Tegenstellingen tussen Bonn en Moskou verscherpen zich Agenda voor Haarlem met melk meer mans Knollenrace over Santpoorts kluiten Faure gaf geen opheldering over politiek in Marokko OPRUIMING KARPETTEN Blücher wijst Boelganins suggestie voor Oost-West Duits gesprek af Russisch - West-Duits contact in Parijs Proefstation voor de volle grond-groenteteelt Huren van met rijkssteun gebouwde woningen Haarlemse directeur Openbare Werken Geheim rapport van Grandval in Parijs met 20% korting Vrachtauto op autobus ingereden; één dode Vierjaarlijkse salon in 's-Gravenhage 3 Diplomatiek overleg begint de volgende week Eerste steenlegging te Alkmaar Goenraad Bos overleden Indonesisch kabinet kan Dinsdag gereed zijn Wereldraad zoekt contact met Russische kerken ROVER B. en W. handhaven hun enkelvoudige voordracht Pools-Nederlands handels verdrag gesloten Bloemengroet aan buitenlanders Koersdaling op de beurs te Londen Internationale prijs voor de schilderkunst ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 BONN (Van de A.N.P.-correspondent) zal zijn in ernst over een Duits hereni- De tegenstellingen die de komende Rus- sisch-West-Duitse conferentie in Moskou zullen beheersen, hebben zich nog scher per afgetekend. Op hetzelfde ogenblik, waarop premier Boelganin voor de opper ste Sovjet de Russische stelling herhaal de, dat het Duitse vraagstuk onder de huidige omstandigheden slechts geleide lijk door een samenwerking der beide Duitse republieken nader tot een oplossing gebracht zou kunnen worden, verklaarde vice-kanselier Blücher in Berlijn namens de Bondsregering, dat deze niet bereid is deze weg in te slaan. In Bonn publiceerde het ministerie van Buitenlandse Zaken tegelijkertijd de tekst van de Russische nota aan de bondsrege ring. Daarin heet het, dat „vanzelfspre kend" het aanknopen van normale be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en de bondsrepubliek „noch door de ene, noch door de andere zijde aan enige voorwaar den verbonden zal worden". In Bonn leidt men daaruit af, dat de Russische regering bij de komende besprekingen niet bereid BONN (A.N.P.) De eerste diploma tieke besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de bondsrepubliek zullen volgende week in Parijs beginnen, zo is officieel in Bonn medegedeeld. Bonn wil bij deze ge legenheid een poging doen om ook het vraagstuk van de Duitse hereniging en de mogelijkheid van een terugkeer van de nog in Rusland verblijvende Duitse krijgs gevangenen op de agenda der conferentie in Moskou te plaatsen. De Sovjetregering heeft in haar nota aan Bonn slechts het aanknopen van diplomatieke, economische en culturele betrekkingen als hoofdpunten der conferentie genoemd. De West-Duitse regering is echter, naar een woordvoerder mededeelde, voornemens reeds in Parijs een „aide mémoire" te over handigen, waarin de kwesties worden ge noemd, die naar haar opvatting eveneens behandeld dienen te worden. Naar Ade nauers Christelijk-Democratische partij al eerder heeft verklaard, kunnen de Russi sche onderhandelaars moeilijk aannemen, dat de kwesties der hereniging en der krijgsgevangenen bij de conferentie van Duitse zijde zullen worden doodgezwegen. De West-Duitse ambassadeur in Parijs Von Maltzan, zal tijdens het weekeinde naar Bonn komen om instructies te ont vangen voor de besprekingen, die hij met de Russische ambassadeur Winogradov zal voeren. ZATERDAG 6 AUGUSTUS Stadhuis. Avondopenstelling van 20 tot 22 uur voor een ieder. Uitsluitend kaarsverlich ting. Stadskweektuin. Geopend van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 18.30 tot 20.30 uur. Nassauplein en Nassaulaan: Lunapark van 14 tot 24 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" exposeren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloemstilleven: Dagelijks van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Lido: „A en C en de Mummie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zeebonken", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Geromino", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „George verovert de vloot", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Suzanne sliep hier alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Op de Reeperbaan", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", 14 jaar, 7 en 9 15 uur. Luxor: „Khyber Patroil" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoon stelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Concertgebouw: 8 uur, Vertoning van de film „Tour de F-ance 1955". Frans Halsmuseum: Bijzondere open stelling van 20.15 tot 22.30 uur. Kaarsver lichting en met bloemen versierde binnen hof. Spaarne: Aankomst van deelnemers der Nederlandse motorbotenrallye, 14 uur. Zui- der Zuiten Spaarne, 19 uur, Vertrek van het botenhuis van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" van 't bloe mencorso „Bloemen en licht op het Spaarne"; om 21 uur wordt gekeerd in Haarlem- Noord. ZONDAG 7 AUGUSTUS Stadhuis. Avondopenstelling van 20 tot 22 uur voor een ieder. Uitsluitend kaarsver lichting. Stadskweektuin. Geopend van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 18.30 tot 20.30 uur. Nassaulaan en Nassauplein: Lunapark van 14 tot 24 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" exposeren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloemstilleven: Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Lido: „Tembo", 14 jaar, 11 uur en „A en C en de Mummie", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zee bonken", alle leeft., 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Geromino", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „George verovert de vloot", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Peter Pan", alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur en „Suzanne sliep hier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en An ton", alle leeft., 10.30 uur en ,Op de Reeper baan", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sneeuwwitje", 10.30 uur en „Wonderman", 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Montague's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Khyber Patrol". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: 8 uur, Ver toning van de flim „Tour de France 1955". Zandvoort circuit, 13 uur, Auto- en motor races. MAANDAG 8 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem stilleven. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Lido: „A en C en de Mum mie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zeebonken", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Houdini', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Knock on Wood", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Peter Pan', alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur en „Su zanne sliep hier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 10.30 uur en „Op de Reeperbaan", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sneeuwwitje", 10.30 uur van „Wonderman", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Khyber Patrol", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Crote Markt, Vleeshal: Tentoon stelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Be gijnhofkapel, 8 uur. Interkerkelijk Evange lisatie Comité. gingsplan te spx-eken en dat zij er veeleer op uit zal zijn een erkenning van het communistische bewind der Sovjet-zóne van Duitsland af te dwingen. In Berlijn in het slot Bellevue, dat daar als tweede zetel van bondspresident Heyss in ingericht heeft vice-kanselier Blücher de plechtige verzekering gegeven, dat de bondsregering niet bereid is op de Russische suggesties voor een Oost-West- Duits gesprek in te gaan. Dat is volgens hem „een tot niets leidende omweg of dwaalweg", aangezien een beraad tussen de twee delen van Duitsland „nooit de verantwoordelijke handelingen der vier mogendheden zal kunnen vervangen". De bondsregering handhaaft het standpunt, dat de Oost-Duitse regeerders niet in opdracht van het Duitse volk kunnen handelen. De Russische