Weense charme in sieraden Werk gebaseerd op oude folklore Het wereldrecord vacantie De Kalanchoe, een aardig vetplantje Franse kindertjes bijna kampioen Gewijzigde kapitaalspositie van Nederland Duitse bergers hebben succes Onze tuin- en kamerplanten BRIEVEN VAN EEN FARIJSE HUISVROUW DIT MAKEN WE ZELF Eiergerechten voor hen, die ziek zijn Effecten- en Geldmarkt Nederlandse bus had aanrijding in Oostenrijk De „Waterman" vertrokken Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor U Circus Althoff heeft zijn Nederlandse tournée afgebroken Dolle koe in dierentuin veroorzaakte paniek Delen van Engelse kruiser uit de Noordzee opgehaald ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 oor rouw WENEN IS EEN CHARMANTE STAD, die de gave heeft op een geheel eigen wijze de kleine modefrivolileiten te pre senteren. De vitrines in de hoofdstraat, de Kartnerstrasze, getuigen hiervan. Daar vindt men onder anderen de sieraden van paarlen, kralen en glinstergoed, die zo typerend zijn voor de Oostenrijkse hoofdstad. Een van de bekendste ontwerpsters van al deze vreugde voor de vrouw is Grafin Adrlenne Ezdorf. Op een stralende Zondagmiddag, nu enkele weken geleden, was ik haar gast in haar gezellige Weense flat en die middag heb ik mij op recht verbaasd over haar onuitputtelijke fantasie en haar veelzijdigheid. In 1946 begon zij, samen met haar jeugdvriendin Maria Doczy, met wie ik tij'dens dit bezoek ook kennis maak te, dit type bijoux te vervaardigen. De blonde Adrienne en de donkerharige Maria waren met recht pioniersters. Toen hun streven een succes bleek te zijn, volgden later meerderen hun voor beeld. „In het begin was het allemaal erg moeilijk", vertelt Adrienne. „We kwa men van de kunstnijverheidsschool (Hochschule Angewandte Kunst) en aanvankelijk schilderde ik. Kijk, daar hangt nog wat oud werk van me. Maar ik voelde erg veel voor bijoux. We be gonnen met het materiaal, dat we toen krijgen konden: pailletten en later paarlen." Het oud'e werk, dat ze aanwees, was een gevoelig kinderkopje. Bepaald bril liant vond ik haar caricaturen van vrouwenkoppen, die hier en daar de wand sierden. En die koppen dragen oorbellen, echte „valse bijoux" die af en toe een beetje schommelen, als de wind door de wijde ramen blaast. „IK HEB MIJN WERK gebaseerd op onze oude folklore. Dit soort sieraden is kenmerkend voor Oostenrijk. Een boerenvrouw draagt bijvoorbeeld bij haar huwelijk de traditionele kleder dracht en een bruidskroon van parel tjes", vervolgt Adrienne. „Na het aar zelende begin lukte het hoe langer hoe beter en nu komen er zelfs bestellin gen uit Canada." Toen de adel bij de kroning van ko ningin Elizabeth van Engeland een tiara moest dragen, heeft men heel wat glinsterende en bijna echt kroontjes van de Weense Adrienne betrokken. Haar vier thuiswerkstertjes voerden de ontwerpen, die eerst door grafin Ez dorf op papier waren gezet, uit en zo gaat het nu met bijna alle orders. „Welke bijzondere dingen hebt u zo al in de loop van de tijd gemaakt?" vraag ik en dan krijg ik aanschouwe lijk onderwijs en dat is het moment, waarop ik denk: ze is werkelijk onuit puttelijk. Want i'k krijg kroonjuwelen van kralen te zien in zorgvuldig bij eengezochte tinten en speelse vormen. Parels, gevat in „zettingen" van pail- letjes, grote en kleine kraaltjes op en neer geregen met kleine goudkraaltjes afgewisseld. Armbanden met klemveer en op dezelfde wijze bewerkt. Maar ook ondeugende feestmaskertjes met strasz versiering of in de vorm van een zwa luw vol glinstersteentjes of origineel als een schilderspalet van wit vilt met ronde nopjes. Grafin Ezdorf zet ze een voor een op en is beurtelings een snob, een geraf fineerde of zo maar een guitige jonge vrouw. „Maar dat zijn ad oude dingen," zegt ze en legt me een droom van een zwart ribszijden poederdoosje voor, bezet met een flonkerend spel van pareltjes, goudkraaltjes