VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE 5-4-7-7 Vooral bij tegenwind is een supportersvereniging vaak grote steun Agenda voor Velsen „Noordholland" en „Cycloop" na reis van vier maanden in IJmuiden Haarlemmer Tonny Peters won de Ronde van Castricum Heeft U iets te verzenden Visserij - varia Opzichter J. v. d. Linde jubileerde en recipieerde bij „Westerveld" DCIJ -k wartetten- tournooi loopt vol Met baggermolen, vier bakken en sleper Geel-Zwart gefêteerd Herinneringen uit kwart eeuw kwamen boven op receptie Damborden tekort voor 24 en 25 Augustus „Orion" in Noordersluis Oud-Katholiek pastoor in morgenwijding Beschonken chauffeur ging aan de haal Nederlandse landbouw- delegatie in Noorwegen Uitgevaren visserij vaartuigen Hoofdprijzen Staatsloterij MAANDAG 1 AUGUSTUS 19 55 Tijdens de receptie, die de supporters vereniging „Geel Zwart" van de voetbal vereniging „Kinheim" Zaterdagmiddag in het clubhuis „IJmond" aan de Wijker- straatweg heeft gehouden ter gelegenheid van haar vijfentwintigjarig bestaan, is door alle sprekers gewaagd van de stimu lerende kracht, die van een goed geleide en georganiseerde supportersvereniging voor een voetbalclub kan uitgaan; een me ning die juist voor de vereniging „Kin heim" met haar teleurstellende competi tieresultaten, van de laatste jaren, gefun deerd mag worden genoemd. De voorzitter van „Geel Zwart", de heer C. Stijnman, die de vertegenwoordigers van verschillende verenigingen begroette, merkte op het zilveren jubileum niet on opgemerkt voorbij te hebben willen laten gaan, omdat een kwart eeuw geleden de oprichters een juist inzicht hebben ge had de morele en financiële steun voor „Kinheim" in het leven te roepen in de vorm van „Geel Zwart" in het leven te roepen. „Juist nu „Kinheim" deze steun zo hard nodig heeft, pleit zij zelve voor haar bestaan", en de voorzitter hoopte, dat „Kinheim" in de komende jaren deze steun door betere resultaten omgekeerd zou stimuleren. Bovendien achtte hij „Geel Zwart" op haar plaats als mede-belang hebbende in het „Wijkertoren tournooi" in welke organisatie een prachtige samen werking is gegroeid. Namens het „Wijkertorentournooi" sprak de heer Hommes uit Castricum waarde rende woorden aan het adres van „Geel Zwart", speciaal tot de actieve voorzitter. Namens het tournooi-bestuur werd een en veloppe overhandigd en voor „Blauw Zwart" de supportersvereniging van „Vi tesse" werden bloemen geschonken. Voor de organiserende vereniging „Rood Wit" van de sportclub „Beverwijk" in het Wijkertorentournooi getuigde de heer Reemping van de kracht van een suppor tersvereniging en de uitstekende samen werking, zulks onder aanbieding van een mand met bloemen. Voor de R.K. VV „Limmen" sprak de heer Pepping, die zijn ervaringen, met de jammer genoeg voor „Limmen" ter ziele gegane supportersvereniging in het licht stelde en waardering had voor „Geel Zwart", die ondanks vele moeilijkheden haar taak bleef verstaan. Bloemen waren ook hier het geschenk. De heer J. H. v. d. Wateren, sprekende namens „Kinheim" herinnerde aan de „goede" tijd toen de supporters met vier en meer volgeladen autobussen hun ploeg vergezelden naar uitwedstrijden. Sedert dien is door oorlog en evacuatie wel wat veranderd, mede in de resultaten van „Kinheim". Hij prees zich gelukkig, dat „Geel Zwart" desondanks haar nuttige stimulans voor de club heeft voortgezet en dat hij zelfs kon zeggen, dat dit jubileum tevens een jubi leum voor „Kinheim" betekende. Hij was zich sterk bewust, dat supportersvereni ging en voetbalclub elkaar nodig hebben, mede omdat gebleken is, dat ook in moei lijke omstandigheden bij de voetbalclub de Een der populairste DCY-snelheids kwar- tetten-touraooien, dat bij vele inwoners der Gemeente Velsen is ingeslagen en jaarlyks zeer grote belangsteling trekt wordt weer op 24 en 25 Augustus in hotel Kennemerhof gespeeld. Reeds hebben zich voor deelneming ge meld twee kwartetten van VZV, de politie, een hoogoven-team, de vishandelaren, vis- fileerders, scheepstimmerlieden, Storm vogels, de visknechts, en de schoenmakers met het „zakencentrum Kennemerland". Toen IJmuiden in 1952 zijn 