Velsen bezit een enthousiast en waardevol amateur-toneelleven r ftJv feil AUTO- en MOTORRIJLES Er waren in het afgelopen seizoen unieke voorstellingen bij Visserij - varia Autorijschool Succes De schimmen van het duister Dertig millioen kubieke meter water in veertig jaren Clowntje Rick Honderdtwintig opvoeringen in de IJmond Korfballers kunnen kansen berekenen V 4 Bij ..Watervliet" Op Velsens wegen gevonden voorwerpen Jubileum J. Borst bij „Gas en water" Voor de kinderen fM De groente- en bloemen veiling in deze week Van de veilingen „Concordia" heeft weer een regisseur Agenda voor Beverwijk Beslissingsmatch tussen HHC en HCK FEUILLETON door Boilleau Narcejac ZATERDAG 30 JULI 1955 BIJ HET VLUCHTIG herlezen van de recensies over de verrichtingen van onze diver se toneelverenigingen in het afgelopen seizoen, ten einde het gebruikelijk overzicht te kunnen samenstellen, moest in de eerste plaats opnieuw worden geconstateerd, met welk een groot enthousiasme het amateurtoneel in deze omgeving wordt beoefend. Vandaar dat ondergetekende van September tot Juni de geregelde en critische be zoeker is geweest van een veertigtal verenigingen, die gezamenlijk ongeveer honderd twintig toneelvoorstellingen voor het nog altijd fascinerend voetlicht hebben gebracht. Uiteraard kan slechts uit een gering percentage dezer opvoeringen worden geconsta teerd dat de personen, die met de artistieke leiding bij de diverse verenigingen zijn belast, zich ook werkelijk bewust voelen van de grote verantwoordelijkheid tegenover een publiek, dat in de meeste gevallen voor het kennis nemen van de schone voort brengselen der toneel-litteratuur, vrijwel geheel op het oordeel en inzicht van dilet tanten is aangewezen. En dan geven stukken als bijvoorbeeld „Wilde Rozen", „Een baby van duizend weken", „Gebroeders Kalkoen" en „Marjatta's Kerst" nu niet be paald een tot theaterbezoek stimulerende indruk van een dergelijk universele kunst. Maar gelukkig mocht ik ook vele opvoeringen bijwonen, die wei degelijk getuigden van een onmiskenbaar verantwoordelijkheidsbesef voor de taak, die men weliswaar uit liefhebberij aanvaardde, maar waaraan toch niet geringe verplichtingen verbon den zijn. En het is daarbij hoogst opmerkelijk dat het bijna'steeds dezelfde ensembles zijn, die geen genoegen wensen te nemen met het traditionele dilettanten-répertoire, doch waarvan de leiding voortdurend actief blijft uitzien naar stukken, die aan be paalde artistieke normen beantwoorden en waarvan de opvoering dus volkomen ge rechtvaardigd is. Dit overzicht moet beperkt blijven tot de verenigingen uit Velsen en Beverwijk; waarvan ik dan om te beginnen eerst de vijf voorstellingen zou willen aanwijzen, die op mij persoonlijk de sterkste indruk hebben achtergelaten. In alfabetische volg orde moet dit ere-lijstje aldus de namen bevatten van „Advendo" met „Huis zonder vensters", „Concordia" met „Spel met het Noodlot", „Jan van Dommelen" met „Men sen in Pension", „Kennemerland" met „De ernst van Ernst" en „Palvu" met „De Com mensaal". Dit zijn allen waarlijk voortref felijke opvoeringen geweest, die soms het volmaakte benaderden; voor zover een dergelijke graad dan door amateurs kan worden bereikt. Wanneer wij genoemde voorstellingen als representatief mochten beschouwen voor het gemiddelde peil der in deze omgeving gevestigde toneelvereni gingen, dan zou men hier op dit gebied wel uitzonderlijk bevoorrecht zijn. Maar uit de aard der zaak waren dit slechts enkele sporadisch voorkomende evenementen; al moet het aan de andere kant weer tot een niet geringe voldoening stemmen, dat der gelijke unieke voorstellingen hier dan toch maar mogelijk zijn geweest. T oneelconcours ANDERE BELANGRIJKE gebeurtenis sen in dit seizoen waren het toneelconcours met de zo verrassende uitslag, georgani seerd door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap, - waarover verder in dit artikel nog enige opmerkingen geplaatst