PANDA EN DE MODE-MEESTER Actiecomité Rijksstraatweg houdt zich bij legale middelen Wereldnieuws Chefanrae „4 doet wonderen! Ministerieel antwoord blijft uit Het zal zijn oor niet lenen aan allerlei „extreme"suggesties O Jet riUf\f\io oefjoteifoumu! Onderwijzeres adopteert achttien kinderen eman De radio geeft Donderdag Roof uit postauto voor gerechtshof De lijn des doods och ió Uet zo r Paaseiland J Scheepsbotsing op de Elbe; kapiteins hebben geen schuld STURKA DAMES PANTALONS Calcutta's watervoor ziening J. Ie Febvre overleden Brussels blad eist opheldering over hun afkomst en geloof doet véél lever in de leverpastei! lekker gezond voordelig Behandeling aangehouden tot 23 September Dienstweigering door getuigen van Jehova Faillissementen Examens Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws Soldaat weigerde op Zondag mee te doen aan een parade Deurwaarder veroordeeld Invoer in Juni boven een milliard gulden Binnenbrand van schrijnend maagzuur Onmiddellijk te doven! WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 Het Actie-comité voor Veilig: Verkeer Rijksstraatweg en Schoterweg zal met ge bruikmaking van alle mogelijke legale middelen blijven ijveren voor verbetering van de verkeerssituatie op de Rijksstraat weg vóór het komende najaar. Het comité heeft er in een persconferentie de nadruk op gelegd, dat het uitsluitend langs de legale weg het gestelde doel zal nastreven en zich volkomen afzijdig houdt van allerlei suggesties van weggebruikers tot extréme middelen. Dergelijke suggesties, bijvoorbeeld om de Rijksstraatweg op som mige punten op te breken of te versperren door auto's dwars over de straat te zetten, worden in toenemende mate gedaan, het geen bewijst hoe hoog de situatie velen zit. Op de op 11 Juli aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzonden brief waarvan de inhoud reeds in dit blad werd weergegeven is tot nu toe taal noch teken ontvangen. Wel heeft het actiecomité op twee brie ven naar aanleiding van dodelijke onge vallen en gericht aan de PTT en het PEN antwoorden ontvangen, die zeer bevredi gend waren. De aanrijding van 20 Juli, die het leven kostte aan een achtjarig meisje en waarbij een PTT-motorrijder was betrokken, leid de tot een brief aan het Staatsbedrijf der PTT, hoofdkantoor Haarlem, waarvan een afschrift werd verzonden aan de Centrale Directie der PTT in Den Haag. Het heeft er toe geleid, dat de centrale directie al het PTT-personeel, dat met chauffeur- en mo tordiensten belast is, bij dienstorder heeft opgedragen de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. De directeur van het hoofdkantoor in Haarlem antwoordde, dat hij alle chauf feurs en motorrijders van de PTT in Haar lem er naar aanleiding van het ongeluk van 20 Juli nog eens op gewezen heeft, dat zij de uiterste nauwlettendheid dienen te be trachten en de snelheid zodanig dienen te regelen, dat ongelukken beperkt worden. Hij vestigde er voorts de aandacht op, dat al vaak gebleken is dat de felrode kleur De aanvaring op 11 December van het vorig jaar tussen het m.s. „Van Spilbergen" (4700 ton) en het ruim 7000 ton metende s.s. „Leuvekerk", twee Nederlandse sche pen, die op de Elbe bij Hamburg in botsing kwamen, is niet veroorzaakt door een tekortkoming in de navigatie der betrok ken kapiteins, zo luidt het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart, die in deze zaak thans uitspraak heeft gedaan. De raad meent deze aanvaring te moeten toeschrijven aan de weersomstandigheden. Beide schepen voeren stroomafwaarts, de „Leuvekerk" voorop. De kapitein was van mening dat het wegens de dichte mist niet meer verantwoord was door te varen. Mede op advies van de loodsen liet hij het anker vallen. De erachter varende „Van Spilbergen" voer echter door. Pas op het laatste ogen blik ontdekte de bemanning de stilliggende „Leuvekerk." Een