Om Zuid-Afrika's blanke steden hokt zwart industrieel sub-proletariaat Temidden van ellende en moreel verval bloeit echter de bevrijdende lach Vijftig jaar geleden West-Duitse politici toegang tot het Saargebied ontzegd Opnieuw een stap Explosie bij proef met raketvliegtuig Twee kwalen: Tsotsi's en skokiaan rHoe is het ontstaan?^ Mr. E. Bonn waarnemer bij processen te Djakarta Vrees in Londen voor verwerping van het Saarstatuut bij volksstemming Protest van handels vertegenwoordigers DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 3 Piloot klom op 9000 meter weer aan boord van moedervliegtuig Tegen de vlakte En toch Dit woord: SCHAATS CLj Met Indonesische toestemming in Nederlandse dienst Radicale keer Verhoging NS-tarieven Kerkelijk Nieuws Martin Mariner-vlieg- tuigen voor de M.L.D. Cummings uit de journalistiek Uit Haarlems Dagblad van 9 Augustus 1905 Er is indertijd1 een schrikbarende, mys terieuze uitvinding gedaan. Een man wiens naam en woonplaats niet te achter halen zijn ontdekte bij toeval dat twee dorre takken, die enige tijd krachtig over elkander werden gewreven, onder geheim zinnige invloed ener innerlijke warmte ontwikkeling oranjeachtige verschijnselen gingen vertonen in de nabijheid der wrijf- vlakken. Deze grillig bewegende oranje- tongen verteerden het'hout, terwijl blauw grijze dampen als miniscule geesten aan het hout ontsnapten en zich in wervelende dans omhoog begaven om in het niet te verdwijnen. De oranje verschijnselen ver meng vuldigden zich snel en tastten alle hout in de nabijheid aan. Zij waren niet te stuiten en beten in het vlees van de man, waardoor afschuwelijke huid'kwetsu- ren ontstonden. Met grote ontsteltenis za gen de toeschouwers hoe de tongen steeds groter werden en zij hoorden het razende gebrul, waarmee kreupelhout en geboom te door de gulzige oranje-geesten werden opgegeten. Zij vluchtten.... Waartoe deze verhullende taal? Waar om niet eenvoudigweg gezegd, dat het vuur was ontdekt? Omdat op deze wijze wellicht de indruk kan worden gerecon strueerd, die in de grijze nevelen der prae- h is tor ie moet zijn gewekt bij de primitieve mens, toen hem de macht over een ele ment werd gegeven die zijn leven en zijn wezen met een slag totaal veranderde. Ofschoon men soms pessimistisch ge stemd kan zijn over de beschavingsdisci pline, die de mens van heden weet op te brengen, wanneer men zijn praktijken in de huidige situatie beschouwt, toch kan men bij een zo verre terugblik in de ge schiedenis der mensheid niet een gevoel van verrassing onderdrukken over het feit, dat de mens, die het vuur uitvond, erin geslaagd is het aan de gemeenschap uit te leveren te algemenen nutte en het blijvend te onttrekken aan de eenling, die het als een absoluut machtsmiddel had kunnen gebruiken. Dit onttrekken is geen welbewuste, disciplinaire handeling ge weest. Het was een geestelijke rijping, die de mensen letterlijk door hun vuurdoop hebben verworven. Zij zijn geestelijk ge groeid met het vuur, zodat zij het als ge- bruiksverschijnsel en instrument hebben kunnen aanvaarden zonder dat zij noch tans de misbruiken geheel en al hebben kunnen onderdrukken. Zo is het vuur een reëel en voortdurend aanwezig gevaar ge bleven, dat soms als een wild dier los breekt en neergeslagen moet worden daarvoor hebben de mensen een brand weer en soms door een misdadiger wordt gebruikt als handlanger waar voor de mensen een politie en een justitie hebben gecreëerd. Een beteugeld gevaar, door de groei der beschaving