argumenten voor een toe nadering tussen de beide Duitse republie ken noemde Blücher vals. Boelganin heeft de uiteenlopende stelsels in beide helften van Duitsland een beletsel voor een spoe dige hereniging genoemd. De bondsregering staat evenwel op het standpunt, dat het régime in Oost-Duitsland niet door het volk gewild is en dat de bestaande ver schillen daarom het best door vrije ver kiezingen in het gehele land kunnen wor den overwonnen. De bondsregering is niet meer bereid politieke hindernissen te er kennen, die tegen een onmiddellijke her eniging van het land zouden spreken, aldus Blücher. Blücher riep het Duitse volk op zich voortaan eensgezind slechts te richten op het ene doel der nationale hereniging. „Wij zijn op het streven van allen aan gewezen" zo zeicle de vice-kanselier. Een vreedzaam samen leven van alle volken kan volgens Blücher pas mogelijk worden, nadat het Duitse volk zijn eenheid her kregen zal hebben. ooooooooccocococcoxx>3c<xxxxxcococ»xxx>3ccocooocco3ococc Weekabonné's die zich in de vacantie ons blad laten nazenden wordt drin gend verzocht het abonnementsgeld voor de gehele vacantietijd vóóruit aan de bezorger te betalen. DE ADMINISTRATIE XOCOCCCCOXXXX>CCXX'3COC>COOCa>COCOOCOOOOaC<XCCCC<XXXXX>OCÖ Op een terrein aan de Hoeverweg te Alkmaar is de eerste steen gelegd van een proefstation voor de groenteteelt in de vollegrond. Het proefstation wordt in Noordholland gevestigd, omdat in deze provincie verhou dingsgewijs de meeste vollegrond-tuinbouw wordt aangetroffen. Enerzijds zal het proefstation de in Wa- geningen bereikte resultaten van onder zoek beproeven onder de omstandigheden, waarin de tuinder deze zal moeten toepas sen. Anderzijds zal het problemen, die uit de praktijk voortkomen, in Wageningen voordragen voor wetenschappelijk onder zoek. Bovendien heeft het proefstation zelf ook een programma van onderzoek en wel voornamelijk op die gebieden, waar dit om de een of andere reden in de teeltgebieden zelf dient te geschieden, zoals bijvoorbeeld de veredeling van de vroege aardappel, de bestrijding van de wortelvlieg, het kweken van slabonenrassen, die niet alleen bestand zijn tegen de belangrijkste ziekten, maar ook tegen ongunstige weersomstandigheden, voorts bestrijding van de mozaïekziekte bij kropsla en verschillende ziekten bij koolsoorten. In het stichtingsbestuur hebben zitting vertegenwoordigers van het Landbouw schap, het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, de Provin ciale Commissie uit de Veilingen in Noord holland, het Provinciaal Bestuur van Noordholland en de proeftuinen te Heems kerk, Sloten en Oudkarspel. De bouwkosten worden gefinancierd door het Ministerie van Landbouw. Coenraad Bos, een van 's werelds groot ste pianobegeleiders, is Vrijdag op 79- jarige leeftijd te Mount Kisco, in de Ame rikaanse staat New York, overleden. Bos kwam oorspronkelijk uit Leiden en verliet op negentienjarige leeftijd als afgestudeer de het Amsterdamse Conservatorium. Bos heeft Brahms, Clara Schumann, Richard Strauss en andere componisten en musici uit het einde der vorige eeuw begeleid. Hij begeleidde ook hedendaagse musici: de cellist Pablo Casals, Fritz Kreis- ler en de violist Jehudi Menuhin. Coenraad Bos woonde sinds 1908 in de Verenigde Staten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederland* 2ulvelbureou, 's Grovcnhogc 24 .De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft de gemeentebesturen meegedeeld, in hoeverre de huurverhoging, na aanneming van de Huurwet door de Eerste Kamer, zal gelden voor woningen die tot stand zijn gekomen met financiële steun van het rijk. De huur van woningwetwoningen, tot stand gekomen vóór 5 Mei 1945, wordt met 5 percent verhoogd, evenals van die welke met steun van de Beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1948 zijn tot stand geko men. De huur van woningen die zijn ge financierd met behulp van de Beschikkin gen Bijdragen Woningwetbouw 1950 zal op voorstel van het gemeentebestuur met 5 percent