en strasz. Aan een zwart fluwelen koordje kan dit aan je cein tuur bengelen en en passant kun je ter sluiks even je neus poederen. Zo is er een hele set: een paars vil ten tasje, handschoenen, poederdoos Kalanchoe's zijn rijk aan bloeiende vet- plantjes; donker groene blaadjes en mooie rode bloempjes; u kent ze beslist wel. De eigenlijke bloeitijd van dit plantje valt pas in Januari-Februari doch de bloemist heeft er een handig kunstje op gevonden deze bloei veel eerder te doen ingaan. Niet door hoge temperaturen doch door de dag te verkorten. De Kalanchoe is namelijk een zogenaamde kortedag-plant en dat wil zeggen: ze hoort thuis in streken waar de dagen korter zijn dan bij ons en dus gaat ze eerder rusten en maakt dan bloem knopjes. De bloemist verkort de dag in Augustus en bereikt dus de zelfde resul taten. Hebt u nu zelf zo'n overgehouden plantje dan kunt u dat kunstje ook wel eens toepassen: 's avonds precies vijf uur wordt het plantje tot de volgende morgen acht uur in het donker gezet en gaat dan ook rusten. Niet zo maar een eindje ach teruit in de kamer zetten, doch werkelijk in het donker plaatsen. Hebt u er dat niet voor over dan zult u wat langer op de aardige bloemen moeten wachten. Het plantje kan na de bloei heel goed over gehouden worden en heeft 's winters niet veel warmte nodig; een matig verwarmd vertrek is al wel voldoende. Kalanchoe's kunt u ook voortkweken door middel van stekken doch dan is het voorjaar dus na de bloei daarvoor de aangewezen tijd. G. KROMDIJK en beursje, allies met een feilloze fee ling met kraaltjes versierd. En vilten kraagjes, bezet met trosjes pareltjes. „Een paar jaar geleden hebben we de monturen van zonnebrillen met stro band en kraaltjes versierd," vertelt Adrienne. „We hebben er massa's van gemaakt. In Mexico, Zuid-Amerika en Brillen met versierde monturen vondei gretig ontvangst in Amerika. New York waren ze er gek op en er is toen heel wat van geëxporteerd." VAN HET EEN kom je op het ander. Op die manier ging ze toen ook de bo venkant van kammetjes om in een chignon te steken decoreren en spiegel lijsten verfraaien met witte kraaltjes, gouddraad en gouden sterretjes. Veel van het materiaal komt uit Pa rijs, waar men te kust en te keur lieve sterretjes, kraaltjes, pailletjes en alle mogelijke soorten glinstergoed in een grote verscheidenheid van vormen voorradig heeft. Geregeld gaan de twee vriendinnen daar inkopen. „Goed materiaal inspireert", zegt Adrienne, „en Parijs inspireert natuur lijk ook. Nieuw is daar bijvoorbeeld een klem band om het haar, die men vóór of achter op het hoofd kan dragen. Hij is bezet met steentjes en bestemd voor avondkleding. Zoiets maken wij nu ook. En ik ben verder bezig met veren." Ik krijg ze te zien: bijeengestoken in de vorm van een hoedje met aan de basis van de veren een kralenboeket. Maar ook toont Adrienne me het raffi nement van één veer op één oor. En ze heeft van dit materiaal warempel ook al colliers gemaakt lila veren met aan de voorkant een médaillon van lila kralen en pareltjes. Of een veer, die zich langs de arm nestelt en aan de pols in een armband overgaat. Zij maken echter ook het eenvoudige genre. Maria Doczy is het best op dreef met stroband en houten kraaltjes, die- ze verwerkt tot kettingen, armbanden en oorhangers. Dit meer sportieve gen re ging erg goed, vooral op Capri. Maar daar hebben ze nu Maria de kunst af gekeken. Deze artikelen zijn gemakke lijk te copiëren en toen liepen de be stellingen van het Italiaanse eiland te rug. En het geheim van het werk, dat deze vrouwen op de modemarkt bren gen? „Het voornaamste is de bodem, de basis, waarop later alles komt vast te zitten. Die constructie is meestal een stukje vilt", zegt Adrienne. Haar hartewens? Werken voor Hol lywood. „Daar zijn onbeperkte moge lijkheden, daar kun je je fantasie uit leven in gedurfde ontwerpen, zonder