Eerste Kamer bespreekt de huur- en belastingvoorstellen £sso Agenda voor Haarlem VVD-fractie heeft geen vertrouwen meer in het beleid van minister Witte Geen onderhandelingen over grenscorrecties Nederlandse deelneming in het Tienjarenplan UNO-gedelegeerden zagen Nieuw Guinea Baruch doet beroep op Russische leiders Esso Extra? Bankbiljettenomloop met f 78 millioen gedaald Atoomarsenalen onder UNO-bewaking WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 A.J.KAAN „De Wolbaal" Minister Luns: Voor Surinames welvaart Twintig bandieten gedood in Noord-Sumatra Cubaan en Columbiaan: zelfbestuur onmogelijk Controle op atoomwapens is nu nog te verwezenlijken Directeur-afslager van visveiling stond terecht Welke benzine heeft Uw auto nodig? ESSO of vertrouw op de wereldreputatie van Premier Nasser aanvaardt Russische uitnodiging Liftend door Amerika Amerikaanse suggestie Zowel in Amerika als Rusland Verdwijnende Bello voor de radio Prins Bernhard naar concours in Bilbao Begin van windhoos boven Leeuwarden Van onze parlementaire redacteur) Het voorstel tot goedkeuring van het Brusselse verdrag ter vaststelling van enige eenvormige regelen betreffende het cognossement, gaf prof. Molenaar (VVD) aanleiding op te merken, dat de Kamer niet anders doet dan de inhoud van zulk een verdrag goed te keuren, terwijl het een eigen recht van de Kroon blijft om daarna al dan niet tot bekrachtiging of toetreding over te gaan. Minister Donker zou het vrucht baarder gevonden hebben als gedachten- wisseling over deze al eerder aan de orde geweest zijnde kwestie met de minister van Buitenlandse Zaken zou zijn voortgezet. Minister Donker zou de gemaakte opmerking overbrengen. Met dit antwoord nam prof. Molenaar echter geen genoegen. De zaak was in de schriftelijke gedachten- wisseling voldoende voorbereid en nu ging het niet aan het ministeriële antwoord tot een mogelijk ver afgelegen tijdstip uit te stellen. Daarom drong hij op aanhouding van het agendapunt aan tot Woensdag minister Luns ook aanwezig zal zijn. Daar toe werd besloten. Prof. Diepenhorst (A.R.) stelde vast, dat het wetsontwerp op de justitiële documentatie en op de verklaringen om trent het gedrag aan een langdurige oorlog over die materie een eind. maakt. Hij schetste de chaotische toestanden, welke op dit gebied hadden geheerst. Nu de justitiële registratie een ingrijpende, loffelijke, wijziging zal ondergaan, zou deze senator met het ontwerp accoord gaan. Nadat mr. Witteman (KVP), wiens fractie eveneens met dit wetsontwerp kon instem men, enige opmerkingen van taalkundige aard had gemaakt, kwam de minister van Justitie aan het woord. Verheugd was hij over de gunstige ontvangst van dit ontwerp in de Eerste Kamer. Het voorstel zal tot een verdere humanisering van het straf recht leiden, Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het ontwerp aan. Belastingen en huren Hierna kwamen de voorstellen tot belas tingverlaging en huurverhoging aan de orde. De woningpolitiek, annex met het huur-probleem, had volgens prof. Mole naar (WD) tot een „grandioze misluk king" geleid. De financieel-economische politiek kon voor het kabinet ook geen reden tot tevredenheid zijn. Het was dan ook niet zonder kleerscheuren uit de jong ste crisis te voorschijn gekomen. Dit alles kregen de minister-president, de naast hem gezeten ministers Van de Kieft en Witte te horen. Beperking van de open bare uitgaven is nodig, zo ging de woord voerder van de WD-fractie verder. „In de enorm toegenomen administratieve romp slomp moet een grote opruiming worden gehouden." Prof. Molenaar moest tot zijn spijt verklaren, dat de WD-fractie het vertrouwen in het beleid van de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis- ting had verloren, al moge waar zijn, dat het kabinet in zijn geheel ten op zichte van huur- en woningbeleid heeft gefaald. In hoge mate openbaart zich de machte loosheid van de regering, aldus prof. Mole naar, als zij moet verklaren, niet eens bij machte te zijn een schema