75-jarig be staande vierde, organiseerde DCY een dam- tournooi, waarin vele IJmuidenaren voor de eerste keer van hun leven achter een dambord plaats namen. Bepaald was toen dat van een bedrijf, afdeling, dienst, vereniging, of instantie een viertal dammers aan het snelheidstour- nooi van DCY kon deelnemen. Slechts èèn georganiseerde en/of officiële damspeler mocht in het kwartet worden opgesteld. De overige spelers van het kwar tet moesten bepaald huis-, tuin- en keuken spelers zijn. Toen DCY in de zaal van Flora voor het eerst dit tournooi organiseerde moesten velen worden teleurgesteld. Dank zij de medewerking van de andere plaat selijke damclubs werd het DCY mogelijk gemaakt over voldoende damborden te be schikken. Sindsdien bestaat er elk jaar voor dit IJmuidense gelegenheidstournooi enorme belangstelling. Hoewel de inschryving voor dit jaar nog niet is gesloten, is de belangsteling alweer zó groot, dat „Kennemerhof" voor twee avonden te klein zal zijn en er een tekort aan speelmateriaal dreigt. Er wordt op de gong gespeeld en de kwartetten worden in groepen van vier onder gebracht; de tweede avond wordt de winaars- en verliezers ronde gespeeld. Er zal weer een spannende strijd komen tulen de sterkste dammers van VZV en de hoogoven-administratie. Het vorig jaar viel ook het goede spel van het hoogoven- transport-kwartet op, terwijl de vishandel beslag leegde op de vierde plaats. Er zullen weer tal van fraaie prjjzen beschikbaar zijn. MAANDAG 1 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Avontuur in Tanger". Rex, 20 uur, „De purperen vlakte". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DINSDAG 2 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Avontuur in Tanger" Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. supporters hun voetballers een warm hart toedragen. Met dank en waardering voor alle on dervonden steun werd een enveloppe aan geboden. Openhartig Als oud-voorzitter en huidig ere-voor- zitter van „Kinheim" nam de heer W. Berghuis bij zijn herinnering aan dertig jaar geleden geen blad voor de mond. Toen ging het met „Kinheim" behoorlijk. In de oprichting van „Geel Zwart" zag het Kinheim-bestuur destijds niet veel heil, maar, zo merkte hij op, „wij hebben het toen mis gehad". Nu echter meer dan tweehonderd sup porters aangesloten zijn bij „Geel Zwart" en „Kinheim" tot de „kleine" verenigin gen is gaan behoren, vroeg de heer Berg huis zich af, waar deze supporters bij een wedstrijd van „Kinheim" allen zijn. Hij drukte het huidige „Geel Zwarf'-bestuur op het hart hun taak te zien, opdat „Kin heim" en „Geel Zwart" beiden een an dere, naar boven voerende weg gaan be wandelen; een weg die voor beide vereni gingen leidt naar betere resultaten. Ook hij overhandigde een bloemstuk. De heer Stijnman beantwoordde alle sprekers afzonderlijk. Namens de Wijk aan Zee-supporters waren eveneens bloe men gezonden. Veel belangstelling trok het Britse pas sagiersschip „Orion" gisteravond in de Noordersluis. Dit 28.000 ton metende schip maakt een toeristenreis langs de Europe- sche kust en deed daarbij gedurende twee dagen Amsterdam aan. Het schip kwam Vrijdagavond om half elf in IJmuiden bin nen en vertrok gisteravond omstreeks half tien. Over twee weken zal de „Orion" nog maals IJmuiden passeren voor een bezoek van Engelse toeristen aan Nederland. In de morgenwijding voor de AVRO over Hilversum I (402 m.) zal Dinsdagmorgen om 9.40 uur spreken pastoor C. Tol van de Oud-Katholieke gemeente van Schiedam. Het koffiehuis van de begraafplaats Westerveld was Zaterdagmiddag te klein om de vele belangstellenden te herbergen die de jubilerende opzichter, de heer J. v. d. Linde en zijn echtgenote kwamen ge lukwensen. Tussen een vracht bloemen zat de 42-jarige jubilaris deze hulde met zyn vrouw in ontvangst te nemen voor 25 jaar dienst, terwijl de gasten onder elkaar steeds weer oude kennissen ontdekten en er aldus een genoeglijke sfeer heerste. Onder de aanwezigen waren behalve de ouders en verdere familieleden van de heer Vier trawlers vandaag Voor de Maandagmarkt waren vanmorgen vier trawlers binnen: de „Medan" (van 21 Juli) met 1010 kist vis, waarvan 400 kleine koolvis, 100 kabeljauw, 330 schelvis, 230 ma kreel, 10 diversen en 30 stuks kabeljauwen en 30 kleine kisten haring; de „Claesje" (van 21 Juli) met 1020 kisten vis, waarvan 330 schel vis, 400 kleine koolvis, 30 wijting, 180 makreel, 40 haring, 30 kabeljauw en gul en 10 stokke- bit; de „Johannes Polderman" (van 21 Juli) met 1270 kisten vis, waarvan 400 kisten schel vis, 200 kleine koolvis, 600 makreel. 