Jeugdhuis aan de Kanaalstraat kan Januari 1956 taak beginnen Nieuwe parallelweg zal het Beverwijkse industriegebied ontsluiten Agenda voor Velsen Stevige vrachtvaarder van de HAL van Duitse geboorte Kennemer Lantaarn Druk bezoek aan Castricum Leiding gevraagd, sympathie voldoende voorhanden Onder Amerikaanse naam gelanceerd, onder Nederlandse vlag gekomen WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 5 Gemeente hoeft er slechts f 73.000 voor uit te trekken Hotels volgeboekt. Dorpsstraat druk Gevonden strandartikelen Gontactavond voor badgasten Bridgende badgasten Harmoniemuziek in „Helianare" Ballonnen uit de badplaats naar Engeland VIOS bracht bezoek aan Furenthela Teleurstellende resultaat voor CRB LANGS SLUIZEN EN HAVENS T ellinkje s zodat slechts 73.000 ten laste van de ge meente zal blijven. Het werk zal voor een groot deel in eigen beheer worden uitge voerd. Contact De in het dagelijks bestuiur opgenomen contactpersonen dienen om regelmatig het contact tussen 9taf Jeugdhuis en bestuur gaande te houden. Mevr. HoekFeenstra zal dit doen ten aanzien van de sociaal maatschappelijke zijde van het werk, de heer Kwakkel ten aanzien van de techni sche en organisatorische kant. Het bestuur heeft inmiddels een aanvang gemaakt met voortvarendheid verschillen de noodzakelijke werkzaamheden te doen verrichten. Zo zal ten aanzien van de publiekrech telijke vorm van het Jeugdhuis naar een oplossing gezocht dienen te worden. De meest geschikte is de Stichtingsvorm, zo dat dus een stichtingsacte geformuleerd moet worden. Op korte termijn zal een jeugdleider of -leidster aangesteld moeten worden die een behoorlijke sociaal-paedagogische vor ming heeft ondergaan. Hiertoe wordt contact opgenomen met de scholen voor maatschappelijk werk, met betreffende op leidi ngs - instituten en met de Bond. Wat betreft dit laatste zal het Jeugdhuis zich dienen aan te sluiten bij een van de bonden. Voor dit werk komt daarvoor in aanmerking de Ned. Bond voor Het mooie vacantieweer heeft niet nage laten zijn invloed uit te oefenen op het bezoek aan de gemeente Castricum. Sinds verleden week Maandag zijn alle hotels volgeboekt en ook de pensionhouders hebben geen reden tot klagen. In de avonduren biedt de plaats en vooral de Dorpsstraat, een vrolijker aanblik dan in het vorige vacantieseizoen, toen het dag in dag uit regende en de vacantiegangers weg bleven. Nu zijn er velen die de avonduren ge bruiken voor een wandeling door het dorp en bovendien zijn bijna alle winkels, een enkele uitzondering daargelaten, 's avonds tot 10 uur geopend. Het kampeerterrein van -het P.W.N. maakt op de vacantiedrukte geen uitzon dering. Vooral verleden week was het aan de Zeeweg een drukte van belang in ver band met de vacantie van de bouwvakken. V.V.V. blijft actief Opnieuw heeft de plaatselijke V.V.V. een zomerprogramma samengesteld ten einde de badgasten enige ontspanning te bieden. De wekelijkse bridgedrive in hótel Meijer oefent een grote aantrekkings kracht op de liefhebbers van deze sport onder de badgasten uit. De excursies naar bos en duin onder deskundige leiding krij gen steeds meer deelnemers (sters), doch met de culturele bijeenkomsten van de V.V.V. is het tot dusver minder best ge gaan. Voor de ophanden zijnde bonte avonden op 6 en 30 Augustus verwacht men evenwel grote toeloop. De volgende gevonden voorwerpen zijn aangegeven bij de Wijk aan Zeese politie post: Houten schepje, strandschep, armband, statief van fototoestel, vlieger, halsketting, handdoek en zwembroek, wit oorknopje, plastic bal in net, ring met sleutels, groen wit geblokt kussen, huissleutel, wit kinder schoentje, badtas met inhoud, kindersok, rubber zadeldek, wit gymschoentje, sleutel, blauwe