Bobet - uitgeput aan de finish voor derde maal de snelste Tour-renner Poblet won eerste en laatste étappe „Haarlem" behaalde vier titels op Noordhollandse kampioenschappen Gouden zweep voor Roland Bijna 4500 kilometer in ruim 130 uur Van Est op 15de plaats; Nederland vierde in het ploegenklassement Tour-rijders reden Zondag al weer Eindklassementen Zege voor Van Hemert in 16 m2-puntklasse Oefenprogramma's van Haarlemse clubs RCH verloor oefen match tegen Alkmaar Kampioenscompetitie Zaterdagclubs Chataway verbeterde wereldrecord 3 mijl l~b Nederlandse kanoploeg samengesteld 3 Cijfers Voor aanstaande seizoen Gaul populair N ieuw-Loosdrecht-week Heringa Wuthrich Om de Umans-beker MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 DE OVERVERMOEIDE LOUISON BOBET stapte Zaterdagmiddag in het Pare des Princes in Parys van zijn fiets. Een glimlach over zyn derde achtereenvolgende overwinning in deze monsterrit kon er nauwelijks op overschieten. De dagen in de bergen, de zogenaamde minder moeilijke étappes over vlakke wegen en de tijdrit hadden hem nerveus gemaakt. Zyn overwinning was voortdurend in gevaar geweest. Toen de beslissende slag moest vallen had hy aan zyn ploegkameraden, trouwe steunpilaren van hem in het eerste gedeelte van de tour, niets meer. Zelf moest hij aanvallen, zelf moest hy zich verdedigen. In de Pyreneeën veroverde hij de gele trui door het offensief te openen, in de tijdrit op de voorlaatste dag moest hij defen sief rijden. Lichamelijk heeft de strijd tegen de bergspecialist Gaul en tegen de zeer regelmatig rijdende Brankart hem uitgeput, meer uitgeput dan vroeger ooit het geval is geweest in de duels met Coppi en Koblet. Het is de strijd geweest van de 30-jarige onoverwinnelijk geachte wieler-ster tegen de jeugd, tegen de pas 25-jarige Belg en de nog jeugdiger Luxemburger. Die strijd is door Bobet gewonnen, maar niet met de glans, welke hij verwacht had. Want de tijdrit voor de ploegen is door Neder land gewonnen en niet door de tricolores, de individuele tijdrit was voor Brankart en niet voor Bobet, die pas op de derde plaats kwam, Bobet werd verder geen „bergkoning", maar deze eer viel te beurt aan Gaul en zelfs de zware bergétappes leverden overwinningen voor zyn jongere concurrenten. Vele deskundigen zijn dan ook van mening, dat indien Gaul in de Alpen tactischer had gereden, Bobet toen verslagen zou zyn en als Brankart meer durf en meer initiatief had gedemonstreerd, de Belg de Tour de France had gewonnen. In de laatste étappe was het, zoals ge bruikelijk, weer duidelijk te merken, dat de karavaan er genoeg van had. Bijna het gehele traject van Tours naar Parijs werd in een slakkengangetje afgelegd. Alleen de ontknoping van het spelletje op de laatste dag was belangwekkend. Vooral voor Ne derland, maar dan niet helemaal in gun stige zin. Aan het einde van de traditionele „wan del-étappe" door het Loire-dal, via Cha- teaudun, Chartres en Rambouillet, kwam er vijftien kilometer voor de finish, even voor Bièvres, eindelijk een demarrage. Twee man trokken er tussenuit, Dacquay van de lie de France-ploeg en de Span jaard Poblet. De demarrage van Poblet was zo verbluffend, dat Wim van Est, die hem de hele dag scherp had bewaakt, niet kon volgen. Van Est had gegronde redenen gehad om Poblet te schaduwen, met het oog op het eindklassement voor de groene trui. Daarin stond Van Est op de voorlaatste dag op de derde plaats met 405 punten en Poblet op de vierde plaats met 408 punten. Deze twee waren dus felle concurrenten voor de derde plaats achter Ockers