JD Rooie ruggen Cinematheek te Parijs Waarom gaan wij naar de bioscoop Nationaal Archief van filmkunst AMERIKAANSE JE UGDMISDAAD Nieuwe uitgave van Obrechts werken Tien meest bezochte films nog niet de tien meest geslaagde films Het Franse Boek Onze Puzzle Opgravingen in Sicilië Gouden kroon voor Aruba Ook wij hebben ons filmarchief! En- kele voorbeelden daaruit illustreren dit artikel: hiernaast Fritz Lang, in de eerste kolom de in de dertiger jaren vooral zo populaire komiek Harold Lloyd (in de lachspiegel) en helemaal onderaan Erich von Stroheim in „Ultimatum". (Van onze correspondent in Parijs) De letters JD voor „juvenile delinquency" gen, 140 ontvreemdingen en 40 auto-dief- of jeugdmisdaad zijn in Amerika een stallen plaats. Er werden 31 personen op erkend begrip geworden voor een alar- straat met een revolver bedreigd en be- merende en zich steeds verder uitbreidende roofd. wantoestand. Velen houden nog vol, dat de De misdaad kost New York honderdveer- jongeren onder de twintig in 1955 niet op- tigduizend dollar per dag. Per jaar kost de vallend verschillen van de „verloren jon- misdaadbestrijding in geheel Amerika gerengeneratie" na de eerste wereldoorlog, twintig milliard dollar zeven maal het die zich niet kon ontplooien door de crisis, bedrag, dat aan de Amerikaanse kerken of de jeugd van een tiental jaren later, die wordt geschonken. Op de begroting van de opgroeide met het wilde, rijk met alcoho- stad New York wordt anderhalf millioen lica bespoelde vermaak van de twintiger dollar uitgetrokken „voor algemene doel- jaren, het tijdvak van het drankverbod, het einden ter bestrijding van de misdaad." Dit gangsterdom en de hoogconjunctuur, of de jaar beschikt de stad over bijna vier mil- „losgeslagen generatie" na de tweede licen dollar voor een programma van ont- wereldoorlog, die naar een „geloof" zocht spanningsprojecten ter bestrijding van de en zich uitleefde in een cynisch ontkennen misdaad onder de jeugd en vooral om de in van de moraal. benden verenigde jongeren iets beters om De JD verschilt hier echter van. Een deel handen te geven dan straatschenderijen en der jeugd heeft JV.V.6.V. uvU. iets gemeens gekregen, erger. Jfpf r li6 Hamüi Tussen 1950 en 1955 is de jeugdmisdaad in Een trefzeker geneesmiddel tegen de SEDERT ENIGE DAGEN heeft Parijs zijn Llovd in een van ziin eer^tefilms heeft de 7erenigde staten ™et vijfenveertig per- jeugdmisdaad bestaat er niet. Criminologen museum van de film gekregen. Het is on- gedragen als een lasso van de befaamde cent. gestegen. Deskundigen zijn van hebben verklaard dat er „een versterking dergebracht in de kelders van het Museum cowboy Tom Mix vinden. De japon die zf? te2en 1960 meer dan ver- nodig is van de structuur van het land en voor Moderne Kunst aan de Quai de Asta Nielsen in 1923 in de film „Loulou" Qubbfld zal. zUn- i ten geestelljke renaissance. De steden, die Tokyo, oorspronkelijk holle, akelige don- Van Leopold Jessnen vertoonde, staat er t Het met moeilijk illustratiemateriaal het zwaarst met het misdaadprobleem te kere ruimten, die men thans tot een won- uitgestald naast een wonderlijk zelfportret: vinden voor wat JD inhoudt. In zeer kampen hebben, zochten het eerst hun heil derlijke opeenvolging van kabinetten, nis- het gelaat is geschilderd en het haar heeft racante_ kranten kon men feiten als deze m een uitbreiding van de politiemacht en sen, zalen en hoeken heeft verbouwd door zij van lapjes pluche in verschillende tin- vmden: gr°*er aan1;a1, ontspanningsmogelijk- middel van triplex en wanden