omtrent komen de huurverhogingen aan te geven. De KVP en de P. v. d. A. hebben samen een voor de volkswelvaart zo groot belang als dat van de volkshuisvesting opgeofferd, zulks door gebrek aan behoorlijke samenwerking. Bij het conflict met de Tweede Kamer over de huur- en belastingontwerpen had de minister-president in politieke visie ge faald en aldus kwam hij, die de teugels in handen had moeten houden, er tenslotte toe een compromis te aanvaarden, dat door anderen (mr. Burger) aan de hand was ge daan. Bij de samenwerking met de Staten- Generaal dient de regering een eigen stand- ADVERTENTIE Donderdag 25 uur DEMONSTRATIE der bekende PASSAP-breimachines Toegang vrij Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. WOENSDAG 10 AUGUSTUS De Waag, Spaame-dan^straat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem - stilleven. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Lido: „A en C en de Mum mie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zeebonken" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Houdini", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jody en het Hertenjong", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Suzanne sliep hier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Op de Reeperbaan", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Khyber Patrol", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur, „Bijzonder Kerkewerk" houdt Zomeravondstilte, Ds. .T. Kroon, orga nist Bob Engels, violist F. Pièt. DONDERDAG 11 AUGUSTUS De Waag, Spaame-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 1017 en Zondags van 13—17 uur. Lido: „A en C en de Mum mie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zeebonken", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Houdini", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jody en het Hertenjong", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Peter Pan", alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur en „Su zanne sliep hier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 10.30 uur en „Op de Reeperbaan", alle leeft., 2. 4 15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sneeuwwitje", 10.30 uur; „Wonderman", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montague's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Khyber Patrol", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoon stelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Grote Kerk, 15 uur, gratis orgelconcert door de organist George Robert. punt hoog te houden, aldus prof. Molenaar. Hij noemde het een nadeel dat door het vroegtijdig bekend worden van de ver laging van de omzetbelasting een kopers staking intrad. Bezwaarlijk vond hij ook, dat men nu al weet, dat met 1 Januari 1957 de tijde lijke omzetbelastingverlaging voor textiel en suiker zal ophouden. Ondanks deze critiek op het belastingplan zou de WD- fractie hiertegenover een welwillende hou ding aannemen, echter niet met betrek king tot het huurbeleid. De heer Van Tilburg (P. v. d. A.) stond stil bij het aan de dag getreden ver schil inzake de opvatting omtrent de al gemene welvaart, namelijk dat zoals de heer Hofstra (P. v. d. A) aan de over zijde van het Binnenhof had betoogd de kleinere inkomens bij belastingverla ging minder aan hun trek komen. Te er kennen viel echter, dat bij het hernieuwd debat na de kabinetscrisis dit principiële verschil aanmerkelijk verzwakt is. Mr. Po llem a (C.H.) constateerde, dat de Memorie van Antwoord de indruk maakt afkomstig te zijn van een vermoeid man. Hier doelde hij op minister Witte. Het onoplosbaar nationaal probleem van het gebrek aan woningen, een grote tra gedie, drukt ons allen gelijkelijk. Lang zamerhand heeft het officiële optimisme te dien opzichte plaats moeten maken voor realiteitszin. „Wie realist is, die is pessi mist", aldus mr. Pollema, die het over de oplossing van de kabinetscrisis niet eens bleek te zijn met prof. Molenaar. Gezien de politieke verthoudingen ten onzent is een zekere soepelheid geboden. Voor de door prof. Oud en diens V.V.D.