en Wagtmans. Deze derde plaats bracht na melijk vierduizend gulden op en de vierde niets. Dacquay en Poblet hebben maar één kilometer samen gereden, toen moest de Fransman lossen. De voorsprong van Po blet groeide van tien tot dertig seconden. En door alle energie, die nog in hem was overgebleven, te gebruiken, handhaafde hy zyn voorsprong tot by het Pare des Prin ces. Ondanks verwoede achtervolgings pogingen van Bobet, die het toch wel aar dig had gevonden, als winnaar van zyn derde tour, nu ook (voor de eerste maal) als winnaar van de laatste étappe op de Parijse baan te arriveren. In de achtervolging heeft ook Van Est alle energie gegeven wat hij nog had, maar dat was niet genoeg meer om de Spanjaard te bereiken. Bovendien werd Poblet enigs zins geholpen door het „scherm" van mo torrijders, dat onmiddellijk rondom hem werd getrokken. de KNWU was dr. P. van Dijk aanwezig. Hij complimenteerde Pellenaars met de prestaties van de ploeg. En natuurlijk ont brak ook de nog altijd zeer belangstellende oud-voorzitter van de KNWU, jhr. I. L. van de Berg van Heemstede, niet op het appèl. Wagtmans won één étappe, werd een keer tweede, twee maal vierde, eenmaal vijfde, één keer zesde en eenmaal achtste. In het eindklassement werd hij 19de. Wim van Est eindigde eenmaal als derde, twee maal als vierde, eenmaal als vijfde en zes de, drie keer als achtste en eenmaal als tiende. In het eindklassement staat hij als 15de. Nolten werd een keer tweede, eenmaal zesde, twee keer achtste en een keer negende. De Groot won één étappe, even als Hinsen. Van Breenen werd nog een keer zevende, Van Dongen eenmaal acht ste en Gerrit Voorting een keer tiende. De Groot en Nolten veroverden beiden een keer de prijs voor de meest strijdlustige renner. Drie keer werd de Nederlandse ploeg eerste in het dagploegenklassement, waar de ploegentijdrit in Dieppe nog aan toegevoegd kan worden. De Nederlandse ploeg heeft een behoor- De ontvangst van de Tour in de Franse hoofdstad was weer vorstelijk. Honderd duizenden Parijzenaars hadden zich van Sèvres af langs de wegen geschaard. En het ondanks de vacanties toch altijd nog drukke Parijse verkeer was volkomen lam gelegd. Veertigduizend bezoekers zagen in het stadion Bobet binnenkomen, die voor de derde achtereenvolgende maal de Ronde van Frankrijk won. Bobet maakte zijn ere-ronde met de Belg Philippe Thys, die óók driemaal de ronde won, maar niet ach ter elkaar (in 1913, 1914 en 1920). Er waren behalve Bobet nog meer ren ners, die de aandacht van het Parijse pu bliek hadden. In de eerste plaats Rolland, die ondanks zyn ziekte van de laatste dagen op de vyfde plaats in het algemeen klassement eindigde en verder de Luxem burger Gaul, wiens populariteit in de af gelopen maand tot grote hoogte was ge stegen. Dit laatste wensten de Franse or ganisatoren van wielerwedstrijden vol- De vlaggen hingen uit Zondag in het Zeeuwsvlaamse dorpje Henstdijk. Het had dit keer de „primeur" van de serie hul digingen van de Nederlandse wielerploeg, die deelnam aan de Ronde van Frankrijk. Binnen 24 uur nadat de renners in het Pare des Princes in Parijs door de finish waren gegaan, verschenen zij in Hengstdijk al weer aan de start voor een wedstrijd over 100 km. De Tour-ploeg verscheen volledig, zoals zij begin Juli naar Le Havre was vertrok ken, dus mét de uitvallers Haan, Van Don gen en Adri Voorting. De plaats van de ge wonde Gerrit Voorting werd ingenomen door Thijs Rolcs, terwijl een plaatselijke favoriet, Eddy de Waal, was uitgenodigd, zijn krachten met die van de (nog al ver