Vergis U niet... £sso De Pseu do- Echtgenote Klacht van hoofdagent tegen Zandvoorts burgemeester HOE MOBBELTJE' Beveiliging der scheepvaart Kansloze kroonpretendent is in Beieren een attractie EEN LESJE KREEG tuj! als was hij een regerend vorst Merkwaardige zaak voor Ambtenarengerecht in de keuze van benzine Afscheid van kroonprins Rupprecht 4 FEUILLETON door MARY BURCHELL Het wereld-jeugdschaak- kampioenschap Financiering schoolt and- verzorging Verzoek aan minister om 15 percent rijksbijdrage Geen bevordering maar psychische keuring Het tennistournooi van „De Hooge Berg" Nederland het snelste in de Valkenklasse in merk in klasse vertrouw op de wereldreputatie van GROOTSTE RADARPROJECT V.D.WERELD Nederlandse aardappelen naar Noorwegen? Wijziging van de Beleggingswet ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 (vertaald uit het Engels) 4) Hij glimlachte niet, maar zei alleen: „Inderdaad waren mijn gedachten vol van PatriciaZe heeft me zo juist in de steek gelaten." „U bedoeltdat ze er met iemand anders vandoor is gegaan?" „Precies!" „Omaar dat spijt me heel erg! Is 't ik bedoel, houdt u heel veel van haar?" „Ze is één van de twee mensen, van wie ik heel veel houd." „Is het mogelijk, dat ze toegaf aan een impuls en dat ze weer terug zal komen?" vroeg Patricia voorzichtig, om iéts te zeg gen, dat op troost leek. „Was ze het type, dat aan zo iets zou toegeven?" Hij fronste en scheen hierover na te denken. „Ik geloof wel, dat ze impulsief te noe men is, maar zo nu en dan.hij scheen meer tot zichzelf te spreken dan tot Pa triciatoonde ze zich ook zéér bereke nend. Ik vraag me af, in hoeverre ze toe gaf aan een plotselnge neiging en in hoe verre dat niét het geval was, toen ze be sloot dit te doen. Patricia zweeg. Ze vond hetgeen ze te horen kreeg over haar naamgenote niet bepaald aangenaam. Ze kon hem dit echter niet laten merken. Na enkele ogenblikken van zwijgen, merkte Patricia op: „U had 't over twéé mensen, van wie u zielsveel hieldHebt u ook een kind?" „O nee We zijn nog maar zes maanden getouwd! We hebben een reis om de we reld gemaakt. Op de terugreis gebeurde 't iemand aan boordZe ging in Marseille aan land en kwam niet terug Ze schreef me een briefje om 't uit te leggen". Hij sprak kortaf, maar zijn korte afgebroken zinnetjes demonstreerden dui delijker dan een grote omhaal van woor den hoe zeer zijn gevoelens geschokt waren. Patricia begon iets van medelijden te voelen voor deze kennelijk trotse en weinig mededeelzame man. ,,'t Is heel erg van een vrouw om dat haar man aan te doen", zei ze zacht. Hij scheen haar critiek op de andere Patricia echter niet te accepteren en merkte enigs zins scherp op: „Waarschijnlijk meende ze, dat dit de beste manier was. Ze hield niet van scènes, en ze dacht misschien, dat we er beiden het minste pijn van zouden De uitslagen van de zevende ronde van het wereldjeugdkampioenschap schaken luiden: Hallstroem (Finland)Spansky (Rus land) 0-1; Farre (Spanje)Keiler (Zwit serland) afgebroken; Portisch (Honga rije)Mednis (V.S.) afgebroken; Van Oosterom (Ned.)Schweber (Arg.) 0-1; Tringov (Bulgarije)Johanssen (Noor wegen 1-0. De afgebroken partijen uit de 6e ronde leverden het volgende resultaat: SpasskiTringov 1-0; MednisFarre 1-0. De stand na de le ronde: 1. Spasski (Rusland) 6y2 punt; 2. Mednis (V.S.) 5 punten en 1 afgebroken partij; 3. Farre (Spanje) 4'/2 punt en 1 afgebroken partij; 4. Tringov (Bulgarije) 4 