kunnen worden verhoogd. Indien hun huurprijzen lager liggen dan de ver hoogde huurprijzen van gelijksoortige wo ningen. Is dit laatste niet het geval, dan wordt van huurverhoging afgezien. De huur van woningen, tot stand geko men met steun van de Financieringsrege lingen Woningbouw 1947 of 1948, wordt met 5 percent verhoogd. De huurprijzen van woningen die gefinancierd zijn op grond van de Premieregelingen 1950 en 1953 zul len niet worden verhoogd, tenzij belang hebbenden daartoe een verzoek indienen, waarbij aangetoond moet worden, dat voor deze woningen thans een lagere huurprijs geldt dan voor vergelijkbare objecten. DJAKARTA (PIA) Kabinetsforma teur Harahap (Masjumi) heeft verscheidene partijen het kabinetsprogramma voorge legd, dat hij had overgenomen van de drie vorige formateurs. Harahap zeide. dat het program geen moeilijkheden opleverde, wel echter zijn moeilijkheden verbonden aan de samenstelling van het kabinet. Zon dag zullen de partijen antwoorden. Dins dag kan de definitieve samenstelling van het kabinet gereed komen en Donderdag denkt de formateur te rapporteren aan vice-presidept Hatta. Harahap wil proberen zoveel mogelijk partijen zitting te geven in het kabinet, teneinde een rustige atmosfeer te scheppen voor de verkiezingen. Hij zal nog meer par tijen raadplegen. Generaal-majoor Bam- bang Utoyo wiens benoeming tot chef-staf van de landmacht oorzaak was van de hui dige kabinetscrisis heeft in een brief aan president Soekarno en de vice-president een aanvrage om pensioen ingediend. De territoriale commandanten hebben Vrijdag in Djakarta vergaderd. DAVOS (Reuter) De centrale com missie van de Wereldraad van Kerken heeft een brief aan de orthodoxe patriarch van Moskou gezonden, waarin opgeroepen wordt tot het onderhouden van „volledige en vrije betrekkingen" met de Grieks- Katholieke kerk van de Sovjet-Unie en andere kerken van dit land. Afschriften zijn gezonden aan de Baptisten, de Luther se kerk en de Hervormden. De brief zegt, dat de Wereldraad een ontmoetingspunt behoort te worden met vertegenwoordigers van de Grieks-Ortho doxe kerk van Rusland. In de Wereldraad zijn in het geheel 165 kerken vertegen woordigd. Hongarije en Tjechoslowakije zijn de twee enige door communisten ge leide landen, die reeds geruime tijd actief vertegenwoordigd zijn. De brief is ondertekend door bisschop Dibelius, Franklin Clark Fry, president van de verenigde Lutherse kerk van Ame rika, en dr. Viser 't Hooft, de Nederlandse secretaris-generaal van de Wereldraad. ADVERTENTIE Uw agent in Haarlem en Omstreken GARAGE PARKLAAN Parklaan 26 - Haarlem Tel. 14163 DE WITTE FAVORIET, het gezapige schimmeltje van Arie Schoorl, dat vorig jaar de Santpoortse draverij voor boerenpaarden won dank zij een dribbeldraf die met grote zekerheid naar de zege voerde, was ook gister avond, toen het jaarlijks festijn der racende knollen zich aan de Westlaan herhaalde, wederom sterk favoriet. Toch heeft Arie zijn overwinning niet kunnen prolonge ren in deze amusante wedstrijd, al bleef de eer in de familie dank zij ene Willem Schoorl Pzn., die met krijgs haftige blik onder de cowboyhoed de overige 23 deel nemers de achterbenen van zijn goedmoedige klepper liet aanschouwen. Nog vóór de kleine Theo Lemmers, die tweede werd en Theo v. Veen, wiens derde prijs een tientje met triomfgehuil werd begroet. Het zag zwart langs de vers, waaronder het broe- B. en W. van Haarlem hebben aan de gemeenteraad medegedeeld, dat zy hun voordracht, waarop ir. D. N. Dammers te Velsen alleen aanbevolen wordt voor de functie van directeur van openbare wer ken en het gemeentelijk grondbedrijf, handhaven. In de vorige raadsvergadering zijn van de zijde van alle fracties opmerkingen ge maakt tegen het feit, dat één persoon is voorgedragen. Daarna is een gedachtenwis- seling van enkele uren in besloten zitting gevolgd. Tot benoeming is toen niet over gegaan. B. en W. hebben zich opnieuw beraad en zij komen met de mededeling, dat zij hun standpunt handhaven. Aan de