moeide) Tourrijders te meten. De belangstelling voor het optreden van de Tourfietsers was in dit dorpje, dat anders slechts 800 mensen binnen zijn grenzen sluit, overweldigend. Ruim 12.000 toeschouwers uit Zeeuws-Vlaanderen, maar ook uit het naburige België, verdrongen zich achter de afzettingen langs het pat- cours. Van Breenen, die tijdens de Tour niel erg succesrijk was, won de wedstrijd in Hengstdijk, door Nolten in de eindsprint te verslaan. De winnaar van de Ronde van Frankrijk, Louison Bobet, overhandigt aan de Engels man Tony Hoar de laatste in het algemeen klassement de rode lantaarn, sym bool voor de hekkesluiter strekt niet te negeren. Zy boden deze nieuwe trekpleister tot dusver al vyftig contracten aan voor de komende maanden. Tijdens de ere-ronden van de ploegen kregen ook Pellenaars en zijn zes over gebleven renners op de vierde plaats in het landenklassement hun deel van het steeds weer opklaterende applaus. Namens X^OOOCCOOOOCQCOOCXXXXXXXOCOCCOCOOCCOOOOOCOCOCOOCOOCO'X'x.' De uitslag van de laatste étappe luidt: 1. Poblet (Spanje) 6 uur 38 min. 25 sec.; 2. Darrigade (Frankrijk) 6.38,39; 3. Fan- tini (Italië) z.t.; 4. Ockers (België) z.t.; 5. Monti (Italië) z.t.; 6. Caput (lie de France) z.t.; 7. Louison Bobet (Frank rijk) z.t.; 8. Van Est z.t.; 9. ex aequo onder meer Forestier (Frankrijk), Gau- thier (Frankrijk), Geminiani (Frankrijk), Rolland (Frankrijk), Adriaenssens (Bel gië), Brankart (België), Close (België), De Bruyne (België), Impanis (België), Van Steenbergen (België), Hoar (Groot- Brittannië), De Groot, Hinsen, Nolten, Van Breenen en Wagt mans, allen dezelfde tijd als Darrigade 6.38,39. Het eindklassement van de Ronde van Frankrijk 1955 luidt: 1. Louison Bobet (Fr.) 130.29.26; 2. Brankart (B.) 130.34.19; 3. Gaul (gemengde ploeg) 130.40.56; 4. Fornara (It.) 130.42.10; 5. Rolland (Fr.) 130.42.44; 6. Geminiani (Fr.) 130.44.27; 7. Astrua (Italië) 130.47.39; 8. Ockers (België) 130.56.39; 9. Close (België) 8 131.00.36; 10. Mahé (Fr.) 131.05.53; 11J Quentin (West) 131.06.18; 12. Coletto o (Italië) 131.08.40; 13. Impanis (België) 8 131.15.29; 14. Jean Bobet (Fr.) 131.29.31;;'-; 15. Van Est 131.34.16; 16 Vitetta (Zuid Oost) 131.34.44; 17. De Bruyne (België) 131.34.55; 18 Bauvin (NOC) 131.39.24; 19. Wagtmans 131.39.42; 20. Lorono (Spanje) 131.48.51; 21. Nol ten 131.51.11; g 27. Van Breenen 132.19.15; 36. De Groot 132.54.24; 41. H i n s e n 133.05.42. Het ploegenklassement van de laatste étappe luidt: 1. Spanje 19.54.43; 2. Frankrijk 19.55.27; 3. ex aequo Italië 19.55.57, België z.t., Ile de France z.t., Nederland z.t.; NOC z.t., Zuid Oost, West, Gemengde ploeg, Zwitserland. Het eindklassement voor de ploegen luidt: 1. Frankrijk 389.10.14; 2. Italië 389.57.47; 3. België 391.04.21; 4. N e d e r - land 392.21.56; 5. NOC 392.57.02; 6. Spanje 393.45.52; 7. Zuid Oost 395.07.21; 8. West 395.17.09; 9. Zwitserl. 395.55.27; 10. Gemengde ploeg 395.59.39; 11. Ile de France 396.19.22. Het eindklassement luidt: 1. Ockers (België) 322 pt; 2. Wagtmans 399 p; 3. Poblet (Sp.) 409 pnt; 4. Van Est 415 pnt; 5. Bauvin (Noord Oost Centraal) 483 pnt; 6. Rolland (Fr.) 503 pnt; 7. De Bruyne (België) 503 pnt; 8. Fantini (It.) 573,5 pnt; 9. Montini (It.) 638,5 pnt; 10. Impanis (België) 652,5 pnt; 19. N o 11 e n 801,5 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan de Span jaard Poblet met 40 punten. Het eindklassement voor de meest strijdlustige renner luidt: 1. Gaul (ge mengde ploeg) 256 pnt; 2. L. Bobet (Fr.) 220 pnt; 3. Hassenforder 114 pnt; 4. Brankart (België) 112 pnt; 5. Stablinski (Noord Oost Centraal) 107 pnt; 6. Aio- mar (Spanje) 106 pnt; 7. N o 11 e n 96 pnt; 8. Poblet (Sp.) 75 pnt; 14. De Groot 61 pnt. lyk bedrag aan prijzen en premies, buiten de gegarandeerde gages om, verdiend. On geveer 3.500.000 Franse francs werden in de 22 étappes bij elkaar gereden. In dit bedrag zijn niet de extra-premies opge nomen, die door Nederlandse firma's ter beschikking zijn gesteld. Louison Bobet, Poblet en Gaul hebben ieder twee étappe-overwinningen behaald. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de Spanjaard de eerste étappe won en de laatste. De Franse nationale ploeg won zes étappes, Nederland won er drie plus de ploegentijdrit, vervolgens komen België, Luxemburg en de vijf regionale Franse ploegen met elk drie étappezeges, Spanje en Italië wonnen twee keer een étappe. Aix les Thermes naar Toulouse werd af gelegd met het hoogste gemiddelde, 41.659 km in het uur. Het laagste gemiddelde werd bereikt in de tweede Pyreneeën- étappe, van St. Gaudens naar Pau met 30.927 km. Rolland droeg twaalf dagen de gele trui, Louison Bobet zes dagen, Wagt mans twee dagen, Wim van Est en Poblet ieder één dag. Wagtmans heeft tien dagen de groene trui aan gehad, Ockers acht dagen, Wim van Est twee dagen en Poblet eveneens twee dagen. Gaul werd „berg koning" en tevens eerste in het eindklasse ment van de meest strijdlustige renner. Het totaal aantal afgelegde kilometers bedroeg 4495,100. Het algemeen gemiddel de gerekend naar de tijd van Bobet kwam op 34,434 km per uur te staan. Niet minder dan 226 zeilers, een record aan tal, gingen Zaterdagmiddag bij „Het Witte Huis" in Nieuw-Loosdrecht van start op de eerste dag van de Nieuw Loosdrecht-week. De voornaamste uitslagen van de eerste dag luiden: Valkenklasse A: 1. Coppelstock, Mathieu. Flying Dutchman: 1. Frithjofna, Gülcher. 12 m2 klasse A: 1. Mustang, Kraan. Vryheidsklasse A: 1. Naatje, Frech. Olympiajollen A: 1. Jaxita, Prins. 16 m2 streepklasse A: 1. Taas II, Taselaar. Pampusklasse: 1. Piasjager. Jaarsma. 12 voetsjollen: 1. Tweedledum, Leverland. Jeugdklasse: 1. Kluns, De Jong. Valkensklasse B: 1. Vebonilli, Tichgelaar. 12 m2 klasse B: 1. Gent, Breka Caarten. Vryheidsklasse B: 1. Boreas, Van Beu- ningen. Olympiajollen B: 1. Groot Slam, Van 't Hoogerhuvs. 16 m2 puntklasse: 1. Jan de Lapper II, A. van Hemert, HZV, Haarlem. Finn jollen: 1. Swartenhondt, Hofland. Tweede dag Op de tweede dag van de Nieuw Loosdrecht- week hebben de organisatoren voor moeilijke puzzles gestaan. Er stonden twee wedstrijden op het programma. De weergoden werkten echter niet mee om deze volledig te doen slagen. Des morgens stond er zo weinig wind. dat de baan moest worden ingekocht. Het werd een drijfpartij en toen de tientallen boten gelijktijdig de finish bereikten, had de jury van aankocht grote moeite om ze te klasseren. Talloze protesten waren het ge volg. In de middaguren kwam er wat meer wind opzetten en verliepen de wedstrijden, die op een 12 km-baan werden gehouden, beter. De voornaamste uitslagen van de tweede dag (resp. de eerstaankomenden van de och tend- en middagwedstrijd) luiden: Valkenklasse A: Jax, Prins. Flying Dutch man: More Speed, A. Meeuwiscen. 12m2 klas se A: Piasjager, Verhagen. Vrijheidsklasse A: Speediest, De Haas. Finnjollen: 't Swarten hondt, Hofland. Olympiajollen A: Jaxits, Prins. 16 m2 streepklasse: Taas 2, Taselaar. Pampusklasse: Us Heit, I-Ijebbes. 