Aanvaardbare oplossing voor de toenemende vaart door Noordzeekanaal Twee gescheiden kanalen voor verschillende soorten scheepvaart Visserij -varia „Kennemergaarde" wordt ten koste van 15 mille grondig opgeknapt Nieuw plan voor centrale werkplaats van woningstichting een ton duurder Alkmaarder Jan Bloedjes winnaar van wielerronde in Heemskerk Agenda voor Velsen Dirk de Ruiter won na solorit de Ronde van IJmuiden PLAN IJMOND-NOORD Aan de Waalstraat gecentraliseerd, kosten f 2.25 per woning Markus snelste bij de nieuwelingen Beverwijker was niet meer te stuiten 6 Burgerlijke Stand Velsen Verkeer eist huizen aan de Schulpweg Flats, eengezinshuizen en boxen aan de Orionweg Wegverbreding doet woning verdwijnen J aarvergadering Stormvogels Om de provinciale damtitel Hoe de duiven vlogen CET&AfyKCr Agenda voor Beverwijk MAANDAG 25 JULI 1955 De aanwezigheid, aan de zuidgrens van de IJmond, van de mond van het Noordzeekanaal is bepalend voor de huidige èn voor de toekomstige ontwikkeling van de streek. Maar het Noordzeekanaal is niet ten behoeve van deze ontwikkeling gegraven, die is slechts een nevenverschijnsel van de kanaal- aanleg. Hoofdfunctie van het kanaal was, is en blijft het, de zeehavens, welke daaraan zijn en nog zullen worden gescha pen, toegankelijk te doen zijn voor de scheepvaart. Deze scheepvaart zal voor een groot deel niet de streek aandoen, maar deze slechts passeren. Voor een kleiner deel zal zij wel de havens en aanlegplaatsen in de streek aandoen. In het bijzonder voor kustvaarders valt dit te verwachten. Men heeft dus te maken met doorgaande scheepvaart, die de streek alleen maar passeert, en met scheepvaart, die in de streek zelf moet zijn óf op doorvaart, óf als einddoel. Nevenfunctie van het Noordzeekanaal is het, die binnen scheepvaart te verwerken, welke door de bedrijvigheid in het gehele, dicht bevolkte, haven- en industriebekken wordt op geroepen. Het gebied aan de IJmond-Noord vormt een be langrijke bron voor die scheepvaart. LANGS DE ZUIDGRENS van het streekplangebied op het Noordzeekanaal en het westelijke verlengde daarvan buiten de sluizen moeten nu die (al dan niet door gaande) zeeschepen en de hier aanleggende binnenschepen zich kunnen bewegen, zonder elkander te hinderen. Wil het kanaal aan deze eis blijven voldoen, ook in de toekomst bij toenemende aantallen zee- en binnenschepen, dan zullen de nodige ruimten voor vergroting van de capaciteit van het kanaal gereserveerd moeten worden. De ruimtelijke eisen, die in de toekomst aan het Noordzeekanaal c.a. als vaarweg voor doorgaande zeeschepen moeten wor den gesteld, betreffen het aantal daarop uitmondende havens en kanalen, het aan tal aanlegplaatsen, het tracé en het pro fiel; deze factoren hangen onderling sa men. Het aantal uitmondingen op en aanleg plaatsen langs het kanaal is in de streek in het bijzonder gezien de geringe afmetin gen der streek, reeds groot. Het zal zoveel mogelijk beperkt moeten blijven, wil de doorgaande vaart ongehinderd kunnen plaats hebben. In beginsel valt daarbij binnen de streek te denken aan concen tratie der uitmondingen op de volgende voornaamste punten: le. bij de samenkomst van het Noorder- buitenkanaal, Buitentoeleidingskanaal, Hoogovenhaven en Verbindingskanaal. Hier ware één toegang naar de Westzijde der basisindustrieterreinen te concentre ren; 2. bij de samenkomst van Binnentoelei- dingskanaal, Noordzeekanaal, Binnenka- naal en Westelijke (le) Rijksbinnenhaven. Hier ware de Oostelijke toegang naar de basisindustrieterreinen, naar de industrie terreinen op Rooswijk en naar het P.E.N. te concentreren; 3. bij de uitmonding van zijkanaal A. Hier ware o.m. de toegang naar de indu strieterreinen nabij de Pijp en in de Zuid- wijkermeerpolder te concentreren. Ongunstige plaats De mond van de Oostelijke (2e) Rijks binnenhaven ligt, in verband met het voorgaande, en ook waterloopkundig ge zien, op een ongunstige plaats, nl. in een binnenbocht, waarlangs de spuistroom