steeds te hoeven denken: kan ik dat wel verkopen?" TINEKE RAAT De vroegere minister-president van Frankrijk ,de heer. Paul Reynaud een man die al een heel eind in de zeventig moet zijn, maar. er van z'n jonge vrouw een jaar of zeven geleden nog eens een zoontje heeft bij gekregen, is begaan met het lot van de kindertjes die nu naar de „grote school" worden gestuurd. Hij vindt het al erg genoeg dat dis spruitjes dagelijks in lokalen worden opgesloten terwijl buiten de wind waait cf de zon schijnt. Maar niet minder dan afzichtelijk heeft hij het genoemd dat die kroostjes na zo'n hele dag op de harde banken dan 's avonds óók nog eens met huiswerk worden lastiggeval len. Zodat er van spelen dan helemaal niets meer kan komen. De heer Reynaud heeft dit alles in een brief geschreven die hij naar de minister van Onderwijs gezonden heeft en waarin hij hem ook nog het advies gaf alle scholen 's mid dags te sluiten en het huiswerk eenvou dig maar af te schaffen. De minister heeft op die brief nog niet geantwoord, maar misschien is hij er toch wel wat van geschrokken. Want een paar dagen dagen later werd door hem bekend gemaakt dat de grote va- canties nu met twee weken zullen wor den verlengd, waardoor ze op de kop af drie volle maanden zullen duren. Van 1 Juli tot 1 October. De excellentie die intussen het veld heeft moeten rui men, heeft bij Frankriiks jeugd in ieder geval een prettige indruk achtergelaten. Hij is bij de opkomende jeugdactie een populaire figuur geworden, deze mon sieur Berthoin. Maar uit de ingezonden stukken in de kranten is ook gebleken, dat het oudere deel van de bevolking zich iets minder uitgelaten over zijn initiatief heeft betoond. Men heeft uitgerekend dat de Franse kinderen, op de Italiaantjes na die half Juni al vrijaf gaan, de lansste vacanties van de wereld hebben. Een paar over gelukkige Zoeloekinderties die helemaal nog niet met de wetensehao worden ge plaagd buiten beschouwing gelaten. Wanneer we alle talrijke kerkelijke en nationale feesten, plus de vrije Zon- en Donderdagen, plus tenslotte de verschil lende vacanties hier tezamen tellen, dan komen we tot het opgewekte resultaat dat de scholen in Frankrijk gemiddeld per week nog geen drie dagen worden bezocht. We leven in de eeuw van het kind en we moeten er daarom begrip voor tonen dat de voluit-zorgeloze jeugd eigenlijk op de eerste schooldag van het zesde jaar al wel wordt afgesloten. Dan begint voor die kindertjes het leven met al zijn plichten en verantwoordelijk heden waardoor wij mensen tot de dood vervolgd worden. Een trieste gedachte, zodat je eigenlijk alleen maar sympa thie kan voelen voor iedereen die deze kinderzorgen wat verlichten wil. En oppervlakkig gezien lijkt dat edel stre ven door nog wat meer vacantie ook wel bevorderd te kunnen worden. Maar wanneer ik alle protesten lees, dan ontdek ik toch ook dat deze me daille eveneens haar praktische keerzij heeft, die er, als altijd, wat minder vreugdi^ uitziet. Eerstens zijn er de ouders die zeggen dat ze nu al niet meer weten hoe hun lieve kleintjes op al die vrije dagen bezig te houden. In Frankrijk is het bijna gewoonte dat ook de moeders hun werk hebben buitenshuis. Het komt hun werk noch hun gemoedsrust ten goede, zo merken ze op, wanneer ze door de gédachte worden bekropen dat thuis hun lieverdjes onbewaakt het boeltje zouden kunnen afbreken. En niet ieder een beschikt helaas over de middelen er 's zomers drie maanden tussenuit naar, buiten te trekken. De profs en de schoolmeesters zijn ook al niet zo ge- ukkiig als men eerst verwachten kon. We hebben zo al genoeg critiek te ver duren, zeggen zij, over dat luie leventje dat we nu zouden leiden. Aan tweeën- eenhalve maand vacantie hadden we genoeg, en de kinderen eveneens. Een kind vergeet bovendien ontstellend gauw wat het door ons werd bijge bracht. Een brug van drie maanden vrijaf is beslist