IJmuideiti tussen IJselmeer en Vein we Dierenbeschermings- controverse te Haarlem in kort geding uiteengezet Visserij-varia Kort en bondig Tito eist maatregelen tegen moordenaars van Titoïsten In „Meerzicht" heet de dominé „Oom Sjors" Cominform moet worden opgeheven, zo schrijft de Joegoslavische „Communist" Mr. Rutgers: „Wij willen overleg"; Mr. Boers: „Wij willen rust... rust" DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 Haagse schoolmelk wordt duurder Vrijgezellen-Olympiade Nederlandse padvinders naar Wereldjamboree in Canada DAT DE „VALE OUWE", dat wild en bijster land bezuiden de Zuiderzee, het mooist is onder hoge donkere stapelwol ken, terwijl de regen over de heide veegt en de doorbrekende zon tegen het heldere wit der zandverstuivingen blinkt, zal men de vacantiegangers. van deze week niet zo gemakkelijk aan kunnen praten. En zeker niet de jongelui, die uit IJmui- den naar Putten zijn gefietst om er een week door te brengen in boer P. Loseman's kampeerboerderij, die daar aan de uiterste rand van het „wild en bijster land" ligt met het ge zicht op het IJsselmeer. Een IJsselmeer, dat gisteren overi gens nog gevaarlijk veel leek op de Zuiderzee van vroeger, zoals het in witte golftoppen optornde tegen het vlakke pol derland, weermee de Veluwe nabij Harderwijk en Nijkerk in het water uitloopt. Want ze zijn voor zon gekomen liefst de hele week lang. BOER LOSEMAN heeft elk jaar een stel IJmuidenaren te gast elk jaar van de Hervormde kerk. In zijn „Meerzicht" herbergt hij dus elke zomer een aantal drukke gasten, die nabij Kennemerlaan en Julianabrug zijn geboren en getogen, maar die deze vrije week aan de Veluwerand een weldaad vinden en dan ook reageren als jonge mensen aan wie wordt welgedaan. En helemaal niet als zoete meisjes en knapen van de catechisatie. Alleen die regenHet dorpje Putten ligt tenslotte altijd nog een stijf half uur fietsens van de boerderij af en als er aardappelen ge bunkerd moeten worden, is dat een beste trap door de buien heen. Dat er even hard gejuicht is bij de gunstiger weersverwachtingen, die De Bilt gisteren kon laten horen, is dan ook niet verwonderlijk. Dan wordt het namelijk wandelen en zwem men, kanovaren in de ondiepe strook water van het meer langs Losemans land, een nachtwandeling welllicht en wat er meer op een programma van een zomerkamp op de Veluwe kan voorkomen. En hoeft dominé zijn schare niet te laten schuilen in de stal en met hen „Old Black Joe" te zingen, al doet hij het bij regenweer be slist niet slecht. Ge moet dan ook beslist niet veronderstellen, dat het koppel IJmui denaren, die hun allerbeste groeten meegeven voor thuis, zich één minuut hebben verveeld. ZATERDAGOCHTEND in alle vroegte zijn de twee laatste kampen, die Hervormd IJmuiden naar Putten afvaardigde, op de fiets gestart. Over Aalsmeer en dwars door het toen nog zonnige land van de Veluwe. Bij Putten linksaf van de grote weg tus sen Amersfoort en Zwolle en tenslotte een met gros doorschoten klinkerwegje af, tot het ophield en het wijde meer zich open vouwde in een blauwgrijze oneindigheid, schaars beplekt met een enkele, kleine vis sersboot uit Elburg, Harderwijk of Spa kenburg. wikkeling van deze jonge mensen. De saamhorigheid, die zo moeizaam tot ont plooiing kan komen in een groeiende ste delijke gemeenschap als Velsen en waar in de IJmond zelfs geleerde heren aan dok teren, zonder er voorlopig helemaal uit te komen, is daar in Putten heel vanzelfspre kend aan weerskanten van het ietwat mot tige volleybalnet, dat naast „Meerzicht" in het gras staat. En onder de maaltijden, waar het gebed even intens mee-beleefd wordt als het flitsende tafelgesprek en waar ouderling en arbeidersjongen, predikant en winkel meisje elktiar als gelijken hebben leren zien, is deze saamhorigheid bijna tastbaar. Daar blijft ongetwijfeld iets, zo niet veel van