12 voetsjol len: Tweedledum, Leverland. Ondanks het feit dat nog maar kort ge leden de voetballers hun schoenen in het vet hebben gezet, zijn de clubs allerwege en vooral de verenigingen uit het be taalde voetbal al weer druk in de weer met het treffen van voorbereidingen voor het aanstaande voetbalseizoen. Wat de oefen-campagne van de Haar lemse clubs betreft, kunnen wij het vol gende mededelen: Voor RCH: 6 Augustus in Laren: 't Gooi RCH; 10 Augustus in Utrecht: DOS RCH; 14 Augustus in Heemstede: RCH DOS. Voor 21 en 28 Augustus lopen nog besprekingen. In het RCH-elftal (reserves), dat Woens dag deelneemt aan het DCO-tournooi tegen EHS vinden wij de namen van vroegere prominenten als Lasschuit, Koster, De Wette. Bij EDO Bij EDO begint Dinsdag 2 Augustus de training, wederom onder Piet Kluit. Alle bekende spelers, ook Mul, zijn gecontrac teerd, waarbij ook is gevoegd F. Leonhardt (ex-Kennemerland). Aangezien de compe titie van de hoofdklasse al op 28 Augustus aanvangt, blijft slechts geringe tijd voor oefenwedstrijden over. Men heeft er slechts een in het programma opgenomen, n.l. 21 Augustus: EDOHaarlem. Bij Haarlem Haarlem heeft twee nieuwe spelers aan getrokken, n.l. De Vries (Watergraafsmeer) en Flens (DWV). Over de samenstelling van het elftal valt uiteraard nog niets te zeg gen, aangezien deze week pas de training begint. Er zijn twee oefenwedstrijden vast gesteld: op 14 Augustus HaarlemExcel sior en op de 21e tegen EDÓ. RCH heeft de voorbereidingen van het nieuwe voetbal-seizoen ingezet met een ontmoeting tegen Alkmaar. Deze wed strijd, die ter gelegenheid van de feest- week in Midden-Beemster op het gemeen telijke sportterrein aldaar voor vrij veel publiek werd gespeeld, eindigde in een vijf-drie zege voor de Alkmaarse ploeg. In de eerste helft legde Alkmaar een sterk overwicht aan de dag. De Racing- defensie was detoestand dikwijls niet meester en Alkmaar slaagde er in een twee-nul voorsprong te nemen. Wel scoor de de voormalige HBC-speler Duivenvoor de op fraaie wijze tegen, doch nog voor half-time bracht Alkmaar de stand op drieéén. Na de hervatting gaf de wedstrijd een geheel ander spelbeeld te zien. RCH gaf toen de toon aan en hoewel Alkmaar bij verrassing uit een vrije schop de voor sprong vergrootte, lieten de blauw-zwar- ten zich daardoor niet uit het veld slaan. De voorhoede, met Biesbrouck als uitblin ker, liet een prima partij voetbal zien en het was wederom Duivenvoorde, die met een doelpunt van uitstekende kwaliteit de Alkmaar-keeper passeerde. Door Kruyer werd het vervolgens vier-drie, maar ver der kwam RCH niet. Kort voor tijd bracht Alkmaar de eindstand op vijf-drie. De opstelling van RCH was: doel: Van der Voort; achter Jansen (na de rust Van Eek) en Van den Brink; midden: De Jong, De Vos en Hoogendoorn; voor: Brouwer, Kruyer, Duivenvoorde, Biesbrouck en Ho- nout. Zondag 14 Augustus speelt RCH in Heemstede een oefenwedstrijd tegen DOS. Gisteren werden op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam de Noordhol landse athletiekkampioenschappen ver werkt, die Haarlem vier titels heeft opge leverd. Het meest verrassende kampioen schap werd ongetwijfeld behaald door de junior Sieffers, die by het vèrspringen zegevierde met 6.39 m. Zijn grootste con current was daarbij zijn clubgenoot De Sanders, die echter zijn prestatie van vori ge week, toen hij B-kampioen werd met 6.78 m, niet kon herhalen en nu met 6.31 m genoegen moest nemen met de tweede plaats. Doornbosch kwam hier met 6.21 m tot de vierde plaats. Kluft van „Haarlem" won het kogelstoten met 12.84 m, hetgeen voor deze athleet niet direct een geweldige prestatie betekende. Doornbosch kwam hier tot de derde plaats met 12.32 m. Kluft was