loopt. Andere uitmondingen op het Noord zeekanaal, bijv. voor kleine insteekhavens, waren zoveel mogelijk te vermijden. De gelegenheden voor het aanleggen van schepen bij de papierfabriek en de plaat- wellerij vormen voor de doorgaande zee vaart ongunstige factoren, die echter niet kunnen worden opgeheven. De eerste zal verbeterd worden, door het Noordzeeka naal tussen de fabrieksgebouwen en de bestaande ponthaven Noordwaarts te ver breden, waardoor een afzonderlijke aan- legruimte zal worden gevormd. Een aan legplaats voor de plaatwellerij kan zo no dig op dezelfde wijze, en beter nog aan de Oostzijde van het bedrijfsterrein worden gevonden. Het maken van nieuwe aanleg plaatsen ware overigens te vermijden. Driemaal gebogen kanaal Alhoewel het Noordzeekanaal, wanneer de oeververbindingen zullen zijn verbe terd, aan hoge eisen zal voldoen, vertoont het onvolkomenheden. Binnen de sluis is de as van het kanaal driemaal gebogen in achtereenvolgens tegengestelde richtingen: in het Binnentoeleidingskanaal, dicht daarop ter hoogte van de spoorbrug en ter hoogte van de tunnel. Na verwijdering van de spoorbrug en verbreding van het ka naal ter plaatse van de gebouwen der pa pierfabriek naar de Noordzijde met circa 40 meter over grond, die daar nog rijks eigendom is, zal een aanmerkelijke ver betering bereikt worden, maar nog geen alleszins gunstig tracé: de genoemde fa brieksgebouwen staan daaraan in de weg. Ter plaatse van de tunnel zal na voltooi ing van de tunnelwerken een bevredigend tracé verkregen worden. De spiegelbreedte van het Noordzeeka naal zal binnen- afzienbare tijd op de laatstbedoelde plaats, in een vrij flauwe bocht, op het breedste punt circa 275 me ter gaan bedragen en op het rechte ka- naalvlak aan de Oostgrens van de streek rond 150 meter. De laatste maat moet ech ter uiteindelijk reeds voor de zeescheep vaart te gering worden geacht. Moeilijkepapierfabriek Ten Oosten van fort Velsen kan prac- tisch elke spiegelbreedte door verbreding van het kanaal bereikt worden; die ver- Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2,302,25; gr. tong 3,703,10; grm. tong 3,202,76; kim. tong 2,752,50; kl. tong I 3,042,76: kl. tong II 2,86—2,56; tarbot I 2,75—1,85; zalm 8,80— 5,40, per kg. Tarbot II 84; tarbot III 66; kim. schol 50—48; kl. schol I 4642; kl. schol II 348; schar 2411; bot 8; v. haring 16 10.55; makreel 1813; grm. schelvis 50; kim. schelvis 26—23; kl. schelvis I 26—22; kl. schelvis II 3217; wijting 2213; gr. gul 31—17; midd. gul 20—13; kl. gul 20—9,50; pieterman 4836; kl. rode poon II 1310, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180—02; gr. koolvis 46—35, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 277 kisten' tong en tarbot, 1 kist heilbot, 380 kisten schol, 35 kisten schar, 65 kisten bot, 1122 kisten haring, 323 kisten makreel. 170 kisten schelvis, 160 kisten wijting, 85 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten poon, 47 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totala 2690 kisten. Besommingen van Zaterdag. KW 44 f 1970; KW 155 f1860; KW 51 f4040; IJM 53 f 1200; RO 29 f 1570; IJM 5 f4440; IJM 11 f790; KW 128 f 11,50; „Postboy f 15.000. breding ware bij voorkeur aan de Noord zijde van het kanaal te vinden ten einde de bocht in het kanaal bij de tunnel zo ruim mogelijk te doen zijn. Ten Westen van de tunnel ligt de zaak moeilijker, vooral nabij de papierfabriek. Naast de reeds in het voorgaande vermelde verbre ding op dit punt naar het Noorden met circa 40 meter tot een breedte van rond 150 meter is hier nog een Zuidwaartse verbreding mogelijk. Drukkere binnenvaar Thans is de binnenvaart nog beperkt van omvang, en kan deze, in het bijzonder bij het passeren van zeeschepen, gebruik maken van de oeverstroken, welke voor zeeschepen te ondiep zijn. Het ligt voor de hand, dat de binnen scheepvaart op de IJmond aanzienlijk drukker zal worden naarmate de bevol king en in het bijzonder het bedrijfsleven aldaar zullen toenemen. De