-fractie genoten in de Tweede Kamer aangenomen houding het weglopen uit de vergade ring kon hij geen bewondering koeste ren. Deze regering staat onvriendelijk tegen over particuliere bezitsvorming, zoals uit een deel van haar belastingpolitiek blijkt, in welk opzicht de C.H.-fractie haar niet kan volgen, aldus mr. Pollema. Intussen kan zij met de voorgestelde belastingver lagingen accoord gaan. De C.H.-fractie heeft ernstig bezwaar tegen de regeling inzake de onderhoudsplicht. Ook de A.R.-fractie, zo zei p r o f. He 1- 1 e m a, heeft thans geen behoefte aan een uitvoerig debat. Toch hield hij vrij breed voerige economische en financiële be schouwingen, die hem onder meer deden opmerken, dat hij zich niet zou verwonde ren als kabinet en parlement reeds het volgend jaar impopulaire maatregelen zou den moeten nemen om een verdere gezon de economische ontwikkeling mogelijk te maken. Mr. Te u lings (K.V.P.) verklaarde met zijn fractie gaarne met de aanhangige voorstellen accoord te gaan. Handhaving van de Vennootschapsbelasting op 43 pet. had echter wel enige teleurstelling ge wekt. Hij vroeg cfe regering nog' eens de mogelijkheid van een verdere tegemoet koming aan ouden van "dagen ha te gaan voordat de definitieve ouderdomsvoorzie ning in werking treedt. Mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) betoogde hierna dat de woning- bouwpolitiek van minister Witte op een mislukking was uitgelopen. Het voorstel inzake huurverhoging was een „pruts- Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (A.R.) betreffende het streven der West-Duitse Bondsregering naar teruggave der bij de grenscorrecties aan Nederland overgedragen grensstroken is thans door minister Luns geantwoord. In 1952 heeft de Bondsrepubliek harer zijds deze zaak aanhangig gemaakt, doch dit heeft niet tot onderhandelingen over de grenscorrecties geleid. Ook nadien is hierover bij verschillende gelegenheden van gedachten gewisseld, zonder dat zulks heeft gevoerd tot een bereidverklaring van Nederlandse zijde het onderhavige vraag stuk tot onderwerp te maken van Neder lands-Duitse onderhandelingen. De minister zonder portefeuille kan de these, dat de grenscorrecties op eenzijdige wijze zijn tot stand gekomen, niet als richt snoer aanvaarden. De Westelijke grote drie mogendheden, handelende voor West- Duitsland, hebben destijds goedgekeurd, dat de grenscorrectiegebieden werden toege voegd aan het Nederlandse grondgebied, met dien verstande, dat de definitieve re geling van de status der gebieden bij een vredesverdrag zal plaats vinden. Dit wordt bevestigd in de vijfde conventie, hoofd stuk 1, artikel 1, lid 1, van het verdrag ■'•an Bonn, waaraan de Bondsrepubliek Duits land sinds 5 Mei krachtens ratificatie is gebonden. De minister zonder portefeuille zal niet nalaten te juister tijd ook met de Belgische regering omtrent de onderhavige kwestie overleg te plegen. ontwerp". Zover ging de heer Kraay- vanger (K.V.P.) niet. Wel vroeg hij zich af, of de minister bij deze gelegenheid tenminste niet een evenwicht tussen de huur van oude en nieuwe wonnigen had kunnen bereiken. Met compromissen is men op de verkeerde weg. Blijvende huur belasting wees deze spreker af, maar tegen een tijdelijke bijdrage aan de huiseigena ren ten behoeve van een grootscheepse op lossing zou hij geen bezwaar hebben. De heer Brandenburg (C.P.N.) sloot zich volledig bij het standpunt van zijn geestverwant in de Tweede Kamer, de heer Gortzak, aan. De oplossing is niet tot huurverhoging over te gaan; de regering moet de nodige gelden beschikbaar stellen ter oplossing van de woningnood. Aan de Huurwet zullen de communisten hun stem niet geven. M r. I n 't V e 1 d (P. v. d. A.) verklaarde, dat zijn fractie op zichzelf niet geestdriftig is over het ontwerp-huurverhoging. Na het jongste overleg zou het niet juist zijn het ontwerp een prutsoplossing te noemen.. Met mr. Pollema achtte hij stabiliteit van