aanvaring kon niet meer voorkomen worden. Beide schepen'werden beschadigd. ADVERTENTIE BARTELiORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 TERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 der PTT-voertuigen vaak de associatie wekken aan een hogere snelheid, dan zij in werkelijkheid hebben. Van de politie is wat dit aangaat nog nimmer een klacht bij de PTT geuit. De PTT-directeur betreurt het van het actie-comité te moeten ver nemen dat zijn chauffeurs herhaaldelijk „hard en branie-achtig" zouden rijden, zon der dat daarvan ooit tevoren door het comité mededeling aan hem is gedaan. Hij verzoekt dergelijke gevallen, indien zij zich voordoen, bij hem te melden, opdat tegen de betrokkenen maatregelen kunnen wor den genomen, zonodig door ontheffing uit hun functie. Ook het ongeval op 22 Juli, waarbij een ingenieur dodelijk werd aan gereden door een auto van het PEN, be woog het comité er toe, zich schriftelijk tot het desbetreffende bedrijf te wenden. In antwoord daarop vernam het, dat ook de bestuurders van alle bedrijfsauto's van het PEN in een mededeling van de directie gewezen is op de grote gevaren, welke „de weggebruikers in het bijzonder op de Rijks straatweg bij voortduring" bedreigen. Het actiecomité aarzelt niet deze reacties op haar voortdurend appèl op de wegge bruikers als een aanmoediging te beschou wen om zijn activiteit met alle kracht voort te zetten. Nederlands plan stuit op tegenstand Het ontwerp dat de Nederlandse inge nieurscombinatie Nedeco gemaakt heeft voor de watervoorziening van Calcutta en omgeving is op tegenstand gestuit en het is thans zeer de vraag of het wel zal worden uitgevoerd. De gouverneur van Bengalen had de Nedeco gevraagd een plan op te stellen voor de inpoldering van de zoutmeren in de omgeving van Calcutta. In het Neder landse plan werd tevens voorgesteld het water van de zoutmeren te gebruiken voor de zeer ontoereikende drinkwater voorziening van Calcutta. De gouverneur heeft het plan aan de waterleidingbedrijven van de stad voor gelegd. De adviserende ingenieur van dit bedrijf, dr. B. N. Dey, heeft zich thans in afkeurende zin over de voorstellen uitge laten. Dr. Dey meent dat het water uit het zoutmerengebied een zo hoog zoutgehalte heeft dat het onmogelijk geschikt gemaakt kan worden voor menselijke consumptie. De directie van het waterleidingbedrijf moet nog een definitieve beslissing ne men, maar als men het advies van dr. Dey volgt is het de grote vraag of het plan van Nedeco wel door zal gaan. Slechts de gouverneur van Bengalen zou kunnen eisen dat Calcutta het project aanvaardt. Te Blaricum is op 85-jarige leeftijd over leden de heer J. D. L. Ie Febvre, oud-resi dent van de Sumatra Westkust. De thans overledene heeft dertig jaar als bestuurs ambtenaar in Indië gearbeid, merendeels op Sumatra. Hij was oprichter van de arbeidsinspectie op Deli, die indertijd nog al tegenwerking ondervond van de planters. (Van onze correspondent in Brussel) De socialistische „Peuple" beschuldigt de Rooms-Katholieke onderwijzeres mej. Fernande Henrard uit Brussel van duistere practijken bij de adoptie van kinderen. Volgens de burgerlijke stand van de ge meente Schaarbeek wonen bij mej. Henrard thuis achttien kinderen. Een van die kin deren, de kleine Henry Elias, de enige overlevende van een Joodse familie die door de Duitsers werd uitgeroeid, is aan zijn oom, de heer Hammerman uit Alge rije, teruggegeven nadat deze negen jaar lang heeft geprocedeerd. De jongen heeft sedert de oorlog geen andere familiekring gekend dan die van de onderwijzeres en deze schijnt Henry een goede opvoeding te hebben gegeven. Zij heeft echter verzuimd de jongen voor te bereiden op het onver mijdelijke uur van scheiding, en, erger nog, schijnt zij de jongen tegen zijn familie te hebben opgehitst. De „Peuple" eist een onderzoek naar de