van plexi- ten rood gemaakt. Men kan er zien, dat Augusta, Georgië. Een 15-jarige jon- heden. New York heeft vijf politiemannen glas. Te zeggen dat Parijs nu zijn film- Valentino eigenlijk Rodolfo Guglielmi heet- £en schoot op en verwondde een 16-jarige op iedere tweeduizend inwoners. Er zijn museum heeft gekregen, is wellicht niet te en dat hij zo tekende toen hij op 10 Juni buurjongen en doodde hem vervolgens met ®cbtar steden, die maar een politieman helemaal juist, want in wezen bestaat de 1925 voor het eerst Amerika binnenkwam. een tweede schot „om hem uit zijn lijden te hebben per duizend inwoners en die hun Cinematheek, zoals zij wordt genoemd, Een vitrine bevat het uniform, dat Erich helpen." Ze hadden gedronken. JD-vraagstuk hebben weten op te lossen, al tientallen jaren. Na de bevrijding kreeg von Stroheim in zijn befaamde film „Wed- Manchester, New Hampshire. Een 17- Eon voorbeeld hiervan is lomona in zij echter voor het eerst van de staat een ding March" heeft gedragen en er zijn te- jarige jongen werd gearresteerd om voor Ualifornie, waar drie jaar geleden jonge- behuizing toegewezen aan de Avenue de keningen van hem, die hebben gediend als moord terecht te staan op een 4-jarig meis- re7 jreJ1 i1 oorlog woerden, daarmee be- Messine, die bestond uit een des winters costuumontwerpen en regie-aanwijzingen, je, dat hij in een kelder had gelokt en met schikkend over een arsenaal van negentien ijskoud bioscoopzaal- evenals foto's van de scènes, welke de een- een bijl doodgeslagen jachtgeweren, twaalf geweren, zestig staven tie met een haltetje suur uit zijn (Una heeft geschrapt JeffersonvUIe, Indiana. - Een 17-jarige 'heT SS^Ïan ervoor, waarin men Ook aan de zogeheten „absolute film en i0neen schoot onder de neen vin ziin mop- j j „terreurregime van de ben een aantal oude fo- aan de tekenfilm is veel aandacht besteed. m°®£dd'vergaarde dat den werd een einde gemaakt door het beter to's en filmtoestellen De eerste tekenfilm van E. Reynaud is als vader nilt tevreden wis gelest mlt taken ,aan de pohtie' d!e ten had tentoongesteld transparant tentoongesteld: duizenden de Jan£r waarll hii ern bSrhad doel hadden da Je"gdlga energieen te kana- en enige zalen die beeldjes, die stuk voor stuk direct op het S-JJ waarop nij een boot had ge hseren in sportwedstrijden en andere com- als pakhuis dienst celluloid werden getekend en gekleurd. En petities. Thans beseffen zelfs de „teen- deden Na tien jaar natuurlijk zijn er tekeningen uit de films Pasadena, Texas. Zes jongeren werden agers" wat de beste oplossing is. Ze geven werd het gebouw van Walt Disney, van de tegenwoordige °P beterdaad betrapt bij het stelen van de schuld aan hun ouders als ze voor de echter teruggeven fantastische grootheid MacLaren, maar benzine uit auto's en vrachtauto's. Ze kwa- rechtbank verschijnen. Ze geven de schuld aan de oorspronke- men vindt er zelfs een paar uit twee films men allen ult behoorlijke gezinnen, hadden aan de stad of aan de maatschappij of aan lijk eigenaars, van van Marten Toonder, beide Nederlandse ru™ zakgeld en zelf auto's. de scholen, wie de Franse staat Producten met een Engelse titel: „The Gol- Nonon, Indiana. Twee jongens van het bij de bevrijding den Fisb" en „Moonglow". zestien en veertien braken in een benzine had afgenomen Zo Uitermate curieus is het ook de knipsels tankstation in, stalen een auto, werden stond het museum op voor de silhouettenfilms te zien, waarmede achtervolgd door de politie tijdens een straat Vijfendertig- *ussen 1920 en 1930 de Duitse cineaste