het bewind een offer waard. Te hopen viel, dat men in het vertrouwvol beraad een op lossing niet uit de weg zal gaan en aldus een grondslag zal vinden vooreen in de toekomst te volgen huurpolitiek. De onderhoudsplicht achtte mr. In 't Veld een redelijke en billijke eis. Men moest er vooral een psychologische betekenis in zien met het oog op in brede kring gekoes terde bezwaren tegen huiseigenaren, die hun .plicht verzaken. Omtrent de doorwer king van de verlaagde Grondbelasting op de huren van na-oorlogse woningen zou deze senator gaarne nader uitsluitsel van minister Witte krijgen. Vandaag antwoordt de regering. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp ter machtiging tot deelnemen in de financiering van het door Suriname vastgesteld Tienjarenplan voor de ontwik keling van Suriname. Voorgesteld wordt de Staat der Nederlanden voor een bedrag van honderdéénenzeventig millioen gulden (Nederlands courant) te doen deelnemen in dit plan. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, dat de regering bij het be palen van haar standpunt ten aanzien van het verzoek van de Surinaamse dele gatie om deelneming in de financiering van het Tienjarenplan te bevorderen is uitge gaan van de vooropstelling, dat Nederland bereid is Suriname overeenkomstig het Sta tuut voor het Koninkrijk der Nederlanden hulp en bijstand te verlenen voor de ver betering van de economische en sociale structuur van dat land. De Surinaamse regering heeft zich ver bonden waar mogelijk buitenlandse lenin gen en schenkingen, welke derde genegen zijn blanco of in het kader van het Tien jarenplan te verstrekken, in het plan te betrekken. Hierdoor wordt de mogelijkheid open gelaten om leningen van interna tionale credietinstellingen (zoals de Wereld bank) te krijgen. De regering is van mening, dat de hulp als door haar voorgesteld alleen mag wór den verleend, indien en voorzover de Ne derlandse regering in de gelegenheid wordt gesteld zich te laten adviseren door een te Paramaribo gevestigde Nederlandse mis sie, welke tevens tot taak heeft toe te zien op een doelmatige en juiste besteding dier middelen en op nakoming der voorwaar den, welke voor de uitvoering der projec ten zijn gesteld. De missie zal in een zo vroeg mogelijk stadium bij de voorbereiding van de opstel ling van het plan worden betrokken het geen de procedure inzake de goedkeuring van het werkplan zal kunnen bespoedigen. De missie draagt geen verantwoordelijk heid voor de planvorming. Tegenover de Surinaamse regering is duidelijk gesteld, dat de bemoeienis van de missie met de planvorming en wat daarmede samenhangt niet moet worden gezien als controle maar als een vorm van samenwerking om zo spoedig mogelijk tot resultaten te komen wanneer de financiering aan de orde wordt gesteld. Van Surinaamse zijde is het belang inge zien van het inschakelen van de missie in het vroegste stadium van de planvorming. De taak van de missie is van financiële en technische aard, hetgeen in haar samen stelling tot uitdrukking zal komen. De in structie voor een keuze van de leden van deze missie zal een punt van zorgvuldige overweging uitmaken. Omtrent de samenstelling kan worden opgemerkt, dat de gedachten van de rege ring uitgaan naar een missie van beperkte omvang bestaande uit een leider en vier of vijf technische en financiële deskundi gen en een secretaris. MEDAN (United Press) De Indo nesische politie heeft vorige maand bij een botsing in Noord-Sumatra twintig ban dieten gedood, zo is in Medan bekend ge maakt. Een woordvoerder van het leger zeide dat het gevecht medio Juli werd ge leverd in het gebied van Atjeh. Hij zeide dat een mobiele politiebrigade de ban dieten verraste en hen doodde in een vuur gevecht. De politie leed geen verliezen. Dinsdagmorgen hield de Haagse Bloemenkoningin, gezeten op een praalwagen en geflankeerd door haar beide hofdames, haar intocht in Den Haag. De regen kon het goede humeur van Hare Hoogheid niet bederven. SCHIPHOL, 9 Augustus. „Nieuw Gui nea kan