te lang. We hebben dan een nieuw trimester nodig om de stof van het vorige jaar eerst weer wat op te rakelen. Daarentegen zijn er ook wel weer stemmen die het standpunt van de mi nister ondersteunen. De bevolkingen van de wijnstreken bijvoorbeeld. Op 1 October hebben we de druiven pas bin nen, zo wordt in deze kringen betoogd, en de weken daarvoor kunnen we de hulp van de kinderen onmogelijk mis sen. Bravo dus voor deze minister uit een kabinet dat voor de belangen van de wijnboeren nu juist nooit zo héél veel begrip had getoond. En de dokters juichen mee. Kinderen behoren de hele zomer buiten te kunnen ravotten. Van de studenten lijden twintig procent aan tuberculose. De ministeriële beslissing kan de volksgezondheid alleen maar ten goede komen. Dat menen deze medici, die echter wat gemakkelijk heenglijden over de vraag hoe een verblijf op het land van al die millioenen stadskinde ren dan precies georganiseerd zou moe ten worden. Het is natuurlijk niet zo eenvoudig iedereen tevreden te stellen. Zelfs de knapste minister zal daarin tekort moe ten schieten. Hij kan alleen bepalen welke argumenten het redelijkste zijn, om die dan ook het zwaarste te laten wegen. Hoe intelligent die Franse kin deren over het algemeen ook mogen zijn, toch zullen ook hun hoofden met een bepaalde dosis kennis moeten wor den gevuld. Uit ervaring gesproken, zie ik nog niet zo goed hoe dat bereikt zou kunnen worden indien er weer twee weken schooltijd aan vacantie wordt opgeof ferd. Misschien is het zoontje van mon sieur Reynaud, evenals zijn vader, met heel bijzondere gaven en een uitzon derlijke intelligentie uitgerust. Maar dan moest hij toch óók nog eens denken aan die andere kinderen die nu hun handen al vol hebben om hun hoofdjes iets gevulder te krijgen. En daarna zou hij misschien nog even zijn gedachte kunnen wijden aan de moeilijkheden waarmee negen van de tien ouders da gelijks hebben te worstelen. Ouders in kleine woningen die echt niet zo ver rukt zijn met het denkbeeld hun kin deren nog weer twee weken langer over de vloer te zullen hebben. Waarmee ik maar wil zeggen dat, met alle sympathie voor de humanistische ideeën van de minister en van monsieur Paul Reynaud je het vraagstuk van de vacanties en de vrije tijd toch beslist niet uitsluitend vanuit de kinderhoek bekijken moet. Goed, met die twee weken extra vrijaf zullen we dan ook wel weer vrede heb ben. Maar ik zou de nieuwe minister van Onderwijs dan toch wel heel dank baar zijn wanneer hij publiekelijk be loofde dat hij het wereldrecord-vacan- ties der Italiaanse schoolkindertjes nooit zal willen betwisten. Die fran- soosjes komen er zo héél best mee uit. En hun ouders vonden het zelfs vroeger met die vacanties al wel ruim voldoen de. Nogmaals: ik spreek uit ondervin ding.... i ève. De stola is nog steeds in de mode en eigenlijk voor ons Hollanders een heer lijk bezit voor de vele kille zomeravon den. Gaat u met vacantie naar een hotel en wilt u ook 's avonds van de buiten lucht genieten, dan vleit u zich natuurlijk in een gemakkelijke stoel op het terrasje. Meestal moet er na een half uurtje een jasje gehaald worden en het jammere is, dat onder dat jasje uw, voor de vacantie aangeschafte, aparte zomerjurk helemaal schuil gaat. Op dat moment mist u een stola! Dus hierbij een ideetje voor dit nuttige voorwerp. U kunt een vierkante of een langwer pige stola kiezen. Voor de vierkante neemt u de stof zolang als ze breed is. Een langwerpige stola is meestal 160 cm. lang en de breedte kunt u naar verkie zing nemen van 40 tot 60 cm. De vier kante kunt u ook over de diagonaal door knippen zodat uw dochter naar de andere helft kan solliciteren. Als materiaal is een soepele wollen stof het mooist en de kleur kiest u natuurlijk zo, dat zij op zoveel mogelijk jurken past. De zijkanten worden met zomen afge werkt, de kanten waar de franje moet komen met