hangen. J- F. Dominee v. d. Roest mag dan een Fries zijn - de spreekwoordelijke stijfheid van zijn ras heeft hij blijkbaar in de wieg al vergeten. Want het Puttense jeugdkamp heeft zelden zo'n prettige kameraad ge kend als deze predikant en als hij op de schouders gaat, is dat geméénd. ER WAS AL kwartier gemaakt, maar niettemin hebben de jongens en meisjes zich deze Zaterdag nog even geducht geïn stalleerd in de twee afzonderlijke stallen, die voor het meisjeskamp en het gemengde kamp waren gereserveerd. En de aarzelend begonnen vertrouwelijk heid tegenover de leiding - het moet nu eenmaal even wennen om dominee, die des Zondags de kansel betreedt met „Oom Sjors" aan te mogen spreken - kwam in de boerderij „Meerzicht" al gauw de onge dwongen stemming zonder welke geen en kel kamp wel zal varen. Een bekend tekenartiest onder de jonge Hervormden, Cor van der Duyn, zorgde voor een treffend uithangbord voor het ge mengde kamp, dat zijn elf deelneem sters en deelnemers onderbracht in „De Lijmkit", voortreffelijk gesierd door een kunstproduct van Cor voornoemd, die het naamkaartje voorzag van een aanmaning „Keetschoppen toegestaan" en die voor de meisjes ook nog wel eens in het penseel zal moeten klimmen, want zij willen boven hun schuurdeur graag de kunstzinnige titel „Hötel stoot je hoofd niet" voeren. ER IS GééN DIEPE RUST gedaald, de eerste avond in het kamp. Zoals er hoogst waarschijnlijk de hele verdere week wel niet de serene rust zal nederwieken zodra het slapenstijd wordt. Ten eerste is domi nee S. de Roest - pardon „oom Sjors" - in het geheel niet verbolgen, als ze hem tegen het middernachtelijk uur overvallen en onherkenbaar schminken, om hem, de predikant, daarna op te dragen de meisjes eens fluks een nachtzoentje te gaan bren gen en ten tweede komen er elke avond zoveel herinneringen los aan de welbestede dag, dat slapen gaan eigenlijk zonde van de tijd is. Neem alleen maar eens het waterbaJJet, dat zich gistermiddag op het erf van boer Loseman afspeelde. Ze hadden Gerrit Pork zeer beslist ge tart, dit moet voorop staan. Gerrit had dat niet genomen en zich dus slechts eenmaal nat laten gooien, om daarna op weerwraak te zinnen en het hele kamp. uw verslag gever incluis, op een douche uit haastig volgepompte emmers te tracteren, dat de ganse kampbevolking tenslotte ademloos van het lachen en druipend van zoveel wa ter op de vlucht sloeg voor Gerrits gulheid met vocht. Ga slechts na, hoe spannend het elke nacht weer kan worden bij de meisjes, waar Tinie Lub de ongedaeht-heerliike ge woonte blijkt te bezitten in haar sloap te praten. Zij verlangt op zeer ongebruikelijke uren een boterham met hagelslag van de dominee wij bedoelen van „Oom Sjors". En ze is zelfs uit te horen, zeggen de meis jes, die daar proestend van het lachen een dankbaar gebruik van maken. Gelukkig is Tinie door al deze grappen te haren koste in het geheel niet op heur teentjes getrapt en lacht zij hartelijk mee. Pnaat eens korter dan een uur na over het avontuur, dat - natuurlijk Gerrit - met een van de vrouwelijke kampgenoten had in de regen van Zondagochtend, toen het stel terugkwam van de kerk in Harder wijk, waar dominéé Wassenaar, de voor ganger van ds. v. d. Roest in IJmuiden- Oost, zou preken. Het werd ds. Wassenaar dan wel niet, maar ds. Huisman uit Velsen-Noord en in de kennissen bleef men dus toch, maar op de terugweg naar het kamp is het dan gebeurd, dat een paar kerkgangers ver dwaalden. Nü wordt hen verweten, dat ze het expres hebben gedaan, maar daar willen de schul digen geen woord over horen, zodat dit voorval aanleiding is tot eindeloze plage rijen, die even goedmoedig worden afge vuurd als opgenomen. De Zaterdagavond is trouwens ook knus geworden, want toen werd Riek Kraaije- veld negentien lentes en dat was een feit, dat uitvoerig gevierd behoorde te worden. Dat Riek op snoep