Sovjet-Unie zal Eisenhowers inspectieplan wèl overwegen Weerbericht Boelganin geeft weekeind- partijtje voor diplomaten Spoorwegen verhogen tarieven op afstanden boven 20 km. Aanvullende credieten voor geëmigreerden Haarlems Dagblad .fi Buitenlandse pers gaf een verkeerde uitlegging Staking tegen de Pasja van Marrakesj Gemiddelde prijsverhoging van 6 2/3% zal op 1 September van dit jaar ingaan Het woord is aan Onderneming van garanties en risico's door het rijk Vrouw van een der elf vliegers is hertrouwd Bondsraad zet mes in leger-tractementen Hirosjima herdacht atoombomaanval Zakelijke samen werking Meisje in brand door ijswater Bevolking weigert lasten van Berber-bezetting te dragen Gritiek op verbod van bladen in Indonesië Zij inde evenwel zijn soldij van de Amerikaanse luchtmacht Koning Boudewijn tekende het wetsontwerp-Collard Blank protesteerde tevergeefs Schat van de Mexicaanse bandiet Villa gevonden? Meer wind Weerrapport 70e JAARGANG No 24 Kenne^ierlaan 186, IJmuiden. Tel A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 175 Uitgave Grafijche Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman 99 99 MOSKOU Reuter/AFP) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft gis teren op de slotzitting van het Sovjet-parlement verklaard dat zijn opmerkingen over het plan van president Eisenhower voor het uitwisselen van militaire ge gevens en wederzijdse verkenningsvluchten boven elkanders grondgebied wel degelijk door de Sovjet-regering zal worden bestudeerd. De Sovjet-premier zei dat zijn opmerkingen over dit onderwerp op de eerste dag van de zitting der Opperste Sovjet verkeerd waren uitgelegd door de buitenlandse pers. Intussen heeft Boelganin alle diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou, onder wie de Amerikaanse ambassadeur en de Britse en Franse zaakgelastigden, met vrouwen en kinderen uitgenodigd het komende weekeinde door te brengen op zijn landgoed in Semenovko, ongeveer 100 kilometer van Moskou. De diplo maten wordt op het landgoed een gezamenlijk middagmaal aangeboden. Verder zullen zinaar eigen wens kunnen zwemmen, vissen of tochtjes maken per boot. De „dag van rust en ontspanning" zal worden besloten met een concert. Een dergelijk partijtje is nog nooit gegeven. Boelganin verklaarde gisteren dat de regeringsleiders op de conferentie van Genève hun goede wil hadden getoond en er ernstig naar hebben gestreefd een „ge zamenlijke taal" te vinden. Hij zei aan het einde van een debat over de conferentie te Genève, dat de positieve resultaten van de conferentie de vruchten zijn „van de ge zamenlijke pogingen van alle deelnemers tot samenwerking en onderling begrip te komen." Hij zei met grote voldoening te hebben opgemerkt dat zowel president Eisenhower als Sir Anthony Eden en pre mier Edgar Faure na de conferentie de wens hebben uitgesproken in de toekom stige onderhandelingen vast te houden aan een geest van onderling begrip. Boelganin verklaarde tenslotte: „Natuurlijk steunen we allereerst onze eigen voorstellen, maar we zullen ook een studie maken van andere voorstellen waarin goede wil, het streven naar vrede en pogingen tot een oplossing van moeilijke problemen te geraken, tot uitdrukking komen. De Opperste Sovjet hechtte eenstemmig haar goedkeuring aan Boelganins rapport over de topconferentie in de volgende resolutie: „Deze conferentie is van historisch belang en betekent de opening van een nieuw stadium in de verbetering der betrekkingen tussen de staten, ongeacht hun politiek en maatschappelijk stelsel, op de grondslag van vreedzame samenleving en het schep pen van vertrouwen tussen de staten." In een verklaring, waarin de werkzaamheden van de Russische delegatie te Genève wor den goedgekeurd, zegt de Opperste Sovjet dat een verdere ontwikkeling van de sfeer van zakelijke samenwerking, die thans be staat, de belangen van de vrede zal dienen. Soeslov, een nieuw lid van het presidium van het centrale comité van de communis- In een ijssalon te Nunspeet zijn enkele jongens en meisjes aan het experimen teren geweest met het