Weer kwam het zeewater de strandbewoners bedreigen J. de Boer WIJ en Waterloo in finale om de Bevrijdingsbeker Visserij-varia Zandbarricades op het IJmuidense strand voorkwamen Zondag erger Circa 10.000 kampeerders in „De Pan" bijeen DRVU feesteinde in Santpoort Vierduizendste schip van 1955 in IJmuiden Beverwijk Heemskerk De Spotvogels - nieuw cabaretgroepje Wijk aan Zee 7 Slotavond van de Bakkumse kampeerverenigingen Sportdag voor jeugdleden van De Kennemers Uitvaart van wijlen J. L. Hartveld Dinsdag Velsenaar naar Zagreb T errasvogels-veteranen versloegen Velsen Burgerlijke Stand Velsen Groot hielp ADO tegen Kinheim aan kleine zege Beverwijk doortastender dan Wijk aan Zee Vijf maal NPhO vo'or 'GGB Met de hand in ijzeren stang De verliezersronde Burgerlijke Stand Heemskerk Castricum ,,'t Karpertje" heeft weer viswater Jeugd groef schatten op aan het strand EErcbAfyKcr Vitesse te sterk voor CSV: één-drie Propaganda-avond KN.Z.H.R.M. Ballonnetjes gingen land in waarts MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 DE FAMILIE VINDERS uit Kerkrade staat blijkbaar op een van de gevaarlijkste plekjes van het IJmuidense tentenstrand tussen de pieren: nadat hun houten zomer huisje de Woensdag voor Hemelvaart ernstig beschadigd werd door de opgezweepte zee was het Zondagmiddag tijdens de kleine Augustus-storm alweer raak in de kleine nederzetting. Tegen vijven hadden de meesten daar wel door, dat het water deze avond hoger dan normaal zou komen als gevolg van de straffe Noordwester, die zware watergordijnen over de pieren joeg, en het heeft weinig gescheeld, of de Vinders, die nummer 98 bewonen, op enige tientallen meters van de strekdam, hadden in de zomer van 1955 niet alleen prachtig weer getroffen, maar bovendien een dubbele schadepost geleden. Er is op vele plaatsen te laat ingegrepen als gevolg van de onbekendheid met het komende hoge water de enkelen, die al omstreeks het middaguur met het opwer pen van barricades begonnen, konden daardoor de vloer en de voeten droog hou den. Om zes uur wierpen echter vele ang stige strandbewoners, gesteund door wel willende buren en een contingent vrij willigers uit het tentenkamp „Ons Buiten" als razenden strandwallen op, om het op dringende water te keren. Vijf minuten over zes stond er 122 palm water, waardoor de voorste ry strandhuis jes tussen de pieren haast in haar geheel water heeft gevoeld en er in de bocht ter hoogte van nummer 98 zelfs zee onder de vloer kwam. Dat was voor de Vinders niet zo best, want hun nieuwe huisje is niet voorzien van een losse vloer zoals bij de buren, zo dat het onderkomentje dreigde te gaan drijven met alle kwade kansen van dien. Dat men het tentje heeft weten te behou den is te danken aan de snelle hulp der honderden omstanders, die de „dijken" in snel tempo ophoogden. Niettemin konden de vrouwen in deze omgeving, nadat het ergste gevaar te on geveer half acht geweken was, met een grote schoonmaak beginnen: de vloeren lagen onder een fikse laag schuim. Bezuiden de pier heeft het opgestuwde water niet meer kunnen bereiken, dan het zand onder paviljoen „De Schelp" de huisjes liepen hier geen gevaar. Iets aan te doen? De tweemalige bedreiging, die het IJmui dense tentenkamp heeft moeten doorstaan, wettigt de vraag, of hier niet iets aan ge daan kan worden. Tenzij er van overheids wege een alarmdienst zou zijn in te stellen, zullen de bewoners gezamenlijk een of meer depóts van zandzakken moeten in richten, waardoor een veel steviger be- ADVERTENTIE ook Uw Opticien Leverancier alle ziekenfondsen Specialist in justeren van kijkers L. Nieuwstr. 