heeft getracteerd was, achteraf bezien, maar een klein en onbe tekenend onderdeel van het feestprogram ma, dat die avond in „Meerzicht" is afge werkt. Dansen rond de boom der vreugde werd een opgewekt hoofdnummer. Ze hebben het er dus best, de elf „ge- mengden" en de 24 meisjes. De heer (Ome Wim) Huyser en ds. Roest zijn in de Lijm kit de gewaardeerde leiders en de jonge meisjes mogen over oom Klaas (Overvliet) en tante Lena (mevrouw Overvliet), die samen met Tante Mientje de scepter over De Nederlandse padvinders, die deelnemen aan de Wereldjamboeree in Canada, zijn Maandagmiddag met de „Grote Beer" vertrokken. (Van onze correspondent in Wenen) Na zijn opzienbarende toespraak in Kar- lovac heeft president Tito van Joegoslavië een nog feller aanval gedaan op de eerste secretaris van de Hongaarse communisti sche partij Rakosi en de Stalinistische vleugel in Tsjecho-Slowakije. Hij noemde nu niet alleen wijlen Beria, die ook vol gens Kroesjtsjev aansprakelijk is geweest voor de verwijdering tussen Moskou en Belgrado, maar thans ook Stalin. Vervol gens sprak hy uitdrukkelijk over de slachtoffers van de Stalinistische groepen en wel over Rajk, die in Hongarije door Rakosi ten val was gebracht alsmede over Slansky en Clementis in Tsjecho-Slowa kije, die „op grond van hun vriendschap voor Joegoslavië waren aangeklaagd en vermoord". Met deze aanval begint waarschijnlijk een nieuwe periode in de betrekkingen tussen de communistische staten onderling. Tito eist niet alleen van Boedapest en Praag kleur te bekennen, maar valt ook Moskou lastig en wenst dat alle schuldi gen ter verantwoording worden geroepen. De Stalinistische groepen moeten volgens hem verdwijnen. Het is een oorlogsverkla- dat woelige stel zwaaien, evenmin mop peren, maar' de fourage, die de boer deels verschaft, wordt daarnaast ook hoog aan geslagen. Melk, zó onder de koe vandaan, verder worteltjes uit eigen warmoezerij, roomverse eieren én sperciebonen, zoals je ze thuis zelden ziet.:.het zijn stuk voor stuk om standigheden, die menige kampbewoner doen verlangen er straks nog maar een weekje aan vast te plakken. HET MAG DAN allemaal mooi en aardig zijn, zulk een zomerkamp en een plotselin ge algemene vreugdedans op de weg naar Putten is alleszins verklaarbaar - behalve voor de inwoners - de leiding heeft er toch een diepere bedoeling mee. Het feit, dat de kinderen hun geestelijke leiders leren zien en waarderen als ge wone, oprechte mensen, die echt niet uit de hoogte doen of leven, die open staan voor allerlei probleempjes des dagelijksen levens, is minstens even belangrijk als het feit, dat er in de gemeenschap van zulk een kamp meestal hechte vriendschaps banden groeien, die in een verre toekomst van grote waarde kunnen zijn voor de ont- De Haagse gemeenteraad heeft besloten de ouderbijdrage voor op school te ver strekken melk per 5 September te ver hogen van 20 tot 25 cent. Bij een prijs van 32 a 33 cent per liter melk liep het Haagse tekort op de school melk te zeer op. Ongeveer 53.000 kinderen drinken melk op school. Voor 1955 was een tekort geraamd van f 108.567.Zonder verhoging met 5 cent zou dat tekort oplopen tot f 224.816.Na de verhoging zal de schoolmelk Den Haag in 1955 f 74.249.meer kosten dan werd berekend. Prjjzen van Maandag. Heilbot 3,102,40; gr. tong 3,603,30; grm. tong 3,703,10; kim. tong 3,70—3,15; kl. tong I 3,40—3.30; kl. tong II 3,40—2,90; tarbot I 2,752,30; zalm 9,00 7,50, per kg. Tarbot IV 5650; kl. griet 49; gr. schol 4846; grm. schol 5045; kim. 56—42; kl. sch«l I 47—37; kl. schol II 43— 16,50; schar 2416; v. haring 16,5012; ma kreel 1812; gr. schelvis 3024; grm. schel vis 29—13,50; kim. schelvis 2214; kl. schel vis I 2014; kl. schelvis II 2012; wijting 15—9; gr. gul 3722; midd. gul 30—17; kl. gul 2012; poontjes 12; kl. koolvis zw. 2012, per 50 kg. Gr. kabeljauw 189272; gr. kool- vis