Streekplan puzzelde over de zoetwaterproblemen en de defensie AUTO en MOTORRIJLES Beverwijkse veilingaccomodatie behoeft, evenals de rioolwater zuivering, uitbreiding Agenda voor Velsen Kerkdiensten Garage DEN HOUT Autorijschool Succes Hoogspanningsleiding moet verhuizen Sportdag van IEV op het nieuwe honk Nieuwe panden aan Wijkerstraatweg-galerij De heer J. L. Harsveld verscheiden Renault Frégate TAXI NODIG? Timmerlieden kregen de diploma's Beverwijk Kinderdiensten Castricum BEL 5000 Voor het eerst in Velsen ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 De begraafplaatsruimte voor de nieuwe IJmond-Noord wordt geschat op 2 vierkante meter per inwoner, wat er op neerkomt, dat bij verwezenlijking der toekomstplannen on geveer 140.000 maal 2 vierkante meter nodig kan zijn oftewel 28 hectare. Daartoe zal het nodig zijn de bestaande algemene begraafplaats van Beverwijk uit te breiden, terwijl aanslui tend bij het recreatiegebied van „Marquette" in het Noorden van de nieuwe stad een nieuwe dodenakker zal moeten wor den aangelegd. Ten Westen van hetzelfde Marquette wordt in het daar resterende tuinbouwgebied aan een kleinere be graafplaats gedacht en desgewenst zou ook voor Wijk aan Zee een nieuwe begraafplaats kunnen worden aangelegd. laarvoor aanmerkelijk moeten Aan de mogelijkheden, die de crematie in dit straks dicht bevolkte gebied oplevert, wordt in het rapport geen aandacht VOOR WIJK AAN ZEE zal een afzonderlijke inrichting ten Zuiden van die plaats moeten worden gesticht. Voor Velsen-Noord zal, na het gereed komen van de tunnel, het ongezuiverde riool- vocht worden afgevoerd naar de zuiveringsinrichting van Velsen. De verwijdering van vaste afvalstoffen heeft thans voornamelijk plaats door af voer tot buiten de streek, waar de afval stoffen worden gestort en voor een groot deel ongebruikt blijven. Deze werkwijze ware niet voor onbeperkte tijd voort te zetten, meent het rapport. De in beginsel meest gewenste verwijdering is verwerking der afvalstoffen tot compost. Een open in richting van deze aard is in de streek niet denkbaar in verband met de hinder, die daaruit zou voortvloeien. Een gesloten in richting zou op industrieterrein kunnen worden gesticht. Zoet water tekort Het is in het meer dan regionale belang der waterhuishouding nodig, aanwijzingen te geven ter beperking van te grote aan tasting van de zoetwatervoorraad in de ondergrond, ter voorkoming van veront reiniging van die voorraad en ter bevorde- De RK Sportvereniging „IEV", die zich de volgende week Zaterdag, na jaren van geduld evenals trouwens de voetbalver eniging „Kinheim" gelukkig kan prij zen met het nieuwe „Rooswijk-sportpark, weer een eigen tehuis in eigen omgeving te hebben, zal daar direct een dankbaar gebruik maken om eindelijk ook weer eens een volledige onderlinge sportdag te hou den. Deze Sportdag, die gehouden wordt op Zondag 14 Augustus, krijgt als „tussen spel" een voetbalwedstrijd tussen een elf tal van bestuurders en commissieleden en een elftal, gevormd uit veteranen. Voor de veteranen spelen: W. v. Tunen; J. v. d. Zon en W. F. Stals; J. Bierman, J. Wittebrood en C. Dekker; H. Braken- hoff, A. Snijders, P. Vermey, H. Peekei en P. Schoorl. Het bestuurselftal bestaat uit: Molen kamp; J. v. d. Vlies en C. Witteman; H. Duin, Th. Koek en C. Leering; W. Ver mey, H. Valk, N. Pasma, C. v. d. Bos en De Jongh. De huidige „winkelgalerij" aan de Wij- kerstraatweg zal binnen afzienbare tijd worden uitgebreid met enige nieuwe win kelpanden, waarvoor Vrijdag de eerste voorbereidingen zijn getroffen. Aansluitend aan de huidige vier winkels zal in opdracht van de heer J. J. Bosman Jr. een schoenenwinkel worden gebouwd onder architectuur van de heer A. ten Broeke uit IJmuiden. Op de hoek van het Stratingplantsoen en Wijkerstraatweg zal, indien de goedkeuring voor het object zal afkomen, eveneens bin nenkort met de bouw worden begonnen van een nieuwe zaak voor de heer