handdoek, khaki broekje, twee paar witte gymschoentjes, handdoek en zwem broek, beige kindervest, portemonnaie, armband, jongenskous, kinderhemd, ring met twee contactsleuteltjes en een blauw gymschoentje.' Haar eerste schip werd 1856 gebouwd bij Caird Co te Greenock en heette „Bo- russia", was 2349 ton groot en liep 12 mijl. Met het zusterschip„Mammonia" opende deze maatschappij een passagiersdienst op New York. Al spoedig kon de dienst een uitbreiding ondergaan en in 1886 werd één van de voornaamste concurrenten, de Carr Linie in de Hapag opgenomen. Direct daar na kwamen twee expresse stoomschepen in de vaart, de „Columbia" en de „Augus ta Victoria" van 7200 reg. ton bruto en een snelheid van ruim 19 mijl. Deze schepen werden gevolgd door de „Fürst Bismarck" en de „Normannia." Er werden goede za ken gemaakt. Dat blijkt uit het feit, dat in 1896 al twee grote passagiersschepen, elk 13.000 ton groot in dienst gesteld konden worden. En zo breidde de vloot van de Hapag zich geleidelijk uit waarvan som mige namen in de geschiedenis van de scheepvaart worden vermeld. Zo verover de de „Deutschland" in 1900 op de eerste reis de blauwe wimpel. Latere „Duivendü'k" Het schip, dat tegenwoordig „Duiven- dijk" heet, is van latere datum. Deze kwam in 1930 gereed bij de Deutsche Werft onder de naam „Vancouver," tegelijk met het zusterschip „Tacoma". Overigens was dat jaar erg belangrijk voor de Hapag, want er werden 7 nieuwe schepen aan haar vloot toegevoegd. Behalve de twee bovenge noemde kwamen er bij de „Bitterfeld", de „Kurmark", de Nordmark", de „Stassfurt" en de „Uckermark", schepen van 7000 tot de 7700 ton. De Hapag stond bekend als Duitslands grootste scheepvaartmaatschappij. Het aantal schepen waar men in 1940 over be schikte bedroeg 104. De Norddeutscher Lloyd had er dat moment 66, de Hamburg Südamerikanische D. G. 49 en de Deut sche D. G. „Hansa" telde er 43. Van de Hapag waren de „Hamburg" en de „New York", elk 22.000 ton groot, de grootste schepen. De meeste schepen, die niet ge torpedeerd werden of om andere redenen tot zinken kwamen, werden bij het uitbre- Teneinde de onderlinge band tussen de Gereformeerde badgasten in Wijk aan Zee te verstevigen is in huize „Henriëtte" een contactavond gehouden. Hiervoor bestond een zeer grote belangstelling. Nadat men onder leiding van de heer H. Slings een duinwandeling had gemaakt, werd de avond verder op prettige wijze doorge bracht. Zang en muziek, voordrachten en declamatie zorgden voor de nodige afwis seling. Na afloop toonde elkeen zich zeer tevre den en deze avond zal zeer zeker voor her haling vatbaar blijken te zijn. ken van de oorlog in beslag genomen en dat overkwam ook de „Vancouver" die zich in de Westindische wateren bevond. Al spoedig werd de naam veranderd in „Curacao" en het voormalige Duitse stoomschip kwam in de vaart onder, beheer van de Koninklijke Nederlandse Stoom boot Maatschappij. Dit heeft geduurd tot 1946. In dat jaar werd de „Curacao" toe gewezen aan de Holland-Amerika Lijn en verdoopt in „Duivendijk". En wat gebeurde er met het zusterschip „Tacoma"? De Hapag heeft dit schip even eens af moeten staan. Onder dezelfde naam is deze stomer gekomen onder de vlag van Uruguay en wordt beheerd door Admini- stracion Nacional de Puertos met Montevi deo als thuishaven. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Speciaal voor de badgasten heeft de bridgeclub „Wijk aan Zee" een drive ge houden, die een zeer grote belangstelling trok. De uitslag was: Groep A: 1. Nathans-Zandbergen 41% p. 2. In 't Veld-v. d. Brink 40 p. 3. Boom-Piro- vano 39 p. 4. Jansen-De Liefde 35% p. Groep B: 1. mevrouw Nathans-Schaafs- ma 46 p. 2. de heer en mevr. Gertenbach 44 p. 3. mevr. Peddemors-Wessels 42 p. 4. Sprangers-Muller 37% p. 5. Waagmeester- Vester 37 p. Groep C: 1. Steenbergen-Hilbers 26% p. 2. v. d. Aar-v. d. Putten 22 p. 3 en 4. Duin- meyer-Grapendaal en mevr. Spits-Roden- burg 21% p. 5. de heer en mevr. De Haan 19 p. In het Wijk aan Zeese sanatorium „He- liomare" heeft het harmoniecorps van de Amsterdamse P.T.T. een concert gegeven en op deze wijze de hier verpleegden een paar prettige uren bezorgd. Door vacanties was het orkest niet volledig, maar het ge- bodene was niettemin van zeer goede kwa liteit. Een applaus, dat na elk nummer aangroeide tot een ovatie, vormde de be loning voor de ijverige muzikanten, die zich van hun beste zijde lieten zien en horen. De op 9 Juli opgelaten ballonnen, tijdens een door de Wijk aan Zeese V.V.V. georga niseerde wedstrijd, zijn, voorzover niet on derweg verongelukt, terecht gekomen in Engeland en Noord-Ierland. De namen van de winnaars zijn: 1. Th. de Groot, 2. M. Sleitlinger, 3. J. v. d. Wel, 4. J. Diephuis, 5. A. van Amersfoort, 6. M. v. d. Mey, 7. H. Herrebrugh. Circa 100 dames- en herenleden van de Castricumse gymnastiekvereniging VIOS zijn van Zaterdag tot Maandag in het Limburgse Voerendaal geweest, op uitno diging van de zustervereniging Furenthela aldaar. In twee touringcars vertrokken de Cas- tricummers Zaterdag naar de plaats van bestemming waar men om 7.15 uur in de avond arriveerde. Met het Voerendaals fanfarecorps voorop werden de VIOS- leden ingehaald en na deze hartelijke ont vangst maakte men kennis met de pleeg ouders, in wier huiselijke kring het res terende gedeelte van de avond werd door gebracht. Met de leden van Furenthela maakten onze plaatsgenoten Zondagmorgen een ■tocht per touringcar door Limburg en 's middags vonden er onderlinge turnwed- strijden plaats. De herengroep van Furen thela was onbetwist de meerdere van die van VIOS, maar de dames, die tegen een damesgroep uit Bleijerheide uitkwam, omdat Furenthela'geen damesgroep heeft, toonde zich in alle opzichten supérieur. Zondagavond heeft men op z'n Limburgs feest gevierd en Maandagmorgen werd een wandeling in de omgeving van Voe rendaal gemaakt. Heel Voerendaal liep 's middags uit om de Castricumimers uitgeleide te doen en vermoeid, maar voldaan, kwam men 's avonds weer in Castricum. Ter ontsluiting van het industriegebied ten Noorden van de Wijkermeerweg in Be verwijk is het wenselijk dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het aanleg gen van een parallelweg tussen de Wtjker- meerweg en de Sint Aagtendük. Deze weg zal aansluiten op de parallel weg die door het Rijk zal worden aangelegd evenwijdig aan de nieuwe rijksweg no. 9, vanaf de klaverbladaansluiting op de rijks weg, op grondgebied der gemeente Velsen, naar de Wijkermeerweg. Burgemeester en wethouders achten het tot standkomen van deze weg, die in de toekomst kan worden doorgetrokken tot de in het ontwerp-streekplan IJmond-Noord geprojecteerde weg naar de Zaanstreek, van groot belang. Bij de St. Aagtendijk zal de weg aansluiten op de door het rijk te maken tunnel onder de rijksweg. De kosten van het aanleggen van de weg worden geraamd op 173.000,Met de rijkswaterstaat is overeenstemming bereikt inzake een door het Rijk te betalen bij drage in de kosten van aanleg van deze weg. Het bedrag dat het Rijk voor zijn rekening zal nemen is bepaald op 100.000, Enige weken geleden is de Castricumse Reddings Brigade De Strandlopers een do nateurs-actie begonnen en voorts heeft het bestuur, via een rondschrijven, de be volking gevraagd wanneer men geen lid wenste te worden financiële medewerking te verlenen aan de aanschaffing van een buitenboordmotor. Tot dusver heeft de stem van het bestuur als die van een roe pende in de woestijn geklonken: slechts één nieuwe donateur kon de secretaris in schrijven en de voorzitter, de heer J. de Vries, ontving van mevrouw M. C. L. D. een gift van vijf gulden. Nochtans geeft men de moed niet op en het is voor het actieve bestuur te hopen dat het alsnog een groot aantal donateurs èn een evenredig aantal giften kan in schrijven. WOENSDAG 3 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 29 uur, „Avontuur in Tanger". Rex, 20 uur, „Zomerzotheid" met Cees de Lange. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. DONDERDAG 4 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het grote geheim". Rex, 20 uur, „Politie-lokaas". Pieter Vermeulenmuseum, als Woens dag. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. Het jeugdhuis aan de IJmuidense Kanaalstraat komt thans uit de grondverf letterlijk en figuurlijk. Na enige samenkomsten, waaronder die van 17 Juni be langrijk was als trefpunt van 'bestuur der V.J.C., geestelijken, industriëlen en middenstanders en waar de plannen werden bekend gemaakt ten aanzien van het nieuwe jeugd'centrum terwijl voorts suggesties van de andere kant werden gespuid, bleek de sympathie voor het streven van de Velser Jeugdcentrale over duidelijk. Op 22 Juli volgde reeds de eerste ver gadering van het dagelijks bestuur van de V.J.C. met het voorlopig bestuur van het Jeugdhuis. Dit bestuur werd geïnstalleerd door de voorzitter van de Stichting De Vel ser Gemeenschap, de heer Van Os van den Abelen en de voorzitter van de Velser Jeugd Centrale, de heer W. Wessels. In het bestuur van het Jeugdhuis heb ben de volgende personen zitting: voorzit ter: W. Wessels (voorzitter Velser Jeugd Centrale), 2de voorzitter: kapelaan J. Kerstholt (R.K. geestelijke IJmuiden- West), secretaris: F. van Rooy (vertegen woordiger Ind. Volkshuis Velsen-N.); Penn.meester: L. de Boer (financieel des kundige), contactpersonen: mevr. A. Hoek- Feenstra (Humanistisch Verbond) en G. J. Kwakkel (secretaris Velser Jeugd Cen trale) en voorts: mej. G. Beimers (Gere formeerd Evangeliste), J. Hühl (Soc. Maatsch. Werk), A. Jansen (Bouwkun dige), W. Doevedans (Industrie), B. J. G. Oomen (Speeltuin D.S.S.), terwijl nog zit ting zullen nemen nader aan te wijzen vertegenwoordigers van a. Speeltuin Heu- velwijk en b. Ned1. Hervormde Gemeente. Sociaal Cultureel Vormingswerk. Ook voor het aanvragen van rijkssubsidie voor dit Jeugdhuiswerk is het belangrijk lid te zijn van deze Bond. Inmiddels zijn stappen ondernomen ook van andere instellingen ■subsidie te verkrijgen. Leiding nodig Een aanvang is verder gemaakt met ac ties te voeren om belangstelling te kwe ken voor dit noodzakelijke werk en finan ciële steun te verkrijgen, ook van particu lieren. Ook zal actie gevoerd worden om de nodige hulpleiding voor dit Jeugdhuis aan te trekken. De reeds gepubliceerde ar tikelen over dit laatste punt hebben reeds tot gevolg gehad dat momenteel een 10-tal inwoners zich heeft aangemeld. Meer men sen zijn echter nodig. Mensen die zich aangetrokken gevoelen hun schouders te zetten onder dit werk. Het zou prettig zijn als de straks aan te ©tellen vaste leider/ ster nog vóór het Jeugdhuis definitief ge opend wordt (als streefdatum is aange houden 1 Januari 1956, als de verbouwing, waarop zo lang gewacht wordt dan ten minste gereedgekomen is) met een staf hulpleidang plannen kan opmaken, pro gramma's kan opstellen en het werk kan voorbereiden. Wie daarom meer van dit werk wil we ten alvorens zich aan te melden, kan op het Bureau van de Velser Jeugd Centrale deze inlichtingen bekomen. Moerberg- plantsoen 22, dagelijks van 9 tot 12.30 urn en 2 tot 5 uur. Deze hulpleiding, zowel mannen als vrouwen, minimim leeftijd 18 jaar, is be doeld om met de in