Aanvaarding door de Eerste Kamer staat wel vast I Beleid van minister Witte vindt geen genade bij de V. V.D.-fractie Weerbericht Haarlems Dagblad Zuid-Koreaanse legerleiding wil wapens weer opnemen Atoomcentralen zijn duur, maar economisch verantwoord Huurverhoging en belastingverlaging Harahap vormt kabinet zonder de PNI Ongezouten critiek op Peróns woordbreuk Adenauer vertrekt op 4 September naar Moskou Amerikanen jagen betogers in Poesan met traangas uiteen: 36 gewonden mm Jill Britten zijn alle anderen drie jaar voor met industriële toepassing Het woord is aan Grandval is verzocht plannen te matigen Warm zomerweer *jj si Lijst met ministers van tien partijen aan Hatta voorgelegd Conservatieve leider lucht zijn gemoed voor de radio Vrijlating der gevangenen nog deze maand verwacht Twee Britse Alpinisten met Piper Cub gered Koningin en Prinses Wilhelmina in Noorwegen Amerikaans-Chinees overleg tot morgen uitgesteld Geheime bespreking in Toulon met ministers July en Koenig Weerrapport 70e JAARGANG No 27 Kennfeaaerlaan 186, IJ muiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 0 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 176 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er bestaat geen twijfel over, dat de Eerste Kamer de huur- en belastingvoor stellen aanneemt, maar van sommige kanten heeft de regering gisteren toch nog scherpe critiek te horen gekregen. Omdat de gewijzigde voorstellen te danken zijn aan het werk van het Tweede Kamerlid mr. Burger en niet aan het kabinet, noemde prof. Molenaar (V.V.D.) de regeringsvoorstellen „een verlept boeketje koekoeksbloemen". Hij verweet minister-president dr. Drees een gebrek aan po litieke visie omdat hij niet had kunnen klaarspelen wat mr. Burger wèl gelukte. Daardoor is de leiding in handen van politieke groepen overgegaan, zei prof. Molenaar, die slecht te spreken was over de woningpolitiek van het kabinet, die hij kwalificeerde als een grandioze mislukking. Het huisvestingsbeleid van het kabinet heeft gefaald, de huurverhoging maakt een zielige indruk. Het beleid van minister Witte op het terrein van de volkshuisvesting en het huurprobleem heeft het vertrouwen van de V.V.D. verloren. Het is een uiting van machteloos heid dat de regering heeft verklaard een verder schema voor huurverhoging niet te kunnen geven, aldus de V.V.D.-senator. „Een dergelijke verklaring", zo zei mr. Pollema (C.H.), „maakt de indruk af komstig te zijn van een vermoeid man. Als de regering in 1956 heengaat, zal zij niet kunnen zeggen dat zij het huurpro bleem ook maar tot een begin van een oplossing heeft gebracht". Het door mr. Burger bewerkte compro mis vond de heer Pollema niet oneervol. De demonstratie van de V.V.D., weg te lopen uit de Tweede Kamer, noemde hij een bewijs van politieke onmacht. O nderhoudsbe paling De huur- en belastingvoorstellen achtte mr. Pollema tenslotte aanvaardbaar, hoe wel hij bezwaar maakte tegen de be moeiing van de overheid met het onder houd van de woningen. Ook prof. Hellema (A.R.) had bezwaar tegen de onderhouds- bepaling. Hij vroeg: „Stelt de minister meer prijs op het onderhoud van een huis dan van een huiseigenaar? Zo ja, waar moet die huiseigenaar dan van leven?" Bezwaren tegen de onderhoudsbepaling had ook mr. De Vos van Steenwijk (V.V. D.). Evenals mr. Pollema vond hij het „on gelukkig" dat men de huurders eraan ge wend heeft een te laag percentage van hun inkomen voor huur te betalen. Huurbelasting, „onrustig element Bepaald onvriendelijk in zijn veroorde ling van het huurbeleid was soms de par tijgenoot van minister Witte, de Rotter damse bouwmeester ir. Kraayvanger (KVP). De reden voor het uitblijven van richtlijnen voor een duidelijk huurbeleid zocht ir. Kraayvanger in het denkbeeld van een huurbelasting, een stokpaardje van de PvdA. Het wordt zijns inziens tijd dat dit stokpaardje wordt opgeborgen, omdat het de tegenstellingen verscherpt. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische kabinetsformateur Masjumi-lei- der Burhanuddin Harahap heeft een voor lopige kabinetslyst opgesteld, die hij van daag aan vice-president Hatta zal voor leggen. Politieke waarnemers verwachten dat Harahap zal slagen. Harahap is er niet in geslaagd de deelneming van de PNI te verkrijgen. De P.N.I. en de Masjumi zijn het niet eens kunnen worden over de kwes tie welke P.N.I.-figuren portefeuilles zou den krijgen. Maar Harahap heeft tien an dere partijen er toe kunnen bewegen met de Masjumi een kabinet te vormen. De 39- jarige Harahap, die fractieleider van de Masjumi is, wordt als een waarschijnlijke keuze voor het premierschap beschouwd. De politieke groepen die besloten hebben met de Masjumi in zee te gaan, zijn de so cialisten, de partij der ontwikkelde Mo hammedanen, de verenigde Mohammeda nen, de democraten, de Rooms-Katholie- ken, de Arbeiderspartij, de Groter Indone- sië-partij, de Nationale Volkspartij, de Gro ter Indonesië Federatie en de Democrati sche fractie. Deze coalitie zou 141 stem men in het voorlopige parlement achter zich hebben. De partijen, die in oppositie zouden zijn, zijn de P.N.I. van Sastroami- djojo, de communisten, de progi-essieven, de communistische arbeidersfederatie, het agrarisch front en een vleugel van de Gro ter Indonesië federatie. Deze oppositie zou over 82 stemmen in het parlement kunnen beschikken. Volgens persberichten heeft Harahap de Hoewel hij een blijvende huurbelasting funest zou vinden, zou ir. Kraayvanger zich in het belang van een grootscheepse oplossing tegen een tijdelijke huurbelas ting niet verzetten. Met ir. Kraayvanger was mr. I n 't V e 1 d (PvdA) het eens dat er geen behoefte be staat aan verdere kruimeloplossingen van het huurprobleem. Het vraagstuk van de huurbelasting vormt een onrustig element in het huurbeleid en het verstoort de poli tieke verhoudingen in ons land. Laat men trachten in het „vertrouwvol beraad" een oplossing te vinden, al zal dat wel niet ge lukken vóór de verkiezingen in 1956. Instemming met belastingverlaging De voorstellen tot belastingverlaging on dervonden veel minder critiek dan het voorstel tot huurverhoging, al verklaarde mr. T e u 1 i n g s (KVP) dat hij nog wel be paalde wensen had. Ook de heer Van BUENOS AIRES (Reuter/A.F.P.) Senor Vincente Solano Lima, hoofd van de Argentijnse conservatieve „Partido De- mocrata", heeft in een radiotoespraak ver klaard, dat de regering van president Perón haar belofte van een politieke ver zoening niet nakomt. „Om een werkelijke vrede tot stand te brengen is er meer nodig dan enkel een toegeven van fouten en dwaasheden. Hij eiste dat de president in het landsbelang zijn ambt zou neerleggen. Ondanks de oproep van Perón is er in het „verlamde nationale leven" niets veran derd, zo zei hij. De radiotoespraak maakte deel uit van een serie openbare redevoeringen, waar door de politieke partijen in de gelegen heid worden gesteld haar mening weer te geven over de politieke toestand in het land. Dr. Moises Penchansky, de deken van de orde van advocaten in de stad Resisten- cia, is gearresteerd op beschuldiging van grove belediging van Perón. Aanleiding voor deze arrestatie was een verklaring van de orde van advocaten over Peróns politiek van verzoening, die door 34 juris ten was ondertekend. Tilburg (PvdA) kon er niet onverdeeld mee instemmen. Prof. Molenaar (VVD), die een verlaging van de „vrijgezellenbe lasting" nog eens dringend nodig noemde, zou voor de belastingontwerpen stemmen, maar de huurwet keurde hij af. Tegenover de critiek van prof. Mole naar op het accoord van de regeringspar tijen met het kabinet over de huur- en be lastingvoorstellen stelde de heer Teu- lings, dat in ons politiek verdeelde land samenwerking onvermijdelijk is en dat vereist compi-omissen. Vanmiddag antwoorden de ministers. (Men zie ook pagina 3) (Van onze correspondent in Bonn) De vierde September wordt genoemd als de vermoedelijke datum, waarop de West- Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, naar Moskou zal reizen. Hij en een kleine staf maken de reis met een toestel van de Luft hansa. Zijn adviseurs zullen per trein vooruit