Lotte wilde jacht en gaven zich pas over na een duizend korte en Reiniger veel succes heeft gehad. revolvergevecht, waarbij de oudste jongen lange films, meer gewond werd. 2* ER IS IN HET Cinema- JS*" H k 1 theek onmetelijk veel te zien, te veel eigen- w®^r'Ï.Snïn" nis een subsidie toegekend voor de uitgave moKiiioltf 4 ]k om op te noemen- Hoe belangwekkend nmH,( 7 der complete werken van Jacob Obrecht. hnpt litip (n r is het bijvoorbeeld niet om de constructie- ^Prklaard® J J P g zoals hlJ Jacob Obrecht, die in Bergen op Zoom kf'tP litteratuur tekeningen te zien voor de draak uit „Die geboren werd en in de tweede helft van de miette* H,Wc Nibelunêen" van Fritz Lang, die bemand J. Edgar Hoover het hoofd van het vijftiende eeuw leefde, behoort zonder L 5W werd met een stuk of twaalf technici en die federale recherche-bureau het FBI (Fede- twijfel tot de groten onder de toondichters, ri T a f»l in een speciaal gedolven loopgraaf werd ral Bureau of Investigation) heeft ge- niet alleen door zijn intrinsieke waarde als Hi* Hit oii!fó k7h voortbewogen. Of de décorontwerpen van rapporteerd, dat de misdaad vier maal zo componist, maar ook door zijn invloed op naa ver" Trauner, de man die de prachtige „Boule- snel toeneemt als de bevolking. Moord de ontwikkeling der Europese muziek in /3ii Primo" T Af» tr. J.. r»« - -t U J*a ITlUZick De Nederlandse Organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Ver- 7tm*lH Prffonc vian7V' 777. V 07 Ö1IC1 tucnccilll. ais Ue OeVOlKing. ïvioora, "V.» iTp va5ddu Cnnle voor „Les Enfants du Pa- doodslag, aanranding, diefstal, overval met bet algemeen en der Nederlandse onder te brengen en radis van Carné heeft gemaakt en de geweldpleging inbraak en auto-diefstal in bet bijzonder. Daar de uitgave van hij heeft geluk ge- décors voor „Du Rififi chez les hommes" en S?voornaamste vergiifper had dat de stad Pa- vele andere films. „Les Enfants du Paradis" J--- vooinaamste vergrijpen. Minder dan een iaar eeledpn uitte He dr- Job- Wolf was opgedragen (en die tus- helpen"1 willen is nog op andere wijze in het museum ver- New-Yorkse hoofdcommissaris van politie sen de |aren 1909 en. 1919 vfn de per? 1==========, j tegenwoordigd, namelijk met een groot de waarschuwing dat New York on het kwam) thans volledig is uitverkocht, werd T~r~Z7Z Va"daa,r dat men aantal van de costuums, die in de film zijn punt staat een mïdaSmPenseh?n te hesloten een nieuwe editie te laten ver- p hnplinV 7S0,im vo°r M'oderne Kunst gedragen, zoals het Pierrotpak van Jean worden In zes maanden in 1954 steeg het schiinen- Deze uitgave zal geen gewone vinHen Al I h" j R,r"useum kan Louis Barrault, door grote foto's en door aantal in New York begane misdaden met herdruk zijn, maar een geheel nieuwe. Dit r' k fr® goede historische ver- een vel geruit papier, waarop Prévert, van eif percent Op de dag dat hii ziin wam- blijkt wel uit het feit, dat er gebruik wordt beimt met de voorlopers wie het oorspronkelijke scenario is geweest, schuwing uitsprak hadden er in New York 8emaakt van moderne sleutels en dat vele van het onderwerp, waaraan het is ge- de intrige heeft getekend en geschreven. i mooïï 27 g?Ite overvaS*n Ih veranderingen worden aangebracht in wijd. Hier dus met Chinese schimmen en Er is een overvloed in Hit mncenm nan grote ovei vallen, 3 aanrandin- tekstplaatsingen en accenten. Het belang rijkste van de nieuwe uitgave is de invoe- Chinese schimmen en Er is een overvloed in dit museum van wajangpoppen om vervolgens, via aller- een kunst, die waarschijnlijk