pnt.; 5. Portisch (Hongarije) 3y2 punt en 1 afgebroken partij; 6. Keiler (Zwitserland) 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Van Oosterom (Ned.) 3 pnt.; 8. Hallstroem (Finl.) 2 pnt.; 9. Schweber (Arg.) 1 punt; 10. Johanssen (Noorwegen) y2 punt. hebben, als het snel gebeurde en onher roepelijk Patricia antwoordde niet. Als hij er op gesteld was, zijn ontrouwe echtgenote nog de hand boven het hoofd te houden, welnu dan zou ze hem dat niet kunnen be letten! „Deed u nog pogingen om haar achterna te gaanom nog een uiteenzetting met haar te hebben?" vroeg ze na enkele ogen blikken. „Dat was niet mogelijk", antwoordde hij. „Het schip was juist weer uit de haven vertrokken, toen mij haar .briefje werd overhandigd. Ik verkeerde in de mening, dat ze zich aan boord bevond. Maar ze was er rustig tussen uit getrokken...." „Met. „Ja." „En waarschijnlijk zijn zij nu samen ergens in Europa?" „Inderdaad, ergens...." „Is het uw bedoeling om haar te laten opsporen, of hebt u het gevoel, dat Patricia maakte haar zin niet af, opeens bang de grenzen van dit vertrouwelijk gesprek tussen twee volkomen vreemden te overschrijden. Hij scheen 't echter niet zó te voelen en antwoordde: „Ik kan niets doen. Althans momenteel niet. Dat is de andere kant van dit probleem." „O.... is er nog een óndere kant?" „Jaen om u de waarheid te zeggen, is dat het eigenlijke probléém. Het is in feite een ramp!" Hij sprak op dezelfde af gebeten manier, waarop hij haar verteld De Vereniging van Nederlandse Ge meenten, het Centraal Overleg van Zie kenfondsorganisaties, de Federatie van door Verzekerden en Medewerkers Be stuurde Ziekenfondsen hebben in een adres aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzocht, 15 percent van de kosten der schooltandverzorging voor rijksrekening te nemen. Hiermede is voor het rijk een bedrag gemoeid van 756.000. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM"TÉL. 13439 FERD, B0LSTR. 48 A'DAM TEL.,7,17162 MOTOR - BROMFIETSKLEDING had over zijn vrouw, en Patricia luisterde vol spanning. „Ik moet u uitleggen, dat ik vanmorgen pas weer in Engeland ben aan gekomen. Ik ben thans onderweg naar Londen, naar mijn moeder. Ik kreeg aan boord een radiogram, dat ze ernstig ziek is. Héél ernstig. De verwachting is, dat het afloopt „Owat vreselijk", zei Patricia zacht en met moeite weerhield ze zich ervan een hand op zijn arm te leggen om haar sym pathie te tonen. „Het is niet onverwacht", legde hij uit. „Gedurende de laatste jaren is haar hart niet al te best meer. Je denk altijd, dat je er op voorbereid bent, omdat je weet, dat het plotseling kan gebeuren, maar je blijkt als het zover is, helemaal niet geprepa reerd te zijn". Hij fronste even en voegde eraan toe: „Ik houd heel veel van mijn moeder. „Natuurlijk, en 't is wel heel hard voor u, dat deze twee dingen tegelijkertijd moesten gebeuren. Hij knikte en ging door. als was hij op eens vastbesloten haar alles te vertellen: „Mijn moeder heeft Pat mijn vrouw nog nooit ontmoet. Ik heb haar alleen maar over Pat geschreven en ze was blij over mijn huwelijk, omdat ze meende, dat ik gelukkig was. Mijn moeder heeft geen honderd procent prettig leven gehad en haar oordeel over het huwelijk moet helaas bitter zijn. Ze was echter heel gelukkig met de gedachte, dat ik wèl de goede levenspartner had gevonden.En nu. (Van onze correspondent in Bonn) In Beieren, het Zuidelijkste land van de West-Duitse