zullen worden - en het eveneens door deze sectie georganiseerde toneelforum; waar enige dagbladrecensenten en 'n aantal actief werkende leden van diverse verenigingen in een amicale sfeer bijeen werden ge bracht, teneinde verschillende actuele pro blemen het amateurtoneel betreffende, vanuit beide gezichtspunten te interprete ren. Ik meen te mogen vaststellen, dat deze geanimeerde discussies in vele opzichten verhelderend hebben gewerkt en dan ook stellig als een succes kunnen worden be schouwd. Vooral omdat nog dezelfde avond werd verzocht, de mogelijkheid van een herhaling in het volgend seizoen onder de ogen te zien. „Varia" WANNEER IK MIJ dan vervolgens ga bepalen tot de individuele prestaties der verschillende verenigingen, wil ik toch niet nalaten in de eerste plaats mijn beste wensen te richten aan het adres van het eens zo roemrijke „Varia", voor een spoe dig overwinnen van de - naar wij onge twijfeld allen hopen - slechts tijdelijke de pressie, die deze vereniging momenteel ge dwongen is te doorstaan. Mede dank zij haar eervol verleden maakt dit ensemble stelig volledig aanspraak op een gezonde basis, waardoor de „Varianen" in de ge legenheid zullen blijven de oorspronkelijke positie te heroveren en daarna te behou den. Dit behoeft geenszins uitgesloten te worden geacht, vooral nu het oude „Varia" zijn gelederen met een talentvolle en en thousiaste jonge garde wist te versterken, welk frisse bloed dit seizoen de charmante opvoeringen van „George en Margaret", „Jeugd" en „Zomer in December" mogelijk heeft gemaakt. Drie voorstellingen, waar aan de donateurs en de spelers ongetwijfeld prettige herinneringen bewaard zullen hebben. Advendo TOT DE verenigingen die eveneens op een geslaagd seizoen mogen terugzien, kan ook „Advendo" worden gerangschikt, die met een beklemmende voorstelling van het boeiende „Huis zonder vensters" voor een verrassende inzet van het toneelconcours zorgde. De daarna gespeelde weinig ori ginele klucht „Een baby van duizend we ken" moet dan maar beschouwd worden als een vergeeflijke concessie aan de amu sementsbehoefte van het publiek; vooral omdat de herinnering aan dit onbetekenen de geval met een knappe voorstelling van Daphne du Maurier's „Rebecca" weer voor een groot deel vervaagde. „Concordia" bespeelt geregeld het aan de overkant van het Noordzeekanaal enigs zins afgelegen gebouw „Concordia", welke eenzame verblijfplaats echter geenszins in overeenstemming is met de positie, die deze vereniging bij het Velser toneelleven in neemt. De voorstellingen van dit ensemble behoren steeds tot de beste die in deze om geving voor het voetlicht worden gebracht; waarvan niet alleen „Het witte schaap in de familie", maar vooral de uitzonderlijk sterke opvoering van „Spel met het Nood lot" een opvallend voorbeeld vormde. „Jan van Dommelen „JAN VAN DOMMELEN" uit Santpoort benaderde de volmaaktheid het meest met „Mensen in Pension", een toonbeeld van hecht ensemblespel, gecombineerd met een welhaast ideale rolbezetting. Met deze voorstelling behaalde de vereniging op een toneelwedstrijd in Uitgeest de eerste prijs (plus de regisseursprijs voor Willem van der Veer), hetgeen minder verwonderlijk is dan de vierde plaats, die haar door de jury van het concours in Velsen werd toe gewezen. Dank zij mevrouw Tabernal werd ook de opvoering van „Claudia" een groot succes, waarnaast de derde toneelavond een afwisselend beeld verkreeg met de opvoe ring van een één-acter, voordracht door Julia de Gruyter en een toneelforum. „Get o sa" DE R.K. Toneelvereniging „Getosa", eveneens uit Santpoort, maakte vooral een goede beurt met het blijspel „Hobson's dochters", waarin een voortreffelijk ge speelde Mossop; hoewel ook de thriller van eigen bodem „De man in de rolstoel" stel lig mocht worden gezien. Herv. Toneelgroep IN DE kringen waaruit de „Hervormde Toneelgroep" is voortgekomen, heeft men lange tijd min of meer afwijzend tegenover het toneel