789 Tel. 6321 De slotavond van de kampeervereniging Bakkum die Zaterdag in het openlucht theater op het kampeerterrein van het PWN aan de Zeeweg te Castricum plaats vond, is de beste van de serie van vijf ontspanningsbijeenkomsten geworden. Het aantal kampeerders overtrof alle voor gaande avonden en bedroeg circa 10.000. Onder leidng van het Amsterdamse duo Jo en Jo werd een cabaret-programma naar voren gebracht onder de titel „Blijf toch vrolijk in het leven". Het is inder daad in De Pan een vrolijke boel gewor den, niet alleen door de geestige confé rences van Tony Leerink uit Deventer, maar ook door het befaamde duo, dat met zang en gitaar deze avond op zijn best was. The Red Stars zongen bekende cow boy-songs en de accordeoniste, Henny de Wit, presteerde op haar fraai instrument héél wat. Plet grootste succes van de avond boekte Johnny Blanzee en het duo Gerry, respec tievelijk met Russische dansen en koord dansen en acrobatiek. Bovendien gaf het duo Gerry na de pauze een demonstratie rolschaatsen weg op een vlak van 2.5 meter vierkant dat er eveneens zijn mocht. Het geheel werd van een instrumentale omlijsting voorzien door de pianist Bas van Dalen. Nog meer hout uit Finland aangevoerd Zaterdagmorgen is voor de papier fabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Duitse s.s. „Lore Ottens", dat van de Finse haven Toppila een lading van 597 vadem papierhout aanvoerde. In het gemeentelijk sportpark heeft de B.V.V. „De Kennemers" Zondag een sportdag voor de jeugdleden gehouden, die ondanks de minder gunstige weersomstan digheden uitstekend is geslaagd. Er kwa men niet minder dan vijfenzestig leden aan de start. Kampioen van deze sportmiddag werd Piet Tegel, die uit handen van de alge meen leider, de heer M. J. Metselaar, een door supportersvereniging „Rood Zwart" beschikbaar gestelde beker in ontvangst mocht nemen. De uitslagen waren: Groep 1: 1. R. Gooyer 2850 pnt; 2. V. du Crocq 2800 pnt; 3. J. Vink 2700 pnt. Groep 2: 1. P. van Straalen 2950 pnt; 2. v. d. Outenaar 2900 pnt; 3. C. Mosk 2500 pnt. Groep 3: 1. P. Tegel 3100 pnt; 2. J. Dib- bets 2900 pnt; 3. S. van Luin 2900 pnt. Groep 1: K. Steenbeek 3000 pnt; 2. C. van Stralen 2850 pnt; 3. A. Zwager 2650 pnt. veliging tegen eventuele springvloeden is te bewerkstelligen dan door de nu inder haast opgeworpen en snel afkalvende dammetjes. Het grote geluk bij dit ongeluk was, dat de bedreiging van het hoge water zich op een Zondag voltrok: het hele strand was „thuis", zodat er geen gebrek aan werk krachten was. De Woensdag voor Hemel- vaartdag waren nog maar weinig gasten op hun zomerpost verschenen, zodat de zee toen langer vrij spel had. Achter hun walletjes hebben de strand bewoners het hoge water van vanmorgen weer met enige spanning afgewacht. Het bleef weliswaar om kwart over zes één palm beneden de stand van gisteren, maar bereikte niettemin weer de voorste rij ten ten, zonder ditmaal schade aan te richten. De plechtige uitvaartdienst van wijlen de heer J. L. Harsveld, in leven ere-voor- zitter van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" en voorzitter van de afdeling Velsen- Noord van de Algemene Bond van Ouden van Dagen zal Dinsdagmorgen om tien uur in de St. Joseph-parochiekerk aan de Koningsweg geschieden. De heer J. H. de Vries te Velsen zal op verzoek van de Internationale Arbeidsor ganisatie op 18 Augustus naar Zagreb ver