zw. 8467; gr. leng 58, per 125 kg. Besommingen van Maandag. SCH 27 f4990; IJM 204 f2220; KW 123 f6620; KW 69 f2920; KW 104 f2120; KW 28 f2360; KW 169 f2770; KW 107 f2730; KW 10 f2100; KW 24 f3480; KW 52 f4550; KW 57 f2790; KW 114 f3060; IJM 17 f3970; KW 116 f2860; KW 51 f1970; KW 89 f 1640; KW 26 f 2470; KW 65 f2040; KW 84 f2070; KW 155 f2300; KW 125 f2510; IJM 7 f4010; IJM 3 f1970; IJM 31 f2370; IJM 4 f2580; IJM 45 f2400; IJM 22 f2750; IJM 59 f3200; KW 36 f2270; KW 53 f2110; KW 68 f2350; KW 133 f3370; KW 30 f1970; KW 21 f 1730; KW 94 f1780; KW 34 f1310; KW 27 f1680; KW 210 f2500; KW 79 f2820; KW 98 f2550; TX 14 f2160; BU 33 f2140; AM 17 f3550; AM 16 f3000; RO 29 f2130. ÏJselmeervisserij. Zaterdag werd door 95 vaartuigen op Urk aangevoerd: 6956 pond kuilpaling, prijs f 1,28f 1.46; 413 pond lijn- aan, prijs fl.20f 1,40; 47 pond fuikaal, prijs f 1,14; 138 pond snoekbaars, prijs f 0,83; 273 pond rode baars, prijs f 1,29f 1,37; 182 pond voorn, prijs f 0,04 per pond en 429 bak nest, prijs f2,25 per bak van 37li kg. „Welke uitspraak ik ook zal doen, zy zal niet in het belang zyn van deze vereni ging", aldus zei Maandag de fungerend president der Haarlemse rechtbank, mr. N. Reeling Brouwer, aan het eind van de plei dooien en de replieken in het kort geding, waarin het bestuur der Vereniging tegen het mishandelen van dieren in Haarlem en omstreken gedagvaard was. De tien leden die het geding aanhangig hebben gemaakt, verzochten hierbij te bevelen, dat er uiterlijk op 30 September een ledenvergadering zou worden gehou den en voorts dat aan deze tien leden de ledenlijst zou worden verstrekt, anders dan op straffe van 50.per bestuurs lid. „Als ik de eis toewijs, dan zal er op de vergadering, die waarschijnlijk het gevolg zal zijn, waarschijnlijk een gedeelte der aanwezigen zeer geprikkeld zijn. Als ik de eis afwijs, dan zal er natuurlijk ook een vergadering komen zij het op langere ter mijn waarin ongetwijfeld ook onaange name spanningen zullen heersen. Maar ik zal uitspraak doen op Zaterdagmorgen om twaalf uur". Mr. J. W. Rutgers, die namens de tien leden het woord voerde, zeide, dat het hui dige bestuur zich heeft kunnen handhaven door een vertrouwensvotum van 141 tegen 102 stemmen. Deze meerderheid betekent echter, naar hij zeide, zeer weinig wan neer men bedenkt dat de Vereniging tegen het mishandelen van dieren in Haarlem en omstreken tussen de 3000 en 4000 leden telt. De onrust en de verwarring blijft voortbestaan en de twee partijen, het hui dige bestuur en een groep oud-bestuurs leden, blijven zich daarin scherp afteke nen. Mr. Rutgers voegde hier aan toe, dat zijn cliënten tien leden van de vereniging zijn die zich bij deze ontwikkeling bezorgd blijven maken voor de grote ideële belan gen van de dierenbescherming en de oplos sing van alle moeilijkheden slechts moge lijk achten door het optreden van een nieuw bestuur, dat volkomen los staat van de hele voorgeschiedenis. Zij hebben daar toe een verzoek ingediend, dat reglemen tair volkomen verantwoord was, namelijk: een nieuwe vergadering in September te doen uitschrijven en daarin zulk een nieuw, onpartijdig bestuur te kiezen. Ook inzage van de ledenlijst achtte mr. Rutgers een recht van de leden. Op dit laatste ver zoek is in het geheel niet geantwoord en op het eerste verzoek is een weigering van het huidige bestuur gevolgd. Men wil niet wederom een vergadering houden over een kwestie, die reeds is afgedaan. „Maar het bestuur is toch niet zo naief om nu te ge loven, dat de moeilijkheden nu inderdaad afgedaan zijn. Als men zich alleen maar realiseert, dat er ook nog twee strafzaken hangende zijn, die uit deze kwestie voort vloeien en dat er zóveel rumor in casa is, dan zal men daar niet meer zo van over tuigd kunnen zijn", aldus mr. Rutgers. Mr. W. Boers verklaarde vervolgens in zijn verweer namens het huidige bestuur, dat uit het voorgaande pleidooi het beeld oprijst van een aantal goede, neutrale leden, die zich ten zeerste bezorgd maken voor de belangen van een vereniging en tegenover zich een bestuur vinden dat niet voor rede vatbaar is en maar één wens heeft: vast op zijn zeteltjes te blijven zitten. „Maar laat ik u zeggen, mijnheer de president, dat deze bestuurs leden daar op het ogenblik heus niet voor hun genoegen zitten, maar slechts geroepen door de verantwoordelijkheid voor een zeer belangrijk en veelzijdig werk en voor een verenigingsvermogen van l!