Het waterwegenvraagstuk in Nederland en België PANDA EN DE MODE-MEESTER emam Wereldnieuws Oostenrijk moet schulden van Russisch wanbeheer betalen Oostenrijks staatsverdrag is heden in werking getreden ^och ia /iet zo Minister Spaak over Deltaplan Mih De radio geeft Donderdag Roofbouw gepleegd op de oude Duitse bedrijven, die Oostenrijk overneemt Merendeel der Amerikaanse troepen wordt in Augustus teruggetrokken J 2 WINDJACKETS - PANTALONS Nederlandse gewond bij motorongeluk te Eupen Nederlandse functionaris in West-Europese Unie Bevrijd U van die snerpende pijn! Kerkelijk Nieuws doet véél lever in de leverpastei lekker gezond voordelig Twee bromfietsers gedood Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Examens Faillissementen V. Zoutaanvoer door de lucht WOENSDAG 27 JULI 1955 Het kort geleden door de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak en zijn ambtgenoot van Openbare Werken de heer Van Audenhoven aan het Waterloopkundig Laboratorium te Delft gebrachte bezoek valt als een aanwijzing te beschouwen, dat de Belgische regering voornemens is haar standpunt inzake het vraagstuk der tussenwateren te gaan be palen. Zo vernam ik van minister Spaak. Hij voegde er aan toe de hoop te koesteren, dat de Belgische regering binnen ongeveer vier weken in staat zal zijn haar zienswijze aan de Nederlandse regering kenbaar te maken. Er schijnt dus weer enig schot te komen in de pogingen om tussen Brussel en Den Haag overeenstemming te doen bereiken omtrent vermeld vraagstuk. Nu, niemand zal in elk geval de beide regeringen kun nen verwijten, dat zij al te overhaast te werk zijn gegaan. Het is immers al weer ruim 4 jaar geleden sinds zij, op 26 Februari 1951, het verslag met bijlagen, afkomstig van de commissie van Cauwelaert-Steen- berghe openbaarde. Meer dan ooit staat zowel te Brussel als in Den Haag de oprechte wil op de voor grond er naar te streven in goede buur- vriendschap gezamenlijk de vraagstukken, waarvoor men zich geplaatst ziet, op te lossen. En wel zo, dat er in voldoende mate met de wederzijdse belangen en rechten rekening wordt gehouden. Met stelligheid kan men dan ook aannemen, dat het be zoek aan Delft en de daar door prof. Thijsse verschafte voorlichting, een aangenaam verloop had. En vast staat ook, gelijk mij eveneens uit het gesprek bleek, dat ik met minister Spaak mocht hebben, dat men over en weer bovenal wil trachten te ver mijden, dat het opnieuw, zoals vroeger wel eens het geval is geweest, tot agitaties tus sen bepaalde groepen van belanghebbenden in België en in Nederland zou komen. Iets dergelijks kan immers alleen maar schade lijk zijn voor het bereiken van een de on derlinge samenwerking bevorderende op lossing. Na de ontzaggelijke watersnoodramp van Februari 1953 is in Nederland een reeds veel vroeger door verschillende water staatsdeskundigen gekoesterd denkbeeld om het land beter tegen de gevaren van de zee te beschermen, zeer actueel geworden. De openbare mening was nu op eenmaal rijp om iets dergelijks in beginsel van gan ser harte te wensen. En ook om volgaarne bereid zijn de geldelijke last te aanvaarden van VS tot 2 milliard gulden, in een tijd perk van 20 tot 25 jaar te besteden. Zo is er dan sedert 1953 met voortvarendheid gewerkt aan het ontwerpen van het Delta plan, dat ten doel heeft tot afsluiting te komen van het Haringvliet, het Brouwers- havense Gat en de Oosterschelde met het Veere Gat; de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde zullen als open vaarwe gen gehandhaafd blijven. Het Deltaplan nu is mede van belang met het oog op het