bondsrepubliek, treurt men om het heengaan van de Beierse kroon prins Rupprecht. Zodra zijn overlijden be kend werd, verdaagde de Landdag in Mün- cheen haar vergadering en werd van alle officiële gebouwen in Beieren de vlaggen halfstok gehesen. De voorzitter van de Landdag, dr. Ehard, zei in een toespraak: „Wij voelen de adem van een historisch ogenblik." De kroonprins, een kaarsrechte martiale verschijning met markante ge laatstrekken en een kortgeknipte witte snor is in zijn land zeer gezien geweest. Beieren is meer dan tweemaal zo groot als Nederland en heeft een bevolking van meer dan neg enmillioen zielen. Noch de kroonprins, noch zijn vader ko ning Ludwig III, die in 1918 toen de revolutiestorm over Duitsland waaide gedwongen werd af te treden, en die in 1921, op 76-jarige leeftijd in een kasteel in Hongarije stierf, heeft ooit formeel afstand van zijn rechten op de troon gedaan. Van daar dat Rupprecht nog altijd door de mo narchisten en ook door vele anderen als de rechtmatige koning van Beieren werd be schouwd. Verleden jaar werd zijn verjaar dag zowel in Leutstetten, een dorpje bij het kasteel waar hij 's zomers doorgaans woon de, als in de hoofdstad München, luister rijk gevierd. De feestelijkheden, die een week duur den, trokken grote belangstelling. In Leut stetten werd een historisch spel opgevoerd, waarbij fragmenten van de meer dan dui zendjarige geschiedenis van het Wittel- bachese huis in beeld werden gebracht. In München werd ter ere van de 85-jarige in het vermaarde Prinz Regenten-theater door de Beierse staatsopera een gala-uit voering gegeven, waarbij ook de hoogste vertegenwoordiger van de Beierse regering aanwezig was. Toen Rupprecht in de ko ninklijke loge verscheen werd het oude Beierse volkslied ten gehore gebracht en verhieven alle aanwezigen van hun zetels. Te Leutstett enzei de burgemeester in een toespraak: „Uwe majeseit is de vader van ons Beieren.... hier in Beieren is uwe majesteit onze koning." Diepe verering De Beieren zijn gehecht aan de traditie van hun land en ze koesteren een diepe verering voor hun oude koninklijke huis: de beroemde dynastie van de Wittelbachers die van 1180 tot 1918 over hun land heeft geregeerd. Geen enkele andere vorstelijke familie op ons continent is zo lang aan het bewind geweest. De graven uit het Beierse huis en Hij fronste opnieuw en zuchtte. „U bedoelt, dat 't een geweldige slag voor haar zal zijn, als ze hoort wat er ge beurd is?" „Ja." „Maar moét ze 't weten?" „Nee, natuurlijk niet. Maar ik haat het idee, dat ik haar leugens moet vertellen en een excuus voor Pat's afwezigheid moet verzinnen. Dat is echter het enige, wat er op zit. Het moet hoe dan ook, een grote teleurstelling voor haar zijn. Begrijpt u, we trouwden heel plotseling en gingen on middellijk op reis, die wereldreisIk had er achteraf spijt van. dat ik Pat niet éérst meenam naar mijn moeder, en ik wist dat mama uitzag naar de dag, dat ik mijn vouw mee naar huis zou brengen. Het is niet overdreven te zeggen, dat ze daar voor in leven bleef „En nu is er dus geen vrouw om mee naar huis te nemen!" „Precies. Ik kan haar mijn vrouw niét voorstellen.Ze zwegen gedurende en kele ogenblikken. Dan zei hij op enigszins zarse toon: „Denk niet, dat mijn moeder één van die vreselijke oude dames uit boe ken is. druipend van sentimentaliteit en riekend naar eau-de-cologne! Zo is ze helemaal niét! Ze is een persoonlijkheid en ze zou het