnodiging te moeten aanvaarden van de Franse. Rus sische en Britse regeringshoofden. Eisen hower is de enige, die zowel regerings- als staatshoofd en het protocool geeft de Ame rikaanse president een goede reden zich aan een al te vermoeiend sociaal leven te onttrekken. Behalve de conferentie heeft de Ameri kaanse president nog andere staatszaken aan het hoofd en bovendien heeft hij nog tijd gevonden om speelgoed voor zijn klein kinderen te kopen. Dat plan om te gaan winkelen kwam plotseling op en de Zwit serse politie beleefde enige moeilijke ogen blikken met het wijzigen van haar plannen. LONDEN (U.P./Reuter). Het socialis tische parlementslid George Thomas heeft in het Lagerhuis gevraagd of de Britse premier gerust er op was dat er voldoende voorzorgen waren getroffen om verwondin gen aan mensen in andere landen te voor komen tengevolge van wolken radio-actie ve stof als de Britse waterstofbom tot ont ploffing gebracht wordt. Hij vroeg ook of de premier een verklaring wilde afleggen. De minister van Financiën Butler, ant woordde als plaatsvervanger van Sir An thony Eden: „Het antwoord op het eerste deel van de vraag is ja en op het tweede, neen", De gemeenteraad van Coventry, de stad in de Britse Midlands die in de oorlog door Duitse bombardementen zwaar werd ge teisterd, is teruggekomen van zijn besluit om de luchtbescherming op te heffen. De raad, waarin Labour de meerderheid heeft, besloot het vorige jaar zich niet met lucht bescherming te bemoeien, omdat hij meen de dat er geen verdediging tegen waterstof bommen mogelijk was. Tegen dit besluit was een storm van protesten gerezen. MOSKOU. Duizenden juichende Oe krainers hebben in Charkov de delegatie van twaalf Amerikaanse landbouwdeskun digen begroet, die een studiereis van een maand door de Sovjet-Unie maken. De auto's waarmee de Amerikanen reden, moesten verscheidene malen stilhouden, doordat de straten versperd werden door geestdriftige Oekrainers die riepen „vriend schap tussen het Amerikaanse en het Sov jet-volk". Een groep Russische landbouw deskundigen brengt op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten. OSLO (Reuter). Een commissie van drie man, twee Noorse scheepvaartdeskundigen en een Amerikaanse atoomspecialist, zijn aangewezen om plannen uit te werken voor een door atoomkracht voortbewogen koopvaardijschip dat in Noorwegen zal worden gebouwd. De benoemingen zijn bekend gemaakt door Einar Saeland, een leidende functionaris van het Noors-Ne derlandse instituut voor atoomonderzoek te Kjeller, nabij Oslo.. De drie leden van de commissie zijn professor Richard a. Fay- ram, van de universiteit van Californië, Jens Wilhelmsen Jr. en Emil Jansen. Als het aantal series van de Staatsloterij van vier tot zes wordt verhoogd zullen per jaar 504.000 gehele loten worden uitgege ven. Dit is per jaar ongeveer 1 lot per twintig inwoners. Voor deze loten zal dan door het publiek betaald worden 40.320.000 of ongeveer 4.per inwo ner per jaar. Aan prijzen en teruggaven komt daarvan rond 30 miliioen bij het publiek terug. Per inwoner zal dan per jaar ongeveer één gulden aan de Staatsloterij uitgegeven worden. Dit delen de ministers van Justitie en van Financiën aan de Eerste Kamer mee in hun Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot wijziging van de Loterij- wet, dat reeds door de Tweede Kamer is aangenomen. De minister van Financiën ziet geen reden om bij uitbreiding van het debiet te streven naar verlaging van de prijs der loten. De huidige prijs van 4.voor een twintigje dateert reeds van 1944. Nu dit bedrag voor de deelnemers aanmerkelijk minder betekent dan toen, is er geen aan leiding tot verlaging over te gaan. De mi nister zegt verder dat reeds bij de huidige situatie het bedrag aan prijzen, dat per serie aan het publiek wordt uitgekeerd, boven het daarvoor bij de wet gestelde minimum ligt. Zou worden overgegaan tot verlaging van de verkoopprijs der lo ten, dan zou dit beeld nog verder gewij zigd worden. De minister acht het zeer wel denkbaar, dat een en ander aan de ge neigdheid tot spelen een ongewenste sti mulans zou geven. Handhaving van klassikaal stelsel Een wijziging van het stelsel van de Staatsloteij verdient naar de mening van de ministers geen aanbeveling. Het klassikale stelsel brengt mede, dat