C. P. Bekker, die zijn tegenwoordige manufac turenwinkel aan de Smidt van Gelderstraat wegens aankoop door de gemeente zal gaan verlaten. Ten Noorden en aan deze zaak aansluitend wordt in opdracht van de firma P. de Gruyter en Zoon thans een begin gemaakt met de voorbereidingen voor een nieuw winkelpand. Lanqe Ni0uwstn68 umuimn VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR ZATERDAG 6 AUGUSTUS: IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.30 uur: „De Zigeuner baron". Rex„ 20 uur: „Vera Cruz". Pieter Vermeulenmuseum, Cultux-eel Gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. ZONDAG 7 AUGUSTUS: IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Tarzan de aapmens"; 19 en 21.30 uur: „De Zigeunerbaron". Rex, 15 en 20 uur: „Vera Cruz". MAANDAG 8 AUGUSTUS: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De Zigeunerbaron". Rex„ 20. uur: „Vera Cruz". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. VELSEN Raadhuis, 1012 uur. spreekuur burge meester van Velsen. De vele en veelsoortige voorzienin gen, die het streekplan voor de IJmond- Noord aangeeft, huiten de woningbouw, 8 vormen samen een uitgebreid arsenaal 8 van sociale en maatschappelijke voor zorgen. Zoals de begraafplaatsen, de 8 vuilnisstortplaatsen c.q. verwerkingsin- s stallaties en de duinwaterwinning voor dit straks dichtbevolkte deel van Ken- nemerland. In bijgaand artikel wordt H gedetailleerd aandacht geschonken aan 8 deze en andere problemen voor de toe komst. DOOOOOOOOCOCOCOOCX50COCOOOCCOOOCCOOC geschonken. Wel zijn de terreinen voor de zuivering van af valwater in de geprojecteerde ontwikkeling opgenomen: daarvoor lenen zich in het algemeen de voor industrie aan gewezen gebieden. In één daarvan ligt reeds de zuiverings inrichting van Beverwijk, vanwaar het effluent op de boezem van het Noordzeekanaal kan worden geloosd. Deze inrich ting zal de centrale inrichting voor het grootste deel dei- streek kunnen worden en dé worden vergroot. In beginsel ware te bevorderen, dat het rioolwater van Heemskerk wordt afgevoerd naar en gezuiverd in de centrale inrichting van Beverwijk. Dit zal wellicht tot een aanvanke lijk hogere investering leiden, die echter in het belang der toekomstige ontwikkeling verantwoord is te achten. kunnen een dienovereenkomstige bestem ming krijgen. Het fort Velsen kan volgens het plan worden gehandhaafd. Het verdient aan beveling deze aangelegenheid nader onder ogen te zien, wanneer hier tot uitvoering van kanaal- en havenaanleg overeenkom stig het plan zal worden overgegaan, zeg gen de rapporteurs. Binnen de voor scheepvaart aangewezen ruimten zullen ook overigens werken voor de landsverdediging kunnen worden uit gevoerd. En de BB Met de belangen van de bescherming der burgerbevolking tegen oorlogsgevaren is door het in acht nemen van afstanden van gevarenobjecten tot woongebieden en door indeling der woongebieden in goed gescheiden eenheden van niet te grote om vang zoveel mogelijk rekening gehouden. Overigens zal daaraan in gemeentelijke plannen nog aandacht moeten worden be steed. Marktterreinen kunnen in het woon gebied worden ondergebracht op bij ge meentelijke plannen daarvoor aan te wij zen terreinen. Een plan tot verbetering van de veiling accommodatie te Beverwijk, onmiddellijk by de bestaande veilingen, is in studie. De mogelijkheid van verbetering der voor het veilingverkeer te gebruiken wegen, waar bij de Breestraat van dit verkeer zou wor den ontlast en zeer goede gelegenheden tot aan- en afvoer der producten worden verkregen, is aanwezig. Voor zover bijzondere bebouwing niet in de ontworpen centra een plaats kan vin den, maar in grote complexen tussen woonwijken gelegen kan zijn men denke hier aan ziekenhuizen, onderwijsinrich tingen, religieuze inrichtingen, kazernes e.d. zijn daarvoor in het plan enige ter reinen tot een oppervlakte van 52 ha op genomen in en aansluitende bij de woon bebouwing, gereserveerd. Deze