afschuwelijk vinden een lief oud dametje genoemd te worden. Mijn vader was echter een slechte echtgenoot voor haar en ik heb het gevoel dat ze in haar leven genoeg teleurstellingen te verwerken heeft gehad, zonder deze slag aan het eind Jacoba van Beieren, die van 1345 tot 1433 over Holland en Zeeland hebben geregeerd, waren ook leden van dit geslacht Wittel- bach. De stamvader Luitpold, een neef van keizer Arnulf, uit het huis der Karolingers, werd al in 1007 genoemd. Rupprecht was de laase, nog in leven zijnde, generaal-veldmaarschalk van het keizerlijke Duitse leger. Toen de Duitse legers in 1918 verslagen waren, heeft hij zich gedurende korte ijd in Amsterdam op gehouden, waar een oude vriend van hem, de vermaarde Zwitserse chirurg Otto Lanz, sedert 1909 hoogleraar was. De kroonprins was een van de eerste vooraanstaande Duitse vorstelijke personen, die toestem ming kregen naar hun vaderland terug te keren. Het bewijst dat men zelfs in die woelige dagen niets tegen hem had. Hitier meende echter in de in Beieren zo beminde kroonprins een gevaarlijke tegenstander te moeten zien. In 1939 is hij dan ook, op uit nodiging van koning Victor Emanuel III, naar Italië getogen. Zijn tweede echtgenote, prinses Antonia, van Luxemburg en Nassau, een zuster van de thans over Luxemburg heersende groot hertogin Charlotte, volgde hem met de kinderen. Het huwelijk was door de tegen woordige Paus Pius XII ingezegend toen deze nog de pauselijke nuntius Pacelli in Duitsland was. Prinses Antonia was der tig jaar jonger dan Rupprecht. Zijn eerste vrouw was een Beierse hertogin en een zuster van koningin-moeder Elizabeth van België. Ondergedoken In 1944, toen de Duitse nazi's in Italië heer en meester speelden, moest Rupprecht daar onderduiken. Hij hield zich in een leegstaand huis in Florence verborgen tot dat deze stad door Britse troepen werd bezet. Zijn vrouw en zijn kinderen waren in Juli 1944 in de Dolomieten door de Gestapo gevangen genomen. Zij werden van het ene naar het andere concentratie kamp gesleept. Toen kroonprinses Anto nia tenslotte in de buurt van Jena door de geallieerden werd bevrijd, was zij bijna van honger gestorven. Zij is de gevolgen van de ellende nooit helemaal te boven gekomen en is een jaar later overleden. Het stoffelijk overschot van de kroon prins is in een zaal van het voormalige koninklijk paleis Nymphenburg in Mün chen opgebaard. De staatsbegrafenis ge schiedt vandaag. De kroonprins wordt in de koninklijke grafkelder in München bij gezet. Zijn oudste zoon, de vijf tig-jarige erfprins Albrecht is het hoofd van de fa milie geworden. van haar leven nog toegediend te krijgen." „Ja, ik begrijp wat u bedoelt. Heeft ze uw vrouw nóóit gezien?" „Nee." En even later: „Waarom vraagt u dat met zoveel nadruk?" „Nergens om, ik zat over ets te den ken. Hij keek haar doordringend aan en ver minderde de vaart van de grote wagen. „Ik vraag me af, of u met hetzelfde idee speelt als ik", mertke hij langzaam op. Ze antwoordde niet, maar hij vervolgde op dezelfde langzame, weloverwogen manier: „Het is wel héél wonderlijk, dat ik daar langs die weg moest rijden, me suf pieke rend, hoe ik in 's hemelsnaam een Patricia te voorschijn zou kunnen toveren, en dat daar opeens „Een meisje, dat Patricia heet, zich voor uw auto werpt", vulde Patricia met een glimlach aan. Hij glimlacthe ook, maar het was een grimmig lachje. ,Zo zou je 't kunnen noemen" gaf hij toe. Opnieuw