raadsleden hebben zij bericht, dat in een strikt vertrouwelijke nota een nadere uiteenzetting is gegeven van de motieven, die het college er toe hebben gebracht het voorstel opnieuw aan de raad voor te leggen. Voorts hebben B. en W. meegedeeld hoe zij gekomen zijn tot het bepalen van de jaarwedde voor de nieuwe directeur. baan, toen de praeses der plaatselijke harddraverij vereniging tegen zevenen eindelijk het eerste start sein kon geven, want dit paarden-onderonsje van Santpoorts boerenzoonsis nog elk jaar een succes nummer gebleven, waar voor zelfs de echte draverij op Donderdag wat belang stelling aangaat, opzij moet, zij het dan ook mede dank zij de lage toegangsprijs. Het is gelukkig niet alle maal even vlot gegaan aan de start,waar een baancom missaris het meermalen tot zijn onverwachte taak moest rekenen de onwen nige dravers met de witte vlag tot lopen te bewegen en waar Willem Kneppefs, die zich om onbekende re denen als Zwarte Piet ver kleed te paard had begeven, de welgemeende raad kreeg het roer te wenden en naar de finish te draven, toen zijn paard de tegenoverge stelde richting bleek te ver kiezen. Willem viel overigens door deze geringe draaf-interesse van zijn rijdier niet in de prijzen en al zeer snel af. Hij is dan ook maar ont moedigd uitgestapt. Willem Schoorl daaren tegen draafde „lekker" naar der jury oordeel en leverde enige dead heats af, die er zijn mochten. Theo Haselager, de ben jamin onder de deelnemers, kon er dank zij gedegen studie op het paard van de schillenboer ook wat van, maar moest op zijn levens grote merrie niettemin de witte vlag accepteren we gens galopperen. Dat mag namelijk niet ook niet in deze huis-tuin-en-keuken- draverij. De eerste omloop leverde tot besluit één kamprit op, die Gerrit v. d. Wiel won nadat zijn tegenstander Joop van Ruiten bij de fi nish in het gras gebeten had en de tweede ronde ving dus aan met een sterk uitgedund veld van dra- derpaar André en Theo Lemmers. Twee, die elkaar het ver lies niet eens bleken te gun nen, zodat het echt spannen ging op de kluiten van de Westlaan. Arie Schoorl's schimmeltje hobbelde im mers eveneens nog vol ver trouwen de horizon tege moet, zodat de eerste prijs van vijftig gulden nog wel eens fel-omstreden zou kunnen worden. Aldus geschiedde. De gebroeders Lemmers betwistten elkaar met grote naijver de eer,waarbij Theo zijn rivaal André juichend het onderspit liet delven. Voor de derde omloop ble ven zes paardjes in de strijd waaronder nog steeds Arie Schoorl en Theo Lemmers, om Piet Vink en Willem van Schoorl Pzoon uiter aard vooral niet te ver geten. Toen heeft Arie's schim mel er de brui aan gegeven door vastbesloten te gaan huppelen. Hetgeen Theo de kans verschafte na een dubbele dead heat te win nen. Over bleven dus Theo van Veen, Theo Lemmers en Willem (cowboy) Schoorl Pzn. Drie paarden, hetgeen be duidde, dat één van een stilstaande rit zou profite ren. Die was voor Willem Schoorl Pzn. en terwijl de beide Theo's elkander be streden dat de kluiten er van opstoven, kon Willem kruit en paard droog hou den en tegen de kleine Theo Lemmers met frisse moed de beslissende slag leveren. Het werd gewonnen spel, al had de menigte achter prik keldraad- en touwafzetting de eerste prijs graag aan de prille Theo gegund. Waarmee het eind is ge komen van een genoeglijk kijkspel, dat de dolle ver kleedpartij van vorig jaar weliswaar ontbeerde want veel werk hadden de jockey's er beslist niet van gemaakt maar niettemin de organisatoren eens te meer de blijde zekerheid verschafte, dat deze los lopende draverij moeilijk meer op 't Augustus-menu gemist kan worden. J. F. (Van onze correspondent in Parijs) De verklaring, die minister president Faure gisteren in de Nationale Vergade ring over de Marokkaanse politiek van zyn regering heeft afgelegd, is eigenlyk een teleurstelling geworden. Meer dan enige algemeenheden heeft hij niet gezegd. Hij heeft na een regering van vijf en een halve maand eerder een soort interim-balans van zyn bewind