gestaan; doch de oprichting van dit ensemble bewees, dat ook hier in deze opzichten een enigszins ruimer standpunt werd ingenomen. Wellicht dat door deze verlate start de onmiskenbare achterstand bij de keuze der stukken moet worden ver klaard, die het répertoire bij deze vereni ging nog volledig in ouderwetse stijl be heersen („Marjatta's Kerst" en „Wilde Ro zen"): Daarom is juist voor de Hervormde Toneelgroep nog een mooie en dankbare taak weggelegd; namelijk het gedeelte van haar publiek, dat de opgevoerde stukken met zulk een warm enthousiasme meer bij val bezorgde dan de kwaliteit daarvan ver diende, te overtuigen dat er beduidend be ter werk voor het toneel geschreven werd. „De Hooger Geest Ghesellen" „DE HOOGER Geest Ghesellen" mogen op hun beurt met gerechtvaardigde trots terugzien op de openluchtvoorstellingen in Velserbeek", waarbij Molière's „Dokter tegen wil en dank" zo amusant werd opge voerd. Vooral omdat de spelers de door regisseur Willem van der Veer in deze voorstelling aangebrachte Franse esprit, zo vermakelijk hebben benaderd. Daarentegen kwam de opvoering van „De Zondaar" bij na geheel voor rekening van de heer C. de Jong, die de hoofdfiguur in dit stuk een boeiende gestalte gaf. De bijrollen gaven echter soms zulk een hopeloos zwakke plekken te zien, dat de voorstelling als zo danig ver beneden de middelmaat moest blijven. „Mijn vriend Leonard" ten slotte was een kluchtig niemandalletje, waarmee medewerking aan de Bevrijdingsfeesten werd verleend. Kennemerland DE ONDERWIJZERS Toneelvereniging „Kennemerland" bepaalde zich weer ge heel tot verantwoorde ontspanning voor de schooljeugd, waarbij de kinderen met de Sint Nicolaas en Bevrijdingsfeesten res pectievelijk opvoeringen van „Nofrita, de woudprinses" en „De Deserteur" werden aangeboden. Het eerstgenoemde stuk werd met een moeilijk te verklaren matheid voor het voetlicht gebracht, zodat het historisch toneelspel als voorstelling het meest vol deed. Doch zoals gewoonlijk bij deze vere niging, waren de décors en costuums voor beide opvoeringen weer voorbeeldig ver zorgd. „Kunst en Vriendschap" „KUNST en Vriendschap" kwam dit sei zoen niet tot uitzonderlijke prestaties; haar opvoeringen van „Om een half millioen" en „Narcose" waren verdienstelijk, zonder meer, ofschoon deze vereniging met „Liefde is geen speelgoed" als slotvoorstelling toch eveneens tot een opvoering kwam, die stel lig de nodige critiek verdragen kon. „Kunst zij ons streven" DE R.K. Toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" begon minder gelukkig met „Boeven en Madeliefjes", vooral door de onvoldoende bezetting van de hoofdrol. De opvoering van „Bonaventura" liet deze zwakke inzet al weer enigszins vergeten, waarna „De gelukkigste dagen van je le ven" een volledige revanche betekende. Dit was een frisse, hartveroverende voorstel ling, die tot een der grootste lachsuccessen van dit seizoen mag worden gerekend. „Palvu" DE ARBEIDERS Toneelvereniging „Pal vu" wist ook nu haar uitstekende reputa tie weer volledig te handhaven. Herman Bouber's „De Commensaal" werd als een stuk boeiende en fel levende realiteit voor het voetlicht gebracht en aldus tot waar achtig volkstoneel verheven; met als char mant contrast mr. M. H. Planten's toneel bewerking van Oscar Wilde's novelle „Het Spook van Canterville", waardoor „Palvu" blijk gaf ook het tegengestelde genre knap te kunnen beheersen. Merkwaardig genoeg heeft de opvoering van „School der dappe ren", waarmee zelfs de eerste prijs in het veelbesproken concours van de Velser Ge meenschap werd behaald, mij persoonlijk het minst kunnen voldoen. Dit milieu van keiharde Amerikaanse mariniers, op het hoogtepunt van hun verbeten strijd tegen de Japanners - zo voortreffelijk beschre ven in de oorlogsroman „Gezworen Kame raden" - werd in deze voorstelling onge twijfeld te weinig gerealiseerd. „Plankeniers" en „IJ mui den" DE OUD-Katholieke Toneelvereniging „De Plankiers" speelde „Adieu en au re- voir" en „Het nestje van de antiquair" op een bevredigende manier; zonder dat deze voorstellingen tot speciale opmerkingen aanleiding hebben gegeven. De Toneelclub van de Voetbalvereniging „IJmuiden" beperkte zich ook dit seizoen Frozen van Vrijdag;. Heilbot 2,80-2,30, gr. tong 3,65-3,30, gr.m, tonig 3,05-2,76, kl.m. tong 2,95-2,76, kl. tong I 3,25-2,85, kl. tong II 2,90-2,40, tarbot I 2,80-2,30, zalm 10-6 per kg. Gr. schol 47-40, gr.m. schol 53-48, kl.m. schol 56-47, kl. schol I 46-37, kL schol II 36-9, schar 21-11, v. haring 15-10, makreel 18-15, kl.m. schelvis 51, kl. schelvis I 38-25, kL schelvis II 29-9, wijting 24-15, gr. gul 41-28, midd. gul 31-22, kl. gul 19-14, pieterman 37- 3, kl. koolvis zw. 20, kl. rode poon II 12 per 50 kg. gr. kabeljauw 148-82, gr. koolvis zw. 72-60 per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag: 196 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 560 schol, 65 schar, 1910 haring, 508 makreel, 350 schelvis, 200 wij ting, 90 kabeljauw en gul, 5 poon, 15 kool vis, 10 diversen, totaal 3710 kisten. Besommingen van Vrijdag. KW 8 Dei ning f 19100, Allan water f 15500, KW 74 f 2920, KW 2 f 430 (deel), KW 71 f 860, KW 92 f 1690. De leden van de korfbalvereniging „Wa tervliet" kunnen langzamerhand weer in actie komen om zich voor te bereiden op de nieuwe competitie, die over een maand begint, maar nog door andere wedstrijden wordt voorafgegaan. Een goede vooroefening was alvast de grote overwinning van Watervliet I op Sport Vereent I te Santpoort in het neder- laagtournooi van SV (14-4). Op 10 Augustus wordt met de training van de Watervlieters begonnen en Zondag 21 Augustus zullen de clubkampioenschap pen van „Watervliet" worden gehouden. De daaropvolgende week wordt deelgenomen aan de door Sport Vereent in Santpoort te houden serie-wedstrijden. Voor het overige hebben de spelers en speelsters van Water vliet 1 en 2 voldoende tijd om de kansen in de komende competitie te berekenen, nu juist de indeling van deze beide twaalftal len bekend is geworden. Watervliet I is in de derde klasse K.N. K.B. ingedeeld met KCN, Holver, KVD (alle Amsterdam); KVH (Den Helder); ZKC en ZKV (beide uit Zaandam); BEP (Pur- merend), Sport Vereent (Santpoort) en SKV (Schermerhorn). De clubs Holver, KVD en SKV zijn voor de Watervlieters geheel onbekend. KCN is een bekende ploeg van twee jaar geleden en met ZKV werd in de tweede klasse door „Watervliet" kennis gemaakt. Watervliet 2 zal in de reserve derde klas se de competitiestrijd gaan aanbinden met Blauw Wit 4, Archipel 3, Luto 3, DTV 3 (alle Amsterdam); BEP 2 (Purmerend); ZKC 2 (Zaandam) en Roda 3 (Westzaan). Voor de Watervliet-reserves zullen in de Amsterdamse twaalftallen Blauw Wit 4, Luto 3 en Archipel 3 onbekende tegen standsters worden ontmoet. Aan het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen af gegeven: zwarte vulpen, 3 damesfietsen, boodschappentas met sla, portemonnaie m. inhoud, rood damesvest, uitlaat van brom fiets, witte motorhelm, bruin teefje, witte shawl,'rödè meisjesmantel, enkele heren fietsen, 3 wielig kinderfietsje, motorbril, „eer «ot v.o.te en _te ontspanning in de vorm van plezierige opvoeringen van- - - - „En toen kwam Oma", „M'n dochter kiest EEN OFFICIëLE huldiging van een per soneelslid kan aanuleiding zyn dat er een meer intieme kijk wordt gegeven op de arbeidsprestaties in een bedrijf. Vooral als de jubilaris veertig jaren aan dat bedrijf heeft meegewerkt, zonder ook maar één ogenblik te denken: dat heb ik gepresteerd Daarom was het gistermiddag tijdens de festiviteiten ter ere van de heer J. Borst in het bedrijf van Gas en Water buitenge woon aardig, dal de directeur de heer P. J de Klerk, in zijn toespraak met getallen op de proppen kwam, waar men zich ge woonlijk geen rekenschap van geeft. Het waterleidingbedrijf is een continube drijf, zo zei de heer De Klerk en van de veertig jaren dat de heer Borst, die nu