zwegen ze beiden. Maar na enkele ogenblikken riep Patricia uit: „Het is té fantastisch We kunnen het nooit uit voeren!" „Bent u daar heel zeker van?" Abrupt liet hij de wagen stoppen en draaide zich naar haar toe. Patricia glimlachte en haal de even haar schouders op. „Ik heb het ge voel, dat bedrog nooit opgaat, behalve in boeken, en zeker niet zo'n ingewikkelde bedriegerij!" (Wordt vervolgd). „De affaire-P", een merkwaardig con flict tussen een Zandvoortse hoofdagent, de 44-jarige K. P., en zijn superieuren, dat in dit dorp reeds maandenlang het onderwerp van geanimeerde gesprekken is, werd Vrij dag uitgerafeld voor het Ambtenarenge recht in Amsterdam. Dit behandelde een klacht van de genoemde hoofdagent tegen de burgemeester, mr. H. M. van Fenema, wegens diens besluit om de door hem ver zochte bevordering van hoofdagent tot bri gadier te weigeren. Met ingang van 1 Januari was namelijk een ander tot briga dier bevorderd, die acht jaar jonger was in anciënniteit en onder hem op de ranglijst stond. Hij had daarop een request inge diend bij de burgemeester om hem even eens tot brigadier te bevorderen, welk ver zoek werd geweigerd. Deze weigering zou hem aanvankelijk niet zijn medegedeeld althans niet volgens zijn verklaringen, die op dit punt door de korpschef van de Zand voortse gemeentepolitie H. P. H. werden weersproken. De hoofdagent stond als tweede op de ranglijst, maar meende in aanmerking te zullen komen voor de bevordering omdat de eerstgenoemde niet in het bezit was van een vereist diploma, hetgeen hijzelf met lof had behaald. Reeds in de loop van het vorig jaar deden echter volgens het zee- uitgebreide pleidooi van P.'s raadsman, nv Ph. L. J. Reyenga, geruchten de ronde dai P. bij de bevordering zou worden gepas seerd. Reeds toen was de verhouding tussen P. en zijn superieuren een onderwerp van intensieve dorpspraat en deze werd er niet beter op toen men te weten kwam, dat hij een brief naar zijn bond geschreven had om zijn geval uiteen te zetten. De bond stelde een onderzoek in en verklaarde hem, dat er vermoedelijk ook voor hem een be vordering lag te wachten, zij het wellicht voorlopig tot brigadier-titulair. Het na nieuwjaar 1955 door hem bij de burgemeester ingediende request was mede ingegeven door deze verwachting. De bur gemeester had in een onderhoud over dit request aan de korpschef verzocht P. mede te delen, dat hij er niet over dacht op dit schrijven in te gaan, noch van zins was P. te bevorderen. De korpschef zou hem dit hebben medegedeeld, maar volgens de kla ger is deze er niet eerder achter gekomen dan bij een persoonlijk onderhoud met de burgemeester op straat in de nacht van 1 Maart. Wel had volgens zijn zeggen de korpschef reeds eerder met hem gesproken over de wenselijkheid van een psychische keuring voor hem bij de Politie Genees kundige Dienst in Utrecht. „Ze willen me nu ook al gek laten verklaren", was P.'s reactie geweest en op advies van een van zijn vrienden had hij zich tevoren vrijwil lig aan een onderzoek van een Haarlems en een Heemsteeds psychiater onderwor pen, waarvan de uitslag hem geen enkele reden tot bezorgdheid gaf. In het verweerschrift tegen de klacht van de hoofdagent had de burgemeester ook een brief ingesloten van de korpschef, waarin de geschiktheid van P. in twijfel werd getrokken omdat hij af en toe een gebrek aan waarheidsliefde en aan tact zou hebben getoond en voorts onvoldoende be- Kwaamheid