tegenwoordig lei wonderlijke kiekkasten uit de acht- het grootste aantal mensen bereikt met de tiende en negentiende eeuw bij de eigen lijke kinderjaren van de cinema terecht te komen: de thaumatrope uit 1820, het chronofotografisch geweer van Marey (waarmede Maybridge zijn prachtige series van bewegingsstudies heeft „ge schoten") uit 1885, de phenokistocope, het alethorama, de kinetoscope en de folio scope Lumière. Dan is men ook aan de practische toepas sing van de celluloid-film toegekomen, wel ke Louis Lumière 22 Maart 1895 voor het eerst te Parijs (in een zaal op St. Germain des Prés, toen nog een rustige wijk, waar voornamelijk de adel, de letter kundigen en de kunstnijveraars hun woon plaats hadden) den volke vertoonde. Aan zijn uitvinding is natuurlijk in het film museum een grote vitrine gewijd. Zo begon de geboorte va nde film, zoals wij die thans eigen nog kennen, zij het uitgebreid in de diepte, de breedte en in het geluid: een periode van zestig jaar, van welke eigen lijk wel alle zijden in de Cinematheek wor den belicht. Aanwinst. Het Rijksmuseum Kam te Nijmegen is met een bronzen kop in médaillevorm van Keizer Trajanus ver rijkt. Of de médaille in de omgeving van Nijmegen is opgegraven, kon nog niet wor den bevestigd. Reeds enige dagen wordt de bronzen kop van Keizer Trajanus tentoon gesteld. Van rijkswege is deze thans aan het museum geschonken. ging van de talrijke na 1919 ontdekte com posities, onder meer in het voor Obrecht zo belangrijke manuscript Segovia. Door deze later gevonden werken zal de nieuwe Obrecht-uitgave niet, zoals de eer ste, in dertig afleveringen compleet zijn, maar vermoedelijk veertig afleveringen omvatten. Reeds zijn drie afleveringen ver schenen. Men hoopt per jaar tot vier af leveringen te kunnen komen. Zij hebben een fraai titelblad, dat ontworpen is door de grafische kunstenaar Helmut Salden. De leiding der nieuwe uitgave berust bij prof. dr. A. A. Snijers, hoogleraar in de muziekwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden, die verwacht, dat de nieuwe Oplossing vfin de puzzle van 30 Juli: Horizontaal: 1. plas, 4. ipse, 7. stier, 9. Appeltem, 10 ons, 11. den, 15. Gravesend, 18. Laban, 19. melk, 20 stom. Verticaal: 1. paar, 2. Aspinwall, 3. sté, 4. iet, 5. preferent, 6. eend, 8. Ilm, 12. Agam, 13. neb, 14. Adam, 16. vak, 17. sas. De prijzen werden na loting als volgt toegekend: de heer A. v. d. Hoff, Pegasus- straat 2, Haarlem-Noord 7.50); mej. C. Visser, Velserduinweg 16, IJmuiden-Oost 5.en de heer H. Scholten, Graaf schapstraat 79, Haarlem-Noord. Zoals wij Zaterdag reeds mededeelden, wacht onze volgende puzzle tot de eerste week van September. WAT DOET MEN met een snipperdag? Toen ik verleden week in de binnenstad dit probleem liep te bestuderen, werd mijn aandacht door een op straat staand school bord getrokken, waarop met zwierige krulletters in feestelijke kleuren, net als vroeger wanneer juf jarig was, prettige vooruitzichten in een autobus werden aan geboden. „Maak eens een Gooitoer!" stond er in paars (treffende heidesymboliek) en oranje te lezen. Ik had echter meer zin in een smijtklucht en nam daarom de blauwe tram naar Zandvoort aan dé zee. Aardige mensen wonen daar. In een sigarenwinkel bleek men zelfs een tolk in dienst genomen te hebben voor het spora dische geval, dat iemand een bestelling in het Nederlands zou willen doen. Er ver toeven ook enkele Engelsen, die blijkbaar de zee eens van de andere kant wilden be kijken. Verder hoort men er weinig vreem de talen boven de branding uitstijgen als men