opzichter A is, maar voordien chef-machi nist was, in dienst is, heeft hij van de 2000 Zondagen er 1000 dienst gedaan. Hij heeft tevens meegeholpen in die periode om 30 millioen kubieke meter water te helpen oppompen en te zuiveren, zo, dat de volks gezondheid in Velsen erdoor op hoger ni veau is gekomen. Die 30 millioen m3 water hebben 10 millioen gulden gekost (35 cent per m3). De heer De Klerk maakte een zeer gevatte vergelijking tussen de kosten van water, die menigeen heel hoog zal vin den, en die van andere vloeistoffen, die door het publiek ook in grote mate worden afgenomen. Een kubieke meter melk kost f 400,en bestaat dan nog voor 97% uit water. Het hoog geroemde bier doet f 1000, per m3 en bestaat eveneens uit meer dan 90 percent water. Waarmee maar gezegd wil zijn dat het water van de Velsense bedrijven bijna kosteloos wordt verstrekt. En aan dit mens lievend werk heeft de heer Borst tot nu toe al ;i':jn krachten gegeven. De heer Borst is synoniem met betrouwbaarheid en verantwoordelijkheidsbesef, aldus spreker. Kwaliteiten Wethouder H. de Boer heeft namens het gemeentebestuur de jubilaris gecompli menteerd en erop gewezen dat zijn benoe ming tot opzichter A pleit voor zijn kwa liteiten. In deze tijd, zo zei spreker, waarin meer en meer diploma's worden vereist, is het goed dat er bovendien nog waarde wordt.gehecht aan zekere kwaliteiten, die niet in diploma's uit te drukken zijn. Borst bezit de kracht om leiding te geven en zijn leiding wordt door de jongeren gewaar deerd: ADVERTENTIE een man" en „Als de klok waarschuwt". In een volgend artikel stellen we ons voor de verrichtingen van de Beverwijkse toneelverenigingen aan een nabeschouwing te onderwerpen, om dit overzicht dan met enige aantekeningen over het toneelcon cours van de Velser Gemeenschap te be sluiten. JAN VAN DAM. doek, damesportemonnaie met inhoud een damesschoen (rechts). en Jeugddienst in Hervormde kerk In de Hervormde kerk te Beverwijk wordt Zondagavond een jeugddienst ge houden. Hierin gaat voor ds. Jac. Poort van Den Haag, die spreekt over het onder werp „Waarvoor leef ik?" Medewerking wordt verleend door het kerkkoor en de organist G. J. Moed. V /U ngs De reilde inboorlingen waren nu vlak bij Pilon's tuin gekomenZe loerden met grimmige gezichten naar het raam, waarachter ze Pilon en de jongens konden zien. Bunkie kon nog geen woord uitbrengen; hij keek gespannen naar de dingen, die daar buiten gebeurden. En dat zag er niet zo geruststellend uit, want die zwarte kerels waren nu vlak bij het huis, en ze keken grimmig naar binnen. Toen zag Bunkie opeens, dat één van de mannen zijn boog pakte en er een pijl op legde, het koord spande en langs de boog loerde om goed te mikken Pzzzzjjjt! Daar suisde de pijl de kamer binnenFlop! hoorden ze; en toen maakte Pilon verschrikt een luchtsprong, want de pijl was dwars door zijn hoed gegaan met de scherpe punt en bleef daar nu in de bol steken! Wü lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Op de groentemarkt was het ook deze week niet al te best met de afzet van groenten. In het begin van de week draaide er nog al het een en ander door. Vrijdag waren de prijzen iets beter en kon alles worden geplaatst. De sla neemt nu een grote plaats in; er werd tot 0.07 per krop betaald. Bloemkool liep in prijs op tot 0.45 per stuk; bospeen had veel moeite om aan de f0.20 per bos te komen en ook de waspeen ging niet boven de prijs uit. De aanvoer van de verschillende soorten erw ten loopt al weer terug; er werd tot 0.85 per kilo betaald. Nu de bonen van de koude grond komen, daalde de prijs van de sper- ciebonen tot ongeveer 0.60 per kilo; snij bonen deden tot 1.20 per kilo. Spinazie varieerde van 0.08 tot 0.24 per kilo; an dijvie werd tot 0.13 per kilo verkocht. Tomaten zijn er weinig; er werd tot 0.45 per kilo betaald. Komkommers varieerden in prijs van 0.10 tot 0.22 per stuk. De rode bessen gingen weg tot 2 per mand, de zwarten tot 