toeneming van de binnenvaart op het Noordzeekanaal zal bovendien worden gestimuleerd door de steeds voortschrijdende verbetering van de vaarwegen in het achterland, zoals die van het kanaal van Amsterdam naar de Boven-Rijn. De gedachte moet uitgaan naar oplos singen, waarbij voor zee- en binnenvaart zoveel mogelijk afzonderlijke ruimten kun nen worden aangewezen, waardoor hinder, vertraging en de kans op schadevaring zo veel mogelijk worden beperkt. Mogelijke oplossingen In het algemeen zijn hiervoor de volgen de oplossingen denkbaar: a. het reserveren van- ruimte voor een kanaalprofiel, waarvan het diepe midden gedeelte voldoende-is voor de zeevaart, met aan weerszijden ondiepe oeverstroken, welke voldoende ruimte bieden voor de binnenvaart. De breedte van deze oever stroken zou dus niet bepaald worden door technische overwegingen (het talud onder water), maar door de eisen van de binnen vaart. Men kan hierbij nog denken aan gebruik van elke oeverstrook voor binnen vaart in één of in beide richtingen. b. het reserveren van ruimte voor een kanaalprofiel, waarvan een deel aan één zijde voldoende is voor de zeescheepvaart, met aan de andere zijde een oeverstrook, welke voldoende ruimte biedt voor alle binnenvaart in beide richtingen. Bij beide oplossingen kan nog worden gedacht aan het aanbrengen van een dui delijke scheiding tussen de ruimten, die voor zee- en binnenvaart afzonderlijk be stemd zijn. Deze scheiding kan bestaan uit een bebakening, een paalwerk, een dam of een dijk. In de laatste gevallen krijgt men vrijwel naast elkaar gelegen afzonderlijke kanalen voor zeescheep vaart en binnenvaart. De afscheiding moet uiteraard onder broken worden ter plaatse van zijkanalen, havens en aanlegplaatsen. Het zal voorts duidelijk zijn, dat naarmate de afschei ding tussen zee- en binnenvaartruimte duidelijker wordt aangebracht, de aanleg kostbaarder wordt en daarvoor méér ruimte nodig is. (Een bebakening kan in vrij diep water worden aangebracht, een dijk vereist taluds). Ten Oosten van fort Velsen is de be schikbare ruimte zo groot, dat zonder be zwaar van betekenis op aanleg van ge scheiden kanalen kan worden gerekend. Hiervoor ware dus een brede strook grond te reserveren. Ter hoogte van fort Velsen, de monding van zijkanaal A en de Plaat wellerij ware, in de daar aanwezige bocht, aan de Noordelijke oever alle nog beschik bare ruimte ten behoeve van de scheep vaart te reserveren. Er is geen reden om aan te nemen, dat aldus niet een voor een verre toekomst aanvaardbare ontwikkeling van het Noordzeekanaal kan worden verkregen. GEBOREN: C. Ouwerkerkvan Schutter- hoef, d., Gijzenveltplantsoen 71, IJmuiden; W. H. C. Eistvan Hattum, d., Strating- plan/tsoen. 17 rd, Velsen-N.; J. FraanjeWal- hout, d., Wilhelm in a9traat 16, IJmuiden; J. W. Cottaarde Jong, d., Waalstraat 35, IJmuiden; P. C. de WitHouthuijzen, z., Steenbokstraat 3, Haarlem. OVERLEDEN: H. Amiabel, 20 j.. Wencke- bachstraat 8, Velsen-N.; J. Cardol, 1 j., z. van C. Cardol en J. M. C. van de Pol, Vlugt,- hovenstraat 1 Santpoort. ONDERTROUWD: A. Gerrits, woonwagen, Beverwijk en R. Feijen, Woonwagenkamp, Velsen; C. C. Bos. Tuinderstraat 81, IJmui den en E. V J. Wempe, Platanenstraat 52, Haarlem; H. Irik, Ratelstraat 2, IJmuiden en J. C. Liffmann, Berkenstraat 33, IJmuiden, toek. adres: Ratelstraat 2, IJmuiden; T. van Urk, van Speyk9traat 26, IJmuiden en J. Iskes, Mercatorstraat 13. IJmuiden. GEHUWD: J. Groen en C. Esther, Pres. Krugeratraat 55, IJmuiden; J. J. J. Scheen- aard en W. M. Gortzak, Overbildtweg 29, Santpoort; H. de Ruiter en A. E. de Ruiter, v. Broekhuysenstraat 21. IJmuiden; E. Buyck en G. J. Bode, Fr. Naereboutstraat 23, IJmui den; A. J. A. van Gils en A. M. Scheenaard, Kastanjestraat 20, IJmuiden; C. Merten en P. T. Willems, Heerenduinweg 83, IJmuiden; J. J. M. van Spaandonk en J. Duineveld, Wijkerstraatweg 114, Velsen-N.; M. Smit en Th. S. Hissink, Stationsweg 70, Velsen; J. Westland en M. de Vries. Radboudstraat 