het Amsterdams buiten beschouwing laat. Blond bier is de vloeistof, die hier even welig stroomt als het zoute water. De mannen gaan in Zandvoort uit om te zwemmen en te zwammen, de vrouwen daarentegen van een misverstand, name lijk dat zij aan schoonheid zouden winnen door zich bruin te laten bakken. Zij onder gaan daartoe, van top tot teen ingesmeerd met olie en vet, een behandeling als vis sen op het droge. Uit aesthetische over wegingen valt het te betreuren, dat ze niet allemaal even mager op de graat zijn. Wat de strandkleding betreft: deze toont over het algemeen zeer veel, behalve goede smaak. Voor oudere heren is de smalle strook grond tegen de helling van de boulevard echter één grote winkel van verboden snoepgoed. Zij vergapen zich aan de meestal tweedelige verpakkings artikelen. Slenterend langs de kust kwam ik on verwacht temidden van een kolonie in heemsen terecht. Met mijn anthropo- logische speurzin stelde ik vast, dat de vrouwen doorgaans in rose onderjurken zijn gekleed en de mannen overwegend in gestreepte bretels. Deze volksstam is zeer rijk, in het bijzonder aan kinderen. Zij staan blijkbaar onder een zeer strenge tucht, want er klinken voortdurend sner pende bevelen, waaraan zij niet gehoor zamen. De conversatie wordt gekenmerkt door een eigenaardig verschijnsel: ieder een slaakt tegelijk ongeveer dezelfde woor den op een zeer luide, hoge toon. De voor naamste voedingsmiddelen zijn sausies en snoepies. Het cultureel besef is zeer ontwikkeld, want er worden talrijke treurspelen op gevoerd. Het huilen is niet van de lucht. Het Oedipuscomplex tiert overal in de tragedies, die door kleine jongetjes worden gespeeld: zij begraven hun vaders zonder hen eerst te doden. Als zij hiermee klaar zijn, beginnen zij kanalen met onduidelijke bestemming aan te leggen of forten te bouwen om hun wankele posities in het leven te verdedigen. De meisjes zijn anders: die willen altijd in de gaten lopen en doen dat ook, waarmee zij menigmaal iets verstuiken of verzwikken, dat toch al niet in de te nauw geworden schoenen wil passen. Precies zeventien minuten heb ik het er uitgehouden. Met ontzetting dacht ik aan de terugtocht, beginnend met de opstand van deze horden uit het kleffe zand. Wie zich zogenaamd mooi heeft laten verbran den kan in tram of trein op de blaren zitten, dacht ik niet zonder leedvermaak. Maar de meesten zullen moeten staan, want er kunnen vele makke schapen hok ken in de riante wagens van onze vervoer maatschappijen. Bezweet en met schrij nend schelpengruis in de poriën van hun opengesperde roodhuid zullen zij na een urenlange martelgang hun woonsteden be reiken, waar zij opnieuw beginnen te dro men van de vredige verlokking van een vacantie aan de zee, die zij nog horen klotsen in de eindeloze deining van hun ledikanten, als zij niet kunnen slapen van de jeuk. En met spijt bedenken zij, dat de meeste rooie ruggen tenslotte zijn verdiend door de mensen, die misschien niet de wijsheid, maar wel de stoelen en de consumptie tenten in pacht hebben. MEN KAN ZICH in Zandvoort over veel verbazen. Bijvoorbeeld over de vele ma nieren, die er bestaan, om de woorden patates frites verkeerd te schrijven. Maar het merkwaardigste is toch, dat des avonds de primitiefste instincten ontwaken: tus sen acht en negen uur begint hier de oer tijd en gaan de badgasten in speelholen leven. Dat zijn instellingen, waarin men op de duurst denkbare wijze een doos kostelijke bonbons niet kan verdienen. Men moet daartoe eerst enige munten kopen, waarmee men niet de gasmeter