50 witte koolvis, 20 stokkebit, 75 kleine kisten haring DE SLEEPBOTEN „Noord Holland" en „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller zijn na e enreis van vier maanden vannacht in IJmuiden teruggekeerd. Voor de „Noord Holland" onder commando van kapitein H. v. d. Burg betekende het gisteravond al een hartelyk weerzien met IJmuiden. Achter de drie bakken, die op eigen kracht binnen de pieren naar de Middensluis voeren, zette de „Noord Holland" door het Zuidertoeleidingskanaal koers naar de steiger by de Kleine Sluis; toegezwaaid door enige honderden familieleden en kennissen van de bemanning van de sleper en van de runners. In de nacht kwam ook de „Cycloop" onder commando van kapitein P. v. d. Snoek op de pieren aan om de baggermolen „Friesland" en een bak in IJmuiden af te leveren. De vier bakken, een kleine sleper en de molen werden door de IJmuidense slepers van Belem in Brazilië gehaald. v. d. Linde, verscheidene begrafenisonder nemers, steenhouwers, en directies van grote ondernemingen op dit gebied. Na tuurlijk werd de jubilaris niet vergeten door het „overkoepelend orgaan" en de Oranjevereniging Driehuis, waarvan hij als DE BAROMETER AAN DE NOORDZIJ is de afgelopen week op slecht weer blij ven staan. Het was dan ook erg onbesten dig in de hal en menige handelaar heeft zich afgevraagd, of de aanvoersector dan ^S!d zminZh^t^ en vertel helemaal geen rekening wenst te houden woordigd waren door de heren J. L. Pop- pinga en dr. G. Hunfeld. Van vele zijden ontving de „zilveren" opzichter blijken van waardering in de vorm van bloemen en ge schenken. Voor deze openbare receptie had het personeel een meer intieme receptie ge houden, waarbij de heer F. der Kinderen als gedelegeerd lid van de Raad van Be- met de belangen der distribuanten. Woens dag werden daar schone voorbeelden van uitgestald: op deze dag, die DE dag voor de handel is, stonden er 200 kisten haring in de hal, maar Zaterdag, toen de vraag zo goed als nihil was, werden er 4000 kis ten binnengebracht, die maar moesten zien, dat ze er weer uit kwamen ook. Met het onmiddellijke gevolg, dat er aardige par- stuur als eerste de jubilaris feliciteerde en tijUes haring en makreel ter pufschuit wer- herinnerde aan de voorgangers van de heer de" verwezen en de vismeelfabrieken plot- v. d. Linde, namelijk zijn grootvader en feljng een mooi stuk werk te verzetten vader, die respectievelijk 21 en 22 jaar het- k»gen.En Woensdag moest de handel wel Met een boortoren vertrok de sleepboot „Noord Holland" op 31 Maart van dit jaar uit Rotterdam. De bestemming was Mara- caibo in Venezuela. In Lissabon voegde de sleepboot „Cycloop" zich bij de „Noord Holland" en gezamenlijk trok het tweetal van Wijsmuller de toren naar Venezuela. Op Curagao lag inmiddels nieuw werk klaar. De „Noord Holland" bracht vandaar een bok naar Aruba en stoomde vervol gens als „losse boot" naar Belem in Bra zilië. Hier nam de sleper drie bakken en de sleepboot „Amazone" van het aan nemersbedrijf Boltjen en Zoon uit Zwolle onder zijn hoede. De „Cycloop" De „Cycloop" kreeg er de zware bagger molen „Friesland" en een^.ba^ toebedeeld. Voêr' béiciè. ^slepers fbegon" toen "een lange eentonige reis. Zeven weken zou de „Cy cloop" achter elkaar op zee zijn. Met de molen en een bak. Na die negen en veertig dagen, waarop een snelheid van gemid deld vier mijl per uur werd gehaald, werd IJmuiden vannacht binnengelopen. „Arcturus" vlot De „Noord Holland" had eerder thuis kunnen zijn met een gemiddelde snelheid van vijf tot zes mijl per uur. Voor de be manning van dit schip lag er echter op een van de Kaap Verdische eiland, Hha de Maio, een surprise klaar. De Nederlandse kustvaarder „Arcturus" was er gestrand met een waardevolle injioud corned beef. Voor bureau Wijsmuller was de heer F. Jonkman van IJmuiden uit inmiddels per vliegtuig naar een van de Kaap Verdische Twee aanrijdingen Andere reed na botsing door Op de Lange Nieuwstraat ter hoogte van de IJsselstraat botste Zaterdagavond om streeks kwart voor zeven een personen auto bestuurd door J. V. uit IJmuiden tegen een bus van de N.Z.H.V.M. V. ver leende de bus geen voorrang en de chauf feur van de personenauto ging na de aan rijding aan de haal, waarop een in de buurt wonende agent hem op de motor achtervolgde in de richting van de Kom passtraat. De man werd prompt gevonden en bleek alle redenen te hebben, om er van door te gaan: hij bezat geen rijbewijs en had bo vendien meer sterke drank gebruikt dan goed voor hem was. Hij is naar het hoofd bureau overgebracht en de auto werd in beslag genomen. Zondagmiddag botste een brommer om streeks half vier op een auto in de Kom passtraat, doordat de automobilist bij de T-splitsing de bromfietser sneed en de brommer kwam te vallen. Hij, een zekere D., die met zijn vrouw op de duo reed, tuimelde het trottoir op en zijn vrouw liep door de val een hersenschudding op. De personenauto reed door; eventuele getui gen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Velsense verkeerspolitie (tel. 6444 K 2550). eilanden vertrokken. Hij werd er afge haald met een sloep van de „Noord Hol land" en naar Ilha de Maio gebracht. Na een karwei van negen dagen en met be hulp van de kleine sleper „Amazone" slaagde men er in de „Arcturus" vlot te brengen. Driehonderd negers hebben hier bij hun waardevolle hulp verleend. Man nen en vrouwen droegen honderd en veer tig ton van de lading een uur lopen het eiland op. Elke kist woog 24 kg. Als tra gische bijzonderheid vertelt de bemanning van de „Noord Holland" er dan verder bij dat de mannen één kist op het hoofd droe gen en de vrouwen twee. Op 5 Juli kwam de „Arcturus" vlot en kon het schip naar St. Vincent worden gebracht. Beer en-twee apen V Toen douane en marechaussee gister avond van boord waren, was het een hele drukte op de „Noord Holland". Twee apen eigendom van de machinisten werden met trots getoond en er waren meer waar devolle en aardige surprises. Op de sleep boot „Amazone" had een van de perso neelsleden van het aannemersbedrijf bo vendien nog een neusbeertje meegebracht. „Snuffel", was de naam van dit diertje. De firma Boltjen en Zoon heeft ruim drie jaar in de buurt van Belem en Natal gewerkt. Met twee baggermolens, acht bakken en twee sleepboten werden ver schillende kanalen en havens weer op diepte gebracht. De bakken, molen en sleepboot, die door de „Noord Holland" en „Cycloop"' naar Nederland werden ge bracht, vormden het restant van het nog in Belem aanwezige materiaal. en 120 stuks stijve kabeljauwen en de „Fla mingo" (van 21 Juli) met 1020 kisten vis, waarvan 380 schelvis, 380 kleine koolvis, 180 makreel, 10 gul, 10 diversen en 60 kleine kis ten haring. Loggers en kotters. Achttien loggers en zesentwintig kotters waren voorts binnen met 1700 makreel, 450 schelvis, 500 haring, 80 gul en kabeljauw, 300 wijting, 10.000 kg tongen, 650 schol, 20 tarbot. 15 schar, 250 diversen en 50 stuks stijve ka beljauwen. Voor de Dinsdag Drie trawlers zijn bestemd voor de Dins- dagmarkt. De „Thorina" (van 23 Juli) brengt 1150 kisten vis, waarvan 420 makreel, 670 haring, 60 diversen en 200 kleine kisten ha ring; de „Sumatra" (van 21 Juli) 805 kisten vis, waarvan 30 schelvis, 10 gul, 20 wijting, 40 makreel, 700 haring, 200 kleine kisten ha ring; de „Bloemendaal" (van 25 Juli) 680 kis ten vis, waarvan 640 makreel, 40 diversen. De „Bloemendaal" moest naar huis komen door een tekort aan ijs. De KW 7 zal voorts 250 kisten vis aanvoeren. Naar Noorwegen De Katwijkse logger KW 144 „Wilhelmina 5" is door de N.V.C. den Duik naar Noorwe gen verkocht. Zaterdag is het schip vertrok ken, gesleept door het m.v.s. „Goelo". Voor de export Kabeljauw, kleine koolvis en tong waren vandaag voor export bestemd. De rijen ka beljauw maakten 100 tot 90, kleine kabel jauw 45 tot ƒ40. Kisten grote kabeljauw zaten tussen 115 en 110 en kisten kleine kabeljauw tussen 90 tot 75. Alle kisten kleine koolvis gingen voor export weg en haalden 10.50 tot 12. Grote tong leverde op 3.25, grootmiddel 2.70, kleinmiddel 2.80, tong I 3.