oppervlakte voldoet met de reeds bestaande ruimte van ca. 7 ha tezamen aan de ter zake in bij lage 6 gestelde behoefte van 5 vierk. meter per inwoner. Zo nodig kan in de ooste lijke agrarische gebieden voor deze doel einden nog ruimte worden gevonden. ccoococooooccc ring van de omvang van die voorraad. Daartoe strekkende maatregelen zijn te splitsen in die, welke betrekking hebben op het gebied, waar zich die voorraad uit strekt, en op het gebied, waarover die voorraad wordt aangevuld door het na tuurlijk indringen in de ondergrond van regenwater. De bedoelde maatregelen kunnen voor het eerstbedoelde gebied bestaan uit voor schriften ter zake van omvangrijke mid delen tot het onttrekken van water aan de bodem. Voor het laatstbedoelde, het gebied van „natuurlijke infiltratie", bestaan zij bovendien uit maatregelen ter beperking van te grote afvloeiing van water en van onnodige verontreinigingen. Een ruim duingebied in de streek is in handen van de overheid en wordt als wingebied voor de openbare drinkwater voorziening gebruikt. Dienovereenkomstig ware dit gebied te bestemmen, waarbij rekening ware te houden met de belangen der ontspanning, die in dit gebied kunnen worden gediend. De wijze van drinkwaterwinning zal aanmerkelijke verandering ondergaan door de aanvoer van ruw drinkwater, door mid del van een transportleiding, uit Jutphaas via Leiduin naar Castricum, maar het meer dan regionale belang der drinkwatervoor ziening laat, ook na deze verandering geen verkleining van dit wingebied toe. Ten behoeve van de drinkwaterwinning door openbare bedrijven moet gebruik worden gemaakt van de zoetwatervoorraad in de ondergrond, die mede door het streekplan nog kan worden beschermd door de voorschriften voor het gebied der „natuurlijke infiltratie". Voor de fabrieken Nieuwe middelen tot het winnen van spoel-bedryfswater kunnen in het alge meen uit hoofde van de belangen der waterhuishouding en der drinkwaterwin ning niet worden toegelaten. Maar ook de reeds bestaande middelen voor deze win ning, met name ten behoeve van de KNHS en de papierfabriek, zullen niet alle onge stoord kunnen worden gehandhaafd, maar door de ontwikkeling der streek in het ge drang komen. De KNHS voeren reeds oppervlakte water voor de genoemde doeleinden aan uit de Heemskerkerbroekpolder. Dergelijke middelen tot watervoorziening kunnen worden gehandhaafd en eventueel uitge breid. Bij het gereedkomen van de boven genoemde transportleiding zal bovendien gelegenheid bestaan, de bedrijven van spoel- en bedrijfswater te voorzien; bij de plannen voor deze transportleiding e.a. is hiermee rekening gehouden. Met behulp van deze technische middelen kan dus in deze behoefte worden voorzien, zonder dat daarvoor terreinen worden aangewezen. Gasleidingen en electrici- teitskabels Behalve voor transportleiding voor ruw drinkwater en ander water, als boven be doeld, is in de streek veel ruimte nodig voor het vervoer van vloeistoffen en gas sen, o.w. lichtgas, en voor hoofdkabels voor de electriciteitsvoorziening. De aanwezig heid van de hoogovens, de PEN-centrale en het hoofdpompstation van het PWN leidt daartoe. Voor de toekomst valt bo vendien te rekenen op verbindingen tus sen de terreinen voor de basisbedrijven en die voor de chemische nevenbedrijven. Voor al deze leidingen en kabels is in het plan ruimte vrfj gehouden, zulks in het bijzonder in de zuidelijke traverse, die daartoe aanzienlijk breder is ontworpen dan alleen voor verkeersdoeleinden nodig zou zijn. Deze ruimte vertoont in de richting van de Velser tunnel een aftakking, die als kabel- en buizenstrook kan worden ge bruikt. Met bestaande buizen en kabels is in het plan rekening gehouden; ter plaatse van wegen en spoorwegen zullen maat- x-egelen nodig zijn om deze transportlei dingen zonder gevaar van storting door te voeren. Naarmate de chemische bedrijven in de Zuidwijkermeerpolder verwezenlijkt zullen worden, zal de