het Jeugdhuis op te vangen jeugd bezig te zijn onder leiding van de vaste leider, een en ander volgens op te stellen programma. De activiteiten die met en voor en door deze jeugd zullen worden bedreven zullen zeer veelsoortig zijn: spel, sport, handenarbeid, hobby- werk, toneel, lezen, handwerken, enz. enz. Zo veel mogelijk zullen de levensbeschou wingen in de hulpleiding vertegenwoor digd dienen te zijn. De hulpleiders en -leidsters zullen ten aanzien van dit werk hun geestelijke adviseurs in het bestuur aantreffen. Zo nodig zullen voorts speciale cursussen voor deze hulpleidang worden georganiseerd. Teneinde een goede start van dit werk te garanderen zal de hulp leiding uit zeker 30 personen moeten be staan, die vrijwillig een of meer avonden en zo mogelijk middagen beschikbaar zijn. HET STOOMSCHIP op het plaatje is de „Duivendijk" van de Holland Amerika Lijn. In 1930 gebouwd bij de Deutsche Werft in Hamburg meet de „Duivendijk" 8338 reg. ton bruto bij een lengte van 146,33 m, breedte 49,58 m en een holte van 9,03 m. Het schip heeft een draagvermogen van 10246 en een bunkercapaciteit van 2133 ton. De stoom voor de 4 Parsson turbines wordt geleverd door 4 Schotse ketels. De 6200 pk geven het schip een snelheid van ruim 14 mijl. De „Duivendijk" is in 1946 in de vaart gekomen voor de Holland Amerika Lijn. Oorspronkelijk heeft het schip gevaren onder Duitse vlag voor de Hamburg Ameri- kanische Paketfahrt A.G., zoals de officiële naam is van de HamburgAmerika Linie, welke maatschappij in 1847 is opgericht. Aan de slag Het is droef, reeds nu de luchtige Augustusgedachten te vervangen door het degelijker breinwerk van de nieuwe win ter,maar het blijft hoogstwaar schijnlijk, dat op een kwaad moment deze zoelte plaats moet maken voor een natte sneeuwbui en gij, vaders van gezinnen, met kachelhoutjes dient te gaan stoeien. Wanneer de kachel dus een maal snort, komt de gezellig heid weer binnen en op haar rug draagt zij vaak de liefheb berij het knutsel-, pruts- of knoeiwerkje. Teneinde pruts- en knoeiwerk te voorkomen, heeft de Velser Jeugd Centrale, die vandaag ongewild nogal eens door deze kolommetjes dartelt, opnieuw een basiscursus handenarbeid op touw gezet met de bedoe ling het onderwijzend perso neel en de jeugdleiding weg en handwijs te maken in het onontgonnen gebied der lief hebberijen. Half September start de V.J.C. ermee en er wordt les gegeven in papier- arbeid, houtarbeid, leerbewer- king, boekbinden en karbon- arbeid, boetseren, pitrietvlech- ten plus linoleumsnijden. Als het even genoeglijk wordt als de vorige keer, kunnen er uit 25 werkavonden (2% uur lang) heel wat doorknede handje- gauwen komen. Goeie dan. En dat voor een simpel tientje Van slag af Lang wil ik er niet over zeu ren, maar het is een verdrietige zaak, dat de massajeugd-plan- nen dit jaar niet door zullen gaan. Waar de oorzaak ligt, doet er hier minder toe, maar het moet mij van het hart, dat zulke dingen vooral niet mo gen verdrinken in stapels pa pier en lange palaveren, maar dat er gedaan moet worden. Het is hard nodig en hoog tijd. En de nodige leiding moet toch te vinden zijn in dit jonge Velsen vol weldenkende lieden. Of zou het daar dan tóch weer op afspringen? In elk geval: volgend jaar moet het subiet kunnen en geen smoesjes. Een bijkans ideale en uitermate nuttige vorm van vacantie- besteding heeft meneer Wijnberg uit Santpoort voor een zijner kleine discipelen gevonden, zeggende, dat de kleine man maar eens een paar uurtjes op de splitsing Parkweg en Stationsweg móest gaan postvatten, voorzien van een papiertje en een pot lood om daar volgens de regelen der Rijkswaterstaat een privé- vërkeerstelling te organiseren en vader, na afloop dé vruchten