Badplaats onafgebroken bezig om topdrukte te verwerken PANDA EN DE MODE-MEESTER ^oc k ia Aet Agenda voor Haarlem Wereldnieuws r Blijvende vrede zal onderzoek van heelal mogelijk maken Jacob Maris-prijzen toegekend A Zandvoorts gouden dagen Schreeuwend tekort aan kampeer- en caravanruimte stelde velen teleur De radio geeft Dinsdag Eendagsstaking in Rotterdamse haven Amerikaanse congresleden duchten militaire voordelen voor de Russen Santpoort komt in feeststemming 1 zo J MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 Drie gewonden bij auto-ongeluk te Hillegom Kerkelijk Nieuws Geheim Tijdelijke hausse M diarrhee S bedorven maag .kater" TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Onbewoonde eilanden 99 Na een Juli-maand, zoals Zandvoort er sinds 1917 niet één meer beleefde en die door een record-aantal toeristen, waaronder zeer veel vreemdelingen, af en toe bijna niet te verwerken drukte bracht bij strand-exploi- tant, hötel-pensionbedrüven en winkeliers, staat de badplaats thans aan de vooravond van een maand Augustus, die, als de voor tekenen niet bedriegen, wel eens tot de recordmaand zou kunnen worden. Want reeds geruime tijd geleden waren voor Augustus alle hotels en pensions volge boekt en was ook bij de particulieren vrijwel geen beschikbare ruimte meer onbesproken. Wanneer het weer mooi blijft en vele dagbe zoekers in Zandvoort zullen arriveren, zal dit er ongetwijfeld toe leiden, dat een maand van ongekende drukte voor de deur staat. Een voorproefje daarvan was reeds Zater dagavond merkbaar, toen de kermis aan de Herenstraat haar poorten opende en vele Juli-gasten deze laatste gelegenheid voor een welkome verpozing dankbaar aangrepen om zich daar te vermaken. Er heerste de gehele avond een gezellige drukte, die tot laat voort duurde en vanzelfsprekend profiteerden daar van Zandvoorts neringdoenden in het dorp mee. Komen en gaan. Geheel anders was het Zondag, die stond in het teken van vertrek. Het vertrek van de Juli-gasten uit pensions, hotels en bij particu lieren, om plaats te maken voor de logé's voor de Augustusmaand, waarvan de meesten in de olop van Maandag 1 Augustus aanko men. Deze wisseling van badgasten was dan ook zeer goed merkbaar. Zandvoort stond j.l. Zondag in het teken van de schoonmaak. Kleden werden geklopt en ramen gelapt, een ietwat eigenaardige gewaarwording op Zon dag, doch dit jaar niet anders mogelijk, om dat de grote Augustus-invasie Maandag zou Zondagavond omstreeks kwart over zes is in de Weeresteinstraat ter hoogte van Treslong te Hillegom een ernstig auto ongeval gebeurd. Van Haarlem komende stonden aan de rechter zijde van de weg twee auto's geparkeerd. Twee naast elkaar rijdende fietsers wilden de auto's passeren. Een achter deze fietsers rijdende brom fietser wilde op zijn beurt de fietsers voor bij gaan. Tegelijkertijd naderde uit de rich ting Haarlem een auto met, naar getuigen verklaren, grote snelheid. Toen de bestuur der van de auto de bromfietser bemerkte remde hij zo krachtig, dat de wagen drie maal dwars over de weg rolde. Een der inzittenden werd uit de auto geslingerd. De bestuurder van de auto liep zwaar lichamelijk letsel op en werd op advies van dr. Le Cocq en een assisterend genees heer, die juist passeerde, naar het Diaco- nessenhuis in Haarlem overgebracht. Twee andere inzittenden werden naar het zieken huis aan de Zuidwal in Den Haag vervoerd. De groepscommandant der rijkspolitie te Hillegom verzoekt de wielrijders en de bromfietser, komende uit de richting Haar lem en rijdende in de richting Leiden, zich bij hem bekend te maken. Ook degenen, die van dit voorval getuige geweest zijn, worden verzocht zich met ge noemde commandant in verbinding te stel len. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 MOTOROVERALLS 48.