4.50 en de kruisbessen tot 2 per mand. Bloemen Op de bloemenveiling was de aanvoer deze week niet groot. Dit was met het warme weer niet zo erg, maar toen het Vrijdag koeler werd nam de vraag naar bloemen direct toe. Er werden heel goede prijzen gemaakt. Voor de gladiolen werd tot 0.75 per bos betaald. Dahlia's varieer den in prijs van 0.34 tot 0.68 per bos. Er komen nu ook mooie partijen Liatris, die vlot weg gaan. De aanvoer van lelies is nog niet groot, de Ru brums gingen tot 0.43 per tak. Ook de zomerbloemen gin gen vlot weg. De wethouder van personeelszaken, de heer C. P. J. Maats, uitte zijn waardering voor de wijze, waarop de heer Borst zijn functie vervult en waarop hij in die jaren de ups and downs in het bedrijf heeft opgevangen. De heer II. J. Nijmeyer sprak de jubilaris namens de Velsense brandweer toe en de heer G. Schaar wenste hem uit naam van de A.B.V.A., waarvan de heer Borst een trouw en serieus lid is, geluk. Tenslotte richtte de adjunct-directeur de heer J. Visser het woord tot de jubilaris, die na afloop van het officiële gedeelte de sprekers dankte voor de welgemeende woorden en de tastbare bewijzen van er kentelijkheid, die hem en zijn vrouw waren ter hand gesteld. Op de Vrijdag gehouden laatste aard beienveiling was er een flink aanbod met een uiterst vlotte handel, waarbij nog be hoorlijke prijzen besteed werden. De aard beien met dop in sloffen liepen nog op tot f 4.60 per mand; zonder dop waren er geen aardbeien. Ook voor de doosjes be stond veel animo. De ponds-doosjes gin gen weg voor f 1 tot f 1.15. De kleine doos jes varieerden van f 0.43 tot f 0.83 per stuk. Aan de veiling Kennemerland werden Vrijdag de eerste druiven aangevoerd. Ze waren van prima kwaliteit. De prijzen waren gisteren: aardbeien f 2.45—f 4.75 slof, f 0.45—f 1.16 doosje: sla f 0.03f 0.07; spinazie f 0.08f 0.25; andijvie f 0.08f 0.12; postelein f 0.05 f 0.09; bloemkool f 0.16f 0.45; bospeen f 0.14f 0.27; waspeen f 0.08f 0.21; sper- ciebonen f 0.55f 0.64; snijbonen f 0.67 f 1.15; tuinbonen f 0.12f 0.27; doperwten f 0.43—f 0.84; rabarber f 0.13—f 0.24; rode bessen f 1.05f 2.15 slof; zwarte bessen f 4.50f 4.60; kruisbessen f 2.00; frambo zen f 0.45f 0.80 doosje; soepgroenten f 0.05—f 0.15; tomaten f 0.23—f 0.46. De toneelvereniging „Concordia" waar van de regisseur, de heer Ad. van Gessel, onlangs heeft bedankt, heeft met haar be roep op haar vroegere regisseur, de heer Leo W. Boeree uit IJmuiden, succes gehad. De heer Boeree, die als voorganger van de heer Van Gessel vele jaren met bekwa me hand „Concordia" heeft geleid, is over zijn bezwaren met het oog op drufcke werk zaamheden kunnen heenstappen en zal zich opnieuw met élan inschakelen voor de al tijd zeer gewaardeerde toneeluitvoeringen van „Concordia". ZATERDAG 30 JULI Zeven Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: broers zoeken zeven meisjes. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: 3 Ring circus. W. B. theater, 20 uur: Tobor de gewelde naar. ZONDAG 31 JULI Luxor theater, 14.30 uur: De terugkeer van bulldog Drummond; 16.30, 19 en 21.15 u.: Zeven boers zoeken zeven meisjes. Kennemer theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: 3 Ring circus. W. B. theater, 14.30 uur: Duivelsgebroed; 16.30 en 20 uur: Tobor de geweldenaar. De softbalcompetitie Voor de eerste maal in de softbalcom- petitie is het in de eerste klasse tot een be slissingswedstrijd gekomen. Door de over winningen van HHC en HCK in de laatste wedstrijden zijn beide teams gelijk ge ëindigd, zodat landskampioen HHC thans eens een keer bijzonder veel moeite zal moeten doen voor het behalen van de titel. Ook de strijd voor de bezetting van de onderste plaats was zeer belangrijk, aan gezien zowel Sportclub Haarlem, ÈDO, als VVGA voor deze plaats in aanmerking kwamen. Schoten kwam in de wedstrijd tegen de Amsterdamse dames slechts met acht speelsters in het veld, waardoor het de Amsterdamse ploeg nogal