ook favoriet bij het discuswerpen, doch drie ongeldige worpen zorgden voor een ontijdig einde voor hem. Het zou niettemin toch een „Haarlem"- overwinning worden, want Van Deuren zorgde voor een verrassing, door onver wacht met een worp van 38.62 m zijn kam pioenschap van 1954 te prolongeren. Zonder zich geheel te geven zorgde Verra op de 5000 m voor de vierde titel. Met een licht geblesseerde achillespees overge houden van de IJslandse trip was Verra wel gedwongen het wat rustig aan te doen en zo kon het zelfs gebeui-en,dat de AAC'er Muurlink in het begin van de race een vijf tien meter voorsprong op het peloton kon nemen. Na vijf ronden werd hij echter in gelopen en toen nam Verra ook direct de leiding van een kopgroep van vier man op zich. Groen (AV '23) moest reeds vrij spoedig deze kopgroep laten gaan en twee ronden voor het einde moest ook Borst (Olympus) lossen. De voortreffelijk lopende Ooster man van Suomi bleef toen nog slechts in het voetspoor van Verra meedraaien, doch toen 200 m voor de eindstreep de „Haar- iem"-loper eigenlijk voor de eerste maal in de race flink aanzette, was de tegenstand van de Suomi-athleet gebroken. Nog ge heel fris finishte Verra in 15 min. 25.2 sec., terwijl voor Oosterman, die een uitstekende indruk maakte, een tijd van 15 min. 29 sec. werd afgedrukt. Op de 110 m horden moest Hoogland met een tweede plaats genoegen nemen. Hij maakte een tijd van 16.6 sec. De Reus, die voor de eerste maal een wedstrijd over de hoge horden liep, werd vierde in 17.6 sec. De Sanders plaatste zich vrij gemakkelijk in de finale van de 400 m, doch in die finale startte hij te langzaam om tegen lopers als Rem van Lycurgus en Schmitz van AV '23 een kans op succes te boeken. Zijn serietijd was 53 sec. Lagendijk moest zich reeds in de serie gewonnen geven, doch niet dan na- De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de kaïmpioenscomoetitie Za terdagvoetbal van de KNVB luidden Blauw Wit '34IJselmeervogels 110 Sportclub GenemuidenHoogvliet 20. IJselmeervogels 6 5 0 1 10 28- Quick Boys 6 4 2 0 10 13- dat hij harde tegenstand had geboden. En dat bracht hem tot een tijd van 53.2 sec. In 2 min. 3.2 werd Meyboom vierde op de 800 m, waaruit blijkt, dat deze athleet nog steeds de goede vorm niet heeft kunnen vinden. Een andere „Haarlem"-loper groeit daarentegen juist weer wat naar zijn vorm toe, want de 4 min. 14.9 sec., waarmede Jansen zesde werd op de 1500 m, mag zeer zeker gezien worden. Met een zeer matige sprong van 1.60 m werd Van Zijl derde op het hoogspringen, terwijl Wezel op polsstokhoogspringen wel zeer teleurstelde door eveneens niet verder te komen dan de derde plaats met een sprong van 3.20 m. Aan deze kampioenschappen was de 25 km toegevoegd. Voor „Haarlem" startten op dit nummer Fennis en v. d. Bosch. Fen- nis deed het uitstekend door de derde plaats in te nemen met een tijd van 1 uur 40 min. 36.9 sec., hetgeen een nieuw Haar lems record betekende, v. d. Bosch werd zevende in 1 uur 51 min. 27.3 sec. Tijdens de athletieklandenwedstrijd tus sen Engeland en Duitsland in Londen ver beterde Chataway (G.B.) het wereldrecord over 3 mijl door een tijd te laten afdruk ken van 13 min. 23,2 sec. Het oude record stond sedert October 1954 op naam van Kuc (Rusland) met 13 min. 26.4 sec. Chataway ging in zijn recordrace over 3 mijl over de eindstreep met ongeveer 80 yards voorsprong op zijn ploeggenoot Ib- botson, nadat de beide Duitsers Schade en Conrad al eerder ver achter gelaten wer den. Na afloop van de wedstrijd gaf Chataway toe, dat hij en Ibbotson afgesproken had den een aanval op het wereldrecord te doen. Bij de race was het dan ook opge vallen, dat de beide Britten om de beurt 3 7 14-15 4 1? 