zeventien andere pleegkinderen van de on derwijzeres, wier woning te Schaarbeek met een klooster verbonden is. Waar komen die kinderen vandaan, waar studeren zij, tot welke godsdienst behoren zij en in welk geloof worden zij thans opgevoed? Geniet de onderwijzeres de kinderbijslag voor die kinderen? Zijn de kinderen wel onder hun echte naam ingeschreven in (vermoedelijk Rooms-Katholieke) scholen? Is de dienst kinderbescherming van het departement van volksgezondheid op de hoogte van deze zaak? Deze en nog meer vragen worden door het blad gesteld. ADVERTENTIE Vraag ook eens Stegeman's andere leverspecialiteiten: Saksische en Berliner leverworst, leverkaas etc. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Is de liefde een ziekte?, causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tudnbouwmedede- lingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen, 13.20 Promenade orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.30 Tenor en piano. 15.00 De onschuldige bruid, hoorspel. 16.15 Voordracht en muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending Rijksdelen overzee: Vrije zones voor de han del in de Nelerlandse Antillen. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.20 Theaterorkest en solist. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Vrouwenkoor en solist. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie-orkest en solist. (In de pauze: pl.m. 20.55 Journaal). 21.55 De Vader van Mickey Mouse, causerie. 22.05 Chansons. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen, 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Strijkorkest. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Koorzang. 17.00 24 uur tot uw dienst, klankbeeld voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 17.50 Strijkkwartet. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19,10 Platen. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Platen. 20.00 Raddokrant. 20.20 Wedstrijd. 21.15 Platen. 21.49 Alt en piano. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Film programma. 21.00 Retour horizon. 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0122.20 Nieuws. Feiten van de Dag. Fneelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). De diefstal van f 60.000.uit een post auto te Amsterdam, gepleegd op 28 Oc tober van het vorig jaar, is gisteren weer ter sprake gekomen voor het gerechtshof te Amsterdam, waar in hoger beroep de 29-jarige koopman H. E. S. terecht stond, die evenals zijn vriend F. J. H. door de Amsterdamse rechtbank \va?„ verpordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens heling van het gestolen geld. De officier van justitie, die tegen'H. E. S. Vièl*' jètèr "ge vangenisstraf had geëist, omdat hij ervan overtuigd was dat deze S. de diefstal had gepleegd, was tegen het rechtbankvonnis in beroep gegaan. H. E. S. hield ook voor het hof vol, dat hij onschuldig is aan deze roof van de geldtrommel en de postzak uit de post wagen. Hoewel hij aanvankelijk had ont kend iets van het geld te weten, gaf hij toe dat hij ten huize van F. J. H., geld had geteld, dat afkomstig was uit de postauto. Na ijverig speuren was de recherche er namelijk in geslaagd te ontdekken, dat bij H. in een loods een trommel met een groot bedrag aan geld onder de vloer was ver borgen. Met de hulp van een politiehond en vingerafdrukken kwam men er achter dat H. E. S. wel degelijk iets van het geld af wist. „Als de eerlijkste man van de wereld hebt u een poosje meegeteld en bent u daarna weer rustig weggelopen?", zei de president. „Ja", antwoordde de verdachte. Ondanks de bezwaren van de verdediger werd de wegens heling in deze zaak ver oordeelde F. J. H. als getuige gehoord. H. verklaarde ook nu dat de grote on bekende in deze zaak, een zekere Piet, het geld in een krant gewikkeld op een avond bij hem heeft gebracht