met burgerrecht uitgerust, dat in verkeerde handen kan komen en dan veel kwaad sticht, doch in het algemeen behoorlijk wordt beheerst en zeer zeker volkomen onmisbaar is als energiebron. Dat lijkt thans ook het voorland van de atoomenergie, waarover talrijke geleerden op dit moment in Genève confereren. On misbaar als energiebron door de opraken de steenkoolvoorraden gevaarlijk bij misbruik afschuwelijk als machtsmid del doch elementair als onderdeel van het werktuigen-araenaal der moderne wereld. De mens zal door de atoomenergie in wezen worden veranderd. Er zal een nieuwe eis aan zijn beschavingsgraad wor den gesteld, d'ie tegelijk met medewerking van diezelfde atoomenergie zal kunnen worden vervuld. Aan de dwang der nieuwe krachten zal de maatschappij niet kunnen ontkomen, omdat deze krachten een nieuwe maatschappij zullen maken, of we willen of niet. Er is echter één verschil tussen het Vuur en de Atoomsplitsing: het misbruik heeft andere gevolgen. Een bos brand in de oertijd wordt een ganse zwart geblakerde wereld in de moderne tijd. Daarmee in verhouding staat echter het feit, dat degene die het misbruik volvoert, vroeger een mens kon zijn en nu een hele natie moet wezen. Tegenover het geringe gebaar van het wrijven van twee takken over elkaar staat nu het milloenenwerk van laboratoria en technici. Doch naar verhouding is de stap omhoog naar grotere beschaving, welke wij zullen moeten zetten, niet verderreikend dan de stap, die de oermens heeft moeten nemen. De hoop dat wij die stap zullen kunnen zetten, mag daarom gewettigd heten. De geleerden in Genève meten thans die stap. Hun arbeid moge gezegend worden. J. L. EDWARD (Reuter) Een raketvlieg tuig van het type Bell-Xla is Maandag bij een proefneming boven de Mojave woestijn in Californië (Verenigde Staten) op een hoogte van ongeveer 9.000 meter uit elkaar gevlogen. Het supersonische vliegtuig, dat wordt aangedreven door een x-aketmotor en wordt beschouwd als het „snelste vliegtuig ter wereld," wordt met een vliegtuig van het type B 29 de lucht in gebracht en ge woonlijk gedurende de vlucht op een hoog te van ongeveer 9.000 meter „losgelaten." Een ontploffing geschiedde ongeveer zeventig seconden voor het raketvliegtuig door het moedervliegtuig zou worden los gelaten voor een proefvlucht. De piloot van het raketvliegtuig ontkwam ongedeerd, door tijdig in het moedervliegtuig te klim men. De B 29 liet het raketvliegtuig ver volgens vallen. Door de kracht van de ont ploffing werd de cabinekap van een straal vliegtuig, dat de B 29 op korte afstand volgde, weggeslagen. JOHANNESBURG. „Tsotsi's", zei Jumbas Liralingoe en nam beleefd de hoed van het donkere hoofd. Plij wees op een rijtje opgeschoten jongens, die achteloos lange messen tussen hun vingers lieten draaien en ons kwaadaardig grinnikend aankeken. Er viel overigens niets te vrezen, want de Tsoski's opereren doorgaans slechts bij nacht in Johannesburg? natu- relfenwijken, maar dan heerst hun regiem van moord, diefstal en aanranding onbeperkt in de onverlichte straten van Mo- roka, Orlando, Alexandra, Pimville, Shantytown en New Look. En aangezien de onbewapende zwarte politie al moeite genoeg heeft zichzelf te beschermen, blijft Jumbas Liralingoe maar liever beleefd tegenover deze jonge misdadigersbenden, die zich Koreanen, Berlijners of Russen noemen en die nog een beproeving stapelen op de vele, die Jumbas Liralingoe al te verduren heeft. Jumbas Liralingoe is nu veertig jaar oud. Hij werkt in een fabriek