vraagstuk der tussen wateren. Immers bij verwezenlijking van het plan zal de vaart op die wateren, ten gevolge van het feit, dat zij dan van zee afgesloten zullen zijn, met minder bezwa ren alsook met minder gevaren gepaard gaan. Zodoende is dan inmiddels na de openbaarmaking van het verslag Van Cau- welaert-Steenberghe de vraag gerezen, of, indien de werken van het Delta-plan tot stand zullen komen, daarmee niet tevens bereikt zal zijn, dat de verbinding Antwer- pen-Rijn dusdanige verbetering zal hebben ADVERTENTIE lm n\Jmove[WWWLf!i BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 s FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Philharmonisch orkest. 11.45 Kruistocht tegen natuurschen- nis en baldadigheid, causerie. 12.00 Piano en orgel. 12.25 In 't siponnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.05 Spel met Marionetten, hoorspel. 14.45 Tenor en luit. 15.00 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.35 Dansmuziek (Tus sen 16.00 en 17.00 Tour de France). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Sportproblemen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 9.05 Surinaamse volksmuziek. 19.20 Actualiteiten. 19.30 Amu sementsmuziek. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1955: Don Giovanni, opera. (In de pauze: plm., 21.25 Tour de France). 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.2524.00 Internationaal festival van het chanson te Venetië. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 iNeuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.20 Negro-spirituals. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerkoor en solist. 15.45 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Klassieke muziek. 17.00 Klankbeeld voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radio- krant. 20.20 Wedstrijd. 21.15 Platen. 21.44 Residentie-orkest. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Platen. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich ten. 23.15—24.00 Platen. TELEVIESIE (A.V.R.O.) 20.15 Circus. 21.30—23.45 Actualiteiten en weerbericht. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Kamermuziek. 14.30 Franse les. 14.45 Vlaamse liederen. 15.00 en 15.45 Platen. (Om 16.00 Sport). 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. *".00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 21.30 Omroeporkest. 21.45 Internatio naal Zang Festival te Venetië. 22.30 Platen. 22.50—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). ondergaan, dat zich geen noodzaak meer voor het aanleggen van een kostbaar Moer dijkkanaal zou voordoen. Let wel, ik wijs er alleen op, dat deze vraag is gerezen en onthoud mij er opzettelijk van hierover thans een oordeel uit te spreken. Slechts stip ik tegelijkertijd aan, dat ongetwijfeld ook behoorlijk aandacht zal moeten worden besteed aan de vraag of en in hoeverre het Delta-plan schadelijke gevolgen voor Bel gië (b.v. verzanding van de Westerschelde, om slechts een voorbeeld uit meer te noe men) teweeg zou kunnen brengen. Het is mede die kant van de zaak, waaromtrent Brussel en Den Haag het alleszins gewenste overleg willen plegen en men moet het ministerieel bezoek aan Delft zeker ook in dat kader bezien. Voor een doeltreffen der beveiliging van het Nederlandse grond gebied tegen de zee schijnt het aanbrengen van een darn met sluis in of bij het Volke rak onontbeerlijk. Komt die sluis er, dan zal de sluis bij Wemeldinge verdwijnen, zodat tenslotte het aantal sluizen op de voor België belangrijke vaarweg van Ant werpen naar de Rijn niet groter zal wor den dan