zogenaamde „ijs- water", dat wel eens op feestjes wordt ge bruikt en de eigenschap heeft beurteling koud en warm aan te voelen. Een der jon gens gaf een flesje met dit soort water aan het meisje A. L. dat hiervan bij een ander meisje, de 21-jarige J. M. S. uit Hoogezand een hoeveelheid onder haar blousje goot. Dit meisje, dat een brandende sigaret tussen de vingers had, trachtte hierop haar blousje van boven te sluiten. Waarschijn lijk als gevolg van het feit, dat het „ijs- water" snel verdampt en de dampen zeer brandbaar zijn, ontstond een steekvlam, waardoor de kleren van het meisje in brand raakten. Direct werden pogingen aangewend de vlammen te blussen, hetgeen gelukte, doch het meisje had toen reeds ernstige brandwonden aan armen, hals en gelaat opgelopen. Zij werd naar het Pius- ziekenhuis in Harderwijk vervoerd en is daar opgenomen. De politie heeft proces-verbaal wegens baldadigheid opgemaakt en zal voorts een onderzoek naar het zogenaamde „ijswater" instellen. Op het etiket van het flesje was namelijk niet vermeld, dat de dampen van het ijswater snel ontvlambaar zijn. tische partij, die de verklaring voorlas, zei dat de resultaten van de conferentie het bankroet betekenen van de „politiek van kracht." Hij waarschuwde echter dat de voorstanders van een nieuwe oorlog, hoe wel zij veel aan kracht hebben ingeboet, hun wapens nog niet hebben neergelegd. Deze personen, zoals de Amerikaanse senator McCarthy, zouden blijven trachten ae internationale sfeer te vergiftigen, doch hun positie wordt meer en meer „belache lijk en hopeloos." Gedurende het debat werd het woord ge voerd door vijftien afgevaardigden. De schrijver Ehrenburg kreeg een hartelijk MARRAKESJ (Reuter) Het grootste deel van de Marokkaanse bevolking van Marrakesj is Vrijdag In staking gegaan uit protest tegen het besluit van Pasja El Glawi dat de Arabische bevolking moet betalen voor het onderhoud van een nieuw contingent Berber-troepen, dat de orde moet handhaven. De krachtig anti-natio nalistische Pasja heeft vijfhonderd Berbers uit de bergen laten komen om zijn persoon lijke wacht te versterken. De inwoners van het Arabische stadsdeel moeten een half millioen francs per dag betalen voor het onderhoud van deze troepen, die bij de bevolking zeer impopulair zijn. De proteststaking omvat winkeliers, Arabische zakenlieden en arbeiders. De avondklok, die op 21 Juli werd ingesteld, is in de Europese wijk opgeheven, maar in het Arabische stadsdeel van kracht ge bleven. In Casablanca heeft de politie veertien Marokkanen gearresteerd onder beschuldi ging een groot aantal pogingen tot brand stichting te hebben gedaan. Een militair gerechtshof in Casablanca veroordeelde vijf Marokkanen ter dood wegens terro risme. In Algerije zijn opnieuw aanslagen gepleegd, die aan enkele Noord-Afrikanen het leven hebben gekost. In het district van Constantine zijn de identiteisbewijzen van tienduizend personen onderzocht, nadat veiligheidstroepen eerst een cordon rondom een dorp hadden getrokken. Bij een vuur gevecht tussen een Franse patrouille en opstandelingen werd een Franse officier gewond. Luidkeels protest Tweeduizend Arabische politici hebben op een openbare bijeenkomst in de Jor daanse hoodstad Amman, luidkeels leuzen geuit tegen Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en vooral Frankrijk wegens de bui tenlandse politiek dier landen tegenover de Arabieren. Ministers, partijleiders, parle mentsleden en leden van Arabische diplo matieke missies hielden redevoeringen, ge richt tegen her. kolonialisme en het Franse militaire optreden in Marokko. De verga dering besloot bijdragen te verzamelen voor revolutionnairen en Frankrijk maat schappelijk en economisch te boycotten. Zij zond ook boodschappen naar Washington, Londen, Parijs, Bonn, Rome, Brussel en de UNO, met het verzoek om tussenkomst in Marokko. Wegens de financiële situatie van de Ne derlandse Spoorwegen hebben deze de toestemming gekregen tot een partiële en matige verhoging van de reizigerstarieven, zodat deze tariefsverhoging een zo be perkt mogelyk