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 So pranen en piano. 14.30 Platen. 14.55 Voor dracht. 15.10 Kamerorkest. 15.45 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.15 De dierenwereld en wij, causerie. 17.25 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Erasmus door Dr. A. Saalbom. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Disco-causerie. 19.45 KP 760, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 21.30 Amuse mentsmuziek. 22.00 Glimlach en tranen van het succes in Parijs, causerie. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gevarieerde muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor d- vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Radio Phil- harmonisch orkest. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzendimg: Nederland en de Wereld: De voorbereiding van de emigrant. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Residentie-orkest, koren en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.30 Radiobromfiets-cursus. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Madri galen. 23.00 Nieuws. 23.15 Holland Festival 1955: Hongaars Strijkkwartet. 23.40—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Militaire reportage. (In de pauze: 20.55 Weerbericht en journaal). 21.15 Geva rieerd programma voor de militairen. 22.05 22.15 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorconcert. 17.31 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Oude muziek. 22.55-23.00 Nieuws. ENGELAND. Uitzending voor Nederland. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten van. de dag. Vïf. ar gesp rek met onze luisteraars. Boeken en schr-J"ers. (Op 224 en 76 m.) arriveren. In tegenstelling met de maand Juli zal in deze Augustus-maand het aantal West-Duitsers zeer groot zijn. Wanneer het op deze manier zomer blijft, gaat Zandvoort in dit hoogseizoen waarlijk gouden dagen tegemoet. Kampeerdersoverstroming. Een niet meer te verwerken stroom gasten in het caravancamp „Dennendal" en het trek kerskamp „De Branding" plaatst de exploi tanten van deze kampen voor ongekende moeilijkheden. In het caravancamp is het ge hele etrrein tot de laatste plaats bezet. Met geen mogelijkheid is er nog een kampeerwa gen bij te plaatsen, zodat verscheidene cara- vankampeerders tot hun teleurstelling naar elders moeten worden verwezen. Het ergste is het echter gesteld met de „auto-kampeer ders". dat zijh zij, die hun tent in de auto meevoeren. Hiervoor was bij het caravan- terrein een apart gedeelte ingericht, doch dit staat reeds meer dan vol. De eigenaar van het kamp, de heer E. H. van Breemen ver kreeg van de burgemeester van Zandvoort reeds toestemming, om het hoge duinterrein buiten zijn caravan-camp voor dit doel beschikbaar te stellen, doch ook hier is al geen plaatsje meer onbezet en men gaat er nu toe over, de nog braak liggende gronden langs de Noordboulevard als kampeerterrein voor auto-kampeerders te gebruiken. Hoewel hiervoor officiéél geen toestemming werd ge geven, laat de politie tot nu toe een en ander oogluikend toe, zodat de Noordzijde van Zandvoort steeds meer een enorme kampeer plaats gaat gelijken. Handen in het haar In het trekkerskamp „De Branding" is het al even druk. De exploitant, de heer M. van Dijk, zit ook hier met de handen in het haar om de grote stroom trekkers een plaatsje te geven. Het trekkerskamp zelf bleek de gehele maand Juli reeds te klein. Ook hier gaf de burgemeester toestemming, om buiten het kamp, tot aan de afscheiding van het circuit tenten te plaatsen, doch ook dit bleek nog niet voldoende. De stroom van kampeerders is zo groot, dat ook hier wegens plaatsgebrek velen moeten worden teleurgesteld. Dat men bij dit alles voor grote moeilijkheden komt te staan, speciaal wat betreft het tekort aan toilet-gelegenheden, behoeft