en dat zij het geld direct hebben geteld. Ook nu wilde hij niet zeggen wie die Piet was. „Hoe verklaart u, dat Henk S. meegeholpen heeft de bank biljetten te tellen", vroeg de president. De verdachte antwoordde: „Daarover wil ik geen verklaring afleggen." Na het horen van enkele getuigen a décharge, onder wie de vrouw van de ver dachte, en na het voorlezen van bij vroe gere gelegenheden afgelegde verklaringen van de verdachte voor de rechter-commis- saris over door hem gepleegde diefstallen door handig op auto's te springen, besloot het hof de zaak aan te houden tot 23 Sep tember, voor het horen van niet verschenen getuigen. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof heeft bevestiging van het vonnis van de krijgsraad, drie jaar ge vangenisstraf, geëist tegen de 21-jarige dienstplichtige soldaat bij het regiment ge neeskundige troepen P. B. uit Rotterdam. B., die zendeling-evangelist bij Jehova's Getuigen is, had als dienstweigeraar geen uniform willen aantrekken. Indertijd was door de administratieve rechter uitgemaakt dat B. geen vrijstelling van de militaire dienst kon krijgen. Op een vraag van de president waarom B..gppn k^o^des&on de Dienstweigëringswët,antwoordde' liij dat hij dit _als. .evangelLs^ bij^ Jejujya's Ge tuigen riiét'köii 'doen. Als nij" op grónd van dit beroep ontslagen zou worden van mili taire dienst, dan zou hij in plaats daar voor meer dan twee jaar de Staat der Ne derlanden op andere wijze moeten dienen en dit kon hij niet doen. De i-aadsman zei dat B. geen beroep op de Dienstweigeringswet wilde doen, om dat hij zich vei-bonden had alleen God te dienen. Hij verzocht het hof de mogelijk heid van overmacht in aanmerking te wil len nemen. Het hof zal uitspraak doen op 23 Augus tus. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 9 Augustus in staat van faillissement verklaard: A. Swart, \ertegen- woordiger te Krommenie, Visserspad 9. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal uit Wor- merveer. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Vernietigd. Bij arrest van 4 Augustus heeft het gerechtshof te Amsterdam vernietigd het faillissement van J. Sluis te Haarlem, door de arrondissementsrechtbank te Haarlem op 28 Juni uitgesproken. Haarlem. Voor het examen handenarbeid akte R slaagden de heren: E. A. Broggel, W. A. de Bolster, J. Wijnstra, J. Abma, H. D. v. d. Lelie, G. Arp, W. J. Rot, G. Faddegon, H. Piersma, J. Buunk, Tj. Rijnja, G. II. Gar- dien, S. D. W. Bos, J. A. Brouwer, M. J. v. Iersel, W. Hannaart, J. Groenhuyzen, J. M. Overtoom, F. J. Verdunnen, P. R. Gulitz en J. E. van Praag. Drie candidaten werden afgewezen. ADVERTENTIE 19 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 cont Met de volgende schepen kan zeepost v/orden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië ss. „Andes" (15 Aug.) en ms. „Alhena" (17 Aug.); Australië via Engeland (13 Aug.); Canada ss. „Rijndam" (11 Aug.) en ms. „Siba- jak" (13 Aug.); Chili via New York (11 Aug.); Indonesië ms. „Langkoeas" (11 Aug.); Ned. Antillen, ms. „Pygmalion" (15 Aug.); Nieuw-Guinea ss. „Pyrrhus" (11 Aug.); Nieuw-Zeeland via Engeland (13 Aug.); Unie v.an Zuid-Afrika en Z.W. Afrika' m's. Arundel Castle" (13 Aug.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te O. en W. Graftdijk c.a. M. G. v. d. Ende te Middel'bert (Gr.); te Boornbergum-Kortehemmen (toez.) S. Bijleveld te Oudega (Sm.). Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Ankeveen A. D. Mee- ter, em. pred. en hulppred. te St. Johan- nesga. Benoemd tot vicaris te Retrancbment H. D. Hendriks, cand. te 's-Gravenhage. Geref. kerken Aangenomen naar Makkum J. P. Kakes, cand. te Zaandam, die bedankte voor Den Bommel. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (als miss.pred. voor W.