— en tong 2 2.90. Vertrokken I.TM 99 Batavia, 85 Klaas Wijker, 239, 241; KW 95 Toenadering, 29 Margarietha Maria, 19 Dirk. 144 Wilhelmina 5; DG 1200 (Fr); HD 47; UK 104, 22, 86. 1. 244. 14, 234, 202, 28. Makreelprijs slecht Veel makreel is vanmorgen de pufschuit ingegaan. Grote partijen haalden de opvang- prijs niet; er werd verder van de opvangprijs tot 12 betaald. De haring was vergeleken met Zaterdag duur. Er werd 15 tot 17 ge noteerd. Grote gul bracht vandaag 30 tot 35 op; middel gul 22 tot 26 en torgullen 14 tot 16. Grote schelvis deed 22 tot 18, groot middel 18 tot 10, kleinmiddel 15 tot 9, pennen 15 tot 9 en braadscheivis 15 tot 9. De schelvis van de trawlers was erg slap. Een paar kisten schol waren om negen uur al verkocht; schol 3 noteerde 18 tot 22 en een paar kisten schol 2/30 tot 40. Binnengekomen IJM 25 Flamingo. 71 Bloemendaal, 33 Tho rina, 62 Sumatra. 7 Maryanne. 283 Martens- lïdek.'T^' Martha. 204'Verwachting, 52, 59. 22, 27. 3, 4, 272, 53; SCH 171 Corn. Vrolijk, RD 29; AM 16. 26, 17; BU 33; WR 33; KW 155 Arie, 126 Agatha Arie, 107 Jacoba, 162 De Vier Ge zusters, 26 Concordia. 64 Elizabeth, 10 Adria- nus, 89 Willempje, 51 Prinses Margriet, 114 Avontuur, 17 Arie Nico, 52 Vrouw Anna, 34 Jan, 91 Alida, 101 Nestor. 45 Neptunus, 70 Nelly Marie, 16 Willem Cornelis, 147 Wilhel mina 3, 85 Huiberdina Gijsbertha, 140 Voor waarts. 23 Volharding, 168 Eendracht, 129 Bali. 14 Anna Cornelia, 83 Zeezwaluw, 37 Ne derland 6, 32 Sakina. 42 Rijnmond 1, 9 I-Iu- bertha Gerarda, 98, 94. 133, 34, 72. 36. Haring De vangsten van de Katwijkse haringlog- gers waren in de markt van Zondag op Maan dag: KW 161 5 k„ 173 4 k„ 20 4 k., 41 34 k., 138 45 k„ 22 80 k„ 130 26 k„ 163 85 k„ 43 2 k., 29 25 k.. 49 3 k.. 47 30 k„ 127 25 k., 167 24 k„ 170 5 k.. 97 5 k„ 39 1 k„ 78 145 k„ 54 22 k„ 18 2 k„ IJM 75 20 k. Trawlharing KW 159 25 k., 40 30 k„ 95 25 k„ 176 17 k„ 6 5 k.. 123 50 k.. 48 10 k. De gemiddelde vangst was 22 kantjes. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al stelt familieleden van degenen, die bij het ongeluk met het vliegtuig van deze maatschappij in Bulgarije zijn omgekomen, in de gelegenheid van Amsterdam uit per vliegtuig gratis de plaats te bezoeken, waar de stoffelijke resten zijn begraven.. Aan vragen daartoe moeten worden gedaan aan het kantoor te Amsterdam van Él Al. De traditionele wielerronde van Castri cum, die gistermiddag door de V.V.V. „Cas tricum Vooruit" en de Zaanlandse wieler club D.T.S. werd gehouden, is op fraaie wyze gewonnen door de Haarlemmer Ton ny Peters. Deze renner toonde zich in de beslissende eindsprint de meerdere van Lute, De Koning en Klebach met wie hij in de laatste fase van de stryd een kleine voorsprong had veroverd. Na een aantrekkelijke voorwedstrijd voor nieuwelingen, waarin vele uitlooppogingen werden ondernomen die echter geen van alle succes opleverden en die in de eind sprint werd beslist met een royale over winning voor de Amsterdammer Helsloot, kregen de ongeveer veertig amateurs het vertreksein. In de beginfase van deze tachtig kilome ter lange wedstrijd deden eerst Peters en vervolgens de Amsterdammer Klebach een poging om weg te komen, maar toen zij geen versterking kregen van de andere renners vonden zij het wijselijker om zich weer in te laten lopen. Een hierna volgen de poging van het sterke trio: Lute, Pleyt en Klebach leverde evenmin succes op, aangezien het peloton het gevaar van deze uitlooppoging bijtijds inzag en de demar- z'anten weer achterhaalde. Met nog een dikke twintig kilometer te rijden kwam er enige tekening in de strijd en vormden Slot, Van Beem, Siebeling en Pleyt een kopgroepje dat enige terrein winst wist te veroveren. De achtervolging werd echter ingezet door een achttal ren ners, die de vier vluchtelingen achterhaal den, zodat er een kopgroep van twaalf man tot stand kwam. Naarmate het einde naderde werd het onrustiger in deze kopgroep die slechts