in Johannesburg, verdient honderd zeventig gulden per maand en woont met zijn gezin in Shantytown in een „huis" dat bestaat uit een kamertje van vier bij vijf, opgetrokken uit wat oude stenen, gedroogde modder, jute zakken en platgeslagen benzineblik- ken. Hij staat 's morgens om vier uur op, om op tijd, dat is acht uur, op zijn werk te kunnen zijn, want de vervoersdiensten zijn bedroevend. Hij laat zich geduldig twee uur lang de bijtende wind van de Transvaalse winter om de oren waaien, terwijl hij in een rij staat te wachten, wringt zich vechtend in een overvolle bus of trein en ondergaat 's avonds deze ongemakkelijke gang van zaken in omgekeerde volgorde. Hij strompelt vervolgens over de onverlichte on geplaveide straten naar zijn krotje, eet wat de pot met moeite schaft en gaat dan maar slapen. Blanke bazen zijn vaak ongeduldig en wanneer men niet fris en tijdig op het werk verschijnt, betekent dat gauw ont slag. En op ontslag volgt intrekking van de permissie om in Johannesburg te blijven, hetgeen de keuze betekent tussen een hongerlijdersbestaan in de reservaten of gedwongen arbeid op een blanke boerderij. Het bete kent ook, dat de met zoveel moeite gezette stap op weg naar de twintig ste eeuw ongedaan is gemaakt. Jumbas Liralingoe is één van de ruim twee millioen verstedelijkte Bantoes die hoofdpijn nummer één van Blank-Zuid-Afrika uitmaken. Zij worden door de snelle industria lisatie van de Unie naar de grote steden gezogen in een zo rap tempo, dat de overheid te laat tot het in zicht kwam welk 'n gevaarlijk pro ces zich aan het voltrekken was. Om de grote steden hoopten zich de krot jesdorpen op, de bescheiden voor oorlogse behuizingsprogramma's ble ken ras onvoldoende, de bestaande naturellenwijken bai-stten uit hun voegen. Üèze ontwikkeling heèft zich om alle grote stede.n van de Unie afgespeeld, maar, zoals met allé dingen in Zuid-Afrika, het hevigst in Johannesburg. „Over de Jordaan' Ten Westen van de goudstad lig gen de resultaten: Alexandra, Or lando, Pimville en de ergste uitwassen Moroka, Shanty town, New Look, de noodkam pen die ontstonden toen tien duizenden door ruimtegebrek weggeperst werden en hun hutjes ergens in het open veld optrokken. Zo werd Moroka gesticht door Mpanza Sofazon- ke (hetgeen betekent: laat ons allen tezamen sterven) die op een donkere nacht aan het - hoofd van honderden mannen, vrouwen en kinderen over een denkbeeldige „Jordaan" trok. Toen de politie hen kwam verjagen, verdedigden zij zich met de moed der wanhoop alsmede stokken en stenen. Omdat niemand tenslotte meer wist wat men met hen aan moest, werd hun aanwezigheid gelegaliseerd, hetgeen beteken de dat zy huur moesten beta len. Ruim driekwart millioen Bantoes voeren nu in deze"„lo- caties" hun ongewisse bestaan. Zij hangen ten dele nog aan oude stamgebruiken, maar proberen hardnekkig een nieu we tijd binnen te dringen. Zij willen wel graag volwaardig arbeider worden, maar de kleurslagboom in vele be drijfstakken maakt dat onmo gelijk. In sommige gevallen mag een zwarte man een schroef wel uit een stuk hout draaien, maar niet er in. Er bestaat wel de wettelijke regel „gelijke arbeid, gelijke lonen", maar de blanke arbeiders hebben hun terrein van geschoolde arbeid vaak nauwkeurig beschermd. Als men de gelij ke arbeid niet kan krijgen, staat het er met de gelijke lonen droevig voor. Wel gelijk echter zijn de prijzen voor voedsel, kle ren en transport. Er moet dus bijverdiend worden. Hoe? Naast de bescheiden wette lijke