23, Haarlem; G. Jimmink en G. van Otterlo, Duinlustparkweg 52, Santpoort; C. Admiraal en C. P. van Schoor, Popelstraat 14, IJmui den; N. A. Meiland en C. Veldman, Tromp straat 104, IJmuiden; A. G. Fischer en L. F. Nanninga, Spatterstraat 63, Wormer; A. Spoel en J. M. de Vries, Oostsingel 145, Delft; P. J. Broek en C. S. szymkowska, Saba- straat 5, Santpoort. GRONDVERKOOP IN SANTPOORT De heren H. B. Bouman te Zandvoort, F. P. Pieters te Amsterdam en W. A. H. Hamers te IJmuiden hebben aan de ge meente te koop gevraagd enige percelen bouwterrein, gelegen aan de Dinkgreve- laan te Santpoort. De verkoopprijs van deze grond is vast gesteld op 13,per m.2. B. en W. van Velsen hebben een onderzoek doen instellen omtrent de voorzieningen welke dienen te worden getroffen om het door de gemeente aangekochte landgoed „Kennemergaarde" te Santpoort, en de daarbij behorende opstallen, in een behoorlijke staat van onderhoud te brengen, c.a. te houden. Blijkens dit onderzoek is het zeer wenselijk, dat daartoe de hierna genoemde werk zaamheden worden uitgevoerd. Deze zijn: Beveiliging van het hoofdgebouw (Duin en Kruidbergerweg no. 73) tegen bescha diging, door middel van het aanbrengen van een deugdelijke afsluiting op alle toe gangen alsmede het glasdicht maken van het gebouw 650, Het aanbrengen van herstellingen in de afrastering om het landgoed 4750, Onderhoudswerk (voornamelijk schilder werk) en andere voorzieningen aan de een geheel vormende percelen, genummerd Duin en Kruidbergerweg no. 75, no. 77 (koetshuis) en no. 79 4741, Aansluiting van alle zich op het land goed bevindende opstallen aan de gemeen telijke waterleiding: 2050, Gewoon onderhoud gedurende het jaar 1955 van alle opstallen: 550, Het herstellen van de wagenloods, zodat deze definitief in gebruik kan blijven als bergplaats voor de Reinigings- en Ont- smettingsdienst en het Plantsoenbedrijf 3000,—. Totaal 15741,—. Ten aanzien van de uitvoering van even tuele verdere maatregelen met betrekking tot het hoofdgebouw zal worden gewacht Voor de realisering van de ter plaatse geprojecteerde verkeersverbindingen is het van belang, dat de gemeente de eigendom verwerft van de percelen grond, liggende aan de Schulpweg te Velsen-Noord, ter oppervlakte van 223 m2 in totaal, met de daarop staande panden, gemerkt Schulp weg nos. 111 en 112, om te zijner tijd tot de afbraak van deze panden te kunnen overgaan. De met de eigenaresse mevr. C. C. Stam- Sprengers te Beverwijk gevoerde onder handelingen hebben er toe geleid, dat zij zich bereid heeft verklaard deze gronden met de genoemde opstallen aan de ge meente te verkopen voor de som van 5500,—. Met deze koopsom kunnen B. en W. in stemmen. In 1953 moest het bij de „Woningstich ting Velsen" als centrale werkplaats in ge bruik zijnde deel van de voormalige school aan de Stationsweg no. 24 te Velsen worden ontruimd ten behoeve van „de Schippersbeurs". Voor de woningstichting moest voor een andere oplossing worden gezorgd. Al iri 1952 heeft de Woningstichting plannen doen ontwerpen voor de bouw van een centrale werkplaats. Voor de aan de stichting van deze werkplaats verbon den kosten ongeveer 60.000,werd een crediet verleend. De uitwerking van de plannen, alsmede Thans is de keuze gevallen op een stuk grond aan de Waalstraat. Door de omge ving, waarin dit terrein ligt, zijn de super- visorische eisen ten aanzien van de situ ering, gevels en afscheidingen zwaarder en daardoor kostbaarder. Overigens is dit terrein zeer gunstig gelegen ten opzichte van het woningbezit en van het toekomsti ge centrale kantoorgebouw, waarin het bu reau van de Stichting mede kan worden gehuisvest. Hierdoor moet de wijziging van de ligging van de centrale werkplaats als een belangrijke verbetering worden be schouwd. In verband met de vorengenoemde uit- de verwezenlijking: daarvan, heeft niet breiding van het plan, de verzwaarde su- plaats kunnen hebben, aangezien de lopen de werkzaamheden geen uitstel gedoogden, terwijl het