karakter zal dragen. Niet worden verhoogd de pryzen van de en kele reis- en retourkaarten op de afstan den beneden 20 km, bevattende 32 percent van het totale aantal reizigers dat op en kele reis- en retourbiljetten reist. De verhoging van de prijzen der biljet ten heeft dus betrekking op afstanden van 20 km en hoger. Van 20 km. af worden deze prijzen verhoogd met gemiddeld 6 2/3 percent, terwijl de stijging geleidelijk gro ter wordt op afstanden boven 150 km. De prijzen van de maandtrajectkaarten en weekkaarten, die bij een vorige gele genheid niet evenredig zijn verhoogd, wor den thans verhoogd met respectievelijk gemiddeld 12 en 13 percent. Deze percen tages kunnen op sommige afstanden wat hoger en lager liggen. De prijzen van de weektrajectkaarten, de vastrechtkaarten en de jeugdkaarten zullen niet worden verhoogd en blijven derhalve gehandhaafd op het niveau van 1952. De prijzen van de algemene abonne mentskaarten worden met 10 gulden voor de derde klasse en met 14 gulden (15 gul den voor de eerste maand) voor de tweede klasse verhoogd. Zij komen derhalve op 137 gulden voor de tweede, en 95 gulden voor de derde klasse in de eerste maand, en op 115 gulden respectievelijk 80 gulden voor de volgende aansluitende maanden. De verhoogde tarieven zullen ingaan op 1 September aanstaande. applaus, toen hij naar de Britse, Ameri kaanse en Franse volken verwees als „onze geallieerden van gisteren en vandaag en, ik geloof, onze vrienden van morgen." De sprekers legden over het algemeen de nadruk op de oproep van Boelganin tot grotere culturele uitwisselingen en con tacten tussen Oost en West. Hierin weer spiegelt de verwachting dat Russische bur gers spoedig als toeristen naar het buiten land zullen mogen gaan. Tsitsin, de directeur van de enorme landbouwtentoonstelling te Moskou, drong aan op een „grote uitbreiding" van de con tacten tussen Russische en buitenlandse geleerden. „We moeten een eind maken aan onze vooroordelen over de prestaties van buitenlandse geleerden," zo zei hij. DJAKARTA (PIA) Het onafhanke lijke, in de Engelse taal verschijnende blad „Times of Indonesia", dat de laatste tijd aan de zijde van de oppositie staat, schrijft niet overtuigd te zijn door de argumenten, die van de zijde van het parket zijn aange voerd voor het verbod op enige Neder landse bladen in Indonesië. Het blad schrijft niet over het verbod van andere buitenlandse bladen en periodieken. Het blad zegt niet te kunnen inzien hoe enkele kranten in een vreemde taal de orde en rust in Indonesië kunnen bedreigen, aangezien de meerderheid van de Indo nesiërs geen Nederlands kent. Het blad meent, dat buitenlandse bladen alleen dienen te worden verboden indien zij de lezers opzetten tot geweld of verraad. Men heeft niet verklaard, dat de Nederlandse bladen dit doen, aldus de „Times of Indo nesia". DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Balzac: In het huwelijk moet men voort durend een allesverslindend mon ster bestrijden: de sleur. Aan de Parkkade te Rotterdam ligt het Belgische opleidingsschip „Mercator" gemeerd. De „Mercator", een driemaster, brengt een bezoek van een week aan Nederland. De minister van Sociale Zaken heeft een wetsontwerp ingediend dat beoogt aanvullende credieten te verstrekken aan emigranten. De bestaande credietmogelijk- heden zijn tezamen met de eigen middelen welke de emigrant na een verblijf van enige jaren in het emigratieland bijeen heeft kunnen brengen, veelal onvoldoende voor de financiering van de aankoop van een landbouw- of middenstandsbedrijf of een woning, zo zegt de minister in zijn toelichting. De bedoeling van het ontwerp is, in de tijdelijke credietbehoefte van de Nederlandse emigrant te voorzien door aan hem een aanvullend crediet te verle nen door samenwerking met de overheid en credietinstellingen in de ontvangende landen. De risico's welke door de Nederlandse credietinstellingen worden gelopen zijn debiteuren-, koers-, en transferrisico. Van het debiteurenrisico zal een gedeelte door de overheid moeten worden overgenomen. Wat de koers- en