5 1 5-28 ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Blauw Wit 6. LQs., 1 Het tournooi om de Umans-beker, dat elk jaar door de Haarlemse vierdeklasser DCO wordt georganiseerd, vindt ditmaal weer op midweekse dagen plaats. Woens dagavond om kwart voor zeven vindt de eerste wedstrijd plaats tussen EHS en RCH 2. Donderdag a.s. spelen DCO en Bloemendaal tegen elkaar. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van DCO aan de Schalkwijkerweg. Op Woensdag en Donderdag 10 en 11 Augustus worden de finales gespeeld. Op Zondagavond 7 Augustus wordt de dames-voetbalwedstrijd DCOHerbido (Utrecht) op het DCO-terrein gespeeld Prins Bernhard heeft een deel van de dra verijen op Mereveld bijgewoond, vergezeld van de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht mr. C. Th. E. graaf van Lyn- den van Sandenburg en de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De prins heeft de gouden zweep uitgereikt aan de eigenaar van het winnende paard „Roland" in het hoofdnummer, de heer R. C. N. Silver. Met het verrijden van de gouden zweep is op Mereveld een in 1887 geëindigde traditie hersteld. De in 1883 door Koning Willem III geschonken gouden zweep was als eeuwig durende wisselprijs door het koninklijk huis uitgeloofd. De trophee, die in het bezit was gekomen van de Koninklijke Nederlandse Harddraverij- en Renvereniging (K.N.H. en R.V.) wordt nimmer definitief eigendom van de winnaars. Als herinnering aan het winnen van de gouden zweep wordt de eigenaar van het winnende paard in het bezit gesteld van een door Prins Bernhard beschikbaar ge stelde gouden zweep, die driemaal in totaal door dezelfde eigenaar moet worden gewon nen. De gouden zweep wordt in 1956 in Gronin gen verreden, in 1957 in Hilversum en in 1958 op Duindigt. De uitslagen van de gehouden draverijen op Mereveld luiden: Haarzuilenprys, 2240 m.: 1. Sterntjes 1.33.7; 2. Theo Bascom 1.33.8; 3. Jakie Scott 1.33.3. Winnend 7.40, pl. 2.20, 1.90, 2.80, gek. 8.50, cov. 5.40. Austerlitzprys, 2200 m.: 1. Sir Parisien O 1.28.7; 2. Spencer Nora 1.30.5; 3. Rita BH 1.29.1. Winn. 12.60, pl. 3.60, 4.70, 6.—, gek. 61.—, cov. 18.10. Montfoortprijs, 1260 m. (Eerste afdeling): Voor het eerst sinds 18S3 is weer gereden om de „Gouden Zweep". De heer Silver heeft de kostbare trophee gekregen uit handen van Prins Bernhard, die haar beschikbaar stelde. Verder ziet men de heer Strooper, die Roland naar de overwinning leidde, met de lauwerkrans. 1. Une Casindra, 1.33.9; 2. Ureka 1.36.3; 3 Untrepid 1.37.1. Winn. 12.70, plaats 2.—, 1.40, 1.70, gek. 20.70 cov. 2.90. Montfoortprijs, 1260 m. (Tweede afdeling) 1. Uhlan Erebus 1.38; 2. Ultra 1.38.7; 3. Ukas 1.38.2. Win. 7.30, pl. 1.50, 1.30, 1.60, gek. 4.70. cov. 3.60 Recordprys der vier-jarigen, 1610 m.: Spencer Gay's Zoon 1.23.5; Sorento 1.23.7 3. Sir Messidor 1.24.2. Winn. 2.20, pl. 1.50, 1.80, gek. 5.50, cov. 3.40 U P V-jubileumprys 2200 m.: 1. Oscar 1.25.2 2. Pepsi Cola 1.26.8; 3. Oiseau 1.28.1. Winn. 2.20, pl. 1.50, 1.80, gek. 5.50, cov.3.40. De Goudenzwecpprijs, 2600 m.: 1. Roland 1.22.5; 2. Peterhof 1.23.2; 3. Narciso van Zora 1.23.2. Winn. 3.60, pl. 1.30, 1.30, 1.60, gek. 4.90 cov. 5. Sportpark Mereveldprijs, 2200 m. (Eerste afdeling): 1. Rebecca 1.25.2; 2. Reine d'Aster 1.26.7; 3. Rhea Hollandia 1.25.2. Winn. 11.80, pl. 3.60, 2.80, 2.30, gek. 6.50, cov. 5.20. Van Gend en Loosprys, 2200 m.: 1. Double Six M 1.21.7; 2. Carlos 1.23. 