aantrekken van personeel voor de voorbereiding van de plannen door de zeer tijdelijke aard van de werk zaamheden niet verantwoord was. Tengevolge van de zeer snelle toeneming van het aantal bij de Stichting in beheer en exploitatie zijnde woningen is de opzet van de werkplaats nu niet voldoende meer. Het thans ontworpen plan is ingesteld op de steeds voortgaande toeneming. De diverse ruimten zijn aanmerkelijk groter geprojecteerd, speciaal het magazijn, zo dat aankoop in het groot van allerlei mate rialen kan plaats hebben, welke aanmer kelijke voordelen zal opleveren. Het oorspronkelijk beoogde terrein aan de Piet Heinstraat is voor de bouw van een centrale werkplaats niet meer te gebrui ken aangezien dit terrein te klein is gewor den tengevolge van de uitbreiding van de werkplaatsen van Hin's Kousenatelier. pervisorische eisen, de hogere grondkosten, alsmede tengevolge van de stijging van de bouwprijzen, is het destijds toegestane cre diet van 60.000,onvoldoende. De totale stichtingskosten zullen naar raming 160.000,bedragen. In de begro ting voor 1955 van de „Woningstichting Velsen" is reeds een bedrag van 5.000, opgenomen voor de inrichting van de werkplaats, terwijl in 1954 wegens kosten van voorbereiding reeds werd uitgegeven een bedrag van 335,08. De exploitatiekosten, waarvan een be rekening bij de stukken is gevoegd, zullen bij realisering van het bovenomschreven plan ongeveer 9.000,per jaar bedragen. Deze kosten kunnen geheel ten laste wor den gebracht van de onderhoudsfondsen der woningen, welke bij de Stichting in beheer en exploitatie zijn. Bij het huidige aantal van ongeveer 4000 woningen bedra gen de kosten ongeveer 2,25 per woning of 2.53% van het jaarlijks voor onderhoud beschikbare bedrag per woning. tot omtrent de bestemming van dit gebouw een beslissing is genomen. B. en W. stellen voor ten behoeve van de hierboven gemelde voorzieningen een crediet te verlenen tot het laatstgenoemde bedrag en daartoe het besluit te nemen tot wijziging van de begroting. De heer K. L. Jacobs te Bussum heeft aan de gemeente te koop gevraagd enige percelen bouwterrein, gelegen aan de Orionweg te IJmuiden, die deels bestemd is voor gesloten bebouwing met drie woon lagen, deels voor bebouwing met eenge zinswoningen en autoboxen. De prijs van deze grond bedraagt achter een volgens f22.50, f 12.50 en f8 per m2. Tegen de gevraagde verkoop hebben B. en W. geen bezwaar, zodat zij de raad voorstellen hiertoe te besluiten. GESLAAGD Voor het praktijkexamen boekhouden ge houden in Juni slaagde mejuffrouw Ineke Heeren te Santpoort. De tweede wielerronde van Heemskerk, die gistermiddag door de Beverwykse Ren nersclub „Kennemerland" en de V.V.V. „Heemskerk" werd gehouden, is op fraaie wyze gewonnen door de amateur Jan Bloedjes uit Alkmaar. In de laatste ronde van deze tachtig kilometer lange race liet Bloedjes zyn metgezellen De Booy, Slot, Appel en Feenstra met wie hy reeds in de beginfase van de strijd een kopgroepje gevormd had in de steek en versloeg hen in zyn ren naar de overwinning met ruim honderd meter. De voorwedstryd voor nieuwelingen werd gewonden door Ton Markus uit Halfweg, die Visser en Niesten in de eindsprint wist te kloppen. In de voorwedstrijd voor nieuwelingen over zestig kilometer wist Markus na tien ronden (20 km) uit het peloton te ontsnap pen en enige terreinwinst te veroveren. De achtervolging werd ingezet door Niesten, Visser en J. van Wetten, die na een korte jacht de vluchteling te pakken kregen. Deze vier renners verstonden elkaar opperbest en liepen steeds verder uit op het peloton. Van Wetten kon het tempo in deze kop groep tenslotte niet meer volgen, zodat Vis ser, Niesten en Markus overbleven om el kaar de overwinning te betwisten. En 'dat pleit won Markus op overtuigende wijze vóór Visser en Niesten. In de wedstrijd voor amateurs over tach tig kilometer begon de Heemskerker Been tjes al direct na de start aan een solovlucht, maar toen Rusman en Bloedjes in het