trekken, teneinde de regering van Joego slavië van advies te dienen op het gebied van „industrial management and super visory training". De heer De Vries zal een jaar in dat land werkzaam blijven. In een aardige wedstrijd bestreden Za terdag de veteranen van Velsen en Ter rasvogels elkaar. De spelers van de Vo gels wonnen dank zij doelpunten van Ta- oernal en Röbken met twee-één. Er heerste Zaterdagavond op de laatste dag van Santpoorts feestweek dus een gezellige drukte op en om het feestterrein aan de Hoofdstraat. Van ver uit de omtrek waren de kermisvierders opgetrokken om op ouderwetse wijze de „uitzetter" te vieren. Vooral na half tien, toen de muzikale rondgang van de plaatselijke muziekkorp sen „Wilhelmina" en „Soli Deo Gloria" geëindigd was, hadden de diverse attrac ties op het kermisterrein het uitermate druk, zodat we veilig menen te mogen aannemen, dat de exploitanten ovar deze laatste dag althans tevreden geweest zul len zijn. Ook in de café's en dansgelegenheden had men over de belangstelling niets te klagen. Wie het bij al deze drukte vrij rustig had, was de politie. Slechts één ge val, waarin de orde even verstoord dreig de te worden, kwam ons ter ore, doel' overigens konden de politie-mensen vol staan met een waarschuwend woord hier en een vermaning daar. GEBOREN: A. BransHartgers, z., Noor derdorpstraat 14, Velsen; T. R. Visserde Roos, d., Kon. Wilhelminakade 34, IJmuiden; J. C. PeilGroen, z., Lange Nieuwstraat 76, IJmuiden; E. A. van der WielUijtendaal, z., Middenduinerweg 5, Santpoort; T. Jonker Paap, d., Kanaalstraat 64 rd, IJmuiden; W. StaalWardeman, d.. Dirk Hartoghstraat 50, IJmuiden; E. BuisBruisschaart, d„ van Ga lenstraat 6, IJmuiden-O.; J. JansoniusKok, z„ Spaarnestraat 91, IJmuiden; M. Oldendorp —Bron, z., Bloemstraat 62, IJmuiden; G. SchaaperVerduin, d., Driehuizerkerkweg 97, Driehuis; J. G. van Dijkde Wit, z„ Lange Nieuwstraat 696, IJmuiden-O.; E. Korf Vermeij, d., Vechtstraat 19, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. van der Linden, Bo- nifaciusstraat 25, IJmuiden-O. en M. A. P. Hanekroot, J. T. Cremerlaan 29, Santpoort; T. C. Penner, Pr. Steynstraat 15, IJmuiden en G. van Breugel, Hoflaan 33, Velsen-N.; J. T.uit, Alex. Bellstraat 19, IJmuiden en J. C. Gravemaker, Zandersstraat 27, IJmuiden-O.; J. C. van Straaten, Bestevaerstraat 35. IJmui den-O. en C. van der Veen, Meerweidenlaan 20 rd, Velsen-N.; W. J. Zwart, Kanaalkade 72, Alkmaar en J. Wortman. Lange Nieuw straat 391, IJmuiden; C. J. Joldersma, Een- drachtstraat 2, Velsen-N. en E. J. M. Tegeler, van Diepenstraat 12. VelsenN.: A. N. Kors, Gouwstraat 9. Haarlem en M. S. Duiker, Tuindersstraat 98, I.Tmuiden-O.; J. T. Ras- noort. Acaciastraat 42, T-Tmuiden-O. en A. M. Randshuizen, Zeeweg 168, IJmuiden-O.; J. L. M. Verenes, Kerkerinklaan 21, Santpoort en M. C. Schoorl, Hagelingerweg 15, Santpoort. GEHUWn; H. E. Rademakers en H. M. de Vlogt, Soilbergenstrant 12, IJmuiden; D. Gv>eneveldA. Romeijn: H. IrikJ. Chr. Liffmann. Ratelstraat 2, IJmuiden-O.; A. Ger- ritsR. Feijen: J. K. Morianner—C. Peree, Princestraat 26. Velsen-Noord; W. Meijer— D. Alders: W. C. Rusch—J. Koster, Marum- merweg, Ferwerda, Friesland; D. Slotboom D. Verbaan, Torenstraat 26. Velsen; H. de JagerJ. Dijkhuizen, Bloemstraat 67, IJmui den: H. A. 