middelen zijn daar diefstal, heling, prostitutie en het illegaal brouwen van „skokiaan" (sterke drank). Waar noi-male verzorging van ziel en lichaam hier door gaans schitteren door afwezigheid, waar met twaalf mensen in een kamer huwe- lijksverkeer een openbaar schouwspel wordt, waar buitenechtelijke geboorten eerder regel dan uitzondei-ing zijn, waar Moroka één waterkraan op vierhonderd inwoners telt, waar het aan scholen, zie kenhuizen en sportvelden schromelijk mankeert, waar TBC en geslachtsziekten welig tieren, waar de Tsotsi's een moord per dag een aardig gemiddelde vinden, wel, daar treft zelfs een verbeeldingsrijke so cioloog op een vierkante kilometer meer misstanden aan dan hij voor mogelijk zou hebben gehouden. Deze toestand wekte bezorgdheid. Bij de blanken in Johannesburgs voorsteden, die 's avonds niet meer op straat durven wan delen. Bij de blanke politie die terstond de medicijn van razzia, knuppel en oveiwal- wagen toediende. Bij goedwillende idealis ten die ijverig druppels op de gloeiende Verstedelijkte Bantoes. Vier uit twee millioen, op weg naar een nieuwe tijd. den per maand verdient. Twintig percent werd sub- sub-economisch genoemd. Wat dat sub- sub- betekent laat zich raden. Men ziet, het is geen grapje een „ver stedelijkte Bantoe" te wezen. Het bete kent vooral een eindeloze onzekerheid over wat de dag van morgen zal brengen. Buiten de reservaten is de Bantoe een vreemdeling in eigen land, die een „pas" nodig heeft, of liever gezegd: een hele se rie. Hij moet permissie hebben om in Jo hannesburg te zijn, om na de avondklok op straat te zijn, om te werken, en iedere politieman op iedere straathoek kan hem op een van de eindeloos veel mogelijke pas-overtredingen oppikken. Een man die twintig jaar in de stad gewerkt heeft, kan plotseling weggestuurd worden en zijn huis en gezin achter moeten laten. En toch blijft deze Bantoe maar hard nekkig proberen om de onderste sport van de ladder beet te pakken en een paar treedjes omhoog te klimmen. Door het moeras van maatschappelijk bederf, door de verstrengelende lianen van onbegrijpe lijke wetten en voorschriften, door het ge vaarlijk terrein van een onbekende sa menleving baant Jumbas Liralingoe, en mét hem honderdduizenden andere zwarte mannen en vrouwen, zich zijn dagelijkse levenspad. Er zijn massa's, die struikelen en vallen, maar er staan altijd weer nieuwe rijen klaar om het toch te proberen. Er zijn er tienduizenden die al tweehonderdvijftig gulden per maand verdienen en een eigen huisje hebben. Het is de moeite waard. Met de schijnbaar onuitputtelijke capaciteit van de zwarte man om lijden te incassex-en met een hevige, sterke levenslust, met war me onderlinge hulpvaardigheid en voor al met een vreemde diepe ernst, klauteren zij omhoog. Er is vaak wel een gelukkige, die voor zijn buren een stuk vlees te bra den heeft, er is meestal wel iemand met een guitaar om er een klein feest van te maken. En er is altijd de bevrijdende, de geweldige lach van Afr"-a. Dat de vroegere betekenis van schaats: stelt was, blijkt uit een oude tekst, die luidt: „In desen tijdt leefde noch den man op schaetsen dewelcke te Gendt met zoo hooghe schaetsen ghinc dat hij sach boven in de huysen ter vensteren inne". Het Franse woord échasse, waar aan schaats is ontleend, betekent ook nu nog: stelt, steiger juffer. Voor wat men nu een schaats noemt, had men in vroe ger tijd heel andere woorden, zoals schaverdijn, schuyverdijn, schrick- schoen, schoverlinck. Verouderd is