-Borneo) G. Rou- kema te Ede. Bedankt voor Sliedrecht B. Bijleveld te Noordeloos. Ds. A. LAUWERS OVERLEDEN In de ouderdom van 85 jaar is te Ander- lecht (Brussel) overleden ds. A. Lauwers, emeritus-predikant der Gereformeerde Kerken. Ds. Lauwers, die in 1870 werd geboren, is opgeleid voor priester. Tal van jaren is hij priester geweest. In 1912 brak hij met de R.K. Kerk. Hij kwam in contact met ds. Chr. War ner, predikant van de Geref. Kerk van Brussel. In 1919 ging hij aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam theologie studeren en reeds na een jaar deed hij classicaal examen en werd beroepbaar gesteld door de Geref. Kerken van Nederland. De kerk van Brussel beriep hem als evangelisatie predikant en tal van jaren heeft ds. Lau wers in Brussel gestaan. In Juni 1941 werd hem eervol emeritaat verleend. Ds. Lau wers heeft na zijn overgang tot het protes tantisme in Nederland vele spreekbeurten vervuld. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mi litair gerechtshof heeft tegen de dienst plichtig soldaat van het Regiment Ge neeskundige Troepen C. van B. 14 dagen gevangenisstraf en 4 maanden strafklasse geëist. De krijgsraad had Van B. inder tijd veroordeeld tot 2 maanden militaire detentie. Van B. had te Amersfoort ge weigerd op Zondag mee te doen aan een parade. Op de vraag van de president, waarom hij zulks geweigerd had, zeide Van B. dit te hebben gedaan op gods dienstige gronden, daar hij een wacht- parade op Zondag als „show" beschouwde. De president meende dat dit niet aan Van B. te beoordelen stond. De advocaat-fiscaal, die de onmiddel lijke in arrestneming van Van B. ver langde, qualificeerde hem aan de hand van de stukken als critisch, eigenwijs en vrijpostig. De verdediger betoogde dat Van B. Ge reformeerd is en met het oog op Zondag heiliging gewoon is op Zondag alles na te laten wat niet strikt noodzakelijk is. Daarom had Van B. er niet het minste be zwaar tegen op Zondag wacht te lopen, maar wel aan een parade deel te nemen. De verdediger verzocht het hof een voor waardelijk straf op te leggen. Het hof zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. De onmiddellijke in arrestneming werd afgewezen. De 30-jarige deurwaarder H. T. N. uit Rotterdam is conform de eis door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf en vijf jaar ont zetting uit het recht deurwaarder te zijn. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich in twee jaartijds ongeveer f 18.000, die hij als deurwaarder der belastingen had geïnd, had toegeëigend. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Juni 1955 f 1.028 millioen (in Mei f921 millioen), terwijl voor een waarde van f 867 millioen (in Mei f 751 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 84 (in Mei 82). Zowel in- als uitvoer zijn ten opzichte van Mei belangrijk toegenomen. De invoer is van Mei op Juni 1955 met f 107 mil lioen, de uitvoer met f116 millioen geste gen. 1500aantaldoden^olr^rkeers- 1400 1300 1200 - Ondatons verkeer elke 6uur-een dode vraagtswet men de lijn van deze gra- Iiek om de 6uur verlengen '.OOG 900 800 iO %D iD O lO iD iD \D LO LO LO U U U U U Jv Ul UI UI UI UI Uien M CD lO S O O O - M u -503 In ons land vielen sinds het begin van deze eeuw naar schatting 20.000 mensen ten offer aan het verkeer. De snelle stij ging in de grafieklijn, die ondanks alle maatregelen doorgaat, toont aan dat die maatregelen onvoldoende zijn. Er zit niets anders op dan het probleem langs andere, doeltreffender wegen te benaderen. Daar toe wordt thans op de regering aandrang uitgeoefend. Offers. De medicijnman van een dorp in Frans-West-Afrika heeft volgens de politie bekend in de afgelopen tien jaar elf kinderen te hebben geofferd voor het verkrijgen van goede oogsten en het voorkomen van ziekten. De medi cijnman en zijn helpers zijn in hechte nis genomen. Gifmengers. Dinsdag zijn sporen van ar senicum gevonden in een traditioneel Algerijns