pelo ton de jacht ontketenden was het spoedig met de plaatselijke favoriet gedaan. Meer succes had Wiese, die na tien kilometer het hazenpad koos en een flinke voorsprong veroverde. Toen de voorsprong van Wiese nog steeds groter werd, begonnen Slot, Ap pel, Bloedjes, Feenstra en De Booy aan de achtervolging en kregen na ongeveer 18 kilometer de uitloper te pakken. Er kwamen zodoende zes renners aan de leiding, die het verdere verloop van de wedstrijd beheersten. Want hoewel Nihof, Rusman, Buitink en Giebels nog een jacht- groepje formeerden, boekten zij in hun jacht op de kopgroep geen enkel succes. Voor Wiese, die de grondlegger van de kop groep was geweest, werd het tempo van zijn makkers om de voorsprong zo hoog mogelijk op te voeren, tenslotte te machtig en hij verdween van het voorste plan. Ondanks het verlies van Wiese gingen de vijf andere leiders onverstoorbaar voort en bezorgden 30 km voor de finish, het staart- groepje van vijf renners zelfs één ronde achterstand. En er volgden er nog meer van het restant der 26 gestartte renners die door de kopgroep werden ingelopen. Alleen Nihof en Rusman, welke laatste in de eind fase alleen op jacht ging en een behoorlijk stuk van zijn achterstand wist weg te wer ken. bleven dit lot bespaard. In de laatste ronde, toen er zich in het kopgroepje waarin ook enkele achter blijvers huisden nog een valpartij voor deed, wist Bloedjes te ontsnappen en ont rukte zijn vyf gezellen in deze slotfase nog honderd meter. De sprint om de tweede plaats werd een prooi voor De Booi, terwy'l Rusman twintig meter na de laatste man van deze kopgroep als zesde finishte. De uitslagen luidden: amateurs: 1. Bloed jes (Alkmaar) de 80 kilometer in 2 uur, 12 min. en 21 sec.; 2. De Booy (Amsterdam); 3. Slot (Alkmaar); 4. Appel (Hoorn); 5. Feenstra (Alkmaar); 6. Rusman (Haarlem); 7. Nihof (Den Haag); 8. op 1 ronde, 1. Bui- Na een moedige en gedurfde solovlucht van vyftig kilometer is de Beverwijker Dirk de Ruiter er in geslaagd om de Ron de van IJmuiden voor amateurs op zyn naam te brengen. In deze wielerronde, die Zaterdag voor de vijfde maal door het wielercomité IJmuiden in samenwerking met de Halfwegse wielervereniging „De Bataaf" werd gehouden, demarreerde De Ruiter halverwege de wedstrijd (50 km) met succes uit een vyf man sterke kop groep, waarvan ook Bruggenkamp, Wuur- man, De Nijs en Kuitwaard deel uitmaak ten en bleef in het verdere verloop van de race onbereikbaar voor zijn toch heus niet zwakke achtervolgers. Triomfantelijk ging De Ruiter na zijn geslaagde solovlucht als een verdiend winnaar over de eindstreep. De Beverwijker passeerde tevens de mees te keren als eerste de streep en kwam daardoor ook in het bezit van de prestatie- prys. Na het rijden van een „loze" ronde ach ter de politiejeep werd omstreeks kwart over vijf door wethouder H. de Boer het startschot gelost. De 42 renners reden toen al op volle snelheid door de Kanaalstraat om hun vijftig ronden door „Oud IJmui den" te gaan afleggen. Nog voordat Henk Kuitwaard uit Velsen in de vierde ronde aan een serieuze uit looppoging begon, waren Van Onlangs, Blijleven en Luksenburg reeds door pech van het strijdtoneel verdwenen. Kuitwaard wist het tot een honderdtal meters winst te brengen en werd toen weer door het fel jagende peloton ingelopen. Meer inhoud en allux-e had de vlucht van de IJmuidenaar Jaap Bruggenkamp, die kort na de mis lukte poging van Kuitwaard aan de aan dacht van het peloton ontsnapte. Luide toegejuicht door zijn plaatsgenoten wist Bruggenkamp al spoedig een paar honderd meter voorsprong te veroveren. Enkele andere kanshebbers in het peloton zagen Ten einde de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort ter plaatse op de breedte van 20 m. tussen de rooilijnen te kunnen brengen, is het nodig, dat het pand Bloemendaalse straatweg nr. 34 wordt gesloopt. Wanneer het pand wordt afgebroken is het tevens mogelijk om op het achterge legen terrein, dat al gemeentelijk eigendom