had om leiding te geven, als mede een gebrek aan correctheid. Rechten op bevordering? De raadsman achtte dit voor een politie man met 23 dienstjaren toch wel weinig opwekkend en vestigde er de aandacht op dat er geen enkel concreet geval bij was genoemd. Hijzelf haalde in zijn pleidooi zo veel concrete gevallen in de verhouding tussen P. en zijn superieuren voor het voet licht, dat de voorzitter van het Ambtena rengerecht hem enige malen om meer be knoptheid vroeg. Hij verzocht de raadsman meer aandacht te besteden aan de juridi sche kant van de zaak. „Is er een recht op bevordering voor een politieman?" zo vroeg hij. Daarop antwoordde de raadsman, dat er geen bindende aanwijzingen zijn voor bevorderingen en dat dit alles uitsluitend aan de beoordeling van de burgemeester was overgelaten. Maar wel dient een bur gemeester hierin met de uiterste accura tesse te werk te gaan. Als een lager geklas seerde wezenlijk excelleert, dan kan hij uiteraard tot bevordering van deze over gaan, maar dan met een duidelijke en ac ceptabele motivering. Mr. Reyenga, die zelf jaren commissaris van politie in Zandvoort is geweest, vond de gang van zaken bij deze bevordering zeer bevreemdend. Op de vraag waarom in December van het vorig jaar een psychisch onderzoek van de hoofdagent P. nodig was geacht, antwoordde de korpschef, dat hij er door de gemeente-arts op attent was gemaakt, dat P., die tot zijn patiënten in zijn particuliere practijk had behoord, tal van praatjes over het corps rondstrooide,die achteraf meestal onwaarheden bleken te zijn. Aangezien de korpschef zelf ook enige ervaringen had, die daarop duidden, had men een dergelijk onderzoek wenselijk geacht. De Politie Ge neeskundige Dienst was overigens in grote lijnen tot dezelfde conclusie gekomen als de psychiaters in Haarlem en Heemstede: P. was physisch en psychisch honderd percent gezond. De raadsman gaf vervolgens zijn lezing betreffende het advies van de gemeente arts: de hoofdagent had kort tevoren in diens plaats een andere huisarts genomen, nadat hij als gevolg van diens advies be treffende een dreigende blinde darmontste king dagenlang tussen leven en dood ge zweefd had. De hoofdagent zou spoedig hierna bij de korpschef op het matje geroe pen zijn omdat hij „de gemeente-arts niet meer groette" en voorts werd hem al spoe dig medegedeeld dat de gemeente-arts hem er niet meer bij wilde hebben bij een ver plichte cursus welke hij gaf aan de politie. „Maar een gemeente-arts, die je eerst als patiënt zó behandelt en vervolgens aan Jan, Piet en Klaas gaat vertellen dat je op de rand van paranoia bent, die groet je immers niet meer?" aldus mr. Reyenga. Hij betoogde, dat in dit geval van een in- quisitoir beleid sprake was en gewaagde van „allerlei machinaties, die van iemand inderdaad wel een zenuwpatiënt kunnen maken". Hij zou ter verantwoording ge roepen zijn omdat hij te weinig verbalen zou hebben gemaakt, men zou hebben ge tracht hem te provoceren en hem allerlei vernederingen niet gespaard hebben. Na een lezing voor de beroeps- en de reserve- politie zou juist hij de opdracht hebben ge kregen met de bode de zaal aan te vegen, ondanks zijn 44 jaar (terwijl er veel jonge "'«enten bij waren) en ondanks het feit dat dadelijk de nachtdienst weer inmoest. n de toelichting van het verweerschrift s.de de korpschef der Zandvoortse ge meentepolitie, dat hij drie jaar geleden na zijn aanstelling in Zandvoort