ook: een schaats slaan voor: schaatsenrijden. Wel zegt men nog wel: een rare, een scheve, een vreemde schaats slaan voor: zich wonderlijk of onbehoorlijk gedra- (Van onze correspondent in Djakarta) Mr. E. Bonn is benoemd tot juridisch attaché bij het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta. Hij zal in deze functie onder meer als waarnemer de processen tegen de verdachten in de zaken Jungschlaeger-Schmidt bijwonen, ter ver vanging van mr. Van Deinse, het hoofd van de consulaire afdeling, die naar Nederland is vertrokken. Mr. Bonn was tot voor kort, als een der Nederlandse ambtenaren, die bij de sou- vereiniteitsoverdracht hun werkkracht en ervaring ter beschikking van de Indonesi sche overheid hebben gesteld, juridisch adviseur op het bureau van de procureur- generaal. Hij heeft ontslag genomen en is, met volledige instemming van de Indone sische autoriteiten, in dienst getreden van de Nederlandse regering. Mr. Bonn was lang voor de oorlog als justitieel ambtenaar in Indonesië wex-kzaam. Mr. Bonn zal niet als verdediger dei Nederlandse verdachten optreden. De ver dediging blijft voorlopig in handen van mevrouw Bouman, daar de Indonesische en de Nederlandse regex'ing nog geen overeen stemming hebben bereikt over een defini tieve voorziening in de verdediging, nodig geworden na het vertrek van mr. Bouman. Tsotsi's, de jonge misdadigers die met stokken, messen en pistolen de zwarte voorsteden van Johannesburg terrorise ren. Zij zijn de producten van een pijn lijk en geremd maatschappelijk proces. plaat goten. En bij de regering, die het ontstaan van een zwart sub-proletariaat om haar blanke steden met begrijpelijke achterdocht gadesloeg. Vandaar de huidi ge ontruiming van Sofiatown, de enige zwarte enclave in Johannesbui-g zelf. Voor de inwoner? van Sofiatown wordt op vei lige afstand een nieuwe wijk gebouwd, Meadowslands. Tegelijkertijd wordt Sofia town, ook zijn vele uitstekende huizen, door bulldozers tegen de grond gereden. Het wordt een industriewijk, een buffer- strook zoals de groepsgebiedenwet die overal tussen blanke en niet-blanke woon wijken wil scheppen. Gezegd moet worden, dat de nationalisti sche regering veel meer voor de behuizing van de verstedelijkte Bantoes heeft ge daan dan haar voorgangster. Regerings voorschotten stelden de steden in staat met grootscheepser programma's voor de dag te komen. Zo bouwt Johannesburg in en om Orlando thans 2500 huizen per jaar. Sobere, maar redelijk voldoende wonink jes van f 2500 per stuk, die de niet ver wende Bantoe op huurkoop kon krijgen tegen een deposito van f 250 en een huur van f 27 per maand. Een program op eco nomisch gezonde basis, dat binnen tien jaar de ergste achterstand weg zou kunnen werken en tevens een klasse van geschool de zwarte bouwvakkers in het leven riep. Er zijn vele duizenden van deze huizen verrezen en als men ziet hoe de gelukkige eigenaars huisje en tuintje verzorgen wordt een ritje door Orlando bepaald een pleziertocht. Helaas is thans als een donderslag uit heldere hemel een regeringsverklaring ge komen, die een radicale wijziging dreigt te brengen. Regeringsvoorschotten zullen voortaan slechts gegeven worden voor een „grond- en dïenstschema". Dat betekent in Johannesburg dat de nieuwe huurder een lap grond van 350 vierkante meter krijgt met een vuilnisbak en een WC er op en een waterkraan op niet groter afstand dan zeventig meter. Daarenboven kan hij een lening krygen van f 350 voor bouwmate rialen waarmee hij dan zelf