reizen. Intussen hebben de West-Duitse autori teiten de berichten van uit Rusland terug gekeerde Oostenrijkse gevangenen beves tigd dat de Sovjet-Unie aanstalten schijnt te maken om de Duitse gevangenen vry te laten. De gevangenen worden in mid den-Rusland verzameld uit de 22 kampen, waarover zy tot dusverre waren verspreid. In Bonn meent men te mogen geloven dat de Duitse gevangenen zelfs nog in de loop van deze maand zullen repatriëren. De Duitse gevangenen behoeven in het verzamelkamp niet meer te werken. Rus sische doktoren onderzoeken hun gezond heid. De vonnissen van veroordeelde poli tieke gevangenen worden herzien. De vrijlating der Duitse gevangenen is een van de twee onderwerpen, die van West-Duitse zijde worden voorgesteld bij de aanstaande besprekingen tussen pre mier Boelganin en dr. Adenauer. Indien de Duitse gevangenen nog deze maand zouden worden vrijgelaten, (waartoe sedert enkele weken ook de Oost-Duitse regering zich krachtig inspant), zou dit onderwerp van de agenda der RussischWest-Duitse besprekinen kunnen worden geschrapt. Van West-Duitse kant zou dan alleen de hereniging overblijven. Om hoeveel gevangenen het gaat, weet niemand. De minister voor vluchtelingen zaken, prof. Oberlander, verklaarde in het begin van dit jaar, dat de Sovjet Unie nog 16.600 gevangenen vast hield. Moskou gaf op 4 Mei toe, dat er nog 13.546 gevangenen in de Sovjet Unie waren. Er zijn echter ongeveer 800.000 Duitse burgers naar de Sovjet Unie overgebracht. Ongeveer 134.000 hunner waren twee jaar geleden nog in leven. Voorts zijn de namen van ongeveer 100.000 Duitse krijgsgevangenen bekend, van wie er 90.000 sinds 1950 geen teken van leven meer hebben gegeven. Vermoe delijk bevinden zij zich in afzonderings kampen, waarvan het bestaan van Rus sische zijde is ontkend, doch waarvan teruggekeerde gevangenen steeds weer spreken. SEOEL (Reuter/AFP) De leiders van het Zuid-Koreaanse leger hebben geëist dat de Verenigde Staten de Koreaanse wapenstilstand als geëindigd beschouwen en de stryd voor de hereniging van Korea zullen hervatten" voordat we alleen wor den gelaten". De voorzitter van de com missie van stafchefs van Zuid-Korea, ge neraal Tsjoeng II Kwon, zei in een ver klaring: „Zo niet, is het enige alternatief een definitieve toezegging van de Ver enigde Staten, dat zij ons zullen blijven bijstaan, ons meer materiele hulp zullen verlenen en onze strijdkrachten voldoende zetels bijna vlak uitgesmeerd. De Masjumi zullen versterken om hun doel de her- zou de premier en de minister van Land bouw aanwijzen. De premier zou ook als minister van defensie optreden om de scheuring tussen leger en regering op te lossen welke de val van het kabinet Sas- troamidjojo had veroorzaakt. SION (United Press) De Zwitserse „gletscherpiloot" Hermann Geiger heeft vanochtend nabij een afgelegen berghut op 3800 meter hoogte twee Britse alpinisten opgepikt die aan lichte bevriezing lijden. Geiger landde nabij de Rossier-hut en bracht Ray Couzons en William Peak naar Sion waar zij in het ziekenhuis behandeld zullen worden. Geiger maakte twee vluch ten naar de Dent Blanche, omdat hij vol gens de veiligheidsvoorschriften niet meer dan één passagier in zijn kleine Piper Cub mocht meenemen. Vanmiddag zou Geiger naar de Concordia-hut vliegen om de lichamen op te halen van twee alpinisten die gisteren, verongelukt zijn. eniging van Korea te kunnen bereiken" De generaal sprak zijn ernstige bezorgd heid uit over de geruchten van een spoe dige terugtrekking van de twee Ameri kaanse divisies, die zich nog in Korea be- bevinden. Amexükaanse troepen hebben Dinsdag van ti-aangas gebruik moeten maken om een menigte van 20.000 Zuid-Koreanen uiteen te drijven, die in Poesan trachtte binnen te dringen in de gebouwen, waar de leden van de neutrale commissie van toezicht op de naleving van het Koreaanse bestand zijn ondergebracht. In totaal wer den 36 demonstranten gewond, van wie zeventien ernstig. Negentien Amerikanen liepen verwondingen op. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse acht ste leger was de rust vanmorgen her steld, hoewel enkele honderden personen, die aan de massa-betoging hebben deel genomen, zich nog in groepen op straat bevinden. De Zuid-Koreaanse regering heeft medegedeeld dat zij na Zaterdag geen ver antwoordelijkheid aanvaardt voor even tuele „incidenten waarby leden commissie betrokken zijn". van de In een regeringsvei-klaring wordt ge zegd dat hoge Russische officieren in de neutrale commissie van toezicht zijn „ge- infiltreerd" en „achter de Tsjechoslo- waakse en Poolse leden aan de trouwtjes trekken". De communistische leden van de commissie worden beschuldigd van pro paganda, agitatie, illegaal fotograferen en andere vormen van spionnage. In buitenlandse diplomatieke kringen in Seoel maakt men zich zorgen over het standpunt dat de Zuid-Koreaanse rege ring inneemt. President Syngman Rhee heeft de demonstraties „een normale uit drukking van vaderlandsliefde" genoemd, al is hij afkerig van daden van geweld. Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken, heeft gezegd, dat de Verenigde Staten zich bij alle sympathie die zij koesteren voor Zuid-Korea, aan hun verplichtingen vol gens de wapenstilstandsovereenkomst, waaronder begrepen het beschermen van personeel van de UNO-commissie, zul len houden. Generaal Lyman Lemnitzer, opperbevel hebber van de UNO-strijdkrachten en commandant van de Amerikaanse troepen in het Verre Oosten, is, vergezeld door de Zuid-Koreaanse minister van Landsver dediging, Sohn Won II, uit Tokio waar hij zijn hoofdkwartier heeft in Zuid- Korea aangekomen. De onverwachte reis van generaal Lemnitzer volgt op de oor logszuchtige verklaring van de Zuid- Koreaanse militaire leiders. Minister Sohn Won II, die een bezoek aan Washington heeft gebracht, passeerde Tokio, op weg naar SeoeL 1111 lllx A II?' De in gebruik neming van het nieuwe Amerikaanse passagiersschip „Aquarama", vroeger een vrachtvaarder, ging gepaard met een waterfeest. Daarbij voerde de Mexicaan Juencio Marin deze gewaagde duiksprong uit van een hoogte van circa dertig meter. Geen wonder dat alle passagiers aan bakboord te hoop liepen om de lucht-en-zee-held te zien. GENèVE (Reuter/A.N.P.) De finan- cïeel-economische kant van het gebruik van atoomenergie was Dinsdag een voornaam punt van bespreking op de internationale atoomconferentie in het UNO-paleis te Genève. Daarbij bleek, zowel uit Britse als uit Amerikaanse schattingen, dat de bouw van een atoomkrachtcentrale op het ogen blik ongeveer tweemaal zo duur is als die van een gewone electrische centrale, maar dat dit verschil in prijs op den duur kleiner zal worden. De internationale deskundigen zijn het er over eens, dat Groot-Brittannië tenminste drie jaar voor is op alle andere landen bij de ontwikkeling van atoomener gie voor de industriële doelen. Britse atoomdeskundigen hebben bij informele besprekingen verklaard, dat Groot-Brittan nië binnen twintig jaar grotendeels gebruik zal maken van atoomenergie en dat van die tijd af alle nieuwe krachtcentralen die in Groot-Brittannië gebouwd zullen worden, atoom-krachtcentralen zullen zijn. Britse atoomdeskundigen verwachten over ongeveer vijf jaar in staat te zijn electrici- teit te produceren die even goedkoop zal zijn als electrische energie opgewekt met de huidige middelen. Daarna zouden de kosten van electriciteit uit atoom-kracht centralen geleidelijk kleiner worden. De energie die zal worden opgewekt door het atoomstation van Calder Hall, dat het volgende jaar in werking zal zijn, zal aan vankelijk slechts weinig duurder zijn dan gewone electriciteit. Tegen 1965 zullen in Groot-Brittannië zeventien atoomcentralen werken, die bij elkaar een bespai-ing van acht millioen ton kolen zullen opleveren. Tien jaar later zal het land dank zij de atoom-krachtcentralen veertig millioen ton kolen minder nodig hebben. Onuitputtelijk De Britse woordvoerder zei voorts dat men er met een experimentele „broeder" van het Britse atoomcentrum te Harwell in geslaagd is tweemaal zoveel plutonium (de kern waaruit energie, hitte en licht kan worden betrokken) te produceren als ver bruikt werd. Hierdoor zou worden bereikt, dat de Britse voorraad atoombrandstof in de toekomst nooit uitgeput raakt. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat een volledige atoomkrachtcentrale met twee reactors ongeveer 160 millioen gulden kost. Britse firma's zullen waarschijnlijk in staat zijn proefreactors te leveren voor prijzen die variëren van één tot tien mil lioen gulden. Volgens de Amerikaan Davis kunnen de Verenigde Staten reeds over vijf jaar ver moedelijk een millioen kilowattuur elec triciteit uit atoomenergie produceren, ter wijl die capaciteit over 20 tot 25 jaar kan groeien tot honderd millioen kilowattuur", dat wil zeggen, tot dezelfde capaciteit als die van alle Amerikaanse electrische cen- tralen van nu, hetgeen een investering van bijna twintig milliard dollar zou vergen. Andere landen zouden zich volgens Davis echter niet behoeven te laten afschrikken door deze bedragen, omdat zij gebruik kun nen maken van de gegevens en van be paalde diensten, materialen en instramen- ten, die in de Verenigde Staten en elders reeds beschikbaar zijn gekomen. De Amerikaanse deskundige legde er de nadruk op, dat de investeringskosten in verschillende landen om allerlei redenen aanzienlijk uiteen kunnen lopen. Admiraal Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft ter conferentie acht boekdelen met blauwdruk ken overhandigd, die de volledige tech nische gegevens bevatten over de zes soor ten atoomreactoren voor ondei-zoekingen die in de Verenigde Staten in gebruik zijn. Van Amerikaanse kant werd echter erkend, dat alle schattingen omtrent de kostprijs op het ogenblik mank gaan aan eenzelfde euvel. Niemand weet nog hoe lang atoomkrachtcentralen mee zullen gaan en dus over welk aantal jaren hun con- sti-uctiekosten moeten worden afgeschreven. Een andere kwestie, waarop vooral van Canadese kant de nadruk werd gelegd, is de onzekerheid omtrent de toekomstige prijs van de grondstof uranium. Maandag kondigde de Amerikaanse delegatie aan, dat de Verenigde Staten de prijs van ge woon uraniummetaal hadden vastgesteld op veertig dollar per kilogram en die van „verrijkt" uranium, dat twintig percent U-235 bevat op 25 dollar per gram U-235 gehalte. In Canadese conferentie-kringen wordt echter rekening gehouden met de bare tijd zal worden verlaagd, brae tijd zal worden verlaagd. Tenslotte wees de Engelse prof. J. W. Dunworth op de mogelijkheid van het ge bruik van thorium als brandstof voor atoomreactors. Prof. Dunworth sprak de mening uit, dat thorium op den duur zelfs een waardevoller brandstof kan worden dan uranium en hij verklaarde, dat het ge bruik er van ook uit economische over wegingen interessant kan zijn, omdat dan in plaats van elke zeven ton uranium slechts één ton thorium zou behoeven te worden gedolven. Ook hij erkende echter, dat de berekeningen, die hij in zijn ver handeling gebruikte, „in hoge mate specu latief" waren. OSLO (United Press) Koningin Julia na en Prinses Wilhelmina zijn Maandag op het militaire vliegveld Felsland nabij Oslo aangekomen om een vacantie van 14 dagen in Westelijk Noorwegen door te brengen. Koningin Juliana heeft de wens te ken nen gegeven tijdens haar Noorse vacantie ongestoord van de Fjorden en bergen te kunnen genieten. GENèVE (Reuter) De volgende bij eenkomst der Amerikaanse en communis- tisch-Chinese vertegenwoordigers te Genè ve is, op Chinees verzoek van vandaag tot mox-gen uitgesteld. Waarnemers zijn van mening, dat de Chinese ambassadeur Wang Ping-Nan zijn regering wil raadplegen. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen is er nog geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk van de repa triëring van de ongeveer veertig Ameri kaanse burgers, die nog in China worden vastgehouden. Vorige week overhandigde de Amerikaanse ambassadeur Johnson de Chinezen een lijst met namen van Ameri kaanse burgers die China willen verlaten. Hun aantal schijnt te variëren. Bij het be gin van de onderhandelingen waren het er zes, terwijl het er nu 41 zijn, zo werd ver nomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Abraham Lincoln: Men kan geen volk leiden naar welvaart en geluk door deze beide aan andere volken te ontnemen. PARIJS (Reuter). Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs hebben le den van het Franse kabinet er persoonlijk bij resident-generaal Grandval van Marok ko, op aangedrongen zijn plan voor een regeling van de Marokkaanse kwestie te „matigen" ten einde een mogelijke splitsing in de regering te voorkomen. Grandval heeft dezer dagen in Toulon een geheime bespreking gehad met Pierre July, de mi nister voor zaken betreffende Marokko en Tunesië, en Pierre Koenig, de minister van Defensie. Generaal Koenig is, evenals het merendeel van zijn Gaullistische en con servatieve collega's, niet alleen gekant te gen wijzigingen in de dynastie van Ma rokko, maar ook tegen Grandvals plan voor onmiddellijke hervormingen in het protec toraat. Daartegenover staan premier Faure en minister July, die de voorstellen van de resident-generaal ten aanzien van beide kwesties steunen. Grandval is vandaag in Parijs aangeko men om Donderdag een bijeenkomst van de coördinatiecommissie voor Noord-Afrika bij te wonen, waarop zijn „plan van de laatste kans" voor Marokko zal worden besproken. De betrekkelijk mooie zomer is in het begin van de week verstoord geworden door een buiendepressie, die via IJsland naar Zweden trok, daar plotseling van rich ting veranderde en naar de omgeving van Hamburg koerste. Hier vulde zij snel op. De wind wakkerde boven de Noordzee tot hard aan en het windveld drong ook tot boven ons land door, waar de buiïge wind en de regen onaangenaam vacantieweer veroorzaakten. Ook gisteren vielen nog tal- ï'ijke buien, die wegens de geringe wolken drift langdurig boven een bepaalde plaats bleven hangen. Zodoende variëerden de neerslaghoeveelheden sterk van plaats tot plaats. Gisteren werd bijvooi'beeld op het vliegveld Deelen tussen 7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds 12 mm afgetapt, in De Bilt echter minder dan 0,1 mm. Gister avond nam de buiïgheid snel af en trad een belangrijke weersverbetering in. Een krachtig hogedrukgebied trok namelijk van de oceaan naar Schotland en de Noordzee. Het bracht een verbinding tot stand met een ander hogedrukgebied boven Noord- Duitsland. De wind ging naar Noord-Oost en zette boven Scandinavië warme en tame lijk droge continentale lucht in beweging. Deze lucht stroomt het komende etmaal ons land binnen, zodat op een geleidelijke stijging van de temperatuur gerekend kan worden. Overdag komen flinke stapelwol ken tot ontwikkeling, die hier en daar het buienstadium kunnen bereiken, maar deze buien hebben niet veel te betekenen. Omdat ook in de bovenlucht een krach tig hogedrukgebied ten Noorden van ons land het weer bij ons gaat beheersen, zul len we de komende paar dagen op vrij warm zomerweer kunnen rekenen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand vS gj 25 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt half bew. onbewolkt mist motregen mist geheel bew. mist onbewolkt onbewolkt half bew. mist licht bew. regen mist regen zwaar bew. geheel, bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. NNO ONO NNO NNO NNW NO NNO windstil windstil NW 5 windstil NNO 1 O 2 N 4 windstil windstil WNW 5 OZO 1 ONO 2 ONO 2 N 4 23 0 22 0 22 0 17 0,3 19 0,2 16 0 22 0 25 0 21 0 25 0 20 0 17 0 23 0 16 3 18 12 16 1 12 43 17 0 28 0 25 0 30 0 Neerslag laatste 24 uur. OOOOOOOOOOOOOOOCXXXyYYxDOOr vmrccx r* VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht hier en daar mist. Morgen wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, later matige Noord-Oostelijke wind. Vrij warm. 11 Augustus Zon op 5.18 uur, onder 20.16 uur. Maan op 23.05 uur, onder 14.50 uur. Maanstanden 11 Aug. 3.33 uur: Laatste kwartier 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 Augustus Hoog water: 7.38 en 20.04 uur Laag water: 3.22 en 15.37 uur. Donderdag 11 Augustus Hoog water: 8.28 en 20.57 uur. Laag water: 4.05 en 16.23 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1