thans. Anderzijds bestaan er moge lijke Belgische bezwaren. Al met al zouden zij hierop neerkomen, dat na de uiteinde lijke verwezenlijking van het Deltaplan de verbinding toch niet in voldoende mate aan de gekoesterde behoeften zou beantwoor den. Hoe zal voorts de toestand zijn, wan neer men voorshands de Volkeraksdam en -sluis nog achterwege laat? Doen zich dan niet in een dergelijke overgangstijd te veel gevaren voor verzilting alsmede voor over stromingen voor Nederland voor? Houdt het Delta-plan verder wellicht enige scha delijke uitwerking voor België in en op welke manier valt daaraan te ontkomen? Zietdaar een reeks van vragen, waarop de deskundigen over en weer alsnog in een goede geest van samenwerking zullen moe ten antwoorden. Indien inderdaad mocht blijken, dat een tot stand komen van het Deltaplan en de daarmee samenhangende werken het vraagstuk inzake een over en weer bevre digende verbinding tussen Antwerpen en Rijn niet afdoende zou oplossen, blijft wel degelijk de mogelijkheid bestaan, dat Brus sel en Den Haag het dan samen eens zou den worden over een Antwerpen-R ij nver binding op de grondslag van het rapport Van Cauwelaert-Steenberghe. Het berust namelijk op een volslagen misvatting als men zou menen, dat de Nederlandse rege ring het standpunt inneemt, dat nu al on omstotelijk vaststaat, dat een dergelijke verbinding door het Deltaplan van de baan is geraakt. Neen, daarover zou nog wel degelijk nader overleg op zijn plaats zijn, indien men tot de slotsom zou moeten ko men, dat met betrekking tot het probleem van de Antwerpen-Rijnverbinding verwe zenlijking van het Deltaplan toch niet de te dien opzichte in sommige kringen ge koesterde uitkomst zal opleveren. Moge zowel in België als in Nederland de burgerij in al haar geledingen het hare er toe bijdragen, opdat de regeringen in alle rust, dus zonder vertroebeling van de goede sfeer tengevolge van enigerlei agita tie hier noch ginds, in het welbegrepen De- lang van. Nederland en België te samen een deugdelijke regeling van de~vraagstuk ken in kwestie in..het- levgn .zullen weten te roepen. Dr. E. VAN RAALTE. Een motorrijder uit Den Haag is bij Eupen in België tegen een auto aangere den. Hijzelf kreeg slechts lichte verwon dingen, maar zijn 26-jarige verloofde, die op de duo zat en wier naam wordt opgege ven als Henny Leloux, moest met een schedelbreuk in het ziekenhuis van Eupen worden opgenomen. De permanente raad van de West-Euro pese Unie te Londen heeft op 22 Juli de be noeming bekrachtigd van luitenant-gene raal J. D. Backer tot onder-directeur van het orgaan voor de controle op de bewape ning van de West-Europese Unie, dat krachtens de Parijse accoorden te Parys wordt gevestigd. Luitenant-generaal Backer is thans di recteur Materieel Landmacht, welke func tie hij binnenkort zal neerleggen om zijn in ternationale werkkring te Parijs te aan vaarden. Directeur van het orgaan is de Italiaanse admiraal Emilio Ferreri. ADVERTENTIE Doof dat zuurbrandsn op de maag. Met Rennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die sner pende zuurbrand. De een wordt er onpasse lijk van. de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd iedereen. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn ver dwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veen C. den Boer, cand. te Puttershoek; te Winterswijk (vac.