gerecht, dat Maandag te Mac- Mahon in Algerije werd opgediend tij dens een feestmaal. Alle tweehonderd gasten Mohammedaanse soldaten en oud-strijders, werden in een ziekenhuis opgenomen, maar hun toestand bleek „niet ernstig". Sommige Franse functio narissen geloven, dat het vergif door anti-Franse terroristen door het eten is gemengd. Vierde. Japan zal trachten in 1958 super raketten te construeren die een hoogte kunnen bereiken van tweehonderd kilometer, zulks als bijdrage aan het internationale geophysische jaar, aldus een mededeling van prof. Itokawa van de universiteit van Tokio. Als de plan nen slagen zou Japan, na de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brit- tannië, de vierde mogendheid in de we reld op het gebied van raketbouw worden. Snelrüpen. Op een landbouwproefstation bij Rome is men er met behulp van atoomenergie in geslaagd tarwe in 64 dagen vijf maanden sneller dan nor maal te laten rijpen. Opruiming. De Indiase regering is van plan alle nog in de steden geplaatste beelden van vooraanstaande Engelsen, zoals koningen, koninginnen en onder koningen op te ruimen en in het dichtstbijzijnde museum te plaatsen, zo wordt in Nieuw Delhi vernomen. Ook zouden straten en pleinen, die Britse namen dragen, namen krijgen van oude Indiase vorsten, schrijvers en religieuze figuren. Afgelast. De algemene staking, die het Tu nesische algemene vakverbond dat de aanwijzingen volgt van de natio nalistische Neo-Destour (nieuwe-grond- wetspartij) had afgekondigd, is op geschort, nu het bestuur van dit Franse gebiedsdeel heeft toegezegd het loon- vraagstuk in de komende vijftien dagen te zullen behandelen. Lesvliegtuigen. West-Duitsland heeft in Groot-Brittannië een dertigtal oude tweedekkers gekocht van het type „Tiger Moth", als lesvliegtuigen voor luchtvaartclubs. Over enkele dagen zul len de eerste toestellen door oud piloten van de „Luftwaffe" van het Londense vliegveld Croydon naar Düs- seldorp worden gevlogen. Stromen. Radio-Moskou maakte Dinsdag melding van een stroom van toeristen uit Frankrijk, Zweden, Groot-Brittan nië, Oost- en West-Duitsland naar de Sovjet-Unie. Radio-Moskou deelde mede, dat de contacten van het Sovjet- reisbureau „Intoerist" met buitenlandse reisbureaux nog worden uitgebreid. Huurtroepen. In Detroit is de „Operatie San Marino" begonnen met het doel de dwergrepübliek in Italië „van het com munisme te redden". Vierenveertig in woners van de stad, die nog burgers zijn van de republiek in afwachting van hun naturalisatie, hebben besloten een vliegtuig te huren en naar hun ge boorteland te gaan om Zondag deel te nemen aan de verkiezing in de hoop, de balans naar de kant van de anti communisten te kunnen laten doorslaan. Zestien andere burgers uit San Marino, die in New York wonen, zullen zich bij de groep aansluiten. De laatste ver kiezingen van 1951 in San Marino heb ben een communistische meerderheid opgeleverd van slechts 120 stemmen. Uitgelaten. Aan de Fins-Russische grens zijn Maandag 27 Finnen vrijgelaten, die in de Sovjet-Unie gevangenisstraffen hebben uitgezeten. Onder hen bevond zich een vrouw. ADVERTENTIE Sliet Bennies. Bevrijd U van dat hinderlijke, brandende ge voel op Uw maag. Neem Rennies. Rennies helpen iedereen altijd dadelijk! Laat U het genot van een smakelijke, pittige maaltijd niet bij voorbaat bederven door angst. Met Rennies is de narigheid van „verkeerd val len" uitgesloten. Als Uw maag „onveilig" seint, vlug één of twee Rennies en wèg zuur- brand, wèg pijn. Simpel om in te nemen en nog smakelijk ook! 18. „Je hebt wat moois uitgehaald met die rare toespraak van jou", zei Panda, toen hij met Joris de televisie-studio ver liet. „Waarom wil je zo graag, dat er een mode-wet wordt aangenomen?" „Er kun nen niet genoeg wetten zijn, manneke", antwoordde Joris, „als ordelievend burger kan ik eenvoudig niet