ADVERTENTIE DAN BELT U HET BESTE EVEN kort bijeen bleef, want zes kilometer voor het verlossende einde wisten Peters en Klebach weer te ontkomen. De Koning en Lute wierpen zich in het spoor van de twee demarranten en kregen hen in de volgen de ronde te pakken. De slag was gesla gen. Want hoewel Pleyt in deze slotfase nog een verwoede poging deed om zich bij het viertal aan te sluiten, kwam zijn sprong te la*it o m nog enige kans op succes te boeken. In de beslissende sprint om de overwinning bleef Tony Peters met één lengte verschil de meerdere van zijn ern stigste rivaal Lute. De uitslagen luiden: Nieuwelingen: 1. Helsloot (Amsterdam) de 60 kilometer in 1 uur, 36 min en 25 sec.; 2. D. Enthoven; 3. Dumernit; 4. Fransman (allen Amsterdam); 5. Max-kus (Halfweg); 6. Duinmeyer (Beverwijk); 7. Van Staa (Utrecht); 8. Blauw (Amsterdam). Amateurs: 1. T. Peters (Haarlem) de 80 kilometer in 2 uur, 8 min. en 31 sec.; 2. Lute ('s Gi'avenland)3. De Koning (Hoofd dorp); 4. Klebach (Amsterdam); 5. op 20 sec. Pleyt (Assendelft); 6. op 35 sec. Van Beem (Halfweg); 7. Siebeling (Zaandam); 8. Pos (Vreeland); 9. Hooyschuur (Zaan dam); 10. Slot (Alkmaai-); 11. Moolenijzer (Amsterdam); 12. De Droog (Beverwijk). De Nederlandse landbouwdelegatie, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Noorwegen, heeft thans een druk bezet programma in Zuid-Noorwegen afgewerkt en begeeft zich nu naar het district Hede- mark in het Oostelijk deel van Centraal- Noorwegen. De delegatie, die onder leiding staat van de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, heeft onder andere bezoeken gebracht aan het Noorse land- bouwinstituut te Aas, ten Zuiden van Oslo, het veeartsenij-instituut in Oslo en aan het Noors-Nedei-landse Atoominstituut te Kjeller. In het district Rogaland, in Zuid- Wbst-Noorwegen, heeft de delegatie een studie gemaakt van de toestand van de landbouw. zelfde beroep hadden uitgeoefend. De heer Der Kinderen somde de goede hoedanig heden van de jubilaris op en hij bood na mens het bestuur een enveloppe met in houd en een vulpen-set aan. Mejuffrouw Hendriks, die reeds gepen- sionneerd is, getuigde van de goede samen werking die er via de jubilaris altijd met het Amsterdamse hoofdkantoor was ge weest. Namens het toenmalige kantoor personeel overhandigde zij de heer v. d. Linde een boekwerk, evenals de hoofd opzichter H. J. v. d. Velde, die daarna sprak en die over de vele werkzaamheden sprak, die er na de inleiding waren ge komen en waaraan de jubilaris, ook in de administratie, zo'n belangrijk deel had. De zelf reeds 31 jaar aan Westei-veld verbonden heer L. v. d. Putten, die nauw met de jubilerende opzichter samenwerkte, feliciteerde hem van harte en liet deze ge lukwens vergezeld gaan van een actetas, geschenk van het gezamenlijke personeel. Tevens sprak hij namens de reeds 31 jaar bestaande personeelsvereniging, waaraan de heer v. d. Linde als voorzitter steeds zijn volle kx-acht geeft, zelf zo, dat de avonden voor 98 °/o voor zijn rekening kwa men. Een mooie pul met bloemen was het cadeau van de vex'eniging. Als laatste spreker kwam de jubilaris zelf aan het woord, die allen hartelijk dankte voor hun bewijzen van medeleven, waarvan hij hoopte, dat dit altijd zo zou blijven. Vrijdag 15 Juli: ml. Nederland VI KW. 37, Huiberdina Gijsbertha KW. 85. Zaterdag 16 Juli: ml. Hette Margaretha KW. 74 (29 Juli binnen). Maandag 18 Juli: ml. Hubertha Gex-ax-da KW. 9. Dinsdag 19 Juli: ml. De Arend KW. 7, Nestor KW. 101. Woensdag 20 Juli: ml. Wiron III IJM. 211, Cornelis Maxinus KW. 48, Willy Sch.7. Donderdag 21 Juli: st. Tzonne IJim. 1, Herman IJm. 2, Flamingo IJm. 25, Suma tra IJm. 62; mt. Johannes Polderman IJm. 20, Medan IJm. 57, Antje RO. 15, Claesje RO. 46; ml. Onderneming IV Sch. 153; mk. Wiron V IJm. 208. Vrijdag 22 Juli: mt. Shamrock IJm. 129. Zaterdag 23 Juli: mt. Thorina IJm. 33. Maandag 25 Juli: st. Bloemendaal IJm. 71; Araham VI. 77; mt. Post Boy TJm. 35, Verwachting IJm, 204/AdpLanus KW. 10, Arie Nico KW 17, Comelxs KW. 24, Con cordia KW. 26, De Verwachting KW 28 (28 Juli binnen), De Vrouw Anna KW. 52, Elizabeth KW. 64, Willv Alida KW. 