bovengrondse hoogspan ningsleiding VelsenAmsterdam moeten worden verplaatst, welke verplaatsing noordwaarts op onbelemmei'de wijze kan plaats hebben. Volgens het plan zullen verscheidene lunetten, een deel van de linie tussen de forten Zuidwijkermeer en St. Aagtendijk, en een groot gebied binnen de verboden kringen en het inundatiegebied vóór die forten en die linie andere bestemmingen moeten krijgen dan voor de landsverdedi ging. Voorts zullen twee oost-west gerichte wegen accessen door de verdedigingslinie vormen. De te handhaven defensiewerken Zandbehoefte De behoefte aan aanwijzing van speciale terreinen voor de zandwinning, bagger- berging en bestrijding der verzilting is niet gebleken. Bij de uitvoering van water staatswerken en de inrichting van de basis- industrie-terreinen zal in het algemeen meer zand vrij komen dan voor ophogingen nodig is; de zandbehoefte in de streek is naar verhouding tot die in andere streken niet groot. Beperking van de mogelijkheid tot zandwinning anders dan ter uitvoering van werken is in verband hiermede moge lijk en o.m. in verband met de waterhuis houding nodig. Baggerberging voor zover nodig en werken ten behoeve der ontzilting, zullen zich in het algemeen kunnen afspelen en ondergebracht kunnen worden op ter reinen, welke voor het scheepvaartverkeer c.a. zullen worden aangewezen, menen de rapporteurs tenslotte in hun oordeel over de toekomst van de IJmond-Noord. Zondag 7 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 19 uur: ds. L. Lagerwey van Den Haag. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: jonge- rendienst, de heer Th. Mooy. Geref. Kerk, IchthuSkeiJc, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema van Doorn; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Woensdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst; 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: Openluchtsamenkomst; 20 uur: Ver lossingssamenkomst. Baptiste Gemeente, Cultureel Gebouw, IJmuiden: de heer T. Borst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 10.30 uur: ds. Joh. H. W. Diekhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Varen iuss tra at, 10 uur: J. Sevensma van Amsterdam; Woensdag 19.45 uur: open luchtsamenkomst Kennemex-laan, S. J. Pasman van Haarlem. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: bijeenkomst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. A. Dank baar; 19 uur: ds. L. Bx-ink. Chr. Geref. Kerk, 19 uur, Da Costa- school, ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, Zaterdag 19.30 uur: openluchtsamenkomst; Zondag 10 uur: de heer A. Vries van Den Helder; Donderdag 20 uur: de heer Jb. Klein- Haneveld van Bodegraven. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 19 uur: vie. J. A. Eekhof; Irenekapel, 10 uur: hr. Veenhof, ev. van Meer en Bosch; Populierenlaan, 10 uur: R. H. Wissink. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan: geen dienst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 20 uur: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan o.l.v. mevr. v. d. Berg uit Beverwijk. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: vie. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J Naesserxs. C'ASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 8.45 uur: ds. L. Can- negieter. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. Jan sen van Wijk aan Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. J. B. Rijnders van Angerlo 19 uur: ds. W. Oorthuys van Beverwijk. „De Toorts", 9 uur: ds. J. B. Rijnders van Angerlo. Chr. Geref. Kerk, 15.30 uur: ds. J. Vuyst van Vlissingen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. Stil van Hogersmilde. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) en 15 uur: ds. N. Bruin. STRAND - IJMUIDEN; Uitgaaixde v. h. „Comité van Samenwer kende Zondagsscholen te Velsen" Zon dagsschool om 10 uur in het strandhuisje „Zee en Duin" vlak aan de Noox-dzijde van paviljoen „De Schelp" Na een korte, ernstige ziekte is Donder dagavond in het St. Antonius-ziekennhuis te IJmuiden-Oost overleden de heer J. L. Harsveld, een bekend ingezetene van Vel- sen-Noord, die zich wegens zijn werkzaam heid op cultureel en sociaal terrein een stevige plaats onder de inwoners van „Noord" had verworven. De heer Hars veld, die de leeftijd van bijna zeventig jaar bereikte en 21 September 1885 te Mijdrecht werd geboren, kwam in 1912 in vaste dienst bij de papierfabriek Van Gelder Zonen, waar hij tot zijn pensionnering in Septem ber 1950 werkzaam was als stoker; de laatste jaren als hoofdstoker. In het R.K. verenigingsleven had de vex-- scheidene een belangrijk aandeel; hij be hoorde tot de oprichtei's van de R.K. Har monie „St. Caecilia," waarvan hij vele jaren in wisselende functies en de laatste jaren voorzitter is geweest en sedert enige jax-en ere-voorzitter. Ook hielp hij bij de oprichting van de R.K. fabrieksax'beiders- bond. Hoewel het bestaan van de afdeling Vel sen-Noord van de Algemene Bond van Ouden van Dagen nog maar kort is, heeft de heer Harsveld zich als eerste voorzitter tot zijn verscheiden toe als een zeer ambi tieus en actief bestuurder doen kennen, die bijna al zijn tijd voor de bond gaf. Hij was in zijn bestuurderskwaliteit tevens lid van de sub-commissie voor cul turele en sociale ontspanning. Voor de georganiseerde bejaarden van Velsen-Noord betekent het verscheiden van de heer Harsveld een geweldig verlies. De uitvaartplechtigheid geschiedt Maan dagmorgen in de St. Joseph-parochiekerk aan de Koningsweg, waaxrna de begrafenis plaats vindt op het naast de kerk gelegen kexkhof. Opbrengst collecte De in Castricum gehouden collecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fond sen heeft f 205.41 opgebracht. Medische dienst in Castricum Doktoren: A. P. W. A. M. de Jongh, Koningin Ju- lianastraat 1, telef. 534. Wijk- en kraamverpleging: Zuster J. van Tielrooy, Bakkummer- straat 41, telef. 530. Apotheker: P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telef. 500. Agenda voor Castricum „Cörso'.'-theaxer. Zaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur: „Moeder". Zondagmid dag 15 uur en Donderdag 20 uur: „De pechvogels". Maandag, Dinsdag en Woens dag 20 uur: „Aïda". Over drinkwater In het programma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV spreekt mevrouw N. de Boek-Luiting uit Beverwijk Maandag middag over het onderwerp: „Is er drink watergebrek in Nederland". ADVERTENTIE 6-pei's. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 7500— tot 8875—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater, Zatex-dag en Zondag, 20 uur: „Door dik en dun". Opbrengst Anjer-collecte De in Heemskerk gehouden Anjer-col lecte heeft een bedrag opgeleverd van f 110.Dit is aanmerkelijk meer dan verleden jaar. Houtaanvoer uit Nystad Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagavond aangekomen het Finse s.s. „Asturias," dat van de Finse haven Nystad een lading van 883 vadem papier hout aanvoerde. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE Wü lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Deze week is voor de eerste maal in Vel sen het examen voor timmerlieden van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf afge nomen. Een examencommissie, die bestond uit de heren II. v. d. Plas, Fopma, J. Pie- ters en J. D. Pronk als controleur van het leerlingenstelsel, heeft gedurende vier da gen in de Technische School achttien .jon geren, die gedurende twee jaar de lessen aan de Avondschool hebben gevolgd en in het leerlingenstelsel waren opgenomen, ge ëxamineerd. De voorzitter van de examen commissie, de heer v. d. Plas heeft hen allen gisteravond kunnen meedelen, dat zij waren geslaagd. Het leerlingenstelsel van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf kent men al sinds 1947 in Velsen, maar tot nu toe moes ten de candidaten steeds naar