/> ton; zij weten, dat er nu, na zóveel ellende, die er vroeger geweest is, op een consequente en rustige wijze moet worden doorge werkt", zo zei mr. Boers. Mr. Boers memoreerde vervolgens de moeilijkheden, die in de loop van de tijd waren geculmineerd in zeer rumoe rige vergaderingen, moties, welke niet eens in behandeling konden worden genomen doordat er al weer volgende moties wer den ingediend, kortom vergaderingen, die een karakter droegen, dat leidde tot een opmerking van een politieman tegen voor zitter: „nou meneer, 't is hier erger dan bij de communisten". De rust is echter weergekeerd, nadat in de vergadering van 26 Mei het bestuur zich bewust had onderworpen aan een vertrouwensvotum, dat het met een duide lijke meerderheid won. Dat de rust daarop weerkeerde gaf het bestuur het vertrouwen dat er nu weer zonder strubbelingen verder gewerkt zou kunnen worden. „Deze tien leden tonen door dit geding tegen het bestuur aanhan gig te maken, dat zij zeker geen neutrale groep zijn, maar dezelfden, die van het be gin af oppositie gevoerd hebben. In welke mate hen werkelijk het belang van de ver eniging voor ogen staat blijkt wel uit het feit, dat zij deze zaak voor het gerecht ge haald hebben, waar juist de statuten er helemaal op gericht zijn om alles op de vergadering te houden. Maar het vertrouwensvotum was het bestuur gegeven door een algemene ver gadering, dat is het hoogste orgaan in de vereniging. Mr. Boers vind het „een hostiel feit, dat deze tien leden een advocaat hebben in geschakeld om hun zaken te laten behar tigen. Waarop mr. Rutgers opstond en zijn confrère verbaasd toevoegde: „Maar u bent toch ook advocaat?" Toen nam de president het woord, die opmerkte: „Uit dit voorval alleen al kan ik begrijpen dat er zoveel moeilijkheden zijn. Men praat volkomen langs elkaar heen en dan blijft er niets over om te be spreken." Daarop herkreeg mr. Boers het woord, die betoogde dat de tien bedoelde leden als ze dat wilden toch bij de eerstvolgende periodieke aftreding tegencandidaten kon den stellen. Hij vond het tekenend, dat zij niet alleen al deze moeilijkheden na een uitspraak van de algemene vergadering nóg eens willen oprakelen maar bovendien in September, waarin de manifestatie en de collectes moeten worden gehouden. „Wat de vereniging nodig heeft is rust, rust, rust", zo betoogde hij, „dat is psycho logisch het beste. Op inwilliging van het verzoek om inzage van het ledenregister bestaat naar hij voorts zeide allerminst recht. In de replieken werden de beide stand punten nog eens nader toegelicht en ge documenteerd, waarna de president het geding sloot met de toezegging aanstaande Zaterdag uitspraak te zullen doen. ring aan het adres van Rakosi en Gerö in Hongarije en een dreigend gebaar tegen over Zapotocky, Fierlinger en Siroky in Praag. Tevens schijnt het een zachte wenk te zijn voor Moskou, waar zich nog altijd aan hangers van Stalin weten staande te hou den. Tito was jegens het Kremlin veel ge matigder en verklaarde, dat de schuldigen in de Sovjet-Unie althans vo'gens Kroetsjtsjev en diens medestanders reeds waren veroordeeld. Het is de vraag of Moskou zich door dit dreigement tot een nieuwe zuiveringsactie zal laten dwingen. In diplomatieke kringen te Belgrado ver onderstelt men dat Tito zich sterk