zijn eigen „huis" moet bouwen. Voor al deze geza menlijke voorrechten betaalt hy f 21 per maand. Slechts zes gulden minder dan voor een compleet huis onder het oude pro gramma. De inwoners van Moroka, dat verdwij nen moet, zijn de eersten die onder dit program uit hun krotjes vertrekken om vervolgens elders een nieuw krotje op te bouwen. Met dit verschil dat zij nu zes tien gulden per maand duurder uit zijn, want de huur in Moroka was slechts vijf gulden per maand. En ik las in een ge meentelijk rapport dat zestig percent van Moroka's inwoners sub-economisch zijn, hetgeen beduidt dat de loontrekker van het gezin minder dan honderdvijftig gul- LONDEN (Reuter/DPA/ANP) Het nieuws dat de drie heropgerichte pro- Duitse partijen in het Saargebied hebben besloten het Saarstatuut te verwerpen heeft in diplomatieke kringen in Londen de bezorgdheid doen ontstaan dat men rekening gehouden moet worden met een mogelijke verwerping rvan het st'afifüt Tnj de volksstemming, waardoor de Frans- Duitse'ëaaröWréfemitmSSl tfp losse schroe ven zou komen te staan. De Franse rege ring zou dan zelfs de Parijse accoorden inzake herbewapening van West-Duitsland kunnenopzeggen. De mogelijkheid bestaat dat het netelige Saarvruagstuk in de herfst opnieuw aan de orde zal komen. In het Saarstatuut, waarover de bevolking van het gebied zich op 23 October moet uit spreken, zijn geen voorzieningen opgeno men voor de te volgen gedragslijn als het statuut verworpen zou worden. De opwinding, die in politieke kringen in de Bondsrepubliek is ontstaan nu men door de houding der Duitsgezinde Saar- partijen kansen ziet dagen op een afwij zing van het Saarstatuut heeft nieuw voedsel gekregen door een nieuwe uitwij zing uit het Saargebied. Een afgevaardig de van de Christelijke Democx-atische par tij in de West-Duitse Bondsdag, Karl Walz, wei'd Zondag door de Saarlandse politie gearresteerd en over de grens gezet toen hij de stichtingsvergadering der Saar landse CDU wilde bijwonen. Walz heeft een protest ingediend bij de West-Europe- se controlecommissie in Saarbrücken. In Bonn woi-dt de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, gebombardeerd met verzoeken een soortgelijk protest in te die nen. Walz is Saarlander en werd na zijn uitwijzing uint dat land afgevaardigde in de West-Duitse Bondsdag. Hij is volgens De R.K. vereniging van handelsver tegenwoordigers St. Christoffel zal protes teren tegen de verhoging van de spoorweg tarieven per 1 September. Dit is door de samenwerkende organi saties van handelsreiziger-s ook reeds eind 1954 gedaan, toen de eerste geruchten over een voorgenomen tariefsverhoging in om loop kwamen. Er is, aldus de vereniging, nooit gelegenheid geboden de kenbaar ge maakte bezwaren nader toe te lichten. Voor de handelsagenten, die geheel zelf standig werkzaam zijn, en voor de ver tegenwoordigers die de abonnementen uit de provisie moeten betalen, betekent de tariefsverhoging een vermindering van in komsten, die niet in overeenstemming is met de door de regering gevolgde prijs politiek, zo heeft de voorzitter van St. Christoffel, de heer P. de Graaf, verklaard. Er is wel een Spoorwegraad, doch die heeft geen enkele bemoeiing met de ta rieven. De abonnementen zijn op verschei dene punten beperkt, zodat een aantal kleine stations daarmee niet bereikt kan worden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ede P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee; voor Ridderkerk C. van Dop te