Haarlem of Amstex'dam om examen te doen. Er is thans door de Stichting contact opgenomen met de werkgevers en werknemersorganisaties in Velsen om ook hier te komen tot oprich ting van een plaatselijke opleidingscom missie. Na een inleidend woord van de heer H. v. d. Plas, werd de heer T. H. van Lieshout als de geslaagde met de beste cijfers naar voren geroepen. Hij ontving het boek „Timmeren". Ook de tweede op de rang lijst, de heer H. A. Lubbers werd met „Timmeren" vex-rast. De andere geslaagden waren: J. Bakkex-, B. Basjes, S. G. Eskes, H. J. van Gelder, G. C. van Kaam, M. G. van Kaam, H. J. Konijn, W. Krap uit Al phen aan de Rijn, H. W. Riechelman, P. F. Scholz, J. Steffers, P. M. v. d. Veldt, J. Visser, J. C. van Roon (betontimmeren), W. Rademaker en A. Stuurman, beiden uit Amsterdam. Na de uitreiking van de diploma's heb ben nog gesproken de hex-en J. D. Pronk namens de Stichting, concierge Breda na mens de leerlingen, E. Luikman als een van de werknemers, J. Bart als wex-kgever en voorts tot slot de heer J. Schelvis. „De Zigeunerbaron (Thalia, Vrijdag tot en met Maandag) De beroemde operette van Johann Strauss heeft een groots-opge zette filmfantasie opgeleverd, waarbij wel iswaar het bekende verhaal van de jonge Sandor Barinkay, de mooie Arsena Zsupan en het zigeunermeisje Saffi op de voet ge volgd is, maar waarbij de film zulke ver leidelijke afwijkingen naar de massa-scè nes toeliet, dat regisseur Rabenalt de ver leiding niet kon weerstaan en het flonke rend verhaal vatte in een kleurige lijst. Paul Hörbiger speelt voortreffelijk de oude Barinkay en Margit Gaas zorgt voor een allercharmantste Saffi, het prinsesje, dat ook werkelijk aanspraak kan maken op deze vorstelijke titel. De kampvuren, de ritten over de poeszta en de zigeunerfeesten geven deze opge wekte film sfeer en spanning, zodat zij uit stekend gekozen lijkt voor een lome vacan- tiemaand, die af en toe eens met een gees telijk glas champagne besproeid wil wor den. Het beroemde ballet van het Natio naal Theater te Belgrado luistert het ge heel op met prachtige balletten. F. „Inspecteur Ripley slaat toe" (Thalia, Dinsdag en Woensdag) Een Amerikaanse inspecteur wordt binnen vierentwintig uur betrokken bij niet minder dan drie mis daden, waarbij hij behalve twee moorden en een autodiefstal en passant ook nog een gex-affineerde chantagepoging moet probe ren op te helderen. Wanneer men weet, dat alle foefjes, waarover zowel de misdaad als de sterke arm beschikken, met grote gulheid over deze rolprent zijn uitgestrooid hetgeen men rustig aan de Amerikaanse regie kan overlaten dan zal men van ons willen aannemen, dat de toeschouwer zich gedu rende bijna anderhalf uur bepaald niet hoeft te vervelen. Alle détails van de klop jachten van de-politie op vluchtende boe ven worden verstrekt, hax-drijdende auto's, schietpartijen, afgeluisterde telefoonge sprekken en sluippartijen over een kerkhof op het middernachtelijk uur eveneens. Dit alles wordt in zulk een vaart opgediend, dat de meeste bezoekers na de verrassende ontknoping wellicht doodmoe „Thalia" zul len verlaten. Maar ze zullen het er graag voor over hebben. De G. In de Zondagmatinée draait Thalia het schokkende veiixaal van „Tarzan en de aapmens". „Vera Cruz" (Rex-theater, Vrijdag tot en met Maandag) Hoe moeilijk is het soms in alle ernst te behandelen, wat alleen maar belachelijk is. De nog gloednieuwe Cary Cooper-film „Vera Cruz", die in Tu- schinski nog maar onlangs haar continen tale première beleefde, heeft dank zij het voorlaatste product van de bekende Ame rikaanse acteur „High Noon" wellicht te hoge verwachtingen gewekt, maar dat deze „Vera Cruz" vlak daarop voor zulk .een ontgoocheling zou zorgen, ware moeilijk te voorzien. Twee personen zijn daar duide lijk voor verantwoordelijk: producer en ac teur Burt Lancaster en regisseur Robert Aldrich. Nog afgezien van het vaak stupide ver haal, waarmee deze film het publiek