voelt door de morele steun van communistisch China. In Hongarije en Tsjecho-Slowa kije kan men echter in de naaste toekomst radicale wijzigingen verwachten. Bulgarije verzwegen Het is opgevallen dat Tito niet sprak over Bulgarije, dat toch aanvankelijk on der Dimitrov als eerste Oost-Europese staat positief heeft gereageerd op Tito's initiatief tot het vormen van een afzonder lijke Donau-federatie van communistische staten. Tito's woorden moeten in Sofia diepe indruk hebben gemaakt, vooral in de kringen die voorstanders zijn van een na- tionaal-gekleurd communisme. Een vooraanstaand lid van het commu nistische centrale comité in Joegoslavië Vlahovitsj, heeft in het tijdschrift „Com munist" onomwonden de eis gesteld dat de Cominform moet worden opgeheven. Vol gens-¥kthovitsr"hebtaCTT",trie pogingen om de socialistische krachten van één centraal punt uit te dirigeren de verdere ontwikke ling tegengehouden. Zolang er nog naar heerschappij wordt gestreefd, kan er van echte samenwerking geen sprake zijn," zo schrijft hij. Gabor schuldig (Reuter) Rakosi heeft Tito Maandag op een massavergadering de verzekering ge geven, dat Hongarije alles zal doen om de betrekkingen tussen de twee landen te ver. beteren. Rakosi legde de volledige verant woordelijkheid voor de slechte betrekkin gen tussen beide landen in de afgelopen zeven jaar op de schouders van Peter Gabor, voormalig minister van Veiligheid die in 1953 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Rakosi sprak zijn rede uit in het sportstadion te Boedapest. Men kon in de Hongaarse hoofdstad de rede door middel van luidsprekers overal op straat horen. Op initiatief van de leider van het Inter nationale Vrijgezellencongres te Greven bicht, de heer G. Greyn, heeft zich onder diens leiding een comité gevormd dat de mogelijkheden wil onderzoeken om te ko men tot een vrijgezellenolympiade met in ternationaal karakter. Deze olympiade wil diverse takken van sport in haar program opnemen, dat ook tentoonstellingen en ac ties op het gebied van beeldende kunst, muziek en literatuur omvat. Het ligt in de bedoeling deze olympiade eventueel af gescheiden te doen zijn van het vrijgezel lencongres dat in de komende jaren nor maal zal blijven doorgaan te Grevenbicht. De vrijgezellenolympiade zal dan echter niet in Grevenbicht worden gehouden, ook al om het feit dat deze plaats de noodzake lijke accommodatie voor een dergelijk ge beuren onmogelijk zou kunnen opbrengen. BINNENLAND - Radio. Het aanital aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 2.040.031 tegen 2.027.843 op 1 Juli 1955. Op 1 Juli 1955 waren er 516.266 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 514.993 op 1 Juni 1955. Bekken beschadigd. Bij de werkzaam heden voor de rioolwaterzuiveringsinstalla tie aan de Cruquiusweg te Heemstede raakte de arbeider A. H. B. uit Bellingwolde be kneld, toen een zand-wasmachine omviel. Hij is naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd en daar werd een bekken- beschadiging geconstateerd. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn goedkeuring gehecht aan de stichting van een R.K. lagere technische school voor Delft en omstreken. De school, welke op 1 October met de lessen zal beginnen, wordt tijdelijk ondergebracht in het voormalige oudeliedentehuis aan de Oude Langendijk in Delft. Tot directeur is benoemd de heer C. Berkhout, thans direc teur van de Ambachtsschool te Ossendrecht. Te Soestduinen wordt tot 10 Augustus een jamborette gehouden, een kamp van Nederlandse en buitenlandse padvinders. Onder de 350 deelnemers bevinden zich Duitsers, Engelsen, Ieren, Schotten, Denen, Noren, Zweden en Amerikanen. Heden morgen hebben allen op Soestdijk voor de Koningin gedefileerd. HEDEN De Nederlandse deelnemers aan de Wereldjamboree zullen Maandag met de „Groote Beer" naar Canada vertrekken. Het Nederlandse