transferrisico's betreft dient onderscheid te worden gemaakt tus sen de Nederlandse credietinstellingen die zich mede met internationale bankzaken bezig houden en de credietinstellingen welke zich niet op dit terrein mogen be wegen. Voor laatstgenoemde zal een vol ledige garantie voor dekking van dit risico in beginsel mogelijk moeten zijn. TATSJIKAWA (United Press) De Amerikaanse vlieger Daniel C. Schmidt is verteld dat zijn vrouw hertrouwd is ter wijl hij in communistisch China gevangen werd gehouden. Schmidt, een van de elf piloten die deze week zijn vrijgelaten, werd van het tweede huwelijk van zijn vrouw op de hoogte gebracht gedurende de vlieg tocht van de Philippijnen naar Japan. Mevrouw Schmidt had gemeend dat haar echtgenoot het lev enhad verloren maar vernam nè haar huwelijk dat Schmidt nog in leven was. In haar brieven aan Schmidt verzweeg zij het feit. De luchtmacht had tot dusverre de waarheid verborgen ge houden voor Schmidt. Intussen is Una Fine met Alford Fine, de man met wie zij in September 1954 gehuwd is, „onder gedoken" met het zoontje van 2'/s jaar uit het huwelijk van Schmidt. Het blijkt dat zij regelmatig de soldij van haar man ge- ind heeft, hoewel zij beweerd heeft dat zij hertrouwd is omdat zij dacht dat hij dood was. BRUSSEL (ANP) Koning Boudewijn van België heeft de schoolwet van minister Collard, die tot zoveel beroering in de af gelopen tijd aanleiding heeft gegeven, ge tekend. Deze wet vermindert de subsidie aan bijzondere scholen en stelt een zekere staatscontrole in. Zij wil ook voor degenen, die dat wensen, in ovenvegend Rooms- katholieke streken openbaar onderwijs mogelijk maken. In sommige Vlaamse gemeenten zijn op oficiële gebouwen bekendmakingen aange plakt dat „de dwangwet" niet zal worden toegepast. Wat de vorm betreft, waarin de aan Ne derlandse credietgevers te verstrekken garanties kunnen worden gegeven volgt de minister het advies van de Raad van de Emigratie. De gelegenheid wordt geopend' voor de risico's, welke met de credietverle- ning worden gelopen, garanties te verkrij gen van een bestaande instelling, die op dit terrein de nodige ervaring heeft. Het rijk zal de garanties van deze instelling overnemen. Beslissingen inzake garanties zullen slechts worden genomen, nadat in samen werking met de autoriteiten in het ont vangende land een onderzoek is ingesteld en advies is uitgebracht door de emigra tie-attaché, die voorts ook met het namens de Nederlandse overheid uit te oefenen toezicht zal worden belast. Naast de samenwerking met het par ticuliere bankwezen is het ook ge wenst verruiming van de crediet- voorzieningen door autoriteiten of instel lingen in ontvangende landen te bevorde ren. Hiertoe dient de mogelijkheid te wor den geopend tot het onder bepaalde voor waarden verlenen van directe garanties door de Nederlandse staat, aan instellin gen van de ontvangende landen, indien deze daardoor berei zijn aanvullene cre dieten te verschaffen. Voor 1955 zal de omvang van de garanties beperkt worden tot een bedrag van 4 millioen gulden. Een Nederlandse bankinstelling heeft zich reeds onder bepaalde voorwaarden bereid getoond een crediet te verstrekken aan een organisatie van emigranten in Canada, waardoor voor leden dezer orga nisatie de mogelijkheden tot agrarische bedrijfsvestiging worden vergroot. De voorbereidingen zijn zover gevorderd, dat dit crediet binnenkort zal kunnen worden verstrekt. BONN (A.N.P.) De West-Duitse Bondsraad heeft het mes gezet in de sa larissen, die minister Blank voor zijn vrij willigers had voorgesteld. De vertegen woordigers der Duitse landen vonden de bedragen te hoog en deze hebben niet wil len toegeven, ondanks een noodkreet van minister Blank, dat men slechts door be hoorlijke salarissen goede krachten als vrijwilligers zou kunnen aantrekken. Een woordvoerder van het ministerie sprak de vrees uit, dat de zuinigheid van de Bondsraad het veel moeilijker zal maken de ruim tweehonderd duizend gevraagde vrijwilligers bijeen te krijgen. Ook het „Verbond van Duitse soldaten" heeft al protest