'J. Mens—M. H. van Zandvliet, Stationswee 75, Velsen: .T. P. BosM. C. Haeseker, Marnixlaan 25, Driehuis. OVERLEDEN: H. Klepper, 77 j„ echtgenoot van E. J. Molenaar, Torenstraat 4, Velsen. Groot -Brittannië is een van de landen die deelnemen aan de internationale confe rentie over het vreedzaam gebruik van atoom-energie, ivelke van 8 tot 20 Augustus in Genève zal worden gehouden. De foto geeft een overzicht van het model van „Dido", één van de onderdelen van de Engelse atoom-expositie, welke in het Palais des Expositions in Genève zal worden opgesteld. „Dido" is in werkelijkheid de zwaar-wat er reactor, welke op het ogenblik in het Engelse centrum voor atoomonder zoek te Harwell in aanbouw is. Als het gevaarte in 1956 zal zijn voltooid, zal men in Engeland de hoogste neutronen-productie van West-Europa hebben. „Dido" zal worden gebruikt om onderzoekingen te verrichten in verband met in de toekomst in Engeland te bouwen atoomkrachtcentrales. ZATERDAG HADDEN op het terrein van „Velsen" aan de Kwekerslaan de jaar- lykse wedstrijden om de door Terrasvogels beschikboar gestelde Bevrydingsbeker plaats, waaraan ditmaal werd deelgenomen door Velsen, IJmuiden, Waterloo en Terrasvogels. De loting had uitgewezen, dat de eerste dag de IJmuider clubs tegen de Santpoortse moesten uitkomen en daar in beide gevallen de IJmuidenaren zich de sterkste toonden, wordt Zaetrdag 13 Augustus de finale een zuiver IJmuidense aangelegenheid. In de eerste ontmoeting tussen Velsen en WIJ werd direct door beide par tijen stevig aangepakt. Velsen, dat over een aanval beschikte, waarin geen enkele speler van het vorige seizoen was opge steld, nam door een formidabel schot van Geuzenbroek de leiding, doch WIJ maakte al spoedig na een misgreep van doelman Jansen gelijk (11). Het spel ging ook hierna vrij gelijk op, doch de veel door tastender spelende WIJ-voorhoede ver schafte zich de beste kansen, waarvan dit quintet echter vóór de rust geen gebruik maakte. Vooral de rechtsbinnen bracht een welhaast niet te missen kans om zeep. Ook na de rust imponeerde het spel van IJmuiden meer dan dat van Velsen, welker jeugdige voorhoede slechts zelden wat in te brengen had. Vooral de IJmuider rech tervleugel bracht Velsens verdediging vaak in moeilijkheden. Rechtsbuiten Van der Steen bracht de stand op twee-één. Een derde IJmuider doelpunt werd door de scheidsrechter eerst toegekend, doch werd na ruggespraak met de het doelpunt ge maakt hebbende VVIJ'er wegens hands ge annuleerd. Velsen viel nu even fel aan en het IJmuider doel ontsnapte op wonderlijke wijze aan een doorboring. Met een mach tig schot, dat via de paal doel trof, werkte de VVIJ-middenvoor zijn elftal tenslotte in de finale. WaterlooTerrasvogels De gedeeltelijk verjongde ploeg van Terrasvogels liep tegen het met een paar invallers uitkomende elftal van Waterloo dermate hard van stapel, dat de Santpoor ters al vrij spoedig een twee-nul voor sprong hadden. Na het tweede doelpunt nam de Waterloo-voorhoede, die tot dus ver nog weinig te zien had gegeven, van de aftrap af de bal mee en De Groot passeerde Stein kansloos (21). Toen één der Waterloo-backs de bal met de hand uit het doel sloeg, kreeg Terrasvogels een mooie kans de voorsprong te vergroten, doch Schipper schoot de bal tegen de paal. Inplaats van drie-één werd het nu twee twee, daar een vrij tam schot van De Boer van richting werd veranderd. Vijf minuten later echter leidde Terrasvogels opnieuw door toedoen van Wijnen (drie twee). Na de rust zette Post deze achterstand met zuivere schoten om in een vier-drie voorsprong. Wijnen heeft hierna van zijn rechtsbuiten nog de kans van de dag ge kregen om de gelijkmaker tot stand te brengen, maar hij