65, Maria Jacoba KW. 73, Excelsior III KW. 76, Jan KW. 84, Willempje KW. 89, Alida KW. 91, Jacoba KW. 107, Avontuur KW. 114, Petronella KW. 125, Arie KW. 155, De Vier Gezusters KW. 162, Onderneming II Sch. 27, Cornelia Maria Sch. 135; mk. De Twee Gezusters IJm. 3, Dageraad IJm. 4, Texel IJm. 5, Marianne IJm. 1, Maartje IJm. 8 (28 Juli binnen). Klaas Junior IJm. 22, Vios IJm. 52, De Hoop II IJm. 59, Neeltje IJm. 240, Magda IJm. 272, Nehim I Am. 16, Nehim II Am 17, Nehim IV Am. 26, Arendje Jacoba KW. 21, Anne Marie KW. 27, Stern KW. 36, Prinses Margriet KW. 51, Hex-mina IV KW. 53, Dine Marie KW. 57, Albatros KW. 68, Gex~da Marianne KW. 71 (28 Juli binnen), Prinses Beatrix KW. 72, Zeearend KW. 79, Johanna Cor nelia KW. 88, Adxüana Catharina KW. 92, Willem KW. 94, Arendje KW. 89, Agatha Arie KW. 126, Koningin Juliana KW. 133, Jana KW. 210, Pieter Jacob KW. 178 (28 Juli binnen), Tiny Dieuw WR. 33, Jan Willem WR. 34, Hendrikje BU. 33. Dinsdag 26 Juli: mt. Èveline IJm. 116, Dirkje RO. 53; ml. Java KW. 159; mk. Twee Gebroeders IJm 27, Neeltje IJm. 240, Tiny KW. 34. Woensdag 27 Juli: st. Haarlem IJm. 9, Bex-gen IJm. 16, Gelria IJm. 21; mt. Wi ron II IJm. 211; ml. Vertrouwen KW. 6. Everard Christina KW. 40, Robert William KW. 123, Gezina Geertrui KW. 176, Drie Gebroeders HD. 79; mk. De Hood I IJm. 45, Neeltje IJm. 240. Pietertje HD. 87. Donderdag 28 Juli: mt. Mai'ia van Hat- tem IJm. 10, Soerabaia IJm. 79, ml. Ge broeders KW. 108, Onderneming III Sch. 117, mk. Wiron I IJm. 210, Leendert Ja coba KW. 12. Vrijdag 29 Juli: mt. Elie Chenévière IJm. 32, Wiron IV IJm. 209. Haringdrijfnetvisserij Zaterdag 2 Juli: ml. Rijnmond IV KW. 15, Nelly Maria KW. 70. Maandag 4 Juli: ml. Anna en Cornelia KW. 14. Dinsdag 5 Juli: Zeezwaluw KW. 83. Woensdag 6 Juli: Volharding KW. 23, Rijnmond I KW. 42, Wilhelmina II KW. 138, Eendracht KW. 168. Donderdag 7 Juli: ml. Sakina KW. 32. Maandag 11 Juli: ml. Martenshoek IJm. 283, Rijnmond II KW. 43, Neptunus KW. 45, Elizabeth KW. 49, Katwijk III KW. 161. Dinsdag 12 Juli: ml. Piet en Leendert Huibert KW. 3, Nederland IV KW. 167. Woensdag 13 Juli: ml. Noordzee KW. 47, Annie KW. 54. Donderdag 14 Juli: ml. Nederland VII KW. 130. Maandag 18 Juli: ml. F ierman Eduard KW. 5, Orion KW. 22, Aafke Jacoba KW. 41, Sumatra KW. 86, Rijnmond V KW. 110, Janna KW. 163. Woensdag 20 Juli: ml. Martha IJm. 74, Gxdetje KW 20, Noordster KW. 67, Ella Christina KW. 197, Baü KW. 1 29, Voor waarts KW. 140. Vxdjdag 22 Juli: ml. Wilhelmina III KW. 147. Zaterdag 23 Juli: ml. Gorredijk IJm. 75, Willem Cornelis KW. 16, Excelsior II KW. 78. Maandag 25 Juli: ml. Borneo KW. 127, Zeemeeuw KW. 170, Everdine Jacomine KW. 173. Dinsdag 26 Juli: ml. Holland'ia KW. 18. Woensdag 27 Juli: ml. Wilhelmina I KW. 25, Helena KW. 39. node 20,voor een kist haring uitschie ten.... De handel, zich afvragend, of de Zuidzij nimmer heeft gehoord van het be kende zegje, dat „de laatste trek in de hal- wordt gedaan" heeft er niet zuinig over gemopperd en wederom is het oude pro bleem van een wat betere spreiding der aanvoeren ter sprake geweest op schier alle kantoren, die als duiventillen boven de hallen hangen en waar de draden naar de borden der viseters beginnen. ER IS TROUWENS meer, dat de handel lang niet zint. Sinds de lossers niet meer op besomming lossen, is het velen om het even, hoe de vis aan de kant komt. Op enkele gelukkige uitzonderingen na, wordt daarmee goede door slechte vis gemengd en daar het tot de volstrekte onmogelijk heden behoort iedere kist van een gekoch te partij „om te gooien" komen er bij de handel vele, vele reclames binnen, die de naam van het Nederlandse product be paald geen goed doen. Het is zo jammer, dat in deze Nederlandse visserij, die als eenheid naar buiten zou moeten treden, de verdeeldheden zo groot en zo vele zijn, waardoor telkens de macht van het bedrijf naar binnen afbrokkelt, waardoor zij ook naar buiten vaak ernstige schade lijdt. Het is niet aan ons, vingers op wonde plekken te leggen, temeer omdat iedere insider heel goed weet, waar die wonden te vinden zijn, maar het feit, dat er deze en andere zaken voorkomen, die naargeestige gevol