gegeven en men kan niet zeg gen dat de volksvertegenwoordiging zich zeer tevreden met zijn verklaringen over Marokko heeft betoond. Zij heeft de pre mier weliswaar nauwelijks moeilijkheden in de weg gelegd, en onvoorziene omstan digheden voorbehouden, kan hij zijn taak zeker tot na het zomerrecès voortzetten, maar twee sprekers hebben hem wel doen blijken, dat de politieke partijen waak zaam zijn en dat zij na de „rentrée" daden verwachten. In het eerste deel van zijn rede heeft hij gesproken over de economische toe stand van het land en hij heeft het nastre ven van een steeds grotere economische expansie als één van de belangrijkste ta ken van zijn regering genoemd. Hij heeft daarbij aan de hand van enige cijfers de vooruitgang in de productie, de stijging van het nationale inkomen en het toenemen van de bouwnijverheid aangetoond. De conferentie van Genève heeft hij ook ter sprake gebracht en hij heeft officieel me- ADVERTENTIE Wij brengen in onze een beperkte partij KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Een kleine vrachtauto is Vrijdagavond op de kruising Bunschoterstraat in de rijksweg BaarnHoevelaken met grote snelheid in gereden op een autobus, die met arbeiders van de Zuiderzeewerken on derweg was naar Edam. De bestuurder van de vrachtwagen, de 55-jarige v. d. Brink uit Amersfoort werd' uit de auto geslingerd' en bleef dodelijk gewond aan de kant van de weg liggen. De autobus, die een halve slag om had gemaakt, werd aan de linkerzijde gedeel telijk opengereten. Het gelukte de chauffeur de bus in be dwang te houden, slechts gedeeltelijk ge kanteld kwam zij in een greppel tot stil stand. Geen van de veertig inzittenden van de bus liep enig letsel op. Het Poolse nieuwsagentschap PAP heeft bekend gemaakt dat op 4 Augustus tussen Polen en Nederland een handels- en be talingsverdrag is gesloten. Het verdrag zal lopen van 1 Augustus 1955 tot 31 Juli 1956 en bevat een clausule voor automatische verlenging met perioden van telkens een jaar. De voornaamste goederen die Polen aan Nederland zal leveren zijn metaalwaren, machines en gereedschappen, chemische producten, glas- en aardewerk, hout, zaden en verschilende agrarische producten. Nederland zal in hoofdzaak leveren za den, technische vetten, phosphaat-mest- stoffen, chemicaliën, pharmaceutische pro ducten, electrotechnische artikelen, haring en verschillende andere industriële en agrarische producten. Radio-Warchau heeft aangekondigd dat Polen overeenkomsten heeft gesloten met België en Nederland voor de export van Poolse bosbessen naar die landen. Buitenlanders, die in ons land in de pe riode van 5 tot 13 Augustus per trein of boot binnenkomen, wacht een aardige Haagse attentie. Een achttal meisjes, voor zien van mandjes met anjers, zal dank zij de medewerking van de Nederlandse Spoorwegen in Amersfoort, Utrecht, Eindhoven, Hoek van Holland' of Rotter dam in de internationale treinen stappen. Zij zullen gedurende de treinreis een cor sage aanbieden, waaraan een vaantje is bevestigd met een opwekking de Haagse bloemenweek mee te maken. degedeeld dat hij met de minister van Buitenlandse Zaken Pinay in October een bezoek aan Moskou zal brengen. De belangstelling ging vooral uit naar hetgeen hij over de Marokkaanse kwestie zou zeggen. Hij heeft, zoals te verwachten was, met veel nadruk verklaard dat Frankrijk niet zal toegeven aan welke vorm van bedreiging, intimidatie of terro risme ook. Anderzijds is Frankrijk voor stander van een politiek van evolutie en van hervormingen. Men zal zijn krachten richten op het zoeken van wegen tot her stel van orde en rust. Daarenboven zal Frankrijk ook streven naar een verzoening van de tegenstellingen in de politieke ver houdingen van Marokko, en zulks, naar Faure er aan toevoegde: op zo uitgebreid mogelijke schaal. Volledig vertrouwen Hij heeft nog eens verklaard dat de re gering aan resident-generaal Grandval haar volledige vertrouwen heeft gegeven en hij heeft ook stelling genomen tegen figuren als maarschalk