doch een electrisch schakelbord in werking stelt. Met behulp van een glimmende trekstang kan men een glimmende kogel wegschie ten, die tegen allerlei kunstige veertjes - botst om vervolgens terecht te komen in een gaatje, waarvan het nummer net niet IN 1946 IS IN ENGELAND een enquête gehouden over het bioscoopbezoek. Tijdens de filmweek te Arnhem heeft de heer H. Wielek in een referaat over de sociale betekenis van de bioscoop de uitslag dier enquête aangehaald om te demon streren wat nu tuel de beweegredenen zijn van het publiek om „naar de film" te gaan. Ik moge hier deze passage uit zijn betoog citeren, als inleiding op een korte beschouwing over de plaats van de film in ons dagelijks leven. Wat bleek? Van de bezoekers gaat 43% naar de bioscoop en vraagt zich dan pas af welke film gedraaid wordt. Verder gaat 23% steeds naar hetzelfde theater, ongeacht welke film men er vertoont en 19% naar een bepaalde film, maar alleen als die wordt gedraaid in een bioscoop die vlak in de buurt ligt, bezoekt 10°fo steeds dezelfde bioscoop alleen voor een VELE VAN DE hier genoemde films zul len de huidige bioscoopbezoeker onbekend zijn. Fietsendieven, City Lights, Brief En- counter en Dreigroschenoper maken en de categorie der door de regisseurs ge kozen films het meest kans op algemene bekendheid. Van de grote kasstukken komt slechts „Dit is het leger" niet voor algemene bekendheid in aanmerking. Wat de lezer onmiddellijk zal opvallen is, dat geen der films uit de eerste categorie wordt genoemd in de tweede, waaruit men dus zou mogen afleiden, dat het grote pu bliek er een heel andere voorkeur op na houdt dan de regisseurs. Np gaat deze conclusie niet helemaal op, want onder de films, die de regisseurs kózen, zijn er, die nooit aan een zo grote verspreiding toe kwamen als de films, welke tot de financieel succesvolste aller tijden behoren. Opmerkelijk is ook dat deze laatste alle Amerikaanse en nog vrij kort geleden ge produceerde films zijn. Ik vermoed dan ook, dat hun succes slechts betrekking heeft op verhoudingen in de Verenigde Staten. Een feit is ook dat „Fietsendieven" wel degelijk een enorm onthaal vond in Amerika (in tegenstelling tot het land van herkomst, Italië, waar de film er zo uit was tot schande van het Italiaanse publiek). Men moet haast wel hieruit concluderen, dat de tien succesvolste films aller tijden slechts de tien succesvolste Amerikaanse films betreffen. Maar dan nog, rekening houdend met deze omstan digheden, blijft het een feit, dat de groot ste belangstelling toch niet is uitgegaan naar de door de regisseurs genoemde films. Nu blijft dus de vraag: wie zijn meer gerechtigd tot een oordeel: de makers van films of de kijkers naar de film? Over smaak valt niet te twisten. Niettemin zijn er criteria, welke men kan stellen aan het kunstgenot. Dat de regisseurs hun eisen hoger stellen dan de grote massa is, gezien de waardering in het algemeen voor de kunst, wel duidelijk. Dat het grote pu bliek nog lang niet aan de juiste waar dering toe is evenzeer. Het zal wel altijd een onbereikbaar ideaal blijven die waar dering op het peil te brengen, dat men iedereen zou toewensen. De bioscoop exploitanten stellen nog steeds vast, dat een ongunstige filmbespreking in de krant de loop naar hun theater niet tegenhoudt. Een in loffelijke termen gestoken recensie maakt het publiek zelfs achterdochtig en de mening: „de krant schrijft slecht over die film, dus zal hij wel goed zijn", doet aantrekkelijk gedachte film. In hetzelfde referaat noemde de heer Wielek tien