-J. Roo- bol) (toez.) J. v. d. Vange te Wildervank. Benoemd tot vic. te Hoogeveen Th. J. Remmers, cand. te Oud-Beijerland. Beroepen te Nuenen G. Griffioen, vic. te Markelo, die bedankte voor Nigtevecht (toez.). Aangenomen naar Amsterdam-C (varen de gemeente) J. J. H. v. d. Ree te Amster dam-W. Bedankt voor Lochem N. Immink te Nijehorne; voor St. Maartensdijk J. v. Vliet te Zetten-Andelst; voor Rijssen K. v. d. Pol te Veenendaal. Geref. Kerken Aangenomen naar Berlikum L. Loosman te Stad aan 't Haringvliet.; naar Domburg- Westkapelle A. J. Dondorp, cand. te Heem stede, die bedankte voor Giessen Oud- en Nieuwkerk, Oldeboorn, Oudemirdum, Pae- sens en Moddergat, Raamsdonk-Drimme- len en voor Vreeswijk. Bedankt voor Perth (Austr.) C. Brouwer te Luttelgeest N.O.P.; voor Apeldoorn L. J. Boeijinga te 's-Gravenhage; voor Utrecht L. J. Boeyinga te 's-Gravenzande. Beroepen te Middelstum-Kantens H. Willems te Augustinusga. Beroepen te Oosterend (Texel) R. Strij ker te Lichtenvoorde. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Gouda K. Drost te Veendam, die bedankte voor Zuidlaren. Beroepen te Rotterdam-Charlois G. Zo mer te Vrouwenpolder. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zierikzee (2e pred.pl.) J. J. Rebel, cand. te Rotterdam; te Nijmegen C. Langbroek, cand. te IJmuiden. Beroepen te Mussel J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Heerenveen J. Brandsma, cand. te Sneek. (Van onze correspondent in Wenen) Een van de moeilijkste vraagstukken, die Oostenrijk in de komende maanden en jaren moet oplossen, is de regeling van de USIA-bedrijven, fabrieken en onderne mingen, die als Duits eigendom onder Rus sisch beheer hebben gestaan en die Oos tenrijk nu voor 150 millioen dollar mag overnemen. Het is algemeen bekend, dat de Russen in de laatste weken uit deze ondernemin gen aanzienlijke waarden uit Oostenrijk hebben gesleept, doch hier gaat het om iets anders. De USIA-bedrijven vormen een complex van 395 ondernemingen waar 53.000 mensen werken. Ook die arbeids krachten moet Oostenrijk overnemen. De meeste van deze fabrieken zijn echter zo danig uitgebuit, dat zij diep in de schulden zitten. Een zeker gedeelte is waardevol, bij voorbeeld de olievelden met hun installa ties, raffinaderijen en pompstations, maar een ander deel is verouderd of zo radicaal leeggepompt dat er met verlies is gewerkt. De Russische beheerders hebben er roof bouw gepleegd, die alleen verklaard kan worden uit de mentaliteit van overwin naars, die het door hen beheerde goed als buit beschouwen en behandelen. Staat springt hij Daar Oostenryk niet over voldoende par ticulier kapitaal beschikt om deze bedryven over te nemen, te moderniseren en winst gevend te maken, heeft het parlement be sloten de daarvoor benodigde gelden te ver schaffen. Tevens nam het echter het be sluit dat alle bedryven, die met verlies wer ken en waarvan men geen sanering kan verwachten stilgelegd zullen worden Ofschoon de Oostenrijkse autoriteiten zelfs na het staatsverdrag nog geen inzage konden krijgen in de boeken van de Russi sche beheerders, weten zij toch wel met ze kerheid dat de meeste bedrijven diep in de schulden zitten en wel op een eigenaardige manier. Om dergelijke ondernemingen op gang te houden hebben de beheerders voort durend geld geleend bij de Russische mili taire bank te Wenen. Deze bankschulden zyn volgens de laatste opgaven opgelopen tot een bedrag van 848 millioen schilling. Na ampele besprekingen met Oostenrijkse instanties werd dit bedrag verlaagd tot 508 millioen schilling, dat is ongeveer 75 mil lioen gulden. Terwijl Oostenrijk voor het overnemen van deze usiabedrijven al 150 millioen dol lar heeft te betalen, eisen de Russen dat het ook nog de opgelopen schulden zal overnemen. Dat het hun daarmee ernst is, blijkt wel uit hun jongste