aangetekend. Volgens de door de Bondsraad aanvaarde regeling zal de generaal met vier sterren een maandelijks salaris van 2800 mark krijgen, waardoor hij 400 mark beneden de staatssecretaris blijft, die als zijn bur gerlijke chef geldt. In de lagere generaais- rangen begint de salarisschaal bij 1600 mark. De officierssalarissen zullen van luitenant tot overste va'riëren tussen 500 en 1400 mark. De elite onder de onder officieren kan tot bijna 500 mark komen. De laagst betaalde is de „Gefreiter" (kor poraal), die het met 239 mark zal moeten stellen. De hoogste benoemingen die tot dusverre voorgenomen zijn, zijn die van luitenant- generaal Adolf Heusinger, die inspecteur- generaal der strijdkrachten zal worden, en vroegere generaal Hans Speidel, die Duits vertegenwoordiger in de N.A.V.O.-raad wordt. Hun basis-soldij wordt nu 2.216 mark per maand. HIROSJIMA (United Press) Ter ge legenheid van de tiende verjaardag van het atoombombardement van Hirosjima heeft burgemeester Tadao Watanabe van daag een verklaring uitgegeven waarin hij zegt dat de bevolking van zijn stad nog altijd de gevolgen voelt. „Veel is en wordt gezegd tegen het ge bruik van kernenergie voor destructieve doeleinden. Zonder twijfel zou ieder ver standig mens graag de verdwijning van zulke vreselijke vernietigende krachten zien, maar misschien moeten we, met ver driet in ons hart, toegeven dat de geschie denis, zoals een grote rivier die mense lijke krachten negeert, nog verder moet stromen voor dit een feit kan worden. Desniettemin geloven wij nog steeds in de wijsheid van het mensdom, en hopen wij dat het voorbeeld van Hirosjima, in welk een geringe mate ook, zal bijdragen de mens te helpen leren in vrede en broeder schap te leven. Wij wensen het feit te on derstrepen dat het verstrijken van tien jaar na het bombardement van Hirosjima de gezondheid van de overlevenden niet volledig heeft kunnen herstellen. In tegen deel, wij zien alarmerende aanwijzingen dat gevallen van voortijdige dood door stralingsgevolgen van de bom zich vermeer deren gedurende de laatste jaren. Wij we ten hoe moeilijk het is oorlogen kwijt te raken. Toch weten wij even goed dat toe komstige oorlogen waarin de atoomenergie onvermijdelijk een rol zal spelen, verdwij nen moeten. De dwaasheden van de mens heid vervullen ons met wanhoop, maar nog altijd hebben we groot vertrouwen in het gezond verstand van de mens en op nieuw bidden wij, in alle eenvoud en nede righeid, dat er „geen Hirosjima's" meer zullen komen," aldus de burgemeester. Zelfcritiek Een aantal vooraanstaande persoonlijk heden in het Amerikaanse openbare leven, onder wie religieuze hoogwaardigheids bekleders, sociologen en auteurs zoals Pi- tirim Sorokin, Lewis Mumford, W. Apple- ton Lawrence en anderen, hebben een open brief gezonden aan de New York Times, waarin zij een zeer scherpe ver oordeling uitspreken van het gebruik der atoombommen op Japan, tien jaar gele den. „Het initiatief van de atoomoorlog ging uit van de Verenigde Staten. Men kan zich gemakkelijk voorstellen wat velen van ons zouden hebben gezegd, indien het de Duitse nazi's, de Italiaanse fascisten, de Japanse militairisten of de Russische communisten zouden zijn geweest, die de atoomverschrikking ontketenden; namelijk dat het „net iets voor hen was" en dat de Amerikanen zich nooit aan een dergelijke misdaad zouden schuldig maken. De brief schrijvers betogen, dat Amerika op het moment van de atoomaanval niet in een bedreigde of wanhopige positie was, zo dat het zijn voortbestaan met de atoom bom moest beveiligen." Japan kon Ame rika niet bombarderen. Bovendien heeft nooit een verantwoordelijke persoonlijk heid toegegeven, dat we de bom moesten gebruiken om de oorlog te winnen. Het is de gewoonte van regeringen om, bij het gebruik van nieuwe wapenen of destructie ver oorlogsmethoden, te beweren dat zij het enkel doen om levens te sparen. De nazi's beweerden dat ook toen zij Rotter dam bombardeerden", aldus de brief. De schrijvers ervan sporen tenslotte het Ame rikaanse volk aan, op de tiende verjaar dag van het