met geen enkel ander land wor den vergeleken. Er is zelfs nog geen con tact met een groot deel van de bevolking. Het zal nog vele jaren duren, voordat er sprake kan zijn van zelfbestuur". Dit ver klaarden Dinsdagmiddag op Schiphol de permanente vertegenwoordigers van Cuba en Columbia bij de UNO, dr. Emilio Nu- nez-Portoundo en dr. Francisco Urrutia, die op uitnodiging van de Nederlandse re gering een bezoek hebben gebracht aan Nederlands Nieuw Gunlea. Beide Latijns-Amerikaanse afgevaar digden naar de UNO bleken na hun vijf daags bezoek eensgezind van mening te zijn, dat het gebied thans niet zelfbestu- rend kan zijn. Of als resultaat van dit be zoek Cuba anders zal staan tegenover een eventuele nieuwe resolutie in de UNO over Nieuw Guinea? „Het is mogelijk", zegt dr. Emilio Nunez-Portoundo, wiens land in tegenstelling tot Columbia het vo rige jaar ten gunste stemde van de reso lutie, waarin de hoop werd uitgesproken dat Nederland en Indonesië de besprekin gen over Nieuw-Guinea zouden hervatten en de landen werden verzocht rapport aan de UNO uit te brengen over het verloop daarvan. „Het was fascinerend om te ervaren wat het probleem Nieuw Guinea is", zeide dr. Urratia op vragen over zijn indrukken. Een rechtstreeks antwoord op een vraag of Nieuw Guinea op de juiste weg naar zelfbestuur is, gaf hij niet. „Het land kan thans niet onafhankelijk zijn", herhaalde hij. Het bestuur in Nieuw Guinea noem den zij beiden „efficient". „Wij hebben zeer kundige mensen ont moet", zo zei hij. Op de vraag hoe de om gang is met de papoea's, antwoordde hij: „De Nederlanders doen het daar heel goed". Antwoordend op vragen of zij Nieuw Guinea beschouwen als een gekoloniseerd gebied, verklaarden zij slechts, dat „een vergelijking met andere landen niet mo gelijk is". Behalve Cuba en Columbia zijn ook an dere landen uitgenodigd een bezoek aan Nieuw Guinea te brengen.Ten stelligste ontkenden dr. Nunez Portoundo en dr. Ur rutia, die, indien er een nieuwe resolutie over Nieuw Guinea in de UNO ter sprake zal komen, persoonlijk aan het debat daar over zullen deelnemen, dat er politieke redenen zouden zijn, dat andere landen geen gebruik hebben gemaakt van deze uitnodiging. Volgens hen is het door ge brek aan tijd, voortvloiende uit de vele werkzaamheden bij de UNO, dat nog geen andere vertegenwoordigers het gebied heb ben bezocht. Zij deelden mede over hun bevindingen geen rapport te zullen uit brengen aan de UNO, maar uiteraard wel aan hun regeringen. NEW YORK (Reuter). De rustende Amerikaanse staatsman Bernard Baruch heeft zich in een radio-uitzending gewend tot de „nieuwe" Russische leiders en op hen een beroep gedaan mee te werken tot de aanvaarding van een „onfeilbaar" con trolestelsel op atoomwapens. Baruch, die thans 84 jaar is, bracht gedurende de re gering van president Truman een plan voor controle op atoomwapens naar voren, dat door Rusland werd verworpen. De oude staatsman, die adviseur is geweest van ver scheidene Amerikaanse presidenten, zei in zijn radiotoespraak: „Hoe langer de landen splijtbaar materiaal maken, des te moei lijker wordt het beveiligende maatregelen te vinden ter voorkoming van het aanwen den van dit materiaal voor oorlogsdoelein den. In zijn beroep op de Russische leiders, zei hij verder: „wacht niet totdat een con trole op atoomenergie niet mogelijk meer is. Verlies, ten bate van de wereld, niet de kleine mogelijkheid die er nog is om atoom wapenen onder controle te brengen". De Amerikaanse vice-president Nixon heeft intussen enige bijzonderheden mede gedeeld over Eisenhowers plan voor we derzijdse Amerikaans-Russische luchtver- kenning, om te komen tot een doeltreffend toezicht op de naleving van ontwapenings overeenkomsten. „Aan boord van elk Sov jet-Russisch vliegtuig, dat een inspectie- vlucht boven de Verenigde Staten zou ma ken, zouden zich Amerikaanse waarne mers bevinden. Omgekeerd zouden Russen meevliegen met Amerikaanse toestellen, die vluchten boven de Sovjet-Unie zouden maken. Bovendien zou elk vliegtuig voor het opstijgen worden nagezien, om het on mogelijk te maken dat er atoom- of andere wapens in zouden worden verborgen", al dus Nixon. Wegens verduistering van ruim 39.000 Voor de rechtbank te Amsterdam heeft terechtgestaan de 43-jarige J. C. G., direc teur-afslager van de visveiling der gemeen te Monnikendam. Hem was ten laste ge legd dat hij in de periode 1947 tot Februari 1955 f 39.573,65 aan gemeentegelden had verduisterd. Als getuige werd gehoord een verifica teur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die een accountantsrapport had uitgebracht. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat naar zijn inzicht de gemeente Monnikendam hoofdzakelijk aansprakelijk moet worden gesteld voor de gang van za ken, waarin de verdachte zijn trieste rol heeft gespeeld. Blijkens het psychiatrisch rapport dat over de verdachte is uitge bracht moet men hem beschouwen als iemand wiens verstandelijke vermogens ernstig zijn beperkt en wiens oordeelsver mogen is gestoord, aldus het rapport. De positie die hij bekleedt ligt ver boven zijn vermogen. De officier achtte het merk waardig dat het gemeentebestuur van Mon nikendam deze man op deze plaats had gehandhaafd. De eis luidde één jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdediger merkte op dat G. reeds zes maanden in voorarrest had gezeten en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank achtte hiervoor geen termen aanwezig. Op 23 Augustus zal zij in deze zaak uitspraak doen. ADVERTENTIE Vergis U niet Ongeveer 40 der motoren wordt „onder voed" als zij geen Esso Extra krijgen. Zij ver liezen pk's, gaan pingelen of worden kunst matig door te laat gestelde ontsteking pingel- vrij gemaakt. Langzaam maar zeker gaat zo'n kostbare auto door ondeskundigheid in de reparatie. Andere motoren, voornamelijk die met lage compressieverhouding, kunnen volstaan met Esso benzine. Ook deze zullen echter met Esso Extra vinniger optrekken en dus verhoogd rijgenot geven. Laat vooral de ontstekingstijd van Uw motor vakkundig afstellen. Een klein karwei voor een goede monteur. Eerst daarna bemerkt U ten volle de voordelen van Esso Extra. - Fellere acceleratie - economisch rijden - geen gepingel. Vergis U niet en ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG CAIRO (Reuter) Premier Nasser van Egypte heeft een uitnodiging voor een bezoek aan de Sovjet-Unie aanvaard. Men verwacht, dat het bezoek volgend voor jaar zal worden afgelegd. Nassers bezoek aan Moskou zal er een zijn van een reeks bezoeken van buiten landse staatslieden aan Moskou. Premier Nehroe van India heeft onlangs een be zoek aan de Sovjet-Unie gebracht, in de komende maanden zullen bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, premier Faure van Frankrijk en de Sjah van Per- zië naar Moskou reizen en ook-- wordt verwacht, dat de Birmaanse premier, Oe Noe, binnenkort-,een officieel bezoek aan Moskou brengen zal. NEW YORK (United Press) De heer en mevrouw Wouters uit Nederland, ver blijven op het ogenblik in New York, na 14.600 mijl liftend door Canada en de Verenigde Staten te hebben gereisd. Op vier mijnen in Limburg worden op het ogenblik proeven genomen met een nieuw soort veiligheids-hoofddeksel, ondergronds een pet en bovengronds een helm, waarvan het buitenwerk is vervaardigd uit licht plasticmateriaal, versterkt met speciale vezels en het binnenwerk van zuiver leer. Een van de grote voordelen van de nieuwe hoofddeksels is, dat ze een grotere schok- bestendigheid bezitten. De voornaamste mutaties op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 8 Augustus zijn ditmaal weer te vinden aan de creditzijde. De chartale geld- hoeveelheid die vorige week gestegen was tot een na-oorlogs hoogtepunt van f 3.772 millioen blijkt, nu de voornaamste span ningen van de ultima verwerkt zijn, een vermindering te hebben ondergaan met f 78 millioen tot f 3.694 millioen. Dit geld is waarschijnlijk grotendeels via belasting betalingen bij het rijk terecht