vordering waar in zij verklaren dat een eerste gedeelte ten bedrage van 150 millioen binnenkort moet worden afgelost. Oostenrijk moet ook nog opkomen voor de schulden, die de Russen door hun wanbeheer hebben gemaakt. ADVERTENTIE Vraag ook eens Stegeman's andere leverspecialiteifen: Saksische en Berliner leverworst, leverkaas etc. WENEN (United Press) Het grootste deel van de Amerikaanse bezettingsstrijd krachten zal in Augustus Oostenrijk ver laten, zo hebben Amerikaanse autoriteiten in Wenen medegedeeld. Het Oostenrijkse staatsverdrag, waarbij Oostenrijk na ze ventien jaar als vrye natie wordt her steld, treedt vandaag in werking. De Ame rikaanse, Russische, Britse en Franse troe pen die tien jaar lang als politieleger in het land dienst hebben gedaan, moeten zich binnen negentig dagen hebben terug getrokken. Honderden Amerikaanse manschappen hebben Oostenrijk reeds met hun gezin nen verlaten per trein, bus en vliegtuig zijn zij vertrokken naar de Verenigde Sta ten of naar West-Duitsland om nieuwe posten in Europa te betrekken. Duizenden zullen Oostenrijk voor 1 September vaar wel zeggen, zodat voor de periode der ne gentig dagen slechts een „symbolische" strijdmacht overblijft. De sterkte der Amerikaanse strijdkrach ten bedroeg ongeveer 15.000 man, verge leken bij ongeveer 45.000 van de Sovjet- Unie. Groot-Brittannië en Frankrijk had den in Oostenrijk slechts een symbolische troepenmacht ter sterkte van een bataljon of minder. Met de terugtrekking van de Sovjet troepen is een begin gemaakt sedert het staatsverdrag op 15 Mei werd onderte kend. Volgens Oostenrijkse persberichten zijn minstens 10.000 man Russische solda ten met hun gezinnen gearriveerd in het West-Hongaarse stadje Koeszeg, waar hun komst een ernstig voedseltekort veroor zaakte. Als Frankrijk vandaag als laatste de ra tificatie-oorkonden van het staatsverdrag in Moskou zal hebben gedeponeerd, zal Oostenrijk een vrij land zijn. Zodra het verdrag van kracht wordt, zal de geal lieerde raad der vier mogendheden voor Oostenrijk ophouden te bestaan. Sedert de tweede wereldoorlog heeft dit lichaam het oppertoezicht in Oostenrijk uitgeoefend. Als de laatste zitting de 249ste af gelopen is, zullen de vlaggen der vier mo gendheden neergehaald worden. Radio vrij Kanselier dr. Raab en president Körner zullen in redevoeringen de nieuwe vrijheid van Oostenrijk proclameren. De nationale kleuren rood-wit-rood worden uitgesto ken en alle radiostations zullen ^vrij heids-programma's uitzenden. De zenders van de door de Amerikanen gecontroleer de'radio zuUën vanavond voorgoed uit dé aether verdwijnen. Leger nationaal Hoewel de geallieerde raad zijn functies staakt, zullen de auto's van de Weense in ternationale politie nog gedurende de pe riode van 90 dagen door de internationale sector van de stad kruisen. Ter vervan ging van de bezettingstroepen is Oosten rijk begonnen met het vormen van een eigen leger. Een „kern" van 6500 man ge selecteerde gendarmerie-manschappen is verleden week voor dit doel gevormd. In de herfst zal een begin worden gemaakt met het recruteren van 35 tot 40 duizend jeugdige Oostenrijkers, nadat het parle ment zijn goedkeuring zal hebben gehecht aan de nieuwe verdedigingswet. De gen darmerie is onder bevel geplaatst van kanselier Raab, die aan het hoofd zal staan van de nationale defensie. Te Wilp, gemeente Voorst, zijn Dinsdag bij een aanrijding twee vacantiegangers om het leven gekomen. De 52-jarige Van de Beukelen en de 24-jarige Homburg, beiden uit Rijswijk (Z-H) kwamen ieder op een bromfiets bij het kruispunt van de Rijks