Huizen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Enschedé-O. J. W. v. d. Gronden te IJmuiden; naar Nieuwe- Pelela C. Langbroek, cand. te IJmuiden, die bedankte voor Delft, Gouda, Maarssen, Nijmegen, en voor Steenwijjk. Beroepen te Rijnsburg P. Bi-ienen, cand. te Werkendam. Aangenomen naar Almelo L. Floor J. te Opperdoes. de bepalingen van het Saar-accoord ge rechtigd aan de volksstemming deel te ne men en neemt daarom het standpunt in, dat hij ook aan vergaderingen der pro- Duitse partijen in de Saar kan deelnemen. Gelukwens De uitwijzing heeft een voorgeschiedenis, die Maandag is gebleken doordat in Bonn bekend werd, dat de West-Europese con trolecommissie de West-Duitse regering gevraagd heeft er zorg voor te dragen, dat geen Duitse politici aan politieke vergade ringen in het Saargebied zoudendeelne- men. Op grond daarvan had de minister president van Rijnland, Altmeier, van deel neming aan de stichtingsbijeenkomst der CDU in Saai'brücken afgezien. Wel zond de West-Duitse CDU telegrammen met ge lukwensen naar de nieuwe Saarlandse par tij. Ook Adenauer zelf wenste de Duits gezinde CDU geluk, ondanks het feit, dat de nieuwe partij begon met een afwijzing van het door de bondskanselier mede-on- dertegende statuut. De West-Duitse CDU heeft zich Maandag ook niet tegen deze houding der nieuwe Christelijke politici van het Saarland uitgesproken. Dat de CDU zich tegen het statuut heeft ver klaard moet volgens de politici van Aden auers partij worden toegeschreven aan de methoden der regering-Hoffmann. De uit wijzing van Walz woi-dt door de CDU in Bonn als een bewijs van de „onverdx-aag- lijke situatie" genoemd, die het optreden van Hoffmann zou hebben doen ontstaan. Op het ogenblik zijn in de Verenigde Staten vier vliegtuigbemanningen van de Marineluchtvaartdienst, tezamen 28 man, aan het oefenen in het besturen van Mar tin .Mariner-vliegtuigen, die de M.L.D. zal ontvangen. Voor het eind van dit jaar zul len vier van deze vliegtuigen naar Neder land worden overgevlogen. In ons land zul len andere bemanningsleden dan op deze vliegtuigen worden opgeleid. De Mariner is een tweemotorig vlieg tuig dat in twee uitvoeringen is gebouwd, namelijk als amphibievliegtuig en als vliegboot. De M.L.D. zal waarschijnlijk de uitvoering als amphibievliegtuig krijgen. A. J. Cummings, politiek redacteur en overzichtschrijver van de Engelse liberale „News Chronicle", heeft zich uit de jour nalistiek teruggetrokken. Cummings, wiens kolom „Spotlight" een grote belangstelling genoot, heeft 35 jaar bij de „News Chroni cle" gewerkt. DEN HAAG. In Scheveningen doet zich den laatsten tijd een vreemd ver schijnsel voor. Vele huizen staan name lijk gedurende een gedeelte van den dag te beven, alsof de bodem waarop zij rusten, door een zeer lichte aardbeving in beweging wordit gebracht. Gemeen .e- ingenieurs hebben reeds een onderzoek in de verspreid in het dorp staande, hui zen ingesteld, doch de ooi-zaak van het voor de bewoners zeer hinderlijk ver schijnsel niet kunnen ophelderen. Som mige bewoners veronderstellen dat de bevingen veroorzaakt worden door de werking der machines in de nieuwe electrische centrale achter het Palace- hötel, welke onvoldoende gefundeerd zouden zijn. Andei-en meenen, dat het verschijnsel teweeggebracht wordt door de wisseling tusschen eb en vloed, die sterker het land indringen na de opening van de vluchthaven. Van eenige huizen zijn de muren reeds gescheurd en heeft men de daken gestut.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5