dulden, dat er iets niet wettelijk geregeld is. Dat brengt mij tot het uiterste". „IK vindt het maar raar", zei Panda. „Verbeeld je, dat iedereen ge dwongen werd om aan de mode mee te doen!" „Ik geloof, dat het merendeel der dames hier geen bezwaar tegen zal heb ben", merkte Joris op. „Maar onze minis ters zijn geen dames", wierp Panda tegen, „en die zullen zo'n Wet nooit goedkeuren!" „Inderdaad", mompelde Joris, „en onze ministers regeren het land... Doch door wie worden de ministers geregeerd?" „Wat bedoel je?", vroeg Panda. „Dat zult ge la ter wellicht begrijpenantwoordde Jo ris. „Ik heb echter het gevoelen dat de modewet er komt!" Hierin scheen Joris ge lijk te krijgen, want nog diezelfde avond ondertekende de eerste minister met grote tegenzin de modewet! „Goed lieve", zei hij, op zijn sigaar bijtend, „ik teken al! Maar laat me nu verder alsjeblieft met rust!" UIT DE INDUSVALLEI zijn ongeveer 800 stenen bekend, waarin allerlei figuren zijn uitgesneden die men niet heeft kunnen thuisbrengen. Vele van deze stenen zijn klaarblijkelijk amuletten, daterend uit de Harappn-cultuur, dus uit het derde mille- nium v. Chr., toen een uit het Westen af komstig ras zich in de Indusvallei geves tigd had. Op grond van allerlei vondsten is het waarschijnllijk dat er verband, of althans contact, heeft bestaan tussen de Harap- pa-cultuur en de Soemerische beschaving in Mesopotamië. Maar dat is een hoofdstuk op zichzelf. Het is voor vandaag alleen van belang te weten dat de in steen uitgesneden figuren uit de Indusvallei ook in Mesopotamië zijn aangetroffen, en dat men veronder stelt hier te doen te hebben met schrift tekens. In het geheel zijn ongeveer 300 van der gelijke verschillende schriftekens bekend, welk aantal te groot is om te veronderstel len dat zij betrekking hebben op een alfa betisch schrift, maar aan de andere kant is dit aantal toch weer te klein voor een zuiver ideografisch schrift. Daarom wordt het aannemelijk geacht dat hier sprake is van een schrijfsysteem dat deels fonetisch, deels ideografisch is. Daarbij doet zich nog een andere mogelijkheid voor, die we even min over het hoofd mogen zien. Bijna alle stenen waarop deze inscripties voorkomen, hebben als zegel dienst gedaan, zodat hun betekenis wellicht uitsluitend eigennamen betreffen, en hier dus misschien niet sprake is van een werkelijk schrift, maar van aan duidingen in dezelfde zin als onze vroegere huismerken. Hoe het ook zij, tevergeefs heeft men tot nu toe getracht dit 5000 jaar oude schrift te ontcijferen, hoewel vele brillante geleer den zich het scherpzinnige hoofd hier over gebroken hebben. Wèl viel het G. de Hevesy op, dat het schrift uit de Indus vallei treffende overeenkomsten vertoont met de tekens die op het Paaseiland wer den gevonden. Tot die symbolen uit de Indusvallei behoren gesty- leerde mannetjes die in de linkerhand een ruitvormig, rond of hoefijzervormig voor werp dragen, cf een schild, boog of stok. Precies hetzelfde geeft het schrift van het Paas eiland te zien. Draagt als uit zondering het Indische sym bool de „hoefijzer" in de rechterhand, ook op het Paaseiland werd hetzelfde figuurtje aangetroffen! Deze sprekende gelijkenis heeft De Hevesy tot de suggestie verleid dat er een verband moet hebben bestaan tussen de Indische tekens en de symbolen van het Paaseiland, een veronderstelling die uitsluitend op deze uiterlijkheden is ge baseerd. Desondanks kunnen we haar vol komen uitgesloten achten, want beide ge bieden liggen vele duizenden kilometers uit elkaar, en de tekens werden vervaar digd in tijden die eveneens vele duizenden jaren uiteen liggen. Wat zij, behalve hun uiterlijke vorm, werkelijk gemeen hebben, is hun geheimzinnigheid en onoplosbaar heid. Laten we daarom eens iets meer over het Paaseiland mogen vertellen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2