straatweg en de Molenallee en passeerden daar een verkeerszuil aan de verkeerde kant, links door de bocht, juist passeerde daar toen een autobus van de maatschappij Salland. De beide mannen kwamen onder de bus terecht en werden gedood. De bus chauffeur treft geen schuld. ADVERTENTIE Haarlem. Bij het examen handenarbeid (akte r.) zijn geslaagd de heren: J. O. Pop- pema, J. Ponne, P. M. Muller, J. Bakker, Th. H. van Loon; G. Pama, A. A. Waanders, L. Oosterveld, H. Chr. Blom, W. Vis, A. L. P. Kok, Tj. Hukema, G. Waversveld. J. de Vroome, J. P. M. v. Westen. M. W. v. d. Kruk, H. J. Settels, G. J. de Roo. Afgewezen: 8. Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. M. Bak ker te Alkmaar; W. Broersen te Koog a. d. Zaan; J. van Elk te Amsterdam; mej. J. W. L. M. Nederkoorn te Santpoort; P. M. Schmidt te Amsterdam. Voor gedeelte A: C. v. d. Avoird te Am- .sterdam;. Th. Bon te Amsterdam; mej. Chr. IB omelisse-te Hip te Uitgeest, J. Bu'rtneV 'te HoOéos f: Voor gedeglt Poly tushoeï, J. A. tlrse Frese te Amsterdam, B. Klijzing te Alkmaar, J. Meijers te Den Helder, L. M. Schuursma te Alkmaar, II. F. Tesselaar te Alkmaar, A. de Jong te Amsterdam; J. I-I. M. Meijer te Amsterdam; J. A. Stroet te Medemblik; J. H. R. Meveel te Zoeterwoude; J. A. Schilder te Naarden; A. II. B. ten Thij te Heer Hugo- waard; G. J. M. A. Tulfer te Amsterdam; E. J. M. de Korf te Amsterdam: M. J. Kroon te Haarlem; A. C. van Schuijlenburg te Am sterdam. 's-Gravenhage. Notarieel examen (eerste gedeelte): C. C. L. L. Schoofs, Helmond. Bibliotheek-examens. Voor de onlangs te Rotterdam en Amsterdam gehouden biblio theekexamens zijn alle 12 leerlingen dei- Gemeentebibliotheken van Haarlem en TTeemstede geslaagd t. w.: voor assistents diploma B: mej. H. Buijze en de heer P. Dirken. Voor assistentsdiploma A: de dames Th. Alvares, J. Ronkes Agerbeek, A. Rooy en A. WoltersomSchipper. Voor het diploma van hulpassistente: de dames E. van Boekhoven, C. van den Bran- de, A. Lem, J. van de Weyer en A. van der Wind. Bij vonnis van de Haarlemse rechtbank is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 19 Juli, waarbij A. v. d. Ma- rel, aannemer, wonende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Nicolaas Beetslaan 39 in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. F. J. D. Theijse jr. advo caat en procureur te Haarlem, tot curator. Ryp. In een depot van een Parijs station is een man om het leven gekomen door een ontploffing in een fruitkist. Vier mannen werden zwaar gewond. Het schijnt, dat peren in de besloten ruimte gasvormige zuren hadden ontwikkeld, die ontploften toen men met zuurstof werkte om het rijpingsproces te bespoe digen. Oproer. Ruim 200 gevangenen te San An tonio in de Amerikaanse staat Texas zijn Dinsdagavond in opstand gekomen en hebben twee étages van de gevange nis bezet. De bewakers werden met wa- terstralen verdreven door de oproerige gevangenen, die klagen over de slechte kwaliteit van de voeding. Cipiers en politie onderdrukten de op stand tegen middernacht. Ingesloten. Door het buiten de oevers tre den van de Brahmapoetra is de staat Assam (India) volkomen geïsoleerd. Alle drie de spoorverbindingen zijn onklaar geraakt en het enige contact met de rest van het land is per radio. Ook West- Bengalen, Bihar en Uttar Pradesj heo- ben ernstig van overstromingen te lijden Bezoek. De Britse marine-attaché in Mos kou, captain Geoffrey Bennett, heeft Zaterdag een bezoek van vijf uren ge bracht aan de Russische kruiser „Admi raal Usjakov", in de haven van Lenin grad. In Juni bracht de Russische ma rine-attaché in Londen