een zoom van 2 cm., de an dere kanten met een smalle zoom. De dikte van de wol voor deze franje neemt u in overeenstemming met het materiaal van de stola en de kleur kan hetzelfde zijn als de stof, doch een afstekende kleur kan ook, dat hangt af van de jurken waarop u haar gaat dragen. Om de franje te maken neemt u een reep carton, die zo breed als de franje worden moet; bij een lange stola b.v. 20 en bij een vierkante 15 cm. Daar windt u de wol om en knipt deze aan één kant door. Nu neemt u een bosje wol dubbel, haalt de einden door de lus. Natuurlijk kunt u het hierbij la ten, maar het is ook wel aardig om. uit gaande van de franje een versiering aan te brengen. Wij namen hiervoor een soe pel koord (u kunt ook een koordje ha ken, maar dat is natuurlijk dof), haalden dit onder de lussen van de franje door en zetten het met onzichtbare steken vast op de bovenkant na, waar drie ketting steken geborduurd werden. Onder dit lusje borduren we een pailletje vast, dit maakt de stola natuurlijk direct wat ge kleder, als dat niet erg gewenst is kan op die plaats ook een moesje geborduurd worden. O, ja en als zij nu klaar is, stopt u haar dan niet direct in de koffer, maar gaat u eens voor de spiegel experimenteren wat u er al zo mee doen kunt; ook naar de achterkant kijken. U zult zien, dat u er dan in de vacantie een goedkeurende blik van uw critische gezinsleden mee verdient! L.C.L. Het is natuurlijk 't allerprettigst als we 't woord „ziek" niet hoeven te gebruiken maar als er sprake is van ziek zijn dan hangt hier meestal ook direct een andere voeding mee samen. Dit hoeft dan heus nog geen dieet te zijn maar een zieke heeft meestal niet veel eetlust zodat we hem een beetje moeten verwennen met kleine en lekkere beetjes. En in die klei ne hapjes moeten dan zoveel mogelijk noodzakelijke voedingsstoffen verwerkt zijn. Een van de belangrijkste voedingsstof fen die speciaal bij koortspatiënten op peil gehouden dienen te worden is het eiwit. Maar niet iedereen houdt er van iedere dag een gekookt of gebakken ei op te eten. Gelukkig laten eieren zich heel goed onzichtbaar en onmerkbaar in allerlei ge rechten en dranken verwerken. Ook niet- zieken die een beetje aan moeten sterken of die door extra arbeid ook extra ge voed moeten worden zijn met deze eige- rechten gebaat. We zullen u een paar recepten geven voor 1 persoon. Wilt u ze voor meerdere personen maken dan levert dit geen moeilijkheden op. Vruchtensap met eiwit. Knip een eiwit los met een gewone schaar zodat het wa terdun wordt of klop het voorzichtig waarna het beetje ontstane schuim eerst moet wegtrekken. Doe dit eiwit in een glas en voeg al roerende het vruchten sap toe. Het sap van velerlei vruchten kan hiervoor dienst doen. Ook vruchtensap uit blik is heel ge schikt. Roer er dan nog wat basterdsui ker naar smaak door. Men kan zelfs 2 of meer eiwitten per glas sap nemen als een patiënt zeer Veel eiwit voorgeschreven krijgt. Vruchtenmoes met eiwit. Behandel het eiwit als in het vorige recept beschreven is en voeg er dan vruchtenmoes aan toe, b.v. appelmoes, rabarbermoes, aardbeien moes, farmbozenmoes, enz. Roer er daar na ook suiker naar smaak door. Voeg zo nodig ook wat citroensap toe: dit ver hoogt de smaak. Warme dranken met ei. Maak op de ge wone wijze een kop koffie of een beker chocolademelk. Klop een heel ei of dooier los en doe hier wat van de warme drank bij. Wordt een heel ei gebruikt dan moet men zorgen dat de hagelsnoeren verwij derd zijn en dat het wit zo goed mogelijk geklopt is dat er geen drillige delen meer in voorkomen. Voeg tot slot de rest van de warme drank toe. Zijn er zieken die wel van ei houden dan kunt u voor hen misschien eens een ei kloppen met vrij veel suiker en daar ongeveer een dl. warme melk bij doen. Gepocheerd ei. Op het brood is het een afwisseling om eens een gepocheerd ei te eten. Hiervoor moet men wel