zeker geen be toog. Met grote tact en toewijding kwijt de heer Van Dijk zich van zijn taak en het is zeker daaraan te danken, dat men tot nu toe de moeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden. Doch deze enorme toevloed van gasten in beide kampen, die van jaar op jaar groter wordt, zal ongetwijfeld Zandvoorts gemeen tebestuur in de komende wintermaanden voor de vraag stellen, op welke wijze het kampeervraagstuk in Zandvoort, met het oog op de steeds groeiende belangstelling voor de badplaats, op afdoende wijze kan worden op gelost, waartoe zowel de heer Van Breemei\ als de heer Van Dijk met voorstellen zulleif komen. Naast het parkeerprobleem kent Zandvoort nu ook het kampeer-probleem. MAANDAG 1 AUGUSTUS Luxor: „Jacht op blond", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: O, mijn papa", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zoon van een bleekgezicht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Richard Leeuwen hart', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes van de Kousenband", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 8 uur: Interkerke lijk Evangelisatie Comité. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. DINSDAG 2 AUGUSTUS Luxor: Montague's Jeugdvariété, 10.30 u. en „Jacht op blond", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „O, mijn papa", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux', 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De vloot op stelten", alle leeft., 2 en 4.15 uur en „Zoon van een bleekgezicht', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Charlie Chaplins Festival", alle leeft., 2.30 uur en „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Richard Leeuwenhart', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Texas', 10.30 uur en „Meisjes van de Kousenband", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantieprogram ma, 10.30 uur en „Wonderman" 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal, Ten toonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur. Gra tis orgelconcert door de organist George Robert. Vanmorgen hebben inderdaad vele ar beiders in de haven van Rotterdam het werk voor een etmaal neergelegd. Voor zover bekend hebben zich geen incidenten voorgedaan. Het zijn voornamelijk de ar beiders in vaste dienst, die nog aan de ar beid zijn gebleven. De scheepvaartvereni ging „Zuid" beschikt nog niet over vol doende gegevens om enigermate juiste ge gevens te kunnen verstrekken. Naar het schijnt geldt de staking vooral de stukgoed- havens; in het massagoed zou nog hier en daar geladen en gelost worden. Het O.V.B. is op het ogenblik in verga dering bijeen in „Odeon" om de stituatie onder ogen te zien. De vergadering werd bezocht door naar schatting 700 personen. Het besluit om van Maandagochtend 1 Augustus tot Dinsdag ochtend 2 Augustus in staking te gaan werd genomen met op twee na algemene stemmen. Het O.V.B. acht de verkregen verbeterin gen in de nieuwe C.A.O., die vandaag zal ingaan, onvoldoende. Het minimumloon moet naar zijn oordeel 75.per week worden in plaats van 67,50. Voorts wenst het 100 percent uitkering bij ziekte en on geval, afschaffing van de zogenaamde wachtdagen en verkorting van de werk week tot 44 uur. In hoeverre het stakingsparool zal wor den opgevolgd, zal moeten worden afge wacht. De erkende vakbonden tellen het grootste aantal aangesloten leden. Onge veer 60 percent van de havenarbeiders te Rotterdam is evenwel niet georganiseerd en aangenomen wordt, dat van deze 60 percent velen niet onsympathiek staan tegenover de actie van het O.V.B. UTRECHT-WASHINGTON-MOSKOU (ANP-Reuter-AFP) Prof. dr. M. G. J. Minnaert, hoogleraar in de sterrenkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, acht het schieten van een kunstmatige