gemakkelijk werd gemaakt, wat niet uitgedrukt werd in de bijzonder kleine zege. De strijd zal thans nog door de Haar lemse verenigingen worden uitgevochten en deze strijd zal zeker nog bijzonder spannend zijn. In de derde klasse slaagde TYBB 2 erin beslag te leggen op de kampioenstitel. De uitslagen waren deze week: WGA—Schoten 8—7 HHC—EDO 29—0 HCKPinguins 94 (Les visages de Votnbre) Uit het Frans vertaald 38) Voorbij het hek was er een muur en on middellijk na de muur was er weer een hek. Een muur. Een hek. Een muur. Een hek. Net als in een gevangenis. Hij brulde en begon te rennen. Plotseling werd er hevig getoeterd. Ban den piepten. Portieren werden geopend en weer dichtgeslagen. Hij lag zwijgend met zijn gezicht op de grond, half buiten be wustzijn. Hij werd opgepakt en deed een poging om te ontsnappen. Neen. Niet de bekende Buick! Neen. Genoeg! Men legde hem op een bank. Mensen praatten, maar van zo verre, dat hij niet in staat was te verstaan wat zij zeiden. En toen begon de auto te rijden. Hermantier liet zich toen gaan. „Laten zij mij meenemen. Laten zij mij ver weg, zo ver mogelijk meenemen!" Hij wist niet hoe het gebeurd was en of hij niet ging sterven, maar op het ogenblik, waarop alles verloren scheen, was het won der gebeurd. De val had zich op een kier geopend. Hij bracht zijn hand naar zijn kin, waar wat bloed druppelde. Toen liet hij zich wegglijden in een vredige onbewustheid. Maar zijn lichaam voelde nog altijd het wiegelen van de auto en verheugde zich stilletjes met al zijn beenderen, al zijn spieren. Hij was in diepe slaap, toen de auto stilhield. HOOFDSTUK 12 In de grootst mogelijke stilte kleedde Hermantier zich aan, met zijn ene hand de stoel vasthoudend, waarover zijn kleren hingen en waarvan de poten enigszins on gelijk waren. Hij ging -heel voorzichtig op het bed zitten om de metalen veren niet te laten kraken, schoof toen zijn benen onder de dekens en trok die op tot aan zijn kin. Als een wacht de ronde deed, zou men denken dat hij sliep. Maar er was gewoon lijk geen wacht. Zijn rechter-buurman be klaagde zich, praatte heel snel met een schorre stem, keerde zich om en soms stootte zijn vuist of zijn elleboog tegen de dunne wand. Zijn linker-buurman mom pelde heel zachtjes een lange klaagzang. Misschien bracht hij zijn nachten door met bidden. Om het kwartier sloeg er een klok. Men hoorde een dof inzetten, het geluid van het piepende mechanisme en dan de slag, die buitengewoon zuiver, diep en melancholiek was met iets teers en ver- troostends. Hermantier, doodstil liggend onder zijn dekens, telde de kwartieren. Zijn dij deed hem pijn op de plaats van de in jecties. Hij had zin om zich te krabben, maar hij mocht zich niet bewegen. Hij had er trouwens belang bij zo volledig moge lijk uit te rusten, en hij probeerde zich te ontspannen, aan niets te denken, alle onge rustheid te verjagen. Om één uur zou hij opstaan. Die lange doorwaakte nachten werden hem vertrouwd. Hij wist nu ge duld te oefenen. Hij wachtte tot de stilte, nauwelijks ver broken door het slaan van de klok, weer volkomen was geworden. Toen richtte hij zich langzaam op, schoof de deken van zich af, stond op. Zijn voetstappen maak ten op het linoleum het lichte geluid van papier, dat ritselt. Hij opende de deur, millimeter na millimeter, luisterde. De gang was vast verlicht door een nacht lichtje; maar wie zou er op zo'n laat uur nog een blik in de gang werpen? Hij ver liet de kamer. Zo, dat was gebeurd. Men kon hem zien. Er kwam niemand. Het ogenblik was goed gekozen. Twee dagen daarvoor was hij bij een ontsnappings poging zo dom om te vroeg te vertrekken, veel te vroeg. Ditmaal voelde hij dat het geluk met hem was. Men zou hem niet zo gemakkelijk te pakken krijgen! Aan het eind van de gang bevond zich de trap. Tot daar bood de tocht geen enkele moeilijkheid. De vloer was bedekt met een soort rubber, dat het geringste geluid ab sorbeerde. Wat de trap betreft die