per loterij de prijzen in vier klassen en in 20 trekkingen in een periode van ongeveer zes weken uit de bus komen. De verwach tingen en de spanning, waarom het de spelers te doen is, strekken zich derhalve over een veel langere periode uit dan bij trekkingen in één keer. Iedere speler heeft, zolang zijn nummer niet in de vierde klas is uitgeloot, iedere trekkingsdag opnieuw een kans dat op zijn nummer een prijs valt. Toch behoeft hij voor een twintigje de meest gebruikelijke deelneming De Grote Vier zoals de wereld hen het liefst ziet, gemoedelijk en vriendschappelijk. V.l.n.r. premier Boelganin, president Eisenhower, Sir Anthony Eden en Edgar Faure. slechts één keer in de drie maanden 4. te betalen. Dit schept juist de grote tegen stelling tot loterijsystemen waarbij het pu bliek een veel groter aantal keren per jaar door het nemen van één lot aan het kans spel kan deelnemen en waarbij reeds de telkens op één dag te houden volledige uit lotingen stimulerend werken op de ge neigdheid tot spelen. Weegt men de voor- en de nadelen van de beide methoden tegen elkaar af met betrekking tot de vraag, langs welke weg de impulsen tot spelen het minste voedsel krijgen, dan me nen de ministers dat het Nederlandse stel sel te verkiezen valt. Na „eigen geld" wel een nieuw lot Dat een speler in de Staatsloterij, die in de eerste klas met „eigen geld" is uitge komen, geen nieuw lot kan krijgen, moet hoge uitzondering zijn, aldus de ministers. De collecteurs dienen volgens hun instruc ties een voldoende reserve voor dergelijke gevallen aan te houden. Incidenteel kan het echter voorkomen, dat in één collecte zóveel nummers zijn uitgeloot, dat het aan de daarbij betrokken collecteur niet moge lijk is aan iedere gegadigde een nieuw lot voor de volgende klas te verstrekken. Hoe wel de ministers toegeven dat iedere be zitter van een lot gaarne de hoofdprijs van 100.000 wil trekken, kunnen zij toch niet onderschrijven, dat de spanning er uit zou zijn wanneer de hoofdprijs reeds in de eer ste week van de vierde klas zou vallen. Er zijn immers nog andere flinke prijzen en de premie van 30.000. die wordt toe gevoegd aan de laatst uitkomende prijs van 1000 of hoger, zal vrijwel altijd in de laatste week uit de bus komen. Meer inkomsten voor verkopers Bij uitbreiding van het lotendebiet zul len allereerst de inkomsten van de collec- trices en collecteurs, voor zoveel nodig is op dezelfde wijze worden aangevuld als is geschied ten aanzien van de inkomsten van rijksambtenaren in vergelijkbare posities. Het resultaat zal zijn, dat dan de invloed van alle voor die ambtenaren gegeven „loonronden" ook volledig in de inkomsten van de verkopers van staatsloten zal zijn verwerkt. Tenslotte verklaren de ministers, dat zij zich geheel kunnen verenigen met de in het Voorlopig Verslag uitgesproken zienswijze, dat geen aanleiding bestaat de opbrengst van de Staatsloterij te reser veren voor culturele doeleinden. MüNCHEN-GLADBACH (Reuter) De Britse opperbevelhebber van het Rijnleger, generaal Sir Richard Gale, heeft het dood vonnis van sergeant Frederick Emmett- Dunne, die schuldig is aan de moord op de echtgenoot van zijn huidige vrouw, beves tigd. Deze bevestiging moet nog goedge keurd worden door de legerraad. Het Britse ministerie van Oorlog heeft mede gedeeld, dat het vonnis niet kan worden voltrokken in Duitsland, waar de doodstraf is afgeschaft. De gevangene kan ook niet naar Groot-Brittannië worden gebracht voor de voltrekking van het vonnis. De verklaring geeft geen nadere bijzonder heden. Een uit Amsterdam komende Duitse autobus is Dinsdagavond naby Sikkens' lakfabriek te Sassenheim, juist op grond gebied der gemeente Oegstgeest, in een langs de rijksweg AmsterdamDen Haag lopende sloot terecht gekomen. Er z(jn geen gewonden. Wel hebben verschillende inzit tenden een nat pak gekregen. De autobus, waarin 35 passagiers zaten, werd bestuurd door de 45-jarige autobus ondernemer Alfred Faber uit Amorbach. Het gezelschap was onderweg van het Duit se bedevaartsoord Kevelaer naar Den Haag, waar men de nacht zou doorbrengen om vandaar naar Duitsland terug te keren. In de gemeente Oegstgeest op de rijksweg AmsterdamDen Haag gekomen, werd de bus door nog onbekende oorzaak stuurloos. Door de ligusterheg, die de beide rijbanen scheidt, reed het voertuig naar de linker weghelft om vervolgens via het fietspad en de berm, waar enige boompjes werden overreden", in zijn volle lengte in de sloot terecht te komen. Onder de passagiers ont stond een paniek, maar geen hunner werd gewond. Zij zijn met een andere bus naar Noordwijk overgebracht, om daar de nacht door te brengen. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval is nog gaande. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Petit-Senn: Een mysterieuze vrouw is vaak een lege kast die op slot is. Zes Nederlandse toeristen, die Zondag in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg een voettocht maakten van Schwarzenberg in het Bregenzerwald naar de Lustenauer hut, zijn van de goede weg geraakt en in een onbegaanbaar, rotsachtig gebied terecht gekomen. De 43-jarige leraar T. Greiner uit Haren en de 18-jarige student G. Nan- ninga, eveneens uit Haren, zijn daar van een rotspunt gevallen, waarbij de heer Greiner ernstig en de heer Nanninga licht werd gewond. Een reddingsploeg slaagde er in de zes verdwaalde wandelaars na moeilijke opsporingsarbeid in veiligheid te brengen. De beide gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. Dinsdagmiddag is bij Tienen (België) een Thunderjet van de Nederlandse lucht macht neergestort. De bestuurder liep lichte verwondingen aan gezicht en lichaam op. Het toestel, dat in een veld neerkwam, vatte vlam en werd geheel vernield. Met hulp van omstanders kon de bestuurder zich tijdig uit de cockpit redden. Met ingang van 15 Juli 1955 is benoemd bij de grote staf, tot adjudant in gewone dienst van H. M. de Koningin majoor J. J. Eisma van de generale staf. Het KNMI deelt mede: Regen- en onweersbuien maakten Maan dag jl. een eind aan het daaraan vooraf gaande tropische weer van Zondag, toen plaatselijk maximumtemperaturen van 31 groden weren gemeten. De regens, die hier en daar zwaar waren op verschillende plaatsen in het centrum van het land werd meer dan 25 millimeter afgetapt binnen een tijdsbestek van 12 uur kwamen als reactie op de grote hoeveelheid energie, die door de zonnewarmte in de atmosfeer was verzameld. Het was niet verwonderlijk, dat hiermede een flinke afkoeling gepaard zou gaan. De afkoeling werd in ons land boven dien bewerkstelligd door koelere oceaan- lucht, die met noordelijke wind over de Noordzee werd aangevoerd. Gisteren was deze lucht het Noorden van het land al binnengedrongen en vannacht bereikte zij het uiterste Zuiden van het land. In deze koelere lucht dreven enkele wolkenbanken mee, maar de zon kreeg ge legenheid geruime tijd „door te komen". Op de weerkaarten is nu boven de Britse eilanden een uitloper van hoge druk bij de Azoren verschenen, die zeer langzaam naar de Noordzee beweegt. De wind blijft daar door ook morgen in de Noordhoek en mor gen zal het weer dan ook niet veel verschil len met dat van vandaag. Wel zal er wat meer bewolking kunnen binnendringen, die vooral in het Noorden van het land hard nekkig kan zijn. In de temperatuurverde- ling komt weinig verandering en de kans op regen blijft de eerstkomende 36 uur ge ring. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 01, S ■O'Oü J 1 f O |S §j SC Ei Stockholm half bew. WZW 1 24 0 Oslo onbewolkt windstil 23 0 Amsterdam licht bew. NO 7 20 0 Londen zwaar bew. NNO 4 21 0 Luxemburg zwaar bew. NO 6 25 0,2 Parijs onweer NW 5 26 10 Bordeaux half bew. zzw 1 24 3 Grenoble zwaar bew. zw 4 26 3 Nice onbewolkt NW 2 28 0,1 Genève regen NNW 2 27 0,4 Zürich mist windstil 28 1 Locarno licht bew. O 1 29 1 Berlijn onbewolkt N 4 23 0 Frankfort onweer NO 8 28 2 München geheel bew. NW 1 28 0 Wenen geheel bew. WNW 2 31 1 Innsbruck half bew. W 2 28 1 Rome licht bew. O 2 36 0 Ajaccio half bew. WZW 2 31 0 Mallorca mist ONO 5 0 Neerslag laatste i* uur. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van j Woensdagavond tot Donderdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer en tijdelijk wolkenvelden, S maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 Juli Zon op 4.46 uur, onder 20.50 uur. Maan op 7.30 uur, onder 21.25 uur. Maanstanden 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 21 Juli Hoog water: 4.41 en 17.13 uur. Laag water: 0.27 en 12.51 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1