films, die financieel het meest rendabel zijn geweest, hetgeen wil zeggen, dat zij dus het meeste publiek hebben getrokken. Het zijn: 1. Gejaagd door de wind, 2. Het grootste circus ter wereld, 3. Quo VadisP, 4. De beste jaren van ons leven, 5. Duel in de zon, 6. Samson en Delila, 7. Dat is het leger, 8. De klokken van St. Mary, 9. The Jolson Story, 10. Sneeuwwitje en de zeven dwergen. In dit verband noem de hij ook films, die '7 befaamde regissevs uit verschillende landen als hoogtepunten van de cinema tografie werden genoemd. Daartoe rekenden zij: 1. Pantser kruiser Potemkin, 2. Goldrush, 3. Fietsendieven, 4. City Lights, 5. Le milhon, 6. Greed, 7. Halleluja, 8. Brief Encoun ter, 9. Dreigroschenoper, 10 Men of Aran, 11. Intolerance. nog altijd veel meer opgang dan de film recensent lief is. Terwijl het publiek graag afgaat op de toneelrecensie neemt het de filmrecensie niet ernstig. Waaraan dat toe te schrijven? Wij raken hier aan het sociale aspect van de bioscoop en de film. De bioscoop is goedkoper. Ze ligt veel meer binnen het bereik van de minder draagkrachti- gen. Ze ligt ook geestelijk meer binnen het bereik, omdat de films, die zij vertoont, vaak geen enkele zelfwerkzaamheid van het publiek vragen. Men gaat maar zitten, laat het gebeuren en zegt na afloop in het ongunstigste geval: „Die film is me tegen gevallen". Te zelden nog redeneert het publiek als de cineast Ludwig Berger: „Een slechte film begint in de bioscoop. Een goede film begint op weg naar huis". Blijkens de enquête, in de aanhef vermeld, is het publiek ten aanzien van de film helemaal niet kieskeurig. Als de film helemaal niet kieskeurig. Als de film te genvalt is het jammer. Maar ze valt mis schien wel mee. Deze waardering ligt op hetzelfde vlak als ik wel waarneem bij amateurvoorstel lingen. Het is zo gemakkelijk als donateur naar de schouwburg te gaan en zelf niet te hoeven kiezen wat men wil zien. En het lijkt veel goedkoper dan een bezoek aan een voorstelling van het beroepstoneel, dat trouwens altijd zulke „zware stukken" speelt. De „zware stukken" van de film liggen nochtans veel meer binnen het be- De Vereniging tot bevordering der stu die van het Frans heeft in haar dezer da gen te Utrecht gehouden jaarlijkse leden vergadering besloten om ter gelegenheid van het afsluiten van de vijfentwintigste jaargang van het orgaan „Het Franse Boek" een jubileumnummer uit te geven. Er zal een nieuwe catalogus van de boe kerij der vereniging worden gedrukt, het geen mogelijk is gemaakt door een be langrijke subsidie van de Franse regering. De boekerij omvat meer dan drieduizend delen op het gebied der moderne Franse litteratuur. correspondeert met het aangegevene. Nog meer opwinding is er te koop in die spelonken bij de atoomwapens, waar mee men langs electronische weg of zoiets kan deelnemen aan tropische jachtpartijen, het heelal voor een kwartje veroveren of deelnemen aan een vernietigingsoorlog. De bezoekers springen rond onder de gewel ven, alsof zij inderdaad oermensen uit het jaar 1984 waren. KO BRUGBIER Rode diamant. De tentoonstelling „Diamant in kunst en industrie" in het ge bouw Sarphatikade 12 te Amsterdam wordt verlengd tot einde Augustus en zal weke lijks geopend zijn van Maandag tot en met Vrijdag van 14 tot 17 uur. De collectie moderne glasgravures is met werken van Bantzinger en Isa van der Zee uitgebreid. Ock de in Holland geslepen rode diamant wordt deze maand geëxposeerd. reik van het grote publiek, dat door veel naar de bioscoop te gaan ongemerkt zijn criteria op een hoger