een heel vers ei hebben, waarvan het wit nog taai is. Men brengt een klein pannetje water aan de kook waarna men het gas laag draait zodat het water niet meer beweegt. Dan breekt men het ei zo laag mogelijk boven het water en zo nodig houdt men het wit bij elkaar met twee lepels. De „kooktijd" van een gepocheerd ei is iets korter dan van een gewoon gekookt ei daar er nu geen schaal is. Het ei ziet er als het klaar is uit als een soort gevulde koek. Het wit moet stijf zijn en de dooier zacht. De thans voor ons land aangekondigde tweede guldenlening van de Wereldbank (Internationale Bank voor Herstel en Ont wikkeling) werpt wel een scherp licht op de fundamentele wijzigingen, welke zich gedurende de laatste jaren ten aanzien van de kapitaalpositie in Nederland hebben voltrokken. Want het is nog niet zo lang geleden (1947) dat niet wij aan de Wereld bank geld leenden, maar dat omgekeerd door Nederland een lening bij de Wereld bank werd opgenomen. Deze lening, groot 195 millioen dollar, was de grootste welke Nederland na de oorlog heeft ontvangen en ze werd verleend op een critiek moment, toen aan de wederopbouw moest worden begonnen en de Marshallhulp nog niet functioneerde. De lening van de Wereld bank stelde ons land in staat over te gaan tot de aanschaffing van schepen, machine rieën en grondstoffen, welke voor de we deropbouw nodig waren en ook ten aan zien van ons land heeft de Wereldbank derhalve aan haar doel beantwoord. Dit doel was en is voornamelijk hulp te ver lenen bij de wederopbouw en de economi sche ontwikkeling van de aangesloten lan den door de belegging van kapitaal voor productieve doeleinden te vergemakkelij ken en daardoor de ontwikkeling van de internationale handel en de verhoging van de levensstandaard te bevorderen. En dat thans voor de tweede maal een gulden lening van de Wereldbank in ons land kan worden geplaatst want hieraan behoeft niet te worden getwijfeld bewijst wel dat de destijds door de Wereldbank aan ons land geleende gelden tot het krachtig eco nomisch en financieel herstel van ons land hebben bijgedragen. De eerste guldenlening van de Wereld bank dateert van Juli 1954, toen ook 40 millioen 3pet. obligaties in ons land werden geplaatst met een looptijd van 15 jaar en waaraan reeds een tweetal dollar leningen was voorafgegaan. Het feit dat deze lening gemakkelijk werd geplaatst en thans c.a. 2 pet. boven pari noteert, bewijst wel dat er in ons land weer geld te beleg gen was en dit is thans in nog ruimere mate het geval, zodat ook de langere loop tijd (20 jaar) voor de beleggers ongetwijfeld geen bezwaar zal zijn om op de lening in te schrijven. De sterkere positie van Neder land, ook met betrekking tot de dollar sfeer, heeft de regering er trouwens reeds toe genoopt sinds het midden van 1954 op de bij de Wereldbank gesloten dollarlening een belangrijk bedrag vervroegd af te los sen. waardoor thans van deze lening, oor spronkelijk 195 millioen dollar groot, nog slechts c.a. 79 millioen dollar uitstaat. Nu-is het hier, gelijk wij vroeger al eens hebben opgemerkt, niet alles goud wat er blinkt. Want de verruiming van de Neder landse dollarpositie is niet in de eerste plaats te danken aan een verbetering van de handelsbalans tussen ons en de V.S., maar aan de liquidatie van Amerikaanse aandelen, waaraan we in ons land nu al een paar jaar bezig zijn. De aanmerkelijke koerswinsten, welke bij verkoop van Ame rikaanse shares konden worden behaald, hebben tot een langdurige uitverkoop ge leid en er is trouwens nog altijd geen ein de aan gekomen. En dat de arbitragehuizen in Amsterdam reeds geruime tijd geleden zijn begonnen met in ons land vroeger onbekende Ame rikaanse shares te introduceren en hiermee ook thans nog voortgaan, kan slechts wor den toegejuicht als men er zich rekenschap van geeft dat de New Yorkse beurs tot dusver haar koesstijging heeft