reeds ver baasd was geweest over de mededeelzaam heid van deze hoofdagent over zijn voor ganger en over de rest van het corps, waar bij hij hem reeds gewaarschuwd had, dat hij door zo te spreken de belangen van het corps schaadde. „Maar het is anders ge gaan", aldus de Zandvoortse korpschef, „in een paar jaar tijd zijn er zoveel feiten ge volgd, die tenslotte culmineerden in de af faire-P., waar Jan en alleman zich op ver zoek van de klager mee heeft bemoeid. P. zou zich volgens de verklaringen van de korpschef voorts tegenover ieder die het horen wilde, hebben beklaagd over de laag bij de grondse moraal van het corps en er ook in een gesprek met de burgemeester veel vuil over hebben gespoten. Op de vraag van de voorzitter waarom hij een ander in de plaats van P. had be vorderd, antwoordde de burgemeester, dat hij de hoofdagent P. helemaal geen kwaad hart toedroeg, maar hem volkomen onge schikt achtte voor deze bevordering tot brigadier. Hij verklaarde gerust met een aantal feiten voor de dag te willen komen, maar voegde er aan toe, „dan zit u hier over een paar uur nog", waarop de voor zitter van het Ambtenarengerecht afwe rend met zijn hand wuifde. Het gerecht zal binnen drie weken uitspraak doen. De uitslagen van de Vrijdagavond ge speelde tenniswedstrijden in het tennis tournooi „De Hooge Berg" luidden: Heren-enkelspel: C. GausB. A. Gott- mer 3-6, 6-2, 6-2. Dames-enkelspel: Mevr. M. G. Kauling- mevr. E. Pelt 6-3, 6-0. Dames-dubbelspel: mevr. M. G. Kauling en mej. U. Kostermevr. M. Bloot en mevr. R. Huizing 6-2, 6-3; mej. M. Jansen en mej. J. Overmeermevr. R. Bakker en mevr. W. Wille 6-1, 6-0. Gemengd dubbelspel: mej. M. Jansen en C. Gausmevr. H. Stoof en E. Poort 6-3, 6-0. Uitslagen verliezersronde Heren-enkelspel: C. v. d. WalB. Uitert 1-6, 1-6. Dames-enkelspel: mej. C. Ruys-mevr. B. Peeraer 2-6, 2-6. Heren-dubbelspel: D. v. d. Heyden en R. O. ScholtmeyerM. Peeraer en J. ten Have 1-6, 4-6. Dames-dubbelspel: mevr. B. Peeraer en mej. L. v. Loenenmej. R. v. Leeuwen en mej. G. Blits 6-3, 6-1. Gemengd dubbelspel: mevr. L. v. Es en G. de Vreedemej. J. Overmeer en A. J. de Boer 6-3, 6-3; mej. Th. v. Asperen en E. C. Beentjesmevr. A. G. v. d. Eykel en v. d. Eykel 6-0, 7-5. Op het Snekermeer zijn de internationale zeilwedstrijden voortgezet. De uitslag van de derde en laatste race van de internationale Valkenklasse luidde: Teamwedstrijd: 1. Denemarken 50 pnt.; 2. Nederland 49 pnt.; 3. Noorwegen 44,1 pnt., 4. Oostenrijk 39 pnt.; 5. Zweden 28 pnt. De einduitslag in deze klasse was hier door: 1. Nederland 177,2 pnt.; 2. Denemar ken 147 pnt.; 3. Oostenrijk 114 pnt.; 4. Noor wegen 96,1 pnt.; 5. Zweden 85 pnt. Het Nederlandse team werd gevormd door Breuning, Van der Veen, Vis en Comelis. De uitslag van de open race luidde: 1. Kable (Nederland); 2. Jirasko (Oostenrijk); 3. Osterberg (Zweden); 4. Christensen (De nemarken; 5. OLsen (Denemarken). ADVERTENTIE Er zijn belangrijke verschillen Ga nauwkeurig na: 1 Wat eist de constructie van mijn motor? 