een bezoek aan het Britse vliegdekschip „Centaur" in de haven van Portsmouth. Onbegonnen werk. In Ontario (Canada) zijn door brand al 80.000 ha bos verloren gegaan. Elke dag breken meer dan twin tig nieuwe branden uit. Het ziet er naar uit dat een deel van de 6000 mensen, die de branden bestrijden, tot in de herfst bezig zal zijn met het blussings- werk, aangezien er meer branden uit breken dan men kan blussen. In het Noordelijke deel van de provincie woed den branden, waarvan er 33 door gebrek aan mensen en materiaal niet bestreden worden. Men mag zich alleen met auto's door het gebied verplaatsen. Sneeuwstormen. Grote delen van Zuid- Argentinië zijn bedekt door een pak sneeuw van haast een meter dik. Van de Atlantische kust tot aan het Andesge- bergte woedden zware sneeuwstormen. De grote autoweg en de spoorlijn van de oliehaven Comodoro Rivadavia naar het Andesgebergte waren op verschei dene plaatsen geblokkeerd. Buenos Aires had een onbewolkte blauwe hemel maar het huiverde onder ijskoude win den, die het kwik deden dalen tot 47 graden. Hittegolf. In het grootste deel van de Ver enigde Staten heerst een hittegolf waar bij van de Apalachen tot aan de Rocky Mountains temperaturen van 90 of meer graden gewoon waren. In Chicago, waar het al twee weken ondraaglijk heet is, werd 98 graden gemeten. De hoogste temperaturen waren 102 graden in Pierre (South Dakota), 101 graden in Hill City (Kansas). Zelfs in Alaska was het abnormaal warm. In Fairbanks werd 93 graden gemeten, dat is een verschil van 147 graden met de 54 gra den beneden nul,welke vorig jaar Kerst mis gemeten werden. Verontwaardigd. Ex-koning Faroek van Egypte heeft voor het eerst in drie jaar, in zijn hötel te Parijs een aantal journa listen ontvangen. Hij overhandigde hen een geschreven verklaring, waarin hij protesteert tegen het „terrëurregiem" in Egypte. Faroek gaf „uit naam van mijn geliefde volk én land" uiting aan zijn „verontwaardiging". Het was de eerste keer sinds de gebeurtenissen in Juli 1952 dat de verbannen souverein zich in het openbaar uitsprak over politieke pro blemen. Onmiddellijk. De Sovjet-Unie zal onmid dellijk zestien Japanse oorlogsmisdadi gers in vrijheid stellen, die hun straf in Rusland hebben uitgezeten. „Binnen kort" zal een lijst worden vrijgegeven met de namen van 1016 leden van de vroegere Japanse strijdkrachten en 257 burgers, die wegens het begaan van oor logsmisdaden in Russische gevangenis sen zitten. Langzaam-aan. De Verenigde Staten heb ben na raadpleging van hun bondgeno ten uit de strijd tegen Japan, waaronder Nederland, besloten niet over te gaan tot massale invrijheidsstelling van 579 Japanse oorlogsmisdadigers in de ge vangenis Soegamo te Tokio. De Japan ners hadden aangedrongen op een ge baar van goede wil op de tiende ver jaardag van de Japanse overgave in 1945. Wel wordt het te Washington mo gelijk geacht, dat maatregelen worden genomen tot herziening van individuele vonnissen. 6. De beroemde modekoning kwam aan en alle vrouwen lagen aan zijn voeten, of beter: hingen aan zijn kleren. „Daar is hij! Daar is onze Diorus!", riep de werkster, opgewonden uit het raam wijzend. Nieuws gierig keek Panda naar buiten, maar van de geliefde beroemdheid was niets te zien. Hij werd geheel aan het oog onttrokken door een onstuimige vrouwelijke menigte, die zich om hem verdrong. Uit de bewe gingen van de massa kon men opmaken, dat de belaagde held zich moeizaam een doortocht baande, delen van zijn jas in handen van enkele dames achterlatend, die vieugdevol met deze tropheeën zwaaiden. Zij volgden hem zelfs tot