eerste atoombombardement in zichzelf te keren en te erkennen, dat geen volk ter wereld het morele recht heeft een atoombom op een ander volk te werpen. „Amerika, dat de stoot gaf tot de atoomoorlog, is nu verplicht vooraan te gaan in de pogingen om een nieuwe weg te vinden en een andere kracht, die der liefde, tot gelding te brengen," aldus be sluit de brief. De 76-jarige Dolores Vasquez heeft tegenover de politie van het Californische plaatsje El Centro verklaard te weten waar wijlen Pancho Villa, eertijds een bekende Mexicaanse bandiet, zijn schat, bestaande uit gouden munten ter waarde van ander half millioen dollar in graven op verschei dene kerkhoven in Texas heeft verborgen. Zij beschreef de politie tot in bijzonder heden de grafstenen van enkele naburige kerkhoven, waaronder gouden munten ver borgen zouden zijn. Pancho Villa was een Mexicaanse ban diet, die, kort voor de eerste wereldoorlog, op eigen houtje een „oorlog" tegen de Ver enigde Staten begon. Hij werd verslagen en door de Amerikanen tot op Mexicaans gebied achtervolgd. Villa, die sommigen als een soort Robin Hood, doch anderen als een wrede moordenaar beschouwden, werd in 1923 vermoord. Dolores Vasquez zegt „kolonel" in Villa's strijdmacht en zijn vertrouwde adjudant te zijn geweest. Zij zou de opbrengst van Villa's schat willen bestemmen voor verminkte Ameri kaanse oudstrijders. Het KNMI deelt mede: Deze week werd het weer bepaald door een gebied van hoge barometerstanden, dat een groot deel van de Oceaan ten Westen van de Britse Eilanden bedekte en dat maar weinig van plaats verandert. De wind bleef daardoor in ons land voornamelijk in de Noordhoek, zodat koele lucht van de Noordzee werd aangevoerd, waarin nu en dan wolkenpartijen meedreven. Plaatselijk viel hieruit gedurende korte tijd wat regen, maar grote hoeveelheden werden niet gemeten. De maximumtempe raturen schommelden om de 20 graden. Het hoge drukgebied kreeg de afgelopen 24 uur een versterking aan zijn Noordflank. Een storing, die bij IJsland was gelegen trok vannacht naar Zuid-Noorwegen. De storing is tot op grote hoogte gevuld met koude lucht. De voorste begrenzing van deze koude lucht nadert en zal van avond het hele land passeren. Daarna stroomt nog koelere en tamelijk droge lucht het land binnen, terwijl de wind naar Noord-West gaat en iets in kracht toe neemt. In het binnenland kunnen morgen in deze lucht, door de sterke verwarming van het aardoppervlak flinke stapelwolken gevormd worden, waaruit hier en daar een bui kan vallen. Doordat er meer wind is en de temperaturen aan de lage kant zijn, heeft het weer morgen een iets minder aangenaam karakter. Ten Zuid-Westen van IJsland nadert vanuit het Zuiden een oceaanstoring, welke de rug van hoge luchtdruk boven IJsland zal aantasten. In hoeverre deze storing be langrijk wordt voor het weer van Maandag is op het ogenblik nog moeilijk te beoor delen. (van hedenmorgen 7 nur) weers- Coestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew geheel bew. licht bew. half bew. zwaar bew. CO C 03 *5 zw w wzw zzw wzw NNW windstil NNW 1 windstil NW 3 NW 1 windstil O 1 W 4 ONO 2 windstil NW 4 windstil O 2 ONO 2 windstil gS Z3 25 0 24 0 20 0 21 0 24 0 17 0 22 0 24 0 23 0 27 0 22 0 21 0 25 0 21 0 22 0 18 0 20 1 20 0 29 0 28 0 25 4 Neerslag laatste 24 uur. CCCOCCCCCCOCCCOZCCCCCCCCCOC" MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking en voornamelijk in het binnenland enkele verspreide buien. Matige, nu en dan vrij krach tige Noord-Westelijke wind. Koel. 7 Augustus Zón op 5.11 uur, onder 20.23 uur. Maan op 21.14 uur, onder 9.37 uur. 8 Augustus Zon op 5.13 uur, onder 20.22 uur. Maan op 21.33 uur, onder 10.54 uur. Maanstanden 11 Aug. 3.33 uur: Laatste kwartier 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 6 Augustus Hoog water: 5.07 en 17.32 uur. Laag water: 0.56 en 13.11 uur. Zondag 7 Augustus Hoog water: 5.40 en 18.05 uur. Laag water: 1.29 en 13.45 uur. Maandag 8 Augustus Hoog water: 6.16 en 18.41 uur. Laag water: 2.05 en 14.20 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1