gen hebben, wijst er toch wel op, hoe nodig het is, eens iets te dóen. „Met z'n allen". Het is vreemd, dat dergelijke dingen al leen in IJmuiden schijnen te gebeuren. Frankrijk, waar de visaanvoer ook echt niet op rolletjes loopt, België, dat eveneens zijn specifieke problematiek kent, Duits land, waar het in het sociale vlak ook wel eens rustiger is geweest zij vormen in laatste instantie gesloten eenheden, waar het op den duur steeds moeilijker tegen te concurreren zal zijn, wanneer het eigenbe lang van IJmuiden niet op tijd zal leiden tot een paar saneringen. Waarmee voor waar niet alleen gedoeld wordt op het zo juist gesignaleerde euvel. EN OM DAN direct de hand in eigen boezem te steken: die haring-opvangprijs van 8.65 per kist plus de premie is ook al niet bevordeidijk voor een ideale ver zorging. Wie hier echter over gaat discus siëren, zal de conservenfabrikanten on middellijk als tegenstanders krijgen, want van de opvangprijs hangt voor hen immers een deel hunner export af. Terugkomend op de praktijk van de af gelopen week kan worden geconstateerd, dat de aanvoer van de kabeljauw en de gul de koers wel hoog móest houden. De kisten kabeljauwen kwamen daardoor tot over de 200.en voor de grote gul is graag 60,betaald. Maar (zie boven) Vrijdag en Zaterdag deden diezelfde kisten kabel jauw even 80.en de gx'ote gullen wa ren op een 30,afgezakt. Met het ge volg, dat de juffrouw in de winkel criti- sche en bedenkelijke dingen ging zeggen tegen haar vishandelaar. Die er ook alweer niets aan kon doen. Maar wat wel tex-ug slaat naar IJmuiden, dat het hebben moet van een propaganda voor de vis over alle linies. Naar mate de week verstreek werd de schol hoe langer hoe duurder en Engeland was Vrijdag-Zaterdag al bereid voor de grofste soorten 50.per kist te geven en Zatex-dag gingen er nog tweetjes naar de overzij, hetgeen geen teken van over vloed mocht worden genoemd. Na de „gekke" tongprijs van Woensdag zijn de tongen wel duur gebleven, wat ook alweer te verklaren was uit de aan voeren. De Italiaan gaf Zaterdag voor de slips tegen de 3,per kilo en de enen kregen rond de 3.20 betaald. Grootmid del zakte dan Zaterdag wel wat weg, maar ruim 2,50 de kilo is in de hoogzomer toch altijd nog een redelijke prijs. Pryzen van Zaterdag. Heilbot 2,60—2,30; gr. tong 3,50—2,90; grm. tong 2,952,46; kim. tong 2,952,65; kl. tong I 3,30—3,05; kl. tong I 3,10—2,80; tarbot I 2,30—1,70; zalm 9—4,60, per kg. Tai-bot II 79—73; tarbot IV 45—31; gr. schol 4844; grm. schol 6453; kim. schol 6054; kl. schol I 5448; kl. schol II 37—11; schar 19—10,50: bot 8,608; v. hai-ing 1410; makreel 1610; gr. schelvis 32; grm. schelvis 2519; kim. schelvis 2019; kl. schelvis I 2016; kl. schelvis II 1512; wij ting 1510; gr. gul 4630; midd. gul 3118; kl. gul 2010: Pieterman 3733, per 50 kg. Gra kabeljauw 16876. per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 290 kisten tong en tarbot. 1 kist heilbot, 1 kist tongschar en schartong. 386 kisten schol, 9 kisten schar, 28 kisten bot, 3620 kisten haring, 2180 kisten makreel, 463 kisten schelvis, 272 kisten wijting. 150 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 51 kisten diversen. Totaal 7455 kisten. Besommingen van Zaterdag. RO 15 Antje f4990; IJM 1 Tzonne f22.050; Hei-man f24.000; KW 24 f 5640; KW 57 f3129; KW 125 f2330; KW 65 f 1760; IJM 208 f3150; IJM 221 f4560; IJM 129 f5500; KW 5 f3020; KW 155 f 2340; WR 34 f 2630; KW 210 f 1430; IJM 45 f640. f25.000: 12331. f 5.000: 2858. f 2.000 3039. f 1.500: 9626 12518. f 1.000: 1453 7554 12554 17153 20938. f 400: 4848 4916 5740 6088 6420 6945 9713 10995 11167 12420 15094 17209 18365 18512 21652- f 200: 1039 1263 1491 1618 1869 2713 2923 3266 3714 4035 4753 4766 4790 5199 5307 5792 5884 5996 6123 6184 6204 6515 6623 7021 7619 7686 7716 8058 8384 8849 94 36 10636 11019 12029 12665 13246 14374 13744 13809 13941 14469 14512 14705 14895 14905 14908 15273 15509 15833 15852 16123 16166 16283 16310 16368 16422 16517 16852 17018 17312 18364 18815 18852 19202 19408 19474 19492 19499 20296 20427 20471 20488 20559 20952 21382.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3