van het tellen moest komen tonen. Kleine man tevreden af en tellen als een bezetene. Dank zij deze nauwe samenwerking tussen een Santpoorter en een aan hem toevertrouwd mensen kind ben ik thans in staat ulieden in tien decimalen nauwkeurig te vertellen, hoeveel auto's en andere middelen des vervoers per uur er alzo in deze bezige vacantiemaanden Sluiswegwaarts wentelen en hoeveel er terug komen. Mèt een paar door de kleine teller verworven zekerheden erbij, die aan het einde van dit chapiter eveneens geheel gratis aan u zullen worden voorgelegd. Welaan. Het knaapje begon op een Vrijdagmorgen te 9.20 uur te turven. Hij turfde een uur in de morgen tot 10.20, zoals gij slim hebt kunnen uitrekenen, om daarna nogmaals een uur te tellen tot 11.20 uur. Tot groter overzochtelijkheid geef ik u zijn resultaten in een kolommetje: c O t/i -•-» O SH Richting Rijksweg 9.20—10.20 210 10.20—11.20 102 Richting IJmuidenSluisweg 9.20—10.20 235 10.20—11.20 102 Hieruit zou dus kunnen voortvloeien, dat het verkeer Noord-Zuid drukker is dan andersom, maar dat zal wel aan de vacanties liggen. De paar bussen, die zich over de Parklaan repten, moeten onder het locale verkeer gerang schikt worden, want het is niet aan te nemen, dat er zich nóg meer ezels aan de reeds veel- malig bestoten steen zullen be zeren: de stalen bogen, die het hoge verkeer „afromen" zijn nu al zo vaak tegen de vlakte gegaan, dat het zo langzamer hand tot de hersenen der „kastenbestuurders" moet zijn doorgedrongen, dat hunne ve- hikelen niet thuishoren onder de Velserspoorbrug en de hek werken der Middensluis en dat bovendien die hele Sluisweg alleen maar voor licht ver keer openstaat. Niettemin hoop ik niet op de noodzaak ooit uit eigen beurs de schade te moeten betalen, die er in de loop der komende maanden toch nog aan dit waarschu wend metaal zal worden toe gebracht. Het manneke, dat daar zo zoet stond te tellen, was het wel opgevallen, hoeveel auto- mabielen de Stationsweg in de richting van de oude Schip- persbeurs probeerden in te slaan of voort te zetten. Het daar geposteerde inrijverbods bord weerhield deze dommerds daar wel van, maar niettemin leert dit grote aantal vergis singen, dat een waarschu wingsbord aldaar geen over bodigheid mag heten. Netzomin als het bord, dat er nu van gaat komen op de weg van Amsterdam naar de ponten, want ook daar is blij kens veler ervaringen nog zulk een gemodder gaande, dat de ponten overbelast ra ken van het verkeer, dat van Amsterdam komt en heg nog steg weet. Bedankt A. N. 18 11 27 26 o 22 20 13 34 t/> O 3 ra 127 94 271 265 s: U O 2 3 ca 27 3 32 43 2 23 wei van Velserbeek opluistert, heeft evenals zijn collega, die in het zwembad de Heeren duinen werd bijgezet, een ver woede geestdrift onder de be zoekende maagdekens en knaapkens opgeleverd. Moge er dan elders in dees' Lantaarn gemopper worden vernomen over het trage opschieten van de plannen voor de Velser massajeugd, in autowrakken zijn wij tenminste goed vlug. Fietsprobleem Op gevaar af, dat gij mij voor een bejaarde zeurkous gaat verslijten, wil ik u nog maals komen aandragen met het knellende vraagstuk van de fietsers in Velserbeek, die buiten Beuken- en Lindelaan vrolijk doorpeddelen, vrome wandelaars naar het leven staan en zich ook niet aan de dagen storen, dat er helemaal niet in het park gefietst mag worden. Gij kent dit van mij: hele maal niet fietsen daar, heb ik reeds enige malen driest be pleit. Het onderwerp heeft blijkbaar ook andere penne- vaerders beroerd, want het „Kennemer Dagblad" is zich eveneens wezen stoten aan de ongeregeldheden op Velser- beéks lommerrijke lanen. Men wijt dezelve in de eerste plaats aan de onduidelijkheid der groene borden aan de ingan gen, waar