3. Oranje J 1.24.1. Winn. 1.90, pl. 1.60, 3.20, 3.50, gek. 4.50, cov. 12.70. Sportpark Mereveldprys, 2200 m. (tweede afdeling): 1. Reine Nesoho 1.26.2; 2. Quite- well's 1.27.1; 3. Ruth Buffinton. Winn. 5.80, pl. 1.70, 3.—, 1.60, gek. 10.90, cov. 11.70. Totalisator-opzet f 152.452,50. Chataway een ronde de kop namen totdat Ibbotson even voor de bel voor de laatste ronde luidde, terugviel. Het tempo was voor hem te hoog geweest om het de volle 3 mijl uit te kunnen houden. Chataway daarentegen y/as nog tot een eindsprint in staat en met 61 sec. over de laatste kwart mijl her overde hij het wereldrecord dat hij het vorig jaar Juli op zijn naam had gebracht met 13 min. 32.2 sec. maar later aan Kuc had moeten afstaan. De mijl Geen van de vier deelnemers Hewson (G.B.), Wood (G.B.), Lawrenz (Duitsland) en Lüg (Duitsland) wilde als gangmaker fungeren. Zo gingen de vier als slakken over de baan. De eerste kwartmijl werd afgelegd in 71.4 sec. De positie was toen 1. Lawrenz, 2. Hewson, 3. Lüg, 4. Wood. In ongewijzigde volgorde en in hetzelfde tempo ging ook de volgende kwartmijl. De tijd voor de halve mijl bedroeg 2 min. 23.6 sec. Met langzaam handgeklap begeleidden de 20.000 toeschouwers de athleten, die rustig liepen en over de mijl 3 min. 30.4 sec. noteerden. Toen schoot de Britse kampioen Hewson plotseling naar voren. Hij verkreeg snel een voorsprong op de Duitser Lüg, die de leiding van zijn landgenoot had overgenomen. 300 meter voor de finish lag Hewson nog voor met Wood, die beide Duitsers was gepasseerd, op de tweede plaats. Lawrenz slaagde er in Wood in te halen, maar Hewson was al te ver van hem ver wijderd, zodat deze gemakkelijk won met 7 meter voorsprong op Lawrenz. Hewson noteerde voor de mijl 4 min. 21.6 sec, een tijd welke duidelijk de trage ronden aangeeft, doch de laatste kwart mijl liep hij in 51.2 sec., een van de snelste tijden welke ooit op het laatste kwart van een mijlrace werd gemaakt. De in Amsterdam gehouden bestuurs vergadering van de Nederlandse Kano Bond zijn de ploegen samengesteld, die Nederland zullen vertegenwoordigen in de West-Europese kanokampioenschappen, die 14 en 15 Augustus in Zaandam zullen wor den gehouden. De samenstelling der ploegen is als volgt: Heren: K 1 10.000 meter: Klingers (De Geuzen) Zaandam en C. van Gravesteyn (N K B) Wormer. K 2 10.000 meter: Koch en Kwast (bei den De Geuzen, Zaandam) en Bobeldijk (Quo Vadis) Koog aan de Zaan en Bakker (Viking, Amsterdam). K. 1 1.000 meter: Klingers (De Geuzen) Zaandam en Geurts (Gennepermolen) Eindhoven. K 2 1.000 meter: Koch en Kwast (beiden De Geuzen, Zaandam) en Bobeldijk (Quo Vadis Koog aan de Zaan) en Bakker (Vi king, Amsterdam). K 4 1.000 en 10.000 meter: Daman (Zwet- plassers) Wormer, Bunschoten (Quo Va dis) Koog aan de Zaan, Van Koersel (Spaarnevogels, Haarlem) en Lagrand (De Geuzen, Zaandam). K 1 500 meter: Bobeldijk (Quo Vadis) Koog aan de Zaan en Lagrand (De Geu zen) Zaandam. K 2 500 meter: Koch en Kwast (beiden De Geuzen Zaandam) en Klinges (De Geuzen) en Gravesteyn (NKB). Estafette 4 X 500 meter K 1: Koch, Kwast, Klingers (allen De Geuzen) Zaan dam en Bobeldijk (Quo Vadis) Koog aan de Zaan. Reserve is Bunschoten (De Geu zen) Zaandam. Dames: K 1 500 meter: mevr. Klingers- Bos- schieter (De Geuzen) Zaandam en mej. Van Zandvoort (Gennepermolen) Eind hoven. K 2 500 meter: mevr. Klingers-Bos- schieter (De Geuzen) Zaandam en mevr. Los -Paassen (De Geuzen) Zaandam en mej. A. Vrenegoor en mej. W. Oostenbroek (beiden Trekvogels, Haarlem).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5