voortgezet, zodat althans voor de verkochte shares enig tegenwicht aanwezig is. Want uit een oogpunt van financieel be leid is het wel begrijpelijk dat de regering dollarschulden aflost uit de opbrengst van aandelenverkopen, maar enthousiast zijn wij daarover nimmer geweest, omdat de inkomsten en de waardevermeerdering van de verkochte Amerikaanse effecten ruim schoots opwogen tegen de rente, welke van de dollarlening moest worden betaald. Het hebben van schulden is lang niet altijd een nadeel. Het is maar de vraag wat er met de geleende gelden valt te verdienen en vooral Chauffeur werd ter plaatse veroordeeld Een autobus uit Amsterdam, die een ge zelschap naar de Oostenrijks-Italiaanse grens bracht, heeft Donderdag op de Bun- desstrasse bij .Jenbach, in de buurt van Innsbruck, een vrachtauto aangereden. Volgens een mededeling van de chauffeur, E. J. uit Hilversum, is één der inzittenden gewond geraakt en in een ziekenhuis op genomen. De vrachtauto, die aan de rand van de weg geparkeerd stond, werd door de bus aangereden, waarbij een deur van de bus werd afgerukt. Korte tijd later werd ter plaatse een rechtszitting gehouden. De Nederlandse chauffeur werd tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. De passagiers zijn met een Italiaanse bus naar hun bestemming doorgereisd. De Nederlandse bus wordt door de chauffeur naar Nederland teruggebracht. Ruim 800 emigranten via de West naar Australië en Nieuw-Zeeland Vrijdagmiddag vertrok het emigranten schip „Waterman", eigendom van de Ne derlandse regering en in beheer bij de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, met 825 emi granten uit Rotterdam naar Nieuw-Zee- land en Australië. De reis gaat via Cura sao en het Panamakanaal eerst naar Wel lington en Nieuw-Zeeland, waar 198 pas sagiers van boord gaan en daarna naar de Australische havens Melbourne en Fre- mantle. Bij de emigranten zijn 334 jonge vrijgezellen. Voor de geestelijke verzorging van de emigranten reizen mee pater C. J. Agasi, die met hetzelfde schip terugkeert, en ds. D. C. Bouma, gereformeerd predikant te Utrecht, die een beroep aannam van de „Reformed Church" in Blacktown in Aus tralië. Als voorlichtingsambtenaren maken de heren K. H. Mulder van het Gewestelijke Arbeidsbureau in Den Haag, en C. C. M. Raben, directeur van de Katholieke Cen trale Emigratie Stichting in het bisdom Utrecht, de reis mee namens de Neder landse regering. Zij zullen ongeveer vijf weken in Australië blijven en met de „Si- bajak" terugkeren. De „Waterman" komt terug via Indo nesië. in een tijd van inflatie zit men met schul den dikwijls aan de goede kant. Zo gezien is er dan ook geen reden om er zich al te zeer over te verheugen dat in ons land thans obligatieleningen van Noor wegen, Zuid-Afrika, Rhodesia, de Wereld bank e.d. kunnen worden geplaatst, want al is dan de rentevoet wat hoger dan die van binnenlandse obligaties, als de vlotte plaatsing van buitenlandse leningen ge paard gaat met het afstoten van prima Amerikaanse en de beste Nederlandse aan delen, gaan wij er per saldo in rendement niet op vooruit. Het feit dat de Nederlandse kapitaalbesparingen voor een groot deei over de diverse beleggingsinstituten lopen en deze nog altijd voornamelijk in obliga ties beleggen, waarborgt uiteraard het suc ces van de buitenlandse obligatie-uitgiften. En dat ook hierdoor het internationaal handelsverkeer 'wordt bevorderd, behoeft niet te worden betwijfeld. Maar er moet zich toch geen renteniersmentaliteit van ons meester maken, die ons met een vaste rente van 4 en nu reeds van 3% pet. voor buitenlandse leningen doet tevreden zijn. Want er is met het Nederlandse spaar kapitaal in de wereld meer te verdienen. In de eerste plaats in eigen land, waar vele bedrijven nog grote kapitaalbehoeften heb ben en waarmee ze thans gelukkig meer en meer voor de dag komen. De vele nieuwe aandelenemissies van