is, vier woningen te doen bouwen. De eige naren hebben zich bereid verklaard het pand 34 aan de gemeente te verkopen voor de koopsom van 6.250, Deze prijs achten B. en W. aanvaard baar. het gevaar dat deze vlucht van de plaat selijke favoriet inhield bijtijds in en be gonnen aan een verwoede achtervolging. Eerst wist Wuurman zich bij de koplo per te voegen en vervolgens slaagden ook De Ruiter, Kuitwaard, De Nijs en Braat er in om de achterstand te overbruggen. Er was toen pas 30 kilometer afgelegd en kwalitatief bezien hadden deze zes leiders niets te vrezen voor eventuele achtervol gers. Het boterde evenwel niet erg in het voorste gelid en enkele malen werd de eenheid in de vluchttroep wreed verstoord door premiesprints en demarrage's. Braat werd hiervan de dupe en moest afhaken. En toen er dan ook vier achter volgers, t.w. de IJmuidenaar Eelsing en de Amsterdammers Schipper, De Hoog en Smit succes schenen te gaan boeken in hun jacht op de koplopers, vond De Ruiter het wenselijker om er vandoor te gaan. De Ruiter ontsnapt Vijftig kilometers waren er afgelegd en er lagen er nog evenveel in het verschiet toen De Ruiter zyn succesvolle demarrage plaatste. Zyn vier oorspronkelijke mede vluchters lieten hem aanvankelijk begaan en toen Bruggenkamp tenslotte de jacht ontketende, was De Ruiter al nagenoeg onbereikbaar geworden. Even zag het er naar uit dat de IJmuidenaar zijn concur renten, waarby twee clubgenoten van De Ruiter, van zich af zou kunnen schudden om alleen op jacht te gaan. Maar alleen De Nijs verspeelde by de charges van Bruggenkamp het contact, terwijl Kuit waard en Wuurman hem geen kans gaven. Onverstoorbaar voor de gebeurtenissen achter hem bleef De Ruiter op volle kracht doorrijden en na de mislukte pogingen van Bruggenkamp, waarbij hij enig verlies noteerde, voerde hij zijn voorsprong weer geleidelijk op. In zijn opmars naar de zege bezorgde De Ruiter het staartgroepje van zes renners zelfs nog een ronde achter stand. Deze zes klampten zich vast aan het wiel van de Beverwijker, maar moes ten stuk voor stuk weer afhaken. Onbe dreigd snelde de in opmars zijnde solist naar de overwinning, terwijl Wuurman die zich in de voorlaatste ronde van Brug genkamp en Kuitwaard had ontdaan de tweede plaats veroverde. De uitslag luidde: 1. De Ruiter (Bever wijk) de 100 km in 2 uur 42 min. en 9 sec. 2. Wuurman (A'dam); 3. Kuitwaard (Vel sen); 4. Bruggenkamp (IJmuiden); 5. Pleyt (Assendelft); 6. De Nijs (Beverwijk); 7. Hooischuur (Zaandam); 8. Beem (Half weg); 9. op 1 ronde, Keizers -Hoofddorp); 10. Ballanger (A'dam); 11. De Droog (Be verwijk); 12. Rale (A'dam). Geslaagd Bij de onlangs gehouden examens van de Ned. Ass. voor Praktijkexamens behaalde mej. T. Hofman te IJmuiden het diploma Duitse handelscorrespondentie. tink (Amsterdam); 9. De Koning (Den Hel der); 10. De Groot (Amsterdam); 11. Pleyt (Assendelft); 12. De Vroomen (Warmond). Nieuwelingen: 1. Markus (Halfweg) de 60 kilometer in 1 uur 36 min. en 51 sec.; 2. Visser (Santpoort); 3. Niesten (Beverwijk); 4. Hogerheyde (Haarlem); 5. Fransman(Arn- sterdam); 6. Mathot (H'lem); 7. Duinmeyer (Beverwijk); 8. Lakeman (Amsterdam); 9. Van Smirren (Amsterdam); 10. De Jong (IJmuiden. De ereprijzen van B. en W. van Heems kerk werden toegekend aan de winnaars. Daar de komende jaarvergadering van de voetbalvereniging Stormvogels van be lang is en het bestuur een grote opkomst van leden verwacht, wordt deze vergade ring op 1 Augustus in het Gebouw voor Christelijke Belangen aan de Enschedése- straat in Oud-IJmuiden gehouden. Punt ze ven van de agenda noemt een bestuursver kiezing. Periodiek aftredend zijn de heren C. Wijmer, P. Vsman en T. Koopmans, die allen herkiesbaar zijn. Om gezondheidsre denen zal de heer R. Nieborg zich niet meer beschikbaar stellen. Het bestuur stelt voor, nu de hoofdklasse grotere financiële ver plichtingen oplegt, de contributie voor le den te verhogen van f 15 tot f 24 per sei zoen. Verder stelt het bestuur voor