satelliet buiten de dampkring in beginsel stellig mo gelijk, maar de te overwinnen technische moeilijkheden zullen nog buitengewoon groot zijn, vooral indien men waarnemers op de satelliet wil plaatsen. De mensheid, aldus prof. Minnaert, heeft al te lang haar techniek gebruikt voor de oorlog. Wanneer men de weg van de vrede inslaat, komen dergelijke ondernemingen binnen het be reik der mogelijkheden. Waarnemingen op een kunstmatige satel liet zouden van bijzonder grote betekenis zijn voor de sterrenkunde, omdat men daar het heelal zou kunnen waarnemen zonder gestoord te worden door de lucht die het werk van de astronoom zo dikwijls ver hindert. Als enkele bijzonder belangrijke problemen, die daar bestudeerd zouden kunnen worden op het gebied van de astro- physica, noemde prof. Minnaert de corona der zon, de interplanetaire stofwolk, het voorkomen van zuurstof en waterdamp op de planeten, de straling van de zon en van de sterren in het verre ultraviolet, in het verre infrarood en in het gebied der lange radiogolven," alsmede de kosmische stra ling. Het scheppen van een kunstmatige satelliet zou een belangrijke voorbereiding zijn om het zenden van een vuurpijl naar de maan mogelijk te maken. Prof. Minnaert hoopt dat dit grootse experiment op zuiver wetenschappelijke wijze zal worden opge- Mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, heeft Zaterdagmiddag in Pulchri Studio met enkele luchtige woorden de Jacob Marisprijzen voor beeldende kxinst uitgereikt. Op de foto ziet men de burge meester met Jenny Dalenoord, W. Hussem en Co Westerik (geheel Imks) voor een der bekroonde schilderijen: „Touwtje-sprin gers" van laatstgenoemde. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Medemblik (toez.) P. C. Klijnstra te Oosterend op Texel. Aangenomen naar Veen C. den Boer, cand. te Puttershoek, die bedankte voor Aalst, Langerak en voor Molenaarsgraaf. Bedank voor Leerbroek J. Wieman te Oudewater; voor Oldebroek (2e pred.pl.) (toez.) Jac. Vermaas te Bodegraven; voor Zevenhoven G. S. Schinkel, cand. te Scher- penzeel (Geld.). Geref. Kerken Beroepen te Heeg P. Klapwijk te Hoge- zand-Sappemeer. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Smithville (Ontario, Cana da) L. Moes te Zalk en Veecaten. De jaarlijkse Augustus-feestweek, die Santpoort rond de traditionele harddrave rij op Donderdagmiddag in de al even ge bruikelijke ringrijderijen (morgenochtend en -middag) bezighoudt, begint zich af te tekenen. De kermis aan de Hoofdstraat is zo goed als opgetrokken, de straatversiering wordt vandaag geplaatst en de commissie van voorbereiding verwacht grote aantallen deelnemers voor de verschillende onder delen van het feest. Voor de Weijman zullen zich morgen ochtend om negen uur vele ringstekers verzamelen en ook daarna blijft de „schaats" met de moeilijk bereikbare rin gen een hoofdrol in het feest spelen. Voor de harddraverij van Donderdag middag op de Westlaan, die met de ronde van Santpoort (Woensdagavond) een hoog tepunt in het programma vormt, zijn reeds 25 paarden ingeschreven, waaronder uit de stal Konijnenburg cracks als O'Marijke en Nuni Brewer, van Jan Wagenaar paar den als Ria Kitty, Prinses Zora, Plaisir en de winnares van vorig jaar, O'Nelly Zora. j Uit Velsen loopt mee Q William P. van Ruud Verzijlenberg, van Haan Quita Scott, van Jan v. Leeuwen Octavia en Redloff, van Heskes Partout en van Hart Louis F. H. zet en zonder zucht naar sensatie. Dan kan men er zeker van zijn, dat de resultaten de mensheid ruim ten goede zullen komen. Hoewel de Amerikaanse plannen voor het lanceren van kunstmanen louter weten schappelijk zyn, is in bepaalde Congres- kringen toch hevig verzet gerezen, vooral tegen het voornemen van het Witte Huis, om alle landen, de Sovjet-Unie inbegrepen, van deze plannen te doen profiteren. Ver