leidde zonder twijfel naar een hall. Dat zou hij beneden zelf wel merken. Hermantier wist niet of hij zich op de tweede of op de derde verdieping bevond. Hoe had hij het aantal étages kunnen weten? Hij greep de leuning, vastbesloten die vast te houden tot hij beneden was. Dan zou hij op de geur de keukens opzoe ken. Want hij moest de hoofdingang ver mijden. Eenmaal in de bijgebouwen, zou hij zich wel redden; hij zou vast wel een raam of een dienstingang vinden. Ergens werkte een lift. Hermantier hoorde de lift kooi, die naar boven kwam en stil hield op de verdieping boven hem. Daarna sloot de ijzeren deur zich weer zachtjes. Het was onmogelijk de richting te raden, die de- geen, die net de lift had verlaten, was ge gaan.. Hij daalde nu sneller af en de leu ning ontglipte aan zijn hand. Er was geen leuning meer, noch traptreden. Hij was beneden. Hij kwam in de hall. Aan het eind van die hall bevond zich waarschijn lijk een glazen hokje voor de nachtwaker. Men zou hm aanroepen. Neen hoor. Ales leek verlaten. Hij liep verder, trachtend zich te oriënteren. Misschien zou hij onder de trap een doorgang vinden. Toen ineens pakte een hand hem bij de schouder. Het ging zo vlug, zo onverwacht, dat hij bijna van ontsteltenis viel. Ancor voi! mompelde en stem. Siete incorreggible! Via, venite. Hij was erbij. Hij voelde zich te zwak, te ongelukkig om weerstand te bieden. En waar was het goed voor zich te verzetten, zoals in die vorige nacht? De vrouw zou roepen. Hij zou wederem vastgegrepen, weggebracht, opgesloten en versuft wor den door de injecties. Laat mij weggaan! smeekte hij. Zij verstond geen Frans. Zij vervolgde, wat luider, in die vlugge taal, waarin de r's rolden als kleine stenen: Ricoricatevi. Non siate cattivo! Zij duv/de hem voor zich uit, trok een hek open en hij voelde haar heel dicht bij hem in de kooi van de lift. Ik ben niet ziek, verklaarde hij met de nadruk op elk woord en luid sprekend alsof zij doof wasNiet ziek! Ik moet weggaan. De lift zoemde. Een zachte schok deed hem op de eerste verdieping stilhouden. Andate fuori! Maar ik zeg u toch dat ik weg moet gaan. Men heeft het recht niet mij hier tegen mijn wil vast te houden. Zij pakte hem bij de hand en hij be rustte. Maar door de hele stille gang her haalde hij zonder hoop: Ik ben Richard HermantierHer mantier. De electrische lampen.... Richard Hermantier Zij ging achter hem de kamer binnen, deed de deur op slot. Spogliatevi. Wat? Spogliatevi. En daar hij het niet begreep begon zij zijn jasje uit te trekken. Gehoorzaam kleedde hij zich toen verder uit. Achter het schot kermde de man nog altijd. Zijn linkerbuurman mompelde zonder ophou den zijn gebeden. Vi mandero il medico di servizio. Hij herkende het woord: medicus. Zij zou zonder twijfel de dienstdoende arts bellen. Des te beter. Die zou misschien be reid zijn naar hem te luisteren. Hij ging in bed liggen maar bleef op een elleboog steuen, terwijl hij met zijn hoofd de bewe gingen van de verpleegster volgde. U ziet het, zei hij. Ik ben helemaal niet opgewonden. Ik verzeker u dat ik geen injecties nodig heb. Ik moet alleen telefonerentelefoneren Telefonate? Zij herhaalde het woord begon toen te lachen en legde haar hand op zijn voor hoofd. Neen, neen, riep Hermantier Ik ben niet gek, toe nou! Iedereen denkt dat ik gek ben, dat weet ik. Maar, mijn hemel, er is toch zeker wel iemand in dit hospi taal die in staat is mij te verstaan! Non parlate piu. Riposatevi. Hermantier ging op zijn rug liggen, het betreurend, dat hij zich ongeduldig had getoond. Zij zou aan de dokter vertellen, dat hij een aanval had gehad of iets der gelijks. En zij zouden hem weer de hemeJ weet wat voor verdovend middel inspuiten om hem te dwingen kalm te blijven. Hoe kon hij hun aan hun verstand brengen dat de tijd drong, dat er geen minuut meer te verliezen was? De deur ging zachtjes dicht. Via, che cosa c'é? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6