accepteerde haar niet, zodat Waterloo zich in de finale plaatste. De journalisten, die de wekelijkse persconferentie van president Eisenhower bijwoonden, mochten bij de laatste bijeenkomst hun opwachting maken in over hemd. De oorzaak was de abnormale hitte, die er in Washington heerste. President Eisenhower zelf verscheen in colbert - hij heeft waarschijnlijk voor hetere vuren gestaan. Onopgemerkt door de bemanning van het schip, was Zaterdagmiddag de binnen komst van de „Whitby Abbey" een bijzon dere gebeurtenis en wel door het feit dat het het 4000ste schip van dit jaar was, dat de sluizen van IJmuiden binnenliep. ADO en Kinheim ontmoetten elkaar in een vriendschappelijke wedstrijd, die bij zonder snel begonnen werd. Het tempo zakte echter spoedig af en pas in de tweede helft kon ADO na zeven minuten door Groot de leiding nemen. Lang had men geen plezier van deze voorsprong want Kinheim viel fel aan en het lukte Boere om in de vijftiende minuut de gelijkmaker langs De Boer te schieten. Het winnende ADO-doelpunt werd ge scoord door Groot uit een voorzet van Voormeer. In de wedstrijd tussen Beverwijk en Wijk Zee voor het Wijker Toren tournooi namen de bezoekers reeds na zeven minu ten spelen door Snijders de leiding (0-1). Wijk aan Zee bleef het beste van het spel behouden en vergrootte zelfs door A. v. d. Mey de voorsprong tot nul-twee. Kort voor rust bracht rechtsbinnen Gerritse de stand op één-twee. In de tweede helft gaf Beverwijk de toon aan. Na-een kwartier spelen scoorde (Van der Pas in korte tijd twee maal (3-2).. In het komende winterseizoen zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest vijf concerten geven op uitnodiging van de Commissie Cultureel Beverwijc. Als data hiervoor zijn vastgesteld: 12 October, 30 November, 11 Januari, 22 Februari en 15 Maart. Voorts zal de CCB nog een viertal film avonden beleggen, waarvoor als data wer den vastgesteld: 22 September, 3 Novem ber, 15 December en 2 Februari. Op de Kees Delfsweg te Beverwijk is Zondagmorgen een 10-jarige jongen zo ongelukkig komen te vallen op een hek, dat hij met zijn hand door een ijzeren stang sloeg. Met veel moeite heeft men de hand uit het ijzer kunnen krijgen. De jongen moest naar het ziekenhuis worden gebracht. AGENDA VOOR BEVERWIJK Maandag 8 Augustus Biscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Der Zigeunerbaron. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: Het plateau des doods, W.B.-theater, 20 uur: Het vlammende woud. De volgende gevonden voorwerpen werden aangegeven bij de Heemskerkse politiepost: een grote zak inhoudende jute zakken, bruin geruite wollen shawl, kinderportemonnaie inhoudende 10 cent; twee muntbiljetten van een gulden; da- mesportemonnaie met inhoud, stropdas, gevlamde vulpen, grijs wollen dames- vest, groengrijs driekwart jasje, bruine portemonnaie, twee kinderzwembroekjes en een handdoek. Examen Hoofdakte-A Tijdens het in Haarlem gehouden examen is de heer P. Schouws uit Heems kerk geslaagd voor de hoofdakte, gedeel te A. Geboren: Jean M., z. van G. G. M. A. Tissandier en M. M. L. de la Rochette; Willem I., z. van A. M. Vosse en M. C. Appel; Teuntje A., d. van W. T. Burger en T. A. de Visser; Petrus C. H., z. van P. J. Zonneveld en P. A. Henneman; Lars, z. van F. F. Polder en B. A. de Boer; Albertus A. M., z. van A. J. van Lieshout en M. T. Sym; Hendrika C., d. van A. C. van Acker en A. de Vries. IJselmeervissery. Vrijdag werd door 85 vaartuigen op Urk aangevoerd: 7009 pond