een 'compleet treur spel in vele bedrijven is opge schilderd, dat door geen enkele sterveling ooit gelezen wordt om de eenvoudige reden, dat het meer een treurspel dan 'n krachtig verbod is. Men wil het veel eenvoudiger allemaal en aangezien ik de eenvoud min moge men rekenen op m,n steun: zet daar op de dagen, dat er niet gefietst mag wor den verplaatsbare borden neer, die door iederen begrepen worden: rood veld met witte band. En het fietsen is üit. Misschien wel, maar mij nentwege worden het dan met een permanente, onverwoest bare dubbel-geëmailleerde borden, zodat het park weer een lustoord wordt en geen bedreiging van veler lichame lijke en geestelijke gesteldheid. Dat tieren tegen fietsers op bospaadjes wordt toch zó ver moeiend Van oud naar nieuw Het is een mooi modern be drijfje geworden, dat schoen maker H. Vissinga in het be gin van de nieuwe week aan de Scheldestraat kon gaan be trekken: hij verplaatste met een opgelucht hart zijn leest uit de Bloemstraat naar de nieuwbouw en kan daar bogen op een lapperij, die deze naam haast niet meer verdient. Maar deze schoenmaker van de oi"de stempel, die 28 lange jaren geleden uit Oude Pekela in het Groningse naar IJmui den emigreerde, toen de vroe gere eigenaar A. Vodegel van de Bloemstraat naar Amerika overstak, en die over twee jaar de halve eeuw met els en pikdraad vol maakt, is toch verknocht genoeg aan de oude stiel, dan dat hij het meteen maar een „fabriekje" zou willen noemen. Zes jaar geleden begon de verhuizing eigenlijk al met de onteigeninsprocedure van zijn pand in oud IJmuiden en nu is het slotaccoord gekomen met de eerste hamerkloppen op het zoolleer, dat uit het propere magazijn in de nieuwe zaak naar de al even propere werkplaats kwam. Waar het goed moet zijn voor een vak man om te vertoeven, want de modernste machines zorgen er voor IJmuidens voetbekleedse- len: een uitpoets-schuurmachi- ne bijvoorbeeld staat er glim mend klaar voor de laatste afwerking van het gerepareer de schoeisel. Toen Vissinga op zijn dertiende de veenkolonia le schoenen aanving te lappen, ging dat nog met het handje en de romantiek was in die dagen wellicht in grotere mate present boven leest en binnen zool, maar de roep van de nieuwe tijden kon niet misver staan worden en in een kleine halve eeuw maakte deze Grön- neger dan ook de evolutie mee van het schoenreparatiebe drijf, dat hem dank zij hard werken tenslotte aan de Schel destraat nommer 7 bracht. Proficiat met zoveel moois! W. B.! Bedankt vader Wijn berg. Bulletin Mijn waardering voor de genen, die achter het „Nieuws bulletin" van de Velser Jeugd- Centrale staan en met hun pennevruchten elke maand weer voor een leesbaar stuk gemeenschapslectuur zorgen, stijgt met de maanden. Want nu al ruim vier jaren lang schuift dit vlekkeloos gesten cilde blad in mijn bus en elke keer weer bevatten de nette bladzijden de overtuigings kracht via welke alleen een werk als dit is vol te houden, benevens een aantal lezens waardige bijdragen en een se rie tekeningen van de hand van meneer Kwakkel, de amb tenaar voor jeugdzaken, die onversaagd in de Velsense Jeugdbressen blijft staan en, onder ons gezegd, wel wat heel veel vrije tijd offert aan het belang van de V.J.C. Hetgeen gelukkig geen ver loren tijd is, want er valt een berg te verzetten, in dat Vel sen van ons, zoals ik u op deze en andere plaatsen al eens heb pogen uiteen te zetten. Het nieuwe Jeugdhuis aan de Ka naalstraat staat op uitbotten en aan de onspanning van de „massajeugd" wordt nijver ge werkt al lukt het nog niet. Het werk moge dan veelal in de stilte der binnenkame- ren geschieden, ik neem er niettemin diep de ruitepet voor af, want het wil wat zeggen in dit nogal ordeloze stuk