contingent, dat bestaat uit leden van de vereniging „De Nederlandse Padvin ders" en van de verkenners van de Katho lieke Jeugdbeweging, zal uitgeleide worden gedaan door de beide hoofdcommissarissen, de heren H. F. M. baron van Voorst tot Voorst en dr. J. S. Zaneveld. In Baarn is op 70-jarige leeftijd over leden de heer Allard Pierson. oudste firmant van Pierson en Co. te Amsterdam en Hel dring en Pierson in Den Haag. De heer Pier son was president-commissaris van de Ne- derlandsche Bank en oud-voorzitter van de Amsterdamsche Banikers Vereniging. Voorts was hij comissaris van de Dordtsche Petro leum Maatschappij en van een groot aantal andere maatschappijen. Per 1 Augustus is het bestuur van de Atlantische Commissie als volgt gewijzigd samengesteld: voorzitter: mr. H. R. Nord, secretaris: J. Kortenhorst: adjunct-secretaris: mr. A. A. .1. Smits, penningmeester: mr. A. B. Cohen Stuart. De 12-jarige Abraham Deij is tijdens het zwemmen in de Westerschelde bij de zo genaamde Westveerdijk verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Op 21 September zal te Leeuwarden een standbeeld worden onthuld ter nagedachtenis van dr. Th. M. Th. van Weideren baron Renners, die zich vooral voor d° landbouw 'o Friesland verdienrteliik heeft gemaakt. Hij was lid van de Eerste Kamer en heeft veel gedaan voor de culturele en economi sche samenwerking tussen Nederland en HAARLEM EN OMGEVING Vacantie. Het eerstvolgende spreekuur van de Haarlemse wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer D. J. A. Geluk zal wegens diens vacantie plaats vinden op Woensdag 24 Augustus. Jan Wiegman exposeert. In een der zalen van de Openbare Leeszaa.l en Biblio theek aan de Van Merlenlaan te Heemstede, houdt de Heemsteedse illustrator en tekenaar Jan Wiegman gedurende de maand Augustus een expositie van zijn werk. Hieronder be vinden zich ook aquarellen en tekeningen, die in Heemstede en omgeving werden ge maakt. Eenentwintig padvinders van de ver eniging „De Nederlandse Padvinders" en 21 verkenners van de Katholieke Jeugdbe weging zijn Maandagmiddag uit Rotterdam vertrokken met het emigrantenschip „Groote Beer" om deel te gaan nemen aan de wereldjamboree, die dit jaar van 18 tot 28 Augustus te Niagara on the Lake in Canada wordt gehouden. De 42 padvinders staan onder leiding van de heer E. J. H. Volmaars, hoofdkwar tiercommissaris buitenland van de N.P.V. Nederlanders in Canada hadden voor deze reis een inzameling op touw gezet. Door vijftig dollar te storten kon men een pad vinder „adopteren" en zo konden alle Ne derlandse padvinders aan kamp- en zak geld worden geholpen. De reis moeten zij zelf betalen. Voor sommige jongens is het geld door de troep bijeengebracht, onder meer door het inzamelen en verkopen van oud-papier. Onder de Nederlandse vlag in het jam boreekamp van onze landgenoten zullen zich ook dertig padvinders uit Curacao en tien uit Suriname scharen. De Nederlandse jongens, die op 16 Augus tus in Quebec arriveren, moeten nog twintig uur per bus reizen. Op 30 Augustus zullen zij zich in New York op de „Sibajak" voor de thuisreis inschepen. Met de „Groote Beer" reizen totaal onge veer 800 personen, onder wie 259 emi granten en een groot aantal ex-emigranten, die in ons land een vacantie hebben door gebracht, verder nog enkele naar de jam boree reizende padvinders uit Oostenrijk en Lichtenstein. Dq laatsten staan onder leiding van de Chief-scout van Lichten stein, prins Emmanuel van Lichtenstein, neef van de regerende vorst van deze staat. De Britse Marine heeft de beschikking gekregen over een nieuw soort draagbaar - speciaal ontworpen voor het ophalen van gewone schepelingen aan boord van schepen op volle zee. We zien de nieuwe aanwinst hier gefotografeerd tijdens proeven op een luchtbasis van de Marine in Sussex.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3