kuilpaling, prijs f 1,281,48; 521 pond lijnaal, prijs f 1.20-f 1,40; 321 pond snoekbaars, prijs f 0.82f 0,86; 415 pond rode baars, prijs f 1,20 f 1,34; 448 pond voorn, prijs f0,04 per pond en 613 bak nest, prijs f2,25 per bak van 37 '.2 kilogram. De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" heeft thans weer de be schikking gekregen over viswater. Van de Genie heeft men thans toestemming ge kregen om gebruik te maken van de fort gaten een, twee en drie, gelegen van het fort St. Aagtendijk tot de Zeedijk. Dit heuglijke nieuws deelde de voorzit ter van deze vereniging de heer A. Hoeben mede tijdens de in het clubhuis café Lan- gendijk gehouden ledenvergadering. Dit vraagstuk waarmee ,,'t Karpertje" geruime tijd heeft geworsteld is thans dus opgelost. De kans om weer te mogen hen gelen bij het fort van Velsen is thans de finitief verkeken. Op deze avond werden spijkers met kop pen geslagen daar de leden direct in het bezit van een vergunning werden gesteld Op een sein van een bestuurder van de Castricumse V.V.V. stormden Zater dagmorgen om 10 uur 300 kinderen op het strand op. Zij begonnen verwoed te graven naar 27 plaatjes met een letter erop, die samen drie keer de naam Castricum vorm den. Voor het vinden van één letter kregen de schatgravers een gulden en slaagden enige van hen er in het woord Castricum bijeen te vinden dan bedroeg de beloning zes gulden. Van de 300 deelnemertjes was er niet één zo gelukkig de hele naam te vinden maar Jan en Rob Jongebroer, Cor Ronk Christien Brunei, allen uit Castricum, en Piet Ruygrok, uit Amsterdam, kwamen een -h,eel -eind-en-mochten dus eenfikse be loning ih ontvangst nemen. n J9J7T fi9 9hfT9arJ?S .9Ür: Ul F.r bestaan talrijke uit amateurtoneel spelers samengestelde cabaretgroepjes, die uiteraard gaarne bereid gevonden worden aan allerlei feestavonden hun medewer king te verlenen. Onlangs is er te Castri cum met een nieuw ensemble bij gekomen Dit troepje debuteerde Zaterdag in zaal „Roozendaal" als „De Spotvogels". Het optreden had plaats onder auspiciën van de VVV „Castricum Vooruit" in het plaatselijk zomerprogramma. „Zonnesteek" had men het ten tonele gebrachte revuetje genoemd, dat verder werd aangekondigd als „een gevarieerde vacantiekolder, samengesteld in een af wezige bui". Eigenlijk beloofde deze onder titel meer dan het publiek geboden werd want dit „cabaret" onderscheidde zich in weinig of niets van de programma's, die de toeschouwers gewoonlijk op dergelijke avonden worden voorgezet. Vandaar dat de diverse voor het voetlicht gebrachte nummers strikt genomen ook hier weer onder het begrip „variété" dienen te worden samengevat, daar het ensemble er niet in slaagde zijn show te kruiden met de frisse originaliteit, welke voor goed cabaret nu eenmaal het onmisbare bestanddeel vormt Zodat het gezamelijk optreden dient te worden gekwalificeerd als verdienstelijk amateurswerk, zonder meer. Van dit gezelschap bevestigden vooral Hannie Uhl en Guus Glass de goede repu tatie. die zij zich als werkende leden van de toneelvereniging „De Schakel" reeds verworven hebben. In „De Weddenschap" en „De Gil" bijvoorbeeld bleken zij vlot op elkaar te zijn ingespeeld, welke routine enige amusante tafereeltjes ten gevolge had. Bijzonder vermakelijk was ook Henk van Elven met zijn voordrachten in het leutige West-Friese dialect, dat op zich zelf al een attractie betekent en dan ook altijd weer met genoegen door het publiek beluisterd wordt. Van het accordeonduo Rie Berlee en Cees de