gekomen. In de deviezenpositie zijn deze week geen grote veranderingen ingetreden. De goudvoorraad bleef onveranderd op f 3.045 millioen en de netto deviezenreserve ver meerderde met 2,5 millioen tot f 1.497 mil lioen. EDUARD VAN BEINUM ALS DIRIGENT IN LOS ANGELES GEVRAAGD De dirigent van het Amsterdamse Con certgebouw-Orkest, Eduard van Beinum, heeft een aanbod ontvangen om dirigent te worden van het philharmonisch orkest van Los Angeles als opvolger van Alfred Wallenstein, heeft de president van het bestuur van de symphonie-vereniging van Zuid-Californië bevestigd, Wallenstein heeft kortgeleden, bij het sluiten van het seizoen, zijn ontslag gevraagd. Van Beinum heeft reeds vier keer het orkest geleid. In het komende winterseizoen zal de Am sterdamse dirigent in Los Angeles terug keren. MEMPHIS (Reuter) Gordon Dean, voormalig voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft in een toespraak te Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee, een plan ontvouwd voor UNO-toezicht op de voorraden atoom- en waterstofbommen in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, met het doel een onver hoeds gebruik dezer wapenen te verhinde ren. „De Sovjet-Unie zal er mogelijk bezwaar tegen hebben haar atoomwapens te vernie tigen of ze onder de hoede van een inter nationaal lichaam of een neutraal land te stellen. Daarom is het wellicht beter deze wapens in Rusland te laten, doch ze aldaar, ingevolge een overeenkomst, onder toezicht van militaire UNO-deskundigen te stellen. Hetzelfde zou moeten geschieden met de Amerikaanse atoom- en waterstofbommen. De UNO-waamemers zouden er op toe zien, dat geen bom de arsenalen verlaat. Indien gepoogd zou worden de bommen aan boord van vliegtuigen te laden voor een onverhoedse aanval op een ander land, zouden de UNO-bewakers onmiddellijk moeten alarmeren. Een dergelijke waar schuwing zou millioenen mensen het leven redden. Belangrijker is echter, dat dit een afdoend afschrikwekkend middel zou zijn om een onverhoedse aanval met atoom- of waterstofbommen tegen te gaan, daar het uitgaan van een dergelijke waarschuwing zou betekenen, dat de wederpartij onver wijld stappen neemt voor een vergeldings- aanval. Met het sluiten van overeenkom sten alleen kan een dergelijk resultaat niet worden bereikt", aldus Dean. Op de late avond van de 31ste Augustus zal de stoomtram tussen Alkmaar en Ber gen, alom in den lande bekend onder de naam Bello, de laatste rit maken - tenzij de actie van de comité's, die zich tegen de opheffing van Bello keren, toch nog succes zou hebben. De laatste rit belooft een bij zonder karakter te krijgen. De Vara-reportagedienst zal aan deze rit een reportage wijden. Bovendien zal de Vara tevoren, namelijk op Woensdag 24 Augustus, een documentaire uitzenden over de problemen, die Bello en zijn opheffing opwerpen. Daarbij zullen de luisteraars het een en ander te horen krijgen over het ontstaan van Bello en de geschiedenis van deze tram, over de toeristische en economi sche kanten van de eventuele opheffing, over de vervoersmogelijkheden en over de plaats van de tram in het landschaps- schoon. De Prins der Nederlanden zal aan het einde van deze week voor enkele dagen naar Bilbao gaan, waar hij, in zijn kwaliteit van voorzitter van de „Federation Aéque- stre Internationale", de wereldkampioen schappen voor jeugdige ruiters en het In ternationale Concours Hippique zal bij wonen. Dinsdagochtend tegen 10 uur hebben zich boven Leeuwarden enkele kleine slurven gevormd als begin van een windhoos. Deze trok later af in de richting van de Wadden eilanden. Het verschijnsel werd waarge nomen door de meteo-dienst van de vlieg basis te Leeuwarden, die mededeelde dat de windhoos ook over het vliegveld Eelde is getrokken. Schade is echter niet gemeld. Tegen ongeveer vier uur des middags is tussen Terschelling en Vlieland een wa terhoos komen opzetten. Zij bleef boven de zee en was ongeveer een half uur te zien.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5