scheidene Congresleden zijn van mening, dat andere landen de resultaten der voor genomen proefnemingen ten nadele van de veiligheid der Verenigde Staten kunnen aanwenden. Enkele Congresleden hebben uitdrukking gegeven aan hun vrees, dat de Russen militaire voordelen zullen verkrij gen. De republikeinse voorzitter van de sub commissie voor toewijzingen voor de de fensie van het Huis van Afgevaardigden Mahon, zeide er tegen te zijn,dat de Sovjet- Unie gegevens worden verstrekt, die zij voor militaire doeleinden zou kunnen ge bruiken. Volgens hem was het ontwerpen en bouwen van een intercontinentale vlie gende bom een kwestie van „een grote wedstrijd" tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Er waren slechts enkele Congresleden van te voren ingelicht over de plannen. Na de verklaring van het Witte Huis heeft het Amerikaanse departement van Defensie in een bekendmaking gezegd, dat het project voor de kleine satelliet het be gin is van het onderzoek van de wereld ruimte door middel van satellieten. 1-Iet departement heeft plannen voor een kunst matige satelliet, die „weken, maanden of zelfs jaren" in de wereldruimte kan blijven. De minister van Defensie, Wilspn, heeft medegedeeld, dat zijn departement mede werking zal verlenen aan het project der „kunstmanen". Bepaalde inlichtingen zullen echter geheim blijven en derhalve niet aan de specialisten van het project worden medegedeeld. Volgens Wilson zal het bij „ideaal mooi weer" mogelijk zijn de loop van de satelliet met het blote oog te vol gen. De Amerikaanse astronoom, dr. I. M. Le vitt, directeur van het planetarium te Phi ladelphia, verwacht dat in het jaar 2007 interplanetair verkeer een voldongen feit zal zyn. Hü voegde eraan toe dat naar zijn mening interplanetair verkeer oorlogen on mogelijk zal maken. Daarom moeten alle landen ter wereld samenwerken om dit mogelijk te maken, zo zei hij. Een Russische geleerde, die zich bezig houdt met interplanetaire studies, A. G. Karpenko, verklaarde dat Russische ge leerden „in beginsel" bereid zijn met Ame rikaanse geleerden samen te werken. Te Moskou verluidt, dat ook de Sovjet-Unie voorbereidingen treft voor het lanceren van een kunstmatig hemellichaam. Voorberei dingen worden getroffen door de van het jaar opgerichte „Commissie voor inter- planetaire verbindingen". Het Russische project wordt „Atoomlaboratorium voor .de.kQ?m9S','.ggno.eTd.„.,:.,.(.„ t9m JJ131 I shfJ i /iOii 3b "IO fT.lfos-rJa De bekendmaking van de plannen voor de vervaardiging van een „kunstmaan" heeft op de effectenbeurs te New York een tijdelijke hausse in „atoomaandelen" ver oorzaakt. De notering van General Dyna mics, de maatschappij die twee onderzee boten met kernenergie-aandrijving heeft gebouwd. De stijging ging echter weer ver loren, toen bekend werd, dat de eerste kunstmatige satellieten van de aarde slechts de grootte van een voetbal zullen hebben en dat de kosten betrekkelijk laag zullen zijn. De aandelen van andere maat schappijen, waarvan men verwacht, dat zij zullen deelnemen aan de uitvoering van de plannen voor de vervaardiging van satel lieten van de aarde, hadden eveneens kort stondige koersstijgingen. ADVERTENTIE Volharding. Jack Trombadore, een 27- jarige jongeling, die sedert hij kinder verlamming had gekregen toen hij drie jaar was, grotendeels verlamd is ge weest, heeft met een pen tussen de tan den geklemd de examenopgaven ge maakt ter verkrijging van de graad van meester in de rechten. Hij slaagde met hoge cijfers. Ingewilligd. Een 65-jarige Duitse moeder die zich naar Genève had begeven met een smeekschrift aan premier Boelganin om de vrijlating van haar in 1945 krijgs gevangen genomen zoon, heeft een ant woord van de consul der Sovjet-Unie in Zwitserland gekregen met de medede ling, dat haar inmiddels 