Winter wist alleen de eerstgenoemde haar optreden een pret tige toneelallure te geven, in tegenstelling tot haar partner, die zich moeilijk van zijn stijve houding heeft kunnen losmaken. Dit heeft hun succes evenwel niet de minste afbreuk bezorgd, want het publiek liet zich bij de populaire melodiën gaarne tot i een genoeglijk deinen en meezingen ver leiden. De kwalificatie „verdienstelijk' was verder van toepassing op de voca listen Millie Overweg en Wim de Boer die zich tot het zingen van een aantal be kende liedjes beperkten, doch zeker niet op Wim Lubsen, die zowel in het populaire als in het klassieke genre een talentrijke pianist bleek te zijn. Ten slotte gold het „Lest Best" ditmaal niet voor de dansgroep „The Dorians" uit Amsterdam, welke onder leiding van Dori van Hove enige pogingen aanwendde de balletkunst te benaderen. Dit bleef echter bij het pogen alleen. Het werd duidelijk dat het groepje nog niet over de benodigde discipline beschikt, die een optreden voor een betalend publiek in het openbaar recht vaardigt. Met de herinnering aan het on regelmatig verloop van de Spaanse dans lijkt ons deze aanmerking voldoende ge argumenteerd. Laten wij dus besluiten met de vermelding van het vriendelijke onthaal dat de debuterende „Spotvogels" Zaterdag avond in Castricum werd bereid. JAN VAN DAM HARING ZOU ER WEL WAT MEER kunnen komen en makreel best wat min der. Maar aangezien de visserij nu eenmaal opgebouwd is uit onberekenbaarheden en de natuur in het hele spel te zeer haar hoofdrol opeist om ooit een vastomlijnde gang van zaken te kunnen verwachten (al kan het bepaald gergelder in dit goede Hand) was het vorige week met de haring vangst niet overdreven. Op de Klaas Wij ker en de Abraham na, die blijkbaar met de neus in het zeebanket vielen, liep het nog steeds niet hard. De reizeq bleven daardoor lang en de prijs voor de goede kwaliteit haring hield zich dientengevolge stevig. Dat was dan ook de oorzaak van de re delijke besomingen terwijl een vistrawler wel een heel klinkende vangst in de hal moest zetten, wilde er een lonend bedrag geboekt worden. Want de kwaliteit van de vis is niet erg florissant geweest en de soorten vallen evenmin erg in de smaak, wat in de hal het meermalig gevolg heeft opgeleverd, dat de handel liever een paar rijksdaalders meer waagde aan de goede kotterschelvis dan aan de slappe soorten van de trawlers. De kleine zwarte kolen waren „alleen maar' goed voor de Congo en het gevolg van deze situatie was dan weer een lichte ontevredenheid zoals op de Soerabaya, die bijvoorbeeld voor zijn 1400 kisten maar net 14.000 kon maken en kennelijk liever op de haring ging. Het is dan ook wel een monnikenwerk, de klei ne vis te strippen. De makreelaanvoer houdt inmiddels maar niet op en wie mocht menen, dat dit alle betrokkenen welgevallig zou zijn, is er naast. Want van Maart af zijn er regel matige aanvoeren van deze vissoort ge weest, met het gevolg, dat de handel, be zorgd denkend aan vorige jaren, de eerste magere soorten direct maar begon in te vriezen om wat reserve te hebben tegen half Mei als er toch niets meer zou komen naar menselijke berekening. Maar de men selijke berekening faalde, zoals gewoonlijk in dit spel met de zee en de mooie makreel van nu moet vreemd genoeg (maar begrij pelijk) wijken voor de magere makrelen van toen. De koelhuizen hebben immers nog voorraad genoeg.... Het wekelijks-terugkerend verschijnsel van de hausse in kabeljauw voor België was ook de afgelopen week weer