Nederlandse onder nemingen kan men, gezien de grote kapi taalruimte, dan ook slechts toejuichen, te meer omdat in de meeste gevallen een re delijk rendement van het nieuwe kapitaal kan worden verwacht. Men kan hier ook denken aan allerlei openbare werken ter bevordering van de economische weerbaar heid en slagvaardigheid, terwijl ook in het buitenland voor het Nederlands kapitaal een lonend emplooi kan worden gevonden. Dat tal van cultuur- en handelsonderne mingen, welke zich vroeger uitsluitend op Indonesië oriënteerden, thans bijv. in Afri ka belangen verwerven, is een uiting van de aloude, gezonde ondernemingsgeest, waardoor ons land groot is geworden. Wie niet waagt, wie niet wint. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. De circuscombinatie Franz Althoff-Strass- burger, die in het begin van dit jaar werd gevormd voor een Nederlandse tournée, is opgeheven. De tournée, die nog lang niet was afgewerkt, en waarin nog tal van Ne derlandse steden waren opgenomen, is be ëindigd door de heer Franz Althoff naar aanleiding van recente moeilijkheden die de directie van dit Duitse circus met de directie van het circus Strassburger heeft ondervonden. Het gevolg van deze moei lijkheden is geweest, dat de heer Althoff, nadat het circus in Venlo was opgetreden, de grens is overgestoken en thans in Dtis- seldorf optreedt. Het in dienst zijnde Ne derlandse personeel, waaronder het volle dig circusorkest, alsmede reclame-, tech nisch- en stalpersoneel, dat een aanzien lijk deel van de totale circusbezetting uit maakt, is door de heer Althoff overgeno men. Het circus Althoff zal dit jaar niet meer in Nederland terugkomen. Een dol geworden koe heeft Donderdag op de markt in Emmen en daarna in het wildpark van het dierenpark aldaar zo'n kabaal gemaakt dat zij met drie schoten uit een politiekarabijn tenslotte afgemaakt moest worden. Op de markt sprong het dol geworden beest door een kraam waardoor vijf kinde ren en een oude vrouw omver werden ge worpen. De vrouw moest in een ziekenhuis worden opgenomen. VervoLgens rende het dier in de richting van de dierentuin waar het zich door de afrastering van gaas boorde. Daar deed de koe verwoede aan vallen op ieder die haar naderde. Een man kon nog juist ontkomen door op een hek te klimmen. De runderen, herten, antilo pen en struisvogels geraakten in opwin ding en een wapiti-bok verwondde zich in zijn angst aan de afrastering. De te hulp geroepen politie verscheen met karabij nen en schoot de koe dood. De bemanning van het Duitse bergings vaartuig „Glück Auf" is erin geslaagd twee stukken van het achterschip van een Engelse kruiser op te halen uit de Noord zee voor Scheveningen, waar in de oorlog 19141918 enige Britse oorlogsschepen door Duitse onderzeeboten zijn getorpe deerd. Enkele dagen geleden waren door middel van springstoffen gedeelten van het achterschip afgerukt, maar de stroming was te sterk om de stukken boven water te kunnen brengen. Thans is het gelukt twee stukken, samen ongeveer 25.000 kg wegend, op het dek van de „Glück Auf" te hijsen. De laadbomen van de „Gliick Auf" hebben een hefvermogen van maximaal 15.000 kg. Indien de weersomstandigheden het toe laten, zal het bergen van de andere delen van het achterschip in snel tempo worden voortgezet. De bergingswerkzaamheden, welke zul len moeten worden stilgelegd, zodra de herfst invalt, zullen in het volgend voor jaar op grotere schaal worden voortgezet. De Duitse bergingsmaatschappij „Eisen und Metall", welke een vloot van 20 ber gingsvaartuigen bezit, overweegt volgend jaar meer schepen naar de plaats van de berging te zenden. Deze bergingsvaartui gen zullen niet alleen groter, maar ook beter uitgerust zijn dan de „Glük Auf". Het is niet uitgesloten, dat ook de mede werking van Nederlandse bergingsbedrij ven zal worden ingeroepen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7