poogt bezig te houden, kleeft er deze grote fout aan, dat men de klok er mee jaren terug heeft gezet. Men leeft weer even in de tijd, dat er toneel wex-d gespeeld van jewelste en de acteurs leggen het er duimendik op. Als in de eerste Westerns, die dan nog de verdienste hadden, dat ze de ruimte in het spel betrokken een ruimte, die in deze film zo overvloedig voorkomt, dat men naar de noodzaak en de innerlijke samen hang der handeling al spoedig loopt te zoe ken rennen de paarden weer over het doek en praten de mensen dik en onecht. Men vindt in „Vex-a Cruz" alleen maar boe renbedrog. Eigenlijk was het hele geval maar een paar regels waard geweest, irxaar zoveel onbenul op celluloid is aan de an dere kant een hartgrondige hartluchting waard. „De onstuimige rebel" (R e x. Woensdag en Dondex-dag) In het Ierland van 1815 ontrolt zich dit gedegen verhaal over „Cap tain Lightfoot", die zich met ernstige ver bittering verzet tegen de Engelse overheer sing. gesymboliseerd in de door het land dravende Engelse dragonders. Het is een rebelse film, vol heerlijke verwikkelingen, stoutmoedige duels en schone vrouwen. In technicolor. „De Zigeunerbaron" (L u x o r, Vrijdag tot en met Woensdag) draait evenals in Thalia aan het begin van de Bx-eestraat. Wij vex~- wijzen naar de x-ecensie onder „Thalia". Donderdag vertoont Luxor de geslaag de musical „The Glenn Miller Story", een tfccnnicolorfilm gebaseerd op het leven van de vex-maarde Amerikaanse bandleider een muziekfilm, zoals ieder die zich wensen zou. Zondagmiddag draait in dit theater „De stad zonder wet", samen met de Zigeuner baron. „Het plateau des doods" (Kennemer Theater, Vrijdag tot en met Maandag) Een episode uit de indianenstxijd. Een be faamd indianen-jager krijgt van president Grant opdracht vrede te sluiten met een indianenstam, die geregeex-d wordt door een indiaan met bloeddorst. Het bloed is niet van het scherm, de vrede bijna voortdu rend. Allan Ladd en Audrey Dalton (kei hard en lieflijk zacht) knappen kranige karweitjes op en kunnen uitstekend tegen alles, waarvan de filmmakers vermoedelijk gehoopt hebben, dat het publiek ervan zou griezelen. Die hoop zal wel vervuld zijn en meer resultaat heeft de film niet; meer bedoelingen kennelijk ook niet, al komt die vrede natuux-lijk wel uit als resultaat. A.N. „Het mysterie van tunnel 267" (Kenne- merTheater, Dinsdag en Woensdag). Wie van spanning en griezelen houdt, zal door deze film ruimschoots tevreden wor den gesteld. In een woestijn ergens in de Verenigde Staten duiken namelijk mieren op met een lengte van drie meter. Men schrijft deze fantastische groei toe aan de inwex-king van radio-actieve stralingen, ten Eén van de smakelijke taf reien uit „De Zigeunerbaron" (Thalia en Luxor, Beverwijk). gevolge van proefontploffingen met atoom wapens die in de nabijheid van deze woes tijn hadden plaats gevonden. De monsters doden iedereen die hun pad kruist en zij vermenigvuldigen zich op schrikbarend snelle wijze. Met bazooka's en gifgas be werkt men hun reusachtig ondergronds nest. Enkele koninginnen blijken echter reeds te zijn „uitgevlogen" en deze vormen nu een nationaal gevaax-, daar men niet weet waar zij haar nesten zullen bouwen. Tenslotte slaagt men er dan toch in het gevaar te bezweren. Bepaald opwindend is de vernietiging van de laatste horde reuzen mieren, die zich onder de stad Los Angeles in het labyrinth van rioleringstunnels en gangen gevestigd had. Een spannende variatie op het thema wat de mensheid nog boven het hoofd kan han gen als gevolg van de steeds verder gaande experimenten met atoomsplitsing. „Het vlammende woud" (W.B.-theater, Vrijdag tot en met Maandag) brengt John Paine in de Peperstraat, waar hij een koel bloedig houthakkersvoorman speelt met een hart van goud en een mooi nichtje. Er wordt aan het eind getrouwd. In de Zondagmiddagvoorstelling draait: „Jungle Goud".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13