in het hötel, waar Panda amper de gelegenheid had om zijn kamerdeur te openen. In een flits zoefde de beroemdheid voorbij net buiten bereik van enkele grijpende handen. Panda had nog juist de tegenwoordigheid van geest, om de deur voor de toestormende bewon deraarsters dicht te smijten. De modeko ning was veilig binnen... al was hij er dan ook niet zonder kleerscheuren afge komen. DOOR HET TRANSPORT van het ri vierwater worden jaarlijks grote hoeveel heden zout naar zee vervoerd. Niet alleen het zout komt op die manier in zee terecht, maar ook allerlei andere stoffen, die ech ter momenteel minder terzake doen, omdat we ons vandaag uitsluitend lot het zout moeten bepalen. Van dit zout krijgen we wat terug doordat het zeewater het land overstroomd heeft en daar een bezinkings- of. indamping slaag heeft achtergelaten, waarvan wij, hetzij door mijnbouw, het zij door chemische extractie, hetzij door raffinage weer een deel trachten terug te winnen. Toch is dit eigenlijk maar een tijdelijke zoutlening van de zee, want op den dmir wordt alles wat wij verbruikt hebben toch weer naar zee afgevoerd. Behalve door overstroming en indam ping komt het zout van de zee echter ook nog op een andere manier tot ons. Ieder die een tijdlang aan zee is geweest, zal wel eens bemerkt hebben dat bij een zeewind de lippen duidelijk merkbare zoutsmaak krijgen. Dat komt van het zout dat door de wind is opgenomen uit de schuimkop pen van de branding of de golven van een ruwe zee. Deze nietige en onzichtbare zout deeltjes zweven in de dampkring rond en kunnen de kernen vormen van regendrup pels die veel verder landinwaarts pas neer slaan. Weliswaar niet als een zoute regen, maar als een regen die een héél klein beetje zout bevat. Al deze kleine beetjes bij el kaar kunnen in een jaar toch een aanzien lijke hoeveelheid betekenen, uiteraard vooral in de gebieden die dicht bij zee lig gen. Zo heeft men voor bepaalde streken van Engeland berekend dat zij jaarlijks per ha. 4,3 tot 6,5 kg. zout uit zee ontvan gen, een hoeveelheid die we zeker niet zouden verwachten. Voor Brits Guyana is zelfs een hoeveelheid van IS kg. per ha. genoemd. Het m.eest verbazingwekkende voorbeeld van zouttransport op grote schaal vertoont echter het Sambhar meer. Dit is een zout meer, in het Noorden van India gelegen, op een afstand van 650 km. van de zee. Over dit geweldig lange traject wordt jaar lijks door de lucht 3000 ton zout aangevoerd, unardoor het meer steeds zouter wordt. Nu zijn de omstandigheden, ondanks de grote afstanden, hier wel bijzonder gunstig. Want door de constant waaiende, droge en hete wind tijdens de zomer, vindt aan de kust verdamping op grote s/haal plaats, waardoor de luchtstroom als het ware met zout is bezwangerd. Dit zout kan zeer ver landinwaarts worden meegevoerd, totdat gebieden zijn bereikt waar stiltegor dels heersen en de zoutdeeltjes gelegen heid krijgen in deze windstille streken naar beneden te zakken, öf totdat gebieden zijn bereikt waar regenval heerst, zodat de zoutdeeltjes in opgeloste toestand neerslaan De genoemde 650 km. lijkt in dit verband een hele afstand, maar wanneer u weet dat bij een zware storm wel eens grote hoeveelheden kalksteentjes zijn neergeval len van een paar cm. grootte, welke steen tjes afkomstig bleken van een terrein op 150 km. afstand, dan lijkt het vervoer van minuscule deeltjes zout over een ruim vier maal zo lang traject niet eens zo onover komelijk. Dergelijke luchttransporten zijn overi gens van bijzondere betekenis in de leven de natuur. Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2