te zien aan de topprijzen voor de regels, waaraan de tongen stevig meededen. De Woensdag- markt zag voor de uitleggers 160 uittel len - de kisten gingen rustig naar een 190 om Donderdag tot meer dan de helft te zakken. Tong zat Woensdag ook al te gen een 4 per kilo, maar de kleinmiddel en groot middell waren Donderdag zeker een 0.80 gedegradeerd. En het waren niet de enige vissoorten, die een dure middenweek beleefden. De gul liet zich evenmin onbetuigd. Er is grif 60 voor de grove gul betaald en de mid delsoorten zaten ver in de 30 per kist. Zaterdag echter was er heel mooie grote gul te kooD voor minder dan 30 en de goede middelslag had zich tot rond 20 laten zakken. Uit zulke toestanden haalt de handel terecht het verwijt, dat als er een visje te yerkopen is, de aanvoer „nee" verkoopt of „kalm aan". Tenslotte blijven de scholaanvoeren erg schrüal en de prijzen liggen dus naar ver houding hoog. Al wordt er dan wel gemom peld dat de prijzen voor Engeland in IJmui den hoog liggen, de grofste soorten zitten toch onverdroten rond de 50 per kist en de tweetjes van de snurrevaad komen be slist niet onder de 30. Er wordt nog wel eens gedacht aan voorliggende jaren, toen snurrevaadschol van deze kwaliteit en grootte voor een ƒ18 tot 20 in alle hoe veelheden te koop was. Maar nogmaals: vergeliiken helpt niet en is bovendien in dit bedrijf een zeer bedrieglijke sport. Op het C.S.V.-terrein aan de Zeeweg in Castricum hebben de twee plaatselijke clubs C.S.V. en Vitesse de eerste wedstrijd in het Wijkertorentournooi gespeeld. CSV, dat hierbij met een sterk gewijzigd elftal en met enige invallers uitkwam, nam in deze wedstrijd wel de leiding, maar daar bleef het dan ook bij, vooral toen spil Boot bij een botsing met de Vitesse-mid- voor Stuijfbergen een neusbeentje brak en het veld moest verlaten. Tien minuten na het eerste doelpunt van CSV zorgde de Vitesse-linksbuiten voor de gelijkmaker en met gelijke stand ging ook de rust in. Na de rust was het al spoedig duidelijk dat er van een Vitesse-overwicht gespro ken kon worden. Het feit, dat de voor hoedespeler Jacobs de plaats van Boot had ingenomen en Peters zijn plaats in de voorhoede ging bezetten bleek voor CSV ook geen voordeel. Door een misverstand in de CSV-verde- diging werd na de rust het tweede Vitesse- doelpunt gescoord en tien minuten daarna maakte midvoor Stuijfbergen bij een mooie aanval het derde doelpunt (13). CSV zag geen kans meer deze achter stand in te halen en Vitesse vond de voor sprong groot genoeg. In het Wijk aan Zeese botenhuis wordt op Donderdag 11 Augustus voor de derde maal in dit seizoen een propaganda-avond gehouden, verzorgd door de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij. Een deskundige zal hier het één en ander komen vertellen over het werk van deze maatschappij, hetgeen zal worden ge il] ustreert door een filmvertoning. De aanvang is om half negen. De VW van Wijk aan Zee heeft het bij de door haar Zaterdagavond georganiseer de ballonoptocht voor kinderen nog net getroffen met het weer. Het was wel wat fris maar het bleef nog droog. De belang stelling was groot en voorafgaande aan de oplating maakte men onder leiding van het drumcorps van de Beverwijkse Har moniekapel een rondgang door het dorp. Op het Julianaplein werden de ballonnen tenslotte alle tegelijk losgelaten, waarna ze landinwaarts langzaam wegdreven. De uitslag zal op Woensdag 17 Augustus worden bekend gemaakt.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3