plan kan brengen en onbewust veel gevoeliger kan worden voor de filmtaal. En filmtaal is niets an ders dan de sterkste expressie in beelden. Dat is: met de ogen verslinden wat men ziet en geroerd worden of bewonderen of meeleven in zijn verhevenste vorm. De enige dooddoener voor de filmwaar dering is het euvel, dat nog te veel films speculeren op de sensatie, de droomwereld van de onbereikbare welgesteldheid, de glamour van de knappe zeg zeker niet: mooie meisjes en het sadisme, zoals dat in de goedkope thrillers tot uiting komt. PAS WANNEER het grote publiek tot de erkenning komt, dat de film meer is dan een oppervlakkige verwerkelijking-in- schaduw van de droom, de glamour, döT sensatie, pas wanneer het zich realiseert dat het wil zien met open ogen wat het met gesloten ogen voorbijgaat, wanneer het zich wil verrijken en met een illusie armer, ontevreden met het lot, weerspan nig of geprikkeld door ongezonde senti menten uit de bioscoop wil komen, wan neer het, als het naar huis gaat, stil is om wat het heeft aanschouwd en die stilte het bijblijft en het doet zeggen, dat het een waarlijk mooie film heeft gezien dan pas is de ideale toestand bereikt, waarnaar allen streven, die de film een warm hart toedragen. Maar dat ogenblik ik realiseer het mij is nog ver. Misschien hoeft het ook niet bereikt te worden. Misschien gaat het niet om de kwantiteit en telt slechts de kwaliteit van de minderheid. Toch is het jammer, dat bijvoorbeeld een film als „Het grote avontuur" omdat zij minder sen sationeel is dan „De woestijn leeft" in ons land zo weinig aftrek vindt. In Haar lem bleef ze slechts één week. Wie de film zag en zei: „ze viel me tegen" geve zich eens rekenschap van de motieven, die hij ervoor aanvoerde. Hij vrage zich eens af of hij niet teveel op verbazingwekkende onthullingen had gerekend en in hoeverre hij de liefderijke aandacht voor de natuur opbracht, die hem, juist als Arne Sucks- dorff, zelfs deed genieten van de détails. Wij willen tegenwoordig te veel zien. Moe ten wij soms eerst leren zien? Men kan ook de film te veel verwijten. En wat ver wijten wij ons zelf....? P. W. FRANSE Zweedse, Amerikaanse en Italiaanse ar cheologen zullen binnenkort beginnen met opgravingen in Oost-Sicilië, waar men een Griekse stad, die tussen de zevende en de derde eeuw voor Christus haar bloeitijd beleefd moet hebben, aan het licht hoopt te brengen. Deze stad zou ten Westen van Catania hebben gelegen. De eerste sporen ervan werden in 1912 door een Italiaan, Paolo Orsi, ontdekt. De werkzaamheden zullen geleid word'en door de Zweedse professor Erik Sjoqvist en zijn op een tijd van vier jaren berekend. Volgens Sjoqvist werd de stad door oorspronkelijke Sici- lianen bewoond, voordat zij door de Grie ken tot een sterkte werd gemaakt. In opdracht van de Vrouwenliga op Aruba heeft de Blaricumse edelsmid Bob Ansink een gouden kroon vervaardigd, be zet met veertig briljanten, parels, robij nen en saffieren. Deze is bestemd voor het beeld van Maria di Alto Bista aldaar. Vorig jaar vervaardigde Ansink een andere gou den kroon, die het hoofd van de Maria- figuur moest sieren. De onderhavige kroon is bestemd voor het hoofd van het Kind. De kroon is gesmeed uit 14-karaats goud. Op een band van gesmeed goud zijn tien beugels geplaatst, die met elkaar een bal torsen, waarop een kruis staat. Dit kruis is versierd met drie briljanten en een robijn. De gehele kroon is uit elkaar te ne men. De maker heeft er driehonderd uren aan gewerkt.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10