dames- kaarten uit te reiken raison van f 12 per seizoen. Op 20 Augustus zal in Amsterdam in het „Amsterdamse Schaakhuis" de strijd wor den aangebonden tussen dertien spelers om de provinciale damtitel. Voor D.C.IJ. spe len mee Tommy Postma en B. Dukel. Voor Castricum komt uit één speler aan bord één C. v. d. Himst. H. v. Berk en Abe de Jong van damclub 't Oosten en J. H. Wil- lemse van de damclub St. Bavo doen ook mee. Voor Amsterdam spelen mee: W. v. d. Sluis, P. v. Heerde, M. R. C. Stahlberg, A. den Doop, allen van de damclub „Jozef Blankenaar", W. H. Beeke van Amster dam, O. van Dijk en J. H. Ansema van „Ge zellig Samenzijn" zijn eveneens van de par tij. Er worden in totaal 13 ronden gespeeld; zeven daarvan in Amsterdam en zes in Haarlem. De twee bovenste spelers kunnen in het voorjaar 1956 ingedeeld worden om het kampioenschap van Nederland te be machtigen. De duiven van „De IJmonden" werden Zaterdag te Vilvoorden gelost om 12.45 uur. De uitslag is als volgt: Gjaltema 1; Visser 2, 9, 10, 26, 30, 32; Suurmond 3, 20; v. Veelen I 4; v. Veelen II 5, 24, 28; Harms 6, 8, 16, 23, 31; Koffeman 7, 18, 27; Kaale 11, 12; v. Sikkelerus 13. 22; mevr. De Boer 14; Broekmeulen 15, 33; Hoekstra 17, 19, 29; Knapen 21, 25. O -• Voor de Zuidzijde wilde het de afgelopen week helemaal niet. Gezien de besommin gen en daar is de Noordzijde het hart roerend mee eens k&n het niet. Het zal nu toch wel gauw moeten veranderen. Ook de handel is over vorige week niet bijster tevreden. Maandag was er zo goed als geen schelvis dus te hoge prijzen, waarbij de goede braad f 30 per kist opbracht. Dinsdag en Woensdag was er voldoende aanvoer, met een prijs voor de piepers tussen de f 13 en f 16, doch Donderdag weer weinig of niets. Dat de handel zich afvraagt, waarom op een Maandag niet meer vis te koop is, terwijl er Dinsdag gerust wat minder aan voer mag zijn, dat zijn van die dingen, die men schijnbaar wel in Ostende weet, doch in IJmuiden nog moet leren. Tongen waren Maandag niet zo duur, Dinsdag was er niets, Woensdag niets, Don derdag zo goed als niets wat wil zeg gen: voor de handel minstens een halve gulden per kg. er bovenop Vrijdag een ton of zes, en Zaterdag ongeveer 10.000 kg. Is het te begrijpen, dat de handel op deze manier stug, heel stug gaat, en 's Zater dags als er altijd orders zijn voor Italië en Zwitserland graag een order wil uit voeren. Nu kan men wel beginnen met een hoge prijs te geven, doch er is niemand, die de markt uiteindelijk kan dwingen. Dit za gen we Zaterdag ook weer, toen er veel te hoog werd begonnen en de tongen (groot middel, kleinmiddel en tongen I) toch nog altijd f 0.30 per kg. wegzakten. En voor wie is nu die strop? Met de schol wilde het ook niet. Wat er aan knappe schol op de laatste dagen van de week als al die kustvissers binnen komen is aangevoerd, mag geen naam hebben. Bedroevende aanvoeren, dus te ho ge prijzen. Om Zaterdags voor een kist schol 2 (geen snurrevaad) f30 te moeten betalen, is te hoog. Maar ja, men wil toch graag verkopen, en „nee" kan altijd nog. De stijve kabeljauwen van de „Medan" hielden Woensdag nog aardig prijs, al had den er geen 500 stuks meer moeten liggen, want de handel zat vol tot over haar oren, Men vroeg zich op deze dag wel af waar de vis van de betrekkelijk kleine „Medan" van daan kwam, gezien de hoops". Dat er een van de beste reizen van de week uit is voortgekomen, is alleszins te begrijpen. MAANDAG 25 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Shane". Rex, 20 uur: „Meisjes zonder beroep". Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur. DINSDAG 26 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Shane". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. MAANDAG 25 JULI Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde als koopwaar. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Duel in de jungle". W.B.-theater, 20 uur: „Opstand in het zi geunerkamp.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8