40-jarige zoon eerlang in vrijheid gesteld en gerepa trieerd zal worden. Uitbarsting. De Chileense politie meldt, dat 34 personen worden vermist na een hevige uitbarsting van de vulkaan Nila- hue, ongeveer 900 kilometers ten Zuiden van Santiago. De kracht van de uitbar sting neemt af, maar alle verbindingen met het gebied, waar 200 personen van de buitenwereld zijn afgesloten, zijn verbroken. Ongegrond. Een Amerikaanse rechter heeft de beschuldigingen van de regering vol gens welke de in Australië geboren lei der van de havenarbeiders aan de Ame rikaanse Westkust, Harry Bridges, com munist is, ongegrond verklaard. Particulier. De West-Duitse „industrie- en handelsconferentie", gaat in Boekarest een handelsmissie vestigen. Dit is de eerste West-Duitse handelsmissie in een communistisch land. Met andere Oost- Europese landen zijn besprekingen gaande over de vestiging van handels missies. Zij dragen een volkomen parti culier karakter, daar geen der betrok ken landen West-Duitsland heeft er kend. Luchtig. Zaterdag zijn de 52-jarige multi- millionnair Edward Williams en de 27- jarige mannequin Marion Sutton in een gehuurd vliegtuig boven Minneapolis getrouwd. Tijdens de plechtigheid, die door een veertigtal wederzijdse familie leden werd bijgewoond, „tekende" een ander vliegtuig een reusachtig hart in de lucht. Tempo. De loco-burgemeester van Straats burg, Joseph Zeil, heeft Zaterdag in één uur de helft van een plein schoonge veegd, een karwei waarmee vier ge meente-arbeiders vier uur plegen bezig te zijn. Zeil heeft onlangs critiek gele verd op het werktempo der straatvegers en gezegd, dat hij de markt vlugger zou kunnen doen dan zij met hun vieren. Dezen daagden Zeil toen uit dit te be wijzen. Verzet. De Japanse minister van Buiten landse Zaken heeft in het parlement te Tokio verklaard dat hij van de Ameri kanen de verzekering heeft gekregen dat de raketten van het type „Honest John", die de Amerikanen in Japan gaan opslaan, niet zullen zijn voorzien van een atoomlading. Van Amerikaanse zijde is eerder verklaard, dat er geen "atoomwapens in Japan opgeslagen zul len worden zonder overleg met de Ja- panse regering. Er is in Japan veel ver zet tegen de aanwezigheid van atoom wapens. Obstructie. De zitting van de Japanse rijksdag is Zondag gesloten met verwar ring en een handgemeen, waarbij de voorzitter van de agendacommissie van het Hogerhuis verwondingen opliep. Verscheidene belangrijke wetsontwer pen, waaronder een wet op de landsver dediging, werden niet aangenomen door obstructie. De directeur-generaal van de Japanse verdedigingsraad, Atara Sa- goeitsji, is daarop afgetreden. De socia listische oppositie heeft de stemming over het genoemde wetsontwerp zo lang tegengehouden, dat het niet meer in een volgende zitting behandeld kan worden. Rond. De 21-jarige Amerikaanse Susan Bryan is Zaterdag te San Francisco te ruggekeerd, nadat zij in de recordtijd van 107 uur en twintig minuten via ge wone luchtlijnen om de wereld was ge vlogen. Het vorige record stond op naam van Jean Marie Audibert, die in 1952 voor een wereldreis van Parijs tot Parijs 115 uur en twintig minuten nodig had. Susan maakte de reis via New York, Parijs, Rome, Beiroet, Bagdad, Karats.ii, Calcutta, Bangkok, Saigon en Manilla. Ook een andere inwoner van San Fran cisco, Andrew Lerios, verbeterde het record van Audibert, Lerios, die de we reldreis in omgekeerde richting heeft ondernomen, kwam vier uur en vier minuten na Susan aan. ADVERTENTIE M 10. „Welaan", zei Joris, Panda in een stoel duwend, „laat ons thans onverwijld begin nen met mode-les nummer één". „Maar ik wil helemaal geen modelessen hebben!", riep Panda. „Ik ben piccolo in dit hötel en„En de directie heeft mij de volle dige beschikking over uw persoontje gege ven", vervolgde Joris onverstoorbaar. „Dus