2 Wat eist mijn rijmethode? Ongeveer 40 van het Nederlandse autopark kan onmogelijk 't hoogste rendement leveren zonder hoogwaardige benzineEsso Extra. Ongeveer 60 van de automobielen geeft wèl 't hoogste rendement met normale Esso- benzine, doch krijgt extra acceleratiever mogen bij gebruik van Esso Extra. Esso Extra maakt elke motor vinniger, U rijdt dus veiliger en prettiger. Laat een monteur controleren -. dat is zo ge beurd - of de ontstekingstijd van Uw motor juist is gesteld. Staat de ontsteking te laat, dan werkt de motor met normale benzine misschien zonder pinge len, maar hij loopt zeer oneconomisch en wordt langzaam „vermoord" (kleppen!). Welke benzine U kiest, of moét kiezen ter wille van Uw motor, vergis U niet ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG Meester was erg kwaad, natuurlijk. Hij had zich pijn gedaan met die val. En toen hij begreepdat het Mobbeltje was, die hem dit koopje had geleverd, zat er voor die ondeugd straf op. „Ga daar in de hoek staan, kwajongen!", zei meester bars. „En straks moet je schoolblijven!" Ieder ander kind zou zich natuurlijk schamen om zo gestraft te worden. Maar Mobbeltje? Die gaf daar geen sikkepitje om. Weet je wat hij deed? Hij trok rare gezichten tegen de andere kinderen, achter meesters rug. En toenkroop hij door het deurtje de kachel in! HET RADARPLAN VOOR DE NIEUWE WATERWEG Het gehele gebied van Hoek van Holland tot Rot terdam zal vol gend jaar door radar bestreken kunnen worden en daarmede be zit ons land het grootste civiele radarproject ter wereld. Van drie mijl buiten de kust tot in Rotter dam toe zal men de schepen in het waarnemingsge bied van de radar hebben en daar mede wordt de mogelijkheid ge opend dat de schepen bij iedere weersge steldheid binnen kunnen lopen of de ha vens verlaten. De basis van dit plan zijn 7 radarsta tions van circa 16 meter hoogte, die alle in een directe verbinding komen te staan met de leiding in Rotterdam. De loods aan boord van een schip krijgt de beschikking over draagbare zend- en ontvanginstalla- ties zodat de radarstations in telefonische verbinding met de schepen zullen komen te staan. Van de wal af zal men alle in lichtingen over de vaarroute en mogelijke obstakels aan het schip verstrekken. Het station in Hoek van Holland komt voor rekening van de marine die daardoor haar steentje bijdraagt in de voorsprong Volgens het te Oslo verschijnende blad „Morgenposten" zal Noorwegen waar schijnlijk genoodzaakt zijn aardappelen en groenten in te voeren uit Nederland en Denemarken, aangezien de Noorse aard appel- en groentenoogst dit jaar zeer slecht die deze radarloodsdienst voor ons land zal hebben. Men weet reeds dat ge oefend personeel in staat zal zijn om vrij nauwkeurig de plaats aan te geven waar de schepen zich bevinden terwijl men ook de plaats van torens en grote gebouwen zal kunnen bepalen. De leiding van de radarloodsdienst komt in handen van de directie van het loods wezen in Rotterdam dat dus het hoofd kwartier zal worden van de strijd tegen de mist en het slechte zicht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Beleg gingswet. Het ontwerp beoogt het beleg- gingsgebied van fondsen en instellingen uit te breiden zodat ook belegging in aan delen en certificaten van aandelen, in on roerende goederen en in schuldbrieven, lui dende in guldens, ten laste van vreemde mogendheden en van internationale or ganisaties onder bepaalde beperkingen wordt mogelijk gemaakt. Bovendien is van is. Volgens het blad zullen op de bijeen komst van de regering volgende week in deze gelegenheid gebruik gemaakt enkele de eerste plaats maatregelen worden be sproken om een stijging van het Noorse indexcijfer van de kosten voor levens onderhoud te voorkomen. andere wijzigingen voor te stellen welke verband houden met de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6