Juin, die op opzien barende wijze steeds hun mening over wat zij „een crisis van de staat" noemen, ten beste geven. Die „crisis van de staat" al dus Faure, zou minder ernstig zijn, wan neer zij die haar willen aantonen zich meer zouden bezinnen op de discipline, die prestige en rang van hun eist. Die zinsnede uit zijn rede werd door de MRP (RK), ra dicalen en vele socialisten toegejuicht. De regering heeft zich verbonden geen defi nitieve stappen te ondernemen in de Ma rokkaanse kwestie zonder het parlement er in te kennen. Ook daaraan heeft Faure nog weer eens herinnerd. Daarbij blijft het natuurlijk een open vraag, wat zij met de finitieve stappen bedoelt. Vandaag zal de ministerraad het voor lopige rapport van Grandval, dat gisteren te Parijs is ontvangen, besproken. Voor dat voorlopige rapport of voor de ver meende inhoud bestaat in politieke krin gen eigenlijk meer belangstelling dan voor Faure's uiteenzetting. Sultan afgeschreven? Naar verluidt heeft Grandval van de re gering de opdracht gekregen al zyn in vloed en overtuigingskracht aan te wen den om de huidige sultan tot vrywillig af treden te bewegen. Tegelykertyd zou een Marokkaanse regering worden benoemd, gevormd uit twee leden van de nationalis tische Istiqlal, twee van de onafhankelijk democratische partyen en uit zes Marok kaanse gematigden. De voormalige sultan zou zyn ballingsoord Madagascar verwisse len voor een villa die de Franse regering dezer dagen te Chamonix voor hem heeft gehuurd. (Reuter) Faure zei dat verzetsstrijders in Marokko in de maand Juni een record aantal van 805 aanslagen hebben ge pleegd. Hij noemde het ernstig, dat, extre misten soms uit het buitenland afkom stig of door buitenlanders geïnspireerd pogen zich tegen de maatregelen van Frankrijk te verzetten". LONDEN (Reuter) Het streven van de Britse minister van Financiën Butler de credietverstrekking te beperken heeft een scherpe koersdaling op de Londense ef fectenbeurs veroorzaakt. Aanleiding tot de verkopen waren onder meer banksaldi, die moesten worden aangezuiverd. De ver koopbeweging kwam onverwacht voor de speculanten en berokkende hun zware ver liezen. Om de verkopen tegen te gaan ver laagde men de koersen aanzienlijk, hetgeen echter geen uitwerking had. Industrie fondsen werden het zwaarst getroffen. Bij de beste industrieaandelen bedroegen de koersdalingen vijf tot tien shilling. Tegen het slot trad er een licht herstel in. De heer M. Kolthoff, kunstschilder te Amsterdam, voorzitter van de Rijkscom missie voor stimulerende kunstaankopen en secretaris van de jury van de Konink lijke Subsidie van de vrije schilderkunst, heeft aan het college van B. en W. van Den Haag het plan voorgelegd om te ko men tot de instelling van een vierjaarlijks internationaal evenement, inhoudende dat kunstschilders van de gehele wereld, be neden de leeftijd van vijfendertig jaar, in de gelegenheid worden gesteld mede te dingen naar een internationale prijs voor de schilderkunst. Het is de bedoeling een vierjaarlijkse salon te houden in Den Haag, waar een internationale jury, bestaande uit voor aanstaande kunstenaars uit alle landen in gezonden en tevoren uitgezochte schilde rijen zal beoordelen en de prijswinnaars aanwijzen. De initiatiefnemer verwacht, dat als aan dit plan uitvoering zal wor den gegeven schilderwerken van kwali teit naar Den Haag zullen worden ge zonden. De toelating tot de internationale salon van deze schilderijen zal dan naar zijn mening voor de btereffende schilders op zich zelf reeds een feit van betekenis kunnen worden. B. en W. van Den Haag ontveinzen zich niet, dat de verwezenlijking van dit inspi rerende initiatief, waarvoor zij ook de be langstelling van het rijk zullen vragen, veel werk zal eisen. Zij zijn echter van oordeel, dat het belang van de schilder kunst in het algemeen en de traditie van ons land, dat zovele schilders van wereld faam heeft voortgebracht, deze moeite en dit werk ten volle rechtvaardigen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5