stribbel niet tegen en doe, wat u is opge dragen". Panda zag in, dat hij toch niet tegen Joris op kon en schikte zich moppe rend. „Ga je gang dan maar", zei hij, Joris boos aankijkend. „Maar ik begrijp niet, waarom je mij met alle geweld je lessen wilt opdringen". „Genoeg gepraat", zei Jo ris, „thans begint de les. Allereerst dient ge te onthouden, dat de mode vaak op le vende zaken geïnspireerd is. Modus Viven di, zoals wij latinisten zeggen. Wat denkt ge bijvoorbeeld van dit hoofd-tooisel?" „Dat ding, dat je op je hoofd hebt?", vroeg Panda bits, „dat is niets anders dan een gebroken bloempot. En het staat je idioot!" „Uitstekend", zei Joris met vaardige hand een schets makend, „dan zal deze sierpot- creatie zeker succes hebben. Want hoe pot sierlijker de ontwerpen zijn, hoe beter ze er in gaan". VELE ontdekkingsreizigers hebben in de loop der tijden de belangwekkende en aar dige ervaring opgedaan dat vogels op on bewoonde eilanden zich tegenover mensen in het geheel niet schuw betoonden en zich even tam gedroegen als ons pluimvee. Toen Murphy in 1013 met een groepje anderen het eiland Zuid-Trinidad bezocht, kwamen de sterns op de hoofden van de mannen in de roeiboot zit ten en keken hen nieuwsgierig in het gezicht. En de Albatros sen op Laysan lieten toe dat de biologen door hun kolonies lie pen en beantwoordden de be leefdheid van de bezoekers met een plechtige buiging. En de vogelkenner David Lack, die de Galapa- gos-eïlanden bezocht, deed zelfs de ont dekking dat de haviken zich lieten aan raken en de vliegenvangers naar de hoofd haren van de mannen pikten, omdat dit haartooisel hun bij de nestbouw uitstekend van pas zou kunnen komen. „Het is een zeldzaam genoegen", schreef David Lack, „de vogels op de schouders te zien neer strijken, een genoegen dat veel minder zeldzaam zou zijn, indien de mens niet zo vernielzuchtig was". Dat is een waar woord, want wat som mige mensen met de vogelkolonies, die zij op onbewoonde eilanden aantroffen, be dreven hebben, tart in sommige gevallen werkelijk alle verbeeldingskracht, zulk een misdadige uitroeiingsdrift kwam hier naar boven. En het meest beschamende was hierbij vaak, dat de buitengewone tamheid van de vogels ook na de eerste bittere er varingen niet snel veranderde, maar ge durende geruime tijd gehandhaafd bleef, ondanks de slachtpartijen die de mens on- der hen aanrichtte. Over dit droeve hoofd stuk zullen we echter verder niet spreken, want ons onderwerp is niet het wangedrag van de mens, maar het vertrouwen dat vogels van nature in ons hebben. Allerlei dieren vluchten instinctief bij nadering van de mens, hetzij omdat hij hun vreemd is, wat bij vele dieren al vol doende motief vormt om er ijlings vandoor te gaan, het zij omdat zij niet veel goeds van hem verwachten. En hoewel elke vogel in onze omgeving opvliegt, zo dra we ons verroeren, heb ben jonge vogeltjes in hun eerste levensdagen geen enkele angst voor de mens. Onze nadering wordt beantwoord op dezelfde wijze, waarop de jongen reageren op de komst van de voge- len-ouders, dus met de reacties die betrek king hebben op de voedering. Doch reeds na enkele dagen heeft dit gedrag zich gewij zigd, waarschijnlijk onder invloed van de ouders die de jonge dieren leren het ge vaar te mijden. Tot deze gevaren behoort helaas ook de mens, en de jonge vogels die hem gewaar worden nemen direct de schuthouding aan, of trachten weg te vluchten. Op onbewoonde eilanden, waar geen mens wellicht in eeuwen, of misschien wel nooit de voet heeft gezet, is de mens tijdens ontelbare vogelgeneraties niet meer als „gevaarlijk" onderwezen, zodat de vo gels hun aangeboren vertrouwen in hem hebben gehandhaafd. O ja, we moeten ook nog een en ander over de pinguins vertellen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2