IJ- mond zaken op poten te zetten, waarvan iedereen overtuigd is, dat zij deze poten nodig heb ben, maar waaraan slechts weinigen een p.... toesteken. Of niet soms? Mooier dan nieuw Het lichtgroene kadaver van een vuilnisauto (netjes schoongemaakt, hoor moeder), dat sinds enige tijd de speel- Uit het verre Eindhoven bereikt mij een missive van een daar vacantievierende IJmuidenaar, meneer H. de Boer uit de Leeuweriklaan, die met een serie behartenswaardige opmerkin gen komt aandragen uit Neêrlands lichtstad. Want die lichtstad draait elk jaar een vacantiebestedingsprogramma in elkaar, dat hij de Velsenaren graag eens vriendelijk onder de verbrande neuzen wil houden met de vraag, of zoiets óók niet zou kunnen. Ik wil gaarne zijn bescheiden tolk zijn, gelezen hebbende, wat een Eindhovens vacantiecomité alzo aanbiedt aan degenen, die de Dolemieten de Dolemieten moeten laten en die geen teen in het water van het Lago di Garda krijgen. Want er wordt een echte ken nog nooit heeft gezien, „vacantiekrant" uitgegeven, waarin van dag tot dag de ver richtingen van 't comité voor noemd worden bericht. En dat is niet zo zuinig, want de bio scopen vertonen in de ochtend uren voortreffelijke films. Niet al te zware kost, maar toch ook weer niet uit het blote-benen- gooi-maar-raak-genre. En dan treedt het kindercircus „Elle boog" op, dat in Rex indertijd triomfen heeft gevierd.Er trekt een wagenspel door de stad, er worden uitstapjes voor de kin- ders en voor de oudjes georga niseerd en de dierenbescher ming houdt een fleurige hon denshow de stad krijgt een kermis en ergens in het oord der gloeilampen heeft meneer Eric Schneider zijn Lilliputstad opgebouwd. De openingsavond was al di rect niet mis. Het orkest John ny Holthuyzen speelde en Ans Heidendaal zong. Morgen een grootste variétévoorstelling voor één heel kwartje en ook nog een operavoorstelling met „Faust" tegen uitverkoopprij- zen. We zijn er nog niet, als u dat mocht menen, want de cultuur met een zware C komt voor waar ruimschoots aan haar trekken: een tentoonstelling van beeldende kunst in de open lucht en de orgelbespe lingen zijn niet van de lucht. Iedere Eindhovenaar kan voorts, als hij dat graag wil, voor een krats op reis naar Keulen of het Eiffelgebergte, het Arthal en de Ardennen, naar Staphorst of naar Giet hoorn en wie de Zuiderzeewer- krijgt die kans óók al. Tegen sterk gereduceerde tarieven, mensen. Mijn tijdelijke Eindhovenaar is daar eens over gaan pieke ren en hij liep de mogelijkhe den in Velsen na, om ook eens iets dergelijks op de pennen te nemen. Een Velser Gemeen schap hebben we ervoor,meent hij en een Velser Vacantie comité zou allicht in elkaar te draaien zijn. Het lijkt mij ook wel. Het is evenwel de vraag, of er voldoende fut in ons Vel sen huist, om de Eindhovense ideeën te gaan bekijken. Deze week een mannetje erheen? Waarom tenslotte niet, want op dit punt gebeurt er in Velsen nog veel te weinig en er is ge noeg ruimte en materiaal in de stad aan de zee zeg nou zelf. De zalen zijn er, de gezelschap pen komen er graag voor over, het geld kan geen groot pro bleem zijn en als we met alle geweld bijvoorbeeld eveneens een openluchttentoonstelling willen hebben, dan is „Felison" wellicht te porren voor een vriendelijk opzetje in de Lin delaan van ons Velserbeek, waar een galerij van schilder en beeldhouwwerken bepaald niet zou misstaan. Meneer De Boer wordt in ieder geval bedankt voor zijn attentie. Wie hem wil bellen over deze aangelegenheid, kan hem op nummer 64192 bereiken en het vacantiecomité is in het bezit van telefoon 9211. Niet te lang over denken, anders is de gloeilamp ginds uit,maar dóén. LAMPENIER.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7